Ouder worden heeft ook financiële pluspunten PROJECT VOORLICHTING AAN OUDEREN OP SCHOUWEN-DUIVELAND Over huursubsidiegoedkoop reizen en andere voordelen van de 65+ pas Voorlichting ouderen in vorm van project VRIJDAG 5 MAART 1993 NR 25319 5 Oud word je vanzelf. Die wijsheid wordt te pas en te onpas gebezigd, maar strookt niet helemaal met de werkelijkheid. Afgezien van de lichamelijke gesteldheid die van invloed is op de manier waarop het verouderingsproces zich voltrekt, speelt ook de kennis van regelingen en voorzieningen en hulpverlenende instellingen een belangrijke rol hierbij. Gezien de veelheid en ingewikkeldheid daarvan zien veel ouderen door de hulpverlenende bomen het zorgverlenende bos niet meer. Daaraan wil het VOORLICHTINGSPROJECT VOOR OUDEREN op Schouwen-Duiveland iets doen. Dit project dat zich met name richt op de zelfstandig wonende oudere, is in opdracht van het Intra- en Extramuraal Zorgoverleg Schouwen- Duiveland uitgewerkt door de Gemeenschappelijke Gezondheidsdienst Zeeland en de vakgroep Voorlichtingskunde van de Landbouwuniversiteit Wageningen. Het project loopt van februari '93 tot en met april '94 en bestaat uit allerlei vormen van voorlichting. Dat varieert van mondelinge voorlichting tijdens gesprekken, cursussen of thema-middagen tot en met allerlei schriftelijk informatie-materiaal over thema's als financiële voorzieningen, huisvesting, gezondheid en zorgvoorzieningen. Elk thema staat drie maanden lang in het middelpunt der belangstelling. Ook in de Zierikzeesche Nieuwsbode wordt gedurende dit jaar de nodige aandacht aan deze voorlichting besteed. Elk van de vier thema's wordt aan de hand van een inleidend verhaal bij de lezer geïntroduceerd, waarna om de twee weken een verhaal over een specifiek onderdeel van dat thema volgt. Dit houdt in dat van elk thema in totaal zes artikelen in deze krant worden geplaatst. De reeks van artikelen wordt begonnen met een overzicht van financiële regelingen en voorzieningen, waarmee de 65-jarige wordt geconfronteerd. Op een aantal daarvan wordt in een apart artikel dieper ingegaan. Dit keer komt de AOW en de VUT aan de orde. ZIERIKZEE - ,,Als je eenmaal met pensioen bent wil ik weieens een dagje naar de Keukenhof in Lisse. Dat moet het zo mooi zijn en ook kunnen we met zo'n voordelige 60 plus Seniorenkaart van de NS eens wat vaker op familiebezoek". Piet was verbaasd over de reislust die Maatje de laatste tijd aan de dag legde. Net of ze een stukje achterstand in wilde halen, want - en daar had ze gelijk in - toen hij nog werkte kwam het er meestal niet van om er met de bus of de trein op uit te trekken. Met de mogelijkheden voor senioren om goedkoop te reizen zou daar zeker verandering in komen. Ouder worden was zo kwaad nog niet vond Piet. Toch was hij wat onwennig geweest toen hij een week na zijn pensionering bij het NS station in Goes zo'n 60 Seniorenkaart voor hem en voor zijn Maatje had gekocht. Die kaart, waarvoor hij keurig een pasfotootje en een geldig legitimatiebewijs had meegenomen zou hen de kans geven om voor zegge en schrijve 94,- allerlei treinreizen (gratis pf tegen gereduceerd tarief) te maken. Dom eigenlijk dat hij die kaart niet al na zijn zestigste verjaardag had aangevraagd, het was immers een 60 kaart. De schade van die vijf jaar zouden ze' zeker inhalen en 's avonds na het eten maakten Piet en Maatje allerlei wilde" reisplannen, want vadertje spoor had bepaald aantrekkelijke aanbiedingen. Eens in de twee maanden konden zij gratis met de trein reizen tijdens de zogeheten vrije reis-dagen. Daarnaast was er nog een zevende gratis reisdag die het gehele jaar kon worden opgenomen. Veel ouderen maakten van die gratis reismogelijkheden gebruik, dat ondervonden Piet en Maatje al toen ze hun eerste gratis reis gebruikten om een van Maatjes broers weer eens te bezoeken. De Intercity zat die dinsdag na 09.00 uur bomvol met ouderen en OV-jaar-studenten die hun eerste college hadden gemist of het eerste uur vrij hadden. Aan dat gratis reizen was wel een voorwaarde verbonden, deze reizen mochten niet op maandag en vrijdag of voor 09.00 uur 's morgens worden gemaakt. Alleen in de vakantiemaanden juli en augustus mocht dat. Een kniesoor die daar moeilijk over deed vond Piet, want gratis reizen da's mooi meegenomen. Er zaten nog meer voordeeltjes aan die 60 Seniorenpas, want op een enkeltje, 'n (dag)retourtje of een dagkaart kon je daar veertig procent korting op krijgen. Ook hier gold als voorwaarde dat je op doordeweekse dagen pas na negenen (09.00) in de trein stapte. Ook het busvervoer werd voor Piet en Maatje aanmerkelijk goedkoper nadat Piet 65 was geworden. Dit. dankzij de pas 65, een voor senioren onmisbaar document. Die pas had Piet bij ,de. afdeling Burgerzaken van het gemeentehuis ^éjiaald. Ook daarvoor had hij, weer een pasfoto nodig gehad ën ook had hij'vÖör'(di^(pa's lêgeskostèn mge^én betalen Hoewel Maatje op dat moment nog geen 65 ;was, had hij ook voor haar zo'n pas gekregen. Dat kop, had een welwillende ambtenaar gezegd want „samen uit samen thuis". Mocht het zo zijn dat Piet onverwachts zou komen te overlijden dan zou Maatje haar pas 65 behouden, ook al was ze op dat moment misschien nog geen 65. Wie eenmaal recht op die pas heeft - en Maatje had dit omdat haar Piet 65 was - behield dat recht, mits men dan zestig jaar of ouder was. Met die 65+ pas ging er een wereld voor hen open. De bus kostte nog maar een schijntje van wat het eerst kostte. Betaalde Piet voor een vijftien strippenkaart eerst 10.75 nu was hij voor zijn rode strippenkaart niet meer dan 5,50 kwijt. Om van die korting te kunnen profiteren moesten hij en Maatje wel altijd hun 65+ pas bij zich hebben. Even hadden Piet en Maatje er nog aan gedacht om ook maar een abonnement op de bus te nemen. Als 't weer het maar even toeliet dan gingen ze immers wat graag een wandelingetje maken in de Domeinen. Met zo'n abonnement kregen ze vijftig procent korting op het normale tarief. Omdat je toch'' nogal wat keertjes op en neer moest reizen om dat abonnementsgeld eruit te halen hadden ze besloten om het eerst maar eens een poosje met zo'n rode strippenkaart te proberen, dan konden ze alsnog overstappen op een abonnement. Die Pas 65 bood nog tal van andere voordeeltjes, bedoeld om 65-plussers te stimuleren om met beide benen in de maatschappij te blijven staan.. En daarvan maakte vooral Maatje gebruik. Het leek wel of die opnieuw jong was. Samen met een vriendin van de vrouwenvereniging besloot ze om ,,op haar oude dag" engels te gaan leren. Als oudste dochter in een groot gezin had ze daar vroeger de kans niet voor gehad. Met al die engelse termen in de krant en op de televisie wilde ze daar toch graag verandering in bréngen. Daarom schreef ze zich in bij de Zeeuwse Volksuniversiteit die speciaal voor senioren een middagcursus engels op het programma had gezet. Met haar 65 plus pas kreeg ze, en dat was mooi meegenomen, een forse korting op het cursusgeld. Nicht Klazien waV langs geweest om te vragen of Piet en Maatje zin hadden om mee te gaan naar een voorstelling van de Goese Operettevereniging in de Concertzaal. „Ze spelen Die Blume von Hawaii" had Klazien er ter verduidelijking bij gezegd. Veel zin had Piet er niet in, die keek liever televisie, maar een waarschuwende blik van Maatje deed hem beseffen dat tegenspartelen geen nut had en zo ging Piet die zaterdag als gewillig echtgenoot mee naar de Concertzaal waar het drietal tegen gereduceerd tarief een prima plaats kreeg toegewezen. De beide dames en dan met name nicht Klazien genoot ervan. Die deed niets liever dan naar een theater of een museum gaan. Dat was nog een erfenisje uit de tijd dat ze in Amsterdam woozide. Haar AOW-tje, voor een alleenstaande 1428,40 maakte het haar onmogelijk om om haar grote culturele honger te stillen. Dankzij een buurvrouw die de krant altijd van a tot z spelde had nicht Klazien een aanvraag ingediend voor een vergoeding uit het sociaal cultureel noodfonds dat de gemeente sinds een aantal maanden kende. Iedereen met een minimum-inkomen of met een uitkering (AOW, AWW, bijstand of WAO) kon op dit fonds een beroep doen voor een gedeeltelijke vergoeding van cursusgelden, contributies van sportverenigingen of van abonnementen op bibliotheek, schouwburg, museum of zwembad. Voldeed de aanvraag aan de voorwaarden dan kreeg de aanvrager 75% van de uitgaven vergoed waarbij een maximum van honderd gulden per persoon gold. Om voor zo'n tegemoetkoming in aanmerking te komen in moest er een formulier worden ingevuld, dat vergezeld van rekeningen, kwitanties en gegevens over het inkomen (of vermogen) bij de Intergemeentelijke Sociale Dienst moest worden ingeleverd^ Een prima regeling vond nicht Klazien opi mensen met weinig geld toch de kans te geven om aan allerlei sociaal- culturele en educatieve activiteiten mee te doen. Nog zo'n regeling waarover nicht Klazien enthousiast was was de huursubsidie, waardoor ze met haar AOW-tje toch in haarrgeliefde flatje:kon blijven wonen. Hoe.goed ook, de aanvraag ervan leverde haar jaarlijks problemen op, wraarvoor ze dan de hulp van Piet inriep. Die zei dan 'weieens dat ze met haar vragen beter naar de woningbouwvereniging Beter Wonen kon gaan, maar desalniettemin hielp hij zijn nicht trouw. „Kun je me even helpen, 't is maar een kleinigheidje hoor". Die vraag had Piet vaker gehoord en ook nu weer gaf nicht Klazien hiermee aan dat de tijd voor het aanvragen van huursubsidie weer was aangebroken. Elk jaar opnieuw moest Klazien dat ruim voor 1 januari doen, evenals al die anderen (ruim één miljoen in 1992) die deze subsidie aanvragen omdat hun huur in verhouding tot hun inkomen (te) hoog is. Voor het berekenen van die huursubsidie gold het (gezins)inkomen van het vorige jaar als uitgangspunt, mits er in het lopende jaar geen schokkende veranderingen te verwachten waren. Omdat nicht Klazien al een paar jaar AOW had was dat niet te verwachten. Met een huur van zo'n vijfhonderdvijftig gulden en een belastbaar inkomen van nog geen 32.210 gulden (voor een nieuwe aanvraag geldt een maximaal belastbaar inkomen van 26.366) was het voor Piet duidelijk dat Klazien ook dit jaar weer huursubsidie zou ontvangen. Anders lag dat met hen die een maandhuur van minder dan 306,67 of een huur hoger dan f 865,42 moesten betalen. Die kwamen in principe niet in aanmerking voor huursubsidie. Dat gold, zo las Piet in de brochure die Klazien had meegenomen, ook voor mensen die ondanks het beschikbaar zijn van goedkopere huisvesting toch voor een duurdere woning kozen. Hoewel de verhouding huur-inkomen dan wel recht op huursubsidie gaf, behoefde de overheid geen huursubsidie uit te keren. Met uitzondering dan van de bewoners van een bejaardenwoning die voor juli '92 al 64 jaar of ouder waren en voor diegenen die 65 jaar of ouder waren maar al voor hun 64e hun woning hadden betrokken. Hoewel Piet in zijn leven heel wat formulieren had ingevuld, moest hij zich toch .wel even schrap zetten om het aanvraagformulier van Klazien. voor huursubsidie over de periode 1 juli '93 tot en met 30 juni '94 goed en op tijd in te vullen. Dat moet altijd voor 1 januari zijn gebeurd, maar Klazien die in dergelijke zaken nogal gemakkelijk was had dit jaar pas laat de aanvraagformulieren bij de woningbouwvereniging opgehaald. Daar, maar ook bij de sociale dienst lag zoals altijd een stapeltje formulieren klaar. Met hulp van Piet kwam alles op de valreep toch nog op zijn pootjes terecht en kon het formulier naar de gemeente toe. Alvorens het te versturen naar het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu controleerde deze of de persoonsgegevens overeen kwamen met de gégevens in het bevolkingsregister. Voor Klazien geen enkel punt, zij stond sinds jaar en dag als enige persoon op dat adres ingeschreven. Ook op het ministerie en bij de Belastingdienst werd de aanvraag gecontroleerd, waarna het ministerie uiteindelijk de hoogte van de subsidie bepaalde. Dat alles kostte veel.tijd. want de aanvraag van Klazien was bepaald niet de enige. Klazien maakte zich er niet zo druk om, omdat ze toch al 'wist dat ze ook dit jaar wéér huursubsidie zou krijgen, in haar situatie was immers niets veranderd. Dié subsidie ontving nicht Klazien overigens niet zelf. In haar geval bracht de woningbouwvereniging de huursubsdie in mindering op de huur (huurmatiging). Soms ook kreeg de huurder het bedrag eens in de drie maanden rechtstreeks van het ministerie, maar ook via de gemeente kon huursubsidie soms naar de bank- of girorekening van de huurder worden overgemaakt. Een ingewikkelde zaak vond Piet, die dan gezien alle rompslomp eigenlijk blij was dat een eigen huisje had. waarvan de hypotheek een half jaar geleden keurig was afgelost. TEKST ROSALIEN KORSTANJE Documentatie: Woonkrant Zeeland, Brochure en tabellen huursubsidie van ministerie van VROM. folder over Sociaal Cultureel Noodfonds van gemeente Zierikzee, tarievenoverzicht stads- en streekvervoer, informatievel over pas 65 brochure NS met treinprijzen '93. FOTO'S JOOP VAN HOUDT

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5