ez- t Zea Algemene Zeeuwse Andriessen ziet Philips niet aankloppen voor steun Zomertijd, de klok vooruit Chauffeurs vaak te lang achter stuur Shell dicht het wao-gat Meer snelheidscontroles voor treinmachinisten Negatieve reacties kaderbrief Blokkade parkeer garage Bijenkorf Andere structuur dan Daf en Fokker DEURLOO B.V. 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Advertentie verzekeringen Jg ZEEUWS ZEKER Binnen Zeeland bieden wij particulieren, het midden- en Kleinbedrijf en de agrarische sector een compleet pakket verzekeringen, evenals een aantal spaarmogelijkheden met een hóóg rendement. Wij werken daarbij nauw samen met de in Zeeland gevestigde verzekeringsadviseurs. Onze gezamenlijke deskundigheid staat borg voor kwalitatief goede en op maat gesneden verzekeringen. Vele Zeeuwen kiezen er daarom voor om bij ons 'ZEEUWS ZEKER' verzekerd te zijn. Vraag uw verzekeringsadviseur naar de produkten van de Algemene Zeeuwse. Algemene Zeeuwse Verzekering Mij. NV Houtkaai 11 4331 JR Middelburg Tel. 01180-83000 Belofte aan vakbonden ROTTERDAM - De directie van Shell Pernis heeft donderdag volgens de industriebonden FNV en CNV beloofd het wao-gat geheel te vullen. Het concern houdt het er echter op dat, tot de invoering van de nieuwe wao-wet, de huidige arbeidsongeschikt heidsregeling bij Shell van kracht blijft. Daarna zijn de kosten van het wao-gat voor de werknemers, aldus het bedrijf. Het invaliditeitspensioen van het bedrijf blijft tot de invoe ring van de nieuwe wao-wet volledig in stand en geldt daar mee voor de loop van de huidi ge cao die op 1 april volgend jaar afloopt. Werknemers, die voor 65 procent arbeidsonge schikt zijn verklaard, behou den een uitkering van 80 pro cent van het laatstgenoten loon. Alle andere arbeidsonge schikten blijven in dienst bij Shell. Voor het bedrijf werken ongeveer 4600 werknemers in Pernis en ongeveer 1000 werk nemers in Moerdijk. Reglementen ,,We houden ons gewoon aan de door ons zelf opgestelde regle menten voor ons invalidi teitspensioen", aldus de zegs man van Shell. ,,Voor volgend jaar ontstaat een andere situa tie. We studeren nog hoe het dan moet met nieuwe gevallen van arbeidsongeschiktheid. In principe zijn de kosten die voortvloeien uit de nieuwe wet, voor de werknemers. Hoe dat precies wordt geregeld, is onderwerp van studie." De bonden gaan er vanuit dat Shell het wao-gat wel dicht en zeggen blij te zijn dat er op dit moment hierover bij Shell geen problemen zijn. Wel vinden zij deze aanpak opmerkelijk om dat Shell daarmee de werkge versorganisatie VNO links passeert. Shell zegt echter dat het zich keurig houdt aan het VNO-standpunt. De werkgeversbond riep in fe bruari het bedrijfsleven drin gend op het wao-gat niet te re pareren. UTRECHT - De Nederlandse Spoorwegen hebben maatregelen in voorbereiding die de veiligheid van het treinverkeer moeten vergroten. De maatregelen zijn een direct gevolg van de recente ongevallen bij Hoofddorp en Eindhoven. Zo is het de bedoeling dat machinisten binnenkort meer op snelheid worden gecontroleerd. De NS verricht nu al metingen met mobiele apparatuur. Bin nenkort komt daar meetappa ratuur bij op vaste punten in de baanvakken. Volgens de woordvoerder gaat het daarbij om apparatuur die kan worden aangesloten op het telecommu nicatienetwerk van de spoor wegen. De treindienstleider krijgt dan direct een melding wanneer een machinist de toe gestane snelheid overschrijdt. Het is nog onbekend hoeveel van dergelijke apparatuur de NS wil aanschaffen. Ook zal de Automatische Treinbeïnvloeding (ATB) nog eerder worden verbeterd dan aanvankelijk de bedoeling was. Binnen een half jaar moet het mogelijk zijn om op een vrije baan bij een tijdelijke snelheidsbeperking de trein via de ATB af te laten remmen van 140 tot 40 kilometer per uur. Deze aanpassing is vooral inge geven door het ongeval bij Hoofddorp. Daar reed de trein namelijk veel te hard, maar kon de snelheid niet met de ATB worden beïnvloed. Over twee jaar wordt de ATB bij tij delijke snelheidsbeperkingen nog verder verbeterd. Dan moet het mogelijk zijn om meer variabelen in het systeem aan te brengen, zoals 60 of 80 kilometer per uur. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand 27 maart 05.50 164 11.45 - 152 18.05 156 23.55 - 142 28 maart 07.10 158 13.10 - 150 19.30 148 - 29 maart 07.40 154 01.20 - 145 20.00 140 13.45 - 147 27 maart 04.05 178 10.20 - 153 16.25 171 22.25 - 142 28 maart 05.40 174 11.50 - 150 17.55 162 - 29 maart 06.15 168 00.00 - 145 18.40 150 12.30 - 145 27 maart 05.25 170 11.50 161 17.45 164 23.55 - 150 28 maart 06.50 170 13.15 - 158 19.15 160 - 29 maart 07.25 168 01.25 - 154 19.55 153 13.45 - 157 27 maart 05.50 169 11.50 - 158 18.00 162 - 28 maart 07.05 165 00.00 - 148 19.25 156 13.15 - 155 29 maart 07.35 163 01.25 - 151 19.55 148 13.45 - 153 WEMELDINGE Doodtij: 2 april Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG - De grote werkge versorganisaties VNO en NCW hebben sterk negatief gerea geerd op de kaderbrief van mi nister Kok van financiën. In de kaderbrief schetst Kok de lij nen voor de begroting '94. Ze vinden dat het kabinet het unanieme Ser-advies over de economie in de komende jaren uit het oog verliest. De werkgevers vinden de be zuinigingen ter grootte van 7,5 miljard gulden onvoldoende. Voor de bezuinigingen die niet doorwerken naar volgende ja ren (3,5 miljard) hebben ze he lemaal geen goed woord over: die worden doorgeschoven naar een volgend kabinet. VNO en NCW zijn tegenstan der van hogere milieubelastin gen, die volgens hen alleen maar in Europees verband mo gen worden doorgevoerd. Ook de heffingskorting, de voor ie dereen gelijke belastingaftrek, wijzen ze van de hand, omdat de inkomensverschillen erdoor worden verkleind. Over dat laatste valt ook de vakcentrale voor middelbaar en hoger per soneel MHP. Die vreest dat de achterban, mensen die meer dan 50.000 gulden verdienen, er jaarlijks tussen de 700 en 2.500 gulden op achter uitgaat. Ni vellering van inkomens is juist slecht voor de werkgelegen heid, menen ze. En gaat het Kok juist niet om meer werk, zo vragen ze zich af? AMSTERDAM - Naar schat ting 75 mensen hebben donder dagavond in Amsterdam de parkeergarage van de Bijen korf geblokkeerd. De actie werd georganiseerd door het Platform Binnenstad Autovrij en duurde van half acht tot half negen. Het auto- en tram verkeer op het Rokin onder vond enige hinder. De actie was een protest tegen de overlast voor voetgangers en fietsers door het autover keer. Een jaar na het referen dum over de auto in de binnen stad heeft de gemeenteraad nog steeds geen maatregelen genomen, aldus het actiecomi té. Een krappe meerderheid van de Amsterdammers stem de vorig jaar tijdens het refe rendum voor verregaande maatregelen om het autover keer terug te dringen. HELMOND - De Centrale On dernemingsraad (Cor) van Ned- Cör heeft ingestemd met een reorgansatie waardoor dit jaar 800 banen worden geschrapt in Helmond en Born. Eerder al stemden de vakbonden in met een sociaal plan voor de werk nemers die hun baan verliezen. DEN HAAG - Philips zou voldoen aan de normen die minister Andriessen van economische zaken stelt aan omvangrijke steun aan individuele bedrijven, zoals bij Daf, maar hij,,ziet Philips en Hoogovens nog niet komen." Deze bedrijven hebben een ge weldige cash flow (kasstroom, of wel de som van nettowinst en afschrijvingen) en daardoor veel weerstand in moeilijke tij den. Ze zijn anders gestructu reerd dan Daf en Fokker, aldus de minister. Ze schrijven zeer veel af en kunnen door het uit stellen van investeringen de fi nanciële ruimte vinden voor reorganisaties, aldus de be windsman donderdag in de Tweede Kamer. Vage normen Tot dusver heeft er nog geen be drijf een beroep gedaan op een vorm van steun, zoals Daf die kreeg. Hij sluit niet uit dat één bedrijf dat komend jaar zal doen. De minister kan zich ech ter ook voorstellen dat de ko mende drie jaar geen enkel be drijf in aanmerking komt. Me vrouw Rempt (VVD) vindt dat Andriessen niet moet door gaan met het alleen beslissen over steunoperaties aan de hand van vage normen. Ze vreest voor rechtsongelijkheid en pleit voor een onafhankelij ke commissie die aanvragen beoordeelt. Bedrijven die bui ten de boot vallen moeten zoals dat ook bij andere over heidsmaatregelen het geval is, de mogelijkheid krijgen dit aan te vechten bij een rechter. Van Middelkoop (GPV) drong erop aan dat de zogeheten in dustriefaciliteit, ofwel het op initiatief van Van Gelder (PvdA) opgerichte industrie- fonds, zal vallen onder de Ka derwet Financiële verstrekkin gen. Andriessen voelt wel voor toetsing aan de wet, maar niets voor een onafhankelijke com missie. Op aandringen van Ro- senmöller (Groen Links) zal minister Andriessen een brief schrijven aan de Nationale In vesteringsbank (NIB), die de aanvragen selecteert van be drijven die maximaal 50 mil joen gulden kunnen ontvangen uit het industriefonds. Daarin zal hij voorstellen ook duurza me ontwikkeling (milieu) als maatstaf te laten gelden bij het toewijzen van geld. Voor het in dustriefonds, dat bedoeld is voor bedrijven die kleiner zijn dan giganten als Daf en Fok ker, maar te groot voor be staande vormen van ondersteu ning door de overheid, hebben zich inmiddels twaalf bedrij ven gemeld. Onderzoek Andriessen zei ook dat het sti muleren van onderzoek door bedrijven in de vorm van be lastingverlichting „allerminst eenvoudig" is. Vooral Van Gel der had daarop aangedrongen. De kamerleden en be lastingspecialisten Vermeend (PvdA) en Vreugdenhil (CDA) willen dit betrekken in een initiatief-wetsvoorstel om de vermogensbelasting af te schaffen voor zover dat vermo gen is gestoken in een eigen on derneming. Andriessen gaf aan dat ook het kabinet denkt in die richting, maar dat ver vroegd afschrijven vooral te maken heeft met kapitaalter wijl onderzoek door bedrijven juist zorgt voor grote arbeids kosten. Zo'n belastingfaciliteit zal de overheid geld kosten, maar Andriessen gaf aan dat dit niet ten koste zal gaan van zijn eigen begroting. De minis ter gaf niet toe aan druk uit de Kamer om aan te geven waar hij het geld vandaan haalt om de bedrijven te ondersteunen. Vooral de steun aan Daf en Fokker heeft zijn hele begro ting in „wanorde gebracht". ZIERIKZEE - Opgelet! In de nacht van zaterdag 27 maart op zondag 28 maart moet om 02.00 uur de klok een uur vooruit worden gezet. Dit in het kader van de zomertijd. De zonnige maanden na deren namelijk weer met rasse schreden. Een tijd van zonnebaden, fietsen door de polders, een ter rasje pikkenof zoals de jongen op de foto van zware lichamelijke inspanning. Dus niet vergeten, de klok van 02.00 uur naar 03.00 uur, anders kunnen afspraken die voor de andere dag zijn gemaakt aardig in het water vallen. (Foto: Joop van Houdt). MARKELO - Bij een grootscheepse controle van het vrachtverkeer op de Al bleek 15 procent van de 282 aangehouden chauffeurs te lang achter het stuur te zitten. In 33 gevallen werd proces verbaal opge maakt. Negen chauffeurs kregen een rijverbod. De Algemene Verkeers Dienst (AVD) en de Rijks Ver- keers Inspectie (RVI) hebben dit donderdag in Malr- kelo bekendgemaakt. De RVI noemt het resultaat „verontrustend" en pleit voor meer controles. Verder hoopt de dienst dat gesprekken met bedrijven die het meest zondi gen tegen de rijtijdenwet, suc ces zullen hebben. Het gaat vooral om de vervoerders van groente, bloemen, fruit en con tainers. Chauffeurs geven vaak als ex cuus dat hun bedrijf de goede ren binnen een bepaalde tijd moet afleveren. Donderdag bleken naar verhouding veel buitenlandse chauffeurs (uit onder andere Midden- en Oost- Europa) de regels aan hun laars lappen. Zij moesten ter plekke een boete betalen. Dat leverde in totaal 11.000 gulden op. Van de aangehouden chauf feurs hadden er achttien een te zwaar beladen voertuig. De po litie noemt dit „aan te hoge kant". Eén van de vrachtwa gens woog 62 ton terwijl 50 ton het maximum is. Dertien chauffeurs werden voor andere obvertredingen be keurd zoals te hard rijden en een onvolledige APK. Een chauffeur uit Zweden zat in be schonken toestand achter het stuur van zijn bloemenwagen. Twee bekeuringen werden uit gedeeld in verband met over treding van de regels voor ver voer van gevaarlijke stoffen. Verder werd een transport van vervuilde grond onderschept, dat nader zal worden onder zocht. De douane bekeurde acht chauffeurs die ten onrech te met een handelaarskenteken reden. Bij de controles werden twee stiletto's in beslag geno men. De controles werden uit gevoerd door ongeveer 80 men sen. door Mare Legendre A)ee ee&&ie pie- ipiore -gzuuer /zetJiKZe, eeuive/o!. Vrijdag 26 maart Kerkwerve Vergadering SGP-Studiever- eniging. Vergaderzaal Christe lijke Gereformeerde kerk. 19.45 uur. Renesse Gezamenlijke ontspannings avond van NBvP kring Schouwen-Duiveland in dorps huis. 20.00 uur. Brouwershaven Dia-lezing over klederdrachten in het Zeeuwse land. Poorters- hof. 19.30 uur. Sirjansland ZOA zang- en dia-avond. Ne derlandse Hervormde kerk. 19.30 uur. Zaterdag 27 maart Zierikzee Kinderkledingbeurs. Openba re basisschool 't Kofschip, Scheldestraat. Van 10.00 tot 11.30 uur. Uitvoering Kunst en Eer. De Concertzaal. 20.00 uur. Concert Crosshead. Brogum. 23.00 uur. Renesse Tbneeluitvoering Plaza Suite door Op Drift. Dorpshuis. 20.00 uur. Brouwershaven Feestavond ASV Brouwersha ven. Ibnnenmagazijn. 20.00 uur. Nieuwerkerk Oud papier brengen. Gebouw Salem. Van 09.30 tot 11.00 uur. Klaverjasfestijn ouderen. Dorpshuis. 13.30 tot 18.00 uur. Zondag 28 maart Burgh-Haamstede Koffieconcert Westhoekzan gers. Ridderzaal Slot Haamste de. 14.00 uur. Maandag 29 maart Brouwershaven Gemeenteraadsvergadering. Stadhuis. 19.30 uur. Ouwerkerk Lezing over vertaal-fouten in het Oude Tfestament. Neder landse Hervormde kerk. 20.00 uur. Dinsdag 30 maart Zierikzee Vergadering algemeen bestuur Intergemeentelijke Sociale Dienst. Bestuurskamer ISD. 19.30 uur. Bijeenkomst AJK over betalen bij de bank. Kantine Rabo bank. 20.00 uur. Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Workshop NVvH in kader van Pasen, in De Schutse. 14.00 uur. Vrijdag 2 t/m 4 april Zierikzee Eenakterfestival ZCA in Con certzaal. Vanaf vrijdagavond 20.00 uur. Vrijdag 2 april Zierikzee Eénakter-festival. (Zeeuws Centrum Amateurtoneel. Con certzaal. 20.00 uur. Zaterdag 3 april Zierikzee Eénakter-festival (Zeeuws Centrum Amateurtoneel. Con certzaal. 14.00 en 20.00 uur. Uitvoering koor Cantare. Mat- theus Passion. Nieuwe Kerk. Concert Groovetones en the Ju ke Joints. Brogum. 23.00 uur. Zondag 4 april Zierikzee Eénakter-festival. (Zeeuws Centrum Amateurtoneel). 14.00 uur. RET Mannenkoor Rotterdam, The Gents Mainport Barbers hop Singers Rotterdam en Ge mengd Koor, Spijkenisse. 20.15 uur. Dinsdag 6 april Burgh-Haamstede Paaslunch NVvH. De Schutse. 13.00 uur. Woensdag 7 april Zierikzee Ouderenmiddag NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF -TS-.3IWT6255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2