Brouwse raad vindt woningbouw in 'elleboog' Noordgouwe acceptabel 1 m krant vak schouwen-duiveland GRATIS ADVERTENTIE r 32^8 Rechter verwerpt de eis om Zierikzee voorlopig te behouden als rijexamenplaats 0 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE® Burgemeester Asselbergs: Dit hoeft niets te zeggen over de uitslag van de bodemprocedure'' Kleinschalige invulling van gebied langs de Zuidweg 4 SCHOOL 5 VELDTOCHT 7 KORFBAL Vallende stukken ijs Zeventien snelheids overtredingen dé krant van schouwen -duiveland! j ÏERIKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 I DINSDAG 2 MAART 1993 149e JAARGANG NR 25317 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 De uitspraak van de rechter lijkt de gezamenlijke Zierikzeese rijschoolhouders weinig perspectief te bieden op verdere stappen. (Ar chieffoto). ZIERIKZEE - De rijschoolhouders op Schouwen-Duiveland én de zes gemeenten hebben het kort geding ver loren dat zij hebben aangespannen tegen het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR). Gisteren, maandag, aan het eind van de morgen kwam vanuit Den Haag het telefoontje dat de rechter heeft beslist dat het CBR niet hoeft te voldoen aan de eis om Zierikzee voorlopig te handhaven als plaats waar rijexamen kan worden gedaan. De rijschoolhouders en de gemeenten stelden die eis in afwachting van de uitslag van de gerechtelijke bodemprocedure die zij (in februari) hebben aangespannen in een laatste poging Zierikzee te behouden als rijexamenplaats. Zo'n bodemprocedure kan rüim een jaar in beslag nemen en liet CBR heeft te kennen gegeven Zierikzee al per 1 mei 1993 af te voeren als rijexamenplaats. Nu de rechter de eis van de rij schoolhouders en de gemeen ten heeft verwoipen, zullen vanaf 1 mei in Zierikzee geen rijexamens meer worden afge nomen. Toch is in theorie nog de kans aanwezig dat Zierikzee opnieuw in gebruik wordt ge nomen als rijexamenplaats. De rijschoolhouders en de gmeen- ten kunnen namelijk in beroep gaan tegen de beslissing die in het kort geding werd genomen. En men kan de, reeds gestarte bodemprocedure, doorzetten waarmee men probeert te be reiken dat de rechter het CBR definitief verbiedt om Zierik zee af te stoten. Of men die (dure) rechtszaken inderdaad doorzet wordt deze week beslist tijdens het over leg tussen de rijschoolhouders, de gemeentevertegenwoordi gers en advocaat mr H. van Pij- keren. ,,De overwegingen op grond waarvan de rechter ons verzoek heeft afgewezen zijn daarbij van essentieel belang. Die geven een aanwijzing over de kansen die we hebben om een hoger beroep en een bo demprocedure te winnen", al dus de burgemeester van Zie rikzee, mr J. J. P. M. Assel bergs. Hij was van mening dat het verlies van het kort geding niet hoeft te betekenen dat men geen enkele kans zou hebben op het winnen van een bodem procedure. ,,De uitslag van zo'n kort geding zegt niet alles. Maar ik ga er persoonlijk van uit dat onze kansen er wel klei ner door zijn geworden". Ook de woordvoerder van de rij schoolhouders, J. F. van Uden liet zich op die manier uit. ,,We moeten de zaak heel zorgvul dig afwegen en dan beslissen. Die rechtszaken kosten veel geld dus ze hebben alleen zin wanneer we een reële moge lijkheid hebben om te win nen". Die mogelijkheid lijkt gezien de motivatie van de rechter zeer klein. Per fax liet hij gistermiddag aan de rij schoolhouders weten op welke gronden hij tot deze beslissing is gekomen. „Daarbij heeft hij puur gekeken naar de afspra ken die wij hadden gemaakt met het CBR. Hij geeft toe dat veel van die afspraken zijn na gekomen, maar dat daarente gen ook enkele afspraken niet zijn uitgevoerd". De rechter doelde daarbij onder meer op de verbetering van het Kruis punt Weg naar de Val/Juliana- straat die door problemen bij de aankopen van gronden ver traging hadden opgelopen. „Hij heeft dus alleen gekeken naar hetgeen is gedaan en niet gedaan en niet naar de inhou delijke kant van de zaak, na melijk de afspraken met het CBR die keer op keer werden gewijzigd". De uitslag van het kort geding is zowel bij burgemeester As selbergs als bij de rijschool houders hard aangekomen. „Tijdens het hele verloop van de rechtszaak stelde de rechter zich ze?r kritisch op ten aan zien van de handelwijze van het CBR. Hij zei zelfs: voor mij is de keuze echt niet moeilijk meer. Dus we verlieten de rechtszaal heel optimistisch. We hadden het idee: dit kan niet kapot, dit moet lukken. En nu dit. Het is onbegrijpelijk dat dit mogelijk is", aldus de heer Van Uden. Burgemeester Asselbergs be treurt de beslissing van de rechter vooral vanwege het ve le werk dat de afgelopen drie jaar is verricht om Zierikzee te behouden als rijexamenplaats. „De afdeling gemeentewerken heeft er veel uren in gestoken en er zijn allerlei veranderin gen aangebracht in de ver keerssituatie in en om Zierik zee. Volgens het CBR zou dat voldoende zijn om Zierikzee als examenplaats te behouden. Maar toen ze eenmaal waren gerealiseerd zei het CBR dat het geen wezenlijke verbeterin gen waren. Wanneer ze daar eerder mee waren gekomen hadden we er al dat geld en die moeite niet in gestoken". De heer Van Uden vreest dat de rijschoolhouders op Schouwen- Duiveland een moeilijke tijd tegemoet gaan. „De uitspraak van de rechter heeft grote con sequenties. Wanneer vanaf he den geen examens meer kun nen worden aangevraagd die in Zierikzee worden afgenomen, bestaat de kans dat een aantal cursisten overstapt naar rij schoolhouders in Goes of Mid- delhamis. Jopg/aren ..die, daar op school zitten of mensen die daar werken zuilen al snel ge neigd zijn om in Goes een lesje mee te pikken in plaats van op Schouwen-Duiveland. Dat is voor ons een bittere pil. We zul len als rijschoolhouders hele maal moeten omschakelen". Vanavond, dinsdag, komen de rijschoolhouders bijeen om te bezien of er nog stappen wor den genomen tegen de uit spraak. De heer Van Uden ziet het op het eerste gezicht som ber in. „De inhoud van het von nis biedt weinig perspectieven. Er zijn weinig openingen om iets tegen de uitspraak in te brengen. De deur lijkt hard dichtgesmeten", aldus een aan geslagen Van Uden. BROUWERSHAVEN - „Als je Noordgouwe zo bekijkt en je stelt je een aantal huizen voor, ingepast in de elleboog van het dorpje, dan is dat volstrekt accepta bel". Dat zei de burgemeester van Brouwershaven L. N. Labruyère en de leden van de Brouwse gemeenteraad waren het met hem eens. Alleen SGP/RPF/GPV- raadslid P. van der Meide vroeg zich tijdens de gemeenteraadsvergadering, maandagavond in het Brouwse stadhuis af of de plannen om tegen de oude kern van Noordgouwe een aantal nieuwe woningen te bouwen wel strookte met het groenstructuurplan. Volgens het Brouwse groenstructuurplan (in wording) moet tussen oude en nieuwe bebouwing een open ruimte in acht worden genomen. In Noordgouwe zou daarbij een te kleine woningbouwloka- tie overblijven volgens het Brouwse college van b en w. (Archieffoto). In dat plan staat dat tussen ou de en nieuwe bebouwing een open ruimte in acht moet wor den genomen. Dit om te voor komen dat die verschillende gedeelten onoverzichtelijk te gen elkaar komen te staan. Het groenstructuurplan van de ge meente Brouwershaven is nog niet vastgesteld. Het is mo menteel nog in de inspraakfa se. Niettemin wilde de heer Van der Meide van burgemees ter Labruyère weten hoe het college evenwicht dacht te vin den tussen de uitgangspunten van het groenstructuurplan en de woningbouwplannen. Labruyère wees er op dat men in de knel zou komen met de afmetingen van de bouwloka- ties wanneer die open ruimte in acht zou worden genomen. Hij benadrukte dat men in overleg met een stedebouw- kundige kiest voor een klein schalige invulling van het ge bied. Het zou maar om enkele woningen gaan. „Dat vindt het college acceptabel. En er heb ben ook financiële overwegin gen een rol gespeeld". Financiële overwegingen om dat de gemeente Brouwersha- én ook wat geld terug wil zien an de ruim 540.000 gulden die men moest investeren om het milieu-onvriendelijke bedrijf van de gebroeders J. en L. Da lebout (dat op de lokatie is ge vestigd) uit de dorpskern te ha len. Het landbouwbedrijfje wordt nu buiten Noordgouwe voortgezet. De leden van de PvdA- en VVD- fracties uitten hun instemming met dit beleid. „Het is goed dat dergelijke bedrijven uit de kern worden gehaald", aldus mevrouw E. M. Overbosch-de Reijger (PvdA) en de heer M. C. J. Mol omschreef het plan als een verbetering van de leef baarheid in het dorp en een uit breiding van het woning bestand. Ook de heer Van der Meide ging akkoord met het plan omdat het naar zijn me ning in vele opzichten precies past in het beleid dat het Brouwse gemeentebestuur na streeft. De raad besloot una niem om het bestemmingsplan Noordgouwe-kom gedeeltelijk te wijzigen om een en ander mogelijk te maken en ging ak koord met het bijbehorende fi nanciële plan. De mogelijke bouw van wonin gen op het parkeerterein langs de Nieuwe Haven te Brouwers haven hing als een wolk in de raadzaal tijdens de discussie over de grondexploitatie-bere kening in het gebied Kom Brouwershaven. Het college stelde voor om het tekort van 660.000 gulden, dat is ontstaan door de bouw van de brand weergarage/gemeentewerk plaats grotendeels te betalen uit de pot stads- en dorpsver nieuwing. Aanvankelijk was men er van uit gegaan dat de bouwkosten wel gedekt zou den worden door de verkoop van grond voor huizenbouw vervolg pagina 2 Een rechter moet niet alleen de zaken doch ook de omstandighe den onderzoeken. Oviaius Wat minder wind HET WEER Droog en perioden met zon. Mini mumtemperatuur omstreeks min 2. Middagtemperatuur ongeveer plus 2 graden. Noordoostenwind, ma tig, kracht vier, iangs de kust en op het IJsselmeer krachtig, 6. 3 KUNSTGRAS De raad Zierikzee voerde een verhit debat over de financiering voor een kunstgrasveld. Mogelijke fusie met RSG brengt voortbestaan Scho lengemeenschap Schouwen-Duiveland in gevaar. Een aantal Schouwen-Duivelanders maakte de veld tocht van Napoleon naar Moskou mee. All-Ready mist het kampioenschap maar promoveert wel naar landelijke derde klasse. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - Bij de politie Schouwen-Duiveland kwamen diverse meldingen binnen van schade aan auto's die werd ver oorzaakt door stukken ijs die tijdens het rijden van vracht wagens vallen. D$-schade bestond uit gebro ken voorruiten en lakschade. De politie verzoekt vrachtwa genbestuurders daarom oplet tend te zijn ten aanzien van ijs afzetting op aanhangwagens. Na nachtvorst blijken regelma tig grote stukken ijs tijdens het rijden van de wagens af te val len. Daarmee wordt een groot gevaar veroorzaakt voor mede weggebruikers. ARNHEM - De vereniging Das en Boom uit Beek-Ubbergen heeft maandagmiddag uit pro test twaalf dode dassen op de stoep van het Gelderse Provin ciehuis gelegd. De dassen zijn sinds 1 januari op provinciale wegen doodgereden, aldus een woordvoerder van de vereni ging. DEN HAAG - A. de Jager (54) wordt met ingang van 1 sep tember regeringsadviseur voor onderwijsvernieuwing op de Nederlandse Antillen en Aru ba. De Jager is afkomstig van het ministerie van onderwijs, waar hij werkzaam is als hoofd van de Inspectie. SCHIPHOL - De Israëlische president Chaim Herzog en zijn vrouw zijn maandag kort na elf uur aangekomen voor een driedaags officieel bezoek aan Nederland. Herzog werd op Schiphol ontvangen door premier Lubbers en minister Kooijmans van buitenlandse zaken. DEN HAAG - Minister Tbr Beek (defensie) en zijn Poolse collega Onyszkiewicz hebben maandag een samenwerking sovereenkomst (Memorandum of Understanding) getékend. SCHARENDIJKE/BURGH- HAAMSTEDE - Bij snelheids controles met behulp van ra- darapparatuur heeft de politie maandag zeventien weggebrui kers geregistreerd die te hard reden. Van 15.30 tot 16.15 uur werd ge controleerd langs de Burghse- weg nabij Haamstede, een weg waar niet harder mag worden gereden dan vijftig kilometer per uur. Zes van de 145 passe rende voertuigen reden 60 tot 74 kilometer per uur. Van 16.30 tot 17.30 uur stond de politie met de apparatuur langs de El- kerzeeseweg nabij Scharendij- ke waar ook een limiet van 50 kilometer per uur geldt. Elf van de 67 passerende voertui gen reden 61 tot 70 kilometer en een bromfiets reed 44 kilo meter. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. a f 46,— jaarabonnement f 183, jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres ~1 postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 2E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CU Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1