Kunstenaars op herhaling in galerie Noordhavenpoort Veertiende eeuwse knuppelweg Opgeknapte speeltuin Zonnemaire wordt opnieuw in gebruik genomen 1 Ter gelegenheid van vijf jaar exposities in poort Wallage redt benadeeld schooltje Gemeente wil voor zomervakantie ook speeltuin in Noordgouwe renoveren DONDERDAG 18 MAART 1993 NR 25326 5 ZIERIKZEE - Zo'n vijfentwintig kunstenaars heb ben er in de afgelopen vier jaar geëxposeerd met schilderijen, installaties of objecten. Een deel van hen komt ter gelegenheid van vijf jaar exposities in galerie Noordhavenpoort nog eens op herhaling, zij het met nieuw werk. Aan de hand van deze over zichtstentoonstelling die van vrijdag 30 april tot en met donderdag 20 mei in de Noordhavenpoort te zien is, wordt een indruk over vijf jaar „kunst in de poort" gegeven. Niet elke expositie trekt evenveel publiek maar soms kan het bij galerie Noordhavenpoort aardig druk zijn. (Foto: Marijke Fol- kertsma). DREISCHOR - Bij de reconstructie aan de Bogerdweg in Drei- schor is een opmerkelijke vondst gedaan. Na het weghalen van het asfalt ontdekten de wegwerkers zo'n twintig centimeter on der de grond een zogenaamde knuppelweg. Dit soort wegen werd in vroeger tijden aangelegd op drassig terrein. Met behulp van houten knuppelswerd de bodem zodanig verhard dat de boe renkarren toch over de weg konden passeren. Ook bij schorren werd gebruik gemaakt van knuppels als wegverharding. Zo doende konden de schapen toch met droge voeten de overkant halen. De knuppelweg in Dreischor, die loopt in de richting van het voormalig kasteel, strekt zich uit over een lengte van in to taal zo'n vierhonderd meter. Volgens de deskundigen is de weg, die perfect watej-pas is, aangelegd in de veertiende eeuw. Helaas is de oudheidkundige vondst niet lang meer te bewonderen. Bin nen een paar dagen zal het zand en het nieuwe asfalt de knuppel weg bedekken. De vooruitgang is niet te stoppen. (Foto: Joop van Houdt). v ZIERIKZEE Luisterlezen De bijeenkomst van de afde ling Schouwen van de Neder landse Bond van Plattelands vrouwen staat deze maand in het teken van luisterlezen; boe ken en tijdschriften die zijn in gesproken op cassettes. Zij zijn in eerste instantie bedoeld voor blinden en slechtzienden, maar kunnen ook worden ge bruikt voor bedlegerige pa tiënten, verzwakte ouderen en spastici voor wie lezen een pro bleem is geworden. Het luister lezen wordt tijdens de bijeen komst van de NBvP toegelicht door mevrouw J. J. Boom van de Nederlandse Luister- en Braillebibliotheek uit Den Haag. De bijeenkomst is op woensdag 24 maart in Mondra- gon en begint om 14.00 uur. SCHARENDIJKE Helchersee-school Na een verbouwing van bijna een. half jaar wordt de christe lijke basisschool, de Helcher: seeschool in Scharendijke her opend. Dit gebeurt vrijdag 2 april om 15.00 uur. De officiële openingshandeling wordt dan verricht door wethouder on derwijszaken, W. G. Renden. Na de opening buiten is er gele genheid om een kijkje in het vernieuwde schoolgebouw te nemen. Vervolgens laten de kinderen buiten enkele ballons op, terwijl de bijeenkomst bin nen wordt afgesloten met een aantal toespraken. RENESSE Gezamenlijke avond NBvP-afdelingen Op vrijdag 26 maart wordt in het dorpshuis te Renesse een gezamenlijke ontspannings avond gehouden voor de leden van de vijf NBvP-afdelingen op Schouwen-Duiveland. Het betreft de uitvoering van de eenakters Plaza Suite door de toneelvereniging Op Drift uit Renesse. De bijeenkomst be- Een multifunctioneel gebouw. Of de vroegere Zierikzeeëna- ren met dat meervoudig ge bruik rekening hebben gehou den toen zij begin zestiende eeuw de poort zijn huidige vorm gaven, valt te betwijfe len, het begrip was immers iets van de laatste jaren. Feit is ech ter wel dat dit complex naast zijn vroegere functie als verde digingswerk en waterkering (tussen het zeewater en de Gou we) ook een artistieke waarde heeft. Nadat het Maritiem Mu seum er jarenlang was gehuis- ves biedt de Noordhavenpoort kunstenaars de gelegenheid om er hun werkstukken aan het publiek te tonen. Dat ge beurt sinds 1989 toen Marijke Folkertsma en Peter Jansen het initiatief namen om de poort te gebruiken als galerie annex werkruimte. Daarvoor behoefde het gebouw, op een detail na, niet eens te worden aangepast. Sindsdien hebben heel wat kunstenaars in de zomermaan den hun werk daar tentoon gesteld. Onder hen mensen van naam maar ook beginnende kunstenaars, Zeeuwen en niet- Zeeuwen. Als het werk maar iets nieuws, iets verrassends had. Soms exposeerden zij daar in hun eentje, maar regel matig ook werd het werk in groepsverband aan het publiek getoond, 'n Enkele keer ook was het werk ook buiten de poort te zien, zoals in mei '90 bij het project Traverse. Een project van tien kunstenaars uit Zeeland, Vlaanderen en Noord-Brabant. Dat fotografie met recht ook tot de wereld van de kunst be hoort kwam tot uiting in de ex positie van acht fotografen uit de regio. Tbr gelegenheid van het feit dat er dit seizoen voor de vijfde achtereenvolgende keer exposi ties in de Noordhavenpoort worden georganiseerd, komt een aantal van deze kunste naars in mei op herhaling. gint om 20.00 uur. Behalve voor leden van NBvP is de bijeen komst ook toegankelijk voor introducés. De vijf regionale afdelingen van de NBvP hou den sinds 1986 om de twee jaar een gezamenlijke ontspan ningsavond. De toneelvoorstel ling in het dorpshuis begint om 20.00 uur. SEROOSKERKE Verkoping Welfare-handwerken Tijdens het Strao-feest dat op zaterdag 20 maart wordt ge houden in Serooskerke zijn handwerken te koop. De Welfa re-afdeling van de Rode Kruis- afdeling Westhoek staat van 13.30 tot 16.00 uur met een stand in het dorpshuis. OOSTERLAND Verkoping ten bate van de Schutse Op dinsdag 23 maart wordt in Oosterland een verkoping ge houden ten bate van de Schut se, de organisatie die zich inzet voor gehandicaptenzorg. Het betreft een verkoping van on- De aanwezigheid van de kinde ren bij de heropening van de speeltuin was essentieel omdat zij nauw waren betrokken bij de nieuwe inrichting. Het was op basis van hun tekeningen dat de heer W. van der Stelt van de Brouwse buitendienst ge meentewerken en consulente speelvoorzieningen van het provinciaal adviesorgaan Im puls Zeeland, M. J. Blok een keuze maakten voor de speel toestellen die blijkbaar het meest gewenst waren bij kin deren. Op grond van die keuze werd een ontwerp gemaakt dat be Vaststaat dat ér tussen vrijdag 30 april en 20 mei werk te zien zal zijn van de Zierikzeese ma terieschilder Rijnhard Schre- gardus, wiens werk al meerde re keren in de Noordhaven poort te zien was. Ook zijn plaatsgenoten Willem van An- raad, die zijn atelier in de an dere poort (Zuidhavenpoort) heeft, Jan Jongschaap, Peter Jansen en beeldend kunste naar en fotografe Marijke Fol kertsma leveren hun bijdrage aan deze tentoonstelling. Sa men met werk van Tbn Lamper, een exposant van het eerste uur, Jbsé van der Valk, Lennie van Vugt, Simon Woudwijk, Leendert Buth, Bas Sayers, Nelleke van den Oever, Jan van Breugel en Eddy Becquart moet dat een artistiek over zicht van de afgelopen jaren ge ven. Lijn Hoewel de namen van deze kunstenaars de trouwe bezoe kers van de Noordhavenpoort wellicht vertrouwd in de oren klinken betekent dat niet auto matisch dat ook hun werk voor deze overzichtsexpositie al eer der te zien was. De bedoeling is immers dat er nieuw werk wordt geëxposeerd. Dat bete kent ongetwijfeld een geva rieerde expositie, maar geen al legaartje denkt Marijke Fol kertsma. Hoe verschillend het werk ook mag zijn, het valt wel onder de noemer van niet echt realistisch. Daardoor hoopt ga lerie Noordhavenpoort dat uit deze expositie een bepaalde lijn of stijl duidelijk wordt. Een lijn van min of meer abstracte en vernieuwende kunst, waarin ook plaats is voor grapjes. Die lijn i? in de loop der jaren een beetje het vi sitekaartje van galerie Noord- havenpoort geworden. Vanaf vrijdag 30 april, wanneer de expositie wordt geopend, zal dat „visitekaartje" duidelijk te zien zijn in de galerie. dergoed, linnèngoed, klompen en zelfgemaakte artikelen als baby- en kinderkleding en ge breide sokken. Het evenement wordt gehouden in het woon huis van de familie De Bruine aan de Lage Maireweg 14 van 09.30 tot 11.30 uur en van 14.00 tot 16.30 uur. BRUINISSE Brandweer assisteert bij ziek rijpaard Woensdagmorgen omstreeks 11.00 uur werd een tiental brandweerlieden in Bruinisse opgeroepen om een ziek rij paard te verplaatsen. In de stallen van Hippisch Centrum De Grevelingen aan de Groene- weg lag een paard neergestre ken, dat met veel mankracht op transport naar een dieren kliniek in Utrecht moest wor den gezet. Door gebruik te ma ken van een dekzeil versleep ten de Bruse hulpverleners het dier naar een gereedstaande veewagen. De vrijwilligers wa ren na een half uur weer terug in de kazerne. Naar later bekend werd was de hulp vergeefs. Het paard moest in Utrecht alsnog afgemaakt worden. gin februari in het dorpshuis te Zonnemaire aan de bevolking werd voorgelegd. De reacties waren overwegend positief. De uitvoering van het plan kostte 21.000 gulden. Ómdat de Brouwse gemeenteraad al tij dens de begrotingsraad in no vember 1992 besloot akkoord te gaan met een renovatiebeurt van de speeltuin (mits dat niet meer dan ongeveer 21.000 gul den zou kosten) hoefde het plan niet nog eens ter goedkeuring aan de raad te worden voorge legd. De speeltoestellen werden be steld en ruim een week geleden GOES GAK/GMD Sinds kort beschikt het GAK en de GMD Zeeland over twee publieksinformanten, éen in Goes en één in Tferneuzen. Deze publieksinformanten zijn aan gesteld om aan cliënten infor matie over Sociale Verzeke ringszaken te geven. Naast al gemene informatie over de so ciale verzekeringswetten en de manier waarop deze worden uitgevoerd verwijzen deze in formanten de cliënten ook door. Daarvoor onderhoudt de informant een netwerk van contacten met andere instan ties die werkzaam zijn op het gebied van de sociale verzeke ring. Ook moeten deze infor manten in de toekomst knel punten in de dienstverlening constateren. In Goes vervult Marga de Pagter deze functie. Zij is te vinden in de centrale hal van het GAK/GMD kan toor. Tussen 08.30 en 17.00 uur is zij telefonisch bereikbaar via telefoonnummer 01100- 35599. MIDDELBURG Werkdag Op zaterdag 27 maart wordt in het gebouw De Hoeksteen aan de Roozenburglaan 22 in Mid delburg een feestelijke en crea tieve werkdag gehouden onder de titel Valt er nog wat te vie ren? De organisatie is in han den van het gezamenlijk Chris telijk Jeugdwerk in Zeeland. Doel is: de waarde van het vie ren herontdekken, het creatief vieren met jongeren te stimule ren, impulsen te geven en nieu we vormen aan te reiken. De dag begint met een korte vie ring onder leiding van Jaap van Manen uit Amsterdam, danser en medewerker van de stichting Santenkraam. Drs Wim Jansen, predikant uit Vee- re houdt een inleiding met de titel Vieren, klein beginnen, 's Middags is er een zestal work shops en een slotviering waar in veel elementen uit de work shops samenkomen. Men kan een keuze maken uit Dans en expressie, theater, stilte/medi tatie, religie in de popmuziek, spelen met taal, zingen. Voor deze werkdag worden uitgeno digd de vrijwilligers in het jeugd- en jongerenwerk, vrij willigers en beroepskrachten in het kerkelijk werk, docen ten en andere belangstellen den. De dag duurt van 10.00 tot 16.00 uur. Meer info: 01100- 11130/23806. Rozenkruisers Op initiatief van het team Mid delburg van het Rozenkruisers Genootschap wordt op maan dag 22 maart in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteensedijk in Middelburg een lezing gehouden. Het on derwerp is De ware hulp voor wereld en mensheid. De bijeen komst begint om 20.00 uur en is toegankelijk voor iedere be langstellende. Na afloop kun nen vragen worden gesteld over de lezing en over de uni versele leer in het algemeen. Seminar In het kader van de Week van de Winkel wordt maandag 29 maart in de aula van de Zeeuw se Bibliotheek in Middelburg een seminar over personeel als investering in de detailhandel gehouden. Dit seminar dat om 19.45 uur begint wordt georga niseerd door de Provinciale Opleidingscommissie. Deze avond zullen de directeur van het arbeidsbureau Walcheren, J. Vermeulen en C. van Hoof spreken over onder meer de problematiek van arbeidsover begonnen aan de Julianastraat te Zonnemaire de werkzaam heden voor aanpassing van de speeltuin. In lente-achtige weersomstandigheden werden een glijbaan met pijp en baan, schommels, een wip met veren (waardoor de kinderen niet met een klap op de grond te recht kunnen komen), twee evenwichtsbalken, een tover- huisje en een springloop ge plaatst. Verder bestaat de in richting uit enkele banken en een picknicktafel. En enkele honderden liguster- en veldesdoorn-struiken. Zij werden ter gelegenheid van dc heropening door de kinderen eenkomsten en de manier waarop een ondernemer aan goed personeel komt en dit ook kan houden. Ook wordt aan dacht besteed aan opleidingen. Voor dit seminar kan men zich aanmelden bij de Kamer van Koophandel, telefoon 01180- 73540. Cd Rick Dean Op zondagmiddag 4 april wordt op officiële wijze de eer ste cd van zanger Rick Dean ge presenteerd. Livin' in Love Is opgenomen in de Chelsea stu dio's in Nashville Ténessee, Amerika en wordt uitgebracht onder het label Comstock Re cords. Bert van Leerdam van Omroep Zeeland heeft deze middag de presentatie in han den en de band Casual heeft toegezegd te zorgen voor de muzikale omlijsting. De pre sentatie wordt gehouden in ca fé petit-restaurant De Geere, Langeviele 51 in Middelburg. De feestelijke middag duurt van 14.30 tot 18.30 uur. VLISSINGEN De Piek In de Piek in Vlissingen treden vrijdag 26 en zaterdag 27 maart verschillende groepen op. Vrij dag 26 maart zorgt de funk rockband the Miles Browning voor een muzikale omlijsting van Lucie's modeshow. Deze happening begint om 21.00 uur. uit Zonnemaire als bij een ver vroegde boomplantdag in de grond gezet. De laatste twee struiken werden geplant door de oudste leerling van basis school De Zonnewijzer, de twaalf-jarige Alinda Paauwe en de jongste leerling, de vier jarige Timo Hofs. Na deze offi ciële handeling riep schooldi recteur P. Dekker „Jongens, de speeltuin is geopend", waarna een luid applaus en hoi, hoi. hoi-gcroep losbarstte. Het leek de kinderen niet te de ren dat de weersomstandighe den het een beetje lieten afwe ten bij de heuglijke gebeurte Zaterdag 7 maart is er vanaf 22.00 uur een optreden van de Balkan folk formatie Deniz. Deze groep bestaat uit drie per sonen die met gebruik van syn thesizer, bas en drum, percus sie en saz voor een mengeling van moderne en traditionele muziek zorgdragen. ZOETERMEER - De enige ba sisschool van het dorpje Tuil en 't Waal in Utrecht mag nog een jaar blijven bestaan. Dat heeft staatssecretaris Wallage beslist. De school was woe dend op het ministerie, omdat een schriftelijk verzoek om te blijven bestaan in Zoetermeer weggeraakt zou zijn. Wallage heeft nu besloten de school voorlopignog tot 1 augustus 1995 geld te geven. Hij geeft toe dat de school de indruk kon hebben, dat ze mocht blijven bestaan. De school heeft weliswaar te wei nig leerlingen om open te mo gen blijven, maar ze voldoet wel aan de ontsnappingsclau sule. Die luidt namelijk dat de dichtstbijzijnde basisschool niet verder weg mag liggen dan twee en een halve kilometer. Om die reden kreeg de school al eerder toestemming om open te blijven. nis. In plaats van het fraaie voorjaarsweer dat tot en met maandag voortduurde, waaide er een koude gure wind. De li monade, die ter gelegenheid van de opening werd getrak teerd, werd daarom in het schoolgebouw uitgedeeld. Ook in Noordgouwe Na de opknapbeurt van de speeltuinen in Dreischor en Zonnemaire gaat de gemeente Brouwershaven onvervaard verder. Wethouder Goemans vertelde dat het dagelijks be stuur van de gemeente ver wacht dat nog voor de zomer vakantie ook dc speeltuin in Noordgouwe zal worden opge knapt. Daarbij volgt men de zelfde procedure als in Zonne maire, namelijk het maken van een ontwerp op basis van teke ningen waarmee de kinderen uit het dorp mogen aangeven wat voor speeltuin ze het liefste willen. Tekeningen Die tekeningen zijn in Noord- gouwe al gemaakt. Op basis daarvan wordt nu een totaal plan gemaakt, dat vervolgens wordt voorgelegd aan dc bevol king. „We zijn bijna zover dat de inspraak kan beginnen". ZONNEMAIRE - „Het ging een beetje sneller dan we hadden gedacht. De dienst gemeentewerken heeft er gang in gezet". Zo reageerde de Brouwse wethouder J. K. Goemans op het feit dat de speeltuin aan de Julia nastraat Zonnemaire, na een renovatiebeurt, afgelopen dinsdag al kon worden geopend. Eerder werd door de gemeentebestuurders de verwachting uitgesproken dat de werkzaamheden voor de grote vakantie gereed zouden zijn. Voor de jeugd van Zonnemaire was dat allemaal niet meer van belang. Zij renden door de nieuwe speeltuin om alle speeltoestellen zo snel mogelijk uit te kunnen proberen. Tijdens een soort vervroegde boomplantdag plantten de kinde ren uit Zonnemaire enkele honderden struikjes in hun nieuwe speeltuin. Ook ouderen toonden belangstelling. (Foto: Joop van Houdt). 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5