GRATIS ADVERTENTIE 'Gemeenten steeds meer doordrongen van taboe op gebruik chemische middelen' Loodsen aan 't Sas wel of niet monument? 1 UW Km VAN SCHOUWEN-DUIVELAND r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Beheer groenvoorzieningen voortdurend in beweging Commissie ruimtelijke ordening en college verdeeld 3 BOOMFEESTDAG 0 3 NIEUWE VOORZITTER 5 LANGE ROK 7 HOCKEY Diefstal metsel- profielen Vergadering Philatelica- afdeling in scouting- gebouw Aanrijding Noordgouwe i— dé bant van schouwen - duiveland! N 2-fc - o '-Ib^ IKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Te). 01110-16551 DINSDAG 9 MAART 1993 149e JAARGANG NR 25321 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 De berm van de Daleboutsweg bij Haamstede werd in 1991 omgevormd van grasberm naar een berm vol veldbloemen. (Archieffoto). RENESSE - Het beheer van groenvoorzieningen is de laatste tijd voortdurend in beweging. Er is een tendens naar het minder gebruik maken van milieube lastende middelen, maar de meningen over ecologisch groenbeheer zijn ver deeld. S. L. de Feiter, hoofd van de plantsoenendienst van de gemeente Wester- schouwen vatte het gisteren, maandag, tijdens de presentatie bij Braber Groen voorziening BV in Renesse van de syllabus Gifvrij beheer van beplantingen kernachtig samen: ,,In de eerste plaats moet het personeel er achter staan. An ders heb je een probleem". Op korte termijn is gifvrij groenbeheer duurder dan het gebruik van chemische on kruidbestrijdingsmiddelen, maar op lange termijn en on der bepaalde voorwaarden kun je de investeringen terugver dienen. Desalniettemin zijn nog lang niet alle gemeenten zover dat men het gebruik van chemische onkruidbestrij dingsmiddelen definitief heeft afgezworen. „Maar wij zien wel dat de gemeenten steeds weer een stapje verder gaan", aldus P. L. Dalebout van Bra ber Groenvoorziening BV gis teren. „Men raakt er steeds meer van doordrongen dat het gebruik van chemische midde len in het verdomhoekje zit". Beeld Centraal bij de keuze die een gemeente, cq een plantsoenen dienst, maakt met betrekking tot onderhoud en beheer van het gemeentelijk groen staat de vraag hoe het bij de bevolking overkomt. "Een radicale om schakeling van hei gebruik van chemische middelen naar eco logisch groenbeheer levert, zo is de ervaring, vaak de nodige problemen op. De verandering is te groot en al snel komen klachten van bewoners van een kern binnen omdat ze vinden dat 'hun' groen niet goed on derhouden wordt. Ook de mensen die het werk moeten doen, zo bleek uit het verhaal van hoofd plantsoe nendienst S. L. de Feiter, heb ben soms hun twijfels over de nieuwe inzichten en de nieuwe methodes. Niettemin wint de gedachte dat men niet ongestraft door kan gaan met het gebruiken van chemische onkruidbestrij dingsmiddelen steeds meer veld en wordt bij verschillende .gemeenten, in ièr*w geval ge probeerd zo weinig mogelijk met chemische middelen te werken. De gemeente Wester- schouwen vervult wat dat be treft op Schouwen-Duiveland een voortrekkersrol. Daar wor den al een paar jaar bijna geen chemische middelen meer ge bruikt. Braber Groenvoorziening heeft zich ook in de materie verdiept en zet in de syllabus 'Gifvrij beheer van beplantingen' een aantal mogelijkheden en on mogelijkheden op een rijtje. Allereerst wordt geconstateerd dat gifvrij beheer verder gaat dan alleen niet meer spuiten. „Het betekent dan door omvor ming ruimte geven aan de ont wikkeling van inheemse flora en fauna en aan natuurlijk pro cessen. Gifvrij beheer wordt dan pas ecologisch beheer". In de syllabus wordt daar wel meteen bij aangetekend dat de beheerder zich moet realiseren dat iedere situatie zijn eigen oplossing vraagt. De mogelijkheden voor ecolo gisch groenbeheer zijn ook af hankelijk van het groen zelf. Als het bijvoorbeeld om bloemperken, bedden met vas te planten of bloembakken - in de syllabus omschreven als tra ditioneel groen - gaat is het eni ge alternatief voor spuiten vaak het ouderwetse wieden en schoffelen. De vraag is dan: houden we het rozenperk je en gaan we schoffelen in plaats van spuiten of moeten de rozen plaats maken voor planten en struiken die er misschien in de ogen van veel mensen minder aantrekkelijk uitzien maar wel veel minder onderhoud nodig hebben en derhalve 'goedko per' zijn. Er zijn meer mogelijkheden om te voorkomen dat het ro zenperk overwoekerd iréordt door onkruid. Een laag hout snippers of een laag plastic kan het niet gewenste kruid tegen houden, maar aan beide mate rialen kleven ook weer nade len. „In veel gevallen is het ver standig te overwegen of een rozen- of sierperk op een be paalde lokatie wel op zijn plaats is", aldus de syllabus. Gesteld wordt dat het niet al tijd nodig is een rozenperk in grijpend om te vormen. „Een vakbeplanting van bodembe- dekkende heesterrozen geeft een zeer acceptabel bloeiend beeld en vraagt toch veel min der onderhoud". Dat gifvrij beheer vaak niet goedkoper en soms zelfs duur der is dan het gebruik van che mische onkruidbestrijdings middelen wordt .onderkend. Tbch, zo betoogde R. Smid van Braber Groenvoorziening gis teren, kan gifvrij beheer van beplantingen op lange termijn weieens voordeliger uitpak ken. „Daarnaast kan het groen in de gemeente eens aan een grondig onderzoek naar func tie worden onderworpen. Dat wil zeggen: voldoet het 'groen op die ene plaats wel aan zijn functie, of kan een andere (goedkopere) onderhoudscate- gorie daar even zo goed func tioneren". Voorlichting Vanuit de praktijkervaring van een paar jaar vertelde De Feiter zijn verhaal. Hij stelde allereerst dat goede voorlich ting heel belangrijk is. „Ecolo gisch groenbeheer moet be stuurlijk gedragen worden", aldus De Feiter. „En je moet ook de burger erbij betrek- vervolg pagina 2 ZIERIKZEE - Het college was er nog niet uit en ook de leden van de commissie ruimtelijke ordening konden het gisteren, maandag, niet eens worden over de vraag of de twee loodsen aan 't Sas 2 en 4 nu wel of niet op de monumentenlijst geplaatst dienen te worden. Uiteindelijke uitkomst van de discussie was dat er eerst wordt gekeken naar de staat van onderhoud van loodsen voordat een oor deel wordt geveld. Valt dit oordeel negatief uit dan zal in ieder geval één van de twee loodsen worden gesloopt. De commissie ruimtelijke ordening kwam nog niet uit de vraag of de loodsen aan '1 Sas op de nio- numentenlijst moeten worden geplaatst. (Foto: Joop van Houdt). De begeleidingscommissie Mo numenten Selectie Project (MSP) van de provincie heeft op verzoek van de gemeente Zierikzee onderzocht .of een aantal gebouwen wel of niet voor rijksbescherming moet worden voorgedragen. De com missie kwam tot de conclusie dat de panden 't Sas 2 en 4, Ou de Haven 3 en 5, Vissersdijk 2 en Wandeling 6, 7, 8 en 9 hier wel voor in aanmerking ko men. Met uitzondering van de bewuste loodsen aan 't Sas waarvan de één in particuliere handen is en de andere eigen dom van Delta Nutsbedrijven, kon de commissie ruimtelijke ordening zich in dit advies vin den. Waardevol Mevrouw M. R. de Jong-van Loo (PvdA) ging als enige wel direct mee met het advies om de loodsen op de monumenten lijst te plaatsen. „Deze loodsen zijn beeldbepalend voor de om geving en uit cultuur-histo risch oogpunt zeer waardevol. Daar moeten we zuinig op zijn", vond zij. De heren C. Le- gemaate (CDA) en W. F. Spren- gelmeijer (SGP/RPF/GPV) wa ren het gloeiend met elkaar eens dat dit niet nodig was. De heer J. J. Geleijnse (WD) zat wat betreft de loodsen in een groot dilemma of deze het wel waard waren om op de mo numentenlijst geplaatst te worden. Allereerst wilde hij meer zekerheid over de staat van onderhoud van de loodsen en welke bestemming de lood sen zouden krijgen als besloten werd de beide gebouwen te be schermen. Burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs liet weten persoonlijk niet gecharmeerd te zijn van zijn denkwijze. „De belangrijkste vraag is of we de gebouwen willen behouden of niet? Wat we er dan mee gaan doen is de vervolgvraag. Nu laat u de cultuurhistorische waarde afhangen van of je iets zinvols met de loodsen kunt doen. We moeten niet op voor hand doemdenken. Met wat creativiteit is er best iets van te maken". In de tweede ronde vroeg me vrouw De Jong-van Loo zich af waarom met name de heren Sprengelmeijer en Legemaate het advies van deskundigen niet wilden volgen. „Je moet oppassen dat je als leek iets niet mooi kan vinden, maar te gelijkertijd niet kan bepalen of iets waarde heeft. Dat moet je overlaten aan deskundigen. Daar heb ik vertrouwen in", al dus mevrouw De Jong. Dat ver trouwen had de heer Sprengel meijer ook wel, maar toch bleef hij zijn twijfels behouden over de waarde van de loodsen. „In uw optiek hoeven we niet eens te discussiëren", was de repliek waarmee de heer Lege maate mevrouw De Jong dien de, „maar moeten we altijd de mening van deskundigen vol gen". De heer Geleijnse bleef na de overige meningen te heb ben aangehoord vasthouden aan zijn standpunt. Eerst een onderzoek naar de staat van onderhoud en bezien welke be stemming aan de loodsen gege ven kan worden. Dit onderzoek zal eerst worden gestart waar na de kwestie wederom op de agenda van de commissie ruimtelijke ordening zal terug keren. De natuur wordt alleen overwonnen door haar te gehoorzamen. Fr. Bacon Perioden met zon HET WEER Heldere nacht met weinig wind en overwegend lichte vorst. Over dag perioden met zon, maar ook enkele wolkenvelden. Middagtem- peratuur ongeveer 8 graden. Zwakke tot matige zuidenwind, kracht 2 3. Boomfeestdag heeft dit jaar het thema Bomen en re creatie. J. J. Dorst uit Zierikzee is de nieuwe voorzitter van de afdeling Zeeland van de Bond voor Oorlogs- en Dienstslachtoffers. De lange rok is terug in het modebeeld, zo bleek tij dens de shows bij modehuis Marita. De HSD hockey-dames verloren van Rapide uit Hulst. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's SCHARENDIJKE - De heer B. uit de gemeente Westerschou- wen deed bij de politie aangif te van diefstal van veertien metselprofielen. De materialen werden tussen vrijdag 5 én maandag 8 maart gestolen van een bouwplaats nabij het Grevelingenstrand te Scharendijke. Dit ondanks het feit dat de bouwplaats was af gesloten door middel van een hek. ZIERIKZEE - De afdeling Dui- veland van de internationale vereniging Philatelica houdt op maandag 15 maart een ver gadering. De bijeenkomst wordt gehou den in het scoutinggebouw aan de Van Veenlaan 1 te Zierikzee. Op de agenda staat een huis houdelijk gedeelte met onder meer bestuursverkiezing en een veiling en verloting van postzegels. De vergadering be gint om 20.00 uur. NOORDGOUWE - Een gewon de, een geheel vernielde brom fiets en een beschadigde perso nenauto. Dat was het resultaat van een aanrijding op de krui sing Heereweg/Kloosterweg bij Noordgouwe. De aanrijding vond maandag om ongeveer 17.30 uur plaats toen de heer M. uit de gemeen te Brouwershaven met zijn bromfiets vanuit Noordgouwe over de Heereweg de kruising naderde. Doordat hij door de zon zou zijn verblind zag hij de personenauto bestuurd door de heer M. uit Zierikzee over het hoofd die komende vanuit de richting Zierikzee over de Kloosterweg reed. Er ontstond een aanrijding waarbij de bromfietsbestuurder diverse kneuzingen opliep. Zijn brom fiets werd geheel vernield en de auto werd licht beschadigd. DEN HAAG - Huisvrouwen mogen in ieder geval dit jaar nog appels plukken en asper ges steken, zonder daarover premies en belasting te beta len. Minister l^e Vries (sociale zaken en werkgelegenheid) heeft daarover maandag een akkoord bereikt met werkne mers en werkgevers. De over eenstemming maakt de weg vrij voor het zogeheten Tuin- bouwakkoord, dat de illegale arbeid uit de tuinbouw moet uitbannen. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 22 Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CQ Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ~l ZZN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1