Sursum Corda zingt zelf geschreven Lijdenscantate HET HUIS MET GOUDEN MUREN Schilderkunst in 't Durpsuus Lijkje van baby gevonden Zorgen over capaciteit verpleeg huizen Film Death becomes her 10,- ft ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE SCHARENDIJKE - 'U werd verraden'. Dat is de titel van de door emeritus predikant ds. H. Meyer geschre ven en door dirigent J. Schouls op muziek gezette Lijdenscantate. Vrijdag 2 april wordt dit ruim een uur durende muziekstuk ten gehore gebracht tijdens de tweejaarlijkse uitvoering van de christelijk gemengde zangvereniging Sursum Corda uit Scharendijke. Deze koor- en samenzangavond wordt gehouden in de Ne derlandse Hervormde kerk in Scharendijke en begint om 19.45 uur. De christelijk gemengde zang vereniging Sursum Corda uit Scharendijke timmert sinds 1955 met wisselend succes aan de weg. ,,We hebben ooit 50 le den gehad, maar dat is helaas de laatste jaren gedaald naar 35", vertelt secretaris J. Boot van Sursum Corda. Die terug loop van het ledental weer hield het bestuur van de Mid- denschouwse zangvereniging er niet van om een ambitieus project aan te pakken; de uit voering van een zelfgeschreven Lijdenscantate. Hobby De tekst van de Lijdenscantate U werd verraden is van de hand van één van de leden van het koor, emeritus predikant ds. H. Meyer. ,,Voor hem is het gewoon een hobby", aldus Boot. De tekst werd op muziek gezet door J. Schouls, dirigent van Sursum Corda. ,,We heb ben deze Lijdenscantate al eer der uitgevoerd, maar toen be stond het deels uit zang en deels uit declamatie. Op zich ging dat best goed, maar we wilden toch liever het hele stuk zingen, inclusief de partijen voor solisten", aldus Boot. Binnen het bestuur was men het er snel over eens en er werd op zoek gegaan naar solisten én een koor om samen de Lij denscantate mee te zingen. Boot: „Meestal zingen we a ca- pella, zonder begeleiding, maar bij zo'n cantate hoort or gelbegeleiding. En een orgel overheerst nogal als je maar een klein koor hebt" Lang duurde de speurtocht niet. Di rigent J. Schouls is ook diri gent van het christelijk ge mengd koor De Lofstem en combinatie van 'zijn' twee ko ren lag voor de hand. Ook al omdat men al vaker samen concerten had verzorgd. De tekst van de Lijdenscantate was al kant en klaar maar met het op muziek zetten van het geheel had dirigent Schouls en kele maanden werk. „Hij is er vorig jaar al mee begonnen", vertelt Boot. Uit Sursum Cor da en De Lofstem werden ver volgens zes solisten geselec teerd die de partijen van res pectievelijk drie evangelisten (alt Willie Hart, alt Tiny Stou ten en Bariton Johan Boot), Pi- latus (bas Aad Hubregtse), Je zus en Centurio (tenor Wim van Dijke) en de Moordenaars (bas Rinus de Vos) moesten zingen. „Voor vijf van de zes wordt het hun debuut als solist", aldus Boot. Inmiddels zijn de geza menlijke repetities van Sur sum Corda en De Lofstem be gonnen. Sjaloom Zoals al aangestipt verzorgt Sursum Corda niet elk jaar een uitvoering. Momenteel wordt eens in de twee jaar een uitvoe ring gegeven. Er wordt dan wel meteen een avondvullend pro gramma geboden. Het pro gramma van de koor- en sa menzangavond vrijdag 2 april in de Nederlandse Hervormde kerk aan het Bethlehemplein in Scharendijke gaat van start met de door Sursum Corda en De Lofstem gezamenlijk uitge voerde Lijdenscantate. Na de daarop volgende pauze treedt jeugdkoor Sjaloom uit Zierik- zee voor het voetlicht. Onder leiding van dirigent C. Groen- leer zingen zij geestelijke lie deren en negro-spirituals. Aansluitend volgt een optre den van De Lofstem. Vervol gens is het weer de beurt aan Sjaloom om enkele liederen ten gehore te brengen. Het pro gramma wordt afgesloten met een optreden van Sursum Cor da. Organist C. Groenleer zorgt voor de muzikale omlijsting. Het bestuur van Sursum Corda verwacht behoorlijk wat be langstelling voor de koor- en samenzangavond in Scharen dijke. „In de regel trekken we toch wel een volle kerk", aldus voorzitter A. Hubregtse. „Maar je hoopt natuurlijk al tijd dat je stoelen tekort komt". De toegang tot de koor- en samenzangavond is gratis. Tbr bestrijding van de on kosten wordt een collecte ge houden. BRUINISSE - De vrijblijvende tentoonstelling van olieverfschilderijen, die aanstaande zaterdag 20 maart van 10.00 tot 17.00 uur in 't Durpsuus, Molen straat 52 te Bruinisse gehouden wordt, brengt kunst dichter bij de mensen. Kunst, dus ook schilderkunst is voor iedereen gemaakt. De tijd dat kunst alleen werd ten toongesteld in musea, kunst handels en galeries gaat steeds meer tot het verleden behoren. In openbare gebouwen en ont vangstruimten van bedrijven ziet men nu regelmatig kunst hangen. Dit komt ook door de betaalbare prijzen die voor de schilderstukken gevraagd wor den. Naast surrealistische doeken en kleurrijke abstracten be staat een aanzienlijk deel van de collectie uit stijlvolle land schappen, bosgezichten en woest of romatische zeeën in zowel klein als groot formaat. Men kan met recht zeggen dat er voor elk wat wils is, er zijn doeken in pasteltinten geschil derd, die uitstekend in een mo dern interieur passen en tevens zijn er ook naturalistische wer ken die weer mooi in een klas siek interieur staan. De schilderijen zijn meestal nog niet ingelijst, maar zijn tij delijk voorzien van een wit passe-partout. Het publiek kan op deze manier zelf uit een aan tal modellen een passende lijst bij het schilderij uitzoeken. Behoudens een enkele uitzon dering worden de lijsten gratis bij aankoop van een schilderij aangeboden. De doeken wor den niet tijdens de tentoonstel ling gespannen en ingelijst, maar een kleine week later op een afgesproken tijdst'ip iii de zaal afgeleverd, no v,: Een van de schilderijen die te bewonderen is in 't Durpsuus. GRONINGEN - Een wandelaar heeft woensdagavond bij een sportzaal in de Groningse wijk De Hoogte het lijkje van een vermoedelijk slechts enkele dagen oude baby aangetroffen. Het stoffelijk overschot lag bij een blinde muur van de sport zaal verborgen onder een hand doek. De baby was ongekleed. De Groningse politie heeft bij de sportzaal een technisch on derzoek ingesteld en is ook een buurtonderzoek gestart. BUSSUM - De Nederlandse Vereniging voor Verpleeghuis zorg (NVVz) maakt zich zorgen over de grote tekorten aan ver pleeghuisbedden die over en kele jaren zullen ontstaan. NVVz-voorzitter G. Cornelis- sen verweet de overheid don derdag op de algemene verga dering in Bussum dat ze daar geen duidelijk standpunt over inneemt en dat er zelfs nog geen besluiten zijn genomen over de bouwprioriteiten voor 1995. De NVVz kiest, a.ls er niet meer geld beschikbaar komt, voor kwaliteit boven capaciteit. Cornelissen noemde het aantal bedden vooral een zaak van de overheid: „Wij kunnen het niet voor onze verantwoording ne men in kwalitatief opzicht con cessies te doen om tot een aan toonbaar noodzakelijke capa citeitsuitbreiding te komen". Kritiek uitte Cornelissen ook op de Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie. Door CATALIJN CLAES/EWOUT SPEELMAN 86 Rieneke laat hem niet uitspreken. 'Daar moeten we niet over praten, Kees, dat maakt het alleen maar moei lijker'. Hij pakt haar hand, de hand waaraan ze nog altijd de briljanten ring van Hasse draagt, de ring die, toen ze nog als juffrouw Ten Have in het waren huis werkte, vaak de jaloezie van colle ga's opwekte die de ring voor een verlo vingsring of een duur geschenk van een vriendje aanzagen. 'Rieneke, laten we weggaan. Naar het buitenland, waar niemand ons kent, waar we samen kunnen leven en geluk kig zijn. Ik ken mijn vak en meer dan mijn vak, ik verdien overal mijn brood. Hasse maalt er immers niet om of je er bent of niet? Mr. Breed zal heus niet veel moeite hebben hem over te ha len van je te scheiden. Een motief is wel te vinden'. Ze antwoordt niet direct, laat de bete kenis van zijn woorden goed tot haar doordringen. 'Ik weet het niet', zucht ze dan. 'Ik wéét het niet, laat me tijd om na te denken. Laten we geen dingen doen waar we la ter spijt van zouden krijgen'. Ze schrikt van haar eigen woorden die Kees kan uitleggen als meegaand, nog aarzelend, maar toch overhellend naar een beslissing waarnaar hij met iedere vezel van zijn lichaam haakt. Ze wil eraan toevoegen dat Kees geen voorbarige conclusies mag trekken, maar hij is al opgestaan, zijn gezicht, daarnet nog zo strak, is nu ontspannen. 'Goed', zegt hij, 'maar het lijkt me wel gewenst dat ik op heel korte termijn ontslag vraag'. 'Ben je nou helemóél?' laat ze zich ont vallen. 'Waar is dat voor nodig?' Kees glimlacht. 'Lieve kind, als je 'ja' zegt, ga ik tóch weg, dan kan ik beter nu al maatregelen nemen. Verduyn, mijn eerste assistent, kan het voorlo pig overnemen tot je een ander hebt ge vonden. En als je 'nee' zegt, begrijp je toch wel dat ik niet wil blijven. Het zou te moeilijk zijn, Rieneke, iedere dag vlak bij je moeten wezen en tóch zo ver af Ze denkt even na. 'Jij kunt niet gemist worden', zegt ze dan. 'Ik blijf thuis. Langer dan een week zal ik niet nodig hebben om je te zeggen wat ik doe'. Hij buigt zich naar haar over en kust haar voorzichtig op haar mond. 'Riene ke Ze geeft hem vluchtig zijn kus terug, zet het dan op een hollen. 'Kom, we gaan terug', roept ze, 'het is al laat ge worden!' Haar geforceerde vrolijkheid duurt niet lang. Wanneer ze zich hebben aan gekleed en elkaar in het paviljoen weer ontmoeten, drinken ze zwijgend hun thee en in de auto, op de terugweg, wordt niet veel gesproken. Het af scheid is als de eerste maal: een hand druk en een 'dank je, Kees'. Dan rijdt hij weg en zij steekt de sleu tel' in het slot. De zondag wordt een marteling. Ze had Kees niets moeten beloven, ze had, ze had Maar telkens is het of ze hoort zeggen: 'Een schijnhuwelijk, een ornament, zoek toch een vriend, je bent jong, neem toch meer van het leven!' Ze maakt een lange wandeling, pro beert zich de preek te herinneren, maar de woorden van de dominee zijn langs haar heen gegaan, ze weet de tekst zelfs niet meer, evenmin welke psal men en gezangen ze heeft gezongen. Raad, goede raad heeft ze nodig, maar wie kan haar die geven? Ze zou de dominee thuis kunnen opzoe ken en hem eerlijk haar moeilijkheid voorleggen. Maar ze weet immers tevo ren wat hij zal zeggen. Zijn antwoord zal gebaseerd zijn op de Schrift, het zal Lucas 16 18 wel worden. (wordt vervolgd Vrijdag 19 maart NEDERLAND 1 15.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Journaal. 16.08 uur Oproep Spoorloos. 16.28 uur Heb ik iets gemist? Terugblik. 16.41 uur Algemene Loterij Nederland, maandtrekking bank. 16.57 uur Young riders, Ameri kaanse serie. Afl. 24. 17.45 uur Boggle, woordspel. 18.15 uur Sesamstraat, geva rieerd kindermagazine. 18.30 uur Jeugdjournaal. 18.40 uur Het klokhuis. 18.58 uur Vrijdagavond vroeg Van Willigenburg, talkshow. 19.29 uur True crimes, serie ge dramatiseerde misdaadzaken. 20.00 uur Journaal. 20.24 uur Spoorloos, program ma waarin mensen oude be kenden proberen terug te vin den. 21.22 uur Reporter, actueel achtergrondmagazine. 21.57 uur House of Eliott, 12- delige Engelse serie. Afl. 3. 22.53 uur Algerije: Vrouwen in oorlog, documentaire over de rol van vrouwen in de jongste geschiedenis van Algerije. 23.44 uur Algemene Loterij Nederland, maandtrekking gi ro. 23.55 uur Journaal. NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.35 uur Blinde hartstocht, Australische soapserie. 16.00 uur Journaal. 16.08 uur Reprise Theater: I Claudius, 13-delige serie. 16.59 uur Candid camera, pro gramma met de verborgen ca mera. 17.19 uur Het A-team in Neder land, korte impressie. 17.29 uur Power play, magazi ne rond computerspelletjes. 18.00 uur Journaal. 18.20 uur Dingbats, crypto- gramspel. 18.49 uur De energieflits. 18.54 uur O, zit dat zo, pro gramma waarin wiskundige puzzles en raadsels worden op gelost. 19.27 uur Diermanieren, die- renmagazine. 19.54 uur Tax free, comedyse rie. Afl.: De vertrouwensman. 20.57 uur Medisch Centrum West, Nederlandse ziekenhuis serie. 21.50 uur TROS Tv-show, talk show. 22.45 uur Jansen slaat door, programma over de vragen des levens met Dolf Jansen. 22.55 uur Crime time, magazi ne over alle facetten van de misdaad. 23.31 uur Dat willen we even kwijt, wekelijkse column. 23.36 uur TV-dokter, medische tip. 23.40 uur Victim of beauty, Amerikaanse tv-film. 01.09 uur Journaal. NEDERLAND 3 08.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 09.00 uur Koekeloere, afl. 16. 09.30 uur Boeken voor kinde ren II, 2. 10.00 uur Nieuws uit de na tuur, afl. 22. 11.00 uur Schooltv-weekjour- naal, afl. 23. 18.00 uur Journaal. 18.15 uur Zeevaarders, vijfde van 5 Werken aan Werk programma's. 18.45 uur Uitzending politieke partijen: PvdA. 18.55 uur Lingo, woordspel. 19.23 uur Tom Herrie, mu ziekprogramma. 19.59 uur Het contract, film. 21.02 uur Scenes uit een huwe lijk, Zweedse serie. 22.00 uur Journaal. 22.15 uur Sportjournaal. 22.30 uur Nova, actualiteiten programma. 23.00 uur Gesprek met de mi nister-president. 23.10 uur Restauratie orgel Concertgebouw, documentai re. 23.50 uur Nieuws voor doven en slechthorenden RTL 4 06.00 uur Hei elei kuck elei, Luxemburgs programma. 06.30 uur RTL Classique. 07.00 uur RTL 4 Nieuws. 07.05 uur Scooby Doo. 07.26 uur RTL 4 nieuws 07.35 uur Yogi Bear. 07.55 uur RTL 4 nieuws 08.06 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. Herh 08.30 uur RLT 4 nieuws. 08.35 uur Santa Barbara, Ame rikaanse soapserie. 09.00 uur RTL 4 nieuws. 09.10 uur Rad van fortuin, spelprogramma. Herh. 09.35 uur Goede tijden slechte tijden, Nederlandse dramase rie. 10.05 uur As the world turns. Amerikaanse serie. 10.50 uur Son's and daughters, soapserie. 11.15 uur RTL shop 11.25 uur America's funniest people, de leukste home vi deo's. 11.50 uur Scattergories. Spel- programma's. 11.55 uur Clip van de dag. 12.00 uur Telekids. 13.05 uur Barend en Van Dorp 14.00 uur Showtime, herh. 14.30 uur General Hospital. Amerikaanse soapserie. 15.15 uur Prijzenslag, spelpro gramma. 15.45 uur Santa Barbara. Ame rikaanse soap. 16.15 uur The Oprah Winfrey show 17.00 uur 5 uur show. Afleve ring van dit gevarieerde maga zine waarin aandacht voor de actualiteit, de showbizz, ar tiesten en een hoofdgast. 18.00 uur RTL 4 zes uur nieuws 18.20 uur RTL Club 18.35 uur The bold and the beautiful. Amerikaanse soap rond twee families. 19.00 uur Rad van fortuin, spelprogramma. 19.30 uur RTL 4 avondnieuws. 19.50 uur RTL 4 weer. 20.00 uur Goede tijden, slechte tijden. Nederlandse serie. 20.30 uur Wie ben ik. Spelpro gramma. 21.20 uur Klasgenoten, pro gramma waarin een bekende Nederlander terugkeert naar zijn of haar klas van vroeger. 22.20 uur Hunter, Amerikaan se politieserie. 23.10 uur Music city. Geva rieerd muziekprogramma. 00.00 uur RTL 4 laatste nieuws 00.15 uur Little Nikita, Ameri kaanse speelfilm. 02.00 uur Hammett, Ameri kaanse speelfilm. 03.35 uur Heroes, Amerikaan se speelfilm. 05.25 uur Nachtprogramma. BRT 1 14.00 uur Schooltelevisie, met om: 14.00 uur Frans: La vie quoti- dienne. Afl. 9. 14.30 uur Wereldoriëntatie, afl. 1. 14.50 uur Aardrijkskunde, afl. 3. 15.00 uur IJskoud, Amerikaan se macabere komedie. 17.00 uur Grensstad, Ameri kaanse serie. 17.25 uur Duupje. Kinderserie. 17.30 uur Pim de pinguin, afl. 1. 17.55 uur Tik tak, serie. Afl. 78. 18.00 uur Journaal. 18.10 uur Mooi en meedogen loos, Amerikaanse serie. Afl. 640. 18.35 uur Top score. Spelpro gramma. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Mededelingen en programma-overzicht. 19.30 uur Journaal en Sport. 20.00 uur Het park, soapserie. 20.30 uur Tartufo. Spelshow. 21.45 uur Slisse en Cesar. 12- delige Vlaamse serie. Aansl. Paardenkoersen 22.30 uur Vandaag en sport. 22.55 uur Dangerous curves, 13-delige Amerikaanse avon- turenserie, 23.45 uur Coda. BRT 2 18.50 uur Journaal. 19.00 uur Schooltelevisie. 19.30 uur Het Capitool, Ameri kaanse soapserie. 19.53 uur Benny Hill. 20.00 uur Vlaanderen vakan tieland, toeristische portretten uit het binnen- en buiten land. 20.40 uur Herover de aarde: De broeikas-samenzwering, docu mentaire. 21.30 uur Journaal en sport. 22.00 uur Affiche, kunstmaga zine. 22.20 uur Abdijen in West- Europa, 13-delige serie over abdijnen en hun bewoners. Afl. 11. 22.50 uur Oog in oog. Serie van 12 monologen. In Zierikzeese Concertzaal ZIERIKZEE - Grote namen op het witte doek zater dag 20 en zondag 21 maart in de Zierikzeese Concert zaal. Meryl Streep, Bruce Willis en Goldie Hawn spelen de hoofdrollen in de film Death becomes her van regisseur Robert Zemeckis. De film begint zowel zaterdag als zondag om 20.00 uur. Actrice Madeleine Ashton (Me ryl Streep) is een kreng eerste klas. Ze is een gevierde Broad- way-ster, of beter, dat was ze. Ze wordt al wat ouder en is dui delijk op haar retour. Ze maakt zich dan ook nogal zorgen over rimpels, afzakkende billen en slappe dijen. Eigenlijk is Ma deleine er woest om, maar ja, wat doe je eraan. Plastische chirurgie Madeleines vriendin Helen Sharpe (Goldie Hawn), een schrijfster, is jaloers op Made leine vanwege diens succes als actrice. Madeleine op haar beurt is jaloers op Helen om dat die er nog zo goed uit ziet. Helen neemt op gegeven mo ment haar nieuwe verloofde Ernest Menville mee naar een musical waarin Madeleine de hoofdrol speelt en hup, Ernest valt als een baksteen voor Ma deleine. Nu wil het toeval dat Ernest Menville één van de beste plastische chirurgen van de Verenigde Staten is en zo ie mand kan Madeleine Ashton natuurlijk goed gebruiken. Als ze een rimpeltje teveel zou con stateren heeft ze een deskundi ge in huis om dat te verhelpen. Maar de tijd schrijdt voort en Ernest staat machteloos en ook de peperdure beauty-farm waar Madeleine zich af en toe laat opkalefateren biedt geen uitkomst meer. Hoewel...In die beauty-farm werkt een zekere Chagall, een geheimzinnige heer die Made leine op een goed moment het adres geeft van Lisle von Rhu- man (Isabella Rosselini) Dat is een dame die volgens Chagall vast uitkomst kan bieden. Ma deleine Ashton gelooft niet in wonderen, maar ten einde raad gaat ze toch bij Lisle von Rhu- man langs. En dan begint het verhaal pas goed op gang te ko men DEN HAAG - Rijkswaterstaat start in april voor de kust van Terschelling met een nieuwe methode van kustversterking. In plaats van het via pijplei dingen op het strand spuiten van zand, ^trandsuppletie, zal 600 meter voor de kust twee miljoen kubieke meter zand worden gestort. Het zand op de ondcrwatcroever moet voorko men dat de kust afkalft. Het is een nieuw wapen in de strijd tegen de zee. LAREN - Het Singer Museum in Laren en het Haags Gemeen temuseum houden in het na jaar van 1995 gelijktijdig een tentoonstelling met werk van de Franse beeldhouwer Au- guste Rodin (1840-1917). In het Paleis aan het Voorhout in Den Haag zal de nadruk liggen op de aquarellen en tekeningen, terwijl in Laren het zwaarte punt ligt op zijn beeldhouw werken en foto's. Het Singer Museum heeft dat woensdag bekendgemaakt Advertentie De Concertzaal te Zierikzee zaterdag 20 nirl. 20.00 uur /.oniltig 21 nirl. 20.00 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 4