Jonge Oosterlandse ondernemers houden sportmiddag in Onderdak UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND GRATIS Sports Gold Magazine Noordwal Kreatief Brouwershaven maakt een goedkope paastafel Oriënteren op techniek trekt meer meisjes Plan voor themapark vanuit Delta Expo l~: -1 ZIERIKZEESCHE i I NIEUWSBODE W I T ém DEURLOO Stage groeit uit tot bedrijf Een ei hoort erbij NCVB Vergadering van ANBO- Zierikzee Centrum IONA introductie avond M". jL ■■kir a FOTO VERSCHOORE dé krant van schouwen - duiveland! j K $lê>8- S3, óf IEUWSBODE TRA de nieuwe voor 1993 WINTERSPORT-SPECIALIST ZEUTROSPORT HL Cl KJ mu WOENSDAG 17 MAART 1993 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND De jonge ondernemers Remko (links) en Yvo de Bruin uit Oosterland. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Woensdagmiddag 31 maart wordt door De Bruin Outdoor Activities in sportcentrum Onder dak in Zierikzee een sportdag gehouden, die in het teken staat van de lifetime sport, voor de groepen vijf tot en met acht van de basisschool. Lifetime is een levensstijl waarbij spanning, uitdaging en avontuur cen traal staan. De hierbij behorende sporten hebben als doel de grenzen van eigen kunnen te verleggen. De Bruin Outdoor Activities is een pas gestarte onderneming van Remko en Yvo de Bruin, respectievelijk 22 en 19 jaar oud, uit Oosterland. Al gerui me tijd bedrijven zij bui tensport en hebben ze klim-, ski- en duikcursussen gevolgd. De aanleiding tot het starten van een eigen onderneming was een project op het CIOS in Goes, waar de broers een oplei ding volgen. Zij moesten als stage voor het vak manage ment een survival voor het be drijfsleven organiseren en toen ze daar mee bezig waren, bleek er een grote vraag naar derge lijke activiteiten te bestaan. Ze hebben daar zelf enig onder zoek naar verricht en het bleek inderdaad zo te zijn, dat veel mensen iets compleets anders willen dan de traditionele sporten. Ze zijn daar vervol gens op ingesprongen en aan de slag gegaan en sinds 1 februari staan zij ingeschreven bij de Kamer van Koophandel en Fa brieken Noord-Zeeland. De doelgroepen waar de jonge onderneming zich tot richt zijn kinderen en jongeren van scho len en verenigingen, perso neelsleden van bedrijven en personeelsverenigingen en an deren, die graag eens anders actief bezig zijn. De activiteiten zijn te splitsen in kampen, waaronder speciale voor kinderen, en actieve va kanties, sportdagen en verhuur van kampeer- en outdoor-mate- rialen. Wat de kampen betreft bena drukken de jonge onderne mers, dat ze niet in de massa- toeristische gebieden zitten. ,,We hebben zelf nieuwe gebie den ontdekt, waar nog niets is", zegt Remko. „Dit is leuker voor de deelnemers", vult Yvo hem aan, „en de mensen uit de ze streken zien ons graag ko men". De landen waar ze naar toe trekken zijn onder meer Frankrijk en Oostenrijk, maar wanneer een groep ergens an ders naartoe wil kan dat ook. Van een daadwerkelijke uit voering van de plannen is het tot dusver nog niet gekomen. Wel zijn ze op dit moment in onderhandeling met een inter naat en een aantal bedrijven, die interesse getoond hebben. In eerste instantie richten Remko en Yvo zich op de regio Zeeland. „Deze vorm van re creatie is hier nog niet bekend, terwijl het gebied zich er uiter mate goed voor leent", aldus Yvo. Aangepast Met de sportdag van 31 maart richten Remko en Yvo zich spe ciaal op de kinderen. Alle acti viteiten die in sportcentrum Onderdak plaatsvinden wor den speciaal aangepast aan de leeftijdsgroep. Alle onderdelen worden begeleid door tweede jaars studenten van het CIOS uit Goes. De activiteiten waar de kinde ren op deze middag aan deel kunnen nemen zijn indoor- klimmen, boogschieten, survi- valbaan, recreatiespelen en de tokkelbaan. Het indoorklim- men gebeurt op een wand van vijf meter, waarbij de kinderen gezekerd zijn door de studen ten, die óok de instructies ge ven. Voor het boogschieten zijn twee banen met een roos be schikbaar. De bogen waarmee geschoten wordt zijn slapper dan normaal gespannen, zodat de kinderen er gemakkelijk mee kunnen schieten. Op de survivalbaan moeten de kinderen verschillende hinder nissen nemen. En wel zo snel mogelijk, want voor de snelste drie ligt een mooie prijs te wachten. Voor de ontspanning van de kinderen zijn er diverse spelletjes te doen, zoals beach- ball, frisbee, ringgooien en honkbal. En tenslotte kunnen ze uitrusten aan de tokkel baan. Dit is een baan van der tig meter lengte, waaraan de kinderen hangend in een vei ligheidsgordel naar beneden glijden. Het doel van de middag is om de kinderen er op te wijzen dat ze ook op een andere manier dan ze gewend zijn hun energie kwijt kunnen raken. „Maar bovenal moeten de kinderen een leuke middag hebben", al dus Remko. Tijdens de sportmiddag is er in het sportcentrum ook een stand aanwezig waarin alle in formatie over de verschillende activiteiten te verkrijgen is. De middag begint om 14.00 uur en duurt tot 16.00 uur. Ook de ou ders zijn van harte welkom om naar de verrichtingen van de kinderen te kijken. BROUWERSHAVEN - Janneke van Genderen, eigenaresse van Noordwal Krea tief, een creatief centrum onder de wieken van de molen op de Noordwal in Brouwershaven, houdt eind maart een aantal paas-inns in Brouwershaven en Middelharnis. Tijdens de lessen maken de mensen kennis met enkele mogelijk heden die er zijn voor het versieren van het welbekende paaseitje. De paas-inns zijn voortge vloeid uit de kerstcursus die Janneke van Genderen al enke le jaren geeft. „Tijdens deze cursus hebben verschillende mensen gevraagd om zoiets ook eens met Pasen te doen", zegt Janneke. Zij heeft dit ook een keer geprobeerd, maar dit is mislukt. Dit jaar probeert ze het opnieuw, zij het in een iets andere opzet. „De paas-inns zijn geen cursussen, waarin de mensen verschillende technie ken tot in detail leren", zegt ze. „Per onderdeel gaat het om het aanbrengen van iets met een direct resultaat. En de gehele paas-inn duurt slechts één dag hetgeen gemakkelijk is te over- Janneke van Genderen (links) tijdens de cursus kantklossen. (Foto: Joop van Houdt). I I Tegenwoordig wordt er aan Pa sen ook comihercieel meer aan dacht leesteed. De versiering van de paastafel neemt een steeds belangrijker plaats in. Volgens Janneke is dit echter duur, terwijl je op een simpele manier ook heel veel zelf kunt maken. Op de paas-inns kun nen de mensen met zes van de ze mogelijkheden kennis ma ken. Zo worden er eieren met zand beschilderd. Dit gebeurt met behulp van een patroon, dat met lijm op een ei wordt aange bracht. Vervolgens worden er verschillende kleuren zand over het ei gestrooid, waardoor de tekening zichtbaar wordt. Een bijzonder manier van het versieren van eieren komt uit Polen. De basis hiervoor is een uitgeblazen ei. Van dit ei wordt allereerst met behulp van kar ton en wat lijm en knipwerk een vaasje gemaakt. Dit vaasje wordt vervolgens versierd, met als resultaat een zeer opmerke lijk kunstwerkje, waarin het ei moeilijk is terug te vinden. Andere mogelijkheden Andere mogelijkheden voor de paasversiering zijn eieren in een kralennetje, een paasmobi- le en het borduren van een paashaas op een stukje karton. Voor deze laatste mogelijkheid krijgen de deelnemers gekalli grafeerde kaarten. Deze kun nen in de paasboom gehangen worden of op tafel worden neergezet. Maar ook opsturen behoort tot de mogelijkheden. Tbnslotte worden er tijdens de Paas-inns eieren van patch- workorigami gemaakt. ïhfels- gewijs worden er stukjes ge vouwen papier aan elkaar en op elkaar geplakt. Wat tech niek betreft is dit niet zo moei lijk, volgens Janneke. Maar vooral kleurgevoel is hierbij heel belangrijk. „Daar staat of valt deze techniek mee", zegt ze. Belangstellenden voor de paas- inns zijn niet verplicht om aan alle zes onderdelen deel te ne men. Het is ook mogelijk om er slechts één te doen. En ook kunnen de zes onderdelen ver deeld worden over twee dagen. „Iedereen mag dat voor zich zelf weten", zegt Janneke van Genderen. Storm Buiten het zomerseizoen geeft Janneke van Genderen les in vele verschillende handvaar digheden. Behalve de cursus sen kalligrafie en zijdeschilde ren, die door anderen verzorgd worden, geeft zij alle lessen zelf. Enkele voorbeelden hier van zijn kantklossen, pergama- no papiertechniek, papierfilli- graan en strovlechten. Daarnaast verzorgt zij ook tij dens het seizoen korte cursus sen, van ongeveer twee en een half uur, die ook door de toe risten gevolgd kunnen worden. Hiervoor kan men zich bijvoor beeld 's ochtends opgeven en 's middags zijn dan de lessen. Belangstelling Volgens Janneke hebben deze cursussen vorig jaar vooral in de maanden mei en juni storm gelopen. De paas-inns vinden in Brouwershaven plaats op za terdag 20 en dinsdag 23 maart in het Kreatief centrum, Noordwal 1. Donderdag 25 maart is er een paas-inn in Middelharnis. Misschien dat er ook hier een tweede cursus ge geven wordt. De exacte lokatie van de cursus in Middelharnis is nog niet bekend. De start is om negen uur en ieder onder deel neemt één uur in beslag. Voor opgave en inlichtingen kan men contact opnemen met Janneke van Genderen. Haar telefoonnummer is 01119-1704. ZIERIKZEE - De streekverga- dering van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond afde ling Zierikzee, Bruinisse en Kerkwerve wordt gehouden op woensdag 17 maart. Mevrouw Van der Roest uit Garderen zal bij deze gelegen heid uit eigen werk vertellen. De bijeenkomst wordt gehou den in de Christelijke Gerefor meerde kerk in Zierikzee en begint om 19.45 uur. Belang stellenden zijn van harte wel kom. ZIERIKZEE - De afdeling Zie rikzee van de Algemene Ne derlandse Bond voor Ouderen komt dinsdag 23 maart in ver gadering bijeen. Deze voor jaarsvergadering wordt gehou den in het Huis van Nassau en begint om 14.00 uur. Op de agenda staan de geijkte onderwerpen als een openings woordje door voorzitter H. Asma en een verslag van de vo rig jaar ontplooide activitei ten. Verder korpt ook het be leid van het afdelingsbestuur voor het komende jaar aan bod en kunnen eventueel ook voor stellen naar het gewestelijk be stuur worden gedaan. Ook zul len de verschillende commis sies verslag doen van hun werkzaamheden. Op de agenda staat verder een bestuursver kiezing. Door het plotseling overlijden van penningmeester J. Snijders is de functie van penningmeester vacant. De an dere bestuursleden blijven "in functie omdat door tussentijd se benoemingen geen van de huidige bestuursleden aan af treden toe is. Ook moet voor de gewestelijke voorjaarsvergade ring van 20 april in Heinkens- zand een afgevaardigde wor den benoemd. Na het afwerken van liet huishoudelijke gedeel te is er na de pauze bingo. Bij voldoende belangstelling be staat de mogelijkheid dat de wijkbus 60+ deze dag tussen Borrendamme en het Huis van Nassau rijdt. Hiervoor kan contact worden opgenomen met mevrouw A. van Wijngaar den, telefoon 01110-15243.. ZIERIKZEE - Fysiotherapeute Joke Enserink begint dit voor jaar een aantal cursussen, met als centraal element 'gezond heid in eigen hand nemen'. Woensdag 24 maart is er in Centrum IONA, Poststraat 25 in Zierikzee, een introductie avond over Omgaan met je ei gen energie en Metamorfose massage. Op de introductie avond kan men vrijblijvend kennis maken m<*t deze metho des. Joke Enserink is van oor sprong fysiotherapeute en heeft zich daarna gespeciali seerd in verschillende ontspan ningstechnieken en geneeswij zen. In alle cursussen ligt het accent op de gezondheid in ei gen hand nemen en het ver trouwen ontwikkelen in eigen geneeskracht en groei. Belangstellenden kunnen een folder aanvragen, of naar de introductie-avond komen. In formatie is verkrijgbaar bij Jo ke Enserink, telefoon 01110- 15433. De toegang tot de introductie-avond is gratis. De bijeenkomst is gesplitst in twee delen. Het deel Omgaan met je eigen energie is van 19.30-20.30 uur. Metamorfose massage is van 21.00-22.00 uur. Vanaf 19.00 uur kan men al te recht. In verband met een be perkt aantal plaatsen is reser veren vooraf aan te raden. Advertentie MIDDELBURG -Donderdag 4 maart hielden de sec toren Streekschool Zeeland en de MTS van het Zee land College en het SKOA een oriëntatie-dag onder de naam Meisjes en techniek. Doel van deze dag was, meisjes kennis te laten maken met ver schillende technische opleidin gen, waardoor zij gerichter het vakkenpakket voor het ko mend schooljaar vast kunnen stellen. De belangstelling voor een technische opleiding is groot. Dit blijkt uit het groeiend aan tal deelnemers. De eerste jaren kwamen er maximaal 47 meis jes op de, tot dan toe, informa tie-ochtend af. Dit jaar hebben 77 meisjes van Mavo en Voorbe- reidende beroepsopleidingen op Walcheren en de Bevelanden deelgenomen. Richtingen Op grond van ervaringen en het groeiend aantal deelne mers is dit keer gekozen voor een hele dag, zodat de meisjes zich op twee verschillende technische richtingen konden oriënteren. Ze hadden hierbij de keuze uit schilderen, bouw kunde, motorvoertuigentech niek, metaal, technische infor matica, weg- en waterbouw en elektrotechniek. Aan deze dag werd medewer king verleend door Bedrijfs- school de Schelde, Bouwoplei ding Zeeland, het Spos, het praktijk- en leercentrum voor motorvoertuigen op Arnestein en de MTS. Op deze lokaties kregen de meisjes praktijkop drachten, die zij onder toezicht en begeleiding van deskundi gen, waaronder meisjes die op dit moment een technische op leiding volgen, moesten uitvoe ren. Tussen de middag werd een gezamenlijke lunch ge bruikt in de mensa van het Zee land College. NEELTJE JANS - De Stichting Delta Expo en de Stichting Delta Park gaan proberen een gezamenlijk ondernemings plan op te zetten voor een the mapark waarbij de huidige ac tiviteiten van Delta Expo op N eelt je Jans worden uitge bouwd. Tot deze conclusie zijn beide besturen gekomen na bestude ring en bespreking van een analyse over een themapark op Neeltje Jans. De analyse is uit gevoerd door het Nederlands Research Instituut voor Re creatie en Tberisme (NRIT) in samenwerking met NRIT Con sultancy en Troost Interum Ma nagement. In grote lijnen zijn de beide be sturen het eens met de conclu sies en aanbevelingen uit het rapport. Zo stelt het NRIT dat alleen één* geïntegreerde aan pak tot succes kan leiden. De maximale investering stellen de onderzoekers op 23 miljoen gulden. Bij dit investeringsbe drag is het themapark zelfstan dig expolitabel. Het maximale bezoekersaantal is berekend op 575.000 bezoekers. Om der gelijke hoge bezoekersaantal len te halen is evenwel een ho gere investering nodig dan 23 miljoen gulden. De onderzoe kers gaan ervan uit dat daar voor middelen gevonden zullen worden. Beide besturen zijn tot de con clusie gekomen dat voor een themapark op Neeltje Jans het ambitieniveau om te beginnen bescheiden zal moeten zijn. Voor eind april verwachten bei de besturen een besluit te kun nen nemen in welke vorm en omvang de uitbouw van Delta Expo uitgewerkt zal worden. Advertentie FOTO KLAAR IUUBI teX fotografie video foto's in 1 uur klaar ZIERIKZEE - DAM 5 - TELEFOON 01110-127% Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46.— D jaarabonnement f 183, jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 21 Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CXI Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1