liavania Duivelandse commissie verdeeld over subsidie Stichting Jeugd Aanpassing van kruising Rijksweg N59 Vissersweg Parkeercontroleur Brouwershaven ondergebracht bij Zierikzee 1 Hek parkeerterrein voor vrachtwagens Gekleurd Zoomweg- Zuid geopend Alleen PvdA-commissielid voor handhaving subsidie Werkzaamheden beginnen na de bouwvakvakantie Commissie akkoord met voorstel tot samenwerkingsverband 't lange uus VRIJDAG 5 MAART 1993 NR 25319 Een avondje gezellig voor de buis en je wordt weer eens met de neus op de feiten gedrukt. Regelmatig toont het journaal beelden die aangeven hoe into lerant sommige mensen kun- nen zijn tegenover hun ge kleurde medemens. De meest duidelijke voorbeelden hier van zijn uiteraard de aanval len op de asielzoekerscentra in ons buurland Duitsland. Ook in de sport is het woekerende racisme binnengeslopen. Het maken van oerwoudgeluiden als een donkere speler aan de bal is, het gooien met bananen naar spelers uit Suriname of een ver Afrikaans land, het zijn allemaal voorbeelden van de normvervaging en de toena me van het racisme. Een toena me die duidelijk tot uiting komt in de politieke keuze van de Nederlander. De Centrum- Democraten, de partij van Janmaat, zou wanneer er op dit moment verkiezingen ge houden zouden worden, in plaats van één zetel zes zetels in de Tweede Kamer krijgen. Reden genoeg voor ongerust heid dus. De toename van het racisme loopt vaak parallel, zo leert ook de geschiedenis, met een toenemende economische recessie. Echter, een andere be langrijke oorzaak is dat we vaak zo weinig weten van de achtergronden van de buiten landers die in ons land wonen. Het festival Cultureel Ge kleurd dat van 28 maart tot en met 17 april op verschillende plaatsen in de provincie Zee land wordt gehouden, pro beert hier iets aan te doen. Op verschillende manieren, onder meer door film, muziek en dans maakt de bezoeker ken nis met de cultuur van ver schillende landen in Afrika. Want juist het onbegrip met de zeden en gewoontes van inwo ners uit de andere werelddelen leidt vaak tot ergernis en zelfs haat. In feite worden met een bezoek aan het festival Cultu reel Gekleurd twee vliegen in één klap gevangen. Je kunt ge nieten van een gezellige avond uit en tegelijkertijd leer je wat meer over de cultuur van verre landen. Misschien dat het wat bijdraagt tot een acceptatie van de buitenlanders. Niet ie dereen, en dat is maar goed ookis namelijk hetzelfde. j. i ES. DEN HAAG - De verkoop van sigaretten in ons land is vorig jaar met 4,3 procent gedaald als gevolg van accijnsverhogin gen. De verkoop van kerftabak (bij voorbeeld shag en pijpta bak) kwam 9,7 lager uit. Een daling van de verkoop na ac cijnsverhoging is gebruikelijk. BERGEN OP ZOOM - Minister Maij van verkeer heeft donder dag in Bergen op Zoom samen met haar Belgische collega van openbare werken en ruimtelij ke ordening Th. Kelchtermans de Zoomweg-Zuid (A 4) offi cieel geopend. De grensover schrijdende autosnelweg vormt een belangrijke schakel in het goederenvervoer tussen de havens van Rotterdam en Antwerpen. De nieuwe verbinding biedt mogelijkheden het verkeer op de A 16 te ontlasten. De ver wachting is dat het verkeer dat via de A 16 de grenspost Hazel- donk passeert met 10 procent zal afnemen. Op dit moment rijden dagelijks 45.000 voertui gen bij Hazeldonk de grens over. De Zoomweg-Zuid (A 4) begint ten zuiden van Bergen op Zoom en loopt na de grens over in de Havenweg (A 12). De Zoomweg- Zuid is naast de A 16 de tweede autosnelweg tussen de haven gebieden van Rotterdam en Antwerpen. De oude provincia le weg door de kernen van Hoo- gerheide en Putten, krijgt nu aanzienlijk minder vrachtver keer te verwerken. Ook zal het vervoer van gevaarlijke stoffen langs het traject afnemen. Op de provinciale weg vielen jaar lijks twee maal zoveel gewon den als op andere provinciale wegen in Noord-Brabant. Maij en Kelchtermans maakten don derdag een bustocht over het nieuwe tracé. De kosten van aanleg van de Zoomweg-Zuid bedragen 85 miljoen gulden. De EG leverde een bijdrage van 9,5 miljoen gulden. Advertentie TECHNISCH INSTALLATIE BURO 01114-1368 01119-1634 NIEUWERKERK - Alleen kijken naar materiële belangen of ook naar maat schappelijke. Daarop spitste zich de discussie toe die in de Duivelandse advies commissie algemene zaken werd gevoerd over subsidiëring van de Stichting Jeugd. Zoals bekend twijfelt Duiveland al ruim een jaar aan het nut van de jaar lijkse bijdrage van ruim 25.000 gulden aan de Stichting Jeugd. Nu het er naar uit ziet dat de beslissing binnenkort (in de gemeenteraad) gaat vallen, bleken de stemmen verdeeld. De discussie werd onder meer gevoerd naar aanleiding van het verslag van een gesprek dat burgemeester A. Bergshoeff voerde met mensen van de Stichting Jeugd. Alle commis sieleden waren het er over eens dat hier weinig nieuwe ge zichtspunten uit naar voren kwamen. Voor het SGP/RPF-commissie- lid K. Hendrikse lag de zaak duidelijk. ,,A1 sinds de oprich ting van de Stichting Jeugd heeft onze fractie altijd tegen subsidiëring gestemd. Wij den ken daar nog steeds hetzelfde over. Van ons mag de financiële bijdrage worden gestopt". Hoewel ook CDA-commissielid A. R. I. van den Hoek er blijk van gaf niet onder de indruk te zijn van de activiteiten van de stichting vond hij totale af schaffing van de subsidie wat ver gaan. „Kunnen we de bij drage niet wat korten door de Stichting Jeugd te steunen aan de hand van de activiteiten die ze in de gemeente onderne men"? Het PvdA-commissielid C. J. Hillebrand had de meeste moeite met het idee de subsidie af te schaffen. „Als je alleen kijkt naar de harde feiten, dan vraag je je af wat krijg je als gemeente terug voor dat geld. Maar we moeten als gemeente Duiveland oppassen dat we niet alleen over materiële din gen praten, over kostenplaat jes. Het kan niet zo zijn dat je voor alles wat je uitgeeft iets concreets tefug wilt hebben. Ook het maatschappelijk ge beuren kost geld". Het PvdA-commissielid zei moeite te hebben met het idee dat de Duivelandse jeugd ge bruik zou maken van voorzie ningen die wel door andere ge meenten, maar niet door Dui veland worden gesubsidieerd. Als voorbeeld noemde hij het Any wavefestival in het jonge rencentrum Brogum. Commissievoorzitter SGP/ RPF-wethouder C. Flikweert wees op de mogelijkheid dat Duiveland de belastingen voor haar burgers moet verhogen wanneer de uitkering uit het gemeentefonds, zoals ver wacht, wordt verlaagd. „Het wordt steeds moeilijker de be groting rond te krijgen. Dan moet je je afvragen of je dat op vangt door het stopzetten of verminderen van subsidies die weinig zin hebben of via be lastingverhoging' Vanwege afwezigheid van VVD-commissielid G. van den Ouden-Zwart bleef het advies beperkt tot drie verschillende meningen. Duidelijkheid over het al dan niet voortzetten van de subsidie komt er dus pas tij dens de gemeenteraadsverga dering. Tijdens de commissievergade ring werd een positief advies uitgebracht ten aanzien van het plan om de landbouw- schuur aan de Kerkring 49/51 te Nieuwerkerk te verbouwen tot een pension waar mensen terecht kunnen voor logies met ontbijt. OUWERKERK - De^afslag- waar men vanaf de Rijksweg N59 de Vissersweg naar Ouwerkerk kan oprijden wordt nog dit jaar door Rijkswaterstaat aangepast. Na de bouw vakantie in augustus van dit jaar beginnen de werkzaamheden waarmee het kruispunt zodanig wordt veranderd dat men veiliger de Rijksweg op en af kan rijden. Dat werd bekend gemaakt tij dens de openbare vergadering van de Duivelandse advies commissie algemene zaken. De gemeente Duiveland, op wiens grondgebied de betreffende wegen liggen, hoeft niet mee te betalen aan de aanpassing van de kruising. Wel heeft Rijks waterstaat toestemming nodig via een artikel 19-procedure die vooruit loopt op een wijzi ging van het bestemmingsplan. Uit de reacties van de commis sieleden bleek dat men die toe stemming graag wil geven. De commissie reageerde verheugd op het voornemen van Rijks waterstaat. De aanpassing van de kruising Vissersweg/Rijks- weg N59 was al eerder gepland, maar werd opgeschort omdat men besloot eerst de rotonde bij Zierikzee aan te passen. Een beslissing die onder meer werd genomen om Zierikzee als rijexamenplaats te kunnen behouden. Uit de tekeningen die tijdens de vergadering van de Duive landse adviescommissie op ta fel kwamen, bleek dat de aan passing van het kruispunt in houdt dat de parallelwegen aan beide zijden in een wijdere boog van de hoofdrijbaan van de Rijksweg worden afgelegd. Hierdoor ontstaat ruimte voor voorsorteervakken vanwaar men veiliger de Rijksweg op en af kan rijden. De aanpassing houdt ook in dat de Zwanenburgseweg en de Kapelleweg worden afgesloten van de Rijksweg. Dat houdt in dat men vanaf de hoofdrijbaan deze wegen niet mee kan inrij den. Vanuit de Kapelleweg en de Zwanenburgseweg kan men alleen nog de parallelweg oprij den.en daarover heen naar de verkeerslichten bij Zierik zee of de aangepaste kruising met de Vissersweg. Chauffeurs willen zelfde kosten betalen OOSTEKLAND - Het ziet er naar uit dat het pas aangelegde parkeerterrein voor vrachtwagens langs de Rijksweg N59 bij Oosterland zal worden voorzien van een hekwerk. Het idee voor die beveiliging is afkomstig van de chauffeurs zelf. Zij hebben tijdens onder handelingen met de gemeente Duiveland laten wetep dat ze bereid zijn om ten behoeve van die voorziening jaarlijks wat meer te betalen voor het abon nement dat nodig is om ge bruik te mogen maken van het parkeerterrein. Het jaarlijkse bedrag van 300 gulden zou met 55 gulden om hoog gaan wanneer alleen aan de noordzijde van het terrein een hekwerk wordt geplaatst en met 115 gulden wanneer het hek rondom wordt aange bracht. Dat laatste lijkt overi gens niet te realiseren omdat het belemmeringen zou opleve ren voor de heer Bij. de Vaate wiens terrein naast het par keerterrein ligt. Tijdens de openbare vergade ring van de Duivelandse ad viescommissie algemene zaken bleek dat de commissieleden geen bezwaar hebben tegen het aanbrengen van een hekwerk wanneer de chauffeurs daar voor willen betalen. De commissie adviseerde ook positief t^n aanzien van het plan om op het Koninginne- plein te Oosterland zestien parkeerplaatsen te creëren. Deze moeten dienen als com pensatie van dezelfde hoeveel heid parkeerplaatsen die is weggevallen naast de Rabo bank in het centrumgebied. BROUWERSHAVEN - Aan de leden van de commissie algemene zaken van de gemeente Brouwershaven werd gisteren, donderdag, gevraagd in te stemmen met een samenwerkingsverband met de gemeente Zierikzee met betrekking tot parkeercontroleurs. Deze controleurs zouden in het voorstel van het college het beste kunnen worden ondergebracht bij de gemeente Zierikzee waarbij de ge meente Brouwershaven 19 uur parkeertoezicht afneemt en de kosten hiervan be taalt. Totale kosten inclusief vervoer voor de gemeente Brouwershaven komen neer op een bedrag van ruim 47.000 gulden per jaar. De commissieleden konden zich vinden in de constructie en de financiële consequenties. Vanaf 1 juni 1992 is de heer Schoenmaekers naast zijn part-time werk als parkeercon troleur voor de gemeente Zie rikzee ook voor 19 uur in dienst van de gemeente Brouwersha ven. Thken die hij hier heeft zijn de controle van geparkeer de voertuigen, maar ook con trole en het houden van toe zicht op het kamperen en de openbare orde. Brouwershaven wil graag samenwerken omdat dit een aantal voordelen ople vert. Zo kan er beter gecoördi neerd worden in het uit te voe ren parkeerbeleid van beide gemeenten, is er een betere af stemming van het diensten- rooster en zijn er meer moge lijkheden tot een flexibelere inzet bij ziekte, vakanties of in perioden wanneer extra toe zicht noodzakelijk is. Per week zou het er bij de opzet naar uit zien dat de gemeente Zierikzee gemiddeld 76 uur structureel toezicht krijgt toegewezen, de gemeente Brouwershaven 19 uur. Kosten Wat betreft het samenwer kingsverband werden de com missi e vier opties voorgesteld. De optie dat alle parkeercon troleurs rechtspositioneel zou den worden ondergebracht bij de gemeente Zierikzee genoot daarbij de voorkeur van het college. Voordeel hiervan is dat de controleurs dezelfde rechten en plichten zouden hebben en dat er flexibeler met het aantal beschikbare uren kan worden omgesprongen. Qua kosten zou de gemeente Brouwershaven hiervoor ruim 40.000 gulden moeten afdragen aan Zierik zee. Daarbij komen de kosten die voor vervoer van de controleur gemaakt moeten worden. Voor het gebruik van een dienstauto die geleased wordt komt dit neer op ruim 10.000 gulden waarvan 60 procent (6300 gul Alle parkeercontroleurs worden in het samenwerkingsverband rechtspositioneel bij de gemeente Zierikzee ondergebracht. (Archieffoto). den) door Brouwershaven bij gedragen zou moeten worden. „Eén baas is beter dan twee ba zen", zo stemde mevrouw G. J. van de Velde-de Wilde (VVD) in met de genoemde optie. Zij voegde hier aan toe dat zij het jammer vond dat de heer Schoenmaekers niet zelf bij de vergadering aanwezig was om iets meer over zijn ervaringen tot nu toe te kunnen vertellen. Gezien de verkeerd geparkeer de auto's die zij wel eens in Brouwershaven tegenkwam' had zij namelijk nog haar twij fels of het controleren wel ef fect heeft. Ook de heer J. W. Heinen (CDA) liet weten om de zelfde reden graag een evalua tie te zien. „Controle en hand having is een goede zaak waar we geld voor moeten uittrek ken, maar ik betreur het dat we de toegezegde evaluatie nog niet hebben gezien", was de mening van de heer P. van der Meide (SGP/GPV/RPF). Hij vroeg zich daarnaast af of het niet mogelijk was om naast de Hosten ook inzicht te kunnen krijgen in de opbrengsten van de controles. Dit was volgens Van der Meide van belang om te bezien of er niet ook in Brou wershaven een parkeerveror- dening zou moeten worden op gesteld. Dat de heer Schoen maekers niet aanwezig was, daar was een goede reden voor, zo liet de voorzitter van de ver gadering, de heer A. de Vlieger, weten. Schoenmaekers was na melijk deze avond aan het werk in Zierikzee. Wethouder mevrouw S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter atten deerde de commissieleden nog eens op het feit dat de parkeer- controle niet de enige taak is van de controleur. Ook de kam- peerverordening behoort tot zijn taakgebied. Aangezien de parkeerboetes alléén worden geïnd in Zierikzee en niet in Brouwershaven waren de op brengsten nog niet meegeno men in het kostenplaatje, zo legde zij uit. Dorpshuis De commissieleden gingen eveneens unaniem akkoord met het beschikbaar stellen van een krediet van 37.000 gul den als voorbereidingskrediet voor de verbouw van het dorps huis Zonnemaire en de herin richting van het terrein er om heen. Het plan is namelijk, wanneer de financiën verstrekt worden, om nog deze zomer te beginnen met de verbouw en uitbouw van het dorpshuis zo dat deze klus aan het einde van het jaar geklaard zou kunnen zijn. Aan het 'dorpshuis, dat niet meer voldoet aan de eisen die de gebruikers er aan stel len, zal het een en ander wor den vertimmerd. Zo is er onder meer sprake van een verbre ding van het toneel, de ver plaatsing van de bar, het aan leggen van toiletten, garderobe en opslagruimten en een apart gedeelte voor de dokter die hier zijn spreekuren kan hou den. Hoe het verbouwde dorpshuis er exact uit komt te zien, wordt op 16 maart tijdens de presen tatie van het groenstructuur plan aan de bewoners van de gemeente Brouwershaven ge toond. De heer Heinen wilde voordat hij toestemming gaf voor het voorbereidingskrediet eerst weten wat de daadwerke lijke verbouw zou gaan kosten. Precies kon wethouder J. K. Goemans dat nog niet zeggen, maar hij kon wel een indicatie geven. „Een nieuw dorpshuis zou ons een miljoen kosten en dat is het dubbele van de kos ten voor de verbouw. Al kan ik mij niet volledig vastpinnen op deze cijfers". Na deze uitleg konden de commissieleden in stemmen met het beschikbaar stellen van het voorbereidings krediet. Advertentie spelen met vormen binnenhuisadviseurs havenpark 28 zierikzee 01110-13727 Verwachting t/m dinsdag 9 maart WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 10% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht noordo. 3 Maandag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht zuidoost 3 Dinsdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp. 1 graad Mid.temp. 10 graden Windkracht zuidoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 6 mrt.Zon op 07.13, onder 18.24 Maan op 16.12, onder 05.50 7 mrt.Zon op 07.11, onder 18.26 Maan op 17.39, onder 06.15 8 mrt.Zon op 07.08, onder 18.28 Maan op 19.07, onder 06.38 Volle Maan: 8 maart (10.47). HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het voor de tijd van het jaar behoorlijk koude weer loopt op zijn einde. Vanochtend draaide de wind naar westelijke richtingen en kwam de aanvoer van zachtere lucht op gang. Zoals gewoonlijk gaat dit gepaard met veel bewol king. Vanavond valt hieruit plaatse lijk nog een spatje regen of motre gen, maar in de loop van de nacht wordt het overal droog. De wind is matig, kracht 4, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig, 6 en neemt in de loop van de nacht af, behalve in het noordelijk kustgebied. Het vriest nergens meer; het kwik komt in de zachte lucht zelfs niet onder de plus 3 a 4 graden. Morgenover- dag kan er een enkele opklaring voorkomen, maar op de meeste plaatsen blijft het bewolkt. Er valt geen regen meer. De temperatuur klimt in de loop van de dag naar een waarde die dicht bij 8 graden ligt, en daarmee wordt weer de normale waarde voor begin maart gehaald. Daarbij is de noordwestenwind ma tig, in het Waddengebied eerst nog krachtig. Ook zondag blijft het droog en de kans op zon neemt ge leidelijk toe. Er is maar weinig wind en de middagtemperatuur ligt met 8 graden op het niveau van zaterdag. BREDA - Minister D'Ancona van wvc zal op zaterdag 13 maart de tentoonstelling „Gra fische Vormgeving in Neder land. Een eeuw" openen in De Beyerd in Breda. De tentoon stelling vormt een beeld van de grillige ontwikkeling van een eeuw Nederlandse grafische vormgeving. Advertentie Voor al uw reparaties aan radio-TV-video Specialist voor iedere afstandsbediening St. Domusstraat 79 Zierikzee, 01110-13348 ZIERIKZEESCHEBl NIEUWSBODE Ka Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar f 183.00 Bij autom. afschr. I 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld ta worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17Vj% B.T.W. 4 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3