Overheidsoptreden leidt tot groeiende stroom klachten Muzikaal feest Dreischor Een horde vampier-mieren SGP ongerust over bewaking prinsen FNV stelt milieu boven werk Etiopische moet land uit Jaarverslag Nationale Ombudsman Stakingen in de metaal &/AJ ce aesrzes op uuü uaap-p 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DEN HAAG - De SGP is ongerust over berichten dat de jonge prinsen, met uitzondering van kroonprins Willeni-Alexander, in de toekomst minder streng zullen worden bewaakt. Het zou onverantwoord zijn, stelt SGP-Kamerlid Van den Berg maandag in schriftelijke vragen aan minister Hirsch Ballin (justitie). Van den Berg wil van de ver antwoordelijke bewindsman opheldering over plannen die op het departement lijken te le ven. Het ministerie wil hier over niets meedelen, omdat ,,het om een beveiligings kwestie gaat". Van een door het ministerie opgelegde bezui niging is in elk geval geen spra ke, maar het zou om een „her schikking van gelden en priori teiten" kunnen gaan. Er wordt immers gereorganiseerd. Onveilig Er zou volgens de berichten moeten worden beknibbeld op de beveiliging van Friso, Constantijn, Maurits, Bern- hard jr., Pieter-Christiaan en Floris. De eerste vijf zijn stu dent, Floris zit nog op het athe neum. Van den Berg vraagt zich af of het te verantwoorden is om in de tijd van toenemen de onveiligheid en criminali teit te bezuinigen op veilig heidsmaatregelen ten behoeve van personen die „door hun bijzondere staatsrechtelijke positie extra risico's lopen". Hij wil verder duidelijkheid over een verband tussen plan nen tot minder bewaking en de problematische werkdruk die sinds enkele jaren heerst bij de Veiligheidsdienst van het Ko ninklijk Huis (VDKH). Congresnota Veelkleurige vooruizichten AMSTERDAM - Verbetering van het milieu is be langrijker dan economische doelstellingen, zoals groei of verbetering van de werkgelegenheid. Dat is één van de meest opvallende punten in de congresno ta „Veelkleurige vooruitzichten" die de vakcentrale FNV maandag heeft gepresenteerd. De nota wordt in juni besproken tijdens het driedaagse congres van de FNV in Amsterdam. „De kwaliteit van het leefmi lieu is dermate van belang dat als je die niet goed regelt, het op zichzelf een bedreiging gaat vormen voor de werkgelegen heid", zei FNV-voorzitter Ste kelenburg in een toelichting op de congresnota. „Bij het uit blijven van een goed milieube leid wordt de economie belem merd in haar groeimogelijkhe den. Je loopt dan het risisco dat je jezelf tegenkomt op het gebied van de werkgelegen heid." Prijs De FNV gaat er vanuit „dat het milieu zijn prijs heeft". Dat be tekent, aldus de vakcentrale, dat in de milieuproblematiek economische principes moeten worden gehanteerd. Milieu kosten die een bedrijf moet maken, dienen in de prijs van het produkt tot uitdrukking te komen, vindt de FNV. Daar door worden milieuvriendelij ke produkten en milieuvrien delijk geproduceerde produk ten naar verhouding goedko per. De prioriteit van de FNV voor het milieu wil overigens niet zeggen dat de grootste vakcentrale in Nederland niets wil doen op het gebied van de werkgelegenheid. Omdat de economische vooruitzichten niet zo gunstig zijn dat de ko mende jaren valt te rekenen op een flinke groei van het aantal banen, zal er een herverdeling van het bestaande werk moe ten komen, stelt de FNV in haar nota. Collectieve verkor ting van de werkweek, bij voorbeeld een 35-urige werk week voor iedereen, is evenwel uit de wensenlijst van de vak centrale verdwenen. De FNV streeft ernaar dat de werk week in Nederland op termijn „gemiddeld" komt te liggen op 32 uur. Het aantal „grote" déel- tijdbanen zal daarvoor moeten worden vergroot. Bovendien moet de beschikbaarheid van deeltijdwerk zich niet meer ex clusief voordoen in de sectoren waar weinig waardering voor is. Alle werknemers zouden in principe moeten kunnen kie zen uit dienstverbanden van bij voorbeeld tussen de 20 en 36 uur. De invulling van die her verdeling kan wat de FNV be treft uiteenlopen per bij- drijf(stak) of sector. Daarnaast streeft de FNV naar uitbrei ding van individuele verlof- en uittredingsregelingen. AMSTERDAM/ARNHEM - De eerste Etiopische asiel- zoekster, een 23-jarige vrouw, wordt dinsdagavond om tien over zeven Nederland uitgezet. De vice-president bij de recht bank in Amsterdam, mr. T. Os van den Abeelen, heeft maan dag het verzoek van de vrouw afgewezen om in Nederland te mogen blijven. De Etiopische, die sinds augustus 1991 in Ne derland verblijft, werd afgelo pen zaterdag van haar bed ge licht door de Arnhemse poli tie. De reden waarom staatssecre taris Kosto haast maakt met de uitzetting is dat zaterdag het Etiopische paspoort van de vrouw verloopt en Etiopië slechts landgenoten met een geldig paspoort terugneemt. Os van den Abeelen meent dat de problemen in Etiopië niet zo ernstig zijn dat de vrouw als vluchtelinge moet worden aan gemerkt. Ook haar lidmaat schap van de WPE, de partij van dictator Mengistu, zou daaraan niets af doen. De raadsvrouwe van de vrouw, mr. E. Elderman, voerde aan dat de Etiopische sinds augustus 1992 een relatie heeft met een Ne derlandse man. „Op grond daarvan wordt vaker een ver blijfsvergunning verleend", al dus de advocate. Volgens vice- president Os van den Abeelen voldoet die relatie echter niet aan de wettelijke eisen voor een verblijfsvergunning. De Etiopische en haar vriend wonen niet samen. Bovendien hadden zij voordat de vrouw naar Nederland kwam geen bijzondere band met elkaar. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 24 maart 04.15 162 10.15 -158 16.30 169 22.25 -141 25 maart 04.50 168 10.45 -159 17.05 169 23.00 - 144 ROOMPOT BUITEN 24 maart 02.35 170 08.55 -160 14.55 181 21.05 -143 25 maart 03.05 179 09.25 - 160 15.20 183 21.35 -143 BRUINISSE 24 maart 04.35 171 10.15 -169 16.50 179 22.30 -152 25 maart 05.05 176 10.50 - 170 17.20 178 23.05 -153 WEMELDINGE 24 maart 04.20 169 10.15 -165 16.40 177 22.25 -148 25 maart 04.55 175 10.50 -166 17.15 177 23.00 -150 Springtij 25 maart Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG - Het ministerie van justitie wordt net als in 1991 het vaakst ge noemd in de rapportages van de Nationale Ombudsman over klachten van bur gers tegen de overheid. In 1992 nam dit ministerie ruim een kwart van de in to taal 980 rapporten voor zijn rekening. Dit blijkt uit het jaarverslag over 1992 dat de Nationale Ombudsman woensdag aan de Tweede Kamer heeft uitgebracht. Op de tweede plaats komt het ministerie van financiën (bijna 20 procent van het totaal), ge volgd door het ministerie van onderwijs en wetenschappen (16 procent) en de burge meesters als hoofd van de ge meentepolitie (13 procent). Stijging Steeds meer mensen schakelen de ombudsman in met een klacht over het gedrag van de landelijke overheid of de poli tie. Dat leidde vorig jaar tot een aanzienlijke stijging van het aantal rapporten. In 1991 waren dat er nog 761, vorig jaar steeg dat naar 980, zo meldt de Nationale Ombudsman, mr. drs. M. Oosting, in zijn jaar verslag. De hoeveelheid klach ten bedroeg in 1992 een veel voud van het aantal rapporta ges. De ombudsman signaleert een „forse" stijging met 46 pro cent tot 4821 klachten. Ook bij deze toename gaat het weer om dezelfde ministeries. Koploper is Defensie waar de hoeveel heid klachten meer dan ver dubbelde. Daarna volgen On derwijs en Wetenschappen (74 procent), Justitie (61 procent), VROM (56 procent) en Finan cien (30 procent). Oosting merkt daarbij wel op dat be stuursorganen die veel contact onderhouden met het publiek in verhouding ook meer kans hebben op klachten. Dezelfde ministeries hebben ook het grootste aandeel in de klachten die de Ombudsman vorig jaar binnenkreeg. In bijna 80 pro cent van de rapporten luidde het oordeel over één of meer onderdelen van de klacht dat de overheid „niet behoorlijk" heeft gehandeld. Het predi kaat „behoorlijk" werd in iets meer dan de helft van de rap porten gegeven aan één of meer aspecten van de klacht. Burgers protesteerden het vaakst tegen de manier waarop informatie wordt verstrekt, over de lange behandelings- duur en over een gebrek aan administratieve nauwkeurig heid. Maar liefst 70 procent van de klachten die hierop be trekking hebben, is gegrond verklaard. Het ministerie van justitie heeft een belangrijk aandeel in dit soort grieven. In de rapporten over Justitie gaat het meestal om klachten op het gebied van vreemdelingenza ken en verzoeken om naturali satie. Bij Financiën is de werk wijze van de Belastingdienst vaak aanleiding tot een klacht en bij Onderwijs en Weten schappen zijn de protesten veelal gericht tegen de Infor matiseringsbank en de OV Jaarkaart BV. Aanbeveling: De Nationale ombudsman kan in zijn rapportage een aanbeve ling opnemen als hij meent dat de overheid iets in haar werk wijze of regels moet verande ren. In 1992 gebeurde dat in 80 van de 980 rapporten. Zo deed Oosting in een rapport aan de minister van justitie de aanbe veling de regels voor de inzet van speciale arrestatieteams aan te scherpen. Directe aanlei ding vormden klachten over het optreden van deze politie- eenheid. Zo was een arrestatie team ingezet terwijl achteraf uit onderzoek bleek dat de aan te houden verdachten niet als vuurwapengevaarlijk te boek stonden. In twee andere gevallen had het openbaar ministerie niet voldoende duidelijkheid over de verblijfplaats van de ar restanten. De minister ant- woorde de Ombudsman dat er wordt gewerkt aan nieuwe re gels voor de inzet van arresta tieteams, gelijktijdig met de invoering van regionale poli tiekorpsen. Evenals in voor gaande jaren staat Oosting stil bij de behandelingsduur van naturalisatieverzoeken. Bij vrijwel alle klachten die hij vo rig jaar over dit onderwerp ontving, werd de wettelijke termijn van een jaar ver over schreden. De Ombudsman er kent dat de forse stijging van het aantal verzoeken, het mi nisterie voor verwerkingspro blemen stelt. De opeenvolgen de ministers en staatssecreta rissen spraken steeds de ver wachting uit dat de achterstan den binnenkort zouden zijn weggewerkt, zo stelt de Om budsman. „Wie deze analyse heeft uitgevoerd, kan niet ont komen aan een zekere scepsis ten aanzien van nieuwe uit spraken waarin wederom een keer ten goede wordt aange kondigd", aldus Oosting. Hij stelt ingrijpende maatregelen voor om de behandelingsduur terug te dringen. DREISCHQR - Af gelopen zaterdag gaf de fanfare Crescendo (1901) haar jaarlijkse uitvoering. Voor zitter mevrouw M. L. v. d. Weijde-Smits verrichtte de opening en verwelkomde onder andere wet houder J. K. Goemans als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur. Crescendo behaalde on langs in een concours een le prijs in de ere-afdeling, landelijke de één na hoogste afdeling. Maar om dit hoge niveau te handhaven zijn nieuwe, enthousiaste muzikanten nog steeds welkom. Cres cendo zorgde echter ook voor eigen kweek. Deze avond was er de première van het leerling-orkest onder leiding van Ronald Slager. De juiste repertoire-keus alsmede de liefde en toewijding waar mee gemusiceerd werd houden de toekomstbeloften in. Het concert dat Crescendo vervolgens gaf liet horen welk een scala van repertoire dit orkest beheerst: van Bruckner tot de filmmuziek uit Dances with Wolves, waarin dirigent Johan Witte tedere accenten wist te leggen. In het jazzy Prin ces Street Parade gaf Crescendo blijk over solisten met veel improvisatietalent te beschikken. De ondersteuning van de sambaballen was muzikaal en visueel aantrekkelijk. Kortom, dit muzikale feest demonstreerde nog eens duidelijk waarom Crescendo in de ere-afdeling speelt. Na de pauze verloting en toneel. Een klucht met twee bedrijven die met veel vaart .terzijdes" door regisseur Cees van de Vreugde werd neergezet. Als jong Reissens talent maakte Carolien Roggeband haar de buut. Het slotbal gaf gelegenheid de benen te strekken in het nog steeds gezellige dorpshuis. (Foto: Joop van Houdt). BRASILA - Een horde bloed dorstige mieren houdt in het Braziliaanse oerwoudgebied langs de Amazone een stad in haar greep. De insecten vallen kinderen aan en hebben al ver scheidene kippen, katten en schildpadden gedood, zo heb ben de autoriteiten van het 10.000 inwoners tellende stadje Envira bekendgemaakt. De inwoners van Envira probe ren de „vampiermieren" met gif en kokend water van zich af te houden. Daarnaast is een campagne begonnen om het huisvuil eerder op te halen maar burgemeester Luiz An- drade Neto moest maandag toegeven dat dit alles de mier niet heeft kunnen stuiten. „Ze zijn uit op vlees, zout en bloed", aldus Neto. De burger meester zei dat de bloeddorsti ge mier verwant is aan de even eens in het Amazonegebied voorkomende vuurmier. Het insect heeft momenteel 70 procent van Envira in handen. Om de vijf meter hebben de dieren een lage mierenhoop op geworpen. Waarnemers vinden het opmerkelijk dat de „vam- piermier" vooral voorkomt in delen van de jungle waar bo men zijn gekapt. HEERLEN - De Nederlandse consument is de afgelopen tien jaar niet zo somber geweest over de economie als nu. De in dex van consumentenvertrou wen van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) is de afgelopen maand met vijf pun ten verder gedaald naar 73. LEEUWARDEN - In het Fries Museum in Leeuwarden zijn van 29 april tot en met 20 juni tekeningen te zien die tussen 1936 en 1941 werden gemaakt door joodse leerlingen van scholen in Düsseldorf en Ber lijn. De scholen waren speciaal voor joden opgericht na de af kondiging van de Nürnberger rassenwetten van 1936. UTRECHT - De vakbonden in de metaal en elektrotechni sche industrie hebben voor dinsdag stakingen aangekon digd bij negen bedrijven. Het Limburgse bedrijf United Parts in Roermond wordt daarbij het zwaarst getroffen. Daar start een 96-uurs staking. Verder wordt het werk voor 24 uur stilgelegd bij Hubert in Stavoren, Houttuin Holland in Utrecht, Hunter Douglas in Krimpen aan de Lek, Merwede in Hardinxveld Giessendam, Damen Shipyards in Gorin- chem, Nolte Masten in Maar- heeze, Spaans Babcock in Balk en Globe in Belfeld. De verhoudingen tussen bon den en de werkgeversorganisa tie FME zijn er maandag weer niet beter op geworden. De FME verwijt de bonden nu te „lekken" naar de pers. Kriti sche brieven van werkgevers aan FME-voorzitter Van den Akker liggen binnen de kortste keren op straat en de FME wijt dat aan de bonden die niet na laten te wijzen op „scheuren in het werkgeversfront". Volgens de FME doet dat de vereniging geen goed. Maar naast een handjevol werkgevers die kri tiek hebben op de opstelling van de FME (Wilton Feijenoord Holding, Inventum, Houttuin Holland, Koni en Tbktronix), zijn er op het FME-hoofdkan- toor in Zoetermeer ook „vele blijken van instemming" bin nengekomen, zo meldt de werkgeversvereniging. door Mare Legendre -Z££UM&£ OF &2e-Jb£fJ&£ Dinsdag 23 maart Zierikzee ANBO-vergadering in Huis van Nassau. 14.00 uur. Schrijf avond Amnesty Inter national. Prinses Juliana- school (Jannewekken 19). Van 19.00 tot 20.30 uur. Kerkwerve Verkoping ten bate van Adul- lam. Zaal Christelijke Gerefor meerde kerk. 19.30-21.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering adviescommissie abz. Gemeentehuis. 16.00 uur. Scharendijke Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (consistorie). Van 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty Inter national. Dr. Wortmanstraat 23. Van 10.00 tot 12.00 uur. Presentatie gemeentelijk groenstructuurplan. Dorps huis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (zaaltje Badhuisstraat). Van 19.00 tot 20.30 uur. Avond NBvP afdeling Duive- land met als spreker L. Meer man. 19.30 uur. Oosterland Verkoping Schutse. Lage Mai- reweg 14. Van 09.30 tot 11.30 uur en van 14.00 tot 16.30 uur. Woensdag 24 maart Zierikzee Bijeenkomst NBvP Schouwen over luisterlezen. Mondragon. 14.00 uur. Ouderenmiddag NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Gebedssamenkomst voor de nood van de wereld. Neder landse Hervormde kerk Haam stede. 19.30 uur. Donderdag 25 maart Nieuwerkerk Raadsvergadering in het ge meentehuis. 20.00 uur. Bruinisse Raadsvergadering in het ge meentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 26 maart Kerkwerve Vergadering SGP-Studiever- eniging. Vergaderzaal Christe lijke Gereformeerde kerk. 19.45 uur. Renesse Gezamenlijke ontspannings avond van NBvP kring Schouwen-Duiveland in dorps huis. 20.00 uur. Brouwershaven Dia-lezing over klederdrachten in het Zeeuwse land. Poorters- hof. 19.30 uur. Sirjansland ZOA zang- en dia-avond. Ne derlandse Hervormde kerk. 19.30 uur. Zaterdag 27 maart Zierikzee Kinderkledingbeurs. Openba re basisschool 't Kofschip, Scheldestraat. Van 10.00 tot 11.30 uur. Uitvoering Kunst en Eer. De Concertzaal. 20.00 uur. Concert Crosshead. Brogum. 23.00 uur. Renesse Tbneeluitvoering Plaza Suite door Op Drift. Dorpshuis. 20.00 uur. Brouwershaven Feestavond ASV Brouwersha ven. Tbnnenmagazijn. 20.00 uur. Nieuwerkerk Klaverjasfestijn ouderen. Dorpshuis. 13.30 tot 18.00 uur. Zondag 28 maart Burgh-Haamstede Koffieconcert Westhoekzan gers. Ridderzaal Slot Haamste de. 14.00 uur. Maandag 29 maart Brouwershaven Gemeenteraadsvergadering. Stadhuis. 19.30 uur. Ouwcrkerk Lezing over vertaal-fouten in het Oude Tbstament. Neder landse Hervormde kerk. 20.00 uur. Dinsdag 30 maart Zierikzee Bijeenkomst AJK over betalen bij de bank. Kantine Rabo bank. 20.00 uur. Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Workshop NVvH in kader van Pasen, in De Schutse. 14.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2