Maaskant Shipyards al 45 jaar trendsetter in de visserij r UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Deurk>o Video-voordracht Ad Kouwenberg tijdens uitreiking sportbekers "nke"' i 1x^1 11i 11II ZIERIKZEESCHE fiat NIEUWSBODE DEKBEDDEN MATRASSEN DEKENS Programma Gala-avond sportver- kiezing Feestavond ZAJK Vergadering commissie bezwaar schriften Spandoekwedstrijd tijdens uitreiking sportbekers Dagboottocht Zonnebloem naar Grevelingenmeer Met muziek van John Prins tForo TTTTOlQ lLaar r JjjBrTTm tl FOTOVERSCHOORE dé krant van schouwen - duiveland! NIEUWSBODE EXTRA WOENSDAG 24 MAART 1993- GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SC H O U W E N - DU IV E L A N D WOONTEXTIEL ZONWERING HAVENPLEIN 3 4301 JD ZIERIKZEE TEL. 01110-1S9S1 FAX. 16378 De leiding van deze fabriek is nog steeds in handen van Aart Maaskant, die dit jaar dus ook zijn 45-jarig jubileum viert. Vanaf het begin heeft hij het bedrijf zien en doen groeien. Van reparatiebedrijf tot een in ternationaal gerenomeerde scheepswerf. Praktijk Als vijftienjarige begon zijn loopbaan bij de machinefa briek. Daarvoorhad hij ander half jaar op de ambachtsschool in Zierikzee gezeten. Maar toen zijn vader een eigen bedrijf be gon bestond er voor hem geen keus. De zaak moest opge bouwd worden en snel werd hij hiervoor klaargestoomd. En ook zijn vier jaar oudere broer Piet, die in verband met ziekte pas een jaar later binnen het bedrijf kwam, moest de han den flink uit de mouwen ste ken. Aart Maaskant heeft aldus het werk uit de praktijk geleerd. Hij ging hiervoor ook vaak mee met de vissers op zee. „Hierdoor kun je je inleven voor de bewegingen op zee, wanneer je een schip ont werpt", zegt hij. Dit ontwerpen gebeurt tegenwoordig overi- 'gens samen met de visser en het eigen ontwerpbureau van Maaskant, Herman Jansen. De ontwikkeling in de scheep vaart heeft vooral de laatste twintig jaar een vlucht geno men, volgens Aart Maaskant. „Wij waren de trendsetters van de modernisering in de visse rij", zegt hij. De vernieuwing vond in het begin met name plaats op het gebied van de sta biliteit en kwaliteit van de vis sersschepen. In het verleden werden de sche pen voor de bokkenvisserij ni^t aangepast. Dit zorgde vooral tijdens het vissen voor problemen. „Door de aanpas singen die wij invoerden is dit verholpen", aldus Maaskant. Lijnen Wat betreft het model van de vissersschepen is Maaskant Shipyards, zoals het bedrijf te genwoordig heet, ook trendset ter geweest. „Er is veel veran derd in de schepen", zegt Maas kant. „Ze zijn groter, breder en dieper geworden, maar we stre ven ernaar om de mooie lijnen te behouden". Voor deze lijnen ZIERIKZEE - In het ka der van de sportverkie- zing sportman/vrouw en sportploeg Zierikzee is er een uitgebreid pro gramma samengesteld door de sportraad van Zierikzee. De gala-avond vindt plaats op zaterdag 27 maart in sporthal On derdak in Zierikzee en de toegang is gratis. 19.00 uur: zaal open. 19.30 uur: Rock en roll medley met John Prins en dansschool Kramer. 19.40: Opening gala avond door wethouder van sportzaken Zierik zee, L. J. van Gastel die tevens de aanmoedi- gingsprijs uitreikt. 19.50 uur: Jazzballet van klein tot groot door gymnas tiekvereniging Delta Sport. 20.10 uur: L. J. van Gastel reikt de sportraadspenning uit. 20.15 uur: Pauze. 20.35 uur: Video-voordracht genomineerden sport man/vrouw en sport ploegen. 21.00 uur. Stem ming leden sportraad. Optreden Mariska de Boer met speciaal act. 21.05 uur: Demonstratie leden van judo/jiu jitsu en zelfverdedigings- school onder leiding van Leen Moerland. 21.25 uur: Huldiging sport - kampioenen. 21.35 uur: .SjDpnt over veertig me ter met Peter van Vossen en Nelli Cooman. 21.45 uur: Burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs maakt sportploeg en sportman/vrouw van Zierikzee bekend. De heer A. Maaskant, op weg naar het vijftigjarig jubileum. (Foto: Joop van Houdt). BRUINISSE - Dinsdag-16 maart was het precies 45 jaar geleden, dat Pieter Maaskant met zijn zonen Piet en Aart de machinefabriek Welgelegen in Bruinisse oprichtte. Toen in een oud pakhuis aan de voet van de dijk. met alleen een bankschroef. Nu met een tweede vestiging in Stellendam en een internationale bekendheid. Op 19 juni lölè, zijn verjaar dag, begon Pieter Maaskant als leerling lierebouwer bij de ma chinefabriek Van Lodder in Ridderkerk. Daar maakte hij kennis met de vissers uit Brui nisse. In 1932 verhuisde Maas kant ook naar deze plaats toen hij bij Lodder werd ontslagen in verband met de crisis. In Bruinisse kwam hij te werken bij de firma Van der Werken en Padmos, waar hij tot 1948 bleef. Lben vond hij de tijd rijp voor een eigen bedrijf. Het eerste karweitje van de machiniefabriek in 1948 was voor de mosselkotter Bru 54. Kort daarna moest er aan boord van de ZZ 8 een lier ge plaatst worden. Vele klanten uit de mosselvisserij volgden en het bedrijf groeide gestaag. Op het eind van de jaren vijftig waren er bij Maaskant twaalf monteurs, draaiers, bankwer kers en lassers in vaste dienst. In 1959 ging men over tot nieuwbouw aan de Langedam. In die tijd vormde de liere- bouw een belangrijk onderdeel van de machinefabriek. De lie ren werden volgens een eigen ontwikkeld systeem vervaar digd en vonden afzet in geheel Nederland. Uit dezelfde tijd stammen ook de jakobsladders. Dit zijn transportbanden voor mossel- boten. En het inbouwen van motoren, zowel nieuwe als ge reviseerde, was toen ook al één van de werkzaamheden, die in het bedrijf werd uitgevoerd. Door de aanleg van de Greve- lingendam en de Haringvliet- sluizen in de jaren zestig werd het voor de vissers van de kop van Goeree moeilijker om naar de haven van Bruinisse te va ren. De familie Maaskant had dit echter voorzien en al in 1965 de machinefabriek Klein in Stellendam overgenomen. De ze machinefabriek bleef tot 1975 intact. In 1976 opende Maaskant vervolgens een to taal nieuwe fabriek op deze plaats. geldt, volgens Maaskant, als uitgangspunt de lijn van een mooie vrouw. Wat hij hiermee bedoeld is te zien door de ruiten van zijn kantoor. Buiten wordt de laat ste hand gelegd aan het eerste model van het type Super 93. De HD 29, een kotter voor de bokkenvisserij, die meer weg heeft van een snel motorjacht en in een willekeurige jachtha ven niet zou misstaan. Het rendement van deze boot is gezocht in een zo groot mogelij ke trekkracht van achter. Hier wordt in voorzien door een 2000 pk motor, die een schroef met een diameter van 3,6 meter in een straalbuis aandrijft. De ze straalbuis, volgens Maas kant ontworpen uit het model van een vliegtuigvleugel, geeft vijftien procent meer kracht. Toekomst Dit model betekent echter niet het einde, want op de tekenta fel ligt al geruime tijd een ont werp voor de Kotter 2000. In verband met de ARBO-wet is met dit model gezocht naar een verbetering van de arbeidsom standigheden aan boord. Dit uit zich bijvoorbeeld in het ver plaatsen van de verwerkings ruimte naar de achterzijde van het schip, waardoor het perso neel deze ruimte kan bereiken, zonder naar buiten te hoeven gaan. Wat de verdere toekomst be treft houdt Maaskant zich op de vlakte. De order portefeuille is op dit moment redelijk gevuld. Wel is het vol gens hem zaak om de ontwik kelingen nauwlettend in de ga ten te houden, zodat Maaskant ook in de toekomst de rol van trendsetter kan blijven spelen. Het jubileum van zowel Maas kant Shipyards als Aart maas kant zelf werd zaterdag 20 maert--met- een open buis ge vierd. Voor Aart hoefde dit niet zo nodig, maar volgens hem achtte de organisatie de tijd er rijp voor. En hij begrijpt het ook wel. „Ik ben nu bijna zestig en je weet nooit wat er gebeurd", zegt hij. „Maar na tuurlijk hoop ik het vijftig jarig bestaan mee te maken. Daar komt bij dat het nu een mooie gelegenheid is, gezien de goede werkbezetting van dit moment. We beschouwen het open huis dan ook als een soort reünie, waarbij' we hopen ie dereen weer terug te zien, als dank voor al het werk". ZWOLLE - De Stadshof, het nog in te richten museum voor zogenoemde naïeve- „en outsi der kunst in Zwolle, wil toon aangevend worden in Europa. Het museum zal medio 1994 worden geopend. BROUWERSHAVEN - Op za terdag 27 maart wordt in het Tonnenmagazijn te Brouwers haven de jaarlijkse feestavond gehouden voor leden, dona teurs en sponsors van de alge mene sport vereniging Brou wershaven. De avond wordt volgens traditie verzorgd door eigen kraehten. Op het programma staat de op voering van de komedie Zo'n heerlijk huisje buiten. Aan het stuk wordt meegewerkt door A. Lievense, J. Koster-van dé Weele, D. de Jong, Ph. van Ast, T. van de Hoek-van Beveren. N. van Beveren, Van Dijke, M. Lievense, P. de Bruyn en L. van Beveren. De feestavond begint om 20.00 uur en wordt na het toneelstuk voortgezet met een bal. ZIERIKZEE - Betalen bij de bank. Dat onderwerp staat centraal tijdens een bijeen komst van het Zeeuws Agra risch Jongeren Kontakt (AJK). De avond wordt gehouden in de kantine van de Rabobank op dinsdag 30 maart. Aan de orde komen onder meer telebankieren en betalen door middel van een diskette. De bijeenkomst is behalve voor AJK-leden ook toegankelijk voor introducés. SCHAREN DIJKE - Woensdag 31 maart vergadert de commis sie bezwaarschriften van de gemeente Middenschouwen. De vergadering wordt gehou den in het gemeentehuis en be gint om 20.00 uur. Op de agenda van de commis sievergadering het bezwaar schrift van H. C. R. Steijger en C. Wijland tegen het besluit van het college van burgemees ter en wethouders om niet mee te werken aan de realisering van een (mini)camping aan de Heuvelsweg bij Kerkwerve. De beelden zijn speciaal voor de nominatie opgenomen. Dit heeft hij tijdens trainingen en wedstrijden gedaan. Voor het interview met Peter van Vossen moest hij echter, in verband met de tijd naar Brussel. Wat volgens hem overigens een leu ke ervaring was. Muziek In verband met de rechten van de muziek, maakt John Prins speciaal voor de video de ach tergrondmuziek. „Ik ken John al van de Wieken en kan prima met hem samenwerken", aldus Kouwenberg. „Daar komt bij dat hij een prima muzikant is en ik maak me dan ook geen zorgen over het resultaat. Dat zal wel goed komen". Volgens John Prins zelf is de muziek voor de videoband al lemaal vrij modern, waarbij veelvuldig gebruik wordt ge maakt van de mogelijkheden van de synthesizer. Het ope ningsnummer is een soort in- trada, die van niets tot een enorm hoogtepunt voert. Ver der is de muziek, door gebruik making van verschillende the ma's, aangepast aan de ver schillende takken van sport die door de genomineerden be oefend wordt. Voor het dam men en schaken betekent dit een zwoeler stukje muziek dan voor bijvoorbeeld het handbal len. De bijdrage van Prins aan deze avond blijft overigens niet be perkt tot de video-voordracht. Hij verzorgt ook de muziek bij de rock 'n roll medley van Dansschool Kramer. Deze med ley is een bestaande versie uit de jaren zestig, met onder meer muziek van Little Richard en Elvis Presley. Verder is hij heel de avond stand-by om eventue le leegtes op te vullen. En Kouwenberg; die zit nog en kele dagen in de zenuwen. Het is namelijk de eerste keer dat een film van zijn hand aan een zo'n groot publiek vertoond wordt. Er wordt zelfs gespro ken van duizend toeschouwers. „Op zich is dit voor mij natuur lijk een leuke binnenkomer", zegt hij. „Ik heb er dan ook ex tra mijn best voor gedaan, maar ik ben er ook al drie we ken bloednerveus over". ZIERIKZEE - Bedrijfscontact Zeeland-Noord, dank zij wiens medewerking de sprintwedstrijd tussen Nelli Cooman en Peter van Vossen, zaterdagavond in Sporthal Onderdak gehouden kan worden, looft een prijs uit voor het origineelste spandoek. Op het spandoek moet komen te staan welke soort bedrijven er naar de regio moeten komen in combinatie met een aanmoe diging voor een sportheld. Dit hoeft natuurlijk niet allemaal zo serieus te zijn. De aanmoedi ging mag voorzien worden van een grappige ondertoon; als het maar origineel is. Bijvoor beeld „Jaap is de beste van Zie rikzee en er moeten meer kle dingfabrieken komen, want dan kan hij ook eens zijn han den flink uit de mouwen ste ken"! De drie meest originele span doeken worden beloond met fo to, samen met Cooman en Van Vossen. Daarnaast ontvangen de makers ervan een wedstrijd shirt van een van beide spor ters. ZIERIKZEE - De Zonnebloem houdt op woensdag 28 april weer een een-dags-boottocht voor haar gasten op Schouwen-Duiveland. Deelname is bedoeld voor alle aan huis of tehuis gebonden langdurig zieken, lichamelijk gehandicapten en hulpbehoe vende ouderen. Bij voorkeur dienen rolstoelpatiënten in aanmerking te komen. Er is be geleiding door een arts, een geestelijk verzorger, verple gende en verzorgende mede werkers. Programma De Stad Zierikzee van Rederij den Breejen ligt op 28 april klaar aan 't Luitje te Zierikzee, waar de gasten vanaf 8.30 uur een plaatsje kunnen zoeken aan boord. Het vertrek is om 9.30 uur over de Oosterschelde naar het Grevelingenmeer. Rond 16.30 uur wordt de terug komst in Zierikzee verwacht, waar de gasten weer afgehaald kunnen worden aan 't Luitje. Voor lunch, consumptie en ont spanning wordt gezorgd aan boord. Zij die informatie willen heb ben of zich willen opgeven voor deelname kunnen tot 10 april contact opnemen met dc boot tochtcommissie: mevr. M. Brull, tel. 01110-14192. ARNHEM/ZWOLLE - Gedepu teerde Staten van Gelderland en Overijssel nemen dinsdag een besluit over een voorstel voor een voor b^ide provincies aanvaardbaar orkest HELMOND - Do vakbondsle den bij NedCar hebben maan dag ingestemd met een sociaal plan dat eerder in principe was overeengekomen met de direc tie. Advertentie fotografie» video foto's in 1 uur klaar ZIERIKZEE-DAM 5-TELEFOON 01110-12796 I Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een I O kwartaalabonnement f 48,50 D kwartaalabonnement met autom. afschr. 46.— jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee I weken gratis. I )k betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres I postcode; plaats; I telefoon handtekening; Bij automatische afschrijving uw I bank-/gironummer vermelden; 25 Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CQ Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. Kouwenberg is reeds vijf jaar op semi-professionele wijze in tensief bezig met het maken van video-opnames. Sinds drie jaar maakt hij ook deel uit van de Wieken Omroep Stichting. Naar zijn zeggen is dit een hele gezellige groep om mee te wer ken en heeft hij hier ook veel ervaring opgedaan. De video film van de genomineerden voor de sportbekers heeft hij echter in eigen beheer ge maakt. Om geen problemen te krijgen met fotografen uit de regio heeft hij vorig jaar een ei gen bedrijfje opgericht, waarin hij, naast zijn dagelijks werk als postbesteller vele uren vrije tijd steekt. Bevestiging Voordat hij de stap naar een ei gen bedrijf du/fde zetten, wil de hij eerst zeker zijn van zijn kwaliteiten. Hiervoor kreeg hij vorig jaar tijdens een sport dag van de PTT de bevestiging. Kouwenberg maakte van deze sportdag een opname, waar mee hij een gedeelde eerste prijs van de regio Zuid-West in de wacht sleepte. Het maken van de video-voor dracht van de Zierikzeese spor ters en sportploegen heeft hem veel werk gekost. „Het filmen op zich viel wel mee, maar met het monteren komen de echte dingen pas naar boven", zegt hij. Voor de ruim twintig minu ten die de film duurt, heeft hij zo'n zes uur achter de montage tafel gezeten. Bij het filmen kon hij merken, dat de sport mensen reeds eerder voor een dergelijke prijs genomineerd zijn. „De meesten hadden erva ring met de pers en de inter views stonden er dan ook alle maal in één keer op", aldus Kouwenberg. En dat was maar goed ook, want alles moest in vier weken in elkaar worden gezet ZIERIKZEE - Tijdens de gala-avond sportverkiezing Zierikzee, zaterdag 27 april in Sportcentrum Onder dak, worden de genomineerden via een video-film aan het publiek gepresenteerd. Deze film is vervaar digd door Ad Kouwenberg, in samenwerking met John Prins, die de achtergrondmuziek voor zijn re kening nam. De maker van de video van de kandidaten voor de sportbekers Ad Kouwenberg. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1