'Inhalen wat ik op gebied van schilderen wilde doen' Tafeltje-Dek-Je bezorgde in 1992 bijna 11.000 maaltijden Ontbreken recreatie-CAO zorgt voor slecht imago Bijstellen programma voor restauraties blijkt nodig Natuurwandeling langs het strand in gure winterse buien Herindeling zet deels streep door verbeteringen in museum Maaltijdprijs omhoog naar f 7,50 CNV-districtsbestuurder H. van Beers: L. Vlieger kon pas op zijn 66e beginnen met schilderen Op initiatief van Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland Lof voor verzamelbeleidsplan VRIJDAG 5 MAART 1993 NR 25319 7 Door de inzet van vrijwilligers bezorgde Tafeltje-Dek-Je Zierikzee in 1992 bijiia 11.000 maaltijden bij mensen thuis. (Archieffoto). ZIERIKZEE - De vrijwilligers van de stichting Tafeltje-Dek-Je bezorgden in 1992 bijna 11.000 warme maaltijden bij mensen thuis. Ruim vijftig personen ma ken gebruik van de voorziening en de maaltijdprijs steeg vorig jaar van zeven gulden naar 7,50. Dat alles blijkt uit het jaar verslag over 1992 van de stich ting Tafeltje-Dek-Je Zierikzee. Het jaar begon voor de stich ting met financiële zorgen. Omdat het aantal afnemers van warme maaltijden steeds verder steeg moesten nieuwe maaltijdkoffertjes worden aangeschaft, terwijl ook de ou de maaltijdkoffertjes aan ver vanging toe waren. Het probleem werd opgelost via een subsidie van 9000 gul den van het Juliana Welzijn Fonds, terwijl ook de gemeente Zierikzee, de stichting Bevor dering Gezondheids- en Maat schappelijke Zorg Schouwen- Duiveland en het Fonds van Kazernering met financiële bij dragen kwamen. In de laatste helft van 1992 maakte de stichting Thfeltje- Dek-Je een financiële afwe ging tussen maaltijdbereiding in de keuken van het verzor gingshuis Borrendamme of verpleeghuis Corneliastich- ting. Mede omdat Borrendam me de prijs per maaltijd ver minderde met vijftig cent, be sloot de stichting om de maal tijden daar te blijven betrek ken. Daarbij speelde ook een rol dat Borrendamme direct bereid was om de stichting te helpen toen die in 1991 in moeilijkhe den kwam, omdat niet langer maaltijden konden worden be trokken uit de keuken van het Huis van Nassau. Doordat de maaltijdprijs omhoog werd ge bracht van zeven gulden naar 7,50 behoren de financiële zorgen van de stichting nu tot het verleden. Het aantal van bijna 11.000 warme maaltijden dat in 1992 bij mensen thuis werd bezorgd was aanzienlijk hoger dan het jaar daarvoor. Door die toena me is men er vorig jaar toe overgegaan om de maaltijden met drie in plaats van met twee auto's te bezorgen. Volgens de stichting vinden de gebruikers de maaltijden goed. Men trekt die conclusie omdat er bijna geen klachten binnen komen. ZIERIKZEE - Het feit dat Zeeland zich op het gebied van de recreatie meer als kwaliteitsprovincie gaat profileren is op zich goed, maar dan moeten ook de arbeidsomstandigheden in die sector worden verbe terd. Dit omdat het personeelsverloop in deze sector te groot is, aldus Henk van Beers, districtsbestuur der van het CNV in Zeeland. Het feit dat Zeeland zichzelf fors promoot als recreatiepro vincie van niveau is op zich geen slechte zaak, vindt het CNV in Zeeland. Er zit echter een nadeel aan en dat is dat voor de recreatie-sector geen CAO is afgesloten. Voor het CNV is het dan ook moeilijk te verteren dat provincie, Kamers van Koophandel, arbeidsvoor ziening maar ook de recreatie- ondernemingen geld steken in projecten om langdurig werk lozen, jongeren, (herintreden de) vrouwen en minderheden aan werk te helpen, terwijl de vakbeweging op voorhand al weet dat er problemen zullen komen. ,,Ik ben bang dat al de ze projecten, hoe mooi ook, ge doemd zijn om (gedeeltelijk) te mislukken" aldus Van Beers. Visitekaartje In deze sector vervult het per soneel een belangrijke rol, het fungeert zo zegt het CNV als een visitekaartje van de onder neming. Goede arbeidsomstan digheden, voldoende vakken nis en ervaring zijn dan ook van essentieel belang. Het per soneelsverloop in deze sector is echter te groot. Voor het nieu we project PARC (project ar- beidsaangelegenheden Recron Zeeland) bepleit de CNV- districtsbestuurder dan ook om tot overleg te komen dat uiteindelijk moet resulteren in een regionale CAO. Dan willen de bonden ook (mede) verant woordelijkheid dragen bij de aanpak van langdurig werklo zen, vrouwen en minderheden. Dan wordt ook het negatieve imago van deze bedrijfstak aangepakt. In dit verband wijst de christelijke vakbond op de horeca, waar sociale partners samen met de ar beidsvoorziening een succesvol project hebben opgestart. BURGH-HAAMSTEDE - Zes dagen per week, van maandag tot en met zaterdag, werkt hij van 09.00 tot 18.00 uur aan zijn schilderijen. „Met genoegen, ik ga er geweldig in op", aldus de 77-jarige L. Vlieger uit het Walcherse Grijpskerke. On danks het feit dat hij als schooljongen al schilder wilde worden, duurde het tot zijn 66e levensjaar eer hij voluit kon toegeven aan deze behoefte. Dat doet hij nu met volle overgave. Het resultaat daarvan is van zes tot en met 27 maart te zien tijdens een expositie in de Bewaerschole te Burgh-Haamstede. De tentoonstelling omvat enke le tientallen pastels die de heer Vlieger het afgelopen jaar maakte. Het zijn stillevens en vooral landschappen. Afbeel dingen van het Veerse Meer, zeegezichten en landschappen op Walcheren en Schouwen- Duiveland. Dat laatste van de Zeepeduinen tussen Nieuw- Haamstede en Westenschou- wen. van schetsen die hij ter plaatse tekende wanneer hij te voet, fietsend of per auto langs een plek kwam die hem aansprak. ,,De kleuren zitten helemaal in mijn hoofd als ik iets zie dat me aanspreekt". In het atelier, dat hij creëerde via het verbou wen van zijn vroegere zaak voor woninginrichting, komen de schilderijen op die basis tot stand. van het werk dat hij er aan heeft als van het resultaat. „Pastels maken, daar ben ik gek van. Het is fantastisch ma teriaal om mee te werken en het blijft lang goed. De kleuren vervagen niet". De heer Vlie ger gebruikt als basis canson papier en hij maakt ook kleine aquarellen. Voor hij koos voor pastels, probeerde hij allerlei technieken uit. De schilder maakte ze op basis De heer Vlieger geniet zowel „Pentekenen, etsen, aquarel, >4%-. Pastels met zeezichten, het Veerse Meer en landschappen. (Foto: Joop van Houdt). olieverf". Die ontdekkings tocht begon op zijn 63e toen hij een onderdeel van zijn zaak af stootte en daardoor op de zater dagmiddagen tijd kreeg voor zijn hobby. „Daarvoor had ik het zo druk dat ik alleen met Kerstmis en Pasen kon schilde ren". Na zijn schooltijd moest de heer Vlieger komen werken in het kleermakersbedrijf van zijn vader. „Ik wilde huisschil der worden. Maar dat kostte een fiets en een overall en daar was geen geld voor". Later had de heer Vlieger zelf een confec tiezaak en later een zaak voor woninginrichting. Toen hij op zijn 66e helemaal ophield met werken en zich toelegde op het schilderen, richtte hij ook de vereniging Amateur Beeldende Kunste naars Zeeland (ABKZ) op. Van uit deze organisatie werden ex posities in heel Zeeland geor ganiseerd. Op die manier was het werk van de heer Vlieger samen met dat van andere kun stenaars al eerder te zien in het Tbpshuis op Neeltje Jans, in de Burght te Burgh en in de vroe gere expositieruimte in de Vis- straat te Zierikzee. De expositie in de Bewaerscho le is de eerste in de regio die he lemaal is gewijd aan het werk van de amateur-kunstenaar. „De Bewaerschole is een prach tige expositieruimte". De heer Vlieger is tijdens de expositie regelmatig zelf aanwezig als suppoost. Hij zal daarbij ook zitten schilderen. „Dat kan ik niet laten. Mijn vader werd 102, ik hoop zelf ook heel oud te worden zodat ik alles nog kan inhalen wat ik op gebied van schilderen en tekenen wil de doen". De expositie in de Be waerschole is dagelijks, behal ve zondags geopend van 13.30 tot 16.30 uur. NIEUW-HAAMSTEDE - In een decor van stuivend zand en een witschuimende branding trotseerden zo'n dertig doorzetters de gure winterse buien voor een natuurwandeling over het Noordzeestrand tus sen de Verklikker en de Oude Hoeve in de Kop van Schouwen. De wandeling was een initia tief van de Natuur- en Vogel wacht Schouwen-Duiveland, die regelmatig dit soort excur sies organiseert voor leden en andere belangstellenden. De natuurwandelingen worden ge leid door eigen gidsen. Deze keer was het K. de Kraker die de wandelaars bij het Verklik kerpad aan de Badweg op wachtte en tijdens de tocht van deskundige uitleg voorzag. Daarbij kwamen verschillende aspecten aan de orde: planten, vogels, schelpen en andere strandvondsten, maar ook de bijna tastbare geschiedenis van het, ter plaatse zeer dyna mische, duingebied. Zo bleek de benaming Verklikker te ho ren bij een in 1848 in de duinen geplaatst lichtbaken ten be hoeve van de scheepvaart op het Brouwershavense Gat. De alleen nog in naam voortleven de Oude Hoeve moet ooit een van de laatst overgebleven duinboerderijtjes in de Noord duinen geweest zijn. Deze hoef jes met de bijbehorende 140 hectare cultuurland werden niet door de zee verzwolgen, zo- al^ enkele excursiegangers meenden, maar zijn tussen 1667 en 1783 onder het toen nog volop stuivende zand verdwe nen. Dat door recente stormen nog al wat zand is verplaatst merk ten de natuurvorsers toen ze van het duinpad het strand op wilden stappen. Door afslag was daar een zeker acht meter hoge, steile wand ontstaan die voor het nodige klim- en daal- werk zorgde. Op het strand onderging men het indrukwekkend wijdse kustlandschap elk op zijn ei gen manier: turend naar de branding en de meeuwen langs de waterlijn, op zoek naar aan spoelsels of luisterend naar de toelichting van de excursielei der. Bij nagenoeg alle, vaak eigen lijk alledaagse strandvondsten als zeeschuim (inwendige schelp van de zeekat), pantsers van zeeappels en zeeklitten, de sponzig aandoende eikapsels van de wulk en verschillende schelpsoorten, wist de heer De Kraker wel een interessant ver haal te vertellen. De nieuwe duinvorming op het strand bij de Oude Hoeve vormde het keerpunt van de wandeling. Na een uiteenzet ting over de reden waarom biestarwegras eerder op de la ge duintjes verschijnt dan het bekende helm, werd met harde wind en striemende hagelbui en in de rug de terugtocht on dernomen. De vondst van enkele door olie gevelde zeekoeten en scholek sters herinnerde er nog eens aan dat niet iedereen het even goed met de natuur voor heeft. Na ruim tweeëneenhalf uur kon de gids de bedankjes van het gezelschap in ontvangst ne men. Een van de wandelaars verzuchtte daarbij: „Het was ijzig koud, maar dat vergeet je. De leuke dingen niet en daar gaat het toch om!" ZIERIKZEE - Gezien de onduidelijke toekomst die door de discussie over een herindeling is ontstaan is het op dit moment niet verantwoord om 190.000,- te investeren in het verbeteren van de Achterzalen van het Stadhuismuseum. Daarom moet worden onder zocht of het haalbaar is om voor minder geld alleen de allernoodzakelijkste aanpassingen te doen. Na alle lovende woorden over het verzamelbeleidsplan voor Maritiem en Stadhuismuseum moet het vrij resolute stand punt van de Zierikzeese com missie cultuur teleurstellend zijn geweest voor museumme dewerkster M. van Meerten. Al jarenlang blijkt dat een mu seum op zolder de collectie geen goed doet omdat de kli maatbeheersing veel, zo niet alles te wensen overlaat. Door het ontbreken van verwarming wisselt de temperatuur het geen nadelig is voor de collec tie. Deze omstandigheden ver beteren vraagt echter om grote investeringen (bijna twee ton) omdat een en ander een gevolg is van bouwkundige manke menten. Welke aanpassingen er ook worden uitgevoerd, echt ideaal wordt de situatie nooit. Woor den van die strekking had ook museumconsulent W. Scholten in zijn advies bij het aanpas singsplan gemaakt. Door het versluierende taalgebruik van de museumconsulent dreigde echter de opvatting post te vat ten dat de meerwaarde door deze investeringen beperkt is. Met name wat betreft de toe gankelijkheid - het Stad huismuseum bevindt zich op zolder en een lift is in het stad huis onmogelijk te realiseren - blijft het tobben. Binnen het college wordt dan ook ge mengd gedacht over het rende ment van zo'n investering. Herindeling Woensdagavond kwam daar nog een ander probleem bij: de herindeling. Bij de discussies over de herindeling gaat de provincie zich eerst op Schou wen-Duiveland en Walcheren richten. Onduidelijk is dan ook wat voor gevolgen dat heeft. Gezien die vage toekomst vond me vrouw M. A. Bij de Vaate-Ro- zendaal het op dit moment niet het juiste tijdstip om over een investering van 190.000,- een oordeel te geven. „Eerst wach ten tot definitief is wat met Zierikzee en Schouwen-Duive land gaat gebeuren" vond zij en ook de andere commissiele den deelden dat advies. Tijdens de beraadslagingen hierover deed zich echter een ander probleem voor, dat zich ook weieens voordoet bij ande re commissies, waarin behalve raadsleden ook niet-raadsle- den zitting hebben. Dat gedeel te bleek, gezien de summiere informatie over dit punt, moei te te hebben met het inschatten van de problematiek, maar ook de stukken bleken niet door ieder commissielid te zijn doorgenomen. Zoals bij andere commissies gebruik is stelde mevrouw Bij de Vaate voor om bij de commissie cultuur bij de agenda ook ambtelijke notities te voegen. Alles goed en wel vond burgemeester Asselbergs, maar wie lid is van een com missie moet toch zoveel moge lijk proberen om de stukken vooraf door te nemen. Het probleem voor de museum- medewerkster werd er niet door opgelost. Een poging van haar om de commissie nog eens te wijzen op de onhoudbaar heid van de situatie had geen resultaat en ook haar opmer king dat in geval van een herin deling het nog weieens tien jaar zou duren voordat het mu seum wordt verplaatst, kon de commissieleden niet vermur wen tot een ander advies. Minder dure oplossing Wel deed commissielid N. van der Zwan de suggestie om in ie der geval uit te zien naar een alternatieve en vooral ook min der dure oplossing. Daarvoor moet de dienst gemeentewer ken aan het werk om te zien of de klimaatomstandigheden te gen een minimum aan kosten dusdanig kunnen worden ver beterd dat deze niet langer een bedreiging voor de collectie vormen. ZIERIKZEE - Het meerjarenprogramma '92 tot en met '98 voor de restauratie van monumenten moet door de tegenvallers bij de restauratie van de Gast- huiskerk en de restauratie van de Willibrorduskerk tussentijds worden bijgesteld. Dit gebeurt maan dagavond 8 maart tijdens de vergadering van de Zie rikzeese commissie ruimtelijke ordening en indu strie in het stadhuis. Aanvang: 19.30 uur. In juni '92 heeft de raad dit meerjarenprogramma vastge steld, met daarbij de aanteke ning dat b en w dit tussentijds kunnen wijzigen, mocht dit no dig zijn. Daarvoor moet wel de commissie ruimtelijke orde ning en industrie worden ge hoord. Op dit moment blijkt zo'n tussentijdse bijstelling no dig door onder meer het inpas sen van de restauratie van de Gasthuiskerk en de Willibror duskerk. Daarnaast kan door zo'n bijstelling ook het budget voor '93 worden gezuiverd. Voor 1 april '93 moet de ge meente bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg ook een programma voor 1999 indie nen. Dit in verband met het budget voor dat jaar. Stedebouwkundige I Zestigduizend gulden wordt gevraagd voor het bekostigen van de stedebouwkundig advi seur. Dit jaar gaan zijn advie zen de gemeente zo'n honderd duizend gulden kosten. Met een uitgave van veertigduizend gulden is (in de primitieve be groting) rekening gehouden, zodat de gemeenteraad alsnog zestig mille beschikbaar moet stellen. Daarover willen b en w het oordeel van de commissie horen. Verder wordt ook van gedachten gewisseld over het nemen van drie voorberei- dingsbesluiten voor de perce len Zaagmolen 23, Eerste Weeg- je 3 en de Zelkeweg en omstre ken. Het voorbereidingsbesluit voor de Zaagmolen 3 is nodig voor het bouwen van een nieu we opslagloods. Op dit mo ment heeft dit perceel een agra rische bestemming. Om daar een nieuwe loods te kunnen bouwen moet er eerst een voor bereidingsbesluit worden ge nomen. Ook voor Eerste Weeg- je 3, het terrein waarop M. Kloet een camping wil inrich ten. In maart '92 besloot de raad om akkoord te gaan met een herziening van het bestem mingsplan, daarvoor trad be gin april een voorbereidings besluit in werking. Wettelijk gezien vervalt dit echter na een jaar zodat voor dit perceel op nieuw een voorbereidings besluit moet worden genomen. Voor de Zelkeweg en omstre ken willen b en w spoedig een bestemmingsplan laten ont wikkelen om zo ongewenste ontwikkelingen tegen te gaan. Daarvoor moet ook eerst een voorbereidingsbesluit worden genomen. Advertentie wij schilderen ook uw gevel. de graaf-stoutjesdijk schilders 01110 15356

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 7