Lik-op-stuk-beleid wildkampeerders Renault komt met de sportieve 19 S Auteur T. van der Roest vertelt over haar werk Autobedrijf Braai B.V. Jt Recreanten en ondernemers tevreden over recreatiewerk Tijdens de komende pinksterdrukte Tijdens streekvergadering Nederlandse Christen Vrouwen Bond ANDERE MODELLEN VAN DE RENAULT 19 STAAN VOOR U IN ONZE SHOWROOM. Student onderzoekt kwaliteit recreatie-activiteiten op campings en dagrecreatieterreinen Nieuwe aantrekkelijke versies DONDERDAG 25 MAART 1993 NR 25330 7 Wildkampeerders krijgen dit jaar te maken met een lik-op-stuk-beleid. Archieffoto BURGH-HAAMSTEDE - Op heel Schouwen-Duive- land geldt dit jaar met de Pinksteren een speciale re geling tegen wildkamperen. Wanneer een zwartkam- peerder wordt aangehouden wordt direct nagekeken of deze persoon nog zaken heeft openstaan bij het Openbaar Ministerie. Is dit het geval dan dient de wildkampeerder binnen drie dagen voor de kanton rechter te verschijnen. In andere gevallen moet di rect de boete worden betaald. Met dit lik-op-stuk- beleid hoopt men te bewerkstelligen dat steeds min der mensen zonder een plaats te hebben gereser veerd het eiland bezoeken. ZIERIKZEE - De schrijfster en dichteres T. van der Roest uit Garderen stond centraal tijdens de streek vergadering van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond (NCVB). Mevrouw Van der Roest vertelde over haar werk tijdens een bijeenkomst in de Christelij ke Gereformeerde kerk te Zierikzee, die werd be zocht door ongeveer honderd leden van de bond. In de vergadering van de com missie algemene en bestuurlij ke zaken van de gemeente Wes- terschouwen, afgelopen dins dag, werd er gesproken over de activiteiten die er voor de toe risten tijdens de pinksterda gen zullen worden gehouden. Via dit onderwerp kwamen de commissieleden al snel op de problematiek van het wild kamperen tijdens de Pinkste ren. Frustrerend Een van die problemen, zo haalde de heer J. C. Hendrikse (PvdA) aan, was het doorstu ren van jongeren door de re creatie-ondernemers. ,,Ik kan het begrijpen, maar het is wel frustrerend voor de jongeren'. Want ook al is de camping niet vol, worden er vaak toch geen jongeren aangenomen. Dit vormt de aanleiding voor hen om zelf een plaats te zoeken en Het onderzoek werd verricht in opdracht van de Stichting Re- creatiewerk Zeeland (SRZ) in Amemuiden. Deze stichting is een van de zes regionale steun punten van het Nederlands Centrum voor Recreatiewerk (NCR). Ze verzorgt in de zomer maanden recreatie-activiteiten op campings en dagrecreatie- terreinen. Campingeigenaren kunnen bij de SRZ een recrea tieteam bestellen dat geduren de minimaal twee weken op de camping film, amusement, sport, spel en creatieve evene menten organiseert. Dit recreatiewerk wordt door 76 procent van de Zeeuwse campingbeheerders be schouwd als een wezenlijk on derdeel van hun bedrijf. De re creant wil ook op de camping vermaakt worden en onderne mers constateren daarbij een toenemende vraag naar goede verzorgde activiteiten. Uit de resultaten van het on derzoek van de heer Van Gessel blijkt dat de meeste recreatie werkers, die vorig jaar op Zeeuwse campings werkten, tussen de achttien en twintig jaar waren en niet afkomstig ZIERIKZEE Paassamenkomsten Leger des Heils In verband met Pasen, dat dit jaar op 11 en 12 april valt, houdt het Leger des Heils een aantal samenkomsten die door het gevolg is dus het wildkam peren". Burgemeester H. Tbes, voorzitter van de vergadering, gaf aan dat dit probleem bin nenkort weer wordt doorge sproken in het provinciaal overleg tussen Recron en de VVV. Om de noodzaak van het reserveren in het hoogseizoen onder de aandacht te brengen van de toerist voert de provin ciale VVV dit jaar speciale campagnes. Speciaal voor Pinksteren wordt in de Duitse media nogmaals het belang van reserveringen onder streept. Daarbij zijn de afgelo pen jaren goede resultaten ge boekt. „Het aantal reserverin gen is beduidend meer dan an dere jaren", aldus burgemees ter Tees. Op spec\ale |ctiedageri worden *er~grootscheepse cöritröles'üit- gevoerd naar mensen die niet gereserveerd hebben en zelf op een plek waar dit niet is toe gestaan hun slaapplaats heb- uit Zeeland. Negentig procent van hen verrichtte voor de eer ste keer recreatiewerk en was dus vrij onervaren. Bijna ze ventig procent van de recreatie werkers volgt een pedagogi sche of toeristisch gerichte be roepsopleiding en een groot deel van hen zag het recreatie werk als een mogelijkheid om werk en vakantie te combine ren. Uit het onderzoek blijkt dat het werk behoorlijk arbeidsin tensief is. De meeste recreatie werkers werken acht tot tien uur per dag (tegen een weke lijkse vergoeding van 140 gul den). Het activiteitenaanbod dat zij organiseren bestaat vooral uit sport, spel, creatieve activiteiten, toneel en amuse ment en is gericht op kinderen. Het achterliggende idee hier van is dat ouders hierdoor on gestoord van hun vakantie kunnen genieten. De jongeren stellen zich in het algemeen terughoudend op ten aanzien de recreatie-activitei ten. Zij interesseren zich voor namelijk voor sportevenemen ten. Voor hen wordt voetbal, volleybal en zeskamp georga- iedere belangstellende kunnen worden bijgewoond. Op vrij dag 9 april om 19.30 uur wordt in de zaal van het Leger des Heils gebouw aan de Post- straat een bezinningsbijeen komst gehouden 'bij het kruis'. Op eerste Paasdag, 11 april is in dezelfde zaal om 10.00 uur een heiligingsbijeenkomst en ben gezocht. Hiervoor wordt extra personeel ingezet, zoals bijvoorbeeld de politie te wa ter. Via het lik-op-stuk-beleid wil men deze wildkampeerders ertoe bewegen om volgende ja ren wel een plaats op een mini- camping of camping te reserve ren. Bij grote concentraties:van wildkampeerders wordt dit jaar de hele groep functionaris sen die in Zeeland aan het con troleren zijn naar dit punt ge stuurd om te verbaliseren. Activiteiten Om de verveeldheid en het rondhangen van recreanten tij dens de pinksterdagen in Re- nesse tegen te gaan worden er zoals ieder jaar weer activitei ten gehouden. Wat betreft deze activiteiten heeft de Stichting Recreatie Activiteiten Wester- schouwen een opzet gemaakt. Centraal in deze opzet en trek pleister is het elastiekspringen dat evenals vorig jaar op zater dag 29 mei voor de kerk in Re- nesse wordt gehouden. Daar naast is er deze dag een fancy fair, speelt er een dweilband, kan men zich laten schminken en worden er volkssporten ge houden. Een dag later, zondag 30 mei, staan de volgende acti viteiten gepland: een klim wand,- body painting,, theater en een vossejacht voor kinde ren. Deze dag is er overigens wel rekening gehouden met de tijdstippen van kerkdiensten. niseerd. Voor de leeftijdsgroe pen van twintig tot 55 plus worden minder activiteiten ge houden. Uit het onderzoek blijkt dat 39 procent van de recreanten zeer enthousiast en 51 procent rede lijk enthousiast is over de re creatie-activiteiten. 75 procent van de ondernemers toonde zich tevreden over het recrea tiewerk. De voorziening is vol gens hen niet meer weg te den ken uit de Zeeuwse toeristische sector. Het is volgens hen wel van belang dat de Stichting Re creatiewerk Zeeland blijft in spelen op de toenemende eisen van de toeristische sector. Ruim tachtig procent van de re creatiewerkers vond het leuk om in de toeristische sector werkzaam te zijn. De meeste van hen beschouwde het boven dien als een nuttige ervaring, Ze hadden het idee door het werk zelfstandiger te zijn ge worden, te hebben geleerd meer samen te werken, te orga niseren en te presteren. Vier van de tien recreatiewörkers zei van plan te zijn ook in 1993 recreatiewerk te doen op Zeeuwse campings. om 14.30 uur een Paasjubel- dienst. Krea-club Woensdag 31 maart is het weer Krea-club in clubhuis De Lichtboei aan de Poststraat in Zierikzee en wel van 13.30 tot 15.00 uur. De Krea-club is be doeld voor kinderen van 6 tot tien jaar. Pasen staat centraal tijdens de Krea-club bijeen komst. Telefonisch spreekuur In het kader van de Week van de Winkel die van maandag 29 maart tot en met 3 april wordt gehouden, biedt de FNV- Dienstenbond de mogelijkheid van een gratis telefonisch spreekuur. Dit omdat uit een onderzoek is gebleken dat bij 36% van de ondervraagden de CAO correct wordt nageleefd. Bij de helft was dit matig en bij 14% werd ronduit slecht de hand gehouden aan de CAO. Meer dan de helft van de geïn terviewden (57%) wist boven dien niet eens onder welke CAO zij vielen. Daarom biedt de FNV-Dienstenbond maan dag 29 maart de mogelijkheid van een telefonisch spreekuur (040-452690)voor alle mensen die in de detailhandel werken en die vragen hebben op het ge bied van hun CAO, arbeidsom standigheden, vakantiedagen etcetera. Tussen 18.30 en 20.00 uur zit hiervoor een team des kundigen paraat. RENESSE Oud papier Tbn bate van muziekvereniging Luctor et Emergo kan zaterdag 27 maart oud papier ingeleverd worden. Hiervoor kan men van 10.00 tot 12.00 uur terecht bij de papiercontainer op de Dreef in Renesse. SEROOSKERKE Danscertificaten In het dorpshuis te Seroosker- ke werd deze week de cursus ballroom- en moderne dansen afgesloten, die jaarlijks in het dorp wordt gehouden op initia tief van de Dorpsgemeens- schap. Dit jaar namen tien be langstellenden deel aan de vijf tien danslessen die in de afge lopen maanden op maandag avond werden gehouden. De cursus stond onder leiding van mevrouw M. Bakker uit Se- rooskerke. De lessen werden afgesloten met een dansavond, aan het eind waarvan de deel nemers een certificaat en een foto kregen uit handen van de voorzitter van de Dorpsge meenschap, R. J. de Groot. Het betrof de echtparen L. en G. Hart, M. en R. Brink, B. en N. Coomans en K. en J. Visser en J. J. Kloet en M. Hèijens. Voor cursusleidster M. Bakker wa ren er bloemen en een fles wijn en ook de heer A. de Groot kreeg een fles wijn 'omdat hij de muiiek bij de' danslessen verzorgde. Bij voldoende be langstelling wordt tn het vol gende winterseizoen weer een danscursus gehouden in het dorpshuis te Serooskerke. Paaseieren zoeken Op tweede paasdag, 12 april, kunnen de kinderen uit Se rooskerke in de kerktuin mid den in het dorp paaseieren zoe ken. De jeugd wordt om onge veer 11.00 uur door een Paas haas opgehaald bij de school. Samen met de haas gaat men naar de kerk van waaruit de zoekactie in de kerktuin start. Het eieren zoeken kan plaats vinden dank zij een initiatief van de Dorpsgemeenschap Se rooskerke. BROUWERSHAVEN Bijeenkomst NBvP De maandelijkse bijeenkomst van de afdeling Brouwersha ven van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen (NBvP) werd verzorgd door een schaduwbestuur. Na haar ope ningswoord gaf presidente N. Constandse-Dorst het woord aan mevrouw Van Lammere. Samen met haar vader runt zij een visrestaurant te Sint- Annaland en geeft les aan de Hotelschool te Middelburg. Terwijl zij over haar werk ver telde, werden in de zaal van het Tonnenmagazijn waar de bij eenkomst plaatsvond, enkele Paastafels opgemaakt. Daarbij werd gebruik gemaakt van wit linnengoed, geel lint, gele paasversierselen, vis- en ge woon bestek, zelfgevouwep waaierservetten en diverse gla zen. Na de pauze konden de da mes proberen om zelf servetten te vouwen en werd aandacht besteed aan het opwrijven van de glazen. De bijeenkomst werd bezocht door 39 dames. Mevrouw Van Lammere kreeg als dank voor haar uiteenzet ting een paastak aangebodèn met zelf versierde eieren en een kipje gevouwen van papier geld. ZONNEMAIRE Dagreisje ouderen De algemene soos voor ouderen uit Zonnemaire wil op vrijdag 14 mei een dagreisje maken naar Giethoorn en omgeving. Of de reis door kan gaan hangt af van het aantal ouderen dat zich aanmeldt. Belangstellen den dienen zich, liefst zo spoe dig mogelijk, maar in elk geval voor 15 april aan te melden voor deelname aan het uitstap je. Dat kan via telefoonnum mer (01112)-1915 of 1685. Onder hen bevonden zich leden van het gewestelijk bestuur van de NCVB en andere afde lingen van deze vrouwenbond op Schouwen-Duiveland. Allen werden welkom geheten door de presidente van de Zierikzee- se afdeling, L. Quist-den Boer. Haar openingswoord omvatte ook een in memoriam voor het overleden Zierikzeese bondslid mevrouw C. Deïst. Na het zin gen van psalm 75 1 7 en het lezen van het bijbelgedeelte uit Mattheus hield mevrouw Quist een meditatie over het thema Ga in uw binnenkamer om te bidden. Mevrouw T. Vos-Panjer las het gedicht Uw tempel voor. De auteur mevrouw Van der Roest vertelde in haar inlei ding dat zij met het schrijven van boeken en gedichten begon toen ze haar echtgenoot niet meer kon helpen met evangeli satiewerk, omdat hij directeur werd van een verzorgingshuis. Daar was niet direct een taak voor haar weggelegd. De schrijfster vertelde dat zij, De Renault 19 S is een sportief aangeklede auto. De nieuwe ling is gebaseerd op de 19 RN en uitgerust met 1721 kubieke centimeter metende viercilin- der die 75 pk aan de voorwie len aflevert. Wie nog sneller weg wil zijn kan kiezen voor een 1794 cc motor van 95 pk sterk. Beide motoren bieden de S goede prestaties tegen een al leszins redelijk brandstofver bruik. Dynamisch De Renault 19 S levert niet al leen prima prestaties maar ziet er ook nog eens heel dyna misch uit. De buitenspiegels zijn in de kleur van de carros serie gespoten en hetzelfde geldt voor het onderste deel van de bumpers. Om het spor tieve karakter van de S te on derstrepen werd de wagen voorzien van een, eyeneens in voorafgaand aan het schrijven van een b'oek, goed luistert en kijkt naar hetgeen er om gaat in de wereld rondom. Tferwijl ze daar over nadenkt, probeert ze een antwoord te bedenken op de werkelijkheid van het le ven met al zijn problemen. In het verzorgingshuis kwam ze bijvoorbeeld in aanraking met dementie. Ze verdiepte zich in die ziekte door er veel over te lezen en zich er in te ver diepen. Op die basis ontston den haar boeken en haar ge dichtenbundels. Behalve over dementie schreef mevrouw Van der Roest onder meer over doofheid. Voor publikatie laat de schrijfster haar manuscript door deskundigen lezen om eventuele fouten er uit te laten halen. Zij vertelde dat de figuren die zij in haar werk gebruikt gaan deweg voor haar gaan leven. Ze geeft ze een naam en zoekt er een afbeelding bij uit een tijd schrift. Op die manier vormt zich in haar brein een verhaal, de kleur van de carrosserie gespoten, achterspoiler. Een ander uiterlijk kenmerk van de nieuwe sportieve 19 wordt gevormd door de fraai vormgegeven wieldeksels. Bij een sportieve auto hoort uiter aard ook een sportief interieur. Renault koos ervoor om de stoelen van de 19 S te bekleden met dezelfde stof als terug te vinden is in de supersnelle Re nault 19 zestienklepper. De stoelen bieden door de verstel bare lendesteunen een goede zit. De bestuurdersstoel is boven dien in hoogte verstelbaar. Het dashboard, dat overeenkomt met dat van de RN-versie van de Renault 19, is standaard uit gerust mot een toerentellcr. Het in hoogte verstelbare stuurwiel is een echt sport stuur in de stijl van de Re nault 19 16V. Stuurbekrachti ging is standaard op de nieuwe sportieveling van Renault. Advertentie dat echter het nodige denk werk kost. De schrijfster ver telde dat de voortgang van een boek soms dagenlang stokt op een voorval in het verhaal waarvoor niet direct een oplos sing is te vinden. Het schrijven is een drang en een opgave die mevrouw Van der Roest als roeping zei te beschouwen. Zij droeg enkele van haar ge dichten voor en op een tafel la gen haar boeken en bundels ter inzage. De bondsleden maak ten daar veelvuldig gebruik van en na een pauze werden ve le vragen gesteld aan de schrijfster. Tijdens de regiona le vergadering zong het klein- koor onder leiding van me vrouw A. Hondius het Zierik zeese Volkslied en de bijeen komst werd besloten door het zingen van het Schouws Volks lied en het bondslied door alle aanwezigen. Mevrouw Vos- Panjer droeg het lied Zegen ons algoede voor. MAASTRICHT - Niet alleen licht maar ook zwaar drinken verlaagt het risico op een hart infarct. Tot deze conclusie komt drs. F. Otten in het proef schrift waaróp hij donderdag promoveert aan de Rijksuni versiteit Limburg. Hij vindt ook dat de sociaal-economische status niet van invloed is op de kans op een hartinfarct. De Renault 19 S is sportief, maar bepaald niet Spartaans. Dat neemt niet weg dat de sportieve automobilist die prijs stelt op wat extra comfort door de Franse automobielfa brikant ook in de gelegenheid wordt gesteld het comfortni veau op te schroeven. Het com- fortpakket bestaat uit elek trisch bcdienbarc zijruiten voor en centrale portiervor- grendeling met afstandsbedie ning. Comfort De nieuwe sportieve Renault kan op verzoek ook uitgerust worden met een elektrisch be- dienbaar glazen schuifkantel- dak. De vijfdeurs-uitvoering kan worden uitgerust met een achterbank met een geïnte greerd kinderzitje. Hoofdsteu nen op de achterbank horen daarbij. Grevelingenstraat 1-3. 4301 XZ Zierikzee, Tel. 01110-12529 ZIERIKZEE - Negentig procent van de recreanten en 75 procent van de onderne mers is tevreden over het recreatiewerk dat in het zomerseizoen 1992 op cam pings en dagrecreatieterreinen werd verricht door zogeheten recreatieteams. Dat blijkt uit een onderzoek van een stagiair van de Katholieke Universiteit Nijmegen, M. van Gessel. Een dynamische verschijning: de 19 S. ZIERIKZEE - Goed nieuws voor de fans van de Renault 19: De Franse automo bielfabrikant heeft een aantal nieuwe en sportieve versies toegevoegd aan het succesvolle 19-programma. De vier nieuwe versies zijn ontstaan door zowel de driedeurs als de vijfdeurs variant leverbaar te maken met een 1.7 of 1.8-liter in jectiemotor.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 7