Buurtbus rijdt via het servicewoningencomplex Bruse raad achter instellen fonds voor milieubaggeren 1 uw mm m SCHOUWEH-DUimm GRATIS ADVERTENTIE saman 0 Milieuvriendelijke Zeeuwse Vlegel rukt op naar Holland r f- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ii j 33b 8 Diefstal schoudertas RIOLERING VERSTOPT? BS- 3 5 6 9 dé krant van schouwen - duiveland! RIKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote koliektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 I VRIJDAG 26 MAART 1993 149e JAARGANG NR 25331 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 In Nieuwerkerk De buurtbus rijdt inmiddels al veertien jaar over Schouwen-Duiveland. Over enkele maanden voert de route ook langs het service woningencomplex in Nieuwerkerk. (Archieffoto). NIEUWERKERK - Wanneer de bouw van het servicewoningen-complex aan de Burgeriieester van Ee- fëAStrerafilf NïéüwerKëïk gereed is, wordt ook de route van de buurtbus over Schouwèn-Dui vel and gewij zigd. De, op basis van vrijwilligers draaiende, busdienst wordt dan zodanig aangepVst dat men ook langs het nieuwe complex rijdt. Op die manier kunnen ook ouderen, die elders in de gemeente Duiveland wonen, gebruik maken van de basisvoorzieningen in het complex. Dat deelde de burgemeester van Duiveland, A. Bergshoeff, mee tijdens de openbare raads vergadering die donderdag avond werd gehouden in het ge meentehuis in Nieuwerkerk. Op verzoek van raadsleden nam het Duivelandse college van burgemeester en wethou ders contact op met de ver voersmaatschappij ZWN, van wie de bussen zijn waarmee wordt gereden, en het Buurt buscomité, waarin de vrijwilli gers zijn verenigd die de bus sen besturen. Dat bleek al snel een positief resultaat op te le veren, want burgemeester Bergshoeff vertelde dat de aan passing van de route is gere geld. „Iedereen stemde in". Ook tijdens de raadsvergade ring zelf werden de zestien punten die op de agenda ston den zeer snel en met algemene instemming afgehandeld. Dat hield in dat de hele agenda in de recordtijd van acht minu ten, zonder discussie of opmer kingen, met hamerklappen werd afgewerkt. In die paar minuten gaf de raad haar goedkeuring aan de verbouw van de schuur aan de kerkring 49/51 te Nieuwerkerk tot een klein pension voor lo gies met ontbijt. Via een zoge heten voorbereidingsbesluit maakte men de weg vrij voor de bouw van een loods op het bedrijventerrein Oosterland. In het kader van toestemming en geld van de hogere overhe den dat men nodig heeft voor de bouw van woningen in de gemeente in de jaren 1994 tot en met 1997 werden de plan- ningslijsten nieuwbouw en verbetering van woningen vastgesteld. Daaruit bleek dat men in 1994 en 1997 26 wonin gen wil bouwen en in de beide jaren daartussen 41. Ook de plannen die men in de komende jaren heeft op het ge bied van stads- en dorpsver nieuwing werden globaal vast gesteld via het meerjarenpro gramma stads- en dorpsver nieuwing. Ze omvatten onder meer het verplaatsen of sane ren van milieu-hinderlijke be drijven uit dorpskernen, aan passing van de riolering en groenvoorzieningen en uitvoe ring van het dorpsplan Ooster land. De toekomstplannen op het gebied van restauratie van monumenten in de periode tot en met 1999 werden vastgelegd via het meerjarenprogramma restauratie. Het omvat een op knapbeurt van beicje molens in de gemeente, de Nederlandse Hervormde kerken in Nieu werkerk en Oosterland en het Gasthuis aan de Sint Joostdijk te Oosterland. De raad stemde in met het oe fenbeleidsplan van de Regio nale Brandweer Zeeland. Een plan dat is gericht op gezamen lijke oefeningen, en daardoor een zo goed mogelijke samen werking, van de Zeeuwse brandweerkorpsen. De ge meenten dragen daarvoor 45.000 gulden bij, het bedrag dat zij voor dat doel van de rijksoverheid krijgen. De Dui velandse raad ging ook ak koord met een nieuwe gemeen telijke bouwverordening en een nieuwe brandbeveiligings verordening. Die moest wor den ingevoerd omd^L4p Rijks overheid de Woningwet heeft aangepast. Hamerstukken waren verder de verhoging van de subsidie voor de groepen Meer Bewegen voor Ouderen (van dertig naar 31 cent per inwoner van de ge meente) en een éénmalige sub sidie van 13 cent per inwoner (ongeveer 650 gulden) voor de Federatie Maatschappelijke Dienstverlening. Deze instan tie is verplicht haar gegevens te gaan registreren volgens een landelijk registratiesysteem. Nog nader overleg over milieuschade door defect aan Grevelingensluis BRUINISSE - Met algemene stemmen schaarde de gemeenteraad van Bruinisse zich gisteren, donder dag, achter het voorstel van het college om een fonds in te stellen voor het milieubaggeren van de Bruse reparatiehaven. Het fonds wordt jaarlijks volgens een bepaalde verdeelsleutel gevoed door de gemeen te Bruinisse en drie buitendijkse bedrijven. In het kader van de sanerings operatie Oosterscheldehavens is in de achterliggende tijd met de aan de reparatiehaven gele gen bedrijven overleg gevoerd. Daarbij stond de vraag cen traal hoe om zou moeten wor den gegaan met eventuele toe komstige nieuwe vervuiling van de haven. Rijkswaterstaat vindt dat de beheerder van de haven, in dit geval de gemeente Bruinisse, verantwoordelijk kan worden gesteld voor even tuele toekomstige vervuiling. Mede-verantwoordelijk Aan de andere kant is het zo dat in de vergunningen aan de bedrijven een zogenaamd wa terbodemartikel is opgeno men. In dat artikel staat dat de vergunninghouder, het bedrijf, verantwoordelijk is voor ern stige lokale verontreiniging. Met andere woorden: zowel de gemeente als de bedrijven heb ben in deze een zekere verant woordelijkheid. Met dat in het achterhoofd is de gemeente met de bedrijven om tafel gaan zitten om te kijken of deze ge zamenlijke verantwoordelijk heid ook in concreto gezamen lijk opgepakt kon worden. Met de bedrijven in kwestie is inmiddels overeenstemming bereikt over de vorming van een fonds voor het milieu- baggeren van de reparatieha ven. De Bruse raad, zo bleek gisteren tijdens de gemeente raadsvergadering, heeft geen enkele moeite met een dergelij ke constructie. Alleen SGP/RPF/GPV-woord- voerder G. E. Houtekamer kwam met enkele vragen. Hij wilde onder meer weten of er al duidelijkheid is over de mo gelijke milieuschade die ont staan zou kunnen zijn door een defect aan de Grevelingensluis. Wethouder J. Huizer (CDA) antwoordde op de vraag van Houtekamer met de medede ling dat het college binnenkort overleg over de kwestie pleegt met Rijkswaterstaat. Akkoord Zonder discussie of hoofdelijke stemming ging de gemeente raad verder akkoord met het voorstel van het college van b en w om de gemeertesubsidie aan Meer Bewegen voor Oude ren met 5 procent te verhogen van 29,5 cent naar 31 cent per inwoner. Meer Bewegen voor Ouderen is een activiteit van de Kruisvereniging Rondom de Wethouder J. Huizer:Binnen kort overleg met Rijkswater- staat." Oosterschelde en zij heeft het college laten weten niets te zien in een verhoging van de deelne mersbijdrage. De raad en het college kunnen het daar mee eens zijn. Burgemeester A. Vo gelaar zei in reactie op vragen van CDA-raadslid J. S. Wie- brens te verwachten dat ook de andere gemeenten op Schou- wen-Duiveland over zullen gaan tot verhoging van de sub sidie. Muziektent Tijdens de behandeling van het collegevoorstel vaststelling van de het meerjarenprogram ma stads- en dorpsvernieuwing kwam het tot een korte discus sie over de Bruse muziektent, een onderwerp waar binnen de Bruse raad in het verleden al verhitte discussies over zijn ge voerd. Eerder werd het besluit geno men om jaarlijks een bedrag van 25.000,- te reserveren voor danwel renovatie van de bestaande dan wel de bouw van een nieuwe muziektent. SGP/RPF/GPV-woord voerder G. E. Houtekamer maakte van de gelegenheid gebruik om te pleiten tegen het reserveren van gelden voor de muziektent. Houtekamer, zo bleek uit de reactie van de andere raads fracties, bleek echter een roe pende in de woestijn. „Het be sluit is al genomen", verwoord de Lijst van de Velde-raadslid C. van den Berge het algemene gevoelen. Algemeen Belang-vertegen- woordiger H. J. van den Ouden richtte de schijnwerpers op de Prinses Marijkestraat. Het is de bedoeling dat die straat in 1994 gereconstrueerd wordt. De gemeente wil daar een ton voor uittrekken. „Ik zou graag willen dat er van de Marij kestraat echt iets moois ge maakt wordt en ik denk dat een ton dan weieens te weinig zou kunnen zijn", aldus Van den Ouden. Hij stelde dat de straat in de toekomst in Brui nisse een belangrijke noord zuid verbinding wordt. Wet houder J. Huizer (CDA) kon niet meer dan het belang van een goede reconstructie van de straat onderschrijven. „Maar we hebben er nu nog geen zicht op wat die reconstructie pre cies gaat kosten", aldus Huizer. ZIERIKZEE - Donderdagmid dag werd op de Appelmarkt te Zierikzee de schoudertas van mevrouw Van de S. uit Nieuwe-Tonge gestolen. De diefstal vond plaats om on geveer 12.00 uur toen mevrouw Van de S. over straat liep. Plot seling werd de tas door een voorbijganger van haar schou der gerukt. Mevrouw Van de S. is de dader nog achterna gelo pen, maar kon hern niet inha len. Advertentie BEVEILIG ZEKER met ING. JAAP VISSER ELLEMEET 01117-1875 Erkend Lid V.E.B. Advertentie Ontstoppen is ons dagelijks werk. NAAR: KONSTRUKTEURS INSTALLATEURS Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Teleloon 01110-12647 DEN HAAG - Prins Claus neemt dinsdag 20 april het eer ste exemplaar van de cultuur- kaart van Flevoland in ont vangst. Kromme wegen zijn vaak korter dan rechte. Sirius Vannacht vorst HET WEER Vannacht helder en een minimum temperatuur van ongeveer min 2 graden. Overdag zonnig en een middagtemperatuur van omstreeks 8 graden. Noord tot noordoosten wind, zwak tot matig, rond kracht 3. ARMOEDE Uit onderzoek blijkt dat 11% van de Zeeuwse bevol king niet rond kan komen. VAC De Vrouwen Advies Commissie bekijkt ook steeds meer de woonomgeving. OPVANGPLAN De ISD presenteert volgende week het opvangplan vluchtelingen/asielzoekers. ZAALVOETBAL Het Schouwse elftal versloeg El Toro uit Goes met Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Aantal verkooppunten in Zeeland stijgt ZIERIKZEE - De Zeeuwse Vlegel, het milieuvrien delijke brood uit Zeeland, is hard op weg om de Zuid-Hollandse eilanden te veroveren. Vanaf janua ri wordt dit milieuvriendelijke volkorenbrood "iii dertig bakkerswinkels verkocht. Dat meldt de Stichting Zeeuwse Vlegel in een persbericht. Zeeuws Vlegelbr,ood wordt op ambachtelijke wijze gebakken van volkorenmeel dat op mi lieuvriendelijke wijze is gepro duceerd. Het volkorenmeel werd door Zeeuwse windmo lens gemalen uit tarwe-korrels die afkomstig zijn van Zeeuw se akkers. De gebruikte tarwe wordt op milieuvriendelijke wijze geteeld. Chemische on kruidbestrijdingsmiddelen worden niet gebruikt en in plaats van kunstmest wordt op akkers waar Vlegel-tarwe wordt geteeld organische mest uitgereden. Het Zeeuws Vlegelbrood lijkt inmiddels een vaste plaats te hebben gekregen in de Zeeuw se samenleving. Het aantal verkooppunten in Zeeland is nog steeds stijgende. Steeds meer bakkers nemen het Zeeuwse Vlegelbrood op in hun assortiment. De Vlegel ligt inmiddels in Zeeland in meer dan 120 bakkerswinkels. De bakkers zijn volgens J. Koe man, produktmanager van Stichting Zeeuwse Vlegel, zeer te spreken over de bakkwali- teit van de op windmolens ge malen tarwe. Ook de consument is volgens Koeman zeer te spreken over de Zeeuwse Vlegel. „Veel jaren van voorbereiding en onder zoek naar tarwerassen die. zon der bestrijdingsmiddelen en kunstmest een goed produkt opleveren beginnen nu hun vruchten af te werpen", aldus het persbericht. De kreet mi lieuvriendelijk is in het geval van de Zeeuwse Vlegel-teelt volgens Koeman zeker geen lo ze kreet. „Boven de percelen Zeeuwse Vlegel-tarwe waren uitzonderlijk veel zwaluwen bezig om de uit het gewas af komstige luizen te verorberen. In Zeeuwse Vlegeltarwe mag immers niet tegen luizen gespoten worden", aldus Koe man. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. plaats: adres postcode: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 2S Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. 2ZH j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1