'Gedwongen verhuizing verandering die ons ook nieuwe kansen biedt' Expositie van Anton Pieck in bibliotheek De Stolpe Man betrapt bij winkel diefstal Beachpop Staking leverancier treft Nedcar Vergadering commissie algemene zaken Bestuur Stichting Landbouwmuseum op zoek naar nieuwe vorm en nieuw onderkomen: Pieck: veelzijdig kunstenaar met hang naar romantiek DINSDAG 23 MAART 1993 NR 25329 3 Verwachting t/m zaterdag 27 maart WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. 0 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht noordw. 3 Vrijdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. 0 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht noord 3 Zaterdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. 0 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht noordo. 3 ZON- EN MAANSTANDEN 24 mrt. Zon op 06.31, onder 18.56 Maan op 06.25, onder 20.40 25 mrt. Zon op 06.29, onder 18.58 Maan op 06.45, onder 21.48 Eerste Kwartier: 31 mrt. (6.10) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Tussen een hogedrukge- bied ten westen van de Britse Eilan den en depressies boven Scandina vië wordt met een westelijke stroming vrij koude en onstabiele lucht aangevoerd. Vanavond en van nacht valt er in het noordelijk kustge bied nog een bui terwijl de westelijke wind aan zee krachtig, windkracht 6 is. Elders verdwijnen de stapelwol ken en staat een heldere nacht op het programma. Hierdoor koelt het flink af; landinwaarts liggen de mini mumtemperaturen rond het vries punt. Morgen begint de dag zonnig, later ontstaan weer stapelwolken en vooral in het noordelijk kustgebied valt weer een regen- of hagelbui. De rest van het land houdt het waar schijnlijk droog. De west- tot noord westenwind is matig, kracht 3 a 4, in het Waddengebied eerst nog krach tig, 6. De temperatuur bereikt mor genmiddag tijdens zonnige perio den de9graden. De komende dagen breidt het hogedrukgebied zich uit naar de Britse Eilanden. Het blijft droog en de zon wordt niet of nauwe lijks meer afgeschermd door bewol king. Overdag wordt met moeite de 9 graden gehaald en 's nachts komt het op veel plaatsen tot nachtvorst. ZIERIKZEE - Maandag om on geveer 14.15 uur werd de heer V. uit Zierikzee op heterdaad betrapt bij winkeldiefstal. De man had bij het AH-filiaal diVeTse pakken vlees en twee flessen wijn met een gezamen lijke waarde van zestig gulden ontvreemd. Hij werd vervol gens betrapt en overgebracht naar het politiebureau te Zie rikzee. DEN HAAG - Een replica van het grootste skelet ter wereld van een wolharige mammoet, maar ook ebhte fossielen uit ver vervlogen tijden van Ne derlandse bodem vormen on derdeel van een tentoonstel ling over ,,Een miljoen jaar Ne derland1' in het Museon in Den Haag. ZIERIKZEESCHEO nieuwsbodeIH Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld ta wprden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11X30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- Qe advertentieprijzen zijn exclusief 17'/2% B.T.W Regelmatig hoor je onder vooral de jongere generatie de klacht dat er op Schouwen- Duiveland zo weinig te bele ven valt op cultureel gebied. Natuurlijk kent Zierikzee een theater en een schouioburg en kun je gelukkig nog zo af en toe een leuke band zien spelen in Brogum. Maar toch, on danks de goede wil, blijft het behelpen. Voor de betere bands, voor een uitgebreidere keuze in films en theater voorstellingen ben je toch al snel aangewezen op een ritje naar Rotterdam. Deze weten schap heeft vijf Schouwen- Duivelanders er toe aangezet om een groots zomerpop-festi- val te gaan organiseren: het Beachpop-festival. Puur op vrijwillige basis is er maan denlang gewerkt om dit voor Schouwen-Duiveland unieke evenement op poten te zetten. Op het resultaat mogen deze organisatoren, die hun nek hebben uitgestoken, best trots zijn. Op zaterdag 3 juli betre den namelijk erkende Neder landse top-acts als saxofoniste Candy Duif er. De Dijk met zanger Huub van der Lubbe, Thé Lau's The Scene en niet te vergeten Loïs Lane met de zus jes Klemann het in Burghsluis opgestelde poppodium. Voor Schouwen-Duiveland een on gekende weelde. Maar dat is niet alles. Het Beachpop- festival is tevens gekoppeld aan een goed doel. De op brengst komt namelijk ten goede aan het aids-fonds. Het Beachpop-festival betekent de start van een negendaagse campagne tegen deze ziekte die een steeds groter deel van de wereldbevolking treft. Tij dens het festival zal een uitge breide voorlichting worden ge geven over de ziekte en het voorkomen ervan. Met het festival worden dus twee vlie gen in één klap geslagen. Swingende muziek en geld voor een goed doel. Wellicht kan dit festival bij het welsla gen van de eerste editie tot een jaarlijks terugkerend evene ment worden gebombardeerd. Daarvoor is het wel nodig dat Beachpop deel 1 veel bezoe kers trekt. Niet alleen, hoewel zeer belangrijk, voor een goe de opbrengst voor het aids- fonds, maar ook om aan te to nen dat er op Schouwen- Duiveland ook iets grootscha ligs georganiseerd kan wor den. 3 juli kunnen de jongeren laten zien dat er inderdaad be hoefte is aan dit soort groots opgezette evenementen. De eerste stap is gezet, de tweede stap is aan het publiek dat wanneer het zich niet laat zien, geen enkele reden meer heeft om ooit te klagen. P.S. HELMOND - De produktie bij NedCar komt vanaf woensdag stil te liggen in verband met de aangekondigde staking bij het toeleveringsbedrijf United Parts Roermond bv. Een woordvoerder van de persone nautofabrikant heeft dit maandag meegedeeld. Het Roermondse bedrijf levert NedCar uitlaten en stoelfra- mes. In verband met eerdere bezui nigingsoperaties is de voor raad in de produktievestiging van NedCar in het Limburgse in Born beperkt. De verwach ting is dat United Parts weer kan leveren vanaf volgende week maandag. Dan wordt de produktie in Born hervat. Nu NedCar indirect wordt ge troffen door een stakingsactie in verband met de wao- problematiek, moet in Born worden doorgewerkt op mo menten dat de produktie zou worden stilgeleged in verband met de stagnerende afzet. BRUINISSE - Donderdag 1 april vergadert de commissie algemeen bestuurlijke zaken van de gemeente Bruinisse. De vergadering wordt gehouden in het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. Op de agenda van de commis sievergadering de straatnaam- geving in Riekusweel. Het col lege stelt voor de 'hoofdstraat' de naam Riekusweel te geven en de overige twee straten res pectievelijk Roggestraat en Haverstraat te noemen. Verder komt aan de orde de positie van de gemeente Bruinisse in de Stichting Weekendwonin gen en het sluitregime van de Stormvloedkering. sen souvenirs of bijvoorbeeld ansichtkaarten kan snuffelen. Het beleid in de toekomst zal ook meer commercieel gericht zijn dan het tot nu toe is ge weest. ,,Het museum hier wordt gerund door vrijwilli gers en die zullen ook zeker in de nieuwe opzet een grote rol spelen", stelt Doeleman. Hij koppelt daar meteen wel de op merking aan vast dat de inter ne kwaliteit naar een hoger plan getild dient te worden en dat de openingstijden fors ver ruimd zullen moeten worden. Ook zijn er plannen om op zoek te gaan naar sponsors die bijvoorbeeld bij kunnen dra gen aan de aanschaf van mate rialen als vitrines en dergelij ke. „Daar mag van onze kant dan best iets tegenover staan. Bij een vitrine mag best een kaartje staan waarop staat door wie die vitrine geschon ken is. En we kunnen bijvoor beeld op het toegangskaartje ook best reclame maken voor een bedrijf", aldus Doeleman. Een ander idee om geld in het laatje te brengen is de verhuur van museumruimten voor bij zondere gelegenheden. Dat kan bijvoorbeeld een trouwrepor tage of een andersoortige foto sessie zijn. Ook wil het bestuur overgaan tot de oprichting van een Stichting Vrienden van het Streek- en Landbouwmuseum Schouwen-Duiveland. Oude boerderij Het museum beslaat nu 440 vierkante meter. Volgens het bestuur is dat veel te weinig ruimte. Toen men van de ge meente Brouwershaven hoorde dat het oude schoolgebouw ge sloopt zou gaan worden en men samen op zoek zou moeten naar een nieuw onderkomen voor het museum werd er druk nagedacht over de vraag aan welke eisen dat nieuwe onder komen zou moeten voldoen. Eindconclusie, neergelegd in een programma van eisen, was dat een ruimte van 2000 vier kante meter inpandig en 6000 vierkante meter terrein ge wenst zou zijn. „Het liefst zou den we het museum in een oude boerderij willen vestigen. Liefst een boerenhuis met een paar schuren erbij", aldus Doe leman. De voorkeur van het bestuur van de stichting gaat uit naar een nieuw onderkomen in Dreischor. Belangrijk onder deel van de collectie, js nog im mers steeds de vlasbewerking, en dat wil het bestuur graag io houden. ,,We willen in ieder ge val niet naar Zierikzee en ook niet naar een druk toeristisch gebied", aldus Doeleman. „Zierikzee heeft al twee musea en wij willen juist de toerist wat meer naar het achterland zien te lokken". Doeleman sluit echter niet uit dat het museum in de toekomst in een andere gemeente dan de gemeente Brouwershaven, waar het een kleine twintig jaar gevestigd is geweest, on dergebracht zal worden. Men hoopt voor augustus, als het huurcontract met de gemeente Brouwershaven afloopt meer duidelijkheid te hebben over de toekomst. Centrale Noord-Brabant, waar ook de Zeeuwse' bibliotheken exposities kunnen huren. De verzameling reprodukties en andere afbeeldingen is in Zie rikzee echter ook aangevuld met Anton Pieck boeken uit ei gen bezit. Een blik op de vitri nes toont aan dat dat er nogal wat zijn. Ouderen Anton Pieck is een naam die bij nagenoeg iedereen wel be kend is, daar hoef je geen kunstkenner voor te zijn. Met name bij de oudere volwassene slaat zijn werk volgens biblio theekmedewerkster N. de Roo aan, zeker in de winterperiode. Op zich begrijpelijk omdat die afbeeldingen een heel romanti sche kijk op vroeger weerge ven. Daardoor lijkt het of het in de vorige eeuw allemaal knus, gezellig en aardig was. Iets dat hem door sommigen weieens wordt kwalijk geno men, want wie de boeken van onder andere Dickens leest weet dat de realiteit anders was. Romantiek Die hardheid van het bestaan is voor Pieck nooit een inspira tiebron geweest. Voor hem, die op 19 april 1895 in Den Helder werd geboren, stonden roman tiek, fantasie en ook humor voorop. Daarom ook waren niet alleen tafereeltjes uit de negentiende eeuw bij hem fa voriet maar ook sprookjes en sagen, die hij veelvuldig illus treerde. Een aantal bewijzen daarvan ligt voorlopig in de vi trines van de bibliotheek. Grafiek Dat Pieck. die zijn hele leven lang docent tekenen was, een veel veelzijdiger kunstenaar was zullen weinigen weten, evenals het feit dat hij al als elf-jarige zijn eerste prijs won (voor een stilleven). Hoewel hij zich vanaf 1920 steeds meer ging toeleggen op het illustre ren van boeken en het maken van olieverfschilderijen hield hij zich tot 1930 toch vooral be zig met allerlei vormen van grafiek. Efteling Zijn eerste boek dat hij illus treerde, Pallieter van Felix Timmermans zou niet het eni ge blijven. Nog zo'n driehon derd andere boeken werden door hem van die karakte ristieke Pieck plaatjes voor zien. Plaatjes die nu de enkele wanden van De Stolpe sieren. Maar ook als ontwerper van de Efteling, waarover in De Stol pe een boek tentoongesteld is en als geestelijk vader van het Autotron heeft de in 1987 over leden Pieck naam gemaakt. Bakkers Pieck werkte daarnaast ook in opdracht van bedrijven. Zo is in Zierikzee een serie van ne gen reprodukties te zien die hij in opdracht van Calvé maakte over het leven en werken in een oude, ambachtelijke bakkerij. Die afbeeldingen waren voor een kalender die Calvé als rela tiegeschenk aan de bakkers zond. Hoe zijn afbeeldingen, waarop steevast veel personen en nog meer andere details zijn verwerkt tot stand kwamen, laat een schetsboekje in een van de vitrines zien. Een uiterst klein boekje, dat hij waarschijnlijk mee op reis nam. Tijdens die reizen maak te Pieck immers altijd op grond van bestaande situaties schetsjes die hij dan later thuis verder uitwerkte. De expositie over Pieck en zijn werk is tot en met 5 april tijdens de ge bruikelijke openingsuren van de bibliotheek te zien. De huur van het huidige onderkomen in Dreischor is per 1 augustus dit jaar opgezegd door de gemeente Brouwershaven. (Archieffo to). DREISCHOR - 'Het exploiteren van een streek- en landbouwmuseum waarin het leven en werken van de plattelandsbevolking op Schouwen-Duiveland tot uitdrukking wordt gebracht'. Dat zou de doelstelling kunnen worden van de Stichting Streek- en Landbouwmuseum Schouwen-Duiveland, voorheen de Stich ting Landbouwmuseum Schouwen-Duiveland. Het bestuur van de stichting is op zoek naar een nieuwe vorm en een nieuw onderkomen. De huur van het pand waarin het museum nu nog is gevestigd is per 1 augustus opgezegd door de gemeente Brouwershaven. „Voor het museum betekent dit een grote verande ring. Een verandering die ook kansen biedt", aldus het beleidsplan "voor 1993 van de stichting. Het Landbouwmuseum in Dreischor werd een kleine 20 jaar geleden opgericht op par ticulier initiatief. De Waters noodramp van 1953 trok een spoor van vernieling over Schouwen-Duiveland en ook veel oude landbouwwerktui gen en gereedschappen gingen verloren. Alle boeren werden door de initiatiefnemers aan geschreven met het verzoek om oud gereedschap en andere ou de voorwerpen te bewaren en af te staan aan het op te richten museum. Die actie leverde veel uniek materiaal op. Tentoonstelling Een eerste initiatief van de Stichting Landbouwmuseum Schouwen-Duiveland was een tentoonstelling in het Graven steen in Zierikzee. Deze exposi tie trok zeer veel belangstel ling. Niet zoveel later verhuis de het museum naar een oud schoolgebouw in Dreischor. Eerst kon men de collectie nog kwijt in een paar lokalen maar al snel groeide de verzameling zodanig dat men de complete school nodig had. En dan was er eigenlijk nog veel te weinig ruimte. De collectie van het Landbouwmuseum omvat na melijk niet alleen klein gereed schap, maar ook veel grote ob jecten als oude ploegen, tracto ren, wagens en rijtuigen. En die nemen nu eenmaal veel ruimte in beslag. Nu het museum moet verhui zen is het volgens het bestuur van de stichting een goed mo ment om de balans op te maken en zich te bezinnen op de toe komst in een ander en hopelijk groter onderkomen. „We zijn door de verhuizing min of meer gedwongen om een aantal din gen op een rijtje te zetten", al dus H. Doeleman. Hij maakt deel uit van het bestuur van Stad en Lande, één van de par ticipanten in het stichtingsbe stuur en houdt zich op verzoek van het bestuur bezig met de toekomstige verhuizing en het uitwerken van toekomstplan nen voor het museum. Om ver antwoorde keuzes te kunnen maken werd allereerst een be leidsplan opgesteld waarin de uitgangspunten voor het toe komstig beleid, de toekomsti ge functie en de toekomstige verhuizing werden vastgelegd. Volgens het beleidsplan biedt de gedwongen verhuizing kan sen. „Kansen om te komen tot een verbeterde presentatie van de collectie. De presentatie is te statisch. De ruimten zijn the matisch ingedeeld. Een woon kamer met twee bedstedes, een keuken, de vlasbewerking, het rollende materieel, handwerk tuigen etcetera. Niet overal is beteksting aangebracht. Een suppoost vertelt uit eigen ervaring en geeft uitleg", zo wordt gesteld in het beleids plan. Een ander manco van het huidige museum is volgens het beleidsplan een gebrek aan pu bliciteit en te beperkte ope ningstijden. „Het museum is nu alleen 's middags open en als je een beetje bezoekers wil trekken moet je als museum ook 's morgens open zijn", al dus Doeleman. Het bestuur van de stichting wil in de toekomst de zaken an ders en beter aan gaan pakken. Om te voorkomen dat het mu seum te statisch, te saai, wordt wil men wisselexposities gaan organiseren. Zo biedt het mu seum de bezoekers telkens iets nieuws, naast de vertrouwde collectie. Jaarlijks wil men on der deskundig toezicht en in nauwe samenwerking met an dere musea op Schouwen- Duiveland een plan opstellen. Ook wil men in het museum meer aandacht gaan besteden aan educatie. „Te denken valt aan een actieve samenwerking met onderwijsinstellingen", al dus het beleidsplan. Het bestuur heeft nog meer plannen om het museum aan trekkelijker te maken. Zo wordt in het beleidsplan de suggestie gedaan om te kijken of het niet mogelijk is om in het museum een kleine winkel annex koffieshop onder te brengen waar de museumbe zoeker in alle rust een kopje koffie kan nuttigen of wat tus- ZIERIKZEE - In december kun je er niet omheen. Onder de lading kerstkaarten en nieuwjaarswensen die worden verzonden zitten altijd wel een stapel van die typische Anton Pieck kaarten. Dat Pieck meer kan dan dat laat de expositie over zijn werk zien. Deze expositie is tot en met 5 april te zien in bibliotheek De Stolpe. Deze bescheiden expositie be staat uit een aantal reproduk ties en ansichtkaarten plus vier vitrines met boeken, die hij geïllustreerd heeft of die over zijn leven en werk gaan. Het grootste gedeelte van deze Pieck-collectie is geleend van de Provinciale Bibliotheek Een vitrine met boeken uit eigen bezit, van bibliotheek De Stolpe maakt over het leven en werk van Anton Pieck. (Foto: Joop van Houdt) uit van de expositie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3