ZIERIKZEE Verdeelde reacties op gs-voornemen voor één gemeente Schouwen-Duiveland VVV Schouwse Kust krijgt A-status GRATIS ADVERTENTIE 0 M KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND r n 1 Hardrijders op de bon na snelheidscontroles ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE M Enige manier om bestuurlijk sterk te blijven staan in de toekomst Eind maart definitieve beslissing bestuur ANW Diefstal uit auto dé krant van schouwen-duiveland! -3>2-b£j IKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 11 MAART 1993 149e JAARGANG NR 25322 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Een toekomstbeeld (Montagefoto: Joop van Houdt). SCHOUWEN-DUIVELAND - Op Schouwen-Duiveland is verdeeld gereageerd op het voorlopig beleidsvoornemen van gedeputeerde staten van Zeeland om van Schouwen-Duiveland één gemeente te maken. Volgens de burgemeester van Zierikzee, mr J. J. P. M. Asselbergs is een dergelijke herindeling de enige manier om als regio bestuurlijk sterk te blijven staan in de toekomst. De burgemeester van Bruinisse, A. Vogelaar is zeer teleurgesteld over het voornemen van gs. „De korte lijnen die nu van bestuur naar burger lopen zullen langer worden. Ik vraag me af hoe verantwoord dat is". Het dagelijks bestuur van de provincie Zeeland maakte zijn plan dinsdag bekend, nadat in de afgelopen periode is ge bleken dat de meeste gemeenten in Zeeland het onderling niet eens konden wor den over de manier waarop het aantal gemeenten in de provincie terug gebracht zou kunnen worden van dertig naar zeventien. Naar verwachting wordt de her indeling over ongeveer drie jaar daadwerkelijk uitgevoerd. Volgens het voorlopig beleids plan zouden de zes gemeenten op Schouwen-Duiveland sa men verder moeten als één ge meente van dertigduizend in woners. In Walcheren zouden de huidige acht gemeenten moeten worden opgedeeld in drie bestuurlijke gebieden: de huidige gemeente Middelburg. Vlissingen, Arnemuiden en een deel van Valkenisse. En de overige plattelandsgemeenten. Tholen en Sint Philipsland zouden samen verder moeten als één gemeente. Aardenburg en Sluis gaven zelf te kennen samen één gemeente - te willen vormen, evenals Kortgene en Wissenkerke. Ge deputeerde staten hebben, me de hierdoor, de Bevelanden en Zeeuwsch-Vlaanderen voorlo pig buiten hun voorlopige be leidsplan voor herindeling ge laten. Het plan van gs wordt binnenkort voorgelegd aan provinciale staten van Zee land. Het kan pas worden uit gevoerd wanneer een meerder heid van provinciale staten er mee akkoord gaat. De burgemeesters van Schou wen-Duiveland reageerden in een eerste reactie verschillend op het voorlopig beleidsplan van gs. De burgemeester van Zierikzee, Asselbergs liet we ten ingenomen te zijn met het beleidsvoornemen omdat het aansluit bij de mening van de Zierikzeese gemeenteraad, die zich voor één gemeente Schouwen-Duiveland heeft uit gesproken. ,,We willen als ge meente niet terug kijken naar het verleden en niet meedoen aan het spelletje 'bij ons gaat het zo goed'. Het vormen van één gemeente Schouwen- Duiveland is de enige manier om als regio bestuurlijk sterk te blijven staan in de toe komst". Dat komt volgens de burgemeester omdat in de toe komst heel bestuurlijk Neder land op de schop zal worden ge nomen. Opofferen ,,We moeten nu onze zelfstan digheid opofferen om ons pri maire bestuurlijke draagvlak in de toekomst te behouden. Om te voorkomen dat we straks als gemeente alleen nog maar de nieuwe namen van straten mogen bepalen, terwijl de echte beslissingen van ho gerhand worden opgelegd". De heer Asselbergs is ook blij met het beleidsvoornemen van gs omdat het naar zijn mening de openbaarheid van bestuur en de duidelijkheid naar de bur gers toe zal vergroten. „Omdat de gemeenten op Schouwen- Duiveland op zich allemaal te klein zijn, hebben we nu een lappendeken van gemeen schappelijke regelingen, van tussenbestuurtjes. De beslui ten die daar worden genomen gaan over de raden heen en worden vaak genomen in ver gaderingen die niet openbaar zijn". Niet enthousiast De burgemeester van Duive- land, A. Bergshoeff laat zich vooralsnog niet enthousiast uit over het beleidsvoornemen van 'gs. Hij kiest voor een afwach tende houding; „De Duiveland- se gemeenteraad is verdeeld over de vorming van één ge meente Schouwen-Duiveland. Zes raadsleden zijn daar tegen en vijf zijn voor. Ik zit daar tus sen in. De beide wethouders zijn tegen herindeling en ik ben daar voor". Dat komt vol gens de heer Bergshoeff onder meer omdat de motieven op grond waarvan gs de herinde ling wil doorvoeren hem aan spreken. Hij sprak de verwach ting uit dat vanuit de Duive- landse gemeenteraad krachten naar voren zouden kunnen ko men die proberen om, net als in Zeeuwsch-Vlaanderen, een meer kleinschalige herinde ling van Schouwen-Duiveland te bewerkstelligen. „Nu het beleidsvoornemen van gs er ligt, kunnen we als zes Schouwen-Duivelandse ge meenten beter onze energie ste ken in de vorming van één ge meente dan ons daar met hand en tand tegen te verzetten". Unaniem positief Dat zegt de burgemeester van Brouwershaven, L. N. La- bruyère in een eerste reactie. In Brouwershaven sprak de ge meenteraad zich unaniem posi tief uit voor herindeling. Vol gens de heer Labruyère hoeft de vorming van gemeente Schouwen-Duiveland geen in grijpende consequenties te hebben voor het personeel van de diverse gemeentesecreta- riën. „Ik ga er niet van uit dat iemand moet afvloeien. Alle personeelsleden blijven nodig. Er komt zelfs werk bij omdat we als grotere gemeente een aantal extra taken krijgen". Personele consequenties De personele consequenties spelen volgens de heer La bruyère meer aan de top van de gemeentebesturen; de burge meesters en de gemeentesecre tarissen. „Maar zelfs die laat ste krijgen meer carrièrekan sen en doorgroeimogelijkhe den omdat ze, bijvoorbeeld als hoofd van een grotere afdeling van de nieuwe gemeente, meer kunnen gaan verdienen dan als gemeentesecretaris van een kleine gemeente. De Brouwse burgemeester zegt er niet mee te zitten dat hij zelf wellicht zijn baan zal kwijtraken wan neer de gemeentelijke herinde ling een feit wordt. „Ik heb al heel mijn leven met allerlei on zekerheden geleefd. Dat ben ik gewend. Het is van meer be lang dat de herindeling van Schouwen-Duiveland tot één gemeente nu wordt doorgezet". Een heel ander geluid komt van de kant van burgemeester A. Vogelaar van Bruinisse. Van meet af aan heeft Vogelaar la ten weten niets te zien in een gemeentelijke herindeling op Schouwen-Duiveland en de ge meenteraad sprak zich ook unaniem en zonder enig voor behoud uit voor het zelfstandig blijven van de gemeente Brui nisse. Vogelaar zegt zich af te vragen welke lijnen nu gevolgd worden door gedeputeerde sta ten. „Het argument dat er te weinig regionale samenwer king zou zijn op Schouwen- Duiveland vind ik een vreemd argument", aldus Vogelaar. „Op Schouwen-Duiveland is juist sprake van een heel inten sieve samenwerking. Dat is ei genlijk een traditie", aldus de Bruse eerste burger. Hij is bang dat het opgaan van de ge meente Bruinisse in één ge meente Schouwen-Duiveland zal leiden tot wat hij noemt 'verschraling en verschrompe ling van de eigen identiteit'. Vogelaar is verder bang dat een gemeentelijke herindeling op Schouwen-Duiveland zal lei den tot verhoging van verschil lende belastingen. Burgemees ter H. Tees van Westerschou- wen, eveneens een tegenstan der van gemeentelijke herinde ling, onderschrijft dat stand punt. Hij heeft eerder een gemeentelijke herindeling aan den lijve meegemaakt en het is zijn ervaring dat de burger zwaarder belast wordt. „Want wat is makkelijker dan het ver hogen van belastingen". Tees zegt zich af te vragen of gede puteerde staten het herinde lingsplan wel goed doordacht hebben. Eén ding staat voor hem als een paal boven water en dat is dat het opgaan van Westerschouwen in één ge meente Schouwen-Duiveland ten koste zal gaan van het woon- en leefklimaat in Wes terschouwen. Net als Vogelaar ziet Tfees absoluut geen nood zaak tot gemeentelijke herin deling op Schouwen-Duive land. Burgemeester W. den Boer van Middenschouwen was niet bereikbaar voor een eerste reactie op de plannen van gedeputeerde staten. BURGH-HAAMSTEDE/RENESSE - Naar alle waarschijnlijkheid mogen de beide kantoren in Renesse en Burgh-Haamstede van de VVV Schouwse Kust zich eind maart een kantoor met een A-status noemen. Dit advies heeft de visi tatiecommissie, die bepaalt of een VVV deze status Inderdaad verdient, name lijk overgebracht aan het bestuur van de ANW, het overkoepelend orgaan van de Nederlandse VVV's. Eind maart neemt dit bestuur een definitieve beslissing over de definitieve toewijzing van de A-status aan VVV Schouwse Kust. In 1991 verscheen het rapport Greve van de ANW, Hierin werd aangegeven dat binnen één gemeente er slechts één VVV kantoor met een A-status mag bestaan. Met deze weten schap in de hand werd door de VW's Renesse en Burgh- Haamstede in het voorjaar 1992 een fusiecommissie in het leven geroepen die ging onder zoeken of een fusie tussen bei de kantoren tot de mogelijkhe den behoorde. Er werd hard gesleuteld om op voorhand te voldoen aan de eisen die de ANW stelt aan een WV met A-status. In oktober kwam de visitatiecommissie op bezoek om te bezien of de benodigde aanpassingen waren doorge voerd of nog voor het nieuwe jaar doorgevoerd konden wor den. De leden werden bij de fusie plannen betrokken cn eind de cember gingen zij in een spe ciale ledenvergadering ak koord met de fusie tot de VW Schouwse Kust. Trots Deze week kwam dan uiteinde lijk het verlossende bericht binnen van de visitatiecom missie. Aan het bestuur van de ANW zal zij een positief ad vies uitbrengen over het verle nen van een A-status aan beide kantoren van VW Schouwse Kust. De heer D. Mooijaart, sinds de fusie de voorzitter van de WV Schouwse Kust, is trots op de toewijzing. „Het was uiteindelijk geen verras sing, maar meer een bevesti ging van ons idee. We hebben er namelijk het afgelopen jaar zeer intensief aan gewerkt. Met de steun van de leden en de ge meente die ons een budgetsub sidie van 212.000 gulden ver leent, is het gelukt". Opvallend positief noemt hij het feit dat de A-status naar alle waar schijnlijkheid zonder enige dispensatie zal worden ver leend. Vaker komt het name lijk voor dat een voorlopige toekenning wordt gegeven. Om aan een A-status te voldoen moet een VW aan een aantal eisen voldoen. Deze eisen lig gen op het gebied van de in richting van het kantoor, het kantoor moet over een eigen balie beschikken, het perso neel, de automatisering, het dienstenpakket en de ope ningstijden. Zo zal VVV Schouwse Kust het komende hoogseizoen van maandag tot en met vrijdag van 09.00 tot 17.00 uur geopend zijn en op za terdag van 09.00 tot 18.00 uur. Ook tussen de middag kunnen de gasten bij de kantoren bin nenlopen. Ondersteuning Wanneer het dadelijk zover is wil de VW Schouwse Kust on dersteuning gaan geven aan kantoren met een S-status op het eiland, kantoren die be paalde diensten moeten halen bij een kantoor met een A- status. „Er liggen wat contac ten op het eiland met kantoren die al in een vroeg stadium bij ons hebben aangeklopt', aldus vervolg pagina 2 GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 Op alle gebieden des levens: naast de verdeling wederom een ver eniging. Lazarus Zachter HET WEER Vannacht een enkele mistbank en minimumtemp. ±3 graden. Over dag perioden met zon, maar in het noordoosten eerst ook enkele wolkenvelden. Droog. Middag- temp. ±12 graden. Zwakke tot ma tige zuidelijke wind, rond kracht 3. 2 ARBEIDSINSPECTIE De arbeidsinspectie gaat verschillende bedrijfstakken NAMESTOVO Westerschouwen werkt aan ontwikkelingsplan recrea tie in Namestovo. WERELDREIS Joop en Loek den Boer bezeilden de Atlantische Oceaan. SCHAKEN Schaakvereniging Zierikzee ten onder tegen Tilburg- se Stukkenjagers. Dit nummer uit 10 pagina's ZIERIKZEE - Bij snelheidscontroles op vier ver schillende lokaties op Schoutyen-Duiveland werden dinsdag verschillende hardrijders op de bon geslin gerd. De ernstigste overtreding kwam op naam van een automobilist die 33 kilometer te hard reed. De snelheidscontroles werden dinsdag gehouden door de Poli tie Schouwen-Duiveland in sa menwerking met het verkeers- onderdeel van de Middelburg se politie. Tussen 7.30 en 8.30 uur werd een snelheidscontrole gehouden op de Krayestein- weg. Acht automobilisten ble ken de daar geldende limiet van 80 kilometer per uur te overschrijden. De hoogst geme ten snelheid bedroeg 111 kilo meter per uur. Van 8.30 tot 9.30 werd de snel heid gemeten op de Stoofweg bij Noordwelle. Veertien auto mobilisten werden hier betrapt op te snel rijden. De hoogst ge meten snelheid bedroeg hier 113 kilometer per uur. De maxi mumsnelheid ter plaatse be draagt daar 80 kilometer per uur. Tussen 10.30 en 11.15 uur werd een snelheidscontrole uit gevoerd op de Kloosterweg tus sen Noordgouwe en Schudde- beurs. Eén automobilist werd betrapt op het overschrijden van de maximumsnelheid van 80 kilometer per uur. De man reed 106 kilometer per uur. Tussen 11.20 en 12.00 uur werd een snelheidscontrole gehou den langs Rijksweg N59 ter hoogte van Ouwerkerk. Ook hier werd slechts één automo bilist betrapt op te hard rijden. In plaats van de ter plaatse toe gestane 100 kilometer per uur reed de man 121 kilometer per uur. De meeste autobestuur ders kregen ter plaatse een be keuring. Een aantal krijgt de bon binnenkort thuisgestuurd. De snelheidscontroles werden gehouden op punten die door het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland (ROVZ) als verkeersgevaarlij- ke lokaties werden aangege ven. RENESSE - V. uit Heeswijk- Dinther deed bij de politie aangifte van diefstal uit zijn auto. De auto van V stond gepar keerd langs de Rampweg bij Renesse. Uit de auto werd een handtas met onder meer geld en waardepapieren gestolen. De exacte schade is bij de poli tie niet bekend. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. 46,— jaarabonnement f 183, jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr/mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: SE Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CXS Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. ZZN. ~1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1