Concert in 't Beest Omroep Zeeland gaat reclame uitzenden Crosshead in Brogum HET HUIS MET GOUDEN MUREN J. S. Bach Salon in Middelburg Expositie over molens in openbare bibliotheken Uitvoering: Muziekschool in de Concertzaal ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Door CATALIJN CLAES/EWOUT SPEELMAN 90 Ergens op de hoop ligt een geblakerd fornuis; daar moet de grote keuken zich hebben bevonden. Ze wendt zich af. Ze komt hier niet voor de Warrenborch, waarvan ze nooit heeft gehouden en waarvan het verlies haar niet zoveel doet. Ze zou huichelen als ze verdriet om die verloren steen klomp voorwendde. Ze keert en koerst naar de tuinmans woning. Ze is er bijna zeker van, nu ze Hasse bij de ruïne niet ziet, dat hij bij Dries zal zijn, of als steeds in de on geschonden gebleven duiventoren, waar ze ook nu nog niet durft te ko men. Wanneer ze langs de toren rijdt, slaakt ze een zucht van verlichting. De zware deur is van buiten afgegrendeld met een zogenaamde 'bongel', een balk langs de deur, rustend in gleuven aan weerskanten. In de toren kan Hasse dus niet zijn, tenzij hij zich heeft laten opsluiten en dat lijkt haar toch wel zeer onwaarschijnlijk. Hij zal dus wel bij Dries zijn. Haar hart klopt luid wanneer ze uit de auto is gestapt en naar de deur loopt. Die lat aan, ze kan zo naarbinnen. Er is een klein portaal, waarop de deur van de woonkamer uitkomt. Wanneer Rie- neke op haar herhaald kloppen geen antwoord krijgt, duwt ze de deur open en stapt naar binnen. Dries zit bij de tafel, het hoofd op de handen rustend, blijkbaar in slaap, na tuurlijk doodmoe na de nacht van on heil. Ze stoot hem zacht aan de schouder. 'Dries De oude man schrikt wakker, komt overeind en stamelt: 'Ekskezeer me vrouw, ik heb u niet gehoord'. Recht op de man af vraagt Rieneke dan: 'Dries is de jonker bij jou of heb je hem ergens op het terrein gezien? Hij is gisteravond nog laat uit het rusthuis vertrokken. Hij weet wat er gebeurd is, alles'. Dries moet zich aan de tafel vastgrij pen, zo schrikt hij, en dan zegt hij hor tend: 'De jonker is niet bij mij, me vrouw en ik heb hem heel niet gezien. Hij is hier niet, niemand heeft hem ge zien'. Nu vliegen Rieneke duizend gedachten door het hoofd, die steeds terugkeren naar deze ene kwellende vraag: 'Waar is Hasse? Als hij in zijn wanhoop zich zelf maar niets heeft gedaan!' Zal ze de politie bellen? Ze schrikt er voor terug, het geeft zo'n opschudding. Dan gaat er een bericht over de radio, en misschien via de tv. Met een foto zo als Hasse eens was. Van zijn gezicht zo als het nu is zullen wel geen foto's be staan, of misschien toch wel. Misschien is zijn gezicht wel gefotografeerd in het ziekenhuis waar hij na het ongeluk is behandeld en wekenlang is verpleegd. De politie zal zo'n foto kunnen opvra gen; aan een foto van vroeger hebben ze zo weinig houvast. Maar ze wil niet dat Hasses gezicht, het misvormde deel ervan ook, op de tv komt. 'Het monster van Frankenstein', noem de Hasse zichzelf immers. Nee, ze wacht nog even met de politie te alarmeren. Wèl wil ze aanstonds dok ter Overduyn bellen, zijn raad vragen. Hij is altijd zo beheerst. En mr. Breed natuurlijk! Dries begint te vertellen, langzaam naar zijn woorden zoekend, Rieneke luistert nauwelijks. Wat doet het er al lemaal toe, maar natuurlijk wil de ou de man zich uitspreken, hij is nog boor devol en heeft niemand anders. 'Ik was er om acht uur nog geweest, mevrouw. Ik had de honden in de bij keuken gedaan. Ik kan het me eigen nooit vergeven, maar ik had ze vastge legen. Vorige nacht hadden ze wat ge daan in de salon en dat wou ik niet meer. As ze in de bijkeuken wat doen, ken ik het opdweilen, maar het tepijt in de salon was toch zonde. Die vlek ken krijg je d'r niet uit. (wordt vervolgd) MIDDELBURG - Nieuwe mu ziek, oude muziek, beeldende kunst en modevormgeving. Dat biedt, drie weekenden lang, de J. S. Bach Salon die wordt gehouden in de Klove niersdoelen in Middelburg. De J. S. Bach Salon gaat zater dag 3 april van start. Om 17.00 uur wordt de tentoonstelling geopend van schilderijen van Herman Brood en hoeden, ba retten en petten van Deanne Boerboom, Marianne Jong kind en Ans Wesseling. Don derdag 8 april treedt in de Klo veniersdoelen het Calefax Rie tensemble op. Het ensemble bestaat uit Eduard Wesley (ho bo), Ivar Berix (klarinet), Raaf Hekkema (saxofoon), Lucas van Helsdingen (saxofoon en basklarinet) en Alban Wesley (fagot). Het optreden van het ensemble begint om 21.00 uur. Zaterdag 10 april staat in het teken van de piano-muziek. Geoffrey Douglas Madge ver zorgt een integrale uitvoering van J. S. Bach's Das Wohltem- perierte Klavier I en II. Het concert begint om 16.30 uur. Voor maandag 12 april staat vi oolmuziek op het programma. Menno van Delft (clavecimbel) en Johannes Leertouwer (viool) verzorgen een integrale uitvoering van de vioolsonates 1-6 van Bach. Verder op het pro gramma de Sonate nr. 1 in B, Sonate nr 2 in A, Sonate nr 3 in E, Sonate nr 4 in C, Sonate nr 5 in F en Sonate nr 6 in G. Het concert begint om 20.30 uur. Een optreden van het Balanes- cu String Quartet samen met sopraan Nicola Walker Smith staat voor vrijdag 16 april op. het programma. Het Balanescu String Quartet bestaat uit Alexander Balanescu (viool), Clare Connors (viool), Bill Hawkes (altviool) en Caroline Dale (cello). Gespeeld worden werken van Geoff Smith, Ro bert Moran, Michael Nyman en Alexander Balanescu. Het con cert begint om 20.30 uur. BURGH-HAAMSTEDE - In de openbare bibliotheken op Schouwen-Duiveland is de ko mende maanden een tentoon stelling te zien met het thema Molens in Zeeland. De exposi tie bestaat uit zes panelen met foto's van molens. De expositie is samengesteld door het Zeeuws Dokumenta- tiecentrum uit Middelburg. In bibliotheek De Schutse uit Burgh-Haamstede zijn tevens modellen te zien van molens en wordt ook een molensteen ten toongesteld. De laatste is af komstig van R J. Landegent, eigenaar van Pannekoekmolen De Graanhalm. Foldermateri aal van de Vereniging tot be houd van molens in Zeeland De Zeeuwse Molen wordt beschik baar gesteld. Ook kunnen boe ken over molens worden inge zien. De expositie is in Burgh- Haamstede te zien van maan dag 29 maart tot en met vrijdag 16 april. Van maandag 19 april tot en met zaterdag 8 mei is de expositie te zien in openbare bibliotheek De Stolpe in Zie- rikzee en in Bruinisse tenslotte is de expositie van maandag 31 mei tot en met vrijdag 18 juni te zien in openbare bibliotheek De Zaete. ZIERIKZEE - Omroep Zeeland en de uitgevers van de Provinciale Zeeuwse Cou rant, De Stem, de Zierikzeesche Nieuwsbode en de Eendrachtbode hebben in principe overeenstemming bereikt over de manier waarop de Zeeuwse regionale omroep etherreclame kan gaan maken. Het akkoord heeft onder meer betrek king op de verdeling van de opbrengst van de reclame. Over de onderlinge toede ling van het uitgeversdeel verschillen de dagbladuitgevers (PZC en De Stem) nog van mening met de uitgevers van de nieuwsbladen (Zierikzeesche Nieuws bode en Eendrachtbode). Op dit punt zal aan Het Commissariaat voor de Media worden gevraagd een bindende uitspraak te doen. Omroep Zeeland is de enige re gionale omroep in het land, die nog geen reclameboodschap pen uitzendt, terwijl de Media wet die mogelijkheid wel biedt. Dit om de omroepen meer financiële armslag te ge ven voor de programma's. De wet schrijft echter voor, dat daarvoor een expolitatie- overeenkomst moet worden af gesloten met de in een bepaal de regio verschijnende dag- en nieuwsbladen. Het is aan het provinciaal bestuur om te ad viseren welke dag- en nieuws bladen voor een dergelijke overeenkomst benaderd moe ten worden. Het Zeeuwse colle ge van gedeputeerde staten heeft vorig jaar geadviseerd, dat in Zeeland vier uitgevers bij de besprekingen moeten worden betrokken. De tot stand gekomen principe overeenkomst houdt in, dat de Zeeuwse regionale etherrecla me zal worden geëxploiteerd door een nieuw op te richten vennootschap onder firma, waarin omroep en uitgevers zullen participeren. De firma zal worden ondergebracht in het studiogebouw van Omroep Zeeland aan de Kanaalstraat in Oost-Souburg. In de overeen komst is ook een samenwer kingsverband voorzien met de reclamemaatschappijen van Omroep Brabant en Omroep Limburg, onder meer voor de contacten met Omroepreclame Nederland (ORN), het centrale boekingskantoor voor (lande lijke) regionale etherreclame in Amsterdam. Over de verde ling van de opbrengst is afge sproken, dat bij een nettowinst per jaar van 250.000,- of min der de helft voor de omroep en de andere helft voor de uitge vers is. Als de netto-winst meer bedraagt dan 250.000,- maar niet meer dan 500.000,- dan komt 125.000,- ten goede van de uitgevers en het overige ten goede van de omroep. Indien de netto-winst meer bedraagt dan 500.000,- komt 35 procent ten goede van de uitgevers en 65 procent ten goede van de om roep. Het onderhandelingsresultaat wordt vrijdag voorgelegd aan het algemeen bestuur van de Stichting Omroep Zeeland, dat eerder instemde met het voor stel om op grond van het pro vinciale advies met de vier Zeeuwse uitgevers rond de ta fel te gaan zitten. Het dagelijks bestuur van de omroep stelt voor met reclameboodschap pen te beginnen op 1 januari 1994 of zoveel eerder als moge lijk is. ZIERIKZEE - Maandag 29 maart presenteren 150 Schou- wen-Duivelandse leerlingen van de Zeeuwse Muziekschool zich met een uitvoering in de Concertzaal in Zierikzee. Het concert begint om 19.30 uur. Evenals in voorgaande jaren staat het concert van de Muziekschool-leerlingen in het teken van het groepsmusice- ren. Behalve bestaande ensem bles werken er verschillende ad hoe samengestelde groepen mee, waaronder de klarinet- groep van Freddy Arteel en een gitaarensemble onder leiding van Pierre de Nijs. Bart Groeneveld bereidde met een aantal dwarsfluitleerlin gen het werkje Alley Cat voor. Vioolleerlingen van Myra van Groenendael spelen Fiddle Tu nes. Blokfluitisten spelen on der leiding van Jolanda van 't Veer werken van Handel en ei- gehtijdser zaken. Harry Schroevers verenigt be ginners en gevorderden in een accordeonorkest en leerlingen algemene muzikale vorming treden op met een drietal lied jes. Langzamerhand traditie getrouw wordt de avond beslo ten door een orkest in complete fanfarebezetting, geleid door Anton Kempe. Zij spelen onder meer het werk Saxophone Jubilee, met alle deelnemende saxofonisten als 'solist'. Vrijdag: 26 maart NEDERLAND 1 15.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Journaal. 16.08 uur Oproep Spoorloos. 16.28 uur Heb ik iets gemist? Terugblik. 16.55 uur Young riders, Ameri kaanse serie. Afl. 24. 17.45 uur Boggle, woordspel. 18.15 uur Sesamstraat, geva rieerd kindermagazine. 18.30 uur Jeugdjournaal. 18.40 uur Het Klokhuis. 19.00 uur Vrijdagavond vroeg Van Willigenburg, talkshow. 19.29 uur True crimes, serie ge dramatiseerde misdaadzaken. 20.00 uur Journaal. 20.26 uur Spoorloos, program ma waarin mensen oude be kenden proberen terug te vin den. 21.23 uur Reporter, actueel achtergrondmagazine. 21.58 uur The House of Eliott, 12-delige Engelse serie. Afl. 4. 22.52 uur Sporen: Speciale vrienden, portret van twee geestelijk gehandicapte vrien dinnen. 23.29 uur Journaal. NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.35 uur Blinde hartstocht, Australische soapserie. 16.00 uur Journaal. 16.07 uur Reprise Theater: I Claudius, 13-delige serie. 16.59 uur Een kamer vol herin neringen, Isaac Lipschits ver telt zijn zoon over de oorlog. 17.25 uur Uitslag Te land, ter zee en in de lucht, bekendma king van de prijzen. 17.33 uur Power play, magazi ne rond computerspelletjes. 18.00 uur Journaal. 18.19 uur Dingbats, crypto- gramspel. 18.48 uur De energieflits. 18.52 uur Karaoke, program ma, waarin Sjoukje Smit niets vermoedende mensen vraagt om een liedje te zingen. 19.20 uur Tax free, comedyse rie. Afl.: In beeld. 19.50 uur De leukste thuis, thuisvideo's. 20.23 uur Medisch Centrum West, Nederlandse ziekenhuis- serie. 21.25 uur Bananasplit, pro gramma met de verborgen ca mera. 22.08 uur Jansen slaat door, programma over de vragen des levens. 22.18 uur TROS Tv-show, Ivo Niehe ontvangt gasten. 23.09 uur Dat willen we even kwijt, wekelijkse column. 23.14 uur TV-dokter, medische tip. 23.18 uur Live lijn, praatpro gramma. 00.08 uur Journaal. NEDERLAND 3 08.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 09.00 uur Koekeloere, afl. 17. 09.30 uur Boeken voor kinde ren II, 3. 10.00 uur Nieuws uit de na tuur, afl. 23. 10.30 uur Eucharistie: Breken en delen. 11.00 uur Schooltv-weekjour- naal, afl. 24. 12.00 uur Davis Cup, tennis - enkelspelen Spanje- Nederland. 18.00 uur Journaal. 18.15 uur Werken aan Werk: Communicatie. 18.45 uur Uitzending t.b.v. de VVD. 18.55 uur Lingo, woordspel. 19.21 uur Overstuur (The dri ven man), satirische documen taire. 20.20 uur Het nationale song festival, rechtstreekse uitzen ding. 22.00 uur Journaal. 22.15 uur Sportjournaal. 22.30 uur Nova, actualiteiten programma. 23.00 uur Gesprek met de mi nister-president. 23.10 uur Scenes uit een huwe lijk, Zweedse serie. 00.00 uur Studio sport, World cup dressuur in Den Bosch en samenvatting ijshockey inter land Nederland-Roemenië. RTL 4 06.00 uur Hei elei kuck elei, Luxemburgs programma. 06.30 uur RTL Classique. 07.00 uur RTL 4 Nieuws. 07.05 uur Scooby Doo. 07.26 uur RTL 4 nieuws 07.35 uur Yogi Bear. 07.55 uur RTL 4 nieuws 08.06 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. Herh 08.30 uur RLT 4 nieuws. 08.35 uur Santa Barbara, Ame rikaanse soapserie. 09.00 uur RTL 4 nieuws. 09.10 uur Rad van fortuin, spelprogramma. Herh. 09.35 uur Goede tijden slechte tijden, Nederlandse dramase rie. 10.05 uur As the world turns. Amerikaanse serie. 10.50 uur Son's and daughters, soapserie. 11.15 uur RTL shop 11.25 uur America's funniest people, de leukste home vi deo's. 11.50 uur Scattergories. Spel- programma's. 11.55 uur Clip van de dag. 12.00 uur Telekids. 13.05 uur Barend en Van Dorp 14.00 uur Showtime, herh. 14.30 uur General Hospital. Amerikaanse soapserie. 15.15 uur Prijzenslag, spelpro gramma. 15.45 uur Santa Barbara. Ame rikaanse soap. 16.15 uur The Oprah Winfrey show 17.00 uur 5 uur show. Afleve ring van dit gevarieerde maga zine waarin aandacht voor de actualiteit, de showbizz, ar tiesten en een hoofdgast. 18.00 uur RTL 4 zes uur nieuws 18.20 uur RTL Club 18.35 uur The bold and the beautiful. Amerikaanse soap rond twee families. 19.00 uur Rad van fortuin, spelprogramma. 19.30 uur RTL 4 avondnieuws. 19.50 uur RTL 4 weer. 20.00 uur Goede tijden, slechte tijden. Nederlandse serie. 20.30 uur Goede tijden slechte tijden, Nederlandse dramase rie. 21.00 ur Wie ben ik. Spelpro gramma. 21.50 uur Klasgenoten, pro gramma waarin een bekende Nederlander terugkeert naar zijn óf haar klas van vroeger. 22.50 uur Music city. Geva rieerd muziekprogramma. 23.40 uur RTL 4 laatste nieuws 23.55 uur The deceivers. Engels-Indiase film. 01.45 uur Django, Italiaanse speelfilm. 03.15 uur Meanb dog blues. Amerikaanse speelfilm. 05.05 uur Nachtprogramma. BRT 1 13.00 uur Extra journaal. Rechtstreeks verslag vanuit de Bourla-Schouwburg in Ant werpen van de officiële ope ning van Antwerpen '93. 14.00 uur Schooltelevisie, met om: 14.00 uur Frans: La vie quoti- dienne. Afl. 10. 14.30 uur Nieuws uit de na tuur. Afl. 7. 15.00 uur Hit and run, Ameri kaanse thriller. 17.00 uur Grensstad, Ameri kaanse serie. 17.25 uur Duupje. Animatiese rie. 17.30 uur Pim de pinguin, afl. 2. 17.55 uur Tik tak, serie. Afl. 85. 18.00 uur Journaal. 18.10 uur Mooi en meedogen loos, Amerikaanse serie. Afl. 650. 18.35 uur Top score. Spelpro gramma. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Mededelingen en programma-overzicht. 19.30 uur Journaal en Sport. 20.00 uur Het park, soapserie. 20.30 uur Tartufo. Spelshow. 21.45 uur Slisse en Cesar. 12- delige Vlaamse serie. Aansl. Paardenkoersen 22.30 uur Vandaag en sport. 22.55 uur Dangerous curves, Amerikaanse avonturenserie. 23.45 uur Coda. BRT 2 18.50 uur Journaal. 19.00 uur Schooltelevisie. 19.30 uur Het Capitool, Ameri kaanse soapserie. 19.53 uur Benny Hill. 20.00 uur Vlaanderen vakan tieland, toeristische portretten uit het binnen- en buiten land. 20.40 uur Magische wereld. 22.00 uur Affiche, kunstmaga zine. 22.20 uur Abdijen in West- Europa, 13-delige serie over abdijnen en hun bewoners. Afl. 12. 22.50 uur Oog in oog. Serie van 12 monologen. AMSTERDAM - Het Filmmu seum in Amsterdam zal begin mei de Oostenrijkse zwijgende film „Die Stadt ohne Juden" vertonen. In deze film uit 1924 krijgen de joden in een denk beeldige stad (Wenen) de schuld van de economische cri sis en worden (in treinwagons) gedeporteerd. De film is pro- semitisch bedoeld, maar kan op de toeschouwer van van daag anti-semitisch overko men. AMSTERDAM Amsterdam heeft vorig jaar 2,5 miljoen toe risten getrokken die langer dan een dag bleven. De mees ten (1,8 miljoen) werden geregi streerd als ze zich inschreven in een hotel of op een camping. ZIERIKZEE - Na het muzikale geweld van nationaal erkende bands als Sjako! en The Pilgrims staat er het komend weekeinde weer een regionale band op het podium. Het Schouwse Crosshead, vooral bekend van Anywave, 't Luitje en het Walcherse strand verzorgt aanstaande zaterdag 27 maart na een jaar van repeteren en het uitbreiden van het repertoire een avondvullend optreden in Brogum. Voor de kenners van Crosshead zal er niet veel zijn veranderd. De band staat namelijk nog steeds vooreen gevarieerd repertoire uiteenlopend van rock-, rock 'n roll-en rhythm and blues nummers. Wie een avond stevig wil swingen kan zaterdag vanaf 22.00 uur terecht in Brogum. Het optreden begint om 23.00 uur. Crosshead bestaat uit Kees de Feiter (zang en entertainment), Steve Huggett (gitaar). Koert Rouw (gitaar), Fred Hazebro'ek (drums) en Maus Bom (bas). GOES - Liefhebbers van punk dienen zich zaterdag 27 maart te vervoegen in het Goese podium 't Beest. Dan treedt daar de Amerikaanse formatie The Neiv Botnb Turks op. Eind vorig jaar produ ceerde de band in Amerika de eerste CD/LP. Het produkt werd zowel in Maximum Rock'n roll als in Rolling Stone tot album van hel jaar gekroond. Maximum Rock'n Roll sprak zelfs over de beste LP van de komende vijf jaar. The New Bomb Turks spelen snelle, rauwe no nonsense muziek. De band was eerder al in 't Beest te zien. Het concert in t Beest begint om 22.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 4