Boomfeestdag heeft dit jaar het thema Bomen en recreatie J. J. Dorst nieuwe voorzitter Zeeuwse afdeling bond van oorlogsslachtoffers Misdrijf Vergadering Duivelandse advies commissie Aparte rampen voorlichting Rijnmond gebied Vijf van de zes gemeenten op Schouwen-Duiveland nemen deel pruLS.rbessen en dne b°' aan evenement 'Jongere dienstslachtoffers moeten lotsverbondenheid met ouderen delen DINSDAG 9 MAART 1993 NR 25321 3 Verwachting t/m zaterdag 13 maart Afgelopen vrijdag rolde er van de fax een politiebericht dat nogal wat vragen opwierp. Het betrof de kern Ouwerkerk waar de politie een opmerke lijke vondst had gedaan. Bij een inval in een woning was een aantal vuurwapens en een kilo softdrugs aangetroffen. Oké, dit soort invallen en bij behorende vondsten zijn na tuurlijk aan de orde van de dag in de grote steden. Wat 'de sterke armaantrof is op zich ook niet het bijzondere aan dit bericht. Het meest opmerkelij ke is dat juist Ouwerkerk met dit bericht in het nieuws kwam. Niets ten nadele van Ouwerkerk, maar het dorpje weet meestal alleen de kran ten te halen als de plaatselijke voetbalclub een goede presta tie heeft geleverd of wanneer Nieuw Leven een uitvoering geeft in het dorpshuis. Geluk kig maar, want wie had er nou ooit bij het rustige en vredelie vende plaatsje Ouwerkerk ge dacht aan vuurwapens en drugs. Daar kun je je wat vra gen bij stellen. Heeft de maffia haar intrek genomen in Ouwerkerk? Kent Ouwerkerk het hoogste aantal drugs verslaafden per inwoner van Nederland? Wat ligt er ver stopt in al die andere honder den huizen in Ouwerkerk? Het zal altijd een mysterie blijven Maar alle gekheid op een stok jeWat de laatste tijd meer ver ontrust zijn de berichten van de politie van het aantal auto mobilisten dat met een (meest al flinke) ij lok op achter het stuur plaatsneemt en al dan niet recht tóe recht aan op huis aanstuurt. Misschien komt het omdat de politie regelmatiger en strenger controleert dat we weer meer dit soort berichten in de krant tegenkomen. In fei te doet dat er niet toe. Blijk baarzijn er toch nog veel men sen die na het nuttigen van een aantal glazen alcohol zonder enige schroom achter het stuur durven plaatsnemen. En klaarblijkelijk zijn die men sen die dit misdrijf plegen (want dat is het!) nog steeds niet doordrongen van de ver schrikkelijke gevolgen die hun wangedrag kan hebben. Blijkbaar leeft nog altijd de gedachte 'mij zal niets overko men'. Maar dat is ook niet wat telt. Het gaat erom wat voor leed je anderen kunt aandoen! Rigoureuze straffen zijn hier dan ook op zijn plaats en laat een nader onderzoek in het mysterieuze Ouwerkerk dan nog maar even wachten. P.S. NIEUWERKERK - Een subsi dieverzoek van de kruisvereni ging ten behoeve van Meer Be wegen voor Ouderen en een subsidieverzoek van de werk groep Schoolbiologie. Die ko men aan de orde tijdens de openbare vergadering van de Duivelandse adviescommissie financiën en onderwijs. De commissieleden komen bij een op donderdag 11 maart in het gemeentehuis te Nieuwer- kerk. Men buigt zich daarbij over een mogelijke verhoging van de subsidie voor de groe pen Meer Bewegen voor Oude ren met een cent per inwoner. Omdat Duiveland ongeveer 5000 inwoners heeft gaat het daarbij om zo'n 50 gulden per jaar. Tot nu toe kreeg Meer Be wegen voor Ouderen dertig cent per inwoner ofwel 1500 gulden per jaar. Het Duive landse college van b en w is voor de verhoging van de sub sidie met vijftig gulden. Een mogelijk volgend 'financieel gat' moet volgens het college worden opgevangen door het verhogen van de deelnemers bijdrage. De subsidieaanvrage van de Werkgroep Schoolbiolo gie valt minder positief bij het Duivelandse college. Men wil de aanvrage afwijzen, zonder dat daarbij een directe motiva tie wordt gegeven. De commis sie geeft advies over een en an der. De vergadering begint om 16.30uuren kan door iedere be langstellende worden bijge woond. MAASTRICHT - In Maastricht worden van 13 tot 25 maart twee postzegelexposities ge houden. In de Jan van Eyck Akademie is de tentoonstelling Postzegelemissies 1992 en zijn ontwerpen" te zien, in het post kantoor Vrijthof de tentoon stelling „Europese postzegels in Europa 1992". Tbr gelegen heid van de exposities is van 13 tot 25 maart op het postkan toor het speciale poststempel „Maastricht Postzegelstad 1993" verkrijgbaar. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. 0 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht variabel 2 Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 0 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht zuidoost 3 Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 11 graden Windkracht zuidoost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 10 mrt. Zon op 07.04, onder 18.31 Maan op 22.01, onder 07.24 11 mrt. Zon op 07.02, onder 18.33 Maan op 23.25, onder 07.51 Laatste Kwartier: 15 mrt. (05.18) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Het droge en zonnig weer houdt voorlopig nog aan. Een krach tig hogedrukgebied boven het wes ten van Rusland houdt depressies op afstand. Aan de zuidflank van dit hogedrukgebied wordt met een oost tot zuidoostelijke stroming droge, maar ook vrij koude lucht naar ons land getransporteerd. In deze lucht komt vrijwel geen bewolking voor. Vannacht is het dan ook helder en omdat de wind verder afneemt ko men de temperaturen overal onder nul; plaatselijk wordt het zelfs -5 gra den. Morgenoverdag komen hier en daar enkele wolkenvelden voor, ver der is de zon overvloedig te zien. De temperatuur loopt opnieuw op naar waarden die dichtbij de 8 graden lig gen. Er waait een zwakke tot matige wind, kracht 2 3, in hoofdzaak uit zuidelijke richtingen. Ook na morgen blijft de luchtdruk hoog boven het Europese continent. Hierdoor wordt aanhoudend vrij droge lucht aange voerd en het vrij zonnige weer houdt dan ook aan. De temperaturen ver anderen nog niet of nauwelijks; pas tegen het weekeinde mogen we een bescheiden temperatuurstijging ver wachten. Vrijdag Zaterdag ROTTERDAM - Nergens in het land is er zo'n grote concentra tie van risicobedrijven als in het Rijnmondgebied. Deze re gio telt 44 bedrijven die bij een calamiteit direct gevaar voor de bevolking kunnen opleve ren. Deze gemeenten maken geen gebruik van het voorlich tingsmateriaal dat via het mi nisterie van binnenlandse za ken te krijgen is onder de titel „Als de sirene gaat De 44 bedrijven in de Rijnmond en de specifieke risico's die zij voor de bevolking opleveren, staan vermeld in een nieuwe folder die dinsdag in de 18 ge meenten huis aan huis wordt verspreid. ZlERIKZEESCHEiS NIEUWSBODE Hl Uitgever Drukkerij Latenman Ochtman bv Fe Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, 2ierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314 Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. f 46.00 Per jaar 1 183,00 Bij autom. afschr. 173.00 Losse nummers f 1.00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld ta worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) f Be advertentieprijzen zijn exclusief 17V?% B.T.W. steeds opnieuw worden inge vuld". Hij vergeleek de slacht offers met die van de Waters noodramp in 1953. „Diep in grijpende gebeurtenissen laten diepe sporen na". Hij prees de afdeling Zeeland voor de wijze waarop men de slachtoffers persoonlijk benadert en tevens het gemeenschappelijk belang nastreeft. „De zakelijke erken ning van de slachtoffers door de overheid moet u daarin tot uitdrukking brengen". Het bondsbureau van de BNMO is gevestigd in Doorn. Het omvat een vergadercen trum en een centrum van waar uit nazorg wordt verleend aan dienst- en oorlogsslachtoffers en weduwen. In een aantal bungalows krijgen de zwaarde re invaliden hun dagelijkse verzorging. Daarnaast staan bungalows waarop men als lid van de BNMO aanspraak kan maken om in te wonen. De bond maakt onderdeel uit van de Wereld Veteranen Federatie (WVF). Een federatie die haar verbondenheid met Nederland onder meer tot uitdrukking bracht door na de Watersnood ramp in 1953 geld en goederen te schenken aan het dorp Ouwerkerk en een boerderij aan BNMO-lid wijlen J. Boot. Uit dankbaarheid werd een weg bij Ouwerkerk De Laan der Wereld veteranen genoemd. De boerderij aan de Zwaard- weg te middenschouwen draagt nog steeds de naam WVF-hoeve. AMSTERDAM - Het archief van de in 1987 overleden PvdA- politicus Joop den Uyl, dat bij het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis (IISG) is ondergebracht, wordt op 1 mei officieel opengesteld. HAREN - Een groep studenten van de Itechnische Universiteit Delft verricht in het Groningse natuurgebied Appelbergcn na- der onderzoek naar de lokatie van een mogelijk massagraf met slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog. Dat maakte de gemeente Haren bekend. In de gemeente Bruinisse staat de pas gerenoveerde ijsbaan centraal als lokatie voor de 'Boomfeestdag. Leerlingen van de drie basisscholen in het dorp planten daar op 24 maart een bosplantsoen aan dat be staat uit vele tientallen strui ken van eik tot vlier. Vooraf gaand aan deze activiteiten wordt men om 10.30 uur ont vangen en toegesproken door een van de leden van het Bruse college van b en w in het dorps huis. Op drie lokaties in de.gemeen te Middenschouwen zijn activi teiten in het kader van Boom feestdag. In Kerkwerve plan ten leerlingen van de Christe lijke Nationale School enkele tientallen laanbomen als es doorns langs de Briesker- kestraat. In Ellemeet zetten leerlingen van OBS 't Mêêtje 25 eiken in de grond langs de Moolweg en in Scharendijke is het de bedoeling dat in de nieuwbouwwijk Putmeet twee struiken en bodembedekkers worden geplant in heester- plantsoenen tussen de huizen. Deze laatste activiteit is nog onder voorbehoud. In alle drie de kernen van de gemeente Middenschouwen worden de leerlingen voorafgaand aan hun boomplantactiviteiten om 10.30 uur ontvangen in het dorpshuis van hun dorp en toe gesproken door een lid van het dagelijks bestuur van de ge meente. Leerlingen van de meeste basisscholen op Schouwen-Duiveland komen op 24 maart in actie in het kader van Boomfeestdag. (Archief foto). SCHOUWEN-DUIVELAND - Vijf van de zes gemeenten op Schouwen-Duiveland werken mee aan de Natio nale Boomfeestdag, die dit jaar wordt gehouden op woensdag 24 maart. Het landelijke evenement, dat voor de 37e keer wordt gehouden, heeft dit jaar het thema Bomen en recreatie. Landelijk gezien organiseert bijna 85 procent van de ge meenten activiteiten in het ka der van Boomfeestdag. Op Schouwen-Duiveland slaat al leen de gemeente Duiveland dit jaar de Boomfeestdag over. Volgens een woordvoerder, van de gemeente komt dat omdat de buitendienst gemeentewer ken momenteel niet voldoende te planten heeft om daar enke le honderden basisschoolkin deren mee aan het werk te kun nen zetten. „We moeten een jaartje overslaan". Ook voor de gemeente Brou wershaven is het beplantings schema van de buitendienst ge meentewerken niet zodanig dat men de schooljeugd aan het werk kan zetten. Desondanks wil de gemeente toch aandacht besteden aan de Boomfeest dag. Daarom brengen mede werkers van de gemeentewer ken op 24 maart, en dagen daarna, een bezoek aan de vijf basisscholen in de gemeente. Daar vertellen zij de scholieren aan de hand van speciaal Boomfeestdagmateriaal over het belang van bomen voor de natuur en het milieu. Alle kin deren krijgen daarbij een klein boompje dat ze thuis in de tuin kunnen planten en verzorgen. In Zierikzee moeten wel ge noeg bomen worden geplant om de oudste leerlingen van de basisscholen en de Beatrix- school aan het werk te zetten. In het pas gereed gekomen nieuwbouwgebied tussen de Schouwenbank en de Volke- rakstraat gaan op Boomfeest dag vele tientallen bomen en struiken de grond in. De eerste boom wordt 's morgens om 08.30 uur geplant door de bur gemeester van Zierikzee, mr J. J. P. M. Asselbergs en alle vol gende door de kinderen van de diverse scholen. Alle leden van de Zierikzeese gemeenteraad geven dit jaar acte de presence bij de plantactiviteiten. Zij ne men daarna ook deel aan de natuurwandeling die de werk groep Schoolbiologie in het ka der van de Boomfeestdag voor de scholieren heeft gemaakt. In de gemeente Westerschou- wen worden op 24 maart op vier verschillende lokaties bo men geplant door de basis schoolleerlingen. Vanaf 09.00 uur zetten leerlingen van de OBS De Kirreweie en de CNS Onder de Wieken populieren in de grond op het bedrijfsterrein De Roterij te Haamstede. Van af 09.45 uur wordt aan het Dorpspad te Serooskerke een bosplantsoen aangeplant waarin vijftig bomen en strui ken komen. De leerlingen van de OBS De Schelphoek zetten het groen in de grond. Om 10.30 uur gaan aan de Smidsweg te Noordwelle de spaden de grond in wanneer leerlingen van de OBS De Stove zeven es doorns planten. De laatste Boomfeestdag-activiteiten in Westerschouwen zijn gepland om 11.15 uur aan de Oranjehof te Renesse. Daar planten leer lingen van OBS 't Staepel'of Zoals ieder jaar heeft de Stich ting Nationale Boomfeestdag weer een lespakket gemaakt dat de leerkrachten op school kunnen gebruiken om de leer lingen op speelse wijze wat bij te brengen over de natuur in hun directe omgeving. Met het lespakket Bomen en plezier kunnen kinderen van de basis school een ontwerp en een ma quette maken voor een recrea- tiebos in hun directe omge ving. In de Stichting Nationale Boomfeestdag zijn een aantal landelijke organisaties verte genwoordigd die zich bezig houden met bos- landschap- en natuureducatie. De stichting streeft er naar kinderen op een goede manier te leren omgaan met de natuur- in hun omge ving. Men kiest hierbij de boom als uitgangspunt. Dat leidt tot de organisatie van de jaarlijkse Boomfeestdag en de ontwikkeling van educatief materiaal over bomen. De eerste Boomfeestdag werd in 1957 gevierd naar aanleiding van de resolutie van FAO, de voedsel- en landbouworganisa tie van de Verenigde Naties. Daarin sprak men zijn be zorgdheid uit voor de onoor deelkundige ontbossingen in veel landen die erosie en woestijnvorming tot gevolg hadden. De FAO deed een op roep om jaarlijks een Festival of trees te houden om de men sen bewuster te maken van de waarde van bomen. wordt geprobeerd de aandacht van jongeren voor de bond op gang te brengen. Onder meer omdat de instroom van jonge ren die de algemene vergade ringen bezoeken traag ver loopt. In zijn eerste toespraak als voorzitter benadrukte de heer Dorst dat de belangenbeharti ging van de leden door de BNMO op peil dient te blijven. Hij deed daarbij een beroep op jongere dienstslachtoffers om hun lotsverbondenheid met ou deren te delen. „Vanwege de hoge leeftijd van veel BNMO- leden gaat de aflossing van ta ken onverminderd door. Aan vulling hiervoor van jongeren is dringend nodig". De heer Dorst vertelde dat het hoofdbestuur vah de BNMO de laatste tijd intensief contact heeft met de minister van de fensie Tbr Beek en zijn departe mentale staf. Op die manier hoopt men het voorzieningen- peil van invalide militairen op peil te houden. „Daaraan mag niet worden getornd onder in vloed van allerlei bezuinigin gen". Hij vertelde dat de besprekingen hierover bemoe digend verlopen, maar dat het wel zaak is dat de BNMO alert blijft. „Daarom zou de bond vanuit het veld versterkt moe ten worden. Iedere invalide mi litair zou onder de BNMO-vlag moeten optrekken". Ook de nieuwe beschermheer van de afdeling Commissaris van de Koningin Van Gelder riep de leden op eikaars lots verbondenheid in het oog te houden. „De zakelijke erken ning dat iemand slachtoffer werd door de militaire dienst moet individucel en collectief ZIERIKZEE - De heer J. J. Dorst uit Zierikzee is gekozen tot de nieuwe voorzit ter van de afdeling Zeeland van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogs- en Dienstslachtoffers (BNMO). De heer Dorst functioneerde de laatste jaren als waarnemend voorzitter van de afdeling. Hij volgt de heer P. Paree uit Axel op, die het voorzitterschap van de BNMO veertig jaar vervulde. De benoeming van de heer Dorst werd afgelopen zaterdag bekend gemaakt tijdens de al gemene jaarvergadering van de Zeeuwse afdeling van de BNMO in de Berghuiskazerne in Middelburg. Tijdens de bij eenkomst werd ook de nieuwe Commissaris van de Koningin in Zeeland, drs W. T. van Gel der geïnstalleerd als bescherm heer van de afdeling. De heer Van Gelder neemt daarmee de plaats is van dr C. Boertien. Hij werd als beschermheer geïnstalleerd door de landelij ke algemeen voorzitter van de BNMO N. J. C. Smit. Als eerste officiële daad reikte de heer Van Gelder een aantal onderscheidingen uit aan men sen die al tien, 25 of veertig jaar lid zijn van de BNMO. Al gemeen voorzitter Smit speld de de vertrekkende voorzitter van de afdeling Zeeland, de heer Paree de hoge bondson- derscheiding 'lid van ver dienste in goud' op. De Zierikzeeënaar Dorst blijft, naast zijn nieuwe voorzitter schap van de afdeling Zeeland, functioneren als lid van de bondsraad van de BNMO. De bondsraad is het landelijk bestuursorgaan van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogs- en Dienstslachtoffers. De heer F. J. van Giezen uit Middelburg neemt de functie als lid van het hoofdbestuur over van vertrekkend voorzit ter Paree. De heer J. J. Dorst uit Zierikzee is de nieuwe voorzitter van de afdeling Zeeland van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogs- en Dienstslachtoffers (BNMO). (Archieffoto). Dc afdeling Zeeland van de BNMO telt 325 leden, waarvan 76 weduwen van militaire oorlogs- of dienstslachtoffers. Een full-time maatschappelijk werker zet zich in voor hun be langen. Daarnaast bezoeken drie bestuursleden als contact persoon de regio en schenken daarbij aandacht aan weduwen en ouderen van de BNMO. Er komt een programma waarmee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3