Rabo-topman pleit voor ander mestbeleid ffeeéL. Werk staat boven koopkrachtbehoud Diverse initiatieven op Internationale Vrouwendag Brinkman aangewezen als CDA-lijsttrekker Taboe op het gebruik van chemische middelen Bezwaren winning gas op Noordzee Alders overtreedt de> wet Herdenking boeren opstand Boeren persoonlijk verantwoordelijk stellen voor milieuproblemen Drie speerpunten Beleidsprogramma Emancipatie Aantal dierproeven gedaald Dode door explosie oeeg, iK tuit. Legatee É-rew, AMjte uier -re vuug uiAf tiAU tl Mij MüQAVeu 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vervolg van paq. 1 ken". Hij tekende daar meteen bij aan dat het gemeentelijk groen in Westerschouwen niet overal geheel ecologisch wordt beheerd. In sommige kernen, en bijvoorbeeld ook op be graafplaatsen, krijgt het on kruid in Westerschouwen geen kans. Overigens wil dat niet zeggen dat daar de gifspuit wel wordt gehanteerd. Ook zonder ge bruik van chemische middelen kan een perk 'netjes' gehouden worden. Met dien verstande dat het traditionele wieden en schoffelen veel tijd en derhalve veel geld kost. „Maar een be graafplaats bijvoorbeeld moet er gewoon altijd netjes bijlig gen", aldus De Feiter. In de praktijk is hij een aantal pro blemen tegen gekomen. In de sloot langs de Daleboutsweg had men het riet gewoon laten staan in plaats van het te maai en. Westerschouwen werd ech ter op de vingers getikt door het waterschap, verantwoorde lijk voor de afvoer van het wa ter. Het riet moest alsnog ge maaid worden om een goede doorstroming van het water te waarborgen. Ook komt het nog weieens voor dat de ene ploeg bewust een berm of iets dergelijks niet maait en dat een andere ploeg van de plantsoenendienst, den kende dat men dat stukje berm vergeten is, alsnog de maaima- chine ophaalt en het karwei klaart. Uit de reacties van ver tegenwoordigers van andere plantsoenendiensten op Schouwen-Duiveland bleek gisteren dat de meningen over de voor- en nadelen van ecolo gisch groenbeheer verdeeld zijn. ,,Maar het is goed dat er wat idealisme is", aldus J. J. Doeswijk, hoofd plantsoenen dienst van de gemeente Zierik- zee. Kok vraagt koopkrachtoffer van allen EMMEN - Minister Kok van financiën wil volgend jaar werk boven koopkrachtbehoud stellen. Dat be tekent dat iedereen evenredig zal moeten inleveren. Ook van de hogere inkomensgroepen zal een offer worden gevraagd. Kok zei dat maandag tijdens een Pvd A-bij eenkomst in Em- men. Volgens de minister is het noodzakelijk in deze periode van economische terugslag voorrang te geven aan het scheppen van werk. Gebeurt dat niet dan zal het des te lan ger duren voor de oplopende werkloosheid is overwonnen, aldus Kok. Hij wees erop dat volgens de jongste voorspellin gen het aantal werklozen met 50 tot 60.000 per jaar groeit. Sympathie De PvdA-leider zei verder sym pathie te hebben voor een plan van een CDA-werkgroep onder leiding van oud-premier Zijlstra. Deze heeft voorge steld de uitgaven van de over heid alleen nog met de inflatie te laten toenemen. Kok noemt dit ,,een bruikbaar instru ment", dat mogelijk al ingezet zal worden bij het opstellen van de begroting voor volgend jaar. Hij wil daar dan wel een gedachte van premier Lubbers bij betrekken. Lubbers vindt dat de overheidsuitgaven moe ten worden aangepast aan de groei van de bevolking. Vol gens Kok betekent toepassen van de Zijlstra-norm gecombi neerd met het idee van Lubbers niet dat er volgend jaar extra bezuinigd zal moeten worden. Hij meent dat er dan zelfs min der hoeft te worden omgebo gen dan het bedrag van negen miljard dat het Centraal Plan bureau heeeft becijferd. Dat sluit mooi aan bij de ideeën van Kok zelf. De bewindsman denkt dat te veel bezuinigen de werkgelegenheid aantast. Hij wil daarom het overheidste kort volgend jaar met ander half miljard gulden laten oplo pen. HOENDERLOO - Prins Claus opent dinsdag officieel het Mu seonder in het Nationaal Park de Hoge Veluwe. Daarmee heeft Nederland het eerste on dergrondse museum dat geheel gewijd is aan het leven onder de grond. UTRECHT - CDA-fractievoorzitter L.C. Brinkman is maandagavond in Utrecht door het CDA- partijbestuur officieel aangewezen als de nieuwe lijsttrekker van het CDA bij de eerstvolgende ver kiezingen voor de Tweede Kamer. Dat gebeurde op voorstel van partijvoorzitter W. van Velzen. Het par tijbestuur was unaniem over de keuze van Brink man. Brinkman heeft het lijsttrekkerschap aan vaard. Met het aanwijzen van Brink man als lijsttrekker maakt het CDA-partijbestuur definitief een einde aan de speculaties over de positie van Brinkman. Die speculaties hadden vooral betrekking op een eventueel aanblijven van premier Lub bers als CDA-leider na deze ka binetsperiode, die als het goed gaat in mei 1994 afloopt. Lub bers zelf heeft die speculaties overigens steeds nadrukkelijk van de hand gewezen. De be slissing van het CDA- partijbestuur komt enkele da gen nadat vice-premier en PvdA-leider Kok te kennen gaf liever de samenwerking met Lubbers in een volgend kabi net te willen voortzetten. De PvdA-leider twijfelt sterk aan de geschiktheid van Brinkman als premier. ,,Je kunt tien keer met Brinkman praten, maar dat wil nog niet zeggen dat je contact hebt", zo liet Kok zich vorige week ontvallen. Lub bers noemde de opmerkingen van Kok vorige week vrijdag na afloop van de ministerraad „iets mjnder gepast". Tijden en standen volgens gétijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 10 maart 04.50 168 10.45 -166 17.20 177 22.55 -133 11 maart 05.35 172 11.30 -166 18.00 172 23.40 -137 ROOMPOT BUITEN 10 maart 02.50 199 09.20 -180 15.10 212 21.25 - 144 11 maart 03.30 204 10.00 -177 15.50 203 22.15 -145 BRUINISSE 10 maart 05.25 179 10.40 -178 17.50 191 23.00 -144 11 maart 06.10 183 11.25 -176 18.30 185 23.40 -147 WEMELDINGE 10 maart 05.05 172 10.45 -173 17.30 184 22.55 -140 11 maart 05.45 176 11.25 -172 18.10 179 23.45 -143 Springtij 10 maart Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG - Milieugroepen hebben bezwaar tegen het toe wijzen van delen van het Con- tinaal Plat aan oliemaatschap pijen voor het boren naar olie en gas; de zogeheten Achtste Ronde. De bezwaren richten zich vooral op boren vlakbij de Waddenzee, in de Voordelta bij Zeeland en in het Friese Front. Vijfendertig maatschappijen hebben bij het ministerie van economische zaken een ver zoek ingediend, aan vierender tig zijn inmiddels delen toege wezen. Het gaat om gebieden buiten de Waddenzee. De Lan delijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee, Greenpeace, de Werkgroep Noordzee, de Zeeuwse Milieufederatie en het Delta- overleg gaven maandag te kennen een nader onderzoek te willen naar bodemdaling als gevolg van de boringen. De or ganisaties vinden de kans op een ongeluk, en daarmee voor schade aan het milieu, niet te verwaarlozen. Bovendien zou uit rapportages van het Staatstoezicht op de Mijnen blijken dat er nog steeds.inci dentele lozingen plaatsvinden van boorgruis en andere scha delijke stoffen. DEN HAAG - Minister Alders (milieu) overtreedt de wet door vast te houden aan de datum van 1 januari 1994 waarop bij alle huishoudens in Nederland het groente-, fruit- en tuinaf val apart moet worden ingeza meld om te worden verwerkt in speciale composteerinstal- laties. Dat zegt de VVD-fraetie in reactie op het advies van het Afval Overleg Orgaan (AOO). Volgens de AOO is er per 1 ja nuari 1994 niet voldoende capa citeit om het GFT-afval te ver werken. De AOO adviseert de nieuwe composteerinstallaties snel te gaan bouwen, zonder de vereiste vergunningen en zon der daarbij de normale proce dures (inspraak, bezwaren, be roep) te volgen. Dat Alders dit advies van de AOO zonder commentaar naar de Tweede Kamer heeft gestuurd, doet de VVD vrezen dat Alders deze handelwijze wil gedogen. Dat zou betekenen dat Alders be reid is bewust de wettelijke re gels te overtreden waarmee hij de overheid, die betrouwbaar en berekenbaar moet zijn, in diskrediet brengt, aldus WD- woordvoerder Te Veldhuis. Het VVD-kamerlid wijst erop dat Alders de datum van 1 januari 1994 heeft bepaald op een mo tie van die strekking van CDA en PvdA. De VVD heeft al eer der haar twijfel uitgesproken over de haalbaarheid van die datum. HOLLANDSCHE VELD - Eni ge honderden boeren hebben maandagavond in Hollandsche Veld herdacht dat 30 jaar gele den drie boeren hun boerderij moesten ontruimen omdat zij weigerden de verplichte hef fing aan het Landbouwschap te betalen. De daarop volgende ontruiming van hun boerderij en ging gepaard met hevige on lusten. Op de plaats waar destijds de boerderij van één van de weige raars, Klaas Hartman stond, werd een gedenksteen onthuld. De boerderij brandde destijds af in de nacht na de ontrui ming, vermoedelijk na brandstichting. De daders zijn nooit gevonden. Op een bord naast de gedenktsteen staat „Een steen des aanstoots voor het Landbouwschap" en op een ander bord: „Verdreven van hun vee en haard door het vuur en zwaard". DEN HAAG - Rabo-topman H. Wijffels vindt dat de politiek het mestbeleid fundamenteel moet veran deren. In plaats van algemene regels te stellen voor de gehele veehouderij, moeten er normen komen voor de individuele boer. Dat heeft de directievoorzitter van Rabobank Nederland maandag gezegd op een bijeen komst in Utrecht. Wijffels constateert dat de tegenstellin gen tussen landbouw en milieu zijn verscherpt door de huidige impasse in het mestbeleid. Die impasse kan volgens hem wor den doorbroken door het be leid te veranderen. De huidige mestwetgeving heeft het ka rakter van noodwetgeving, al dus Wijffels. „Er zijn strepen getrokken en er is gezegd: tot hier en niet verder. Nu worden die strepen steeds opnieuw een stukje verder getrokken, waar mee het mestbeleid wordt aan gescherpt." Afwachtend Wijffels meent dat een dergelij ke aanpak geen soelaas biedt. Vanwege de onduidelijke en steeds weer andere regels, ne men de boeren een. afwachten de houding aan. Veel beter is het in zijn ogen elke boer per soonlijk verantwoordelijk te stellen voor de milieuproble men op zijn bedrijf. Wijffels noemt als voorbeeld een var kensbedrijf met een mestover schot. De betreffende boer heeft diverse mogelijkheden dat overschot weg te werken. Hij kan de mest afzetten in de akkerbouw, of naar een mest- fabriek brengen. Hij kan ech ter ook kiezen voor inkrimping van zijn veestapel, waarmee het mestoverschot verdwijnt. Een heffing op de mineralen die in het milieu verdwijnen, is de beste stimulans om tot actie over te gaan, meent Wijffels. „Dan kan de varkenshouder eenvoudig uitrekenen wat voor hem het beste is. Als je het mestprobleem concreet maakt op dat niveau, dan komt de zaak in beweging." De opstel ling van Wijffels is een steun in de rug voor het Landbouw schap. Dat voert momenteel met de ministers Bukman en- Alders een fikse discussie over het mestbeleid tussen 1995 en 2000. Op tafel ligt het plan Mi neraal Centraal van het Land bouwschap waarin elke vee houder wordt verplicht de hoe veelheid mineralen in de mest in 1995 met een kwart te ver minderen. Bukman en Alders willen daar echter niet aan. Ze vinden dat Mineraal Centraal onvoldoende zekerheid biedt dat het mestprobeem daadwer kelijk wordt opgelost. Koudwatervrees Wijffels bestempelt dat als koudwatervrees. Hij roept de politiek op „een schakelaar om te zetten" en de boeren het heft in eigen handen te geven. „Zo lang het milieuprobleem als een grote onhanteerbare bal in Den Haag blijft liggen, komt de zaak niet aan het rollen. De landelijke overheid moet slechts een wettelijk kader ma ken. Binnen dat kader moeten de lagere overheden en de land bouw hun werk kunnen doen." Een algehele inkrimping van de veestapel vindt de Rabo- topman de doodssteek voor de sector. „Als alle bedrijven een stukje terug moeten, hebben ze te weinig rendement. Dat is de beste manier om de gehele sec tor naar de mallemoer te hel pen." DEN HAAG - Ook op de Internationale Vrouwendag van 1993 werden weer diverse acties ondernomen om de in sommige opzichten nog achtergestelde positie van de vrouw te verbeteren. Zo installeerde staats secretaris Ter Veld van sociale zaken maandag in Den Haag drie projectgroepen. De groepen gouden zich ieder bezig met een „speerpunt" uit het Beleidsprogramma Eman cipatie „Met het oog op 1995". De speerpunten zijn: vergro ting van de deelname van vrou wen aan politieke en maat schappelijke besluitvorming, herverdeling van onbetaalde arbeid en zorg (vooral in huis) en ten slotte de doorbreking van de beeldvorming als het gaat om „mannelijkheid" en .vrouwelij khei d Vrouwenrechten De Nederlandse Vrouwenraad presenteerde maandag de ver klaring „Rechten van oude vrouwen" aan minister D'An- cona van welzijn. Ook oude vrouwen hebben recht op ga ranties op de gebieden gezond heid en verzorging, wonen, fi nanciën, mobiliteit en maat schappelijk functioneren, vindt de Vrouwenraad. De meeste eisen verschillen niet met die zoals een man ze kan stellen. Maar op het gebied van de financiën bij voorbeeld heeft de Vrouwenraad speciale wensen voor een zelfstandig in komen en een eigen, volwaar dig pensioen aanvullend op de aow. Op het terrein „maat schappelijk functioneren" heeft de Vrouwenraad onder meer „meebeslissen in beleid sorganen" en „bestuurlijke functies in organisaties" hoog in het vaandel. Minister Kok van financiën kreeg maandag in Den Haag een programma van „Tien Eisen" van de Asso ciatie voor Herverdeling van Betaalde en Onbetaalde Ar beid en het Breed Platform voor Economische Zelfstandig heid. De petitie werd ook aan diverse wethouders van finan ciën in het land aangeboden. Besparingen De vrouwen stellen dat er per jaar minstens acht miljard gul den bespaard wordt op directe en indirecte kostwinnersvoor delen, doordat steeds meer vrouwen buitenshuis en dus betaald werken. Dat geld moet niet terugvloeien naar de alge mene middelen, zeggen ze, maar gebruikt worden voor kinderopvang, uitbreiding van werkgelegenheid en verbete- RIJSWIJK - Het aantal gere gistreerde dierproeven in Ne derland is in 1991 in vergelij king met 1990 met 7,9 procent gedaald tot 876.058. Tien jaar eerder was het totale aantal geregistreerde dierproeven nog ruim 1,4 miljoen. De daling heeft zich overigens niet over de gehele lijn voorge daan. Zo zijn er in 1991 280 apen meer dan in 1990 gebruikt voor proeven, vooral voor we tenschappelijk onderzoek op het gebied van ziekten bij mens en dier. Dit blijkt uit het maandag verschenen jaar verslag van de sectie dierproe ven van de Veterinaire Hoofd inspectie. Dierproeven moeten wettelijk worden geregi streerd. De overheid heeft 97 instellingen vergunning ver leend voor het verrichten van dierproeven met verschillende diersoorten. Er waren 9,5 procent minder ratten en muizen, de meest ge bruikte proefdieren, nodig voor proeven. Een zelfde da ling was er bij proeven met gro te dieren, zoals runderen en varkens. ring van de arbeidsomstandig heden voor vrouwen, betere be reikbaarheid van dat werk, vakscholing voor vrouwen, verruiming van de vrijlatings regeling van de Algemene Bij standswet, het verwezenlijken van zelfstandige uitkerings rechten, verzorgings verlofregelingen en zekerhe den in de Algemene Na bestaandenwet. Onder de titel „De vrouw op haar retour" werd verder in Amersfoort een themadag gehouden voor man nen en vrouwen werkzaam bij de overheid en in aanverwante bedrijven. De vraag was daar hoe de doelstellingen op het ge bied van de emancipatie han den en voeten moeten krijgen. „Dat dat nodig is blijkt uit het feit dat anders vijftig procent van onze bevolking buiten spel blijft staan als het gaat om be stuur van overheid en maat schappij", aldus de organisato ren. UTRECHT - Een explosie en een daarop volgende brand in een flatwoning in de wijk Lu netten in Utrecht heeft dins dagochtend vroeg het leven ge kost aan de 22-jarige bewoner. De oorzaak van de ontploffing is nog onbekend. Een gasex- plosie is echter uitgesloten, omdat er. geen gasleidingen in de woning aanwezig waren. De explosie vond plaats rond half vier in een flat aan de Nor- mandië. De brandweer slaagde erin om het vuur dat na de ont ploffing ontstond, snel te be dwingen. Twee bewoners van een naastgelegen appartement werden door de brandweer met een hoogwerker in veiligheid gebracht. Ongeveer 25 bewo ners van de flat zijn vanwege de schade aan hun woningen overgebracht naar het hoofdbu reau van politie. Ze kunnen naar verwachting in de loop van de ochtend terug naar huis. Een woordvoerder van de poli tie schat de schade op zo'n 150.000 gulden. door Mare Legendre ^7 Dinsdag 9 maart Zierikzee Openbare vergadering alge meen bestuur RSG. Schoolge bouw RSG Professor Zeeman. 16.00 uur. Commissievergadering onder wijs in stadhuis. 19.30 uur. Jaarvergadering snijmaïskern Schouwen-Duiveland. Huis van Nassau. 20.00 uur. Dreischor Presentatie gemeentelijk groenstructuurplan. Dorps huis. 19.30 uur. Donderdag 11 maart Zierikzee ANBO-spelmiddag in Pater noster. 14.00 uur. Soundmix/playbackavond. Re creatiezaal Corneliastichting. 19.00 uur. Vergadering adviescommissie financiën. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Informatiebijeenkomst na- tuuroudercursus OBS Kirre- weie. 20.00-21.00 uur. Noordwelle Bijeenkomst NBvP. Dorps huis. 19.30 uur. Nieuwer kerk Vergadering adviescommissie financiën en onderwijs. Ge meentehuis. 16.30 uur. Vrijdag 12 maart Zierikzee Bazar openbare basisschool Binnen de Veste, Raamstraat 3. Van 15.00 tot 20.30 uur. Nieuwerkerk Musical De Grote Fantast. Dorpshuis. 19.30 uur. Bruinisse Jaarvergadering Algemeen Vissersbelang. Verenigingsge bouw. 19.30 uur. Zaterdag 13 maart Zierikzee Concert Vocaaal ensemble Mu- sica Cordis. Lutherse kerk. 20.00 uur. Theatervoorstelling Peeters angst. Brogum. 22.30 uur. Scharendijke Strao-feest. Dorpsstraat. Van af 12.00 Uur. Oosterland Tbneelavond Schouwspelers. Oosterhof. 20.00 uur. Zondag 14 maart Brouwershaven Jazzmiddag. 't Swarte Schaep. 15.00 uur. Maandag 15 maart Burgh-Haamstede Raadsvergadering in het ge meentehuis. 19.30 uur. Dinsdag 16 maart Kerkwerve Studiedag Agrarische commis sie NBvP Zeeland over het wa terschap. Dorpshuis Zuudènde. Vanaf 9.30 uur. Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Bijeenkomst NVvH met lezing door dokter Simons in De Schutse. 14.00 uur. Zonnemaire Presentatie gemeentelijk groenstructuurplan. Dorps huis. 19.30 uur. Woensdag 17 maart Zierikzee Bejaardenmiddag NCVB. Her vormd Kerkcentrum (achter de Beuze). 14.30 uur. Streek vergadering NCVB af delingen Zierikzee, Bruinisse en Kerkwerve. Christelijke Ge reformeerde kerk. 19.45 uur. Burgh-Haamstede Jaarvergadering streekdracht- vereniging De Arke. Gerefor meerde kerk. 19.45 uur. Donderdag 18 maart Zierikzee Jaarvergadering ABVA/KA- BO. Huis van Nassau. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Informatiebijeenkomst na- tuuroudercursus OBS 't Stae- pel'of. 20.00-21.00 uur. Scharendijke Raadsvergadering in het ge meentehuis. 19.30 uur Vrijdag 19 maart Zierikzee Jaarvergadering FNV in Pater noster. 19.30 uur. Oosterland Bingo-avond van vogelvereni ging De Kolibrie. Café Neffen d'Eule aan de Markt. 20.00 uur. Zaterdag 20 maart Zierikzee Concert the Pilgrims. Brogum. 23.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2