Westerschouwen werkt aan plan voor ontwikkeling- recreatie in Namestovo Boswachterij Westerschouwen wordt door recreant en inwoners positief gewaardeerd In Sloivaakse stad al heel wat veranderd door gemeenteband met Westerschouwen Nu al verscherpte, eisen aan dijk versterking Onderzoek Nationale Hogeschool voor Toerisme en Verkeer: DONDERDAG 11 MAART 1993 NR 25322 3 h Namestovo: een plaatsje in heuvelachtig Sloioaaks gebied. BURGH-HAAMSTEDE - De gemeente Westerschouwen wil, uiteraard als de gemeenteraad daarmee ak koord gaat, anderhalve ton uittrekken voor het opzetten van een ontwikkelingsplan voor de recreatie in en om het plaatsje Namestovo in Slowakije. Een opmerkelijk initiatief, maar volgens wethouder G. J. W. van der Salm en welzijnsambtenaar B. Stuit is het niet meer dan een logische uitbouw van de gemeente band tussen Westerschouwen en Namestovo. „Het aardige is dat de gemeenteband met Namestovo niet al leen gedragen wordt door de gemeenteraad, maar ook door de inwoners van de gemeente", aldus Van der Salm. „Er zijn al verschillende spontane acties vanuit de bevolking geweest". Het initiatief voor de gemeen teband tussen Westerschouwen en Namestovo kwam in 1991 van het college van burgemees ter en wethouders. „Maar de gemeenteraad had al eerder in een notitie laten weten iets te willen doen aab.sapienwerking, met andere gemeenten in de Derde'Gereld of in het Öóst'-' blok", aldus wethouder Van der Salm. Men ging op zoek naar mogelijkheden en uitein delijk kwam men terecht in het Slowakije van vlak na de zij den revolutie. Tsjechië en Slo wakije stonden op dat moment sterk in de belangstelling. Geen jumelage Van der Salm: „Ons uitgangs punt is altijd geweest om con tact te hebben met een verge lijkbare gemeente. We wilden per se geen jumelage in de zin van een bestuurlijke en cultu rele band. Het is altijd onze op zet geweest om een gemeente band aan te gaan met een meer waarde". De Vereniging van Nederlandse Gemeenten had ondertussen een inventarisatie' gemaakt van mogelijke ge meenten in het Oostblok die een verbintenis a art; ^wilden- gaan met een Europese ge meente. De keuze van de ge meente Westerschouwen viel uiteindelijk op Namestovo, een plaatsje met 7000 inwoners dat -net als Westerschouwen- de no dige recreatieve mogelijkhe den biedt. Via de Slowaakse ambassade in Den Haag kwamen b en w van Westerschouwen in contact met Anrej Jankubiak. Tot ver rassing van de vertegenwoordi gers van Westerschouwen bleek Jankubiak het plaatsje Namestovo te kennen en wel heel goed zelfs; hij was er gebo ren. Jankubiak werd de contactper soon tussen Westerschouwen en Namestovo en niet lang daarna trok een Wesférschouw- se delegatie voor het eerst naar Namestovo:- ,,'Die 'éerste; on't-" rrioètingJ "met' Nafnestoyo was voor ons een grote verrassing", vertelt Stuit. „We gingen er naar toe om kennis te maken en we werden in sneltreinvaart overal langs geleid". Van der Salm: „Ze wilden in zo kort mogelijke tijd laten zien wat ze allemaal hadden". Het allereerste dat de Wester- schouwse delegatie opviel in Namestovo was dat het plaats je in feite bol staat van de re creatieve mogelijkheden, maar dat deze absoluut niet uitge buit worden. Van der Salm: „Er is wat recreatieve ontwik keling rond het - stuwmeer, maar daar is veel meer van te maken". Stuit vuj,t aan: „In de tijd van het communisme was er weinig toerispie en al even weinig concurrentieDat heeft tot gevolg gehad dat er heel weinig aandacht is'bésteed aan het uiterlijk yah bijvoorbeeld de'hotels; Dié zï£h ér 'ge'Wooh niet uit, ze zijn verveloos". Van der Salm: „En dat geldt eigen lijk voor alle voorzieningen; ze zien er niet uitnodigend uit". Veel gebeurd in de twee jaar dat er een ge meenteband bestaat tussen Westerschouwen én Namestovo is er in de Slowaakse plaats volgens Van der Salm en Stuit al heel wat veranderd. Van der Salm; „Ze hadden ons gevraagd om zo eerlijk moge lijk te zijn in ons commentaar, maar daar moetje wel heel zorgvuldig mee omgaan. Wat wij absoluut niet wilden was gezien worden als Westerlingen die anderen wel even komen vertellen hoe het allemaal be ter kan". Stuit haakt in: „Tbch zie je dat er een bepaald proces aan de gang is. Een aantal men sen uit Namestovo heeft nu ook gezien hoe het er in het Westen aan toe gaat en je kunt bijvoor beeld nu al zien dat er meer aandacht besteed wordt aan de etalages van winkels". Volgens Van der Salm is er ook al heel wat verbeterd aan de sa nitaire voorzieningen. „We hebben het meegemaakt dat er bijvoorbeeld geen deur in een wc zat, of dat er enkel een douche-gordijn hing". Iets wat er in de jaren na de zijden revo lutie op achteruit ging was de industrie in Namestovo. De fa brieken met hun ouderwetse machines werden geconfron teerd met concurrentie vanuit het buitenland en tegen die strijd was men in het geheel niet opgewassen. Hetzelfde verhaal geldt voor de land bouw. Nadat de communisti sche sowchozen en kolchozen opgeheven waren werd het land teruggegeven aan hen die het land oorspronkelijk in het bezit hadden gehad. „Maar die mensen waren nu rond de tach tig jaar en hun kinderen had den nooit geleerd om in het boerenbedrijf te werken". Ondanks dat gebrek aan ken nis en ervaring stortten velen zich toch in het avontuur van het eigen (boeren)bedrijf. Boe renbedrijven van zo'n twee a drie hectare werden opgestart. Het liep in veel gevallen stuk omdat, zo stellen Van der Salm en Stuit, de meeste kersverse ondernemers nooit hadden ge leerd hoe ze een eigen bedrijf op moesten zetten. De meeste bedrijven gingen- roemloos ten onder en als er dan al een be drijf was dat met winst draai de werd die winst niet in de verdere ontwikkeling van het bedrijf gestoken, maar aange wend voor de aanschaf van een aü't'o of 'een ander luxe 'artikel. Volgens Van der Salm én St,uit een regelrechte erfenis van het communisme. „De mensen daar hebben nooit geleerd om zelfstandig te denken. De beslissingen werden altijd van hogerhand genomen. En je moet niet vergeten dat samen werking daar nu, na het ver dwijnen van het communisme, een vies woord is. Men is veel te blij dat men eindelijk vrij is", aldus Van der Salm. Mogelijkheden Ondanks alle tegenslagen ziet de toekomst van Namestovo er volgens Van der Salm en Stuit bepaald niet hopeloos uit. Van der Salm: „De potenties voor een recreatieve ontwikkeling zijn heel nadrukkelijk aanwe zig. Het dorp ligt in een berg achtig landschap bij een stuw meer en dat biedt gewoon een prachtige aanblik. Er is een heel mooi kasteel in de buurt en er zijn ook wintersportmo gelijkheden". Van der Salm te kent daar meteen bij aan dat er nog heel wat moet gebeuren om van Namestovo-een bloei end recreatieoord te maken. In de zomer is het warm in dat deel van Slowakije en wat is dan heerlijker dan op een ter rasje van een koele dronk ge nieten. „Die terrasjes zijn er wel, maar het ziet er niet uit en ze zijn veel te klein", aldus Van der Salm. Verder is volgens de Wester- schouwse wethouder de infra structuur zeker voor verbete ring vatbaar. „De grote wegen zijn prima, maar als je daar buiten komt moet je maar af wachten wat je tegenkomt. Dat kan een zandpaadje of een kar- respoor vol kuilen zijn". Uit fi nancieel oogpunt is Namestovo voor de toerist zeer aantrekke lijk, zo blijkt uit het verhaal van Van der Salm. „Voor de mensen daar is het allemaal duur, maar voor ons is het spot goedkoop. Voor een biertje bij voorbeeld betaal je daar 60 cent en voor een liter benzine 1,09. Voor ons is dat goed koop, maar als je bedenkt dat het gemiddelde maandinko men daar omgerekend 250,- per maand is...". Een ander sterk punt van Namestovo is volgens Van der Salm de grote gastvrijheid. „Ik ben de laat ste keer dat ik er was naar de jaarmarkt geweest en voordat ik op de helft was stond mijn agenda al vol met allerlei af spraken. Ik moest overal eens een keertje op bezoek ko men...". Niet zo gestresst Dat Westerschouwen heel wat voor Namestovo kan doen mag duidelijk zijn, maar volgens Van der Salm kan Westerschou wen ook het een en ander leren van Namestovo. Dan gaat het vooral om de manier waarop mensen daar met elkaar om gaan. „De mensen zijn daar he lemaal niet zo gestresst bezig als hier. Ze hebben veel meer aandacht voor elkaar en er is ook eën bloeiend verenigings leven. En dan denk ik dat we er Wat dat betreft hiér' nog héél 1 Wat van kunnen leren'r. Wester schouwen is volgens Van der Salm en Stuit één van de wei nig plaatsen in Zeeland die een dergelijke gemeenteband met een Oostblokland heeft. In Zie- rikzee bijvoorbeeld wordt nog steeds vastgehouden aan de ju melage met het Engelse Hat field en het Franse Saint Hilai- re du Harcouët. „Daar hoor je mij geen kwaad woord over zeggen", stelt Van der Salm. „Maar ik zou het zelf zeer toe juichen als ook andere gemeen ten op Schouwen-Duiveland de richting opgaan die wij in zijn geslagen". met de plaatselijke'overheid, de recreatie-ondernemers en de middenstanders. De heer M. C. Mol, hoofd van het district Delta-Noord van Staatsbosbeheer, toonde zich bij de presentatie zeer content met de hoge waardering aie aan de Boswachterij Wester schouwen wordt gegeven. De aanbeveling om wat meer doel groepgericht te gaan werken in samenwerking met andere in stanties werd overgenomen, zo beloofde Mol. Verrassend noemde Mol de' conclusie dat de bezoeker de Boswachterij gevarieerd en aantrekkelijk vond. Dit omdat de Boswachte rij in feite nog een erg jong en eenvormig gebied is met 220 hectare naaldhout en slechts 45 hectare loofhout. Een goed toe zicht en begeleiding van de be zoeker, één van de genoemde wensen, noemde Mol een must. Doordat er slechts één persoon in vaste dienst is, is dit echter geen gemakkelijke zaak, zo wist hij. Op de vraag naar be tere informatie is door Staats bosbeheer al ingesprongen via nieuwe bebording en de uitga ve van nieuw foldermateriaal. Over de invulling van de infor- matieschuur, die nu vooral wordt gebruikt als vertrek punt van excursies, wordt ver der nagedacht. Permanenter openstellen en het plaatsen van foto-exposities zijn hierbij enige opties. Tbrwijl bij Staats bosbeheer de gedachte leefde dat de strengere controles op loslopende honden niet posi tief zouden worden ontvangen door de bezoekers, was het re sultaat van de enquête juist te genovergesteld. Reden te meer, aldus Mol, om met name in het broedseizoen extra streng hier op te letten. Na de presentatie van de resul taten van het onderzoek maak ten de genodigden onder lei ding van drie boswachters een rondwandeling door de Bos wachterij om niet alleen op pa pier maar ook in de praktijk te ondervinden hoe het met de Boswachterij Westerschouwen is gesteld. Verwachting t/m maandag 15 mrt. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. 4 graden Middagtemp. 12 graden Windkracht zuid 4 Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 5 graden Middagtemp. 12 graden Windkracht zuid 3 Maandag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 5 graden Middagtemp. 13 graden Windkracht zuidwest 3 ZON- EN MAANSTANDEN 12 mrt. Zon op 06.59, onder 18.35 Maan op onder 08.24 Laatste Kwartier: 15 maart (05.18) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het wordt zachter. De scheiding tussen vrij koude lucht in het noorden en veel zachtere lucht in het zuiden ligt in de vorm van een wolkenband boven ons land. Gelei delijk aan komt er bij ons een zuide lijke stroming op gang en daarmee wint de zachtere lucht terrein. Van nacht zijn er vooral in het noorden nog wolkenvelden, maar er valt geen regen. Op een enkele plaats kan een mistbank onstaan. De mini mumtemperatuur ligt rond plus 4 graden en er is niet veel wind. Mor gen trekt in de loop van de dag de bewolking naar het noorden weg. In het zuiden en midden, en later ook in het noorden van het land, mag dan op zonnige perioden worden gerekend en het blijft overal droog. De temperatuur loopt in de middag op tot ongeveer 12 graden. De zui denwind is zwak tot matig, rond kracht 3. In deze weersituatie komt tijdens het weekeinde weinig of geen verandering. Vooral zaterdag belooft een zonnige dag te worden, zondag neemt de kans op bewol king wat toe, maar het blijft droog. De temperaturen bewegen zich met plus 4 graden 's nachts en 12 gra den in de middag op vrijwel hetzelf de niveau als morgen. UTRECHT - Om te voorkomen dat, de bevolking in het rivie rengebied in het geweer komt, niöet ook bij al goedgekeurde projecten voor dijkversterking rekening worden gehouden 'met de verscherpte eisen aan landschap en natuur. De commissie-Boertien advi seerde het kabinet eind vorig jaar bij dijkversterkingen de landschappelijke en cultuur historische waarden meer te ontzien. Dat geldt echter nog niet voor dijkversterkingen waarvoor de colleges van Ge deputeerde Stsften al hun goed keuring hadden gegeven. Het gaat daarbij in totaal om zo'n 30 kilometer dijkvakken. ZIERIKZEESCHE^l NIEUWSBODEÜ Uitgever Drukkerij Laken man Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal 1 48,50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173.00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V*% B.T.W. WESTENSCHOUWEN - De bezoekers, zowel de re creanten als de inwoners van de Kop van Schouwen, geven een hoog waarderingscijfer aan de Boswachte rij Westerschouwen. Dit bleek gisteren, woensdag, bij de presentatie van de resultaten van een onder zoek dat is uitgevoerd door Marcel Steenhuis, stu dent aan de Nationale Hogeschool voor Toerisme en Verkeer in Breda. Bij de presentatie onthulde burge meester H. Tees van de gemeente Westerschouwen een nieuw informatiebord dat aan de ingang van de boswachterij is geplaatst. Daarmee vooruitlopend op de behoefte naar informatie die er, zo kwam uit het onderzoek naar voren, blijkt te bestaan onder de bezoekers. In september 1992 werd door Marcel Steenhuis een recrea tief onderzoek verricht naar het recreatief functioneren van de Boswachterij Westerschou wen. Opdracht hiertoe werd ge geven door Staatsbosbeheer, de beheerder van het bos- en na tuurgebied. Recreatie is één van de taken van Staatsbosbe heer naast het behoud en de ontwikkeling van de natuur, de produktie en oogst van hout en het behoud en de ontwikkeling van het landschap. Een taak waarvan bij Staatsbosbeheer niet geheel duidelijk was of men daarmee wat betreft de Boswachterij op de goede weg zat en of de inspanningen die zijn gedaan ook de vruchten hebben afgeworpen. Vragen In het onderzoek is gekeken naar een aantal aspecten. Wie voorzieningen als schuilhutten en rustbanken neigden naar een lagere waardering. Hinder bleek de recreant het meest te ondervinden van loslopende honden, de vervuiling en mountainbikers. Meeste be hoefte bleek er onder de wan delaars en fietsers te bestaan naar goede informatie-voorzie ningen en routebeschrijvingen. Ook wil een kwart van de on dervraagden vaker een bos wachter tegenkomen om aan hem wat vragen te kunnen stel len. Aanbeveling Voornaainste aanbevelingen die de onderzoeker in zijn rap port dan ook doet is dat de me dewerkers van Staatsbosbe heer zich actiever op moeten stellen met betrekking tot toe zicht op loslopende honden en vervuiling en het beantwoor den van vragen van de re creant. Tweede aanbeveling be treft een betere informatie. Borden en de recreatieschuur kunnen hierin een belangrijke rol vervullen. Om beter aan de behoeften van de verschillende doelgroepen te kunnen voldoen zou het be heer van de Boswachterij ook beter kunnen worden af gestemd op die verschillende groepen. Zonering van het ge bied waarbinnen een ieder op een bepaalde plaats kan vin den wat hij zoekt is daartoe een mogelijkheid. Steenhuis geeft daarbij de aanbeveling om hiertoe te komen in overleg is de bezoeker van de Boswach terij, wat vinden zij belangrijk bij een bezoek en hoe wordt het huidigeaanbod aan voorzie ningen en diensten gewaar deerd, waren de onderzoeks vragen. Het onderzoek is uitge voerd door middel van een schriftelijke enquête die in september vorig jaar is afgeno men onder 600 recreanten. Be langrijke conclusie van het on derzoek is dat de bezoeker vol doende paden, een goed toe zicht en variatie in bomen en dieren het hoogst waardeert. Daarnaast werden ook infor matieborden bij de ingang van het gebied als belangrijk ge zien. De waardering voor het paden- en routestelsel bleek erg hoog. De onverharde paden werden iets minder goed be oordeeld. Ook de infrastruc tuur naar en om de boswachte rij werd redelijk tot goed be vonden. De aanwezigheid van De Boswachterij Westerschouwen: een hooggewaardeerd gebied. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3