WEEKEND RECEPT lieve mensen dier in het vizier Prachtig stel katten Massale belangstelling voor open huis Maaskant Shipyards Vereniging viert dertig-jarig bestaan met feest in de Staver DEURLOO Waterschap G-0 kiest voor provincie Zeeland Naslagwerk voor reumapatiënten verschijnt tijdens de Reumaweek Olie op de Noordzee m COLIJN SV Flakkee Topgun- competitie Biefburger met oosterse groenten en sinaasappelsaus Bouw sociohuis Oude-Tortge krijgt groen licht van WVC WOENSDAG 24 MAART 1993 15 't Gebeurt zo af en toe dan word je teruggefloten, omdat je kritisch bent, of uit je slof geschoten. 't Gebeurt zo af en toe dat je niet uit kunt leggen wat je eigenlijk al dagenlang aan hem had willen zeggen. Ook zijn er van die dagen dan ben je heel erg moe de stress heeft je te pakken 't gebeurt, zo af en toe. Langeweg MIDDELHARNIS - Niet naar Rijnmonc}, niet naar Dordrecht, maar naar Zeeland. Dijkgraaf H. L. van Kampenhout van het waterschap Goeree-Overflak- kee gaf deze mening van het college van dijkgraaf en heemraden weer in zijn slotwoord tijdens de vrij dagmiddag gehouden vergadering van de Verenigde Vergadering» het algemeen bestuur van het water schap. De doorsnee Nederlander weet niet beter dan dat Goeree- Overflakkee bij Zeeland hoort in plaats van Zuid-Holland. Geografisch gezien een logi sche gedachte. Pak de kaart van Nederland er maar bij: Goeree-Overflakkee hoort bij de Delta, De Zeeuwse Delta. Ook op bestuurlijk niveau weet men er blijkbaar geen raad mee. De OOR-gemeenten willen Goeree-Overflakkee niet bij de toekomstige Rijn mond-provincie. De typische agrarische struc tuur is gelijk aan die van de Zeeuwse gebieden. In een tijd dat dé landbouwers het hoofd nog maar net boven water kun nen houden blijkt de provin ciale regelgeving van Zeeland beter aan te. sluiten bij de agra rische structuur van het gebied van de meer industrieel en ste delijk gerichte regelgeving van Zuid-Holland. Ook op economisch en sociaal- cultureel terrein zijn en wor den de ogen steeds meer op Zeeland gericht. In de zeventiger en in de tachti ger jaren werden ook de water schapsbesturen gevraagd naar hun mening over voorgenomen provinciale herindelingen. Nu is dat nog niet gebeurd. Maar als het gevraagd wordt is de mening nog hetzelfde als des tijds. Als Zuid-Holland wordt opgesplitst prefereert het wa terschap Goeree-Overflakkee indeling bij Zeeland boven in deling bij het verstedelijkte en geïndustrialiseeerde Rijn mond. Het waterschap is een delta- waterschap en dat is een ty pisch Zeeuws waterschap. STELLENDAM - Op zaterdag 13 maart werd door een vlieg tuig van de Kustwacht op de Noordzee, tussen Hoek van Holland en Scheveningen een olievlek gezien, die een lengte had van dertig kilometer en op sommige plaatsen tweehon derd meter breed was. De olie vlek begon twintig kilometer uit de kust. Het oliebestrijdingsvaartuig Smal Agt van Rijkswaterstaat wist een deel van de verontrei niging op te ruimen. Door de aflandige wind bestond er geen gevaar voor de stranden. Op verzoek van het Kustwachtcen trum in IJmuiden werd door de Rijkspolitie te Water in Stel lendam een onderzoek inge steld aan boord van vier zee schepen, die in het ankerge- bied Maas Noord geankerd la gen. Aan de hand van de wind en de stroming was het name lijk heel goed mogelijk dat de olie van één van die schepen af komstig was. Aan boord werden de kapiteins verhoord en monsters genomen uit de brandstof- en lading tanks. Ook werden monsters genomen van het verontreinig de zeewater. De monsters wor den geanalyseerd in een labo ratorium. Uit de analyse zal blijken of één van de zeesche pen inderdaad de dader is. In middels is er een opspo ringsteam gevormd dat een on derzoek instelt naar de dader. NIEUWERKERK - In de Kattenopvang van de Sophia- Vereeniging tot Bescherming van Dieren in Nieuwerkerk zitten de gesteriliseerde poes Tommie en de gecastreerde kater Moortje te wachten op een goed thuis. Ze zijn broer en zus. Tommie is don ker cypers gekleurd en Moortje is. uiteraard, zwart van kleur. Ze zijn geboren in 1990. Het is een prachtig stel gezonde katten. Ze willen graag bij elkaar blijven, maar als dat niet mogelijk is dan kunnen ze ook apart geplaatst worden. Wie deze katten een nieu we kans wil geven, kan voor inlichtingen bellen: telefoon 01114- 1583. De eigenaar van de lapjespoes heeft zich niet gemeld bij het Die renasiel Schouwen-Duiveland in Zierikzee. Voor deze poes is evenwel een ander baasje gevonden. In dit asiel zitten acht kat ten, twee honden en een konijn (Hangoor-dwergje). (Foto: Joop van Houdt). Advertentie STELLENDAM/BRUINISSE - Maaskant Shipyards is uitgegroeid tot een bedrijf met naam en faam in de visserijwereld. De gemeenten Bruinisse en Goe dereede mogen in hun nopjes zijn met zo'n onderne ming. Dit onder meer zei burgemeester A. Vogelaar uit Bruinisse zaterdag 20 maart tijdens de 45-jarige jubileumviering op de Maaskant-vestiging in Stel lendam, waarvoor enorm veel relaties uit de visse rijwereld op de been kwamen. De riante bedrijfshal was voor deze gelegenheid succesvol om getoverd tot een comfortabel ingericht partycentrum. Boe- renkapel Stuitje Leut uit Brui nisse verzorgde de" muzikale omlijsting. Het deed de Bruse burgervader zichtbaar deugd dat een van de twee vestigin gen van deze scheepswerf bin nen zijn gemeente is gevestigd. Een onderneming die aan 125 personeelsleden vast werk biedt is tenslotte niet niks. Vo gelaar: „Maaskant durft steeds nieuwe technische ontwikke lingen aan en blijft zodoende op een uitstekende wijze in de markt". Tévens roemde Vogelaar de on dernemingsgeest van de fami lie Maaskant en die van Aart Maaskant in het bijzonder. „Door keihard te werken en het vertrouwen in eigen kennis is het bedrijf geworden wat het nu is", zei Vogelaar die in zijn speech verschillende activitei ten noemde waarmee Maas kant Shipyards tot vandaag de dag hoge ogen gooit. Naast de nieuwbouw en reparatie van vissersschepen is ook de Maaskant-vislier een begrip in de visserij geworden. TVots stelde Vogelaar vast dat het be- drijf inmiddels bijna 180 nieu we schepen heeft gebouwd. Volgens Vogelaar is dit niet in de laatste plaats te danken aan de vakkundigheid, het doorzet tingsvermogen en het improvi satietalent van Maaskant. „Ook moeilijke tijden werden overwonnen waaruit het be drijf tenslotte sterker tevoor schijn is gekomen", zei hij. Na mens het Bruse gemeentebe stuur werd Maaskant een enve loppe met inhoud aangeboden, voor mevrouw Maaskant wa ren er bloemen. Namens de ondernemingsraad somde Koos Verwers een aan tal memoires op uit de afgelo pen 45 jaar. Groen van de ar moede was volgens Verwers va der Piet in 1948 met zijn zonen Piet en Aart in het pakhuisje De Zaete begonnen. Om het eerste draaibankje te vereffe nen moest Maaskant senior het dorp in om geld, anders kwam het de vrachtauto niet af. Vette tijden, magere tijden, Verwers kaartte een groot aantal ge beurtenissen uitgebreid aan. Namens het personeel overhan digde hij op symbolische wijze een windmeter. Als woordvoerders namens de gemeente Goedereede felici teerde wethouder L. Visser de werfdirecteur met zijn jubi leum. Tbt zijn grote tevreden heid stelde hij vast dat Goede reede een wereldomvattend be drijf binnen haar grenzen her bergt. Dit was volgens hem ook af te leiden uit het feit dat naar zijn zeggen „half Nederland" en een aantal buitenlanders za terdagmiddag naar Stellen dam waren getogen. „U komt van Bru en u weet van niks, maar wij zijn trots op u", be sloot Visser zijn toespraak. Verder uitten de Goereese re der Wout Lokker en Gerard Sjouken, die als hoofdverko per al 25 jaar met Maaskant sa menwerkt, lovende woorden. Sjouken noemde een aantal po sitieve kenmerken van de jubi laris met name. Bovendien ver gat hij mevrouw Maaskant-van der Weele niet die door de jaren heen met haar servicegerichte klantenbenadering een belang rijk steentje heeft bijgedragen aan de successen van het be drijf. Directeur Maaskant voorspel de de talrijke aanwezige vis sers geen gemakkelijke toe komst, omdat verscherpte ei sen van de regelgeving in het verschiet liggen. „Tbch moeten we er voor waken dat de vloot niet zal verpauperen", besloot Maaskant zijn dankwoorden. Tbr afsluiting van het officiële gedeelte zongen de kleinkinde ren bijgestaan door de moeders een lied speciaal voor hun jubi lerende opa. beveiliging Bel: 01100-13720 Inbraak Toegangscontrole Brand T.V.-bewaking Winkeldiefstal Technisch alarm Overval Terreinbeveiliging 24-uurs meldkamer-service Erkend Unelo (kvuVpip Fax: 01100-15697 Lewestraat 43, Goes/Kloetinge MIDDELHARNIS - Stand Top- guncompetitie na twee onder delen. 1. L. v. d. Boogert 1 0 1 2. R. Guttenberg 26 39 65 3. J. Witte 0 93 93 4. E. d. Prins 44 58 102 5. P. d. Groot 29 81 110 6. A. v. d. Welle 19 93 112 7. M. v. d. Sluijs 33 94 127 8. J. v. Velzen 10 180 190 9. L. Holleman 39 157 196 10. F. Wesdijk 80 120 200 11. L. Bakkers 67 149 216 12. J. d. Groot 70 163 233 13. K. Timmerman 53 201 254 14. R. Weidijk 46 232 278 15. E. Stam 75 207 282 16. R. d. Groot 112 181 293 17. W. Scholtens 86 221 307 18. G. d. Koning 104 234 338 19. J. Thijse 71 273 344 20. W. Schoonderw. 151 217 368 21. L. Bomer 198 171 369 22. J. Klein 110 279 389 23. J. Netten 198 221 419 24. D. Pilanen 132 292 424 25. D. d. Klepper 198 298 496 MIDDELHAKNIS - Zaterdag 27 maart viert Chauf feursvereniging Flakkee haar dertig-jarig bestaan. Ieder jaar houdt de vereniging in maart een grote feestavond, maar in verband met het jubileum dit jaar, heeft het bestuur besloten om het dit jaar gro ter aan te pakken. De gehele dag is er een reeks acti viteiten in de Staver in Middelharnis te beleven, die voor iedereen toegankelijk is. 's Ochtends en 's middags wor den er behendigheids wedstrij den gehouden. Het is hierbij de bedoeling, dat de chauffeurs zo zuinig mogelijk een bepaalde route rijden. Hiernaast begint om 11.00 uur een markt, waar op van alles is te doen, zowel voor de jeugd als de ouderen. Kinderen kunnen geschminkt worden, er is een luchtkussen, er wordt een video-film ver toond van het 25-jarig jubi leum van de vereniging en een collage van de afgelopen vijf truckruns. Modeshows Om 14.15 en 15.15 uur is er in het Prieel een tweetal mode shows, die net als alle andere activiteiten gratis te bezoeken zijn. Aan deze modeshows wer ken mee de dameskledingza ken Priegelmee uit Sommels- dijk, Your Choice uit Middel harnis, Verton Schoenenmode uit Zierikzee en Middelharnis en Groeneveld opticiens uit Middelharnis. Priegelmee ver koopt onder meer stoffen, ba- bykleding, dameskleding en lingerie. Your Choice, die in ok tober van het vorig jaar werd geopend verkoopt uitsluitend dameskleding. De kleding is zowel sportief als klassiek en verkrijgbaar in de maten 38 tot en met 56. De nadruk in de modeshows ligt op de nieuwe voorj aars- en zomerkleuren. Dit zijn zand kleuren, pastels en ook de har dere kleuren zoals rood en mango, die veelal gecombi neerd worden met donker blauw. Het aankomende sei zoen zal men veel bermuda's, gaucho's en kuitbroeken zien, al dan niet gecombineerd met shirts en blouses met print en ook tijdens de modeshows zal men met deze kleding kennis kunnen maken. De modeshows worden ver zorgd door acht mannequins die net als de kleding variëren van maat 38 tot 56. Naast de kléding showen zij ook brillen van Groeneveld opticiens. Deze is leverancier van onder meer Joop, Silhoutte, Robert la Ro che, Giorgio Armani en Palla- dio. En van de zonnebrillen Ray ban, Carrera, Polaroid en Sunjet. De schoenen die de mannequins dragen zijn van Verton Schoenenmode. Ook Radio Flakkee draagt haar steentje bij aan het jubi leum van de chauffeursvereni- ning. Tussen 18.00 en 19.00 uur wordt een extra uitzending in gelast van het chauffeurspro gramma Tussen de wielen. Vanuit de Staver doen de pre sentatoren Dick Verhage en Leo Soldaat live verslag van de gebeurtenissen, die er allemaal plaatsvinden. Tijdens deze uit zending vindt ook de prijsuit reiking plaats van de zuinig heidswedstrijden. Aansluitend wordt er voor de leden een feestavond gehou den. Deze begint met een koud buffet en daarna is het de beurt aan de Havenzangers, die een avondvullend programma ver zorgen. De zaal is voor deze dag natuurlijk feestelijk aange kleed. Dit hebben de leerlin gen van het Agrarisch Onder wijs Centrum Zeeland en om streken uit Sommelsdijk in sa menwerking met het Scheep vaart- en Transportcollege Mr. Snijder uit Stellendam voor hun rekening genomen. Advertentie Verantwoord zitten? Wetenschappelijk onder zoek heeft aangetoond dat een zitmeubel moet zijn afgestemd op de lichaamsbouw van een persoon om gezond en verantwoord te zitten. Door middel van een uniek aanmeetsysteem kunnen wij d'f voor u realiseren. Uw Fitformdealer: INTER-/WEUBEL Haringvlietplem 4, Zierikzee, tel 01110-12946 ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Tijdens de Reuma- week van 21-27 maart verschijnt het boek Reuma alternatieve behandelingsmethoden. Dit naslag werk is op verzoek van het Nationaal Reumafonds geschreven door de reumatoloog prof. dr. J. J. Ras- ker. Het behandelt alle bekende alternatieve behan delingsmethoden die in Nederland bij reumapatiën ten worden toegepast. Er bestaat grote belangstelling voor alternatieve behande lingsmethoden. Recent onder zoek heeft aangetoond dat meer dan de helft van alle reu mapatiënten minstens een maal een alternatieve behande laar heeft bezocht. De reumato logen in Nederland hebben daar wel begrip voor, maar zet ten vraagtekens bij de resulta ten van de meeste methoden. Ook vrezen zij voor nadelige effecten. Het merendeel van de Nederlandse reumatologen staat echter wel positief tegen over alternatieve behande lingsmethoden als manuale therapie, acupunctuur en ho meopathie. Mits deze worden uitgevoerd door artsen of fy siotherapeuten. Moeite De auteur van Reuma alter natieve behandelingsmetho den is als reumatoloog verbon den aan het Medisch Spectrum Twente in Enschede. Sinds juli 1991 is prof. Rasker hoogleraar aan de Universiteit Twente. Tijdens zijn jarenlange prak- ijtor tijkJls reumatoloog is hem ge bleken, dat veel reumapatiën ten moeite hebben om te zeg gen dat zij wel eens een alter natieve behandelaar bezoeken, of van plan zijn dat te gaan doen. Pas wanneer zij merken dat de reumatoloog daar niet afwijzend tegenover staat, kan er vrijuit over worden gespro ken. Prof. Rasker heeft van huis uit een positieve houding ten op zichte van de alternatieve ge neeskunde meegekregen. Bo vendien had het gezin destijds al een homeopatische huisarts. Hij begon zich al snel te inte resseren voor de ervaringen van zijn patiënten met alterna tieve behandelingsmethoden. Die gegevens werden nauw keurig bijgehouden en zijn nu in zijn boek verwerkt. Tévens heeft hij zelf onderzoek gedaan naar alternatieve behande lingsmethoden en veel litera tuur hierover bestudeerd. Prof. Rasker bezocht circa twintig alternatieve geneeskundigen. Naslagwerk Reuma alternatieve behan delingsmethoden is geschreven Prof. dr. J. J. Rasker. op verzoek van het Nationaal Reumafonds. Het boek is het eerste complete naslagwerk op dit gebied en behandelt meer dan honderd behandelingsme thoden. Elk methode wordt uitvoerig beschreven en ge volgd door een conclusie van prof. Rasker over de bereikte resultaten en mogelijke risi co's. De auteur wil met dit boek wijzen op de positieve in vloeden van alternatieve be handelingsmethoden, bijvoor beeld in de vorm van pijnver- lichting. Daarentegen wil hij ook geen valse hoop wekken. Wanneer een behandeling niet of nauwelijks tot resultaten leidt, dan wordt dat vermeld. Kwakzalverij In het boek Reuma i tieve behandelingsd alterna- lethoden. wordt ook aandacht besteed aan methoden die sterk aan kwakzalverij doen denken. Dikwijls gebeurt dat onder het motto baat het niet, dan schaadt het ook niet. En daarin schuilt een gevaar. Bepaalde behandelingsmethoden kun nen wel degelijk risico's met zich meebrengen. Wie bijvoor beeld een pacemaker heeft, mag volgens de fabrikant geen magnetische armband dragen. Kruiden kunnen gevaarlijke bestanddelen bevatten. Som mige patiënten mogen bij nek- klachten beslist geen manuele therapie ondergaan. En het plotseling stoppen met voorge schreven medicijnen, zonder eerst de behandelende arts te raadplegen, kan gevaarlijk zijn. Dit zijn slechts enkele voor beelden van de talrijke valkui len die een reumapatiënt in het alternatieve cicuit kan tegen komen en die in het boek wor den gesignaleerd. Het boek is een vraagbaak voor reumapa tiënten en hun familieleden en ook onmisbaar voor verzorgers en behandelaars om vragen van patiënten te kunnen beant woorden. UTRECHT - Als er moet wor den bijbetaald in de gezond heidszorg heeft een krappe meerderheid (52 procent) van de Nederlanders liever een al gemeen eigen risico dan eigen bijdragen voor bepaalde voor zieningen (42 procent). Dit blijkt uit een representatieve steekproef die het onderz- socksbureau Téam Vier heeft uitgevoerd in overleg met de Vereniging van Nederlandse Zorgverzekeraars (ziekenfond sen). 4 Basisbereiding pan met anti-aanbaklaag: Een pan met anti-aanbak laag gebruikt u als een ge wone pan. De binnenkant is bedekt met een speciaal laagje dat aanbranden voor komt. Dit maakt het moge lijk veel minder vet te ge bruiken. U heeft maar een klein klontje of scheutje no dig (circa 25 gram bak- en braadprodukt of twee eetle pels olie voor een portie van 500 gram vlees). Wat vettere vleessoorten zo als gehakt, saucijsjes en speklapjes kunt u zelfs in het 'eigen' vet bereiden. Breng de temperatuur voor zichtig omhoogzodat het vet ook de gelegenheid heeft uit het vlees te treden. Maakt u de pan te snel heet dan heeft het vlees de nei ging onregelmatig bruin te worden, zelfs aan te bran den. Om dit te voorkomen kunt u ook twee eetlepels water in de koekepan doen als u het vlees erin legt. Té gen de tijd dat er wat vet uit het vlees begint te lopen, is het water verdampt. U kunt nu het vuur hoger zetten om het vlees te bakken. U heeft nodig voor 4 personen: 4 biefburgers 3 worteltjes 60 gram bamboescheuten uit blik 2 eetlepels olie 75 gram panklare witte kool 1 theelepel sambal oelek 1 deciliter ketjap manis 1 deciliter jus d'oranje allesbinder zout peper 4 takjes peterselie Schil de worteltjes* met een dunschiller en halyeer ze. Snijd de worteltjes en :de bamboescheuten in •'dunne reepjes. Verhit de olie in een hapjespan met anti-bak- laag. Bak de biefburgers.in ca. 8 minuten bruin en gaar, keer ze halverwege. Leg de biefburgers op een warm bord. Dek ze af met alumi niumfolie en houd ze warm. Schep de wortel- en bam boereepjes en de witte kool door de bakolie en smoor de groenten met de deksel op de pan in ca. 4 minuten beetgaar. Voeg de sambal, ketjap en jus d'orange toe. Breng het geheel aan de kook en bind het bij met al lesbinder. Breng het op smaak met peper en zout. Schep de groenten uit de saus op een bord. Schep de saus op vier warme borden. Halveer de biefburger over langs en leg de onderste helft in de saus. Verdeel de groenten erover en zet de andere halve biefburger er op. Garneer de biefburgers met een toefje peterselie. Lekker met stokbrood of rijst. Tip: De biefburgers kunnen zowel van rund- als paarde- vlees zijn. Energie: ±1025 kJ (245 kcal) Eiwit: 23 gram Vet: 13 gram Koolhydraten: 10 gram Het sociohuis Oude-Tonge. OUDE-TONGE - Woensdag 17 maart heeft Hernes- s'eroord van het ministerie van WVC de vergunning ontvangen voor de bouw van een sociohuis in Oude- Tonge. In deze woonvoorziening wordt huisvesting geboden aan achttien mensen met een verstandelij ke handicap. In het sociohuis kunnen twee woongroepen worden onder scheiden voor zeven personen, waarvan een tweetal plaatsen op de begane grond is aange past voor bewoners met een meervoudige handicap. De ove rige bewoners zullen beschik ken over een eigen zit/slaapka mer op de eerste verdieping. Op de tweede verdieping wor den vier appartementen gerea liseerd voor mensen, die meer zelfstandig kunnen en willen wonen. Verder staat er een lo geerkamer gepland voor een tijdelijk verblijf, alsmede voor logies van familie en /of vrien den van de toekomstige bewo ners. Opening De gemeente Oostflakkee zal zorgdragen voor overdracht van de grond en de afgifte van de benodigde bouwvergun ning, waardoor op korte ter mijn met de bouwactiviteiten kan worden gestart. De ope ning wordt verwacht in decem ber van dit jaar en als alles vol gens planning verloopt, zullen de bewoners nog voor de feest dagen in hun nieuwe woon voorziening zijn ingetrokken. Gelijktijdig met de vergunning voor Oude-Tbnge heeft Hernes- seroord toestemming gekregen voor eenzelfde woonvoorzie ning in plan Zoomwijck te Oud-Beijerland. De start en oplevering aldaar, zal pai^llel lopen met de bouwactiviteiten in Oude-Tbnge. Zorgvernieuwing Deze nieuwbouwactivitciten zijn de eerste in een reeks van in totaal zeven projecten, waar in zorgvernieuwing aan men sen met een verstandelijke handicap onder meer gestalte krijgt in kleinschalige genor maliseerde woonvoorzieningen in woonwijken. Er wordt ge streefd naar werk of een dag besteding buitenshuis. Wonen in een kleinschalige voorziening biedt de verstan delijk gehandicapte gelegen heid om eigen keuzes te ma ken, relaties aan te gaan met mensen in de eigen omgéving en deel uit te maken van cjc lo kale samenleving. Kleinscha lig bouwen in dc eigen woon omgeving stelt mensen met een verstandelijke handicap in staat om hun eigen sociale om geving te behouden en dat is een van de uitgangspunten voor de nieuwe zorgonlwikke- ding. Op dit moment bevinden de overige aanvragen in het kader van het Spreidingsplan Her- nesseroord zich nog in de goed keuringsfase van het ministe rie van WVC. Verwacht wordt dat in de loop van dit jaar. ook voor de woonvoorzieningen in Spijkenisse en Hellev'oetsluis toestemming zal worden gege- ven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 15