Schouwen-Duivelanders in Napoleons 'Grande Armee'(slot) Woningbouw in Noordgouwe vooral langs de Heereweg com tec Minder aanvoer van puin op stortplaats Champagne-ontbijt op huwelijksdag Op zaterdag 13 maart Strao in Scharendijke f De ondergang van de Grande Armee en Napoleon's tanende macht Gebied langs Zuidweg blijft vrij voor uitzicht op dorpssilhouet Vergadering algemeen bestuur RSG Bedrijfsgezondheidszorg onderwijs in commissie 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Het beeld van een der veldslagen van Napoleon. (Foto: Spiegel der Historie, november 2966). ZIERIKZEE - Ook het eiland Schouwen-Duiveland heeft in 1812 tol moeten betalen aan de mensverslinden- de veldtochten van Keizer en veldheer Napoleon. Jonge inwoners van Schouwen-Duiveland dienden in het 33ste regiment, het 126ste regiment of maakten deel uit van Napoleons elitetroepen; De Nationale Garde. Amateur-historicus J. Schot B.w.z. uit Zierikzee dook diep in de boeken. Van de jongens van het eiland die ingedeeld waren in het Eli te Corps van de Keizerlijke Na tionale Garde schrijft prof. dr. Schama: „Net als elders in Eu ropa had de ondergang van de 'Grande Armee' in Rusland het krediet van het Keizerlijk ge zag in de Nederlanden diep on dermijnd. De verliezen van zo'n 14.000 man sterke Neder landse strijdmacht waren ver houdingsgewijs niet ernstiger d&n die van de andere buiten landse contingenten, maar dat was op zich al rampzalig ge noeg". Van de 500 Nederlan ders uit het Elitecorps der Kei zerlijke Nationale Garde keer den er maar veertig van de Russische veldtocht terug, zel oten met alle ledematen intact. Bij dit corps waren de volgen de eilandbewoners ingedeeld: Dingeman Bakker, zoon van Pieter en Willemina Cats uit Zierikzee, Johannes Heuse- veld, zoon van Tfeunis en Kenke Bastiaanse uit Zierikzee, Roe land Loenjers, zoon van Hen- dricus en Bastiana Hekke uit Zierikzee, Christiaan Hoes, zoon van Christiaan en Catha- rina Verdonk uit Zierikzee en Johannes Sprok, zoon van Bar tholomew en Janna van Sprong uit Zierikzee, Adam van der Moer, zoon van Izaak en Wilhelmina van Oostdijk uit Zierikzee, Dingeman van Zon, zoon van Cornelis en Adriana de Ruyter uit Ouwer- kerk. Simon Levi van Os, zoon van Zadoc en Roosje Leers, ge boren in Rotterdam maar wo nende in Zierikzee was ook bij het regiment ingedeeld, maar zond een 'remplagant'. Fourageren Ook in het 124ste Regiment de Ligne werden tientallen Zeeuwse jongens ingezet, meest voor de aanvoer van le vensmiddelen voor de enorme troepen voor Rusland. Jaques Presser schrijft daarover in zijn 'Napoleon. Historie en Le gende': „Elk regiment heeft een eindeloze trots; wanneer het Hollandse 124ste regiment op 9 juni Saalveldt verlaat voert het over de 100 stuks hoornvee mede, dat de verre van overvloedige foerage spoe dig uitput. Er is een geharre war van allerlei volken door el kaar, een opeenhoping van misverstanden en vertragingen die met de dag erger wordt. Spoedig komt het tot moord en brand. Keizer Napoleon komt zelf toegesneld en beveelt de plunderaars en deserteurs dood te schieten". Ook in dit regiment waren 48 Zeeuwse 'Conscrits' ingedeeld, waarvan zeven van het eiland Schouwen-Duiveland. Dat wa ren: Marinus Trompert, zoon van Marinus en Janna Schip per uit Zierikzee, Jacobus Brouwer, zoon van Jan en Cor nelia Landmeter uit Ooster- land, Job Vijverberg, zoon van Jan en Maria Verker uit Oos- terland, Johan van Wessum, zoon van Lambertus en Corne lia Bal uit Oosterland, Joost Flohil, zoon van Jan en Pieter- nélla van de Waarde uit Ooster land, Pieter Boone, zoon van Pieter en Cornelia Roelse uit Zierikzee en Jacobus van Gink. zoon van Pieter en Mag- dalena Jansen uit Zierikzee. In het 124ste regiment kwam veel desertatie voor, daar het 'Grande Armee' van Napoleon in Rusland dusdanig vernie tigd was dat het geloof in Euro pa aan het onoverwinnelijke leger danig aan het tanen was. Zo kwamen ook Joost Vijver berg en zijn maat Joost Flohil na vele omzwervingen weer veilig in het toen al van het Franse juk bevrijde Ooster land terug, zo blijkt uit het ar tikel Oosterlanders in de Gran de Armee van Napoleon van de elfde jaargang van het Zeeuws Tijdschrift. Na de fatale neder laag die Napoleon in Rusland leed ging de conscriptie in nog heviger mate verder. Napoleon moest een nieuw leger in hét le ven roepen waarbij ook jon gens van 17 jaar werden ge licht. Ook uit Zeeland moest weer een groep van 33 mensen aantreden. Oorlogsbrief De Zeeuwse 'uitverkorenen' vertrokken met een totaal van 200 jongens op 1 april 1813 naar de oorlogshaven Rochefort. Zij zouden allen rdienst moeten gaan doen op het Franse oor logsfregat L'Ocèan. Onder hen bevond zich Jan Schot W.z. uit Tholen. Van hem is in de fami lie altijd een brief bewaard die hij schreef naar zijn ouders, zusters en broer vanuit Roche fort naar Tholen. Ook hij kwam nimmer weerom. Op 6 mei 1813 kwam de groep in Ro chefort aan. De jongens doen niet lang dienst op de Franse vloot, zo blijkt uit een brief van conscrit Pinson, waarin hij schrijft dat hij is geplaatst op het schip La Licorne in juni 1813. In augustus deed hij nog even dienst op het oorlogsschip De Majestueuse. Dat schip kon, zo blijkt uit de brief, echter niet uitvaren daar de Engelsen voor de Franse havens kruisten. Toen werden de bemanningen der Franse vloot ingelijfd in het nieuw opgerichte Grande Armee om te worden ingezet voor de veldtochten in Duits land. Ze moesten allen marche ren naar Mainz om verdere be velen te ontvangen. De matro zen waren overbodig geworden en zij werden 'omgeschoold' tot artilleristen en infanteristen. Zo had Napoleon weer 40.000 man meer voor zijn voetvolk. In de slag bij Leipzig werden deze jongens ingezet. Tijdens die slag, in oktober 1813, werd Napoleon's leger vernietigd door de troepen van de verbon den mogendheden. In deze groep bevonden zich twee Zierikzeeënaars, name lijk Roekus de Kok, zoon van Leendert en Jannetje Roelse en Abraham Gerardus Sevenhuy- sen, zoon van Cornelis en Mar tina Neeltje Bakker. Zij waren beiden remplagant. Ook van hen kwamen er weinig terug. Van de goed drie jaar dat Ne derland deel uitmaakte van het Franse Keizerrijk dienden 28.000 Nederlanders onder de Franse adelaar. Vijftiendui zend van hen namen deel aan de tocht naar Rusland in 1812 en van hen keerden slechts en kele honderden behouden te rug. Ook voor de inlijving in 1810, tijdens het Koninkrijk Holland onder Napoleons broer Lodewijk, eiste Napole on van zijn broer in 1808 al 3000 Hollandse soldaten die moes ten worden ingezet in de oorlog met Spanje. Hollandse brigade Ook van deze zogenaamde Hol landse brigade kwam vrijwel niemand terug. Bijna allen zijn vermoord door de Brigans (Partizanen). Ongetwijfeld zijn daarbij ook Zeeuwen vertegen woordigd geweest, getuige de vele brieven - van Vlaamse conscrits aan het thuisfront. Van één Zierikzeeënaar weten we dat hij is vermoord in Span je door de Partizanen, name lijk de stiefzoon van Dominee Reinier Sweigholt. Hij werd op 10 juni 1809 bij Frujillo met zijn patrouille van 18 man ver moord. Ook in de oorlog in Spanje liet Napoleon 473 do den achter. J. Schot B.w.z. Bronnen en literatuur Archieven van de Kapitein der recrutering (origineel in Mid delburg) Prof. dr. Simon Scha ma - Patriotten en bevrijders Sergeant Bourgogne - Oogge- tuigeverslag van de Russische veldtocht Eugene Thrle - Napo leon in Rusland Jan van Bakel - Vlaamse soldatenbrieven uit de Napoleontische tijd Jaques Presser - Napoleon Historie en legende P. A. Andriessen - De tocht naar Rusland H. Th. Chappuis - Napoleon J. A. de Moor en H. Ph. Nagel - Dui zend miljoen maal vervloekt land Brief van Jan Schot uit Rochefort P. Geyl - Napoleon. NOORDGOUWE - De grond die door de verplaat sing van het bedrijf van de gebroeders Dalebout in Noordgouwe vrijkomt voor woningbouw, zal alleen aan de kant van de Heereweg worden benut voor wo ningbouw. Het open gebied langs de Zuidweg, dat uitzicht biedt op het dorps-silhouet blijft leeg. Dat bleek uit een nadere toelichting van de burgemees ter van Brouwershaven, L. N. Labruyère. wingsmogelijkheden (75 meter afstand van de provinciale weg) en het kleine gebied waar op dit zou plaatsvinden is de aantasting van het beeld ge ring bij de huidige plannen, volgens de burgemeester. De Kloosterweg/Zuidweg heeft een grote lengte met een vrij zicht op de Ring. Indien de be bouwingshoogte en -vorm zorg vuldig worden ingepast kan het zicht op de toren groten deels worden behouden. Van uit de Heereweg zal sloop van de hoge landbouwschuren en nieuwbouw met een lagere nokhoogte het zicht op de Ring verbeteren. De schuren nemen dit zicht nu vrijwel geheel weg, aldus de heer Labruyère. Het is de bedoeling dat de hui dige woning van de gebroeders Dalebout op de hoek Heere- weg/Dokter Wortmanstraat blijft staan en wordt verkocht. Het hoekpand is essentieel voor het besloten beeld van de Ring en het smalle profiel van de Heereweg. De schuren en ge bouwtjes die daarachter liggen worden afgebroken. Op het grondgebied dat daardoor vrij komt wordt een nieuwe straat aangelegd die vanaf de Heere weg doorloopt achter de tuinen van de woningen die aan de Dokter Wortmanstraat staan. Op die manier krijgen de be woners een achteruitgang. Volgens de burgemeester is het de bedoeling om achter de wo ning van de gebroeders Dale bout aan de Heereweg twee onder-een-kap woningen te bouwen. Vanuit de nieuw aan te leggen weg zou achter deze woningen een doorlopend straatje worden gerealiseerd waaraan nog twee vrijstaande woningen met garage kunnen worden gebouwd. Hier tegen over, aan de andere kant van de nieuw aan te leggen weg, zou den nog enkele nieuwe vrij staande woningen komen. Er bestaan dus plannen voor de bouw van zes nieuwe woningen op de plaats waar nu nog de be drijfsgebouwen van de gebroe ders Dalebout staan. Volgens de heer Labruyère wil het dagelijks bestuur van de gemeente het open gebied langs de Zuidweg het liefst ver kopen aan iemand die er paar den wil houden. Voor dat doel zou aan de rand van het gebied, aansluitend op het wijkje met nieuwe woningen een schuur gebouwd mogen worden. Het karakteristieke beeld van de Ring met kerktoren is vanaf de Zuidweg waarneembaar dankzij het tussenliggende grasland. Bebouwing of be planting zouden dit beeld ge deeltelijk beperken. „Gelet op de zeer beperkte bebou- Plattegrond van het nieuwe bebouwingsplan aan de Heereweg te Noordgouwe. ZIERIKZEE - Een raamplan voor de invoering van de basis vorming. Dat is een van de punten die aan de orde komen tijdens de openbare vergade ring van het algemeen bestuur van de Regionale Scholen Ge meenschap Professor Zeeman. De vergadering wordt op dins dag 9 maart om 16.00 uur ge houden in het schoolgebouw aan het Hatfieldpark 2. Op de agenda staat verder een finan cieel overzicht over 1992, de herplaatsing van de heer J. C. Witkam, de benoeming van mevrouw R. M. Mol tot lerares handelskennis in tijdelijke dienst en personeelszaken. Ie dere belangstellende kan de vergadering bijwonen. Advertentie meer ontvangen? (bel comtec voor antenne en schotel installatie) 01110-16387 KERKWERVE - De aanvoer van puin, bouw- en sloopafval op de vuilstortplaats aan de Hoosjesweg nabij Serooskerke is in het vierde kwartaal van 1992 bij{ia gehalveerd ten opzichte van het jaar daarvoor. Tbrwijl op de stortplaats 3804 kub minder werd aangevoerd, verzamelde het (voor dat doel onlangs opgerichte) bedrijf Wandel Recycling tot en met eind november 3269 kub puin. Dit bouwafval is bestemd voor hergebruik. Uit het verslag over het vierde kwartaal van de reinigings dienst blijkt dat de hoeveel heid meldingen van plaagdie- ren aan het eind van 1992 wat groter was dan het jaar daar voor. Precies 123 mensen rie pen de hulp van de plaagdier- bestrijders in terwijl in het laatste kwartaal van 1991 101 mensen werden geplaagd door muizen, ratten, mollen, kak kerlakken, bijen of vlooien. Opvallend is de grote hoeveel heid landbouwprodukten die in het laatste kwartaal werd aangevoerd op de stortplaats. Bijna 1940 kub. terwijl dat een jaar daarvoor nog 1396 kub was. Ook de hoeveelheid grond die werd aangevoerd was gro ter: 999 kub tegenover 72 kub in 1991. De huisvuilauto's voerden in de laatste drie maanden van 1992 1491 kub afval aan op de stortplaats. En via de chemo kar werd 12,719 kilo klein che misch afval aangevoerd. Dat was ruim 2.500 kilo meer dan in het laatste kwartaal van 1991. Ook de hoeveelheid groot chemisch afval dat (milieu vriendelijk) werd verwerkt groeide van 374 tot 810 stuks. BRUINISSE - Het zal je maar gebeuren op de vroege morgen. Na een gezonde nachtrust stapte de Bruse rijwielhersteller met frisse moed uit het echtelijke bed. Het beloofde een dag met een bijzonder tintje te worden. Het was namelijk precies 32 jaar geleden dat het echtpaar voor de ambtenaar van de burger lijke stand had gestaan. Op het moment dat de allround bandenplakker zich in de kle ren wilde hijsen rinkelde de deurbel. „Nog vroeg en dan weer al iemand op de stoep voor een ventiel of een beetje lucht voor een fietsband", was mogelijk zijn eerste reactie. Hij zoefde de trap af en stond even later oog in oog met een stevig tegen de koude noord oostenwind geklede chef-kok van restaurant Aquamarijn in Bruinisse. „Gefeliciteerd met uw 32-jarig huwelijk", introdu ceerde hij zich spontaan. „Om dat u vandaag wat te vieren hebt kom ik even een ontbijtje voor u serveren". Met een blik in de richting van de bordjes, servetten, wit-, bruin- en kren tenbrood, gekookte eieren, ei genhandig geperst Sinaasap pelsap, koffie, thee, melk, champagne en een bloemetje probeerde hij de rijwielherstel ler er van te overtuigen dat hij meende wat hij zei. Iemand die zoveel bij zich draagt kan men vanzelf onmogelijk in de kou laten staan. Alsof de kok kind in huis was, begon hij gerouti neerd de tafel te dekken met al les d'r op en d'r aan. Kort daar op kwam de vrouw des huizes getooid in degelijke nachtkle- dij poolshoogte nemen. Toen het ontbijt volledig in gereed heid was gebracht adviseerde de onverwachte „indringer" haar aan de tafel bij te schui ven. „Eet smakelijk en een prettige dag. Het bestek kom ik nog wel eens ophalen", zei hij, terwijl hij het verbouwe reerde bruidspaar knusjes ach terliet. ZIERIKZEE - De discussies over het terugdringen van het ziekteverzuim laten ook het onderwijs niet ongemoeid. Daarom bespreekt de Zierikzeese com missie onderwijs dinsdag 9 maart het invoeren van bedrijfsgezondheidszorg in het onderwijs. Dit ge beurt tijdens een vergadering die om 19.30 uur in het stadhuis begint. Behalve het al dan niet invoe ren van deze bedrijfsgezond heidszorg in het onderwijs be spreekt de commissie ook de wet medezeggenschap onder wijs 1992. Deze wet treedt dit jaar in werking en versterkt zo de medezeggenschap van per soneel, ouders en leerlingen in verschillende opzichten. Met name de schoolbesturen krij gen hierdoor een grotere be leidsvrijheid. Invoering van deze nieuwe wet betekent dat schoolbesturen en medezeg genschapsraden een nieuw me- dezeggenschapsreglement moeten vaststellen. Verder komt ook een aantal praktische zaken aan de orde, zoals de vervanging van een ge deelte van het meubilair van de Sint Willibrordusschool, de uitbreiding van de schoon maaktijd Binnen de Veste en de gewenste aanpassingen voor invaliden in de Johan Louis de Jongeschool. En hoe kan het ook anders, ook een heroriën tatie van het bestaand beleid prijkt op de agenda. Wat het aanbrengen van aan passingen ten behoeve van in validen befreft gaat het om het toegankelijk maken van de J. L. de Jongeschool voor rolstoe lers en om het plaatsen van een invaliden-toilet. Een ander punt betreft het aantal uren waarin Binnen de Veste van stof en vuil wordt gezuiverd. Volgens de schoonmaaksters is het aantal beschikbare uren ontoereikend. Dit omdat ver schillende ruimten een andere bestemming kregen waardoor deze meer worden schoonge maakt. Dit heeft echter niet ge leid tot een bijstelling van het aantal schoonmaakuren. Om de zaak naar behoren te kun nen reinigen wordt voorgesteld om het aantal schoonmaaku ren met tachtig uur te verhogen tot in totaal 1431 uur. Aan die (mogelijke) uitbreiding hangt een prijskaartje van ƒ1650,-. SCHARENDIJKE - Op zaterdag 13 maart wordt in de kern Scharendijke het jaarlijkse Strao-feest ge houden. Het evenement begint om 12.00 uur wan neer de versierde paarden in de Dorpsstraat worden gekeurd. Ongeveer een half uur daarna begint de rit, waarbij de rui terstoet naar het strand rijdt voor het wassen van de paarde- voeten. Tbrwijl die rit bezig is worden vanaf 12.45 uur in de Dorpsstraat wedstrijden ring steken per fiets gehouden voor de jeugd tot en met twaalf jaar. Om ongeveer 14.15 uur wordt de ruiterstoet terug verwacht in de Dorpsstraat. Vooraf ge gaan door het muziekgezel schap Nut en Uitspanning uit Zonnemaire maakt men een rondgang door Scharendijke. Tbrug in de Dorpsstraat wordt de ruiterstoet begroet door de burgemeester van Midden- schouwen, W. den Boer. Hij spreekt het gezelschap toe. Daarna wordt in de Dorps straat de traditionele wed strijd ringsteken te paard ge houden. De kinderen kunnen zich ondertussen aan de Platte- weg vermaken met ponyrijden. Tijdens het Straofeest zijn in Scharendijke in de brood en bankelafdeling van de super markt aan de Dorpsstraat weer de traditionele schróösels te koop. Belangstellenden die met hun paard of pony aan het Strao feest in Scharendijke willen deelnemen, dienen zich tevoren aan te melden via telefoon nummer 01117-2068.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 6