GRATIS ADVERTENTIE College Bru wil fonds voor milieubaggeren 1 UW KRANT VAN 'Met een gedichtje dat zomaar in je hoofd floept win je dan een prijs' r ^ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE iZL8-2>2bO) Gedichten twee Zierikzeese scholieren bekroond tijdens Werelddag voor kinderen en poëzie Inbraak In overeenstemming met bedrijven 0 Diefstal uit woning- Aanrijding Kabbelaars- bank Snelheids controles dé krant van schouwen - duiveland! j IKZEESCHE NIEUWSBODE I GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote koilektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 I DINSDAG 23 MAART 1993 149e JAARGANG NR 25329 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZIERIKZEE - 'De wereld om mij heen'. Dat is de titel van de gedichtenbundel die werd samengesteld in het kader van de Werelddag voor kinderen en poëzie 1993. In het boek zijn ook de gedichten opgenomen van de 9-jarige Carolien Nederlof en de U-jarige Leontien Kroesbeek uit Zierikzee. Zij werden door een kinder jury en een volwassenenjury uit 21.000 inzendingen uitgekozen en bekroond. Een heel verrassende ervaring voor de leerlingen van de Zierikzeese openbare basisschool Theo Thijssen. „Met een gedichtje, dat zomaar in je hoofd floept win je dan ineens een prijs", zegt Carolien nog vol verbazing. En ook voor Leontien blijkt het een vreemde gewaarwording te zijn om haar gedicht met haar naam er onder afgedrukt te zien staan in een boek. Enkele maanden geleden wer den ongeveer vijftig gedichten van leerlingen van de hoogste groepen via school ingezonden voor de Werelddag voor kinde ren en poëzie. Het was voor het tweede achtereenvolgende jaar dat de Theo Thijssenschool aan het evenement meewerkte én dat leerlingen met hun gedicht in de prijzen vielen. Volgens groepsleider K. Polderman komt dat misschien omdat op school veel aan poëzie wordt gedaan. „Niet op een hoogdra vende manier hoor. De kinde ren vinden het leuk. Elke maandagmorgen lezen ze bij toerbeurt een gedicht voor dat ze zelf hebben uitgezocht. Vaak iets van Annie M. G. Schmidt of Shel Silverstein". Onderwijzer Polderman pro beert daarbij aan zijn leerlin gen over te brengen dat een ge dicht meer is dan een rijmpje. „Het gaat veel meer om de in houd van een gedicht dan om het rijmen. Het poëtisch ele ment is belangrijk. Sommige leerlingen pikken dat gelijk op en anderen kunnen het heel moeilijk begrijpen". Het winnende gedicht van Le ontien Kroesbeek is een voor beeld van een niet-rijmend ge dicht. 'De wereld om mij heen. Ik zit in de klas. Ik zie de we reld om mij heen. Mijn tafel, mijn buurvrouw Patricia, het pleintje, de juffrouw.... De wereld om mij heen. Ik zit op mijn kamer. Ik zie de wereld om mij heen. Mijn cello, mijn kast, de achtertuin, mijn moe der.' Leontien maakte het ge dicht in de klas toen de leerlin gen daarvoor opdracht kregen. „Ik kon niets bijzonders ver zinnen, daarom schreef ik maar wat op over gewone din gen. Ik heb het nog wel een keer overgelezen en wat veran derd, maar niet veel want het moest opschieten van de juf". De negen-jarige Carolien Ne derlof kreeg de inspiratie voor haar winnende gedicht toen ze vanuit het klasraam naar bui ten keek. „Wanneer ik naar buiten kijk kan ik beter een ge dicht verzinnen. Dan komen er rijmwoorden in mijn hoofd op en bedenk ik een wereld voor mij alleen". Dat leidde tot het volgende gedicht: 'Een wereld voor mij alleen, dat leek me fijn. Zo'n wereld waar je, in je eentje kan zijn. Maar ik weet niet, of hij wel bestaat. Ik denk dat ik er maar niet meer over praat'. Ook Carolien schaafde nog wat bij aan de oorspronke lijke regels. Dat zinnetje 'een wereld voor mij alleen had ik in mijn hoofd. De rest heb ik veranderd tot het eindelijk zo was als ik het wilde". Nadat de gedichten waren in geleverd, werden ze door de Le ontien en Carolien zo goed als vergeten. „Tben de meester ver telde dat ik had gewonnen en mij vroeg het gedicht even op te schrijven, kende ik het niet meer. Ik moest het opzoeken", aldus Leontien. Haar gedicht werd genomineerd door de vol wassenenjury en het gedicht van Carolien door de kinderju ry. Dat alles had tot gevolg dat beide meisjes afgelopen zater dag met hun familie en met groepsleider Polderman naar het Brabantse attractiepark Land van Ooit reisden. Daar werden de 150 kinderen, wiens gedicht door de jury werd gese lecteerd ontvangen. Er was een amusementsprogramma en een tentoonstelling van de geselec teerde gedichten. Televisiepre sentator/muzikant Ad Visser maakte vervolgens ,de namen bekend van cïe kinderen die een winnend gedicht schreven. Behalve een oorkonde kregen Leontien en Carolien daarbij een tas vol kinderboeken. Een prijs waar ze zich dik tevreden mee tonen. „Nu hoef ik voorlo pig niet naar de bibliotheek", aldus Leontien. ZIERIKZEE - De heer Van L. uit Zierikzee deed bij de poli tie aangifte van de vermoede lijke diefstal van een videore corder. Het apparaat werd gestolen uit het schoolgebouw aan het Jan newekken. De inbrekers zijn vermoedelijk tijdens hun be zigheden gestoord doordat het alarm afging. Er wordt wel een videorecorder vermist. BRUINISSE - Als het aan het college van b en w van de gemeente Bruinisse ligt wordt een speciaal fonds ingesteld voor het milieu-baggeren van de Bruse repa ratiehaven. Met de aan die haven gevestigde bedrijven is volgens het college in middels overeenstemming bereikt. Het voorstel komt aan de orde tijdens de ge meenteraadsvergadering van donderdag 25 maart. De vergadering wordt gehou den in het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. In 1990 werd gebaggerd in Bruinisse. Men wil nu op alles voorbereid zijn(Archieffoto). In het.kader van de sanerings operatie Oosterscheldehavens is in de achterliggende tijd met de aan de Bruse reparatieha ven gelegen bedrijven overleg gepleegd hoe moet worden om gegaan met eventuele toekom stige (nieuwe) vervuiling van die haven. Rijkswaterstaat vind dat de havenbeheerder, in dit geval de gemeente Bruinis se, verantwoordelijk is. Maar in het vergunningenstelsel is ook een artikel opgenomen volgens welk de vergunning houder, een bedrijf, verant woordelijk is voor plaatselijke verontreiniging van de bodem. Delen Vrij vertaald wil dat zeggen dat zowel de gemeente als de bedrijven aan de reparatieha ven aangesproken kunnen wor den op hun verantwoordelijk heid. Met dat in het achter hoofd rijpte het plan voor het instellen van een speciaal fonds waar zowel bedrijven als gemeente geld in storten. „Met de betreffende bedrijven is hierover overleg gepleegd en inmiddels overeenstemming bereikt", aldus het college in zijn toelichting op het voorstel om over te gaan tot instelling van een dergelijk fonds. Aan de hand van een raming van de kosten van het baggeren is nagegaan hoe de voeding van een dergelijk fonds dient te zijn. Tevens is een verdeelsleu tel voor de voeding van het fonds opgesteld. Het is de be doeling dat jaarlijks door de vier participerende partijen een bepaald bedrag in het fonds gestort wordt. In totaal dient het fonds jaarlijks met 16.500,- gevoed te worden. De gemeente neemt een kwart van dat bedrag voor haar rekening. Driekwart van het geld moet opgehoest worden door de be drijven. Zodra er 95.000,- ge spaard is wordt gestopt met de voeding van het fonds. Verder op de agenda van de ge meenteraadsvergadering het voorstel van het college tot vaststelling van de basisinfor- matielijsten nieuwbouw en woningverbetering 1994-1997. In 1994 wil men in Bruinisse in Riekusweel II 20 woningen bouwen. Verder staat voor dat jaar de bouw van 48 woningen op golfterrein Grevelingen- hout' op stapel. Als alles vol gens de planning verloopt ko men er in 1995 in Grevelingen- hout nog eens 48 bij. Voor het park Grevelingenhout is uitge gaan van een totaal aantal uit te geven bouwkavels van hon derdnegenentachtig. Meer bewegen Tijdens de gemeenteraadsver gadering ook aandacht voor de financiële problemen van de Kruisvereniging Rondom de Oosterschelde met betrekking tot Meer Bewegen voor Oude ren. In 1992 werd een exploita tietekort van 6600,- voorzien. „De kruisvereniging voorziet dat zij, gelet op de bezuinigin gen in de gezondheidszorg, der gelijke exploitatietekorten op termijn niet langer voor haar rekening kan nemen. Een ver hoging van de bijdrage van de deelnemers aan de activiteit vindt men, gezien de draag kracht van de ouderen, niet verantwoord. Daarom heeft men de gemeente gevraagd de subsidie te verhogen van 29,5 cent naar 31 cent per inwoner. Het college heeft daar geen moeite mee en stelt de raad voor over te gaan tot verhoging van de subsidie. De poëzie is de vlinder op de bloem der wereld. Menzel HET WEER Perioden met zon en mogelijk nog een bui. Minimumtemperatuur rond het vriespunt, middagtempe- ratuur ongeveer 9 graden. Wind uit ivest tot noordwest, matig kracht 3 a 4, in het Waddengebied eerst nog krachtig, 6. 3 LANDBOUWMUSEUM Bestuur Stichting Landbouwmuseum is op zoek naar nieuw onderkomen. 5 ZOC-ACTIE Wat vindt de consument de leukste en beste winkel in Zierikzee? 5 VERHUIZING Rode Kruis afdeling Westhoek bezig met verbouwing nieuw onderkomen. 8 VOLLEYBAL Dames Delphi/MEVO'80 pakken belangrijk punt in de gradatiestrijd. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - De heer K. uit Zierikzee werd geconfronteerd met diefstal uit zijn woning. Tussen zaterdag 13.15 uur en zóndag 01.30 uur werd uit het huis buitenlands en Neder lands geld gestolen. SCHARENDIJKE - De heer K. uit Denemarken moest worden opgenomen in het ziekenhuis vanwege verwondingen die hij opliep bij een aanrijding op de Brouwersdam maandagmid dag. Het ongeluk gebeurde om on geveer 16.00 uur ter hoogte van de Kabbelaarsbank. De Deense toerist stapte uit zijn personen auto die in een file stond en rende van tussen de wachtende auto's plotseling de weg over. Hij werd daarbij geschept door een personenauto bestuurd door mevrouw Van A. uit Me lissant die vanuit de tegenover gestelde richting kwam aanrij den. De Deense man liep daar bij een gebroken been en een hersenschudding op. Hij werd per ambulance overgebracht naar het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee. De auto van mevrouw Van A. werd licht beschadigd. NOORDGOUWE/BURGH- HAAMSTEDE - Bij snelheids controle die maandag werden gehouden langs de Klooster- weg nabij Noordgouwe en de Kraayensteinweg nabij Haam stede werden acht overtredin gen vastgesteld. De controles werden gehóuden met behulp van radarappara- tuur. Tussen 10.00 en 11.00 uur stond de politie langs de Kloos- terweg bij Noordgouwe. Daar signaleerde men vier overtre ders. De hoogst gemeten snel heid was 106 kilometer per uur (terwijl de maximum snelheid ter plaatse tachtig kilometer per uur is). Van 11.00 tot 12.30 uur controleerde de politie langs de Kraayensteinweg bij Haamstede, waar eveneens vier voertuigen harder reden dan de toegestane maximum snelheid van tachtig kilometer. De hoogst gemeten snelheid was hier 111 kilometer per uur. De overtreders krijgen binnen enkele weken een proces-ver- baal in de brievenbus mét accept-giro voor betaling van de boete. UTRECHT - De vakbonden en het Unilever-concern hebben maandag overeenstemming be reikt over reparatie van hel wao-gat. Het akkoord voorzie in een individuele regeling waarvan alle 10.000 werkne mers gebruik kunnen maken ~i Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement a f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. Dhr./mevr. adres postcode plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 2E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CQ Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. Carolien Nederlof (links) en Leontien Kroesbeek wonnen door het schrijven van een gedicht een tas vol boeken. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1