Dorpswinkel Nummer 11 viert éénjarig bestaan Milieuproblematiek vraagt naar veel deskundigheid Rebirthing in Driewegen Bruse Boys 4 in het nieuw door De Cleenne Mossel Doe mee aan de Nationale Motorweek Motorrijden is een feest Populariteit motorrijden: constant en massaal Motoren te kust en te keur Installatiebedrijf IBG ?et VVOZ in het nieuw Toneel uitvoering Op Drift ZOA zang en dia-avond Musical door leerlingen basisschool i Mét de motorfiets naar Papendal Voor iedereen is er een motorfiets WOENSDAG 10 MAART 1993 5 ETTEN-LEUR - Wanneer je in het bezit bent van een HAVO- of VWOdiploma, dan behoort Milieukunde studeren tot een van de mogelijkheden. De studie richting Milieukunde van de Hogeschool West- Brabant in Etten-Leur verzorgt een passende HBO- opleiding milieukunde. Dagelijks is in de krant te le zen dat de milieuproblematiek in Nederland en daarbuiten van enorme omvang is. Om het milieu weer schoon te krijgen is een ontzettend karwei nood zakelijk. Een dergelijk karwei kan alleen geklaard worden wanneer er voldoende hoogge kwalificeerde deskundigen zijn op de gebieden onderzoek, organisatie en uitvoering. Veel van deze deskundigen dienen breedgeschoold te zijn met kennis en kunde uit natuurwe tenschappelijke, technische, organisatorische, economische en bestuurlijke vakgebieden. Milieu-ingenieurs zetten bij voorbeeld een milieuzorg systeem op, anderen gaan hun bijdrage leveren aan het ont werpen van waterzuiveringsin stallaties en weer anderen ge ven leiding bij de controle op naleving van de milieuwetten. Basisvakken Milieukunde is interdiscipli nair. Dit betekent dat het vak gebied is ontstaan uit diverse wetenschappen, waaronder chemie, biologie, geneeskunde, technologie, recht en economie. Om milieuproblemen te kun nen aanpakken zijn kennis en vaardigheden van deze basis vakken noodzakelijk. Daar naast moet de milieudeskundi ge kennis hebben van een aan tal beroepsgerichte vakken, waaronder milieukunde en - technologie en biologische meettechnieken. De werkgelegenheid voor. milieu-ingenieurs is uttste-* kend en neemt in de komendè- jaren nog sterk toe. Iedereen, die belangstelling heeft voor; milieu kan op 1 april, tussen 18.00 en 21.00 uur, terecht op de Informatie-avond van de stu-; dierichting Milieukunde van- de Hogeschool West-Brabant, Concordialaan 137 in Etten-.' Leur. Verdere informatie is te' verkrijgen bij de administratie- van de studierichting (telefoon:" 01608-21950). DRIEWEGEN - Op dinsdagavond 23 maart start er een avondcursus Rebirthing, die zes avonden omvat. De avonden beginnen om 19.30 uur en eindigen om 22.30 uur. De cursus wordt gegeven door Irene Roo- zenburg. Plaats is Meditatiecentrum Driewegen, Hooglandsedijk 1, Driewegen. Ongeveer vijfentwintig jaar geleden ontdekte Leonard Orr in Amerika de Rebirthing- techniek. In het kort komt deze techniek erop neer dat men de adem gebruikt om zichzelf te bevrijden van geestelijke en li chamelijke spanningen. Door de in- en uitademing te verbin den kan je in contact komen met je emotionele blokkades. Door deze toe te laten en te ac cepteren kun je ze stap voor stap los laten. Daarna is er ruimte voor je eigen levens energie, wat leidt tot een be wustere, 'vrije' manier van le ven. In deze cursus wordt rebir thing gecombineerd met lijf- werk en affirmaties zodat je- zowel lijfelijk, emotioneel en mentaal je blokkades ervaart en los kunt laten. - Irene Roozenburg heeft tien jaar in het onderwijs gewerkt, als. lerares lichamelijke opvoe ding, daarna ruim zes jaar in de reguliere gezondheidszorg als psychomotorische-thera- paute. Nu heeft ze een praktijk^ voor Rebirthing, Lichaams-' werk en Neohypnotherapia Voor meer informatie, opgave of folder: I. Roozenburg, Ach-; terhaven 2, 4461 ZX Goes, tele foon 01100-11377. NOORDGOUWE - Vrijdag 5 maart was het precies een jaar geleden, dat de levensmiddelenwinkel van Hans en Vera Baris in Noordgouwe haar deuren opende. Gezien de cliëntèle in het afgelopen jaar voorziet de dorpswinkel Nummer 11 duidelijk in een behoefte. Vooral het feit, dat de dorpsbewoners elke dag vers brood kunnen kopen, wordt door hen enorm gewaardeerd. Tbr gelegenheid van het éénja rig bestaan waren er twee prijsvragen uitgeschreven, waarvan vrijdag de prijsuitrei king in het Dorpshuis in Noordgouwe plaatsvond. De eerste was een wedstrijd wie het mooiste kunstwerk kon maken. De andere had als titel ,,Wat is wat?". Bij deze ging het erom zoveel mogelijk oude (ge bruiksvoorwerpen te herken nen. Vele oude voorwerpen wa ren hiervoor in de winkel te be zichtigen, waaronder een haal- mes, een hoefbeschermer, een sponningschaaf en een avegaar. Hierbij legden Gonnie de Vos en Mieneke Murphy beslag op een gedeelde derde plaats. Een tweede plaats was er voor Tru dy van Hattem. Rudy Prager wist 24 van de 44 voorwerpen thuis te brengen en hij verover de hiermee de eerste plaats en een lekkere slagroomtaart. Voor de andere prijsvraag wa ren er meer dan vijftig kunst werken ingeleverd, die door een deskundige jury werden beoordeeld. In de categorie nul tot en met drie jaar eindigde Frederique Verwest op de eer ste plaats. Zij kreeg uit handen van Vera Baris een houten meetlat. In de categorie vier tot en met zes jaar was de eerste prijs, een grote bruine beer, voor Jeroen Kloet. En in de ca tegorie zeven tot en met negen jaar ging de eerste prijs naar Janneke Ruitenbeek, hetgeen haar het spel Pictionary Junior opleverde. Het tekenen van de winkel nummer 11 in reliëf, inclusief een geopende deur, leverde Mo nica Natte de eerste prijs op in de categorie tien tot en met veertien jaar. Haar prijs was een gesloten envelop met in houd. In de oudste groep, bo ven de vijftien jaar, wist Lenie van Duin - den Boer beslag te leggen op de eerste plaats. Zij had een schitterende penteke ning gemaakt van een speel- goedpaard op een onderstel met wieltjes. Tenslotte was het moment aan gebroken van de uitreiking van de hoofdprijs. Deze bestond uit een CD-walkman en Jeremy Lievense was de gelukkige winnaar ervan. Hij had van ontbijtkoek een maquette van de winkel gemaakt, inclusief verlichting en zonnescherm. Vera en Hans Baris reiken de slagroomtaart uit aan Rudy Prager (rechts). Op de tafel in het midden het winnende kunstwerk van Jeremy Lievense. Werkelijk een schitterend Na de prijsuitreiking was er en het nuttigen van een drank staaltje van originaliteit en nog de gelegenheid tot het je op het éénjarig bestaan van creativiteit. overbrengen van de felicitaties de winkel. RENESSE - Op zaterdag 27 maart wordt in het dorpshuis te Renesse een toneeluitvoe ring gehouden waarmee regis seuse M. Groenenboom uit Zie- rikzee haar regie-opleiding hoopt af te ronden. De voorstelling heet Plaza Sui te en wordt uitgevoerd door de toneelvereniging Op Drift. Plaza Suite omvat drie eenak ters van Neil Simon waarin de relatie man-vrouw centraal staat. Alle toneelstukken spe len zich af in suite 719 van het Plaza Hotel te New York. Zakenman In het stuk Gast uit Mamaro- neck huurt de eenzame vrouw van een geslaagd zakenman- vrouw de suite precies 23 jaar nadat ze daar hun wittebroods weken doorbrachten. In Gast uit Hollywood wordt de suite gehuurd door een Hol- lywoodgodheid die er zijn, reeds lang getrouwde, eerste vriendinnetje uitnodigt. In Gast uit Forest Hills huurt een echtpaar de suite voor de bruiloft van hun dochter. De to neelavond begint om 20.00 uur en kan door iedere belangstel lende worden bijgewoond. SIRJANSLAND - Op initiatief van de werkgroep Schouwen- Duiveland van de stichting ZOA wordt op vrijdag 26 maart in de Nederlandse Her vormde kerk te Sirjansland een zang- en dia-avond gehou den. Daarbij wordt via dia's aan dacht besteed aan de manieren waarop ZOA zich inzet voor vluchtelingen. Verder treedt het Stellendams Mannenkoor op. De bijeenkomst begint om 19.30 uur en is toegankelijk voor iedere belangstellende. Op zaterdag 26 juni is ZOA met een verkooptafel aanwezig tij dens een zangavond van het Duivelands Mannenkoor in Dreischor en op 10 juli staat men met een stand op de Brouwse Dag. NIEUWERKERK - Leerlingen van de Openbare Basisschool De Dobbelsteen te Nicuwer- kerk voeren op vrijdag 12 maart in het dorpshuis te Nieuwerkerk de musical De grote Fantast op. Het gaat om een voorstelling die helemaal in eigen beheer werd gemaakt. Het script is van Ton Provoost en de lied jesteksten van Elly van Lies hout. John Cevaal heeft de mu zikale leiding en Edith van de Werf en Ellen van der Linde verzorgden het kledingont werp en de uitvoering daarvan met medewerking van Marja Verboom en Hennie Friesen. Astrid van de Graaf en Ellen van Popering doen de grime. Radicaal Het verhaal gaat over Daantje die zijn intrede doet op een mo ment dat de kinderen zich ver velen omdat het vakantie is en de hele tijd regent. Vanaf dat moment komt daar radicaal verandering in. Zestien leerlin gen van De Dobbelsteen spelen een of meerdere rollen in de musical. De uitvoering begint om 19.30 uur en kan door iede re belangstellende worden bij gewoond. BRUINISSE - Het vierde elftal van VV Bruse Boys wordt, gesponsord door Pannekoekhuis/Petit restaurant de Cleenne Mossel in de Ouaestraat in Bruinisse. Aan de flanken staan dc sponsors van het team, de familie Dorst sr. en Dorst jr. Dc leider', van het elftal, Marko Krello, is van een nieuw trainingspak voor zien. Naast hem staat Mevrouw A. Inkelaar. de verzorgster van' de outfit. ZIERIKZEE - U heeft het motorrijbewijs, maar geen motor; toch wilt u graag eens stoeien met zo'n mo derne machine. Ook als u wel een motorfiets bezit, maar 'ns een heel ander type wilt proberen, van custom tot off-road motor, bent u welkom op de eer ste Nationale Motorweek, waarmee de motorbran che van 19 tot en met 25 maart aanstaande op Sport centrum Papendal in Arnhem de start van het nieu we motorseizoen inluidt. Op Papendal staat een groot aantal van de nieuwste typen klaar. Een toerrit maken, cros sen door ruw terrein: het kan allemaal. KNMV-offials heb ben de tochten uitgestippeld. Ze verzorgen ook de begelei ding van de ritten oyer een prachtige route. Eindelijk kan nu uw lang ge koesterde wens in vervulling gaan en kunt u in alle rust dat nieuwste model van merk X of Y uitproberen. Als u tenminste tot de gelukkigen behoort, die worden uitgenodigd Win de motorfiets van het jaar Om voor het proefrijden in aanmerking te komen, ligt bij de BOVAG-motordealer in uw omgeving een antwoordformu lier klaar, waarin alle activi teiten van de Nationale Motor week staan vermeld. Door dit inschrijfformulier in te vullen en op te sturen, maakt u kans om via loting tot de 2000 geluk kigen te behoren, die worden uitgenodigd voor een feestelij ke ontvangst op Papendal en een proefrit. Lezers van het blad Moto'73 hebben de Honda CBR 900 RR Fireblade gekozen tot Motor fiets van het Jaar". Eén van de inzenders van het antwoordfor mulier wint zo'n Honda! ZIERIKZEE - Ook wie niet tot de 2000 geselecteerden be hoort, is met motorliets van harte welkom op Papendal. Want op 20, 21, 22, 24 en 25 maart houdt de KNMV een aantal speciale individuele 'Motorweek-toerritten' door de prachtige omgeving van Pa pendal. Tussen 10 en 17 uur kan gestart worden. Met de route kaart van de KNMV vindt ie der zijn weg! Inschrijving voor af is niet nodig! Motorrijden mag zich de laatste tijd in een grote populariteit verheugen HILVERSUM - Dankzij het Eu ropese voetbal is het markt- aandeel van de publieke om roep vorige week met 4 procent gestegen naar 57 procent. Het marktaandeel van RTL 4 daal de met 3 procent naar 28 pro cent. De wedstrijden PSV-IFK Gothenburg en Auxerre-Ajax bereikten kijkdichtheid 24, goed voor 3,2 miljoen kijkers. Choppersherkenbaar aan het hoge stuur, zijn vooral geschikt voor kortere ritten. van de eigen woonplaats. Geen wonder dan ook dat Custom- motoren zoveel aftrek vinden. Dit is de perfecte toerfiets voor kortere ritjes. En dan zit je niet te wachten op 1000 cc en 10Ö pk. Anno 1992 besteden de motor merken ook volop aandacht aan milieu en veiligheid. Daar naast wordt steeds meer werk gemaakt van het design van de motoren, zodat de categorieën een eigen gezicht en eigen ka- op de motorfiets 'overal' kunt komen. De KNMV organiseert jaarlijks talrijke toertochten. Kant-en-klare routebeschrij vingen worden onder meer op de markt gebracht door uitge verij Chris Russel Associates uit Groningen. Ook verre reizen met de motor fiets zijn mogelijk: een trek tocht door de Verenigde Staten per motorfiets is een heel bij zondere ervaring! Advertentie Voor al uw reparaties aan radio-TV-video Specialist voor iedere afstandsbediening St. Domusstraat 79 Zierikzee, 01110-13348 De volleybalvereniging VVOZ van het Zweeds Rode Kruis zie kenhuis in Zierikzee. uitkomend in Poule C van de recreatie vol leybalcompetitie, is in een volledig nieuw tenue gestoken door installatiebedrijf IBG uit Goes. (Foto: Joop van Houdt). Zin om te crossen door ruw terrein? Ook dat kan tijdens de Na tionale Motorweek. Nationale Motorweek: tijd om op te stappen ZIERIKZEE - Motorrijden is leuk, sportief, handig om de files te omzeilen, betaalbaar en geknipt voor avontuurlijke vakanties. Voor de motorfans, die al jaren en in alle seizoenen 'uit overtuiging' motorrij den, is dit geen nieuws. Veel andere bezitters van een motorrijbewijs en/of motor krijgen, nu het voor jaar zich aandient, ook weer de kriebels. Motorbe- zitters halen hun trouwe tweewieler en hun motor pak uit het vet. Plannen worden gesmeed voor toer tochten in eigen land of voor een verre vakantiereis. Het grote genieten begint weer: motorrijden is im mers een feest. Naast de grote groep vaste mo torfans, wint de motorfiets de laatste jaren ook bij andere be volkingsgroepen sterk aan po- pulariteit. Enerzijds zijn er de jongeren die een motor hele maal 'te gek' vinden en druk bezig zijn met lessen voor het motorexamen. Maar ook boven de 25 ontdekken steeds meer mensen het genot van het mo torrijden. Vrouwen laten zich daarbij zeker niet onbetuigd. Kortom, nog nooit in de histo rie van de motorfiets heeft het motorrijden zo in de belang stelling gestaan als nu. Dat blijkt ook uit de grote stroom jaarlykse bezoekers van mo torshows als de MotoRAI en uit de hoeveelheid motorrijders, die op zomerse dagen het land doorkruisen. Reden genoeg om het nieuwe motorseizoen op grootse wijze in te luiden. Voor iedereen die het motorrijden een warm hart toedraagt, hebben de RAI, de BOVAG, de KNMV en de mo torbladen de Nationale Motor week georganiseerd. ZIERIKZEE - Cijfers bewijzen dat de groeiende po pulariteit van het motorrijden geen rage is. Daar voor is de belangstelling te constant en te massaal. Zo is het aantal trotse bezitters van een motorfiets de afgelopen vier jaar verdubbeld tot 232.000. In de zelfde periode nam het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen (CBR) maar liefst 273.000 examens af. Bijna een kwart hiervan werd afgelegd door vrou wen. Opnieuw een bewijs dat motorrijders niet identiek zijn aan 'in leer gehulde macho's'. Alleen al in 1991 en 1992 legden examenzenuwen weer door hun zo'n 150.000 motorrijd(st)ers keel laten gieren. Opmerkelijk voor 't eerst in hun leven het A- zijn ook de 'motorrijdende her examen af. Zo'n 10 procent intreders'. Zij haalden in een hiervan-is ouder dan 40 jaar. Er grijs verleden het motorrijbe- zijn zelfs 60-plussers bij, die wijs en stappen na een onder- niet willen horen van een breking nu weer op de motor- 'rustige oude dag' en dus de fiets. ZIERIKZEE - Ooit gold in motorland het gezegde: Alleen een zware is je ware. Dat betrof geen shag, maar de kracht van de motorfiets. Machines met 750, 1000 of zelfs 1100 cc werden dus gezien als het summum van motorisch genot. Door het grote aan tal 'nieuwe motorrijders' komt hierin de laatste tijd verandering. Niet iedereen wil immers op een zware 'fiets' stappen met honderd paardekrachten achter de gashendel. Natuurlijk spelen de fabrikan- rakter krijgen. Mede hierdoor ten in op de wensen van hun wordt het modellenpalet klanten. Zodoende is het mo- steeds breder met keus te kust toraanbod de laatste jaren en te keur voor iedere soort ge- sterk uitgebreid, met voor elk bruiker. Wie helemaal iets bij wat wils. Uit onderzoek blijkt zonders wil, kan altijd zelf nog verder dat de motorfiets steeds een motor bouwen, vaker wordt gebruikt voor toe- Eenmaal in het bezit van een ristische trips in de omgeving motor, zult u ontdekken dat u Dat veel mannen in hun tweede jeugd weer op de motor stap pen, heeft diverse redenen. Mo torrijden is avontuurlijk, spor tief, stijlvol én betaalbaar. Het geeft eeri goed gevoel om na een drukke werkdag het mo torpak aan te doen en er op uit te trekken, lekker ontspannen op- zo'n rustig voortzoevende motorfiets. ZIERIKZEE - De populairste motorfiets is de custom. Met z'n hoge stuur heeft de custom veel weg van de beroemde chopper (Harley-Davidson). Hij is vooral geschikt voor kor tere ritten. Toermotoren zijn ware kilome tervreters. Mooi gestroomlijnd en met veel zit- en veercomfort bieden ze de rijder een goede' bescherming in het verkeer. Ze zijn bij uitstek geschikt voor lange(re) afstanden. Off-road motoren zijn - anders dan de naam doet vermoeden - straatmotoren met een heel ei gen gezicht, die vooral in de stad heel plezierig zijn in het gebruik. Op onverhard terrein leveren ze eveneens prima pres taties. Naast hun veelzijdig heid kennen deze motoren het voordeel van een aantrekkelij ke prijs. Voor gebruik op de snelweg zijn ze minder geschikt. All-road motoren lijken veel op off-road motoren. Ze bieden de rijder echter wat meer com fort, zodat ze ook geschikt zijn voor langere afstanden. Een sportmotor is gemaakt om hard te rijden. In de praktijk is dit vaak onmogelijk, maar de ze motorfietsen bezitten wel een extra goede wegligging en bieden de berijder veel be scherming. Sportmotoren zijn technisch zeer verfijnd. Door gaans vallen ze dan ook in de wat hogere prijsklassen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5