'Op kan elke plaats waar een tenminste geen auto boom staat meer staan' Kinderen planten in kader van Boomfeestdag struiken en bomen op zetsn lokaties op Schouwen-Duiveland DONDERDAG 25 MAART 1993 NR 25330 5 Helma van Dongen uit Haamstede mocht vanwege haar verjaardag op Boomfeestdag de eerste boom planten bij Vlasakkers in Haamstede. Springen om de spa zo goed mogelijk de grond in te krijgen in Bruinissc. In het vissersdorp werden 200 struiken geplant hij de ver nieuwde ijsbaan. De kinderen in de gemeente Brouwershaven kregen ter gelegenheid van Boomfeestdag zelf een boompje om thuis in de tuin te planten. Leerlingen van de Zonnewijzer in Zonnemaire tonen trots hun aanwinst. ren te planten. De burgemees ter zag de directe toekomst van de bomen optimistisch in. „Het is groeizaam weer". Hij herinnerde ,er aan dat met Boomfeestdag een bijdrage wordt geleverd aan het milieu en het in stand houden van de natuurlijke omgeving. „Vorig jaar hebben kinderen in het ge bied hiernaast bomen geplant. De plantactiviteiten vandaag zijn daarvan een voortzetting". De heer Ttees riep de kinderen op om het daarbij niet te laten. „Ik hoop dat jullie ook zullen opletten hoe de bomen verder groeien. Op die manier komt er steeds meer groen in Wester- schouwen. In de loop van de ochtend plantten basisschool leerlingen uit de gemeente Westerschóuwen ook bomen en struiken aan het Dorpspad te Serooskerke, de Smidsweg te Noordwelle en de Oranjehof te Renesse. Wouter van Cleef uit Kerkwer- ve had het bijzonder druk woensdagmorgen. Behalve een steentje bijdragen aan het planten van vijftien eiken langs de Simonskerkestraat moest hij daarvan ook verslag doen Voor de KK; de Kerkwerf- se Krant. „Ik ben hoofd verslaggever, dus dat zullen ze wel van me verwachten". Wou ter is een van de leerlingen van de Christelijke Nationale School uit Kerkwerve, die woensdagmorgen behalve met een schooltas ook met een schop naar school togen. Om 10.30. uur renden de kinderen naar het Dorpshuis Zuudènde waar ze namens de gemeente Middenschouwen werden toe gesproken door de heer Ver schoor van de Gemeentelijke Tbchnische Dienst Midden- schouwen/Bruinisse. Elk kind kreeg een traktatie en een lin nen draagtas met daarop de door Dick Bruna gemaakte Kinderen uit Kerkwerve op weg naar de Simonskerkestraat om eiken te planten. boomfeestdagtekening. Daar na gingen de spaden de grond in. Dat gebeurde op nog twee andere lokaties in de gemeente Middenschouwen: de Moolweg in Ellemeet en de nieuwbouw wijk Putmeet in Scharendijke. „Ik ben geen tuinman, maar het is zeker heel mooi werk". Dat zei de burgemeester van Bruinisse, A. Vogelaar, terwijl hij naast de nieuwe Bruse ijs baan een gat groef voor het planten van een berk. Daarmee gaf de burgemeester het start sein aan de ongeveer zestig leerlingen van de drie Bruse basisscholen die zich vol en thousiasme op de tweehonderd struikjes wierpen die moesten worden geplant. Het ging om krentestruiken, Geldei-se roos en een daaraan verwante heester die het aan zien van de ijsbaan in de ko mendejaren zullen verfraaien. De Bruse kinderen werden eerst ontvangen in het dorps huis, waar de burgemeester hen op het hart drukte dat bo men, struiken, bloemen en planten heel belangrijk zijn. „Ze maken zuurstof voor men sen en dieren en ze maken de straten, de omgeving mooier. Daarom moeten we er zuinig op zijn". Op de wandeling van het dorpshuis naar de ijsbaan gaf medewerker buitendienst gemeentewerken J. Flikweert de kinderen informatie over de bomen waar men langs liep. „Een witte paardekastanje heeft witte, glimmend, kleven de knoppen en een rode kastan je rode, doffe en niet-klevende knoppen". Foto's: Joop van Houdt Tekst: Marijke Vael De verslaggever van TV Zeeland, Johnny Pannekoek geeft het woord aan burgemeester A^selbergs. SCHOUWEN-DUIVELAND - „Bomen zijn mooi om te zien. Ze zorgen voor zuurstof. En op elke plaats waar een boom staat kan tenminste geen auto meer staan". Dat zei Johnny Pannekoek uit Zierikzee als jeugdige verslaggever van TV Zeeland. In verband met de Nationale Boomfeestdag kwa men leerlingen van de Zierik- zeese Openbare Basisschool Binnen de Veste gisteren, woensdag, met een eigen tele visieploeg naar de Speel mansplaat in de Zierikzeese nieuwbouwwijk Poortam bacht. Zij beten om 08.30 uur de spits af van een reeks boom- plantactiviteiten op zeven lo katies op Schouwen-Duive land, waaraan enkele honder den leerlingen van in totaal veertien basisscholen en de school voor speciaal onderwijs de Beatrixschool deelnamen. Het thema 'Bomen en recrea tie', dat de Boomfeestdag dit jaar meekreeg, paste bijzonder goed bij de diverse lokaties waar dit jaar werd geplant. In Bruinisse werden struiken ge poot bij de ijsbaan, in Haam stede en Zierikzee in groene re creatieparkjes tussen wonin gen en in Zonnemaire waren de kinderen (vorige week al) ac tief met het planten van bomen en struiken bij de speeltuin in hun dorp. De Boomfeestdag werd dit jaar in vijf van de zes gemeenten op Schouwen-Duiveland gevierd. In Duiveland was momenteel geen lokatie voorhanden waar geplant kon worden. In de ge meente Brouwershaven was dat ook niet het geval. Daar werd op het evenement in gespeeld door de leerlingen van de oudste groepen van alle basisscholen een jonge berke boom te schenken, om in de tuin bij hun ouderlijk huis te planten. Medewerkers van de Brouwse Buitendienst Gemeentewerken bezochten de afgelopen dagen alle vijf de basisscholen in de gemeente Brouwershaven om daar wat te vertellen over bo men. „Het belangrijkste doel van Boomfeestdag is kinderen meer te betrekken bij bomen en bij de natuur in het alge meen. Dat proberen we op deze manier te bereiken, ook al kan er dit jaar niet daadwerkelijk worden geplant in de gemeente Brouwershaven", aldus de heer W. van der Stelt. Samen met collega C. van Ast was hij dins dagmiddag in basisschool De Zonnewijzer in Zonnemaire. Tijdens een speciale 'bomen- les' werd onder meer aandacht besteed aan de manier waarop een plan wordt gemaakt om bomen en struiken op bepaalde plaatsen neer te zetten (een groenstructuurplan, red.) Zo'n plan geldt voor een periode van ongeveer tien jaar. De ge meente Brouwershaven is mo menteel bezig om haar nieuwe groenstructuurplan via .hoor zittingen aan de bevolking voor te leggen. De kinderen waren enthousiast over het hierin opgenomen idee om aan weerszijden van de Zuidweg in Zonnemaire bomen te planten. „Dan wordt het weer net als vroeger. Mijn moeder vertelde dat daar ook bomen stonden toen zij een klein meisje was", aldus een van de reacties. Met ontzag werd gekeken naar de 'modeshow' van veiligheids- kleding door de heer Van Ast. Vooral toen daarbij ook even tjes de cirkelzaag werd aange zet, waartegen die kleding be scherming moet bieden als de medewerkers van de buiten dienst bomen snoeien. In Zierikzee was dit jaar ook een groot deel van de gemeen teraadsleden aanwezig bij de boomfeestactiviteiten. Om 08.30 uur stonden ze al bij het open gebied tussen de ZWN- zwenkkom en de Speel mansplaat, dat nu nog een zwarte grondmassa is, maar binnenkort een groen parkje met speelvoorzieningen. Bijna 150 kinderen uit Zierikzee droegen daar een steentje aan bij met het planten van 75 pi- russen, essen, populieren en haagbeuken. De leerlingen van de OBS Binnen de Veste beten daarbij op zeer originele wijze de spits af met een kort to neelspel. Zij vormden een cameraploeg van TV Zeeland plus een aantal groeperingen, die naar de Boomfeestdag kwamen om iets te zeggen over bomen. Zo was er de delegatie uit Brazilië die met de leuze 'kappen met kap pen' en met een zure regendans protesteerde tegen het voortdu rende kappen van hardhout in de tropische regenwouden. Een groep 'inwoners uit Zierikzee' stelde voor om in en om de stad fruitbomen te planten en de oogst daarvan ter beschikking te stellen van de mensen in de Derde Wereld. Een anden groep maakte juist bezwaar te gen het planten van bomen. „Auto's rijden daar toch maar tegenaan en er blijft op die rr.a- nier geen ruimte over voor par keerterreinen". Een ander kritisch geluid kwam van een delegatie van verpleeghuis Corneliast:'ch- ting. Die vroeg zich af waarom kinderen nu ineens weer bo men moesten planten, terwijl rondom het verpleeghuis pas nog een aantal bomen is ge rooid door de gemeente. Tbn- slotte werd door een groep de suggestie gedaan om met Boomfeestdag ook volwasse nen bomen te laten planten. „Zij zijn het die de natuur ka pot maken, de kinderen niet". Het Zierikzeese gemeentebe stuur küsterde vol belangstel ling mar dit alles. „Het komt heel jeëel over, al die geluiden hoorje in werkelijkheid ook", reagierde burgemeester mr J. J. P.M. Asselbergs. Hij sprak er zijn tevredenheid ovf uit dat de plek, waar een pair jaar geleden nog koeien en schapen graasden, nu weer wordt gebruikt voor recreatie. („Leuk dat jullie daaraan een ibjjdrage leveren, want jonge (bomen moeten worden geplant door jonge mensen". Ondanks jhun niet meer piepjonge leef- tijd leverden ook de raadsle- I den M. A. Bij de Vaate- Rozendaal en M. R. de Jong- van Loo een bijdrage door de allereerste boom te planten. 1 Terwijl in de loop van de mor gen vele kinderen dat voor beeld onder een stralend zon netje volgden, namen de Zie rikzeese gemeenteraadsleden deel aan de natuurwandeling die de Jeugd Natuur- en Vogel wacht speciaal voor de Boom feestdag maakte. Voor de negen-jarige Helma van Dongen uit Haamstede was het gisteren dubbel feest. Omdat zij dit. jaar op Boom feestdag jarig was, mocht ze sa men met de burgemeester van Westerschóuwen, H. Tees de eerste boom beurde in het tussen de wijk het te Haamstede, kwamen daar OBS Kirreweie de Wieken rand van het en De Roterij 09.00 uur van Onder langs de 38 populie-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5