De Zeeuwse Waterschapsbond wil meer naar buiten treden 'Jongeren en ouderen hebben vaak gezamenlijke belangen' Waterschappen stellen milieuprijs beschikbaar dichters a> a> Nieuwe brochure voor mensen met verstandelijke handicap Plannen voor instelling van milieuprijs ANBO-voorzitter H. Asma roept op tot saamhorigheid: Nieuw kanaal populair bij Nederlanders North Sea Jazz Festival ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Het waterschap is verantwoordelijk voor het onderhoud van zeewerende dijken. (Archieffoto). ZIERIKZEE - Als het aan de Zeeuwse Waterschapsbond ligt wordt in de toe komst veel meer werk gemaakt van de presentatie naar buiten toe van de water schappen. Niet alleen door een betere en meer actieve voorlichting, maar ook door een meer actieve opstelling op verschillende (beleids)gebieden. Er zijn on der meer plannen voor de instelling door de Zeeuwse Waterschapsbond van een milieuprijs. Lang niet iedereen weet wat een waterschap is en wat een waterschap doet. Men opereert min of meer in de anonimiteit, in de schaduw van waterstaats werken als bruggen, dammen en technische hoogstandjes als de Stormvloedkering. Dat neemt niet weg dat de water schappen veel en belangrijk werk verzetten. Waterschappen zijn verantwoordelijk voor de staat van de waterkeringen. In simpele bewoordingen: het on derhoud van bijvoorbeeld een zeewerende dijk is een van de taken van een waterschap. Waterhuishouding De waterschappen zorgen ver der voor de regionale water huishouding. Zij regelen het grondwaterpeil, zorgen dat een natuurgebied voldoende water krijgt en dat een landbouwer niet geconfronteerd wordt met een te hoge grondwaterstand waardoor het land drassig en moeilijk te bewerken wordt. Waterschappen zijn ook verant woordelijk voor de waterkwa liteit. Vaak in samenwerking met milieu-diensten en de poli tie moet een waterschap de kwaliteit van het water in slo ten en waterlopen in de gaten houden en als het nodig is cor rigerend optreden. Waterschappen nemen regel matig monsters van het opper vlaktewater. Aan de hand van die monsters kan men zien of de kwaliteit constant gelijk blijft of, door wat voor oorzaak dan ook, achteruit gaat. Verder houdt men ook de stromingen langs de kust in de gaten. Re gelmatig wordt gepeild hoe diep het water op verschillende plaatsen is. Op die manier kan men nagaan of, bijvooorbeeld door de bouw van de Storm vloedkering in de Oosterschel- de, de stromingen veranderen. Een sterke stroming kan leiden tot uitschuring van de bodem, een gebrek aan stroming kan leiden tot wat men noemt aan- zanding. In extreme vormen kan aanzanding het begin zijn van bijvoorbeeld het dichtslib ben van een vaargeul. Veel waterschappen hebben verder een aantal wegen in be heer. Het beheer van die wegen behelst niet alleen het onder houd van het wegdek, maar ook het onderhoud van de berm en de bomen langs de weg. Op Schouwen-Duiveland werden na de Watersnoodramp van 1953 snelgroeiende bomen ingeplant die nu, anno 1993, in veel gevallen aan vervanging to\ zijn. Al enige tijd is men da^-om bezig met het uitvoe ren van een herbeplan- tingplan. Ook dat behoort tot de tken van waterschappen. In d^praktijk blijkt dat veel mensp nog steeds niet goed weten^at een waterschap is en doet. Voorlihting Als het ^n de Zeeuwse Water- schapsboid ligt gaat dat veran deren, zo tyijkt uit het beleids plan 1993 994 van de bond. Op het gebiec van voorlichting naar het publiek toe is volgens de Zeeuwse Waterschapsbond een positieviontwikkeling in gang gezet. Huis-aan-huis- bladen verscheen regelmatig de informatierubriek Water- schappelijk erijn speciale ge vallen, zoals deïitgave Waters noodramp 1953, verschenen ar tikelen in dag- nieuwsbla den. Met anderewoorden: de basis is er maar deyoorlichting moet nog verder uitgebouwd worden. De Zeeuwse Wateivhapsbond wil dat doen door mddel van de aanschaf van auqp-visuele apparatuur en het vjrvaardi- gen van een algemene brochure over het takenpakket van de Zeeuwse waterschappél. Ook wil men tentoonstellingmate riaal aanschaffen. Verder wordt gewerkt aan de o'igani- satie van de Waterscha&dag 1993 en wordt deelname aai de manifestatie van de Zuideljke Landbouw Maatschappij (ZLM) voorbereid. Dit, sarren met het instellen van een ni- lieuprijs, zijn volgens 4e Zeeuwse Waterschapsbor.d ac tiviteiten die een bijdragekun- nen leveren aan de beeldvor ming van het waterschap. Ook voor wat betreft de recreatie-mogelijkheden die waterschapswerken biedenwil de Zeeuwse Waterschapsbmd zich wat actiever opstelbn. ,,Het landelijk gebied vervilt voor de openluchtrecreatie e»n belangrijke functie. Als te- heerder van belangrijke delei van het landelijk gebied kal ook het waterschap een rol ver vullen", aldus de beleidsnota. .Gezien de landschappelijke aantrekkelijkheid en de geo grafische ligging is Zeeland bij uitstek geschikt om recreanten gebruik te laten maken van waterstaatsob j ecten. Bij het beleid inzake het re creatief medegebruik ligt bij de waterschappen in Zeeland de nadruk tot nu toe vooral op het verlenen van medewerking aan initiatieven van andere in stanties. Iten aanzien van het initiëren van activiteiten zou den de waterschappen kunnen nagaan wat de mogelijkheden in hun gebied zijn", aldus de Zeeuwse Waterschapsbond. Men denkt daarbij bijvoor beeld aan het openstellen van onderhoudsstroken van water lopen en paden op dijken. Ook wil de Zeeuwse Waterschaps bond zich actiever opstellen waar het gaat om het realise ren van fiets- en wandelpaden. ZIERIKZEE - Jongeren moeten ons niet discrimine ren en wij moeten als ouderen jongeren niet zien als herrieschoppers en sexmaniakken. Dat was de strekking van de oproep die ANBOvoorzitter H. Asma dinsdag deed tijdens de voorjaarsvergadering van de afdeling Zierikzee van de Algemene Neder landse Bond van Ouderen (ANBO). Asma hield zijn gehoor voor dat ouderen en jongeren vaak gezamen lijke belangen hebben en dat daarom wederzijds re- pect naar beide kanten toe nodig is. Het jaar 1993 is het Europees •jaar van de oudere en staat in het teken van solidariteit tus sen de generaties. Maar die so lidariteit, zo stelde Asma, is er nog lang niet. Ouderen zien jongeren vaak als herrieschop pers, criminelen en sexmaniak ken en als jongeren over oude ren praten hebben ze het vaak over zeurpieten, dementie en betweterij. Dat is allemaal veel te zwart-wit en we weten alle maal dat dit niet terecht is", al dus Asma. Andere kant Desalniettemin, zo stelde Asma, leven er nog steeds we- derwijds veel vooroordelen. Hij vindt dat ouderen hun (le venservaring aan jongeren over moeten dragen door bij voorbeeld op scholen over hun leven te vertellen. „Onlangs werd iemand gevraagd daar aan mee te doen en de reactie was 'Wét! Voor die rotjon- gens?!' Een onterechte reactie volgens Asma. „Want ik heb ook het verhaal gehoord van het bestuurslid dat met auto pech langs de weg stopte. Hij stond nog geen twee minuten stil toen er een jongere stopte om te vragen of hij kon helpen. En toen die weg was om de We genwacht te waarschuwen stopte er een paar minuten la ter weer een". Asma hield zijn toehoorders voor dat het feit dat 1993 het jaar van de oudere is niet wil zeggen dat iedereen zich voor de oudere uit zal gaan sloven. „Daaf is een positieve inzet van ons allemaal voor nodig", aldus de ANBO-voorzitter. Hij koppelde daar de opmerking aan vast dat ouderen en jonge ren vaak gezamenlijke belan- gem hebben. „Jongeren en ou deren hebben recht op werk, het recht om zelfstandig te wo nen en het recht op een veilig leef- en woonklimaat en goede voorzieningen". Volgens Asma worden beide groepen nog maar al te vaak gediscrimi neerd. Jongeren vanwege hun gebrek aan ervaring en oude ren vanwege hun leeftijd. „Als je zeventig bent ben je te oud om chauffeur van de Buurtbus te mogen zijn en bij sommige instellingen kom je ook niet in het bestuur boven een bepaalde leeftijd", aldus Asma. Hij stak verder een be schuldigende vinger richting verzekeringsmaatschappijen die zich in zijn ogen vaak schuldig maken aan discrimi- niatie van ouderen. „Solidari teit vraagt een positieve instel ling en de ANBO-Zierikzee zal er alles aan doen om dat te sti muleren", besloot de ANBO voorzitter zijn toespraak. Beleid Later tijdens de vergadering wijdde Asma uit over het be leid van de afdeling Zierikzee van de ANBO in de toekomst. Allereerst constateerde hij dat het project Wijkbus 60+ uitste kend loopt. „De bezetting ver toont nog steeds een stijgende lijn", aldus de ANBO- voorzitter. Hij deelde verder mee dat men op de oude voet doorgaat voor wat betreft de koffieochten den. „Het zit altijd hardstikke vol, behalve als er een Nieuwsbode-reis is". Asma bleek zeer te spreken over de eerder samen met de Pro1 testants Christelijke Ouderen Bond (PCOB) gehouden thema bijeenkomsten. Minder en thousiast was hij over de be langstelling van de kant van de ANBO-leden voor die thema middagen. „Het is een beetje pijnlijk als zo'n thema-middag wordt bezocht door 50 PCOB- ers en vijf ANBO-leden", aldus Asma. Hij maakte van de gelegenheid gebruik om deleden op te roe pen voor een bezoek aan derge lijke thema-middagen. „Want er komen zaken aan de orde die ons allen aangaan", aldus de ANBO-voorzitter. Vanuit de vergadering kwam de sug gestie om eens te kijken of het mogelijk is om vertel- middagen te organiseren. Een ANBO-lid kan dan bijvoor beeld vertellen over een ver blijf in het buitenland of ande re persoonlijke ervaringen. Er werd niet al te enthousiast ge reageerd op dat idee, maar des alniettemin werd besloten toch een keer de proef op de som te nemen. Voor leerlingen middelbaar en hoger beroepsonderwijs ZIERIKZEE - De Zeeuwse waterschappen stellen in 1993 voor de eerste keer een milieuprijs beschikbaar. De prijs bestaande uit 2.500 gulden kan in de wacht gesleept worden door leerlingen van scholen voor middelbaar en hoger beroepsonderwijs in de provin cie Zeeland. De waterschappen trachten met het in stellen van deze prijs de betrokkenheid van MBO- en HBO-scholieren bij het (water)milieu en de hieruit voortvloeiende waterschapstaak te vergroten. Ook een mogelijk te behalen milieu-rendement is één van de doelstellingen. Het thema van de milieuprijs in het verbeteren van de kwali teit van het oppervlaktewater. Sinds 1975 zijn de waterschap pen belast met de uitvoering van de Wet Verontreiniging Op pervlaktewateren. Het zuiveren van rioolwater in zuiveringsinstallaties, beheer en onderhoud van waterlopen en kreken, én controle van de kwaliteit van het oppervlakte water door het Centraal Labo ratorium Zeeuwse Waterschap pen zijn enkele activiteiten die de waterschappen in het kader van deze wet uitvoeren. Opdrachten De deelnemers kunnen kiezen uit zes gerichte opdrachten of één vrije opdracht. Oeverin richting, verbetering van de waterkwaliteit, recreatief me degebruik, vermesting, buffe ring van zoet water en het ont wikkelen van voorlich tingsmateriaal zijn onderwer pen die de leerlingen kunnen uitwerken. Het ligt in de bedoeling van de Milieuprijs Zeeuwse water schappen een jaarlijks terug kerend evenement te maken. Daarbij wordt overwogen jaar lijks een andere doelgroep en een ander onderwerp aan de orde te stellen. Nog voor de zomervakantie dienen de inzendingen bij de Zeeuwse Waterschapsbond bin nen te zijn. De uitreiking van de milieuprijs zal in oktober plaatsvinden. ZIERIKZEE - Zicht op zorg. Zo heet de nieuwe bro chure voor en door mensen met een verstandelijke handicap in Zeeland. Deze informatiegids is een ge zamenlijke uitgave van de Federatie van Oudervere nigingen, het Provinciaal- en de Regionale Overleg organen Zwakzinnigenzorg. Zeeland kent een grote ver scheidenheid aan zorg- en dienstverleningsmogelijkhe-, den voor verstandelijk gehan dicapten en hun verzorgers. Welke voorzieningen er zijn, waar ze te vinden zijn en wat de kosten van dergelijke voor zieningen zijn, daarover geeft de nieuwe gids informatie en wel zo dat een zo compleet mo gelijk beeld van de zorg- en dienstverlening wordt gege ven. De gids, die Zicht op zorg heet telt 81 pagina's. Het boek je begint met een korte om schrijving van de doelgroep (mensen met een verstandelij ke handicap). Verder wordt in de eerste hoofdstukken alge-- mene informatie gegeven over 'de verschillende oudervereni gingen en de zorg- en dienstver- MUNCHEN - Het scheepvaart verkeer op het Rijn-Main- D»naukanaal bestaat voor mter dan de helft uit Neder landse schepen. Dat maakte eer woordvoerder van de Rhtin-Main-Donau AG, de be heerder van het kanaal, woens dag in München bekend. Na de opening van het kanaal een half jaar geleden, overtreft het scheepvaartverkeer alle verwachtingen. Sinds midden febriari bijvoorbeeld passeer den 1263 schepen met een tota le lading van 472.000 ton de sluis bij Kelheim aan de Do- Van de schepen op het Rijn- Main-Donaukanaal komt 57 procent uit Nederland, 34 pro cent van de schippers is uit Duitsland afkomstig. De aan vankelijke angst dat vooral schepen uit het voormalige Oostblok het kanaal zouden bevaren, is ongegrond geble ken. De woordvoerder van Rhein-Main-Donau AG noem de het opvallend dat het bij 40 procent van de scheepsbewe- gingen gaat om pleziervaart. DEN HAAG - De evenementen North Sea Jazz Festival in Den Haag, Drum Rythm Festival in Amsterdam en Jazz Mecca in Maasfricht zullen voortaan worden uitgevoerd door de „Paul Acket Office" in Den Haag. Jazz-organisator Paul Acket overleed vorig jaar. In de nieuwe organisatie blijven zijn vrouw Jos en dochter Ka rin actief. Voor het 18de North Sea Jazz Festival, op 9, 10 en 11 juli, zijn inmiddels oude bekenden ge contracteerd als Oscar Peter son, Tito Puente, Wynton Mar salis, Carlos Santana en B B. King. Het Drum Rythm Festi val op 1, 2 en 3 juli wordt opge luisterd door Nigel Kennedy en El Gran Combo de Puerto Rico. lenende organisaties en instan ties. Aan bod komen onder meer thuishulp, dagbesteding en arbeid, dagverblijf en ge zinsvervangend tehuis. Ook de financiering van dergelijke zorginstellingen komt aan de orde. Zo wordt onder meer aan dacht besteed aan de algemene wet bijzondere ziektekosten ende algemene arbeidsonge schiktheidswet. In het daarna volgende gedeel te wordt per regio stilgestaan bij het aanbod van scholen, in stellingen en allerlei vormen van vrijetijdsbesteding. Deze gids is bestemd voor iedereen die op de een of andere manier met mensen met een verstande lijke handicap te maken heeft, zoals ouders, hulpverleners, maatschappelijke organisa ties, kerken en overheden. De ze nieuwe uitgave is mogelijk gemaakt dankzij een subsidie van de provincie en de zorgver zekeraars AZWZ, CZ-groep en VGZ. Wie de brochure wil be stellen kan hiervoor contact opnemen met de Federatie van Ouderverenigingen, Provin ciaal Samenwerkingsverband Zeeland, postbus 2121, 4460 MC Goes, dinsdagmiddag telefo nisch bereikbaar via nummer 01100-49387. Woord varia In „als" zit „sla" en ook nog „las", het las van lassen of van lezen. Zo kan een woordje komisch wezen, 't is maar: hoe komt het ons van pas? In „lui" zit „uil", in „top" zit „pot", de pot van potten, ook van sparen. Zo kan men allerlei vergaren, niets is met woordjes soms te zot! In „kuil" zit „luik", in „tuil" zit „luit", de luit die men zéér vroeg bespeelde! Daar was zoveel dat 't oor eens streelde; ook bleek met woord men tuk op buit.... Maar „mens" biedt ons maar weinig kans, dat woord is uit één stuk gehouwen... Hierop moet men nu maar vertrouwen, tornt hier niet aan, u breekt uw lans! In „tier" zit „riet", in „pool" zit „loop", en loop der eeuwen, 't kan verkeren... Zo komt men toe aan potverteren: wie houdt „Dit Avondland" ten doop? In „koop" zit „pook", in „mal" zit „lam", het lam ter slachtbank aller tijden. Niets schept ooit wereld zonder lijden, al huivert men het boetkleed klam. In „lat" zit „tal", in „daar" zit „raad", en raad behoeven wij voor morgen.... Die hoop mag niet te loor in zorgen, daar is nooit iemand mee gebaat. De „pen" mag nimmer „nep" doen zijn, laat die de waarheid steeds beschrijven! De volk'ren blijven toch al kijven, op dit gebied blijft 't mensdom klein.... In „lot" zit ook het woordje „tol", en tol moet men zo vaak betalen... Men blijft attent waar and'ren falen, hierbij schept men soms ook nog lol.... Tot „slot" nu „stol" van veler woord, dat niet gebezigd wordt tot helen. Meent niet: wat kan mij nu de ander schelen, dit schiep te vaak al broedermoord.... P. C. Noordhoek, Zierikzee i Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgave van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichtcrs uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presen teren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus I. 4300 AA Zierikzee De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 6