Gastvrij Noord-Brabant SUCCESFORMULE VAN EEN KAMPEERSPECIAUST Geen toetje uit een eierdopje TOONT ZIJN CULTURELE SCHATTEN Handig babypakket weten wat gebeurt Caravans met airconditioning Spannende juniortent Ouderwets rondzwerven is mogelijk bij Eurocamp Ook voor de hond en de kat vakantie Hebben de kinderen het leuk, dan hebben de ouders dat ook WOENSDAG 24 MAART 1993 17 Acht jaar geleden opgericht. Nu een reisorganisatie waarmee per jaar zo'n 80.000 Nederlanders op vakantie gaan. Hugo Bloksma, oprichter van Eurocamp, en zijn compagnon Peter Franken verbazen zichzelf ook nog wel eens over het geweldige succes. Zo snel als alles is gegaan. „Maar", zegt Bloksma, „aan de andere kant was het wel te verwachten natuurlijk. Als kinderen een fijne vakantie hebben - en dat hebben ze op een camping altijd - dan hebben de ouders dat ook". Dit is - in een notedop - de filosofie van Eurocamp: zorg dat de kinderen het naar hun zin hebben. Kinderen (zo blijkt uit een recent onderzoek van het Am sterdamse bureau Trendbox) vinden kamperen zo goed als altijd 'het einde'. Want dat is 'spannend'. En: 'het is zo leuk om onder een linnen dakje te slapen'. En: 'er zijn altijd wel andere Ook voor de allerkleinsten biedt Eu rocamp extra service. Er is namelijk een uitgebreid babypakketvoor handen. Dit bestaat uit een box. bedje, stoel en badje. kinderen om mee te spelen'. En: 'je bent de hele dag buiten'. Geen echt verrassende conclusies, maar Bloksma is er blij mee. „Het bevestigt nog eens wat we altijd al dachten. In dat onderzoek komen ook een paar ouders aan het woord die met hun kinderen in een hotel hadden geze ten. Zeer luxueus allemaal. Toch werd de vakantie door alle partijen als teleur stellend ervaren. Kinderen willen graag zelf dingen ondernemen en daarvoor is op een camping veel meer gelegenheid dan in en rondom een hotel. Op een kampeerterrein kunnen ze gaan en staan waar ze willen". ZO AANGENAAM MOGELIJK Waarbij nog kan worden aangetekend dat de jongsten op vrijwel alle Euro camp campings worden opgevangen door spelleidsters. Franken: „Onze for mule is steeds weer bijgesteld. Eerst was er alleen maar dat idee van de mooie tent die al klaar staat als de mensen op de camping arriveren. Daar na zijn we de boel gaan bijslijpen. Uitsluitend vier- en vijfsterren campings, oma en opa buiten het hoogseizoen gratis mee, speelgoedkisten, oppas voor de avonduren, koelkastje in de tent, grotere bedden, een tas vol reis- begeleidingsmateriaal, gratis Michelin- kaarten.... nou ja, alles om het de mensen dus zo aangenaam mogelijk te maken." ACHTERBANKSPELLETJES Zelfs werd er in 1989 samen met het vrouwenblad Libelle een 'achterbank wedstrijd' gehouden waarbij vakantie gangers hun favoriete spelletjes, tips en ideeën voor onderweg konden opstu ren. Gevolg: in 'de 168 pagina's dikke vakantiegids die elke Eurocamp klant krijgt toegestuurd, zijn bijna 4 pagina's ingeruimd voor 'achterbankspelletjes'. Bloksma: „We wisten niet wat we za gen. Wel eens van de reisketting ge hoord? Of vingerpopjes tip? Of Zwarte Piet op reis? Staat allemaal in de gids". HOOG GEKWALIFICEERDE CAMPINGS De gids die de Eurocamp gast wegwijs maakt in de steeds populairder worden de Eurocamp wereld. Op ruim 200 zorgvuldig geselecteerde kampeerterrei nen, verspreid over heel Europa, staan nu de vrolijke rood-groene Eurocamp tenten (bijna 30 vierkante meter groot). Dit aantal zal in de komende jaren nog toenemen. Bloksma: „Dat zit er dik in, want we kunnen nog steeds niet hele maal aan de vraag voldoen. Er is echter een probleem: waar haal je hoog ge kwalificeerde campings vandaan? Een kampeerterrein moet aan enorm veel voorwaarden voldoen, willen wij er onze tenten, neerzetten." Kwaliteitsbewaking. Franken en Bloks ma noemen het één van hun belangrijk ste taken. Franken: „Kijk, we zijn niet goedkoop natuurlijk, daar hoeven we niet omheen te draaien. Maar voor de prijs die we vragen, leveren we wel een uitstekend produkt. In Amerika noemen Ruimte te over dus in zo'n Eurocamp tent. Uiteraard wordt in de meeste ge vallen buiten gegeten. Mocht het nodig zijn naar binnen te verhuizen, dan is het prettig te weten dat er rond dé eettafel met gemak 4 tot 6 stoelen kunnen worden geplaatst. Zonder dat er gebruik hoeft te worden gemaakt van de drie slaapkamers, waarin (standaard) 1 tweepersoonsbed en 2 éénpersoonsbedden staan van meer dan normale lengte. Voor 2 bed- we dit 'value for money'. Dat moet zo blijven en daar werken we hard aan. Want we weten: op het moment dat de kwaliteit terugloopt of zelfs maar het zelfde blijft, kunnen we onze biezen pakken. En dat zijn we dus niet van plan". Wie belangstelling heeft voor deze vorm van luxe, geheel verzorgde kampeervakanties kan de nieuwe Eu rocamp reisgids aanvragen bij Euro camp, Zuidsingel 22, 3811 HB Amers foort, telefoon 033 - 602727. den extra kan worden gezorgd. De keuken tenslotte is onder meer uit gerust met een koelkast, koelbox, gas stel, grill, drie steelpannen, theepot, wa terketel, thermoskan, koekepan en - om nog maar 'ns aan te geven, dat over elk detail is nagedacht - een koffiefilterhou der, blikopener, kurketrekker en brood mes. Met andere woorden: bewoners van een Eurocamp-tent hoeven hun toetje niet uit een eierdopje te lepelen. De hond of de kat mee op vakantie? Bij Eurocamp geen probleem. Bij de meeste Eurocamp campings worden huisdieren toegelaten. Wel een kattebak meenemen voor de poes natuurlijk en een lijn voor de hond. Uiteraard moeten de dieren zijn ingeënt tegen bijvoorbeeld hondsdolheid. Je kunt het nauwelijks meer tenten noemen, 't Zijn eerder bungalows met linnen dakjes; sommigen gaan zelfs zover het „hotelkamers in de open lucht" te noemen. Wellicht wat overdre ven, feit is dat Eurocamp tenten van alle gemakken zijn voorzien. Er zijn twee modellen: 'Elysee' en 'Versailles'. De eerste meet 25 vierkante meter; de tweede is nog groter, 29 vierkante meter. Voor wie zich niet zoveel kan voorstellen bij het noemen van oppervlak- tematen: een gewone caravan moet het met de helft doen. Kijkje in de expositieruimte van het Breda's Museum, gehuisvest in de vroegere vleeshal annex gildehuis van St. Joris in hartje Breda. en het huis Oranje Nassau, oude en nieuwe fotografie van Breda en om streken, archeologische vondsten uit de binnenstad van Breda en een ex positie van penningen. Nationaal Oor/ogs- en Verzetsmuseum Overloon, vredig Peeldorp op de grens van Brabant en Limburg. In 1944 we kenlang het toneel van een verbitterde tankslag. Veel voertuigen en wapens bleven achter op het geblakerde slag veld en vormden de basis voor het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmu seum. In het 14 ha. grote museumpark staan de stille getuigen van toen: tanks, kanonnen en vliegtuigen van alle strijdende partijen. In de expositie gebouwen herinneren voorwerpen, uniformen, documenten en foto's aan de oorlog. Het geheel vormt een op roep tot vrede en verzet tegen discri minatie, racisme en intolerantie. Overloon, een stuj< herkenning voor ouderen: boeiend en leerzaam voor wie de oorlog niet meemaakte. Deze zomer is er een Russische expositie over het kind in de oorlog te zien. onder de titel: "Eens waren we kinde ren...". Nederlands Leder- en Schoenenmuseum Waalwijk ligt in het hart van de Lang straat. van ouds Neêrlands bekendste gebied voor de leerbewerking. Het Ne derlands Leder- en Schoenenmuseum is heel toepasselijk gehuisvest in een schoenfabriek uit de jaren '60. De schoenenverzameling, toegespitst op de eeuwenlange mode-ontwikkeling en afkomstig van talrijke culturen is één der grootste ter wereld. Honder- der^choenen en leren gebruiksartike- len vertellen het verhaal van een eeu wenlange mode-ontwikkeling in Euro pa en ver daarbuiten. Schoeisel uit andere culturen geeft aan dat smaken verschillen; ook de functie kan per land afwijken. Klimaat, rijkdom en ge woonten zijn van invloed op het soort schoenen dat men draagt. Hoe men in Brabant schoenen maakte, is te zien in een originele Brabantse schoenma kers woon- en werkkamer. En er is een historische looierij en een voor oorlogse schoenfabriek. Deskundigen laten hier met werkende machines zien hoe het proces verloopt. Demon straties alleen op afspraak. Gemeentemuseum Helmond Het rond 1400 gebouwde monumen tale kasteel van Helmond fraai voorbeeld van een laat-middeleeuwse waterburcht is nu gemeentemu seum. Vooral in de keldervertrekken proeft de bezoeker nog de middel eeuwse sfeer. Rond het kasteel ligt het restant van de vroegere kasteel tuin met een kleine, maar uitgelezen verzameling moderne beeldhouw kunst. In het kasteel brengen archeo logisch en historisch materiaal, schil derijen en maquettes de streekge schiedenis levendig in beeld. Voorts wordt opkomst en groei van de indus trie geschetst. De verzameling beel dende kunst geeft een indringend beeld van zowel de werkende als werkloze mens. Er is werk te zien van kunstenaars als Van Rappard, Bos boom, Breitner, Toorop, Israëls en Van der Leek. Wisselexposities in het kasteel en de pendance'het Meyhuis tonen recente ontwikkelingen jn de moderne beel dende kunst naast tentoonstellingen over allerlei cultuur- en kunst-histori sche onderwerpen. Langs het kasteel loopt de Zuid-Wil lemsvaart, symbool van de industrie, met op de oevers fabriekspanden en trotse fabrikantenwoningen uit eind 19e en begin 20e eeuw. Museum voor Religieuze Kunst Tot de klbosters in het Vrije Land van Ravenstein behoort de in 1712 ge bouwde Abdij 'Maria Réfugié'. Hier hangt nog de sfeer van vroeger. In dit imposante, historische monument is het Museum voor Religieuze Kunst gevestigd. Het herbergt een uniek stuk Brabants cultuurgoed. Binnen de dik ke abdijmuren wordt één van de be langrijkste kerkelijke verzamelingen van Nederland getoond. Het museum bezit veel kerkelijk zilver, Bosch zilver, volksdevotionalia en een verzameling beeldhouw- en schilderkunst, waarvan vooral de afdeling middeleeuwen wordt geroemd. Ook de rest van de collectie mag er zijn. Geen ander Ne derlands museum brengt de woelige Generaliteitsperiode beter in beeld. In de kloostertuin kunt u een artsenijhof bezichtigen. ^Stichting LEZEN, Keizersgracht^91. 1016 EJ Amsterdam 4 verzameling opgenomen. Ook de kunst van de jaren '60 en '70 is vertegenwoordigd. Kortom, het Van Abbemuseum geeft een selectief over zicht van de ontwikkeling van de beel dende kunst in de 20e eeuw. Het museum richt zich vooral op de pre sentatie van actuele ontwikkelingen in de kunst, meestal via solo-tentoonstel lingen. Vanwege de beperkte ruimte in het museum kan de collectie slechts in kleine, wisselende presentaties wor den getoond. De hoogtepunten uit de collectie zijn dus niet altijd te zien. Noordbrabants Museum Midden in 's-Hertogenbosch ligt op korte afstand van Markt en St. Jan's kathedraal het Noordbrabants Mu seum, dat is gevestigd in het voorma lige, 18e-eeuwse gouvernementspa leis. Dit imposante gebouw met zijn statige gevel is in 1987 uitgebreid met twee nieuwbouwvleugels, die zijn ge groepeerd rondom een magnifieke beeldentuin met eeuwenoude bomen. In het museumcomplex wordt een rijk geschakeerde collectie gepresenteerd die cultuur, geschiedenis en de beel dende kunst van Zuid-Nederland op chronologische-thematische wijze be licht van de prehistorie tot heden. Het Noordbrabants Museum kent drie hoofdcollecties: oude kunst, een histo rische collectie en de moderne kunst. Naast het bewonderen van de vaste collecties of de wisselexposities kunt u een bezoek brengen aan de educa tieve zaal, waar audio-visuele pro gramma's worden verzorgd. U kunt snuffelen in de museumwinkel, met zijn ruime sortering van affiches, cata logi en kaarten, lunchen in het restau rant, rusten op het windvrije terras of wandelen in het fraaie beeldenpark. Breda's Museum Op de Grote Markt in Breda staat de mooiste gevel van de stad: die van de vroegere vleeshal en het gildehuis van St. Joris. Hier bevindt zich Breda's Museum, het cultuur-historisch mu seum van de stad. Door de beschei den expositieruimte wordt geen vaste collectie getoond. Alleen in wisselende exposities kunt u kennismaken met selecties uit de grote en veelzijdige verzameling, die themagewijs worden samengesteld. Zomer en najaar 1992 zijn in Breda's Museum tentoonstellin gen te zien over het Kasteel van Breda „In Noord-Brabant wordt de wereld warmer"; deze uitspraak staat los van het broeikaseffect, maar verwijst naar de gastvrije inborst der Brabanders. Naast het „Bourgondische" karakter van deze provincie, bezit „het land waar het leven goed is" een geschakeerd aanbod aan natuur. Ook om te winkelen, sporten, uitgaan, lekker eten en drinken kunt u overal terecht in Noord-Brabant. Tevens ligt de historie er voor het oprapen. Vestingstadjes, middeleeuwse dorpen en historische binnensteden zetten het verleden luister bij. Genieten van de Brabantse gastvrijheid, de ongerepte natuur, sfeervolle oude steden of moderne winkelcentra valt prima te combineren met museumbezoek. De provincie telt 90 cultuur-histo rische musea. Negen ervan presenteren zich hier als een bloemle zing van wat Brabant aan cultuur te bieden heeft In de lichte expositieruimten van het Stedelijk Van Abbemuseum in Eindhoven komen de collecties moderne kunst en de thema-tentoonstellin gen goed tot hun recht Spreken de dichtregels: „Nergens ligt een glimlach zo gereed als waar de wereld land van Brabant heet" van Harriet Laurey op zich al boekdelen, in de Brabantse musea gaat de glimlach vergezeld van boeiende collecties, waarin u schatten kunt ontdekken. Vaak zijn de musea gehuisvest in his torische gebouwen, die op zich al een bezoek waard zijn. Noord-Brabant ligt „onder de grote rivieren". Toch zijn de Brabantse ste den dichterbij dan men elders in Ne derland vermoedt. Alle steden zijn pri ma per auto en per openbaar vervoer bereikbaar. In dit grootste en fraaiste laat-gotische stadspaleis van Nederland valt nog meer te genieten. Zo wordt het roem rijke militaire verleden van de vesting stad Bergen op Zoom in al zijn facet ten getoond. In tijdelijke exposities komen talrijke andere interessante en aansprekende cultuur-historische on derwerpen aan bod. Nederlands Textielmuseum Twee eeuwen lang was Tilburg syno niem met textiel. Fabrieksschoorste nen domineerden de stad. Er herinnert in Tilburg nog veel aan dit verleden. De Goirkestraat was dè industrie straat. In de gebouwen van een voor malige textielfabriek vindt u nu het Nederlands Textielmuseum. Het ge restaureerde complex staat op de mo numentenlijst. Techniek, kunst en de sign vormen een harmonisch geheel in het museum. Vakmensen geven de monstraties op de oude machines. Werktuigen en machines vertellen een eigen verhaal: hoe uit ruwe wol een kant-en-klaar weefsel ontstaat. Spin- en twijnmachines leveren de draden die in*de ververij geverfd worden. Weefgetouwen, breimachines, passe mentsgetouwen en een tufmachine zetten de techniek in een totaal-kader. De permanente exposities geven een beeld van "textiel in Nederland", een overzicht van 100 jaar gebruikstextiel en een collectie hedendaagse kunst waarin textiel een rol speelt. Stedelijk Van Abbemuseum Als centrum van moderne kunst geniet het Stedelijk Van Abbemuseum in Eindhoven wereldfaam. Stichter was sigarenfabrikant Henri Van Abbe. Ar chitect Kropholler, een leerling van Berlage, ontwierp het sobere, bakste nen gebouw. Het museum richt zich op de moderne en hedendaagse inter nationale schilder- en beeldhouwkunst met stromingen als Kubisme, Cobra, Pop Art en conceptuele kunst. De basis vormde in 1950 de aankoop van het schilderij 'Hommage Apollinaire' van Marc Chagall. Daarna volgden werken van Picasso, Braque, Gris, Lé ger en anderen. Stromingen als De Stijl éri het expressionisme zijn in de Wie liever in een caravan kampeert dan in een tent, kan ook bij Eurocamp terecht. Op een groot aantal terreinen - dus niet op alle - staan Eurocamp caravans. Het zijn kleine paleisjes. Een woonkamer met eethoek, een gaskachel voor kille avonden en een badkamer met douche en toilet (natuurlijk voorzien van warm en koud stromend water) zorgen voor optimaal comfort. Verder staan in de keuken een 4-pits gascomfort, een grill, een oven en een koelkast; de ouderslaapkamer heeft een eigen toilettafel. Om alles compleet te maken: op veel campings in zuid-Europa zijn de Eurocamp caravans voorzien van aircondi tioning. Gemeentemuseum Het Markiezenhof Hartje Bergen op Zoom, bekend als „Neêrlands meest Bourgondische stad", ligt Het Markiezenhof, gebouwd rond 1500. Achter de imposante gevel vindt u een indrukwekkend geheel van zalen, kamers, galerijen, traptorens, binnenplaatsen en tuinen. Speciale aandacht verdienen de elegante 18e-eeuwse stijlkamers met de sfeer van vroeger tijden. De portretten van de oude Markiezen hangen er nog aan de muren; de inrichting geeft een in druk van de leefsituatie van deze adel lijke heersers. In het Nederlands Textielmuseum houden werktuigen en machines het Industriële verleden van Textie'dtad- Tilburg levend. Spelletjes doen met de kinderen; reken maar dat ze het naar hun zin hebben. Het grote bezwaar van de oudere kampeerder: rondzwerven is in het hoogseizoen tegenwoordig bijna niet meer mogelijk. Vroeger bleef hij een dag of wat staan om vervolgens door te reizen naar de volgende camping. In drie weken vakantie stond hij weieens op vijf verschillende campings. Is nu, met de overvolle kampeerterreinen bijna niet meer mogelijk. Het risico dat het bordje 'vol' aan het hek hangt, is te groot en dan zijn er ook nog campinghouders die eisen dat er minimaal voor een week wordt geboekt. Eurocamp-kampeerders kennen dit probleem niet. Een weekje zee, drie dagen bergen en vervolgens in een paar etappes weer terug naar huis: het kan allemaal - zonder extra kosten - worden geregeld. Bijkomende voordelen: er hoeft geen tent te worden afgebroken, ingepakt, uitgepakt en opgebouwd en overal is het interieur precies hetzelfde. Dus na de verhuizing (de campings liggen nooit meer dan een halve dag reizen van elkaar) niet zoeken naar het vergiet, het stopcontact en het afdruiprek. Ze liggen immers op precies dezelfde plek waar ze vanochtend werden achtergelaten. Gezelligheid troef in de van alle gemakken voorziene luxe tent. „Bungalows met linnen dakjes" staan in heel Europa klaar op geselecteerde vier- en vijf-sterrencamping. Voor iets oudere kinderen, die graag 'op zich zelf willen slapen' heeft Eurocamp speciale tentjes laten ont werpen. Deze spannende JUNIOR TENT is berekend op 2 personen en wordt op verzoek door een Euro- camp-medewerker vlak naast de 'moedertent' opgezet. Wegens de grote vraag is het aan te bevelen de juniortent gelijk met het boeken van de vakantie te reserveren. Lekker spannend, slapen in je eigen Junior-tent...

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 17