'Ijsbaan Brouwershaven niet lek' N9 Kamer van Koophandel wil meer fietspaden in Westerschouwen Conclusie onderzoeksbureau Witteveen en Bos NS komt bonden tegemoet Telling dode dieren Expositie van ikonen Aardgas- besparing Leden vergadering ANBO- Brouwers- haven Reactie op mobiliteitsscenario DONDERDAG 25 MAART 1993 NR 25330 3 De Brouwse ijsbaan is door het ombouwen tot parkeerterrein niet lek geworden, zo blijkt uit onderzoek. (Foto: Joop van Houdt). BROUWERSHAVEN - Het onderzoeksbureau Witteveen en Bos is van mening dat de bodem van de ijsbaan te Brouwershaven niet lek is. Het onderzoeksbureau zegt dit naar aanleiding van de resultaten van metin gen die gedurende 24 dagen werden gehouden. De waterstand op de ijsbaan bleek in die periode 19 millime ter te zijn gedaald, ofwel 0,8 millimeter per dag. Volgens het onderzoeksbureau was ongeveer elf millimeter daarvan te verklaren door ver damping. De resterende acht millimeter (ofwel 0,33 millime ter per etmaal) is volgens Wit teveen en Bos zo gering dat nauwelijks van lekkage kan worden gesproken. ,,Ter verge lijking: een 'gat' ter grootte van een dubbeltje zou reeds een tienvoudige peildaling tot gevolg hebben".' Het onderzoek werd op ver zoek van het dagelijks bestuur van de gemeente Brouwersha ven verricht nadat in Brou wershaven een hardnekkige geruchtenstroom op gang kwam en tijdens de gemeente raadsvergaderingen door raadsleden diverse keren vra gen werden gesteld over ver meende lekkage van deijs baan. Die zou zijn veroorzaakt door de werkzaamheden waar door het grasveld van de ijs- De Kamer van Koophandel is het helemaal eens met het col lege van b en w van Wester schouwen. „De grote verkeers druk in de zomermaanden be tekent een aantasting van het toeristisch-recreatief produkt. Gelet op het sociaal-econo misch belang van deze sector is baan werd veranderd in een parkeerterrein. De gemeente raad besloot op die manier de ijsbaan multifunctioneel te maken: in de zomer als par king voor touringcars en auto's, in de winter als terrein dat onder water kan worden gezet voor het geval het gaat vriezen. Het Brouwse college van b en w verzekerde de raadsleden, die duidelijkheid wilden over vermeende lekkage in de folie- laag onder het grasveld, dat de ze nog steeds goed zou zijn. Toen de vragen en geruchten aanhielden besloot men een on derzoek te laten uitvoeren door onafhankelijke deskundigen. Onder meer om mogelijke schade aan de ondergrond van de ijsbaan te kunnen verhalen op de aannemer die de ijsbaan geschikt maakte voor gebruik als parkeerterrein. Nu uit het onderzoek van Wit- het daarom noodzakelijk om derecreatie-mobiliteit substantieel terug te dringen", aldus de brief. Prioriteiten Het door het college beoogde teveen en Bos is gebleken dat de constructie van de ijsbaan goed moet worden genoemd, zegt het Brouwse college van burgemeester en wethouders er op te vertrouwen dat de ge sprekken over vermeende lek kage tot het verleden behoren. Tijdens de gemeenteraadsver gadering die maandag 29 maart wordt gehouden in het Brouwse stadhuis worden de resultaten van het onderzoek bekend gemaakt. Tijdens de vergadering spreekt de gemeenteraad zich ook uit over de plannen voor verbou wing van het dorpshuis te Zon- nemaire. Het plan omvat uit breiding van het dorpshuis tot bijna anderhalf keer de huidi ge grootte, voor een bedrag van bijna een miljoen gulden. Aan het dorpshuis wordt ook een spreekkamer plus wachtkamer vastgebouwd voor het spreek uur dat de huisarts regelmatig doel, verbetering van het woon- en leefklimaat, kan vol gens de Kamer van Koophan del alleen bereikt worden door een ingrijpend pakket van maatregelen. Uitvoering van het mobiliteitsscenario biedt volgens de Kamer van Koop handel Westerschouwen de mo gelijkheid om zich in positieve zin te onderscheiden van ande re toeristische gemeenten. Men tekent daar wel meteen bij aan dat het zaak is om tot een prio riteitenstelling te komen. „Daarbij dienen fasering van een afstemming tussen samen hangende verkeersmaatrege len een belangrijke plaats in te nemen", aldus de Kamer van Koophandel. in het dorp houdt. De verbou wing maakt onderdeel uit van een herindeling van het hele centrumgebied. Het Brouwse college van b en w vraagt de ge meenteraad 37.000 gulden be schikbaar te stellen om de plannen verder te kunnen ont wikkelen. Het Brouwse college van b en w stelt tijdens de gemeente raadsvergadering aan de raad voor om een subsidie van ruim 1200 gulden te geven aan de Vrouwen Advies Commissie voor de Woningbouw op Schouwen-Duiveland (VAC), bijna 400 gulden beschikbaar te stellen voor de adviesgroep Woonbelangen Senioren Schouwen-Duiveland en 500 gulden voor de stichting Cen- traül Wonen Zeeland. Dit alles in het kader van het budget van bijna 3400 gulden dat de gemeente zelf van de rijksover heid krijgt in het kader van de „In het bijzonder denken wij dan aan afsluiting van de dorpskernen voor auto's en het beschikbaar zijn van voldoen de parkeergelegenheid in de directe nabijheid van de ker nen". De Kamer van Koophan del koppelt daar de opmerking aan vast dat er tijdig goed over leg plaatsvindt met de direct betrokkenen. „Om mogelijk negatieve effecten van maatre gelen tot een minimum te be perken". Om dat laatste te bereiken geeft de Kamer van Koophan del de gemeente Westerschou wen in overweging om, in voor komende gevallen, financiële compensatie beschikbaar te stellen aan ondernemers die als gevolg van uitvoering van de voorstellen in financiële moeilijkheden komen. Verder stelt de Kamer van Koophan del dat in het mobiliteitsplan voor Westerschouwen geen aandacht is besteed aan de kos ten die gepaard gaan met de uitvoering van het plan. Betaalbaar Overigens ziet de Kamer van Koophandel verschillende sub sidiemogelijkheden. „Aange zien aansluiting wordt gezocht bij Provinciaal- en Rijksbeleid ter vermindering van de groei van de automobiliteit is een substantiële bijdrage van de provinciale- en rijksoverheid verdedigbaar", aldus de Kamer van Koophandel. „Op deze wij ze kan bereikt worden dat het toeristisch-recreatief produkt Westerschouwen ook in de toe komst betaalbaar blijft". Over het plan tot afsluiting van de Vroonweg heeft de Ka mer van Koophandel zo haar twijfels. Ook buiten het sei zoen heeft de weg volgens de Kamer van Koophandel een be langrijke functie. Met betrek king tot het fietspadenplan zegt de Kamer van Koophandel nog enkele schakels in de door gaande route te missen. Ge noemd wordt de nu nog ontbre kende route Vuurtoren-Bos- wachterij. „Deze schakels zijn essentieel om het fietsgebruik te stimuleren. Door het fiets vriendelij k maken van de ge meente wordt tevens de basis verstevigd om te komen tot verlenging van het seizoen. Ook het stimuleren van het openbaar vervoer zal in deze een belangrijke functie heb ben, opdat het een volwaardig alternatief voor het autoge bruik wordt", aldus de Kamer van Koophandel. bijdrageregeling woonconsu menten. Men probeert hiermee initiatieven op het gebied van sociale vernieuwing te stimule ren. Voorgesteld wordt verder om uit de gemeentelijke post ont wikkelingssamenwerking dui zend gulden beschikbaar te stellen voor de Stichting Men sen in Nood. De voorloper van die stichting was in 1953 actief in de hulpverlening aan slacht offers van de Watersnoodramp. Nu heeft men geld nodig voor de uitvoering van een Delta plan in Bangladesh waarbij een aantal vluchtplaatsen wordt gerealiseerd om te voor komen dat bij de herhaalde overstromingen zoveel slacht offers vallen. De samenwerking met de ge meente Zierikzee inzake de controle-ambtenaar/parkeer wachter die gedurende negen tien uur per week in gemeente Brouwershaven aan het werk is, komt ook aan de orde tij dens de vergadering. Aan de raad wordt gevraagd in te stemmen met het samenwer kingsverband met Zierikzee dat hieraan ten grondslag ligt en de hieruit voortvloeiende meerkosten van ruim 11.500 gulden te betalen uit de ver wachte meeropbrengst toe ristenbelasting. Een 'vuile' prijs van 114.000 gulden voor onderhoud van het openbaar groen in de gemeente Brouwershaven mét bestrij dingsmiddelen en een 'eco' prijs van bijna 134.000 gulden voor milieuvriendelijk onder houd zonder bestrijdingsmid delen. Uit die twee offertes van het werkvoorzieningsschap De Zuidhoek moet de Brouwse raad maandag kiezen. Het col lege van b en w is voor de 'eco' offerte. Tenslotte moet de Brouwse raad beslissen over een krediet van 87.000 gulden, dat nodig is voor de aanleg van parkeer- en andere voorzieningen bij de jachthaven Den Osse. Verder verzoekt het college de raad om als gemeente garant te staan voor een lening van 30.000 gulden voor vijf jaar van de Catamaranclub. Deze club wil zich vestigen op het strand je aan de westzijde van haven Den Osse en moet een lening aangaan om de nodige voorzie ningen te kunnen realiseren. De gemeenteraadsvergadering wordt gehouden in de raadzaal van het Brouwse stadhuis. Ie dere belangstellende kan het evenement vanaf de publieke tribune volgen. Op maandag 29 maart om 19.30 uur. UTRECHT - De NS is de bon den woensdag bij de hervat ting van het cao-overleg iets te gemoet gekomen op het gebied van de lonen. Boden de spoor wegen dinsdag nog loonsver hogingen van 0,75 procent op 1 april en 0,5 procent op 1 janua ri 1994, nu heeft het bedrijf aangeboden de lonen te verho gen met 1 procent op 1 april en 0,8 procent op 1 januari 1994. Met dat loonbod nadert NS de bonden tot op 0,7 procent. De vakbonden eisen namelijk loonsverhogingen van 1,25 pro cent op 1 april en 1,25 procent op 1 januari 1994. Vraag is of de bonden nog water bij de wijn willen doen. Dinsdag gaf be stuurder W. Korteweg van de Vervoersbond FNV aan dat de bonden hun looneisen niet ver der naar beneden kunnen doen, omdat de werknemers zelf al 0,6 procent van hun sala ris kwijt zijn voor de reparatie van het wao-gat. NS en bonden verschillen ver der nog fors van mening over arbeidstijdverkorting voor werknemers van 55 jaar en ou der. De bonden eisen voor 55- plussers een dag vrij in de twee weken. ZIERIKZEE - Wat doe je als je iedere dag van Zierikzee over de Brouwersdam naar Stellen dam rijdt? De heer C. P. Kloet uit Zierikzee, opzichter bij Rijkswaterstaat, kwam op het idee om de dode dieren die hij onderweg tegenkwam te tur ven. Daaruit bleek dat langs deze route veel dieren door het razende verkeer hun leven niet zeker zijn. De telling van de heer Kloet heeft plaatsgevonden van maart 1992 tot en met maart 1993. Het turven leverde een aantal opmerkelijke resultaten op. In totaal vond hij 312 dode dieren. Het grootste ver keersslachtoffer bleek het ko nijn met een aantal van 75 die ren. Ook de meeuw (46), de haas (36), de duif, de fazant en de scholekster (alle 18) en de eend (17) zijn bovenaan de lijst van slachtoffers te vinden. De overige gevonden dode die ren met hun aantallen zijn: bunzing, kat (beiden 13), egel (10), ekster (8), meerkoet (6), rat (2) en de grutto, torenvalk, rei ger, zwaan, mol, hermelijn (elk 1). In de maand augustus deed de heer Kloet om 06.00 uur 's morgens een opmerkelijke vondst. Bij de afslag naar de vuurtoren zag hij twee herten en bij de weg naar de. vuurto ren aan de Grevelingenzijde van het buitengebied zag hij. zelfs twee herten met een jong. Na de rapportage van dit jaar is de heer Kloet inmiddels weer begonnen met een nieuwe telling zodat volgend jaar de cijfers met elkaar vergeleken kunnen worden. VLISSINGEN - In dCïijkapel van de Lieve Vrouwe Parochie kerk in Vlissingen is van 5 tot en met 17 april een tentoon stelling ingericht van heden daagse ikonen van de Bulgaar se schilder Christo Popkosta- dinow. Tijdens de openings uren van maandag tot en met zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur schildert de kunstenaar ter plaatse ikonen. Christo Popkostadinow (1958) kreeg zijn opleiding aan de kunstacademie in Sofia. Tbt 1989 werkte hij in staatsdienst met als belangrijkste taak de restauratie van 15e tot 18e eeuwse ikonen en fresco's uit de 12e eeuw. Zo werkte hij on der meer aan de ikonen in het Rila klooster dat wereldbe roemd is om zijn unieke collec tie. Sinds de val van het com munisme schildert de Bulgaar se kunstenaar in eigen atelier ikonen volgen de eeuwenoude tradities en technieken, maar met een eigen accent in kleur gebruik en expressie. DEN HAAG - Door gebruik van duurzame energie (wind, waterkracht, zon en warmte pompen en uit afval) is in 1991 1.650 miljoen kubieke meter aardgas bespaard (3,6 procent van het binnenlandse verbruik in dat jaar). Dat komt overeen met de gasbelioefte van 800 a 900 duizend huishoudens. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek bekendge maakt. In de jaren 1988-1991 nam de winning van energie uit duur zame bronnen met 12,1 procent toe, terwijl het totale binnen landse energieverbruik met 7,4 procent steeg. Duurzame ener gie leverde aan het totale ver bruik een bijdrage van 1,4 pro cent. ZOETERMEER - In Zoeter- meer is in de Paasvakantie van 10 tot en met 17 april een ten toonstelling van vogelspinnen te zien. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 70% Kans op neerslag 10% Min.temp. -2 graden Middagtemp. 8 graden Windkracht noordo. 3 Zondag Zonneschijn 70% Kans op neerslag 10% Min.temp. -2 graden Middagtemp. 7 graden Windkracht noordo. 3 Maandag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp. -2 graden Middagtemp. 7 graden Windkracht noord 3 ZON- EN MAANSTANDEN 26 mrt. Zon op 06.27, onder 18.59 Maan op 07.09, onder 22.55 Eerste Kwartier: 31 maart (06.10) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het blijft voorlopig vrij koud. Verantwoordelijk voor de aan voer van de koude lucht is een ho- gedrukgebied met de kern boven de Britse eilanden. Geleidelijk breidt dit druksysteem zich uit naar het zuiden van Scandinavië met een uitloper over ons land. Hierdoor wordt de aangevoerde lucht een stuk droger en de buienkans neemt dan ook snel af. Vanavond kan er in het noordelijk kustgebied nog een bui vallen, vannacht blijft het overal droog. Het is vrij helder en omdat de wind verder afneemt kan de tempe ratuur tot rond het vriespunt dalen. Morgen is er volop zon en het blijft dan ook overal droog. De tempera tuur loopt op tot een graad of 8 in de middag. De wind komt uit noordelij ke richtingen en is meest matig, windkracht 3. Ditzelfde weerbeeld mogen we voor het komend week einde verwachten. Er is steeds veel zon en weinig wind. De middagtem- peratuur handhaaft zich op het ni veau van 7 8 graden, maar in de nachten koelt het sterk af. Vrijwel overal komt het kwik onder nul en het is niet uitgesloten dat in het bin nenland zelfs 5 graden vorst wordt genoteerd. BROUWERSHAVEN - Woens dag 31 maart houdt de afdeling Brouwershaven van de Alge mene Nederlandse Bond van Ouderen (ANBO) een algeme ne ledenvergadering. De ver gadering wordt gehouden in de zaal van de Ichtuskerk aan het Bostonplein in Brouwersha ven en begint om 14.00 uur. Op de agenda van de ledenver gadering onder meer het jaar verslag van de secretaris over 1992 en het financieel verslag van de penningmeester. Ook op de agenda een bestuursverkie zing. Aftredend en herkiesbaar zijn mevrouw B. van de Bos-de Jonge en de heren F. J. P. Wolf en J. C. A. Koster. Tijdens de vergadering komt ook het voorjaarsreisje ter sprake. ZIERIKZEESCHEifï nieuwsbodeH Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrbuwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314 Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld ta worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7.- Qe advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W. De Kamer van Koophandel: 'Fietsvriendelijk maken gemeente verstevigt basis voor seizoensver lenging'. Archieffoto 1 NVM Advertentie f fw- Miknketv.. eer. wettve. een. ket-rmwknre rwetie u <Ce kmu mr een. keknjryke keshssuy. Oiw tieni.je jnrMjj ever M. dvAi jn je esryvi.'Uiy re werk. bin. keije fct/ifou mnkeUinly O" 17-14.60 RIBBENS MAKELAARDIJ Carlstraat l 4322 BA Scharcndijke Tel 01117 1460 BURGH-HAAMSTEDE - „Betere fietsmogelijkhe- den betekenen een versterking van het toeristisch produkt". Dat schrijft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland in een brief aan de gemeente Westerschouwen waarin zij reageert op het mobiliteitsscenario. In grote lijnen kan de Kamer van Koophandel zich vinden in het plan. Wel vindt men dat er in Westerschouwen meer fietspaden moeten komen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3