In toekomst meer bomen en laag groen in Brouwershaven Theateraanbod in Zierikzee lijkt voor toekomst veilig Nieuwe toeristengids van Zierikzee Aktief Eerste voorlichtingsavond over het gemeentelijk groenstructuurplan Rijbewijs fraude aanzienlijk Communi catie onderzoek vliegramp Eenakterfestival jaarlijks in Zierikzee DONDERDAG 4 MAART 1993 NR 25318 Het groenstructuurplan omvat onder meer een project dat voorziet in de aanplant van bomenrijen langs de Markt en Nieuwe Haven. (Archieffoto). BROUWERSHAVEN - 'Boerenkool met jam'. Die vergelijking gebruikte ir M. Vastenhout, woensdagavond in het Brouwse Tonnenmagazijn om het openbaar groen in de gemeente Brouwershaven te omschrijven. Hij gebruikte het voor de bloembakken met heesters die aan de Nieuwe Haven staan en voor de begroeiing op de hellingen van de stadswal. In opdracht van de gemeente Brouwershaven maakte de medewerker van het bureau Nieuwland Advies uit Wageningen een groenstructuurplan. Een handleiding waarmee het openbaar groen in de gemeente in een periode van ongeveer tien jaar een ander karakter kan worden gegeven. Voor de Brouwse gemeente raad dat groenstructuurplan accepteert als uitgangspunt voor haar groenbeleid in de ko mende jaren, wordt het plan op vier achtereenvolgende woens dagavonden in de diverse ker nen van de gemeente gepresen teerd aan de bevolking. Woens dagavond werd in het BroUwse Tonnenmagazijn de spits afge beten voor een publiek van on geveer dertig belangstellen den. 'Het moet er mooier en duide- Deze mededeling die burge meester mr J. J. P. M. Assel- bergs van Zierikzee woensdag avond tijdens een marathonzit ting van de commissie cultuur maakte, moet voor menigeen een pak van het hart zijn, want zoals mevrouw M. R. de Jong- Van Loo (PvdA) het aangaf werd getwijfeld over de toe komst van het theater op Schouwen-Duiveland. Die toe komst leek in het gedrang te komen door het besluit van de provincie om de drie ton subsi die aan Uit in Zeeland per 1 ja nuari '94 stop te zetten. Inmid dels bereidt een speciale werk groep de liquidatie van dit theaterbureau voor. De gemeenten die bij Uit in Zeeland zijn aangesloten heb ben het laatste jaar koortsach tig gezocht naar mogelijkhe den om het werk van Uit in Zeeland over te nemen. Aan vankelijk werd door het be stuur van dit provinciale thea terbureau het idee geopperd om zonder deze provinciale subsidie van drie ton verder te gaan. Middelburg en Zierikzee voelden daar wel wat voor, maar Vlissingen verzette zich sterk hiertegen omdat het zelf standig verder wil gaan. Daar- dor moest een alternatief wor den gezocht. Zelfde pakket Dit lijkt te zijn gevonden. Zo wel Zierikzee als Goes willen met Middelburg verder onder handelen over het afnemen van theatervoorstellingen, waarbij lijker komen uitzien'. Deze, via de overheadprojector zichtbaar gemaakte, zin vormde de basis voor de aanbevelingen en pro jecten die Vastenhout presen teerde. Alleen al voor de kern Brouwershaven waren dat er een tiental. De adviseur vertel de dat hij tijdens de bijeen komsten in Noordgouwe, Zon- nemaire en Dreischor voor elk van die kernen met net zoveel ideeën komt. Het groenstructuurplan omvat voor Brouwershaven een herin- Zierikzee uitgaat van een zelf de aantal theatervoorstellin gen als nu (vijftien voorstellin gen). Dat daarvoor meer geld moet worden betaald is duide lijk, omdat de gemeenten nu ook voor de bureaukosten (iets dat door de provincie werd be kostigd) moeten opdraaien. Wel is het volgens burgemees ter Asselbergs zo dat Middel burg er veel voor over heeft om de zaak voort te zetten. Essentieel is wel dat ook de an dere vier Schouwen-Duive- landse gemeenten (alleen Brui- nisse draagt niet bij in de kos ten voor theatervoorstellingen op Schouwen-Duiveland) ook in de toekomst delen in de kos ten, zo niet dan wordt het voor Zierikzee te duur om vijftien voorstellingen per seizoen te bekostigen. Overeenkomst Een lichtpuntje in dit alles is dat gedeputeerde G. de Vries- Hommes er wel iets voor voelt om de drie ton subsidie die eerst aan Uit in Zeeland werd verstrekt te gebruiken voor cultuurdoeleinden. Via een overeenkomst tussen provincie en de gemeenten Goes, Middel burg, Vlissingen, Zierikzee en Tferneuzen - de zogeheten kern podia - moet er dan geld van de provincie naar deze gemeenten vloeien. Dit om het hogere prijskaartje, dat door het ter ziele gaan van Uit in Zeeland ontstaat, wat te verzachten. Over dat wel of niet doorgaan van deze over- richting van het groen aan de Nieuwe en de Oude Haven. In- plaats van de 'te stedelijk aan doende' betonnen bakken met heesters zouden groepen bo men aangeplant moeten wor den. Op de tekening van de heer Vastenhout staan die aan het eind van de Nieuwe Haven (ongeveer tegenover de molen) in een vierkant, dat ook de rij weg overlapt, in een dubbele rij parallel aan de lange zijde van de jachthaven en in een en kele rij aan de korte zijde (te genover het parkeerterrein). eenkomst beslissen provincia le staten in september. Eenakterfestival Naast het mogelijk handhaven van het huidige theateraanbod, wordt Schouwen-Duiveland de vaste plaats voor het jaarlijkse eenakterfestival van het Zeeuws Centrum voor Ama teurtoneel. Dit festival dat dit jaar van 2 tot 4 april voor de achtste keer wordt gehouden, is tot nu toe op wisselende lo caties gehouden, waaronder drie keer op Schouwen-Duive land. Door de grote publieke belangstelling hier - gemiddeld trekt het féstival in de Concert zaal zo'n zes- zevenhonderd bezoekers- wil het ZCA dit festival, waaraan dit jaar zes Schouwen-Duivelandse gezel schappen meedoen, in het ver volg altijd in Zierikzee hou den. Voor dit festival stelde de ge meente Zierikzee tot nu toe een subsidie van achthonderd gul den beschikbaar. Dit jaar is volgens het ZCA een bedrag van 1250,- gewenst, gezien de hogere zaalhuur en het princi pe om geen entree te heffen. Dit om een breed publiek over de theaterdrempel te trekken. Entreeheffing Hoewel die drempelverlaging door de commissieleden zeker werd toegejuicht, vroegen met name de commissieleden M. R. de Jong-van Loo (PvdA), M. A. Bij de Vaate-Rozendaal (CDA) en J. Bos (VVD) zich af of een kleine entreeheffing of het ver kopen van de programmaboek jes tegen een zacht prijsje niet reëel was. Een meerderheid binnen de commissie was dar. ook voor stander van het handhaven van de subsidie op achthonderd gulden, het resterende bedrag kan dan via entreegelden en de Langs de Oude Haven zou hier en daar een groepje van enkele bomen moeten komen. En rondom het Marktplein was eveneens een vierkante bomen rij ingetekend die door de advi seur werd benoemd als leilin des. Volgens het groenstructuur- plan is het de bedoeling om de wallen rondom Brouwersha ven meer zichtbaar te houden door er enkel bomen op te zet ten en geen struiken, die de ty perende vorm van de oude verkoop van programmaboek jes worden verkregen. Alleen de commissieleden Van der Zwan en Möhlmann pleitten voor een subsidie van 1250,-, terwijl W. -F. Sprengelmeijer (SGF/RPF/ GPV) zich om prin cipiële redenen tegen dit subsi dieverzoek keerde. Omdat dit eenakterfestival een jaarlijks iets wordt, kwam ook de vraag naar voren of de subsidie aan het ZCA structu reel (dus een jaarlijks terugke rend iets) moet worden. Gezien de wens om zo planmatig mo gelijk te werk te gaan zal die kwestie bij de begroting van '94 worden meegenomen. Project Aan het einde van de vergade ring had beeldend kunstenaar W. van Anraad nog een verras sing in petto voor de commis sieleden. Bij de rondvraag maakte hij het plan van stich ting Transartica bekend om sa men met een veertiental kun stenaars uit Tilburg in Zierik zee een project uit te voeren, bestaande uit drie exposities en twee muzieksessies op ver schillende lokaties. De Til- burgse kunstenaars hebben hiervoor tienduizend gulden subsidie gevraagd, zodat Van Anraad voor Zierikzee aan een bedrag van vijfduizend gulden dacht. Dat bedrag deed niet alleen burgemeester Asselbergs zui nig kijken, want ook een aan tal commissieleden keek be denkelijk. Gelet op het inwo nertal vond commissielid W. Houkamp vijfduizend gulden erg veel, hij dacht eerder aan een bedrag van ongeveer dui zend gulden. Gezien het feit dat dit plan zo abrupt op het bordje van de commissie werd geworpen kon die er ook niet veel op zeggen, maar werd Van Anraad geadviseerd om zijn subsidieverzoek nader uit te werken op papier. vestingen verdoezelen. Verder zou het gebied tussen oud en nieuw gedeelte van de smalstad en de toegangen meer accent moeten krijgen door een 'open' beplanting van bomen met daaronder gras. Bij de toe gang vanaf. Zonnemaire, aan het begin van Poortdijkstraat zou een aantal bomen van het Slingerbos weg moeten worden gehaald om de vroegere dreef en de gracht beter zichtbaar te maken. Het sportpark Onder de Molen zou voor de buitendienst ge meentewerken een proefpro ject voor natuurvriendelijk na tuurbeheer kunnen zijn. Dat houdt in dat aan de buitenran den van het gebied een 'plas/ dras' berm wordt gecreëerd die geleidelijk over gaat in de gracht. De sportvelden moeten volgens de heer Vastenhout door middel van lage struiken en hagen van elkaar worden gescheiden om te voorkomen dat het zicht op de daarachter gelegen stadswal verdwijnt. Om het zicht op de stadswallen en het Slingerbos aan de noordoostkant van Brouwers haven te behouden zou de hui dige beplanting aan de Spui- weg moeten verdwijnen. De bomen rond de Sint Nico- laaskerk moeten worden ver vangen en het groen in de woonwijken de Lelie en de Roos onderaan de Delingsdijk is volgens de heer Vastenhout ook wat 'rafelig' geworden. Hij adviseerde om minder ver schillende groensoorten bij el kaar te zetten, maar elke wijk een eigen typerende groenvoor ziening te geven. Vanuit het publiek werd gead viseerd langs de toegangsweg aan de Poortdijkstraat een wandelpad aan te leggen. Dat zou verkeersveiliger zijn dan wanneer de auto's vlak langs de weer zichtbaar gemaakt gracht rijden. Verder werd ge protesteerd tegen de 'loopbou levard' die aan de Nieuwe Ha ven achter de Molenstraat zou worden gecreëerd en de leilin des op de Markt die het uit zicht van de omwonenden zou den kunnen belemmeren. Men pleitte er voor de nieuwbouw wijk niet als sluitstuk te zien bij uitvoering van de plannen. Bij de inspraak-bijeenkomsten in de andere kernen van de ge meente Brouwershaven staan uiteraard de specifieke plan nen voor elk dorp centraal. Naar verwachting, .van,, de Brouwse wethouder J. K. Goe- mans begint de uitvoering van de eerste projecten begin 1994. Afhankelijk van het geld dat de gemeente beschikbaar heeft volgen er dan in de loop van ongeveer tien jaar meer. Deze gids, die door Zierikzee Aktief (het samenwerkingsver band van VVV-Zierikzee en Zierikzeese Ondernemers Cen trale) naast de gebruikelijke gemeentegids wordt uitgege ven, bevat ook deze keer weer allerlei wetenswaardigheden. En hoewel die informatie in eerste instantie gericht is op toeristen, biedt de gids ook voor de eigen bewoners een aardig houvast wat betreft ope ningstijden, activiteiten van de VVV, tentoonstellingen en andere evenementen die dit jaar worden georganiseerd. De gids, waaraan ook het bu reau voorlichting van de ge meente Zierikzee heeft meege werkt, bevat daarnaast nog een kort historisch overzicht van Zierikzee alsmede ook een kor- DEN HAAG - Criminelen ma ken op grote schaal gebruik van gestolen legitimatiebewij zen voor het plegen van straf bare feiten. In de criminele we reld circuleren ongeveer 14.000 uit gemeentehuizen ontvreem de blanco rijbewijzen en pas poorten. Vorig jaar zijn 750 zaken gere gistreerd, waarbij door crimi nelen is geprobeerd met gesto len legitimatiebewijzen kre dieten te krijgen bij financiële instellingen. Een woordvoer der van de Recherchedienst Be talingsverkeer (RB) heeft dit woensdag bevestigd. In totaal is door criminelen ge probeerd met behulp van valse documenten enige tientallen miljoenen guldens rijker te worden. In de geregistreerde gevallen zijn deze pogingen mislukt, omdat de daders wer den aangehouden. Dit is met name te danken aan het geau tomatiseerde systeem waarin alle nummers van de 14.000 ge stolen blanco rijbewijzen en paspoorten sinds 1991 staan ge registreerd. Op dit Verificatie en Informatiesysteem (VIS) zijn alle banken en politie diensten aangesloten (totaal 2400 controlepunten). Het sy steem begint duidelijk vruch ten af te werpen, zegt J. Hasper van de Recherchedienst Beta lingsverkeer. Om de fraude bestrijding nog effectiever te maken is een uitbreiding van het registratiesysteen in de maak. Naast de gestolen blan co legitimatiebewijzen wil de Recherchedienst ook alle ont vreemde op naam gestelde pa pieren met nummering in het systeem opnemen. Daarbij gaat het niet alleen om pas poorten en rijbewijzen, maar ook om toeristenkaarten, ge meentelijke identiteitskaarten en vreemdelingendocumenten. Hoewel het door het registra tiesysteem voor criminelen steeds moeilijker wordt te frauderen, maakt de dienst zich toch nog ernstige zorgen om de fraude. Vooral voor het bedrijfsleven is het moeilijk vast te stellen of documenten zijn gestolen, juist omdat pas poorten en rijbewijzen vertrou wen genieten als legitimatiebe wijs. AMSTERDAM - De Neder landstalige versie van de Ame rikaanse musical Cats heeft woensdagavond in Carré in Amsterdam de 500.000ste be zoeker getrokken. te beschrijving van de monu mentenrijkdom, waarmee Zie rikzee op de toptien van Neder landse monumentensteden voorkomt. De vierenveertig pagina's tel lende gids, een uitgave van drukkerij De Vries Drukwerk uit Zierikzee, bevat daarnaast nog een plattegrond van de stad plus een korte beschrij ving van een wandelroute langs een groot aantal beziens waardigheden. Speciale aan dacht is er ook dit jaar weer voor de verschillende beelden die de stad sieren en voor de mosselcultuur. De gids is ver der rijkelijk voorzien van fo to's (van Bob Noomen), deels zwart/wit, deels in kleur. De nieuwe toeristengids is onder meer verkrijgbaar bij de VVV- Zierikzee. Verwachting t/m maandag 8 mrt| WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 20% Min.temp. 3 graden Middagtemp. 7 graden Windkracht noordw. 4 Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 10% Min.temp. 3 graden Middagtemp. 7 graden Windkracht noordw. 3 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 10% Min.temp. 3 graden Middagtemp. 7 graden Windkracht zuid 3 ZON- EN MAANSTANDEN 5 mrt. Zon op 07.15, onder 18.23 Maan op 14.46, onder 05.22 Volle Maan: 8 maart (10.47) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Er is verandering op komst. Vandaag was het al te zien aan de bewolking. Aanvankelijk hadden we de afgelopen dagen een schrale en droge noordoosten aan voer. Vandaag ging de wind meer naar de noordwesthoek. Er wordt nu vochtige lucht vanaf de Noord zee aangevoerd. De winddraaiing heeft te maken met het verdwijnen van de hogedruk-invloed boven Scandinavië. Depressies bepalen daar nu het weerbeeld. Zwakke uit lopers van die depressies reiken precies tot over de Benelux. Het blijft bij ons dan ook overwegend bewolkt. Vannacht lopen de minima uiteen van zo'n plus 2 graden in het westen, tot min 3 in het zuidoosten. In de loop van de ochtend gaat er vanuit het westen wat regen of mot regen vallen. Het heeft te maken met het opdringen van aanzienlijk zachtere lucht. De middagtempera- tuur ligt rond de 6 graden. De wind komt uit noordwest tot west en is zwak tot matig, rond kracht 3, aan de kust staat morgen een nu en dan krachtige wind, kracht 6. Na morgen trekt een Atlantisch hogedrukge- bied via de Britse Eilanden en Frankrijk geleidelijk naar midden- Europa. Het blijft dan overwegend droog en vorstvrij. AMSTERDAM - De Amster damse politie begint deze week een intern onderzoek naar de kwaliteit van de com municatie tijdens de vlieg ramp in de Bijlmermeer. Het onderzoek is bedoeld om aanbevelingen te verzamelen op het gebied van verbin dingsmiddelen en comman dostructuren, aldus de woord voerder. De resultaten van het onderzoek en de ervaringen van bij de ramp betrokken agenten zullen tevens worden gebruikt bij de opleiding van politiemensen. Het onderzoek zal enige weken vergen. De be trokken agenten zal om hun medewerking worden ge vraagd. Z1ER1KZEESCHEÜJ NIEUWSBODES Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal 1 48.50 Bij autom. afschr. 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. 173.00 Losse nummers 1 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld ta worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% BTW Advertentie ^ttrf fvt hAdcwtfn*.-- re<Un.y(ivi(g Mn ten.1 ttn. dfsfrwi Pt nwken. yntP tin. kwUy eiMsutw (Ut lick vtnUcpp m mv SltWPtf. Een. idvits n}> irvwp i'ror rtrUtfntitf-, tint kryyt iu BjJr/rtn.i ïpttMviwitn RIBBENS j STADHOUDERS ASSURANTIËN I Carlstraat I 4 322 BA Scharcndijke Tel OM 17 1460 ZIERIKZEE - Het lijkt erop dat Schouwen-Duive landse theaterliefhebbers zich voor niets zorgen hebben gemaakt over de toekomst van het theate raanbod op Schouwen-Duiveland. Ondanks alle on zekerheden op dit moment lijkt het erop dat door aansluiting bij de schouwburg Middelburg het aan bod van vijftien voorstellingen gehandhaafd kan worden. Mits de andere vier Schouwen-Duivelandse gemeenten ook hun steentje willen bijdragen. ZIERIKZEE - Het nieuwe toeristenseizoen komt er aan. Dat zal de doorsnee Zierikzeeënaar niet zijn ontgaan. De eerste vroege toeristen in Zierikzee zijn al gesignaleerd en ook het feit dat Zierikzee Aktief dezer dagen een nieuwe toeristengids heeft gepre senteerd wijst erop dat het toeristenseizoen eraan komt. 4 i 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3