'De natuur en het landschap zijn de grote verliezers' Minister Dales wil dat gemeenten rampenplan voorlichten aan burger Dreiging van half miljard verlies Water in Nederland schoner Werkgevers bieden 1 procent meer loon DEURLOO B.V. Natuur en Milieu diep teleurgesteld over noodwet veehouderij Minister Maij: Dankzij mijn beleid, Vijftien gemeenten met risicovolle bedrijven zonder compleet rampenplan Muziek voor een fabriek Nekkramp VieeeL ~7 uW uïc! 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Traag verloop decentralisatie veroorzaakt tegenvaller DEN HAAG - Er dreigt een extra tegenvaller van een half miljard gulden doordat de overheveling van rijkstaken naar provincies ,en genieenten (decentra lisatie) te langzaam verloopt. Dit bedrag komt bo venop de 8 miljard gulden die het kabinet volgend jaar moet bezuinigen om het financieringstekort volgens afspraak terug te dringen. De overdracht van rijkstaken naar de lagere overheden had deze kabinetsperiode 550 mil joen gulden aan besparingen moeten opleveren. Het kabinet gaat er daarbij vanuit gaat dat provincies en gemeenten die ta ken efficiënter en daardoor kostenbesparend kunnen uit voeren. De verwachting is ech ter dat van deze financiële taakstelling slechts enkele tientallen miljoenen kunnen worden gerealiseerd. Irritatie Voor dit jaar was uitgegaan van een besparing van 275 mil joen gulden. Maar omdat reeds was voorzien dat dit niet zou worden gehaald, is in de Mil joenennota 1993 alternatieve dekking aangegeven in de vorm van inkomsten uit de ex port van aardgas. In de Tweede Kamer is inmid dels irritatie ontstaan over de gebrekkige wijze waarop het kabinet de Kamer informeert over het verloop van de decen tralisatie. De verantwoordelij ke staatssecretaris De Graaff- Nauta van binnenlandse zaken heeft vragen om informatie tot nu afgedaan met de medede ling dat de gesprekken met provincies en gemeenten nog gaande zijn, zegt de PvdA'er De Cloe. De Cloe heeft om die re den de kamercommissie voor binnenlandse zaken voorge steld om dan maar de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) en het Interprovinci aal Overleg (IPO) uit te nodi gen voor een vertrouwelijk ge sprek om inzicht te krijgen in het verloop van die gesprek ken. Eind vorig jaar sloot het kabinet een akkoord met de VNG over de overheveling van rijkstaken naar gemeenten. Volgens De Cloe moeten van de voorstellen die in dit akkoord staan ten bedrage van 8 mil jard gulden nog 6,5 miljard gulden worden uitgewerkt. Met de provincies, verenigd in het IPO, heeft Binnenlandse Zaken nog geen akkoord be reikt. EINDHOVEN - In het seizoen 1993/94 brengt het Zuidelijk Tbneel in Eindhoven vijf „gro te zaal"-produkties op de plan ken. Een woordvoerdster van het Zuidelijk Ibneel heeft dit meegedeeld. Regisseur Ivo van Hove neemt er drie voor zijn re kening, te weten „Hamlet" van Shakespeare en „Een zweem van de poëet" en „Rijkemans- huis" van O'Neill. Daarnaast vermeldt het programma „De Bedelaarsopera" van John Gay, onder regie van Rieks Swarte en „Decadence" van Steven Berkhoff. Slechts geringe loonsverhoging voor werknemers tuinbouw UTRECHT - Als het aan de drie centrale landbouw organisaties (clo's) ligt, gaan de 26.000 werknemers in de tuinbouw er dit jaar 1 procent in inkomen op vooruit. Meer ruimte is er niet, menen de werkge vers. De clo's stellen in de cao-onderhandelingen bo vendien als voorwaarde dat de automatische prijs compensatie wordt afgeschaft. De economische situatie is „weinig rooskleurig", stellen de werkgevers in hun cao- voorstellen aan de vakbonden. Uit gegevens van het Landbouw-Economisch Insti tuut blijkt bovendien dat de vooruitzichten „uitermate somber" zijn, ondermeer „van wege de kosten die gepaard gaan met milieumaatregelen". De vakbonden eisen drie kwart procent loonsverhoging bovenop de automatische prijs compensatie. De clo's hebben nog enkele an dere manieren om de loons- kosten in de hand te houden. Jongeren van 15 en 16 jaar, die nu nog verdienen op het niveau van een 17-jarige, krijgen te maken met eigen, verlaagde loonschalen. Bovendien stellen de werkgevers voor om de vut- leeftijd in stappen te verhogen van 59 naar 60 jaar. Als de vak bonden daar niet mee instem men, dan moet in de cao wor den vastgelegd dat werkgevers niet meer dan 3,5 procent aan premie betalen. Zij draaien nu op voor de volledige premie van 3,7 procent. Over reparatie van het zogenoemde wao-gat hebben de werkgevers geen voorstellen gedaan. Niettemin denkt woordvoerder H. Smets dat er uiteindelijk wel een re geling uit de bus komt die op enige wijze voorziet in aanvul ling van de toekomstige ar beidsongeschiktheidsuitkerin gen. „Ik schat in dat we uitko men op een klein clubje dat een paar modellen gaat doorreke nen," zei hij. Omdat tuinbouw bedrijven vaak klein zijn ver wacht Smets dat er in de rege ling „van enige collectiviteit wel sprake zal zijn". De tuinbouw-cao is een trendset tend contract in de agrarische sector. De andere cao's (onder meer landbouw, loonwerk en boomkwekerijen) volgen die cao meestal. In totaal gaat het daarbij om een kleine 70.000 werknemers. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 6 maart 01.20 130 07.30 -148 14.00 161 20.00 -130 7 maart 02.30 144 08.25 - 156 14.55 172 20.45 -130 8 maart 03.20 154 09.10 -162 15.45 178 21.25 -130 6 maart 00.00 129 06.20 -144 12.20 167 18.35 -128 7 maart 00.45 151 07.00 -159 13.00 188 19.20 -135 8 maart 01.30 171 07.50 -171 13.45 204 20.00 -140 6 maart 01.15 139 07.30 -156 13.45 167 20.05 -138 7 maart 02.00 149 08.25 -166 15.25 178 20.50 -140 8 maart 03.50 159 09.10 -173 16.20 188 21.30 - 141 6 maart 01.20 136 07.30 -153 14.00 167 20.05 -135 7 maart 02.20 148 08.20 -163 15.05 177 20.45 -136 8 maart 03.30 158 09.15 -169 16.00 184 21.30 -137 WEMELDINGE Springtij 10 maart Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG - De stichting Natuur en Milieu is diep teleurgesteld in de noodwet van milieuminister Alders voor de veehouderij. Volgens D. Logemann van de stichting heeft de landbouwlobby een belangrijke overwinning geboekt. „De natuur en het landschap zijn echter de grote verliezers." De ministeries van Vrom en Landbouw bereikten woens dag op ambtelijk niveau in hoofdlijnen een akkoord over de noodwet. Boeren zonder hinderwetvergunning kunnen deze alsnog krijgen op basis van hun veestapel in 1986. Voorwaarde is dat ze de .uit stoot van ammoniak in drie tot vijf jaar drastisch verminde ren. Gezwicht Hiermee lijkt minister Alders te zijn gezwicht voor de argu menten van Bukman en het landbouwbedrijfsleven. De mi lieuminister gaf aanvankelijk de voorkeur aan 1981 als peil jaar voor de vergunningloze boeren. Daarvan kon worden afgeweken als de betreffende gemeente een concreet plan maakte om de ammonia- kuitstoot terug te dringen. Bukman en het Landbouw schap kozen voor 1986, omdat de omvang van de veestapel toen pas voor het eerst goed is geregistreerd. De veestapel was in 1986 groter dan in 1981. Nederland telt mogelijk enke le duizenden veebedrijven zon der hinderwetvergunning. De ze bedrijven dreigden in de problemen te kom'en doordat de Raad van State in een aantal gevallen besliste dat in ver zuurde gebieden deze bedrij ven geen recht meer hebben op een vergunning. Hierdoor wer den ze met sluiting bedreigd. De aanpassing van de Hinder wet, via een noodwetje, moet dat voorkomen. De bedrijven kunnen alsnog een vergunning krijgen, mits ze de uitstoot van ammoniak uit de stal aanzien lijk verminderen. Daarvoor moeten de boeren invesleren in technische voorzieningen. De mate waarin de verzuring moet worden teruggedrongen, ver schilt per bedrijfstak. Pluim veehouders moeten de ammo- niakuitstoot verminderen met 80 tot 90 procent. Voor rundvee houders geldt een reductie van 20 tot 30 procent. Varkenshou ders moeten 40 tot 60 procent omlaag in de ammoniakemis- sie. De normen zijn gebaseerd op de huidige stand van de techniek. Alders en Bukman overleggen begin volgende week nog over het noodwetje. Daarna beslist het kabinet de finitief. Natuur en Milieu stelt dat illegale uitbreidingen van de veestapel die sinds 1981 heb ben plaatsgevonden, nu wor den witgewassen. Zo wordt het streven van de overheid om de uitstoot van ammoniak in 2000 met 70 procent te verminderen nooit gehaald, zegt Logemann. Hij constateert dat Alders het uiteindelijk heeft moeten af leggen tegen Bukman. „Maar ook staatssecretaris Gabor, verantwoordelijkheid voor de gezondheid van het Nederland se bos, behoort tot de verlie zende partij." Het Landbouw schap in Den Haag is blij dat Alders heeft ingezien dat 1986 de beste oplossing is. Het schap heeft wel moeite met de normen die gesteld worden aan de individuele bedrijven. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten wilde donderdag niet reageren op de noodwet. De VNG wacht de definitieve wetstekst af. DEN HAAG - Minister Maij-Weggen (Verkeer en Wa terstaat) vindt dat dankzij haar beleid het water in Nederland schoner is geworden. De zalm is weer te rug, het aantal zeehonden en otters neemt toe, en in de Noordzee zijn weer bruinvissen en dolfijnen ge zien. Voor de KRO-radio zei Maij- Weggen donderdag dat haar be leid vruchten heeft afgewor pen. „Ik kan zonder meer mee delen dat het water in Neder land nu na drie jaar beleid minder vuil is dan daarvoor. Trouwens, iedere burger kan dat zelf constateren. In de Noordzee zijn weer dolfijnen en bruinvissen gesignaleerd. De populatie van zeehonden gaat weer de goede kant op. Het is ook bekend dat de ver vuiling van de Waddenzee be langrijk is verminderd, behou dens nitraten en fosfaten. Kij ken we naar de binnenwateren, dan is ook tot mijn verrassing daar weer steur opgevist." De minister ziet nog meer uit gestorven dieren terugkeren. „We zien op het ogenblik ook de otterpopulaties weer'toene men. En die beesten leven echt alleen maar in water dat goed schoon is." In tegenstelling tot wat Maij zegt, kent Nederland geen ot terpopulatie. De laatste otter die Nederland telde werd in 1988 doodgereden. Sindsdien is het dier niet meer aangetrof fen. Wel zijn enkele weken ge leden in Friesland sporen van een wilde otter waargenomen. „Dat gaat hooguit om één dier, dat hier toevallig is terechtge komen. Van de terugkeer van de otter is nog geen sprake", zegt een woordvoerster van het Otterstation Nederland in Tiet- jerk. Om het voorbeeldenrijtje rond te maken maakt Maij- Weggen melding van de terug keer van nog een verdwenen diersoort: de zalm. Haar voor gangster Smit-Kroes wilde de zalm in het jaar 2.000 weer te rugzien in de Maas en de Rijn. Zo lang hoeft echter niet te worden gewacht,, aldus Maij. „De zalm is nu al terug. Zowel op de Rijn, als op de Maas wordt op het ogenblik af en toe zalm gevangen. Die zalm lijkt te kunnen overleven. Of ze nou lekker zijn weet ik niet, maar ze zijn er in elk geval en dat is een teken van schoon water." De conclusie spreekt volgens Maij voor zich: „Het water wordt minder vuil en dat is echt wel behoorlijk te danken aan het beleid dat wij hebben opgezet." Bevestiging Het Rijksinstituut voor het Visserij Onderzoek (Rivo) in IJmuiden bevestigt dat de kwaliteit van het zoet water in Nederland sinds de jaren ze ventig sterk is verbeterd. Dankzij het Rijn Aktie Plan, dat in 1987 werd ondertekend door alle Rijnoeverstaten, is dat procés nog steeds gaande, aldus het Rivo. Ook het zeewa ter wordt volgens het Rivo schoner. Bioloog A. Corten constateerl/ dat de hoeveelheid giftige stoffen die in zeevissen wordt aangetroffen afneemt. Het feit dat de dolfijn - en ook de orca - weer voorkomt in de Noordzee is echter eerder het gevolg van de stijgende ha ringstand, aldus Corten. „Dat is weer het resultaat van de be perkingen die de visserij van uit Brussel zijn opgelegd. Dat heeft een directer effect op het herstel van het ecosysteem dan de verbetering van de water kwaliteit." UTRECHT - Minister Dales van binnenlandse zaken heeft de vijftien gemeenten met risicovolle bedrij ven, die hun bevolking daarover nog niet hebben voorgelicht, gevraagd dat zo snel mogelijk te doen. Het gaat om zogenoemde Seveso-gemeenten, die vol gens de Europese richtlijn van 1982 na de dioxine ramp in het Italiaanse Seveso, de burgers beter te gen de risico's van industriële activiteiten moeten beschermen. Dales riep de gemeenten op tot actie tijdens de presentatie van de op 8 maart startende lande lijke campagne rampenbestrij ding. Vóór 1 april zullen alle 647 gemeenten van Nederland (op één na) een rampenplan hebben. Dat vijftien gemeen ten daarbij hun risicovolle in dustrie buiten beschouwing hebben gelaten, vindt Dales „niet uit te leggen". Campagne Volgens Dales is Nederland het eerste land waar een landelijke campagne rampenvoorlichting wordt gehouden. Doel is de ge meentelijke activiteiten op ge bied van voorlichting over rampen te ondersteunen. Via tv, radio, kranten, posters en brochures zal het publiek wor den voorgelicht hoe te hande len als er een ramp gebeurt. De voorlichting is vooral gericht op de situatie thuis. De leuze luidt; „Als de sirene gaatga direct naar binnen, sluit deu ren en ramen, zet radio of tv aan". Het voorlichtingsmateri aal is vertaald in het Arabisch, Turks, Frans, Duits en Engels. De campagne is het sluitstuk van de reorganisatie van de. rampenbestrijding, die onge veer tien jaar heeft geduurd. Dales wijst de suggestie dan ook van de hand, dat het minis terie van binnenlandse zaken pas na de ramp bij Cindu in Uithoorn en de Bijlmerramp tot actie is overgeggaan. De re organisatie heeft volgens Da- les echter pas nut als de bevol king ook weet hoe zij in geval van een ramp moet handelen. Om het effect van de campagne te bepalen zal het NIPO metin gen verrichten over de kennis van de bevolking. Dales ver wacht echter bij voorbaat dat de campagne zal uitwijzen dat de voorlichtingscampagne va ker moet plaatsvinden. Herha ling is volgens haar in elk ge val nodig als in 1997 het nieuwe waarschuwingsstelsel in ge bruik wordt genomen. Daar naast zullen volgens Dales re gelmatig oefeningen in ram penbestrijding moeten worden gehouden. BLARICUM - Onder het motto „Muziek voor een fabriek" ligt vanaf maandag bij de platen zaken een cd-singel waarvan de royalties beschikbaar ko men aan de steunactie voor ontslagen werknemers van Daf. Blijkens de mededeling be zingt het humoristische show orkest Straatarm op het plaat je onder andere een wegavon- tuur tussen de berijders van een Eend en een Daf-truck. Overigens hoopt het orkest op deze wijze niet alleen een fi nanciële bijdrage te kunnen le veren aan het steunfonds. UTRECHT - Een 15-jarig meis je uit Nunen is dinsdag in een Eindhovens ziekenhuis overle den aan nekkramp. Een meisje van anderhalf jaar uit Win schoten overleed vorige week aan deze ziekte. Dat heeft het ministerie van WVC donder dag bevestigd. Eerdere slachtoffers van nek kramp waren dit jaar een veer tienjarige jongen uit Greven- bicht, een vierjarig meisje uit Obbicht, een zevenjarige jon gen uit Veghel en een jongen van 18 jaar uit Arnhem. door Mare Legendre JJijP tm Iptw Ml/ -fccH cf MAJ Vrijdag 5 maart Ellemeet Algemene vergadering Vekabo Schouwen-Duiveland. Het Durpsuus. 19.30 uur. Dreischor Nutsavond. Dorpshuis. 20.00 uur. Zaterdag 6 maart Zierikzee Rapsodie in dans door Folklo ristisch Danstheater in Con certzaal. 20.00 uur. Concert Sjako. Brogum. 23.00 uur. Burgh-Haamstede Klaverjastoemooi. De Schutse. 20.00 uur. Ellemeet Straofeest. Begin festiviteiten om 12.30 uur op Dorpsplein. Brouwershaven Oud papier ophalen. Vanaf 09.00 uur. Bruinisse Ontspanningsmiddag voor ou deren. Verenigingsgebouw Deestraat. 14.00 uur. Maandag 8 maart Zierikzee Commissievergadering ruimte lijke ordening en industrie in raadzaal stadhuis. 19.30 uur. Westenschouwen Ledenvergadering Oranjever eniging Voor Vorstenhuis en Vaderland. Zeelust. 20.00 uur. Renesse Ledenvergadering Oranjever eniging Juliana. Wapen van Zeeland. 20.00 uur. Dinsdag 9 maart Zierikzee Openbare vergadering alge meen bestuur RSG. Schoolge bouw RSG Professor Zeeman. 16.00 uur. Commissievergadering onder wijs in stadhuis. 19.30 uur. Jaarvergadering snijmaïskem Schouwen-Duiveland. Huis van Nassau. 20.00 uur. Dreischor Presentatie gemeentelijk groenstructuurplan. Dorps huis. 19.30 uur. Donderdag 11 maart Zierikzee ANBO-spelmiddag in Pater noster. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Informatiebijeenkomst na- tuuroudercursus OBS Kirfe- weie. 20.00-21.00 uur. Vrijdag 12 maart Zierikzee Bazar openbare basisschool Binnen de Veste, Raamstraat 3. Van 16.00 tot 20.30 uur. Bruinisse Jaarvergadering Algemeen Vissersbelang. Verenigingsge bouw. 19.30 uur. Zaterdag 13 maart Zierikzee Theatervoorstelling Peeters angst. Brogum. 22.30 uur. Scharendijke Strao-feest. Dorpsstraat. Van af 12.00 uur. Oosterland Tbneelavond Schouwspelers. Oosterhof. 20.00 uur. Dinsdag 16 maart Kerkwerve Studiedag Agrarische commis sie NBvP Zeeland overgiet wa terschap. Dorpshuis Zuudènde. Vanaf 9.30 uur. Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Bijeenkomst NVvH met lezing door dokter Simons in De Schutse. 14.00 uur. Zonnemaire Presentatie gemeentelijk groenstructuurplan. Dorps huis. 19.30 uur. t Woensdag 17 maart Zierikzee Bejaardenmiddag NCVB. Her vormd Kerkcentrum (achter de Beuze). 14.30 uur. Donderdag 18 maart Zierikzee Jaarvergadering ABVA/KA- BO. Huis van Nassau. 19.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEUH5 TEL. OTTOM6Z55

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2