WEEKEND RECEPT BZN in Brielle dier in het vizier lieve mensen Voorjaarsreis KMPT Scheidrechtersgilde groeit steeds verder uit Van wie is deze poes? Zomerakademie van IAC gaat in mei van start Prefunko Snelbouw Funderingssystemen Eerste regionale groeps- expositie RAR in maart Varkenslever met uien- krentensaus Vierkoren- concert in Grutterswei Boomplantdag in Oostflakkee WOENSDAG 17 MAART 1993 17 Basisbereiding pan met anti-aanbaklaag: Een pan met anti-aanbak laag gebruikt u als een ge wone pan. De binnenkant is bedekt met een speciaal laagje dat aanbranden voor komt. Dit maakt het moge lijk veel minder vet te ge bruiken. U heeft maar een klein klontje of scheutje no dig (circa 25 gram bak- en braadprodukt of twee eetle pels olie voor een portie van 500 gram vlees). Wat vettere vleessoorten zo als gehakt, saucijsjes en speklapjes kunt u zelfs in het 'eigen' vet bereiden. Breng de temperatuur voor zichtig omhoog zodat het vet ook de gelegenheid heeft uit het vlees te treden. Maakt u de pan te snel heet dan heeft het vlees de nei ging onregelmatig bruin te worden, zelfs aan te bran den. Om dit te voorkomen kunt u ook twee eetlepels water in de koekepan doen als u het vlees erin legt. Te gen de tijd dat er wat vet uit het vlees begint te lopen, is het water verdampt. U kunt nu het vuur hoger zetten om het vlees te bakken. U heeft nodig voor 4 personen: 500 gram varkenslever 4 eetlepels krenten l'/ï deciliter rode vermouth 3 uien zout peper 2 eetlepels bloem 40 gram dieetmargarine 1 teentje knoflook l/2 eetlepel rode wijnazijn 4 toefjes peterselie Spoel in een zeef de krenten en laat ze goed uitlekken. Week in een kommetje de krenten in ca. 15 minuten in rode vermouth. Pel de uien en snijd ze in ringen. Dep de lever droog met keukenpa pier en snijd deze in reepjes van ca. 1 cm dik. Bestrooi de reepjes met peper en bloem. Meng de bloem door de reepjes lever zodat het gaat plakken. Schud de overtollige bloem eraf. Ver hit de dieetmargarine in een koekepan met anti aanbaklaag. Bak de reepjes lever al omscheppend op zacht vuur in ca. 8 minuten tot de lever van binnen rosé is. Schep de lever op een bord. Fruit de uiringen in de boter. Ca. 3 minuten zachtjes. Pel de knoflook en pers het er boven uit. Voeg de azijn toe en laat het verdampen. Schep de vermouth met de krenten en de reepjes ge bakken lever erdoor en ver warm het geheel in ca. 3 mi nuten door en door. Breng het op smaak met zout en peper. Schep de varkensle ver met de saus in een schaal en garneer het met de peterselie. Lekker met pasta en een tomatensalade. Voedingswaarde per portie: Energie: ±1345 kJ (320 kcal) Eiwit: 27 gram Vet: 15 gram Koolhydraten: 21 gram OUDE-TONGE - Zeven leden van de honk- en soft- balvereniging The Islanders hebben vorige week het scheidsrechter A diploma behaald. Drie deelnemers maakten meer dan de tien toelaatbare fouten en za gen het felbegeerde certificaat jammerlijk aan hun neus voorbijgaan. Door de enorme groei van de Oude-Tongse honkbalvereni ging werd het noodzakelijk het scheidsrechtersgilde uit te breiden met nieuw bloed. De interesse voor de cursus was aanzienlijk. In totaal volgden twaalf honk- en softballers de cursus. Deze bestond uit zes theorieavonden en één prak tijkmiddag. Wegens omstan digheden moesten twee cur sisten tijdens het examen ver stek laten gaan. De geslaagden voor het scheidsrechter A diploma zijn: Jamie Eilers (Zierikzee), Nico Eilers (Zierikzee), Leen Groe nendijk (Oude-Tonge), Rob Klaasen (Sommelsdijk), Huib Schellevis (Sommelsdijk), Jan Zwerus (Oude-Tonge) en Paul Zwerus (Oude-Tonge). Donderdag 18 maart start HSV The Islanders met een score cursus. Ook hiervoor is het mo gelijk een diploma te behalen. ZIERIKZEE - In het Dierenasiel Schouwen-Duiveland aan de Zandweg in Zierikzee zit een lapjespoes van een half jaar oud. Deze kat is gevonden in Brijdorpe. Zij zit al vanaf 3 maart in het dierenasiel te wachten tot haar baasje haar op komt halen. De ei genaar van dit beestje wordt verzocht contact op te nemen met het dierenasiel, telefoon 01110-17013. In dit asiel zitten nog acht andere katten, variërend in de leeftijd van ongeveer zeven maanden tot acht jaar. en drie honden, die ook graag een baasje willen. De kater Joris uit de Kattenopvang in Nieuwerkerk is geplaatst. (Foto: Joop van Houdt). BZN. (Foto: Pim Westerweel). BRIELLE - Vrijdag 26 maart geeft de populaire groep BZN een concert in SCC De Goote in Brielle. Hun nieuwe toernee is onder de naam Rhythm of the Heart in februari van start gegaan. De kaartverkoop voor het con cert in de Brielse sporthal loopt uitstekend. Wie dit con cert wil bijwonen kan dage lijks tijdens de kassa-uren in de Goote terecht. De kaarten kosten 40 of 37,50 gulden voor pashouders. De kaarten wor den op plaats verkocht. De kas sa is geopend op maandag-, dinsdag-, donderdag- en vrij dagochtend van 10.00 tot 12.00 ur en op woensdagavond van 19.00 tot 21.00 uur. Telefonisch reserveren is moge lijk via telefoonnummer 01870- 17264. Men is dan verzekerd van, een kaart, maar de plaats waar men komt te zitten wordt pas gekozen bij het afhalen van de kaart. Reserveringen dienen uiterlijk vrijdag 19 maart te zijn afge haald, na deze datum worden niet, afgehaalde kaarten weer ter verkoop aangeboden. Zowel gevorderden als beginners kunnen zich inschrijven voor de zomerakademie. MIDDELHARNIS - Het International Art Centre houdt ook deze zomer weer een zomerakademie, midweken van maandag tot en met vrijdag vanaf 10 mei tot en met 16 juli. De technieken waarin wordt lesgegeven zijn: potlood, houtskool, conté en pastel en de schildertechnieken aquarel, olieverf en acryl. Het perspectief dat onlosmake lijk verbonden is met het teke nen en schilderen van dorspge- zichten, zoals Goedereede, Mid- delhamis en Sommelsdijk', wordt behandeld. En het toe passen van de kleuren-theorie wordt geleerd, hetgeen onmis baar is voor het schilderen van landschappen. Dit is nodig om het diepte-effect nog meer uit te bouwen. Een ieder wordt op eigen ni veau individueel begeleid en de groepjes zijn niet groter dan acht personen per docent. De lessen worden verzorgd door ervaren docenten. Zowel gevor derden als beginners kunnen zich inschrijven. Beginners starten met tekenen. Gevorder den leren de zelf gekozen tech niek verder te ontwikkelen. Etsen Van 12 tot en met 16 juli houdt het IAC eveneens een midweek AMSTERDAM - De onbeken den die eerder deze maand de kluis hebben leeggeroofd van een bedrijf op Schiphol hebben een bedrag buitgemaakt van 6,5 miljoen gulden. OUDE-TONGE - Vrijdag 26 maart geven vier koren hun in middels traditionele Vierko- renconcert in de Grutterswei in Oude-Tonge. De deelnemende koren zijn Smalstads Gemengd Koor uit Brouwershaven, Gemengd Koor Excelsior uit Dirksland, Gemengd Koor Apollo uit Nieuwe-Tonge en Gemengd Koor Advendo uit Ooltgens- plaat. De beide eerste koren staan onder leiding van diri gent Bert Gebben. De dirigent van de andere twee koren is Fi ona Briant. Aanvang van het concert is 19.45 uur. De kaarten, die ver krijgbaar zijn aan de zaal, kos ten vijf gulden. etsen. Etsen is een boeiende, ambachtelijke techniek met vele mogelijkheden. Deze week wordt stap voor stap be geleid. Gevorderden zijn even eens welkom en kunnen meer- kleuren etsen afdrukken en grote platen afdrukken op de grote pers. Voor opgave of informatie kan men bellen met telefoonnum mer 01870-87155 of langs komen in de galerie, Ring 40, Middel- harnis. Advertentie Schuimrubber, binnenvering kombispring, polyther? In kombinatie met welke lattenbodem? Laat deze vraag u niet weerhouden van een goede nachtrust. Kom voor een persoonlijk advies naar Deurloo, uw bedspecialist. deurloo inlermeubel Haringvlietplein 4. Zierikzee. Tel. 01110-12946 's Maandags geskxen. Donderdagavond koopavond OUD-BEIJERLAND - De bouwplaats wordt steeds schoner en er wordt steeds economischer en efficiën ter gewerkt. Het werken in de bouw is daardoor aan zienlijk prettiger geworden. Eén van de produkten die daartoe bijdragen zijn de Prefunko Snelbouw Funderingssystemen, zoals die door Muys van Neer bos in Oud-Beijerland geleverd en gemonteerd wor den. Met het Prefunko systeem wordt niet alleen veel zware ar beid overbodig, maar wordt ook voldaan aan de eisen vol gens het nieuwe Bouwbesluit. T-vorm Het systeem werkt als volgt. Op de koppen van de heipalen worden speciale manchetten gezet, die door middel van moeren op de gewenste hoogte worden gesteld. Op deze man chetten komen vervolgens de kant-en-klare balken van ge prefabriceerd beton te rusten. De balken zijn precies op maat gemaakt en kunnen daardoor snel en eenvoudig gemonteerd worden. De balken zijn T- vormig waardoor er voldoende OUDE-TONGE - Op woensdag 24 maart houdt de Stichting Nationale Boomfeestdag voor de 37e keer de Boomplantdag. Deze dag heeft als thema Bo men en recreatie. Jaarlijks planten ruim 100.000 kinderen in het hele land een boom tijdens de Nationale Boomfeestdag. Als lokatie is dit jaar gekozen voor Ooltgens- plaat. Bij de Weipolderseweg en de Dorpsweg heeft de ruil verkaveling een stuk grond be schikbaar gesteld voor het planten van de bomen. Zoals ieder jaar gaan de kinde ren al om 09.00 uur aan de slag. Daarna krijgen zij limonade en een film in 't Centrum. Iemand van de Ruilverkaveling zal daarna nog iets over het plan vertellen. DEN HAAG - De prijzen in ons land zijn tussen half januari en half februari met drietiende procent gestegen. Tussen mid den februari 1992 en midden fe bruari van dit jaar stegen de prijzen met 2,4 procent. ruimte is voor een brede, ge- luidsisolerende muur. Door de T-vorm kan de balk in sommi ge gevallen lichter zijn dan bij de traditionele werkwijze. Een speciaal veermechanisme zorgt er voor dat de balken spanningsloos op de koppen van de heipalen dragen. Nadat de balken en de manchetten zijn aangestort met gecertifi ceerde mortel B25 ontstaat een monoliete constructie, waarin ook de koppen van de heipalen zijn opgenomen. Voordelen Het op deze manier te werk gaan heeft veel voordelen bo ven de traditionele manier van bekistingen timmeren en be wapeningen vlechten. Zo is er sprake van een slanke con structie met voldoende boven breedte; een belangrijke ge wichtsbesparing ten opzichte van een traditionele fundering; de grootste kans dat aan de ei sen van het bouwbesluit met betrekking tot geluidsover dracht wordt voldaan. Boven dien kunnen heipalen een hal ve meter korter zijn. Geen kop pensnellen meer. Bekisting en wapening niet meer nodig. Thn- slotte is de afstelling, de haar- zuivere afstelling, bouwplaats absoluut schoon en bestaat er twee tot drie weken planwinst. Vloeren Muys van Neerbos in Oud- Beijerland levert niet alleen de Pref unko-sy sternen, maar zorgt ook voor de berekening, het tekenen en de kant-en- klare montage van deze syste men. Met deze uitvoering vol doet Muys van Neerbos geheel aan het nieuwe Bouwbesluit. Dat men bij Muys van Neerbos meedenkt met het werken in de bouw blijkt ook uit het VBI- programma dat men voert. VBI produceert een groot as sortiment vloeren. Muys van Neerbos levert uit voorraad verschillende PS combinatie- vloeren en PS funderingsbe kistingen. Allemaal produkten waarmée in de bouw snel en ef ficiënt gewerkt kan worden. GOEDEREEDE - In de maand maart zal de verleden jaar opgerichte vereniging Regio Art Rijnmond (RAR) zich voor het eerst officieel naar buiten pre senteren. Op'vier lokaties zullen de beeldend kun stenaars van het RAR zich met een eerste regionale groepsexpositie aan het publiek voorstellen. In de galeries 't Oude Raadhuys te Spijkenisse, de Waag te Brielle en de Vloeiplanke te Goedereede en in de hal van het stadhuis te Spijkenisse zullen 38 leden van het RAR een grote diversiteit in werk, stijl en tech niek tentoonstellen. Het mag gerust een unieke ge beurtenis genoemd worden, dat binnen de regio Rijnmond de beeldend kunstenaars zich georganiseerd hebben en mid dels deze groepsexpositie zich centraal gaan presenteren. Op de eilanden Voorne-Putten, Hoekse Waard en Goeree-Over- flakkee maar ook uit Hoog vliet, Pernis, Rozenburg en Poortugaal was duidelijk be hoefte aan meer onderling con tact tussen de kunstenaars, maar ook een verlangen naar centrale coördinatie van hun belangen. Antwoord Het RAR lijkt een goed ant woord! Zelfs vanuit Rotterdam komen de aanmeldingen bin nen voor deze vereniging, het geen iets lijkt te zeggen over de noodzaak van een goede be roepsvereniging voor beeldend kunstenaars. Naast de be roepsleden kent het RAR ook sociëteitsleden. Aan de maan delijkse sociëteitsavonden in galerie 't Oude Raadhuys in Spijkenisse kunnen belang stellenden voor beeldende kunst, maar ook beoefenaars van creatieve technieken deel nemen. Centraal staat de inte resse in beeldende kunst. Op de avonden wordt door de be roepsleden vaak het eigen werk centraal gesteld en is dis cussie onderling mogelijk. Re gio Art Rijnmond is opgericht door een aantal beeldend kun stenaars uit de regio Rijn mond. De opzet van het RAR is bun deling van beeldend kunste naars in een versnipperde re gio; verbeteren van het contact met het publiek; verruiming van opdrachten en aankoopbe leid; het verdedigen van de be langen van de beroepsgroep; het versterken van de belang stelling en het begrip voor beeldende kunst bij het pu bliek, bedrijfsleven en over heid. Het RAR wil dit bereiken door op te treden als bemiddelaar voor beeldend kunstenaars; door het stimuleren van een ac tief kunstbeleid bij de overhe den; het bevorderen van expo sitiemogelijkheden en het sa menwerken met andere kun stenaarsorganisaties. Opening Deze eerste regionale groeps expositie wordt gehouden van 6 tot en met 27 maart. De offi ciële opening vindt plaats op zaterdag 6 maart om 14.00 uur in de hal van het stadhuis van de gemeente Spijkenisse. Bur gemeester L. Vleggeert van Spijkenisse opent deze mani festatie. In Goedereede vindt de exposi tie plaats in Galerie de Vloei planke, Markt 5, Goedereede. Openingstijden: woensdag van 13.00 tot en met 17.00 uur; vrij dag en zaterdag 12.00-20.00 uur; zaterdag van 13.00-17.00 uur. "telefoon: 01879-2122. ROTTERDAM - Tbneelgroep Amsterdam speelt van 24 tot en met 26 maart in de Rotterdam se Schouwburg het toneelstuk „Verre Vrienden" van Alan Ayckbourn. De komedie, ge speeld door onder anderen Ha- jo Bruins en Catherine ten Bruggencate gaat over drie echtparen, die een feestje ge ven voor een vriend, wiens vrouw onlangs is verdronken. In Ackbourns stukken laat hij zien hoe de ene mens de ander exploiteert. „Absent Friends" uit 1974 is vertaald door Ger Thijs onder de titel „Verre vrienden". Waar zijn ze gebleven, de hoepel en de tol 't zijn nu de Ninja Turtles alsjeblieft, doe me een lol. Waar zijn ze gebleven, aap, noot, Mies en Jet dat je in de hoek moest als je niet had opgelet. Waar zijn ze gebleven mijn vrindjes Jan en Piet carrière maken? Ik verbaas meniet? Langeweg MELISSANT - Zaterdag 24 april gaat de KMPT op excursie naar de prachtige Koninklijke Serren van Kasteel Laken in België. De serren zijn gevuld met dui- zenden exotische gewassen en elk jaar enkele weken te be zichtigen. Voorafgaand aan de excursie krijgen alle deelne mers koffie met gebak. Naast een bezoek aan Kasteel Laken wordt de binnenstad van Brussel bezocht. De reis wordt afgesloten met een diner in Antwerpen. Het vertrek vindt plaats tus sen 7.00 en 8.00 uur. De thuis komst is ongeveer 21.00-liur. De deelnemerskosten bedragen 45 gulden voor leden en 55 gulden voor niet-leden. Aanmelden kan bij L. van Prooyen (01870- 83734) en E. Wijk (01877-1666). De prijswinnaars van de Extra-puzzel van woensdag 3 maart zijn: De eerste prijs: Een waardebon van f 25,- Josien Voerman, Scheldestraat 41, Zierikzee De tweede prijs: Een waardebon van f 15,- A. van Poortvliet, Broekweg 23, Ouddorp De derde prijs: Een waardebon van f 10,- J. A. van Schelven, Jacob Catsstraat 10, Brouwershaven De sleutelwoorden van de puzzel van 3 maart zijn: In de boot nemen De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redactie Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. De enveloppe kan natuurlijk ook in de brievenbus van het kantoor aan het Jannewekken worden gedeponeerd. De Nieuwsbode Extra-puzzel verschijnt iedere veer tien dagen. Een vriendelijk verzoek is om op de enveloppe duidelijk het woord Extra-puzzel te vermelden. Enveloppen waarop niet staat vermeld om welke puzzel het gaat kunnen niet meedingen naar een prijs. De inzendingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk vrijdag 26 maart in ons bezit zijn. Denkt u aan de postzegel! Horizontaal 1. ten bedrage van (vz); 3. weefsel; 6. glanzende stof; 10. toetje; 13. behoeftig; 15. zeedier; 17. walkant waar schepen kunnen aanleggen; 19. reeds; 20. soort hijswerktuig; 21. ietfer; 22. aanwijzend voornaamwoord; 23. schijfje waarop balans zich beweegt; 24. omroepvereniging; 25. talrijke;-26. Latijnse afkorting voor vóór de middag; 27. insekt; 29. melkklier bij koeien en geiten; 30. dier; 32. loofboom; 34. steekwapen; 37. projectieplaatje; 38. diploma voor bedrijfsadministratie; 40. het achteruitgaan; 44. chroom (scheikundige afkorting); 45. de hoogste kringen; 47. land in Oost-Aziè dat na de Tweede Wereldoorlog in twee stukken is verdeeld; 49. inhoudsmaat; 50. onderdeel van een verbrandingsmotor dat de stroom naar de bougie ge leidt; 53. dier; 55. priem die schoenmakers gebruiken; 57. zwaardwalvis; 59. Chinese pot met drie afdelingen; 60. ooit; 62. opnieuw; 63. bewoner van een Europees land; 65. radon (scheikundige afkorting); 66. vluchtheuvel in Fries land; 68. vogel; 70. balk in het houten geraamte van een bouwwerk; 72. def tige vrouw; 73. huid; 74. republiek in Zuid-Amerika; 75. en dergelijke (afk.); 77. vogel; 79. vistuig; 81. voertuig; 82. bovenste rand van een dak; 83 plaats in Noord-Holland; 84. kloosterzuster; 85. gewichtsmaat. Verticaal: 1. geld dat je aan een bedelaar geeft; 2. getal; 4. op de plaats waar het over gaat; 5. beroep; 7. keurmerk; 8. bedrijver; 9. hoogstaand; 11. muzieknoot; 12. stad in Noord-Holland; 14. vruchtbaarmakende stof; 16. jon- genskiel; 18. dier; 24. dagblad (mv.); 25. rand van een wiel; 26. ongedwon gen vriendschappelijk; 28. oosterlengte (afk.); 31. in het jaar des Heren (afk.); 33. de letters noemen van; 35. naar omlaag; 36. luchtbuis voör onder water zwemmen; 39. inhoudsmaat; 41. dier; 42. putemme'rtje; 43. ge wichtsmaat (afk.); 46. op dat woord (Latijnse afk.); 48. eerstkomende (afk.); 49. stad in Limburg; 51. ver onder het oppervlak; 52. vodden; 54, stad in Noord-Brabant; 56. symbool voor tin; 58. rest na brand; 61. onbeweeglijk; 62. onbarmhartig; 64. eetlust; 67. struisachtige vogel; 69. jonge palingen; 71. republiek in Zuidwest-Azië; 76 muzieknoot; 78. vrouw die de baas speelt; 80. tegenover (afk.). De sleutelwoorden worden gevormd door de letters uit de vakjes; 12, 44. 49, 27, 9. 15 en 8. 18, en 3, 28, 11. 17. 21. 35 33, 44, 49, 7, 79, 54 en 22, 32 en 6, 57. 40.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 17