WEEKEND RECEPT lieve mensen Luxe campingvakantie uitstekend alternatief voor het hele gezin Kwart triathlon Goeree-Overflakkee DEURLOO dier in het vizier Jazzmiddag in Brouw op zondag 14 maart Lustrum-actie met mooie prijzen Grenenpaleis Een levenslustige kater Geen leven zonder water Kamperen kun je leren Koor- en samenzangavond in de NH kerk in Tholen Vrijwilligers triathlon Gageldonk- duathlon Diavertoning Rozenkruisers 1 Prijswinnaars kleurwedstrijd Flakkeese Konsumentenbeurs Zes hogescholen richten kenniscentrum logistiek op Hutspot speciaal WOENSDAG 10 MAART 1993 3 Voor gezinsknmpeerders is het een luxe wanneer bij aankomst op de camping alles al klaarstaat. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Een kampeervakantie kan twee heel verschil lende reacties oproepen bij mensen. De één ziet op tegen de rompslomp van zelf de tent opzetten, zelf je spullen mee te nemen. De ander is juist lovend over de vrijheid die een kampeervakantie biedt; zelf je zaakjes bij je hebben, zelf alles in de hand hebben. DIRKSLAND - Op 3 juli wordt voor de zesde keer een kwart triathlon gehouden door de Stichting Tri athlon Goeree-Overflakkee (STGO). THOLEN - Als verlengstuk van de heringebruikna- me van het pas gerestaureerde Van Dam orgel in de Nederlandse Hervormde kerk op de Markt in Tho len vindt er op zaterdag 13 maart een massale koor- en samenzangavond plaats in deze kerk. Lubbers, Brinkman en Gabor zitten op een rijtje debatteren dagenlang over 't kievitseitje. Ze willen gaan rapen in heel Nederland beginnen in Sneek een doos in de hand. Maar tijdens hun debatje hoort een kievit 't ze zeggen en is dan ook direct van plan geen eitje meer te leggen. Langeweg GOES - Het Grenenpaleis aan het Groene Weidje te Goes bestaat dezer dagen vijf jaar. Ter gelegenheid van dit eerste lustrum wordt een aantrekkelijke ac tie gehouden. Deze loopt de hele maand maart. Kamperen is zoiets als schaat sen. Als je het jong geleerd hebt, vind je het heerlijk om te doen. Als je op latere leeftijd begint, zie je er erg tegen op. Kamperen moet je dus leren. Eén slechte ervaring kan bepa lend zijn voor alle komende va kanties die iemand maakt. De eerste kampeervakantie moet een goede zijn. Een vakantie waar alle deelnemers warme herinneringen aan hebben. Een avontuur dat ieder op zijn eigen manier beleeft. Beslisfactoren Die kampeerbeleving wordt bepaald door verschillende fac toren. De staat van de kam- peerspullen, de plaats op de camping, de faciliteiten op de camping, mogelijkheden voor MIDDELHARNIS - De hoofd prijs is gewonnen door: Wendy Hokke, Koolmees 101, Som- melsdijk, 8 jaar. De 25 troostprijzen zijn gewon nen door: Marina van Dijke, Somrrielsdijk, 12 jaar; Kim Witte, Sommelsdijk, 11 jaar; Erwin Dekker, St. Philipsland, 8 jaar; Sarah van de Neut, Sommelsdijk, 12 jaar; Hoi- Ling Wong, Sommelsdijk, 8 jaar; Tamara Zwanenburg, Sommelsdijk, 6 jaar; Wendy Wittekoek, Oude-Tonge, 9 jaar; Mathieu Pendaems, Nieuw- Vossemeer, 6 jaar; Dirk Noor- degraaf, Oostvoorne, 5 jaar; Eveline Pendaems, Nieuw- Vossemeer, 4 jaar; Rianne Noordijk, Sommelsdijk, 7 jaar; Marleen Kievit, Middelharnis, 10 jaar; Johan Vroegindeweij Middelharnis, 5 jaar; Richard Zandijk, Dirksland, 9 jaar; Ma- reille de Gast, Middelharnis, 1 jaar; Gerben Buth, Middelhar- de kinderen zoals zwemmen, een oppas, en kinderactivitei ten, het weer en de omgeving zijn de beslisfactoren voor een kampeervakantie. Vanuit een andére invalshoek spelen ook de kosten een rol. Kamperen is in veel gevallen toch een stuk goedkoper dan een huisje huren of een hotel vakantie. De laatste jaren is er een trend zichtbaar, waarbij de kosten steeds minder bepalend zijn bij de keuze voor een kampeerva kantie. Gezinnen met kinde ren, juist in de hogere inko mensgroepen, kiezen steeds va ker voor een kampeervakantie. Hoe komt dat? Kamperen wordt steeds meer ervaren als een gevoel van vrijheid. Geen rekening hoeven te houden met de regels van anderen. Weken lang buiten zijn in de natuur. nis, 12 jaar; Joleen Ista, Som melsdijk, 11 jaar; Toeti Weise, Sommelsdijk, 17 jaar; Roxanne v. d. Vliet, Middelharnis, 3 jaar; Jannet Ruijgrol, Middel harnis, 10 jaar; Amber Groot- enboer, Sommelsdijk, 3 jaar; Elza Vroegindeweij, Sommels dijk, 11 jaar; Marco Meijer, Middelharnis, 4 jaar; Gizella Koppenaal, Middelharnis, 10 jaar; Maart je Meijer, Middel harnis, 7 jaar. De prijzen kunnen afgehaald worden aan de balie van Re creatiecentrum de Staver. DEN HAAG - Verontwaardigde varkens-exporteurs gaan woensdag naar Brussel om té protesteren tegen het aan Ne derland opgelegde exportver bod. Tot 1 april mag Nederland geen levende varkens uitvoe ren om verspreiding van de besmettelijke blaasjesziekte te voorkomen. Een situatie creëren waarbij alle leden van het gezin kun nen doen waar ze zin in heb ben, zonder de anderen daarin mee hoeven te slepen. Tijd heb ben voor jezelf, zonder plicht plegingen. Het spreekt vanzelf dat de kinderen een belang rijke stem hebben in de vakan tiekeuze. Juist voor hen staat vakantie voor vrijheid en spe len naar hartelust. De span ning van het slapen in een tent maakt die vakantie alleen maar leuker. Rust en ruimte Gezinskampeerders zijn echter wel uit op een wat luxere vorm van kamperen. Geen sheltertje op een plaatsje in 'the middle of nowhere', met slechts een slaapzak en een gasje voor de Het kenniscentrum logistiek gaat in eerste instantie lesmo- dulen ontwikkelen over de on derwerpen waarvan momen teel weinig of geen geschikt lesmateriaal is. Het betreft lo gistiek en informatica, lo gistiek en milieu en logistiek en simulatie. De nieuwe lesmo- dulen worden ontwikkeld door docenten van de verschillende hogescholen en externe des kundigen. Men maakt daarbij gebruik van de kennis van in novatiecentra, bedrijven, uni versiteiten en logistieke orga nisaties. De hogescholen, die aan het sa menwerkingsverband deelne men passen het ontwikkelde materiaal direct toe in het lo gistieke onderwijs. Later kun nen ook andere hogescholen, opleidingsinstituten, bedrij ven of instellingen er gebruik van mak'en. Het nieuwe kenniscentrum gaat zich ook bezighouden met Op veler verzoek komt de be kende klarinettist/saxofonist Wil van Gessel als gastspeler nogmaals het huisorkest De Centrum Jazzband versterken. Van Gessel maakte enkele ja ren deel uit van de bekende En gelse New Orleans Jazzband van Ken Colyer, die het grote voorbeeld was voor muzikan ten als Max Collie en Chris Barber. Zijn eerste optreden in Brouwershaven werd dermate enthousiast ontvangen, dat bandleider Anton de Leuw hem onmiddellijk uitnodigde i maaltijden. Zij wensen een rui me, goed ingerichte tent, waar vooral wat speelruimte is voor de kinderen en de volwasse nen. Ook een aparte slaap plaats voor de kinderen is be langrijk. Zo kunnen de ouders, zonder de kinderen te storen, 's avonds in alle rust bijpraten als het buiten te fris wordt. Gezinskampeerders stellen meer dan de echte natuurkam- peerders eisen aan sanitair en faciliteiten op een camping. Vooral kinderactiviteiten als een zwembad, de mogelijkheid van spel onder begeleiding staan hoog op het prioriteiten lijstje, maar ook naar oppas komt steeds meer vraag. Kant-en-klaar Voor gezinnen die wel willen kamperen, maar die niet de kosten voor aanschaf van tent en spullen en de organisatie van de kampeervakantie wil len, bestaat er tegenwoordig een alternatief. Echt kampe ren, met een luxe tent en op campings met veel faciliteiten en activiteiten. Een organisatie als Canvas Ho lidays reserveert al 28 jaar jaarlijks honderden plaatsen op meer dan honderd van de beste campings in zes landen van Europa voor deze luxe campingvakanties. Bij aan komst staat een tent met alle toebehoren klaar voor de kam peerder. De tenten zijn uitge rust met een volledig ingerich te keuken met koelkast en vriesvak, een gasstel met grill- rooster, bestek en servies. Voor de wat oudere kinderen kan een eigen kindertent wor den gehuurd. Op iedere cam ping is een Toy-box met spelle tjes en op veel campings is een 'kinderbegeleider en een oppas- service aanwezig. Het enige wat de kampeerder zelf moet doen is het uitpakken van zijn eigen spulletjes. De kosten voor dergelijke vakanties lig gen over het algemeen lager dan een vergelijkbare vakantie in een huisje of appartement. Al met al is het, het proberen waard. Voor degenen die nog nooit gekampeerd hebben is het een goede manier om ken nis te maken met deze manier van vakantie vieren. Voor de kampeerders die, nu ze kinde ren hebben, opzien tegen een kampeervakantie biedt zo'n - kant en klaar - campingvakan tie een uitstekend alternatief. Wel weer lekker kamperen, zonder veel beslommeringen. onderzoek en advisering op het gebied van logistiek. Het is de bedoeling dat het op basis van succesvolle ontwikkeling van projecten op den duur uitgroeit tot een duurzaam centrum voor vernieuwing. Het kenniscen trum logistiek kwam tot stand na toetsing van de plannen bij de Kamers van Koophandel, havenbedrijven, innovatiecen tra en logistieke organisaties in het hele land. Behalve de Hogeschool Zee land zijn de volgende scholen opgenomen in het samenwer kingsverband: de Hogeschool voor Economische studies en de Hogeschool Rotterdam en omstreken, beide in Rotter dam. De Hogeschool Midden- Brabant uit Tilburg. De Hoge school West-Brabant en de Na tionale Hogeschool voor toe risme en verkeer, beide in Bre da. Gezamenlijk-verzorgen de ze hogescholen vrijwel het ge hele beroepsonderwijs in de Delta aan ruim 30.000 studen ten. om dit seizoen mede mee af te sluiten. Ook trombonist Hans Vermeer, eveneens een sfeerbrenger bij uitstek, komt weer mee naar Brouwershaven. Cornettist De Leuw is van plan van deze spe ciale jazzmiddag een 'spekta kel' te maken, samen met zijn gastmusici en de orkestleden Kees de Korver (banjo), Hidde Westra (drums), Jan v. d. Berg (bas) en Henk Ruijsch (piano). De jazzmiddag begint om 15.00 uur en de toegang is vrij. Evenals voorgaande jaren wordt er gestart met 1 kilome ter zwemmen voor de recrean ten en 1,5 kilometer voor de wedstrijddeelnemers in de Grevelingen bij Herkingen. Vervolgens dient er veertig ki lometer gefietst te worden in en rond Dirksland, waarna een loopparcours van 10 kilometer afgelegd moet worden met de finish in Dirksland. De deelne mers van Goeree-Overflakkee strijden in deze triathlon om de Hans Groenendijk Flakkee cup. Belangstellenden voor deze tri- Het orgel is bijzonder mooi ge restaureerd en hierdoor niet al leen een heel mooi concert orgel, maar ook uitermate ge schikt voor samenzang. Afwisselend Het belooft een afwisselend programma te worden, waarbij de koren ieder afzonderlijk DIRKSLAND - Voor de kwart triathlon op 3 juli, zoekt de Stichting Triathlon Goeree- Overflakkee vrijwilligers, die willen helpen de wedstrijd in goede banen te leiden. De vrijwilligers worden in hoofdzaak ingezet als par- cours-medewerkers en in die hoedanigheid zijn ze belast met de veiligheid van de triat leten. Daarnaast zijn enkele vrijwilligers nodig bij de jure ring en bij het inchecken van de triatleten en het verzorgen van de kleding. Vrijwilligers kunnen zich aan melden bij Jan van der Welle, Molenzicht 27, 3247 VB Dirks land, telefoon: 01877-3225. Planten en dieren krijgen hier genoeg water en mensen hoe ven de kraan alleen maar open te draaien. In veel andere lan den heerst schaarste, zelfs in Europa. Rantsoen Het zonnige zuiden van Spanje kampt al enige tijd met een wa tertekort. Het wil er maar niet regenen. Plezierig voor vakan tiegangers, maar niet als je er woont. Drinkwater gaat op rantsoen, de planten verdor ren. We kunnen wel enige tijd zon der voedsel, maar niet zonder water. Om onze eigen water huishouding op peil te houden drinken wij een liter of twee per dag. Dat is nodig om het verlies door uitademen, zweten en plassen op te vangen. Uit drogen is dodelijk, want onze lichaamscellen kunnen niet werken zonder water. Omdat water vloeibaar is en veel stoffen er gemakkelijk in oplossen, is het bij uitstek ge schikt als transportmiddel voor de aanvoer van wat cellen nodig hebben en de afvoer van afvalstoffen. In onze cellen zit water, rond om de cellen ook en er stroomt water door ons eigen netwerk van waterwegen, het lymfe- en bloedvatstelsel. Bovendien zit er ongeveer an derhalve liter water in onze li chaamsholten, zoals borst- en buikholte, hersenen en ge wrichten. Kortom, ons lichaam bestaat voor een groot deel uit water. Hoeveel dat precies is, hangt af van de leeftijd, of je man of vrouw bent en het vet gehalte. Immers, vetcellen zijn vooral voorraadkamertjes en bevatten minder water dan an dere cellen. Mannen bestaan gemiddeld voor zo'n zestig pro cent uit water. Voor vrouwen is dat ongeveer vijftig procent, omdat zij meer vet hebben. Ook planten en dieren bestaan uit cellen die zonder water niet A athlon kunnen zich aanmelden door middel van het insturen van een ingevuld aanmeldings formulier van de NTB naar Leen Schipper, Kerk weg 2, 3237 LE Vierpolders. Op dit adres zijn tevens aanmeldings formulieren te bestellen. Bij de ranmelding moet een gefran keerde envelop, voorzien van naam en adres bijgesloten wor den. Het inschrijfgeld be draagt 25 gulden voor leden van de NTB en 30 gulden voor niet-NTB leden. Voor inlichtin gen kan iedereen bellen met Peter Keuker (01877-3254). zingen, maar ook als één groot verenigd koor. De medewer kende koren zijn: Immanuel, Cantium en Crescendo, alle ge mengde koren. Daarnaast het dameskoor NCVB, het man nenkoor Rehoboth en het ka merkoor Chantez a Dieu. De organiste deze avond is me vrouw M. Hage. De aanvang van de zangavond is 19.30 uur, de toegang is gratis. BERGEN OP ZOOM - Zondag 7 maart stond in Bergen op Zoom de Gageldonkduathlon op het programma van een aantal leden van TVGO. Bert Vroegindewey uit Dirks land wist als snelste TVGO-er de 1000 meter zwemmen en tien kilometer lopen te volbrengen. Hij finishte als vijfde in 50.47. Arve Hoogzand uit Sommels dijk volgde daar kort op en werd zesde in 51.11. Herbert Zoon uit Dirksland scoorde 54.10, Johan van der Welle uit Middelharnis 54.38, Jan van der Welle uit Dirksland 55.33, Gilles Breur eveneens uit Dirksland 58.30 en Leen van Westen uit Middelharnis 1.00.45. kunnen functioneren. Veel soorten leven in of op het wa ter. Als dat water vervuild is, loopt hun leven gevaar. De zorg voor schoner water is niet al leen van belang voor de drink waterbereiding, maar komt ten goede aan al wat leeft. Wie meer wil weten over het belang van water, kan een boekje bestellen bij de stich ting Bio-Wetenschappen en Maatschappij door storting van 10,- op girorekening 154373, ten name van Stichting Bio-Wetenschappen en Maat schappij te Utrecht onder ver melding van Zoet Water. Verantwoord zitten? Wetenschappelijk onder zoek heeft aangetoond dat een zitmeubel moet zijn afgestemd op de lichaamsbouw van een persoon om gezond en verantwoord te zitten. Door middel van een uniek aanmeetsysteem kunnen wij dit voor u realiseren. Uw Fitformdealer: INTER-MEUBEL Hartngvfletptein 4, Ztorfczae, tel 01110-12946 Er zijn niet alleen aantrekke lijke aanbiedingen, maar ook is er een prijzenpakket van to taal 6000 gulden te winnen plus een hoofdprijs van 500 gulden contant. Een feestmaand dus bij het Grenenpaleis dat vijf jaar gele den de aandacht trok door een enorme collectie geloogd gre nen onder één dak te brengen. Daaronder zowel antiek als nieuw. Het assortiment is sindsdien gestaag gegroeid. Bovendien hebben veel klan ten binnen en buiten Zeeland sindsdien nader kennis ge maakt met de unieke service van het Grenenpaleis. De hele maand maart dus ac- DEN HAAG - Longkanker komt het minst voor onder ve getariërs. Dit zegt prof. dr. J. Wahrendorf van het Duitse kankeronderzoekcentrum DKFZ in Heidelberg. Bij man nen die alleen plantaardig voedsel eten, is het optreden van deze ziekte minder dan 10 procent van het gemiddelde. Dit komt volgens de epidemio loog omdat de meeste vegeta riërs niet roken. U heeft nodig voor 4 personen: 500 gram mager klapstuk zout 400 gram winterwortel 3 grote uien 600 gram aardappelen 50 gram gepelde walnoten 2 plakjes donker rogge brood 1 eetlepel grove mosterd peper Schenk 1 liter water in een pan. Voeg één eetlepel zout en het klapstuk toe. Breng het water aan de kook en kook het klapstuk in ca. 2Vi uur zachtjes gaar. Schep met een schuimspaan regel matig het schuim van de bouillon. Schil de winter wortel met een dunschiller en snijd hem in dunne plak jes. Pel de uien en snijd deze in ringen. Schil de aardap pelen, was ze en snijd ze in plakjes. Hak de walnoten met een uienhakker fijn. Schep ca. 2 deciliter bouil lon van het klapstuk over in een andere pan. Brengt dit tiemaand met geldprijzen die variëren van 'n tientje tot 250 gulden. Iedereen die in de maand maart bij het Grenen paleis voor 500 gulden koopt, heeft recht op een enveloppe met een contant bedrag tot maximaal 250 gulden per enve loppe. Het assortiment van het Gre nenpaleis is nu uitgebreid tot een complete woninginrichting van geloogd massief grenen. Er wordt absoluut geen spaan plaat of fineer verkocht. Te vens is deze zaak het adres ge worden voor ontwerp, meubels op maat, restauratie, logen, doe-het-zelf-artikelen, service en een goed advies. MIDDELBURG - Donderdag avond 11 maart presenteert het Rozenkruisers Genootschap een diaserie met de titel Het universele pad. f De avond begint om 20.00 uur en is in de aula van de Zeeuwse •Bibliotheek, Kousteensedijk 7, Middelburg. De toegang is gra tis. aan de kook en voeg de aardappelen, wortel en ui toe. Kook dit geheel in ca. 20 minuten zachtjes gaar. Giet het boven een kom af. Stamp de aardappelen, wortel en ui fijn. Voeg een scheutje kookvocht toe, zo dat er een smeuïge massa onstaat. Schep de walnoten erdoor en breng het geheel op smaak met peper en zout. Laat het al omschep pend door en door heet wor den. Snijd de sneetjes rog gebrood diagonaal door en besmeer ze met mosterd. Neem het klapstuk uit de bouillon en snijd het in plakjes. Schep de hutspot in een warme schaal. Leg de plakken klapstuk en de sneetjes roggebrood langs de rand. Geef eventueel een deel van de kookvocht er apart bij. Voedingswaarde per portie: Energie: ±1730 kJ (415 kcal) Eiwit: 32 gram Vet: 16 gram Koolhydraten: 36 gram N1EUWERKERK - In de Kattenopvang van de Sophia-Vereeni- ging tot Bescherming van Dieren in Nieuwerkerk zit de ge castreerde kater Joris. Hij is acht maanden en roodgekleurd. De ze levenslustige kater brengt ongetwijfeld leven in de brouwerij, want stilzitten is niets voor deze kater Er is altijd weer iets wat zijn aandacht trekt. Met soortgenoten kan hij het wel vinden, maar met honden heeft hij liever geen contact. Wie voor Joris in het gezin een plaatsje vrij heeft, kan voor meer informatie bel len: telefoon 01114-1583. De bouvier Doerak zit nog in het Dieren asiel SchouwenDuiveland aan de Zandweg in Zierikzee. Deze schat van een hond wil graag een baasje. In dit asiel zitten zeven katten en twee honden. (Foto: Joop van Houdt). BROUWERSHAVEN - Zondag 14 maart is er een jazzmiddag in 't Swarte Schaep in Brouwershaven. De laatste al weer van dit (derde) winterseizoen, dat duidelijk heeft bewezen hoezeer de vele trouwe jazz liefhebbers uit Schouwen en daarbuiten de ambian ce van dit jazzcafé weten te waarderen. Voor Zuidwest Nederland ZIERIKZEE - Zes hogescholen uit Zuidwest Neder land, waaronder de Hogeschool Zeeland (HZ), heb ben via een samenwerkingsovereenkomst het Ken niscentrum Logistiek Zuidwest Nederland opge richt. Via dit nieuwe centrum willen de hogescholen hun onderwijs op het gebied van logistiek vernieu wen en beter laten aansluiten op de markt. UTRECHT - Gelukkig regent het regelmatig in Ne derland. Het regenwater zakt weg in de bodem en vult het grondwater aan; daaruit wordt tweederde van ons drinkwater bereid. Bovendien voeren Rijn en Maas heel wat water aan uit de binnenlanden van Europa; daaruit komt eenderde deel van ons drink water.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3