De bloedsomloop, van levensbelang voorjaarsmode 1993 ZAKEN-WERELD Meer woningen hard nodig voor asielzoekers met vergunning 1 Milieufonds provincie Zeeland Geluid heeft grote invloed op lichaam en geest van de mens Verton Schoenen reeds dertig jaar een begrip Damn Right Pretty nieuwe demo-cassette Rodi Dean Doel: duurzame verbetering kwaliteit milieu WOENSDAG 17 MAART 1993 15 Grote keus ■roeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE - Dertig jaar geleden ging Verton Schoenen van start in de Meelstraat tegenover het stadhuis in Zierikzee. Twee jaar daarna ver huisde de winkel naar het Havenplein, waar men de eerste jaren alleen de beschikking had over Havenplein 13. Later zijn daar ook de nummers 9 en 11 bijgekomen, en vorig jaar is de zaak ingrijpend verbouwd. Voor een goede schoenenhandelaar is het een uitdaging om de juiste schoen voor een bepaalde voet te vinden. ..De pas vorm moet goed zijn. de schoen moet makkelijk zitten, op plaatsen waar dat nodig is de voet ondersteunen en makke lijk lopen", aldus verwoordt Verton de belangrijkste pun ten voor een schoenenhandelaar. Het inkopen wordt hierbij steeds belangrijker. Hiervoor worden verschillende beurzen in het binnen- en buitenland bezocht. Voor het inkopen van de Quick-shoes filialen van Verton gaan tevens de bedrijfsleidsters mee naar de beurs, omdat er per filiaal verschillende schoenen worden ge vraagd. De Quick-shoes filialen bevinden zich in Zierikzee, Vlissingen en sinds vorig jaar ook in Middelburg. Quick-shoes is een organisatie met meer dan 450 filialen in Europa. Door dit grote aantal filialen kan er tegen scherpe prijzen ingekocht worden hetgeen zowel voor de klant als voor het bedrijf aantrekkelijk is. Een ander voordeel is. dat de winkelier eigen baas blijft en gericht naar zijn eigen klanten kan inkopen. Hij gebruikt dus alleen de naam, met alle voordelen van dien. van de organisatie. Het afgelopen jaar 1992 is voor Verton Schoenen een druk jaar geweest. Zowel de winkel in Zierikzee als de Quick- shoes vestiging in Vlissingen werden verbouwd. Bovendien werd, zoals eerder vermeld, in Middelburg een nieuwe vestiging van deze keten geopend. Voorlopig is het geld op", zegt zoon Lourus-Jan. die net als Wilhelm, zijn broer, ook in de schoenenbranche is beland. En inmiddels zit ook de volgende generatie er al weer aan te komen. ZIERIKZEE - Het versnellen van de toelatingsproce dures, heeft geleid tot een toenemend aantal asiel zoekers met een voorlopige toelatingsvergunning (VTV) dat woonruimte en opvang nodig heeft. Als daarop niet tijdig wordt ingespeeld dan ontstaan er zeker problemen. Daarom gaf de Zierikzeese com missie sociale zaken en volkskredietbank dinsdag middag het bestuur van de Intergemeentelijke So ciale Dienst Sint Philipsland/Schouwen-Duiveland de opdracht om na te gaan hoe dit probleem kan worden opgelost. Op dit moment zijn er in Ne derland enkele duizenden asielzoekers met zo'n voorlopi ge verblijfsvergunning die wachten op een woning. Dat probleem, waarover de mini steries van VROM, WVC en so ciale zaken zich nu buigen raakt echter ook de gemeenten. Alleen in de asielzoekerscentra in Burgh, Goes en Middelburg wachten op dit moment hon derdvijftig asielzoekers met zo'n voorlopige verblijfsver gunning, die op basis van hu manitaire doeleinden wordt verstrekt. Deze behoeven niet automatisch alleman in Zee land gehuisvest te worden, maar een deel daarvan zal wel hior willen blijven wonen. Dat betekent dat de gemeenten naast het reserveren van ROA- woningen voor asielzoekers die nog niet zijn uitgeprocedeerd ook voor deze groeiende groep vóór huisvesting en opvang moet zorgen. Gezien het gegeven dat er de komende jaren weinig nieuwe huizen zullen worden gebouwd stelt dat de gemeenten voor problemen. Daarom vond J. A. van de Broeke, directeur van de sociale dienst het nu het juiste moment om op dit punt een be leid te gaan ontwikkelen. Be halve meer woningen is ook meer opvang en taalonderwijs nodig. Inmiddels zijn er op Schouwen-Duiveland zo'n veertien asielzoekers met een voorlopige verblijfsvergun ning die een opleiding zouden moeten gaan volgen. Dat brengt echter financiële conse quenties met zich mee. Door gebruik te maken van een sti muleringsmaatregel van het ministerie van WVC en met het budget van het Regionaal Edu catief Centrum dat de Neder landse lessen aan buitenlan ders verzorgt zou dit een eind kunnen worden opgelost. De opmerking van Van de Broeke dat verwacht wordt dat de groep asielzoekers met een voorlopige verblijfsvergun ning de komende tijd gaat ver dubbelen deed dè commissie bedenkelijk kijken. Naast de opvang van deze groep hebben de gemeenten ook nog te ma ken met de twee promille rege ling. Dit houdt in dat een ge meente een aantal asielzoekers huisvest, dat overeenkomt met twee promille van de bevol king. Dit percentage is nog be reikt omdat indertijd besloten is om dit geleidelijk aan - ,,in een tempo dat we qua opvang aankunnen"- te realiseren. Het groeiend aantal asielzoekers met een voorlopige verblijfs vergunning dreigt dat streven nu te doorkruisen. ,,Door druk van bovenaf zou het weieens kunnen dat je als gemeente in een stroomversnelling raakt, waardoor je 't niet meer alle maal aankunt" aldus wethou der D. van der Wekken. „We willen best, maar of 't ook alle maal kan" daar was Van der Wekken nog niet zo zeker van. Het opvangbeleid krijgt hier door immers een omvang die niet te voorzien was. Dat het in ieder geval geld gaat kosten, daarover bestond geen twijfel. Waar dat geld vandaan moet komen (ROA-gelden kunnen hiervoor niet worden gebruikt) en wie die nieuwe groep moet begeleiden bij zijn integratie in de Nederlandse samenleving dat staat nog helemaal open. Voor de vrijwilligers die in het kader van de Regeling Opvang Asielzoekers de asielzoekers begeleiden en voor het ROA- coördinatieteam wordt dat te veel, terwijl het maatschappe lijk werk ook krap in perso neel en middelen zit. Hoe dan ook moet echter voorkomen worden dat er allerlei aparte groepjes begeleiders worden gevormd. Vaststaat is dat voor deze nieuwe groep asielzoekers extra opvang moet worden ge organiseerd. Dat kost echter geld, maar zoals mevrouw C. Klippel-Huurling het zei „Wat meer geld uitgeven voor een goede opvang is al met al mis schien goedkoper dan het aan hun lot overlaten van deze groep". Aan het bestuur van de Intergemeentelijke Sociale Dienst is het nu om het pro bleem in kaart te brengen en om hiervoor (mogelijke) oplos singen te bedenken. Kwijtschelding Zonder uitzondering positief was de commissie over de nota over het kwijtscheldingsbeleid zoals gemeenten en waterschap dat kennen. Alle gemeenten in de regio kennen zo'n kwijt scheldingsregeling voor de on roerende zaak belasting en hanteren daarbij de rijksnor men. Alleen de Reinigings dienst Schouwen-Duiveland kent op dit moment geen kwijtscheldingsbeleid. Dit vanwege het streven van deze gemeenschappelijke dienst om kostendekkend te werken. Het bestuur van de reinigings dienst staat volgens Van der Wekken niet onwelwillend te genover zo'n kwijtscheldings beleid, mits de politiek dan ex tra geld beschikbaar stelt om te voorkomen dat de dienst hierdoor met een exploitatiete kort wordt geconfronteerd. Al vorens deze kwestie via de ge meenschappelijke regeling te bespreken moeten de fracties deze zaak ook intern bespre ken. Hoe functioneert het lichaam? ZIERIKZEE - Onze spieren werken niet vanzelf. Net als andere weefsels en organen hebben zij zuurstof en voedingsstoffen nodig. Voor de aanvoer daarvan zorgt de bloedsomloop. Via een leidingnet van steeds nauwer wordende bloedvaten met vele ver takkingen bereikt bloed de verste uithoeken van ons lichaam Organan gedragen zich als klanten van het waterleiding bedrijf. Zij maken zelf uit hoe veel bloed zij afnemen door middel van verwijding of ver nauwing van de bloedvaten. Om zes liter bloed per minuut rond te laten stromen is vol doende druk in de aanvoerlei- dingen, de grote slagaders, no dig. Daarvoor is de hartspier als pomp verantwoordelijk. Niet uitrusten Andere spieren kunnen nog wel eens uitrusten. Het hart daarentegen moet door blijven werken en dus voortdurend ge voed worden. Dat gebeurt via een kronkelig netwerk van bloedvaten. Deze kransslaga deren hebben heel wat te ver duren van het afwisselend sa mentrekken en ontspannen van de hartspier. Als deze bloedvaten het laten afweten, zijn de gevolgen ernstig: een hartinfarct of angina pectoris, in het geval een gedeelte van de hartspier geen of te weinig bloed krijgt. Ook de hersenen hebben een wijd vertakt netwerk van bloedvaten dat moet zorgen voor voldoende aanvoer van stoffen. De hersenen zijn kwetsbaar. Als zenuwcellen geen zuurstof krijgen, raken zij binnen enkele minuten onher stelbaar beschadigd. Pas als belangrijke vaten vernauwd of verstopt zijn, merken wij er wat van. Daarom denken de meeste mensen dat er niets aan de hand is. Zelfs een man van middelbare leeftijd met een te hoge bloed druk, die een pakje sigaretten per dag rookt en die niet de moeite neemt te laten controle ren hoe hoog zijn cholesterol gehalte is, stelt zich zijn kransslagaderen voor als pijp jes versgekookte macaroni, stevig desnoods, mar wel mooi open. Hij en zijn familie zullen hoogst verbaasd reageren als ook hem een hartinfarct treft, en zullen dat wijten aan de stress op het werk, de belastin gen of de luchtverontreiniging. Een goede bloedsomloop is van levensbelang. Daarom doet het lichaam er alles aan om schade te herstellen of in ieder geval beperkt te houden. Als dat niet lukt, kunnen artsen proberen er wat aan te doen. Met behulp van medicijnen, door een stuk je nieuwe leiding aan te leggen of een verstopping weg te du wen. De vraag is wat wij zelf kunnen doen om het niet zover te laten komen. Boekje Wie meer wil weten over het functioneren van de bloedva ten, kan een boekje bestellen bij de stichting Bio-Weten- schappen en Maatschappij door storting van 10,- op giro rekening 154373, ten name van St. Bio-Wetenschappen en Maatschappij te Utrecht o.v.v. „Bloedsomloop' De Tilburgse formatie Rodi Dean. ZIERIKZEE - Damn Right Pretty is de titel van de onlangs gelanceerde demo-cassette van de popgroep Rodi Dean. De demo ligt inmiddels bij diverse pla tenmaatschappijen om beoordeeld te worden. De muziek op de demo kan omschreven worden als ste vige Southern Rhythm Blues. Twee van deze maatschappijen mochten tijdens de presentatie van de demo op 5 februari mee maken hoe Rodi Dean de zaal plat speelde. De Tilburgse formatie, met in hun gelederen Jeroen van 't Le ven uit Zierikzee en Gerrit Rentier uit Kerkwerve, boekt reeds drie jaar succes in rokeri ge kroegen en zalen en op festi vals. De groep won een Popslag op Radio 3 en stond in het voor programma van onder meer The Black Crowes en Chris Spedding. Een belangrijke inspiratiebron voor de muziek van Rodi Dean vormen de Texaanse bands, zo als The fabulous Thunderbirds en Omar the Howlers. Mu ziek waarin een stuwende swampbeat, een scherp gitaar- en een oerdegelijk toetsenge- luid centraal staan. Binnenkort is de groep in Zee land te beluisteren. Zondag 28 maart geven zij een concert in Bar American in Middelburg. Later in het jaar, op 19 juni, zul len zij aantreden tijdens het Anywave-festival in Podium voor theater en muziek Bro- gum in Zierikzee. Advertentie Een blik op de ruime collectie van Verton Schoenen. (Foto: Joop van-Houdt Projecten die een bijdrage leveren aan de kwaliteit van het milieu komen voor een subsidie uit het Milieufonds in aanmerking. (Archieffoto). MIDDELBURG - De provincie Zeeland heeft een mi lieufonds. Individuele personen, particuliere instel lingen, bedrijven en overheidsinstanties kunnen uit dit fonds subsidie krijgen voor projecten die ten goe de komen aan het milieu in Zeeland. Doel van het fonds is om nieuwe activiteiten te stimuleren die ge richt zijn op een verbetering van de kwaliteit van het milieu. Projecten die voor subsidie in aanmerking komen moeten te maken hebben met vernieu wende. ontwikkelingen of werkwijzen, met bewustwor ding, met natuur- en milieu educatie of met duurzame landbouw, zo luidt de eis van de provincie. Bewustwording Onder die vernieuwende pro jecten kan van alles worden verstaan. Van een slimme ma chine die er voor zorgt dat er minder afval overschiet, tot het gebruik van milieuvriendelij ke grondstoffen. Bij bewust wording gaat het bijvoorbeeld om het geven van voorlichting of het houden van cursussen. De provincie vindt bewustwor ding belangrijk omdat meer kennis er toe kan leiden dat mensen eerder geneigd zijn om het milieu te ontzien. Daar naast krijgt men meer begrip voor milieumaatregelen die, op korte termijn, soms wat onge mak met zich mee kunnen brengen. Kennis en inzicht is volgens de provincie ook van belang om mensen meer res pect, verantwoordelijkheid en zorg voor de natuur aan te le ren. Vandaar dat natuur- en milieu-educatie voor subsidie in aanmerking komt. Bij duur zame landbouw denkt de pro vincie aan produkten en pro- duktiemethoden die rende ment geven en natuurlijke bronnen niet steeds verder uit putten of verontreinigen. Omdat het fonds uitdrukkelijk een stimuleringsfonds is, is het niet bedoeld voor uitgaven ter sanering van bestaande milieu belastende situaties. Daar zijn namelijk ander geldbronnen voor, bijvoorbeeld bij bodem sanering. Ook de gangbare milieu-inspanningen, zoals vastgelegd in de vergunning verlening, komen niet voor subsidie in aanmerking. Voorwaarden Aan het verkrijgen van een bij drage is een aantal voorwaar den verbonden. Allereerst moet het project voldoen aan eerder genoemde doelen. Als dit doel niet duidelijk is of als de doelmatigheid in twijfel wordt getrokken wordt geen subsidie gegeven. Doorgaans gaat het hier om een eenmalige subsidie. Het is dus niet de be doeling dat de provincie jaar in jaar uit dezelfde activiteiten ondersteunt. De aanvragen die nen ook betrekking te hebben op projecten die geheel of voor een groot deel in Zeeland tot stand komen of op Zeeland zijn gericht. De vernieuwende pro jecten moeten passen in het provinciale milieubeleid zoals dat is verwoord in de Nota Ke rend Tij. Deze projecten moe ten 'uitstraling' hebben, dat wil zeggen dat er zoveel aan trekkingskracht vanuit gaat dat ook anderen voor een mi lieuvriendelijker spoor kiezen. Aanvragen voor bijdragen uit het milieufonds kunnen wor den gedaan door particuliere instellingen, overheidsinstan ties en individuele personen. Eenmaal per jaar is er een subsidie-ronde. Wie in aanmer king wil komen moet de aan vraag indienen voor 1 april. Uiterlijk twee maanden na dit tijdstip wordt een beslissing genomen. Als er in het fonds na uitkering nog voldoende geld over is en er dienen zich nog projecten aan, dan wordt beke ken of deze alsnog voor subsi die in aanmerking komen. Het milieufonds springt niet ver der dan de polsstok lang is. Dat betekent dat er per jaar voor ongeveer 500.000 gulden aan subsidies kan worden uit gekeerd. De subsidiepercenta ges liggen in het algemeen tus sen de vijftig en de honderd procent van de kosten van het project. Engeland en Amerika bijvoor beeld worden ongewoon veel mensen opgenomen in psychia trische klinieken. Lawaai kan irritaties oproepen en mensen tot dingen drijven die ze anders nooit zouden doen. Ze worden agressief. En omdat lawaai bewustzijnsver- nauwend werkt, kun je die agressie niet meer beheersen. Een docent Nederlands keek vaak thuis tentamens na en be reidde colleges voor. Hij werd dag in dag uit gehinderd door het lawaai van een generator op een boot, die in het kanaal lag aan de overkant van de weg. Tbt zijn eigen verbazing werd hij kwaad op zijn kinde ren. Hij sloeg ze of schold op hen, terwijl ze dat niet verdien den. Het gedrag van de docent is te verklaren als je weet dat het la waai van de generator die agressie in hem had losge maakt. Onder andere omstan digheden zou hij die agressivi teit wel kunnen beheersen. Maar door het lawaai verloor hij zijn zelfbeheersing. De door het lawaai opgewekte agressie kan zelfs gevaarlijke vormen aannemen. Zo is het voorgekomen dat het knallen van vuurwerk tijdens Oud en Nieuw zoveel agressie bij een man opriep, dat hij iemand, die het vuurwerk afstak, op straat doodschoot. Na de vliegramp in de Bijlmer meer, voelen veel omwonenden van Schiphol iedere keer angst als er een vliegtuig over komt bulderen. Bewust of onbewust speelt deze angst een rol bij de beleving van het vliegtuigla waai. Er zijn allerlei vormen van ge luidhinder, afkomstig van di verse bronnen. Klachten over geluidhinder komen dan ook wijd en zijd verspreid voor. In 1988 had 66 procent van de Ne derlandse bevolking last van burengerucht: luide televisies, klakkende hakken, schreeu wende kinderen, slaande deu ren, jankende huisdieren etce tera. Geluidhinder neemt steeds meer toe. In 1977 onder vond 49 procent van de Neder landse bevolking hinder van het geluid van wegverkeer. In 1988 was dat al 60 procent. Soms worden klachten over ge luid niet serieus genomen. Als je over lawaai klaagt, wordt dat nogal eens overdreven ge vonden. Lawaai, dat hoort er nu eenmaal bij, wordt dan ge dacht. Het is onderdeel van de ze maatschappij. Maar dat is natuurlijk onzin, want als je op die manier redeneert, blijf je je hele leven opgejaagd en geïri- teerd rondrennen. Aan lawaai kun je niet 'wennen'. Het blijft een eeuwige bron van overlast, die je zowel lichamelijk als geestelijk sloopt. Mensen in een rustige woon- en werkom geving voelen zich gezonder en fitter dan diegenen die dage lijks een flinke portie lawaai te verduren krijgen. De Nederlandse Stichting Ge luidhinder (NSG) probeert ge luidhinder in Nederland zoveel mogelijk tegen te gaan. De NSG beschikt over veel kennis op het gebied van geluid en ge luidhinder en adviseert van daaruit zowel particulieren, als de overheid en het bedrijfs leven. De NSG geeft folders uit met informatie over geluidhin der: wat is geluidhinder, wie veroorzaakt geluidhinder, wel ke vormen zijn er en wat kun je er tegen doen. De NSG geeft ook antwoord op uw vragen. Belangstellenden kunnen bel len of schrijven naar: NSG, Postbus 381, 2600 AJ Delft, te lefoonnummer 015-562723. I In zogenaamde stiltegebiedcn mogen natuurlijke geluiden niet of nauwelijks door menselijke activiteiten worden verstoord. (Foto: Nederlandse Stichting Geluidhinder, Delft). A ZIERIKZEE - Geluid heeft grote invloed op geest en lichaam. Het is overal en dringt tot iedereen door. Ie der geluid komt via de gehoorgang in de hersenen te recht en wordt daar verwerkt. De hersenen sturen alle organen in het lichaam, niet alleen hart, longen en lever, maar ook darmen, nieren en spieren. Op de ze manier heeft geluid invloed op het hele lichaam en kan het ziek maken! Een onderzoek in een laborato rium van de Universiteit van Groningen heeft bijvoorbeeld aangetoond dat mensen die re gelmatig worden geplaagd door storende geluiden, een ho gere uitscheiding van magnesi um in hun urine hebben. Dit kan leiden tot hart- en vaat ziekten. Ook de bloeddruk en de hartslag kunnen toenemen. Dat gebeurt bijvoorbeeld bij iemand die geconcentreerd is en gestoord wordt door lawaai. Als we slapen wordt ons li chaam beïnvloed door geluid. Gedurende de slaap kunnen li chaam en geest uitrusten en herstellen. Deze rust- en her stelperiode is erg belangrijk om goed te kunnen functione ren in het dagelijks leven. De slaap is verdeeld in een aantal stadia. Het eerste stadium, na het inslapen, is de 'lichte slaap', die na een aantal tus senstadia uiteindelijk wordt gevolgd door de 'diepe slaap'. De cyclus duurt ongeveer an derhalf uur en begint dan weer van voren af aan. Een gezonde slaap bevat al deze stadia. 3 Nachts staan de oren van ie mand die slaapt open, ieder ge luid wordt door de hersenen verwerkt. Het geluid kan er de oorzaak van zijn dat een sla pend persoon niet in het 'diepe slaapstadium' terechtkomt. De diepe slaap is van het grootste belang om ervaringen te ver werken en van de vermoeienis sen van de dag te herstellen. Bewoners in de buurt van vliegvelden met nachtvluchten kunnen door het geluid van de overrazende vliegtuigen heen slapen. Maar dat wil niet zeg gen dat ze geen last hebben van vliegtuiglawaai. De volgende dag zijn ze moe en geïrriteerd; ze zijn niet 'uitgeslapen'. Ze doen hun alledaagse bezighe den (werk, boodschappen, f huishouden) minder goed en hun weerstand tegen infectie ziekten neemt af. De oorzaak hiervan? Ze hebben een aantal stadia in hun slaap overgeslagen door het onbe- ir wust gehoorde, nachtelijke ge luid van overrazende vliegtui gen. Geluidhinder sloopt de gezond heid niet van de ene dag op de andere. Pas na langere tijd on dervind je zowel geestelijk als lichamelijk de gevolgen. Het is een sluipend proces. Bij lang durige en/of regelmatige blootstelling aan hoge geluid niveaus leidt dat bijvoorbeeld na verloop van jaren tot ge- hoorbeschadiging. In 1975 liep één op de twee Nederlanders die in de industrie werkten, kans op een gehoorbeschadi- ging als gevolg van het jaren lang acht uur per dag werken in een lawaaiige omgeving. Sindsdien is er door een stren gere regelgeving wel het een en ander ten goede veranderd in de industrie. Maar harde ge luidbronnen zijn ook op andere plaatsen terug te vinden; bij popconcerten, bijvoorbeeld of door het gebruik van een luide walkman, in vrachtwagens, op motorfietsen of door het afste ken van knalvuurwerk. Geluidhinder werkt in op je geest. Iedereen kent dat wel: het gevoel dat je erg zenuwach tig wordt door keiharde herrie. Lawaai vormt een gevaar voor de geestelijke gezondheid. In woonwijken bij vliegvelden in

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 15