'Het enige dat we nog missen is het predikaat 'koninklijke' Senioronvriendelijke samenleving moet ouderenvriendelijk worden Harmonievereniging Nut en Uitspanning uit Zonnemaire bestaat 120 jaar PCOB-hoofdbestuurslid J. Punt-van Osnabrugge: Open dag bij VVV in Zierikzee Musica Cordis 't lange uus VRIJDAG 19 MAART 1993 NR 25327 3 De harmonie Nut en Uitspanning in 1923 bij het vijftigjarig bestaan. (Eigen foto). ZONNEMAIKE - 'Ontwikkeling- van de vereeniging op muzikaal gebied door het houden van wekelijkse re- petitiën en het geven van concerten'. Uit het inmiddels behoorlijk vergeelde, reglement van de harmonie Nut en Uitspanning uit Zonnemaire blijkt dat de muziekvereniging indertijd vanuit deze doelstelling werd opgericht. In 1983, het jaar waarin Nut en Uitspanning 120 jaar bestaat, blijkt die doelstelling nog recht overeind te staan. „We doen regelmatig mee aan concoursen en festivals om de druk op de ketel te houden. Dat bevordert de prestaties en het is ook goed voor de variatie. Dan raak je als muziekgezelschap minder snel 'vastgeroest", aldus de secretaris van het muziekgezelschap, S. Duinhouwer uit Zonnemaire. Vastgeroest lijkt de hoogbe- jaarde harmonie allerminst. „We maken al jaren weer een periode van bloei door. Sinds het honderdjarig bestaan in 1973 is het aantal leden ge groeid van 27 tot 65". Het jubi lerende gezelschap heeft daar om volgens de heer Duinhou wer maar één wens. „Het enige dat we nog missen is het predi kaat koninklijke". Het bestuur van Nut en Uitspanning gaat daarom proberen om die ere titel binnen de eerstkomende vijf jaar te verkrijgen. „Wan neer je als vereniging zonder tussenposes 125 jaar achter el kaar bestaat, zou je daar toch voor in aanmerking moeten ko men? Ik denk dat we het via de gemeente moeten spelen om de titel koninklijk te verkrijgen". In het archief van de gemeente Brouwershaven liggen de notu len waarin de oprichting van de harmonie Nut en Uitspan ning staat opgetekend. Uit het vergeelde document blijkt dat men indertijd niet zomaar lid kon worden van de muziekver eniging. Wanneer iemand die wens te kennen gaf, onderzocht de directeur' van Nut en Uit spanning eerst of de betreffen de persoon voldoende kennis en gehoor had. Wanneer dat het geval bleek te zijn moest men eerst nog genade vinden in de ogen van een ballotage- commissia Als nieuw aangenomen lid was men vervolgens verplicht het instrument dat hem was toege dacht voor eigen rekening aan te schaffen. Wanneer men daar financieel niet toe in staat was kon men, tegen het beschik baar stellen van een borg, uit de kas van het muziekgezel schap een lening krijgen, die in termijnen moest worden afge lost. Leden van het muziekge zelschap, die daarvoor tijd had den, moesten op aanwijzing van de directeur bij wijze van contributie de 'pas aangeko men leden onderrichten in de bespeling van hun instrument'. Een disciplinair beleid dat on der meer in stand werd gehou den door straf- en boetebepa lingen, zo blijkt uit hoofdstuk tien van het reglement. Over treding of weerspannigheid te genover de directeur werd be straft met een boete van vijftig cents. Wanneer men vijf minu ten te laat op een repetitie ver scheen kostte dat vijf cent en als men helemaal niet kwam (om welke reden dan ook, be halve ziekte) moest men 15 cent in de verenigingskas storten. Het was H. J. Everwijn die op 18-jarige leeftijd de aanzet gaf tot oprichting van de harmo nie. Hij was tot 1923 president en van 1908 tot 1922 tevens diri gent. De oude notulen staan vol met naamgenoten die hun beste krachten aan de vereniging ga ven. In de periode van 1900 tot 1920 waren zelfs vijf leden van het geslacht Everwijn actief in het muziekgezelschap Nut en Uitspanning. Verder worden genoemd de di rigenten/dorpsonderwijzers C. Bostelaar en L. K. Kluit, vice- president J. Hocke Hoogen boom, secretaris A. Deïst, de bestuursleden S. Schilperoort en bakker J. Kroon en de eerste bode van de muziek, J. Dekker. In de beginperiode, ginge'n de muzikanten elke veertien da gen te voet naar Zierikzee om de moeilijke techniek van de blaasmuziek onder de .knie te krijgen. Na enige tijd besloot S. Klim merboom uit Zierikzee, waar van men de lessen kreeg, om ook eens in de veertien dagen naar Zonnemaire te lopen, zo dat de lessen wekelijks konden plaatsvinden. De geschiedenis van het muziekgezelschap kent de nodige pieken en dalen. Zo waren er in de dertiger jaren bijna geen leden meer. Maar onder leiding van dirigent L. C. Braber kwam men die moei lijke periode te boven. In 1958 werd de boerenkapel opgericht, die nog steeds actief is onder leiding van S. Duin houwer. En in 1977 kreeg het muziekgezelschap ook een drumband, die momenteel wordt geleid door C. Knuyt- Dellebeke. De harmonie telt te genwoordig 47 muzikanten. Onder leiding van dirigent G. Voogt behaalde men de afgelo pen zes jaar al vier keer een eerste prijs in de eerste (op een na hoogste) afdeling van de KNF-muziekconcoursen. Nut en Uitspanning verzorgt per jaar zo'n 25 optredens die va riëren van concerten en serena des tot het begeleiden van de intocht van Sinterklaas en de Avondvierdaagse tot het inha len van de dorpsjeugd en de be jaarden na een reisje. „De muziek leeft op Zonnemai re. Veel muzikanten zijn al van kinds af aan lid van Nut en Uitspanning of bleven dat, ook nadat ze verhuisden naar een andere kern", aldus de heer Duinhouwer, die zelf op zijn tiende bij de harmonie kwam. De muzikanten en hun familie vormen volgens hem één hech te onderlinge kennissengroep. „Wanneer we in een ander dorp moeten optreden gaan altijd een aantal gezinsleden van de muzikanten mee. Dat wordt als een gezellig uitstapje gezien. Daarom spelen we tijdens Ko ninginnedag alleen nog maar in Zonnemaire. We hebben ge merkt dat anders de evenemen ten in het water vallen. Then we een paar jaar geleden op 30 april in een bejaardenhuis in Dirksland gingen spelen was dat zo'n uittocht van ruim zestig muzikanten met familie leden dat er bijna niemand meer op de Oranjemarkt liep". (Zonnemaire heeft ruim zes honderd inwoners, red.). Een ander teken van de hechte band van Nut en Uitspanning is het feit dat op de wekelijkse repetities bijna negentig pro cent van de muzikanten aanwe zig is (terwijl de vroegere geld boete op afwezigheid reeds lang is afgeschaft). Die op komst is volgens de heer Duin houwer een rechtstreeks ge volg van het feit dat de repeti ties op vrijdagavond worden gehouden. „Dat is een avond waarop veel mensen vrij zijn". De muziekkeuze is volgens de secretaris een ander essentieel punt voor het floreren van de vereniging. „Wanneer je alleen klassieke muziek en moeilijke stukken uitzoekt»,.houdje nooit een muziekvereniging van deze omvang over: Je moet als keuzecommissie een gulden middenweg zien te vinden waarbij ook de makkelijke po pulaire stukken aan bod ko men. Tfenslotte werk je met mu zikanten van elf tot 78 jaar, van conservatoriumgeschoolden tot kinderen die pas beginnen". Tbr gelegenheid van het 120- jarig bestaan organiseert de harmonie Nut en Uitspanning dit jaar de eilandelijke mu ziekdag op het sportveld te Zonnemaire. Het evenement, waaraan alle muziekgezel schappen van Schouwen-Dui- veland deelnemen, wordt ge houden op zaterdag 12 juni. „De muziekdag wordt voor de derde keer in Zonnemaire ge houden. In 1973 zijn we er mee begonnen toen Nut en Uitspan ning honderd jaar bestond". ZIERIKZEE - Meedenken en meebeslissen, zodat burgers zich weer meer betrokken voelen bij hun omgeving en de kloof tussen overheid en burger uit eindelijk zal worden verkleind. Maar ook het veran deren van de nogal ouderenonvriendelijke samenle ving in een maatschappij waarin de oudere een vol waardige plaats inneemt. Die elementen spelen bij sociale vernieuwing een rol. Wat dit veelomvattende begrip inhoudt zette mevrouw J. Punt-van Osna brugge, hoofdbestuurslid van de PCOB (Protestants Christelijke Ouderen Bond) woensdagmiddag uit een tijdens een bijeenkomst voor zowel PCOB- als ANBO-leden in de aula van de vroegere christelijke scholengemeenschap. Hoewel het thema sociale ver nieuwing gezien alle onduide lijkheden wellicht niet ieder een wat zegt was de opkomst deze woensdagmiddag groot en moesten er op de valreep nog wat stoelen worden aangescho ven voor hen die naar het voor malige CSG-gebouw waren ge komen om te luisteren naar wat mevrouw Punt-van Osna brugge over dit onderwerp te vertellen had. Dat bleek nogal wat te zijn, want sociale ver nieuwing is een begrip dat na genoeg alle terreinen in de maatschappij bestrijkt en dat iedereen raakt, jong en oud. Kloof Die sociale vernieuwing waar voor hoogstwaarschijnlijk 1 ja nuari 1994 een wet in werking treedt, is volgens de regering nodig om te voorkomen dat zich in de samenleving achter standssituaties voordoen waardoor groepen buitenspel komen te staan, maar ook om de kloof tussen overheid en burger te dichten. Die kloof is ondanks alle inspraakprocedu res etcetera in de loop der jaren alleen maar toegenomen. Nog altijd is het volgens het PCOB- hoofdbestuurslid uit Vlissin- gen zo dat de „de gemeente plannen bedenkt voor de bur gers, terwijl die dat best zelf zouden kunnen doen". Oplos singen voor problemen moeten niet van bovenaf maar vanuit de basis worden aangedragen. Aandacht voor elkaar Een belangrijk aspect van de sociale vernieuwing is de stadsvernieuwing. Dat bete kent niet alleen aandacht voor huisvesting maar ook voor het leefklimaat in de wijk. Me vrouw Punt: „Men moet weer aandacht voor elkaar krijgen en zich weer meer betrokken voelen bij zijn wijk". Daarvoor zijn organisaties nodig, die door de overheid als serieuze gesprekspartner worden ge zien en die ook daadwerkelijk invloed hebben. Wijkagent Wat dat in de praktijk betekent illustreerde mevrouw Punt aan de hand van de situatie in Vlis- singen, waar een onderzoek uitwees dat de terugkeer van de wijkagent gewenst was. Maar ook op het gebied van de zorg- en hulpverlening richt de sociale vernieuwing zich. Niet alleen zit die nogal ingewik keldheid in elkaar maar ook is die nog niet helemaal afge stemd op de individualisering in de maatschappij waardoor er sprake is van een groeiende behoefte aan zorg- en hulpver lening aangepast aan de wen sen van het individu (zorg op maat). Dat komt bij voorbeeld tot uiting als ouderen meer zorg nodig hebben. De tijd dat opname in een verzorgingshuis het enige alternatief was is voorbij. Integrale aanpak Binnen de sociale vernieuwing worden ouderen als een aparte doelgroep beschouwd, dit van wege hun kwetsbaarheid. De Raad van de Ouderen heeft zich duidelijk hiertegen uitge sproken omdat het apart zetten van ouderen vanuit emancipa torisch oogpunt geen goede zaak is. Beter is om voor een integrale aanpak te kiezen. Dames en de koffie Sprekend over emancipatie kon mevrouw Punt niet nala ten erop te wijzen dat het bij de PCOB-Schouwen-Duiveland wel wat beter zou kunnen met die emancipatie. De vrouwelij ke bestuursleden van de PCOB-afdeiing, die in tegen stelling tot hun mannelijke col legae, niet achter de bestuurs tafel zaten liepen rond met de koffiekan. Iets dat volgens me vrouw Punt geen specifiek vrouwelijke taak is. Tbrugkerend naar het belang van de sociale vernieuwing en ouderen wees zij onder meer op het belang van een senioren raad, zoals Vlissingen die heeft. Dit adviesorgaan wordt in een heel vroeg stadium van de besluitvorming geraad pleegd, vraardoor ouderen de vinger aan de pols kunnen hou den. Dat is essentieel, want alle mooie nota's ten spijt is het vol gens mevrouw Punt nog altijd slecht gesteld met de participa tie van ouderen in de maat schappij. Tb vaak nog wordt er over de hoofden van ouderen heen gesproken. Dit is onder meer het gevolg van alle voor oordelen waartegen ouderen moeten opboksen. Oud zijn wordt synoniem gesteld met ziek en hulpbehoevend zijn. Iets dat voor heel veel ouderen niet opgaat. Die negatieve en eenzijdige beeldvorming is ook het thema van het Europese jaar van de ouderen, dat niet voor niets solidariteit tussen generaties heet. Alles bij elkaar is de huidige samenleving volgens de PCOB nogal senioronvriendelijk. Door middel van sociale ver nieuwing hoopt de PCOB dat die ouderenonvriendelijke maatschappij zal veranderen in een ouderenvriendelijke sa menleving, waarin ouderen een volwaardige plaats inne men en waarin zij gezien hun kennis, kunde en levenserva ring worden gewaardeerd. Daaraan moet de komende tijd worden gewerkt door de oude renbonden. Sociaal Handboek Een hulpmiddel daarbij kan het 'Sociaal Handboek van de PCOB zijn. Dit boek is een uit vloeisel van het project Ouder Worden in de thuissituatie en bevat een overzicht van wetten en regelingen op het gebied van huisvesting, zorg, verkeer, welzijn, vorming en financieel gebied alsook een aantal aspec ten van het gemeentelijk be leid, die van belang kunnen zijn voor de positie van oude ren. Aan de hand van dit boek kunnen ouderen het ouderen beleid beïnvloeden door mee te denken. Elke PCOB-afdeling beschikt over zo'n handboek en bezit daarbij de vrijheid om die onderwerpen bij de kop te vatten waaraan binnen de af deling behoefte bestaat. ZIERIKZEE - Ter gelegenheid van de feestelijke heropening van het VVV-kantoor aan het Havenpark in Zierikzee houdt de VVV morgen, zaterdag, open huis. De VW nodigt de bevolking van Zierikzee uit om tussen 10.00 en 16.00 uur een kijkje te komen nemen in het vernieuw de kantoor. Men ka*n ook mee doen aan de gratis stadswande ling. Deskundige gidsen staan klaar om de bezoekers de mooiste plekjes van Zierikzee te laten zien. Het Vocaal Ensemble Musica Cordis presenteerde een con cert in de Ars Musica-serie. Het evenement werd gehouden in de Lutherse kerk. Het ensem ble werkt altijd zonder diri gent naar een concert toe en stelt dus zelf het programma samen. Pas enkele weken voor het optreden huren-ze een diri gent in. Dit keer was dat Peter Priem. Een manier van werken die van beide kanten een behoor lijk niveau vraagt. Meestal is er een gewenningsperiode no dig tussen beide partijen. Na het beluisteren van het pro gramma heb ik ook mijn twij fels over het succes van deze werkwijze. Het koor bezit prachtig materiaal. Vooral de eerste sopranen mengen erg goed. De twee bassen die het ensemble rijk is hebben een zeer fraaie klankkleur. Ibch klonk het geheel niet homo geen, waarschijnlijk omdat men de opstelling veel te ruim genomen had. In zo'n kleine ruimte moet je veel compacter staan, juist om de homogeni teit zo veel mogelijk te bevor deren. Het programma was beslist niet eenvoudig.. Als eerste blokje werden veel vijf- of zesstemmige stukken gezon gen, uit de tijd tussen 1505- 1740. Of dit nu net te moeilijk was voor het koor of voor de di rigent^ het overtuigde iq ieder geval mét. "Men groeide er niét bovenuit. De bedoeling "was wel duidelijk: omdat we nu in de veertigdagentijd zitten koos men voor passiemuziek. Waar om sloot men dit blokje dan af met Cantate Domino? (Op zich schitterend). Dit werk hoort immers thuis op zondag Canta te, die pas na Pasen valt; kerk- muzikaal gezien dus volkomen misplaatst. Bij het volgende blokje kon men genieten van een mooie koorklank, met name in het Beati quorum via van C. V. Stanford. Het laatste deel be vatte 'glees'. Dit is vocale, ty pisch Engelse koormuziek uit de 18e en 19e eeuw, in dit geval vierstemmig. Dit gédeelte overtuigde het meest. De twee de 'glee' werd (vierstemmig) door zes mannen gezongen. Dit is alleen maar mogelijk als ie dere stem (bijna) zelfstandig kan functioneren. Knap hoor! Door de routine van het ensem ble is het toonaangeven van de dirigent goed afgelopen. Hij gaf de toon lang niet altijd zui ver, zag het aangeven helemaal los van het te zingen muziek stuk, zodat de ruimte daartus sen te lang en de nodige span ning voor de inzet helemaal weg was. Als afwisseling traden tussen de koorblokken op Hetty Mens, alt- en sopraanblokfluit en Dik de Koning, gitaar. Heel plezierig om naar te luisteren en muzikaal gespeeld. Het lijkt me boeiend om de ontwikkeling van het vocaal ensemble, wat beslist veel mo gelijkheden heeft, in de gaten te houden. Willie Bil Advertentie spelen met licht binnenhuisadviseurs havenpark 28 zierikzee OU TO-13727 verwachting t/m dinsdag 23 maart WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 20% Mln.temp. 4 graden Mid.temp. 13 graden Windkracht zuidwest 4 Maandag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 40% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 11 graden Windkracht zuidwest 4 Dinsdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 20 mrt.Zon op 06.41, onder 18.49 Maan op 05.17, onder 16.15 21 mrt.Zon op 06.38, onder 18.51 Maan op 05.34, onder 17.21 22 mrt.Zon op 06.36, onder 18.53 Maan op 05.50, onder 18.27 Nieuwe Maan: 23 maart (08.15). HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het wordt een mooie, hel dere zaterdag. De minimumtempe ratuur komt zaterdagnacht in het binnenland uit op plus een graad met op veel plaatsen vorst aan de grond. Vlak bij zee ligt het minimum enkele graden hoger. Zaterdagoch tend begint helder maar aan het eind van de ochtend ontstaan sta pelwolken die de zon af en toe af schermen. Het blijft droog. De mid- dagtemperatuur wordt ongeveer 12 graden. De wind is zwak tot matig, rond kracht 3, in het waddengebied vrij krachtig, 5. Ook zondag is een droge dag waarin bewolking en zon elkaar afwisselen. Na het weekein de is de kans op regen tamelijk groot en wordt het iets koeler. ROERMOND - Roermond stemt in met een tegenonder zoek van een onafhankelijke instantie naar de gevolgen van de asbestneerslag in de Roer- mondse wijk Leeuwen. Maar burgemeester drs. H. Kaiser houdt vol dat het in zijn ogen overbodig is. HAARLEMMERMEER - De gemeente Haarlemmermeer (ruim 100.000 inwoners) over weegt te stoppen met het sy steem van vuilnisophalen waarbij de rolemmers zijn voorzien van een speciale chip. De chip, die per huishouden moest bijhouden hoeveel volle emmers aan de straat zijn ge zet, werkt niet perfect. Dat blijkt uit een voorstel van het college van b en w aan de ge meenteraad. Advertentie Voor al uw reparaties aan radio-TV-video KLEINGELD ELECTRONICS Specialist voor iedere afstandsbediening St. Domusstraat 79 Zierikzee, 01110-13348 ZIER1KZEESCHEI NIEUWSBODE! Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. 1 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld ta worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 1180 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten yordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7.- Qe advertentieprijzen zijn exclusief 17'/2% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3