Zeventig jaar lang lief en leed FNV verhuist wellicht naar gebouw van voormalige CSG Eenwording Europa ondanks missers goede ontwikkeling Echtpaar Krello den Houten: Honger- staakster overleden Vergadering Wester- sehouwse advies commissie abz Afscheid van mevrouw Vos-Meyer MAANDAG 22 MAART 1993 NR 25328 3 Het echtpaar J. C. Krello: zeventig jaar lief en leed. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Sommigen geven er al na enkele jaren de brui aan, anderen houden het langei' vol, maar ze ventig jaar getrouwd, dat is .lang niet iedereen gegund. Tot die groep bevoorrechten behoort het echtpaar Krello-van den Houten uit Borrendamme (Zierikzee). Afgelopen zondag was het precies zeventig jaar gele den dat ze in het Zierikzeese stadhuis het jawoord gaven. Een feit waarvoor zij een gelukwens van koningin Beatrix hebben gekregen. Vakbondsman Piet Hamelink: ZIERIKZEE - In principe draagt de vakbeweging de eenwording van Europa een warm hart toe, mits de democratische waarden gehandhaafd en zo mogelijk nog versterkt worden, Hoofdbestuurslid (onbezol digd) Piet Hamelink van de Horecabond ziet duide lijk positieve kanten aan die eenwording, al erkent hij graag ook alle tekortkomingen die zich hierbij voordoen. Hoewel aardig op leeftijd - in juni wordt ze 88 jaar - weet me vrouw P. Krello-van den Hou ten nog als de dag van gisteren hoe het allemaal begonnen is daar op de Nieuwe Haven, waar ze als hulp in hotel Smal- heer werkte. Regelmatig legde daar de spoorboot uit Middel burg aan. Op zich niets bijzon ders, maar wel dat zich aan boord een aardige bediende be vond, die na Het afmeren vaak bij de kruidenier om de hoek om melk ging. Dansen Als 't maar even kon probeerde ze op die momenten de stoep te schuren zodat ze een glimp van hem op kon vangen. Maar ook Krello zelf zag wel wat in dat jonge meisje dat daar altijd zo ijverig aan het schuren was. Wellicht dat ze met hem wilde gaan dansen op het Haven plein. Iets dat in die jaren (1923) nog kon. Huwelijksbootje Die uitnodiging bleef niet zon der gevolgen. De twee kregen verkering en na anderhalf jaar (21 maart 1923) stapten ze in het stadhuis van Zierikzee in het huwelijksbootje. Dat gebeurde onder toeziend oog van de heer Naerebout. Voor haar trouw dag, mevrouw Krello herin nert zich dat nog heel goed, had ze bij Holty voor 2.48 een blauwe japon met plissé ge kocht. „Een uitverkoopje, maar wel een hele mooie jurk". In het gewraakte artikel, dat geruime tijd geleden in de PZC verscheen werd melding ge maakt van de hier en daar wat moeilijke verstandhouding tussen de „echte" ouderenbon den en de vakbeweging die zich via speciale senioren (en uitke ringsgerechtigden) werkgroep eveneens met het ouderenbe leid bezighouden. Een activi teit die niet door iedereen als een wezenlijke taak van de vakbeweging wordt be schouwd. In dat artikel, waarvoor ook andere betrokkenen werden geraadpleegd, deed mevrouw Vos-Meyer als voorzitter van de- ANBO-Westerschouwen uit- Het huwelijk met Pieternella van den Houten betekende voor Krello, inmiddels 92 jaar oud, dat hij van Middelburger stoepeschieter werd. Iets waar van hij nooit spijt heeft gehad. Evenals zijn vrouw, een rasech te Zierikzeese is hij door de ja ren heen verknocht geraakt aan Zierikzee en zou hij niet meer naar Middelburg terug willen. Wellicht komt dat om dat hij in dienst bij een aanne mer mee mocht helpen aan het restaureren van de Dikke Tb- ren, het visitekaartje van het Oosterscheldestadje. Buitenshuis werken Het echtpaar Krello bleef niet zo heel lang met zijn beidjes. Tbt vier keer toe moest de wieg worden klaargezet. De komst van de kinderen verhinderde mevrouw Krello niet om vaak met haar man naar het land te gaan om aardappelen te rapen of in de zilveruien te werken. Maar ook was ze jarenlang in dienst bij de familie Wansink in de Poststraat. Buitenshuis werkende vrouwen, iets dat vaak als een verschijnsel van deze tijd wordt gezien, waren ook toen geen unicum. Niet al leen moesten sommige vrou wen meewerken voor een rede lijk gezinsinkomen, maar ook werd het volgens mevrouw Krello toen min of meer nor maal geacht voor de werkende klasse dat vrouwen die gezond waren de handen uit de mou wen staken. spraken die volgens het be stuur haaks op haar functie als bestuurslid van de FNV-werk- groep voor ouderen en uitke ringsgerechtigden stonden. Kloof De kloof tussen beide partijen bleek, ondanks verschillende lijmpogingen niet te dichten, zodat mevrouw Vos-Meyer vrij dagavond afscheid nam van de FNV- Schouwen-Duiveland. Niet uit'vrije wil, maar op ad vies van districtsbestuurder C. Damen en het bestuur van de AbvaKabo. Dat afscheid ge beurde op gepaste manier. Zon der één woord te reppen over Tot begin jaren vijftig combi neerde mevrouw Krello haar huishouden met werk buitens huis. Haar man hield het nog langer vol en kan terugzien op een arbeidsverleden van vijf tig jaar. Een periode waarin veel, heel veel gebeurd is. Tbt tweemaal toe (tijdens de Twee de Wereldoorlog en na de ramp) werd het gezin Krello evenals al die andere Schouwen- Duivelanders geëvacueerd. Niet onopgemerkt Juist bij die evacuatie in '53 was het echtpaar Krello dertig jaar getrouwd en hoe zorgelijk de toestand ook was, helemaal onopgemerkt voorbij laten gaan, dat wilden ze ook niet. Dus werd het simpelweg een borreltje ergens in een café. Ook nu ze zondag zeventig jaar getrouwd waren, is de huwe lijksdag ook zonder al te veel festiviteiten in de familiekring gevierd. Met vier kinderen, ze ven kleinkinderen en een ge lijk aantal achterkleinkinde ren is er voldoende drukte. Daarom hebben de kinderen het bezoek „uitgesmeerd" over drie dagen. Vandaag, maan dag, krijgt het echtpaar Krello bezoek van burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs. Die kent het echtpaar al, want ook bij het 65-jarig huwelijksfeest kwam de burgemeester en zijn echtgenote hen feliciteren. De keuze om geen groot feest te houden betekent overigens niet dat het echtpaar Krello niet datgene wat in feite de aanlei ding van haar vertrek was be dankte voorzitter W. J. Barend- se haar voor haar jarenlange inzet. Daarvoor had de voorzit ter behalve het geschenk en het bloemetje ook nog een ferme klapzoen over. In haar antwoord kwam me vrouw Vos-Meyer kort terug op het conflict. Jarenlang heeft mevrouw Vos met alle plezier voor de vakbond - „een van de beste ondernemingen" - ge werkt, zij betreurde het dan ook erg „dat naar aanleiding van een simpel krante-artikel het afdelingsbestuur heeft ge meend zo te moeten handelen". Haar vertrek uit het FNV-be- stuur betekent, zo zei zij, niet het einde van haar vakbonds activiteiten, want op landelijk niveau blijft zij actief. Na deze toelichting verliet me- -vrouw Vos het zaaltje en daar mee werd het aantal aanwezi gen nog geringer. Hoewel Ba- rendse bepaald interessante mededelingen had, waren slechts acht FNV-ers naar de Paternoster gekomen. Een van een feestje houQt. Hun 65- jarig huwelijk en ook de ne gentigste verjaardag van de heer Krello zijn met de nodige feestelijkheden gepaard ge gaan. Ter gelegenheid van die laatste mijlpaal heeft de fami lie zelfs de stamboom van het geslacht Krello uitgeplozen. Nu de jaren, ondanks een nog altijd goede gezondheid, gaan tellen, doen ze het met hun pla tina huwelijksfeest rustiger aan. Geen groots feest in de Groene zaal zoals vijf jaar geleden maar gewoon gezellig in hun kamer in Borrendamme, waar het echtpaar nu al weer vijfen- eenhalf jaar woont. Het bevalt hen er prima, vooral ook om dat mevrouw Krello hier weer een aantal van haar oude schoolvriendinnen en kennis sen heeft teruggezien. Met hen praat ze aan de koffietafel nog weieens over vroeger, maar dat gebeurt niet zo vaak. Vaker wordt er over de dingen van al ledag gesproken, met als bran dende vraag wat de pot die dag zal schaften. „Dat vragen we altijd het eerst" lacht me vrouw Krello, die samen met haar man nog altijd de verrich tingen van de politici en de voetballers volgt. Wat dat be treft heeft het echtpaar dezelf de belangstelling. Die gemeen schappelijke interesse maar vooral ook de gedachte dat je wat voor de ander over moet hebben en niet op alle slakken zout moet leggen, dat is een beetje het geheim van hun hu welijk. Dan gaan de huwelijks jaren haast vanzelf voorbij. uiterst magere opkomst, gelet op het ledenaantal van de FNV op Schouwen-Duiveland. Verhuizing Waarschijnlijk voor de laatste keer vergaderde de FNV- afdeling in de Paternoster. Hoewel nog een oriënterend ge sprek met de gemeente volgt, ziet het ernaar uit dat de FNV gaat verhuizen naar het tot multifunctioneel omgetoverde schoolgebouw van de vroegere CSG scholengemeenschap. Sa men met organisaties als onder meer de bijbelstudieclub, de hengelsportvereniging Ooster- schelde, het CNV en Stad en Lande kan de FNV dan een ruimte in dat gebouw huren. Infowerk Aandacht besteedde Barendse ook aan de structuurwijziging binnen de vakbeweging. De FNV-centrale en de daarbij aangesloten bonden hebben af spraken gemaakt over een Hoe hij over die eenwording precies denkt en wat de rol van de vakbeweging daarbij is, zet te Hamelink vrijdagavond tij dens de jaarvergadering van de FNV-afdeling Schouwen-Dui veland in de Paternoster (Zieri- kee) uiteen. Daarvoor putte Hamelink uit eigen ervarin gen, opgedaan tijdens een be zoek aan Straatsburg waar hij het Europese politieke bedrijf van dichtbij heeft gezien. Snel Dat er tekortkomingen zijn, er kende de man van Noord- Beveland vrijdag grif. De bu- ROLDE - De 65-jarige M. van Noord uit Rolde die onlangs in hongerstaking ging om te be reiken dat op haar euthanasie zou worden toegepast, is zater dag overleden. Dat is gebeurd nadat een arts alsnog bereid werd gevonden de vrouw uit haar lijden te verlossen. De dood van de vrouw is bij justi tie in Assen gemeld. Het Open baar Ministerie onthoudt zich van commentaar. De vrouw leed aan een onge neeslijke vorm van darm- en longkanker en had ernstige hartklachten. De alleenstaan de patiënte was ook nagenoeg blind. Omdat zowel haar huis arts als specialist weigerde aan haar verzoek tot levensbeëindi ging te voldoen, staakte zij twaalf dagen geleden het inne men van voedsel en medicijnen en zocht zij de publiciteit. Me vrouw Van Noord werd in haar wens gesteund door de Neder landse Vereniging voor Vrij willige Euthanasie (NWE), die van mening is dat zij vol deed aan alle criteria om voor de handeling in aanmerking te komen. Huisarts J. Drijftholt uit Rolde zei eerder dat hij in zijn weigering de vrouw te hel pen, werd gesteund door zowel de plaatselijke wijkverple ging, het maatschappelijk werk als de behandelend speci alist. De huisarts wilde zondag geen enkel commentaar geven op de gang van zaken omdat hij daarmee zijn beroepsgeheim zou schenden. Wel zegt hij tot het laatste moment een goede relatie met de vrouw te hebben gehad en blij voor haar te zijn dat alles op een acceptabele wijze is afgelopen. Dr. A. Post- ma van de NWE zeidat de me dicus in overleg met de huis arts voor die laatste is ingeval len. De kinderen van de vrouw onthouden zich van commen taar. nieuwe taakverdeling, waarbij de reikwijdte van de overkoe pelende FNV toch wat beperk ter wordt. Dit heeft onder meer consequenties voor het info werk van de FNV. Dit wordt in de toekomst een taak van de verschillende bonden. Geen afdelingen Dat kan voor Schouwen-Duive land, waar het FNV-infoteam onder meer een algemeen spreekuur (eens in de maand op donderdagavond) en een speciaal ouderenspreekuur (eens in de maand op woens dagmorgen) verzorgt weieens problemen opleveren, omdat niet alle bonden een eigen af deling hier hebben. Extra aandacht dit jaar ver dient de vakbondsschool, waar men op basis van eigen wensen allerlei kennis en vaardighe den (zoals bij voorbeeld verga dertechniek) kan leren. Hoewel de FNV op Schouwen-Duive land ongeveer tweeduizend le den telt was het het afgelopen jaar niet mogelijk om tien deelnemers voor dit stukje vor ming te krijgen. „Intriest" al dus Barendse. Hoewel het vak bondsschoolteam er veel aan heeft gedaan om mensen over de drempel te trekken, heeft dit alles geen resultaat opgele verd. Dat ligt heel anders bij de belastinghulp die het invul- team van de FNV jaarlijks biedt. Die service voorziet in een grote behoefte en loopt als een trein. reaucratie, de steeds terugke rende verhuizingen van het parlement en het te snel toela ten van landen met een totaal andere politieke cultuur (met name Griekenland) vond hij duidelijke minpunten. Daar te genover staan echter zeker ook pluspunten, want zei Hame link „samen praten en werken, ook al lijkt dat niet altijd re sultaat op te leveren, is altijd beter dan oorlog voeren". Democratisch gehalte Wel moet er nog het een en an der gebeuren om het democra tisch gehalte van het Verenigd Europa te waarborgen. Te veel nog ligt de macht bij de Raad van Ministers. Dit orgaan moet meer bevoegdheden doorschui ven naar het Europese Parle ment. De strijd van de parle mentariërs om meer zeggen schap te krijgen krijgt dan ook de steun van de vakbonds bestuurder. In dit eenwordingsproces kan de vakbeweging een belang rijke rol spelen. De economi sche eenwording mag dan voor een aanzienlijk gedeelte rond zijn, wat betreft de sociale een wording (het sociaal statuut) valt er nog heel wat te regelen. Daarbij kan en mag de vakbe weging niet aan de zijlijn blij ven staan. Horecabond Behalve over de Europse een wording wilde Hamelink ook nog wat kwijt over de horeca bond, zijn bond. Met 18.000 .le den weliswaar een van dé klei nere FN V-bonden, maal* wel een met groei. Dat komt onder meer doordat niet langer al leen de klassieke horecagroe pen als koks en kelners onder de paraplu van deze bond val len maar ook de contractcate ring en de dags- en verblijfsre- creatie. Ondanks de groei behoort de horecabond (met zestig leden op Schouwen-Duiveland!) nog altijd tot de kleinere bonden bij de FNV. Dat komt volgens Hamelink omdat de horeca „een rare bedrijfstak" is. De organisatiegraad binnen deze bedrijfstak is laag en ook zijn de leden niet erg actiebereid. Wellicht dat de mentaliteit van dienstbaarheid en gastheer schap daar iets mee te maken heeft. Bovendien zijn er ook werknemers in de horeca - en Hamelink erkende dat ruiter lijk - die geen bezwaar hebben tegen een gedeeltelijk zwart salaris. De problemen komen dan pas in geval van ziekte (een percentage van het lage basi sinkomen). Daarom is het voor diegene die zich in de horeca strak aan de regels houdt moei lijk om aan personeel te ko men. DEN HAAG - In 1992 zijn 1.253 doden in het verkeer gevallen. Dat is 2,2 procent minder in vergelijking met 1991. In 1990 bedroeg het aantal doden 1.376, in 1991 1.281. Het aantal gewon den door een verkeersongeval die in een ziekenhuis moesten worden opgenomen nam in 1992 af met 3 procent tot 11.648. BURGH-HAAMSTEDE - De stand van zaken met betrek king tot het Beachpop-festival dat deze zomer in Burghsluis wordt gehouden en de pink steractiviteiten. Daarover wordt gesproken tijdens de openbare vergadering van de Westerschouwse adviescom missie algemene en bestuurlij ke zaken. De vergadering wordt gehou den op dinsdag 23 maart in het gemeentehuis te Haamstede. Op de agenda staat verder de bedrijfsgezondheidszorg in het onderwijs. De vergadering kan door iedere belangstellende vanaf de publieke tribune wor den gevolgd. Aanvang 16.00 uur. Verwachting t/m vrijdag 26 maart WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 40% Min.temp. 1 graad Mid.temp. 8 graden Windkracht noordw. 4 Donderdag Zonneschijn 60% op neerslag 10% Min.temp. 1 graad Mid.temp. 8 graden Windkracht noordw. 3 Vrijdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. 0 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 23 mrt. Zon op 06.34, onder 18.54 Maan op 06.07, onder 19.33 Nieuwe Maan: 23 mrt. (08.15) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het wordt de komende da gen kouder. Achter een front, dat vannacht Nederland passeert, stroomt namelijk met een stevige westenwind koudere lucht binnen. Werden gistermiddag in een groot deel van land nog temperaturen ge meten van 15 tot 17 graden, vanaf morgen is het met een graad of ne gen wel bekeken. En 's nachts daalt het kwik in het binnenland geleide lijk tot rond het vriespunt. De regen die vanavond en vannacht in Neder land valt hoort bij een koufront dat de voorbode vormt van deze tempe- ratuursdaling. Morgenochtend is het front voorbij en is het opge klaard. De zon komt er dan ook re gelmatig bij. Dat is in het binnen land trouwens vooral in de ochtenduren het geval, want hier neemt 's middags de kans op een bui toe. Er waait een westenwind, die aan de kust krachtig is en in het Waddengebied wellicht hard; verder landinwaarts is de wind meest ma tig van kracht. De combinatie van deze wind en middagtemperaturen van een graad of 9 zorgt ervoor dat het fris aanvoelt. Vanaf woensdag drukt een hogedrukgebied boven Engeland een stempel op het weer. Dit leidt tot koude nachten, maar ook tot flink wat zon. Het blijft droog. HILVERSUM - Het Commissa riaat voor de Media is tegen een splitsing van de NOS- programmadienst. Dat blijkt uit een vrijdag in Comedia ge publiceerd commentaar op het Meerjarenplan 1993-1996 voor de Nederlandse publieke om roep. Een splitsing is volgens het-, Commissariaat in strijd met het streven naar verbete ring van de efficiëncy. Advertentie Voor al uw reparaties aan radio-TV-video KLEINGELD ELECTRONICS Ook voor een bijzondere CD St. Domusstraat 79 Zierikzee, 01110-13348 ZlERIKZEESCHEJffS NIEUWSBODE»! Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal 1 48,50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld ta worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- Qe advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W. ZIERIKZEE - Haar afscheid van het FNV-bestuur was niet uit vrije wil. Daar liet mevrouw E. Vos- Meyer vrijdagavond tijdens de jaarvergadering van de FNV-Schouwen-Duiveland in de Paternoster (Zie rikzee) geen twijfel over bestaan. Zij betreurde het dan ook dat het afdelingsbestuur, dat haar eerst nog een geschenk en een bloemetje had aangeboden, naar aanleiding van een krante-artikel (over een ve te tussen de ouderenorganisaties) zo had gereageerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3