Vijf jaar kunstkijken in 'n Zierikzees schoolgebouw Plattelandsvrouwen uit de hele provincie bijeen in Kerkwerve Smikkelen en smullen Voor studiedag over het waterschap RSG Professor Zeeman heeft zijn eigen galerie Hennep plantage ontdekt Rode Kruis wil nieuwe Henry Dunant aan schaffen I 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE KERKWERVE - 'De mannen van de polder. De mannen die de sloten uitbaggerden, die met een zeis het gras langs de wegberm maaiden en die in de winter zout strooiden op de wegen, wanneer het had gevroren'. Zo omschreef de voorzitter van de provinciale agrarische commissie van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen (NBvP), mevrouw M. G. J. Mol-van de Velde uit Kattendijke haar herinneringen aan het vroegere waterschap. Wat het werk en het belang van het waterschap tegenwoordig is stond centraal tijdens een stu diedag die dinsdag werd gehouden in dorpshuis 't Zuudènde in Kerkwerve. Bijna 120 vrouwen uit heel Zee land kwamen daar bijeen voor het evenement, dat jaarlijks door de Agrarische Commissie wordt georgani seerd. De studiedag werd voor het eerst, na zeven jaar, weer eens op Schouwen-Duiveland ge houden. De agrarische commis sie organiseert het evenement jaarlijks in een ander deel van Zeeland. Men koos voor het on derwerp Waterschap omdat dat thema gedurende een heel jaar centraal staat bij evenementen die de agrarische commissie or ganiseert. Met de studiedag in Kerkwerve werd daarbij de spits afgebeten. In het najaar worden in de diverse NBvP- regio's in Zeeland (waaronder Schouwen-Duiveland) aparte bijeenkomsten gehouden waarbij specifieke informatie wordt gegeven over het water schap dat in een bepaald ge bied werkzaam is. Volgens voorzitter mevrouw Mol koos de agrarische com missie voor het jaarthema Wa terschap omdat deze organisa tie aan het veranderen is. On der meer door de invoering van de nieuwe waterschapswet, die voor 1 januari 1995 helemaal in werking moet zijn. Die wet houdt onder meer in dat bur gers meer bij het waterschap worden betrokken, doordat de hele bevolking voortaan verte genwoordigd zal zijn in het wa terschapsbestuur. Het is de be doeling dat de verkiezing van de vertegenwoordigers in het voorjaar 1994 zal plaatsvinden, gelijk met de gemeenteraads verkiezingen. „Het beheer van het water gaat ons allemaal aan, ook de niet- agrarische plattelandsvrou wen. Daarom is het van groot belang dat we weten welke ver anderingen worden doorge voerd en wat we daaraan zelf kunnen bijdragen", aldus me vrouw Mol. Zij vertelde dat 20.000 van de 70.000 leden van de NBvP in Nederland uit de agrarische sector komen. „De Agrarische Commissie is spe ciaal voor die vrouwen actief. Maar de studiedag staat open voor alle leden van de NBvP". Onder de belangstellenden be groette zij ZLM-kringvoorzit- ter Vis, NBvP-presidente Van der Meijde, vertegenwoor digsters van de agrarische com missies uit de provincies Noord-Brabant en Utrecht en vertegenwoordigsters van an dere vrouwenorganisaties. „Het waterschap is altijd nauw verbonden geweest met de agrarische sector. Waterbeheer en goede polderwegen zijn van groot belang van de land- en tuinbouw. De bescherming te gen de zee en de zuivering van het afvalwater zijn wellicht de belangrijkste taken van het waterschap. Daar heeft de hele maatschappij belang bij en daar betalen we allemaal aan mee", aldus mevrouw Mol. De studiedag werd ingeleid met het vertonen van de video film Waterschap Schouwen- Duiveland, van allen voor al len. Daarna hield de dijkgraaf van het Waterschap Schouwen- Duiveland, mevrouw A. P. de Haan een inleiding onder de ti tel Het waterschap in verande ring, nu en in de toekomst on misbaar. Zij besteedde daarbij aandacht aan de nieuwe waterschapswet en de mogelijkheid die daar mee (ook) voor vrouwen ont staat om zitting te nemen in het waterschapsbestuur. Ver der ging zij in op het integraal waterbeheer van de water schappen, het belang daarvan en de manier waarop een en an der wordt betaald. De studiedag omvatte ook een excursie per bus naar de West hoek van Schouwen-Duive land. Daarbij werden de deel nemers geïnformeerd over de manier waarop het Waterschap de belangen van natuur, recrea tie en landbouw afweegt. Door het beheer en onderhoud van dijken en duinen heeft het wa terschap veel meer dan vroeger ook te maken met de belangen van natuur en recreatie. WESTENSCHOUWEN - Buiten speelde het draaiorgel enkele vrolijke liedjes. Binnen in café restaurant Zeelust in Westenschouwen was het smikkelen en smullen geblazen. Bijna zeventig be woners van verzorgingscentrum Duinoord deden zich te goed aan de maaltijd die hen door de eige naar van dit restaurant, Ruud Mooij, was aangeboden. Op het menu: groentesoep vooraf, een schnitzel, gebakken aardappeltjes, frietjes, sla en andere verse groenten als hoofdgerecht en pud ding na. En, zo werd erbij verteld, iedereen mocht gratis zo veel drinken als hij of zij zelf wilde. De reden van dit initiatief is erg simpel, vertelt Mooij. ,,Het is een geste van ons richting de oudere inwoners van onze gemeente. Ze zijn er eens lekker een dagje uit. En met de kosten valt het best wel mee. Het gebaar is groter dan de kosten", lacht de eigenaar. Dat het etentje door de bewoners van Duinoord gewaardeerd wordt, is zeker. ,,De hele week hebben ze er naar uitgezien", vertelt me vrouw Van Immerzeel, activiteitenbegeleidster van Duinoord. Het is zeker niet de laatste keer dat zij gastvrij zullen worden ontvangen in Zeelust. Mooij is overtuigd: ,,Dit wordt een jaarlijks terug kerende gebeurtenis". (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Geen steriele ruimte met kale wan den, doodse stiltes en een subtiele belichting om de kunstwerken optimaal tot hun recht te laten komen. Niets van dat alles; galerie Galerij is gewoon een aantal gangen in het schoolgebouw van de regionale scholengemeenschap Professor Zeeman in Zierikzee, waar sinds 1988 regelmatig werken van bekende en minder bekende kunstenaars, docenten en leerlin gen te zien zijn. Een overzicht van deze vijf jaar geeft een speciaal voor dit lustrum samengestelde catalo gus en een overzichtsexpositie .die tot en met 7 mei in het schoolgebouw aan het Hatfieldpark te zien is. Een school met een eigen gale rie. Een luxe voorziening of ge woon een onmisbaar element in het onderwijs? Daarover lo pen de meningen ongetwijfeld uiteen, maar zeker is dat de re gionale scholengemeenschap Professor Zeeman met haar ga lerie een unieke positie in neemt. Voor zover Johan Eve- raers, docent Frans en „gale riehouder uit liefhebberij" be kend is de RSG een van de wei nige scholen zo niet de enige, in Nederland die binnen haar mu ren een eigen galerie herbergt. Op zich is dat niet zo heel vreemd, gezien het feit dat de creatieve vakken hier als vol waardige vakken worden be schouwd. Iets dat, ook al staat het allemaal netejs op papier, niet van elke school voor voort gezet onderwijs kan worden gezegd. Het idee om de school uit te breiden met een galerie kreeg vaste vorm nadat de docenten handvaardigheid, Jon van de Riet en Tien Heestermans in '86 een expositie met werk van leraren en leerlingen inricht ten in de Manhuisstraat. Het succes van deze expositie bracht Johan Everaers op het idee om meer van dergelijke exposities te organiseren. In eerste instantie beperkte de ex positieruimte zich tot de ach terwand van een klaslokaal. Galerij Dit alles leidde in februari '88 tot het begin van galerie Gale rij, een bijzondere galerie, die bestaat uit verschillende gan gen met daarin zo'n eenentwin tig vensters en een vitrine, waardoor leerlingen vrijblij vend in contact kunnen komen met allerlei vormen van beel dende kunst. Want dat wil Eve raers met zijn galerie be werkstelligen. Bewerkte foto's Het begin van deze galerie werd ingeluid met een exposi tie mail-art die de welluidende naam a l'heure bleue je porte ma cravate verte meekreeg en die bestond uit foto's, die een aantal leerlingen en leraren op verzoek van Everaers hadden bewerkt. Liefhebberij Mail-art, in degelijk Neder lands postkunst, is een vorm van kunst die in de afgelopen vijf jaar vaker te zien is ge weest in Galerij. „Een stukje liefhebberij" verklaart Eve raers die op dit gebied ook de nodige contacten heeft. Een heel bijzonder mail-art project was professor Zeeman goes crea (1989), waarvoor meer dan twintig mailartiesten uit verschillende landen werk in zonden. Dat project is als rei zende tentoonstelling onder meer te zien geweest in Sittard, Eeklo en Waalwijk. De ruiten van Galerij zijn ove rigens niet uitsluitend gereser veerd voor mailart-kunste- naars, want ook het werk van kunstenaars als onder andere Willem van Apraad, Gust Ro- mijn, Kees Francke, David vin de Kop, Jan van Munster 'efl Arie Berkulin'kregen in Gale rij een mooie plaats en wel op het moment (1^91) dat de rijks scholengemeenschap officieel werd overgedragen aan de ge meenten in de'regio. Een histo risch moment dat „gevierd" werd met het in huis halen van werk van kunstenaars van naam. Voor Everaers is dat al tijd een van de hoogtepunten uit vijf jaar exposities. Chansonteksten Maar niet alleen werk van be kende en minder bekende kun stenaars was in de afgelopen vijf jaar in de gangen van de RSG te zien. Ook werk van de leerlingen en docenten zelf en zaken die niet direct met beel dende kunst te maken hadden, zoals bij voorbeeld een collec tie grammofoonplaten van do centen, een serie chanson teksten van Brei en een wed strijd ter gelegenheid van hon derd jaar Eiffeltoren vulden de afgelopen jaren de glazen vensters in de gangen. Sóms tot groot plezier van de leerlingen, zoals in 1991 toen een aantal cartoons van leer ling Arie van Roon over de ver schillende vakken te zien was. Tot hilariteit van de leerlingen, voor wie dit allemaal heel her kenbaar en concreet was. Dat is lang niet met elke expo sitie zo, want soms gaat het aan sommige leerlingen voorbij, die lopen langs de vitrines en zien het niet. Dat komt volgens Eva Geluk, Annie Gerretsen, Judith Prin ce en Adrianne van der Doe (5 havo) omdat een aantal school- genoten niet wil maar ook niet kan kijken, want zeggen ze „naar kunst moet je leren kij ken". Zelf zijn ze wat dat be treft een klein beetje bevoor recht omdat ze handvaardig heid als eindexamenvak heb ben gekozen. Tijdens de lessen tekenen en handvaardigheid in de bovenbouw wordt er regel matig aandacht aan de exposi ties in Galerij besteed en een enkele keer is daar ook ruimte voor in de Franse les. Dat le vert dan soms verhitte discus sies op, want op de vraag wat nu kunst is en wat niet of wat nu mooi is en wat lelijk, daar over kun je tot in lengte der da gen met elkaar kissebissen. Cultuurbeschouwing Al met al zou er volgens het viertal op school best wat meer aandacht aan kunst en kunst- kijken besteed mogen worden, zeker in de onderbouw. Hoe dat het beste kan gebeuren, daarover verschillen de dames onderling van mening. De een is duidelijk voorstander van een apart vak cultuurbeschou wing. De ander lijkt het beter om kunst te integreren in het bestaande vakkenpakket. Waarom zou je de stelling van Pythagoras bij voorbeeld niet kunnen vatten aan de hand van de driehoeken van Gust Ro- mijn. Hoewel het volgens hen beter kan met het kunstonderwijs, zijn ze zeker ingenomen met het feit dat hun school een ei gen galerie heeft. Daar zijn ze „best een beetje trots op" Die kennismaking met allerlei vor men van kunst hoort er ook bij, vinden ze. Zeker omdat dat voor een aantal leerlingen hier vaak de enige gelegenheid is om in aanraking te komen met meer moderne vormen van kunst. Zeeland is wat dat be treft een afgelegen gebied. Wie hier wat wil zien moet reizen en dat heeft niet iedereen er voor over. Variatie 4 Wat het viertal nog het meest aanspreekt bij galerie Galerij is de grote variatie. Niet alles wordt - uiteraard - mooi en at tractief gevonden, maar juist die afwisseling maakt het boeiend. „Zo maak je kennis met kunstuitingen waarmee je anders niet zo gauw in contact zou komen" zeggen ze zonder aarzelen. Door toedoen van Johan Eve raers die menig vrij uurtje besteedt aan Galerij hebben de leerlingen in het verleden ook de gelegenheid gekregen om met de makers van de kunst werken (Simon, Pierre-Jan Vetter en Pawel Petasz) zelf kennis te maken. De herinne ring aan de porcologue Baud- bouin Simon uit Wallonië die vorig jaar met „het varken in beeld" exposeerde leeft bij het viertal nog sterk. „Die man is zo geboeid door varkens dat hij in een volgend leven als varken terug yril keren" gniffelt een van de dames. Maar ook het werk van medeleerling Arie van Roon en de pentekeningen van Jon van de Riet weten ze te waarderen, evenals het project Architecture is... Dat laatste vooral omdat hierbij van de kijker een actieve bijdrage (het op een kaart weergeven van een visie op architectuur) werd verlangd. Catalogus Een goed beeld van de uiteen lopende exposities in galerie Galerij geeft de overzichtsten toonstelling die tot en met 7 mei in het schoolgebouw is te zien. Dit ter gelegenheid van het eerste lustrum van de gale rie. Het is een bonte verzame ling van werk van onder ande re Romijn, een gedicht van Jan Seters, een onbewerkte foto van Ko de Jonge en - zeer ver rassend - ook een foto van de chaos in de vroegere woning van professor Zeeman aan de Stadhouderskade. Dat hangt naast een collage van een cor respondentie tussen allerlei erudiete personen. Die perso nen, de deelnemers aan het project professor Zeeman goes crea, werden door een Belgi sche kunstenaar en deelnemer aan het project verheven tot professor. Zo kwam er een tijd lang dagelijks een luchtpost brief bij de RSG binnen gericht aan een of andere hoogleraar. Deze overzichtstentoonstelling die maandagmiddag tussen 14.30 en 15.30 uur of anders na telefonische afspraak (01112- 2017) te bezichtigen is, is niet het enige dat refereert aan het eerste lustrum. Tbr gelegen heid hiervan heeft Johan Eve raers een catalogus samenge steld, met een overzicht van al le exposities en met vooral veel illustraties. Kunst, of wat daaronder wordt verstaan, is immers vooral om naar te kij ken. HARDENBERG - De politie heeft in Hardcnbcrg een uiterst professioneel opgezette hennepplantage ontdekt, waarvan de produktie jaar lijks 4,5 tot 6 miljoen gulden (straatwaarde) had kunnen op brengen. Tijdens de inval zijn vier arrestaties verricht. Het Openbaar Ministserie in het arrondissement Almelo heeft dit bekendgemaakt. De hennepkwekerij was vol gens justitie nieuw en voorzien van de modernste technologie. Er bevonden zich ongeveer 2.600 planten in de kassen, goed voor drie tot vier oogsten per jaar. Op korte termijn zou de eerste hennep worden ge oogst. De straatwaarde hier van bedraagt circa 1,5 miljoen gulden. De hennepplanten worden vernietigd. Justitie verwacht nog meer aanhoudin gen. De verdachten komen uit Amsterdam en de regio Har dcnbcrg. ZIERIKZEE - Het Rode Kruis- schip de Henry Dunant is aan vervanging toe, gezien de slij tage en de voor deze tijd te be perkte activiteiten. Daarom wil het Rode Kruis een nieuwe Henry Dunant laten bouwen. Het geld daarvoor moet door middel van allerlei acties door het publiek bijeengebracht worden. Eén daarvan is een be nefiet-concert op vrijdag 2 april in Middelburg. De Henry Dunant biedt even als de vakantiehuizen IJssel- vliedt en de Valkenberg gehan dicapten en chronisch zieken de mogelijkheid voor een va kantie. Honderden gehandi capten en chronisch zieken gaan jaarlijks aan boord van deze in 1973 gebouwde Henry Dunant voor een vaartocht. Het intensieve gebruik van dit schip eist nu zijn tol. Niet al leen vertonen de scheepswan den slijtage en is er sprake van een toenemend aantal repara ties, maar ook op facilitair ge bied zijn er de nodige proble men'. Met name de privacy laat te wensen over, want twee echt paren die samen een kamer moeten delen past niet meer binnen de huidige normen. Ook ontbreekt een goed geou tilleerde recreatiezaal. Daar om moet er iets met de Henry Dunant gebeuren. In eerste instantie werd daar bij gedacht aan een renovatie. Gezien de kosten daarvan en de concessies die hiermee aan bestaande wensen gedaan zou den moeten worden, is daarvan afgezien en besloten om een nieuw schip te laten bouwen. Hiervoor is een speciale werk groep in het leven geroepen die de bouw van het nieuwe schip voorbereidt. Voor een nieuw schip, dat moet voldoen aan de eisen zoals die door het Dienstencentrum voor Tbe- risme en Verkeer en in de Rode Kruis-nota Geboden Tbegang zijn bepaald, is echter veel geld nodig. Voor de financiering van dit schip wil het Rode Kruis zich in eerste instantie richten op het publiek. Naast .een landelijke actie zullen ook plaatselijke en regionale acties geld in het laatje moeten bren gen. Eén van die plaatselijke activi teiten die in Zeeland worden ontplooid is een benefiet-con cert op vrijdag 2 april in de Nieuwe Kerk in Middelburg. Aan dit concert dat om 20.00 uur begint werken de volgende koren en musici belangeloos mee: the Goos City Singers uit Goes; Ons Koor uit Sommels- dijk; het ZWN Mannenkoor uit Middelburg met als solist Edo Zijl; het Souburgs Koper Quin tet uit Souburg; de Ruyterstad- singers uit Vlissingen; the Gents Mainport Barbershop Singers uit Rotterdam en het RET Mannenkoor uit Rotter dam met als solist Jan Mulder. Kaarten voor dit concert zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij Muziekcentrum Middel burg en bij het Provinciaal Bu reau Rode Kruis, eveneens in Middelburg. Eva Geluk, Annie Gerretsen, Judith Prince en Adrianne van der Doe: „Naar kunst moet je niet alleen willen kijken, maar ook leren kijken." (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 6