Concert in 't Beest Folkloristisch Danstheater brengt Rapsodie in dans streeknieuws HET HUIS MET GOUDEN MUREN Waarschu wing onvolledige polio vaccinatie Linda Buck vlotgetrokken 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Het Folkloristisch Danstheater is een vertrouwde gast' in de Concertzaal. Deze keer brengt het ge zelschap Rapsodie in Dans. (Foto: Peter Korniss). ZIEKIKZEE - Onder auspiciën van Uit op Schou- wen-Duiveland brengt het Folkloristisch Dansthea ter zaterdag 6 maart in de Zierikzeese Concertzaal het programma Rapsodie in dans. Een programma gebaseerd op de muziek, onder andere van Dvorak, Grieg, Liszt, de Falla en Katchaturian. Deze voor stelling begint om 20.00 uur. Rapsodie in dans dat begin september in Amsterdam in première ging is, hoe kan het ook anders, gebaseerd op ver schillende rapsodieën. Rapso dieën zijn muziekwerken op basis van volksmelodieën die tussen het eind van de negen tiende eeuw tot begin twin tigste eeuw werden gecompo neerd. Liszt en Dvorak zijn met hun rapsodieën (Hongaar se rapsodie en Slowaakse dan sen) bekend geworden. Maar ook Grieg en De Falla compo neerden rapsodieën, die in dit nieuwe programma centraal staan. Folklore-choreografen van Hongaarse, Armeense, Roe meense, Slowaakse, Noorse en Spaanse afkomst hebben hun visie op deze rapsodieën ver werkt. In combinatie met hun gedanste versie van het rapso dische muziekwerk tonen zij binnen dezelfde choreografie welke volkselementen aan de wieg van het muziekwerk heb ben gestaan. Dit alles zorgt voor een kleurrijk programma waarvan de regie in handen is van Ferdinand van Altena en Maurits van Geel. Eerdere voorstellingen van Rapsodie in dans leverden lovende recen sies op zoals een pittig uitge voerd danswerk, prima kostu mering en een programma dat levenslust uitstraalt. Het feit dat elementen uit de klassieke en caractèredans zijn gebruikt wordt door een recen sent een minpuntje genoemd, maar ook worden de Noorse dansen in tegenstelling tot de rest van het programma als saai bestempeld. Unaniem en thousiast waren de recensies over het gehalte van de Ar meense dansen en de verrich tingen van het orkest van het Folkloristisch Danstheater. In ieder geval staat Rapsodie in dans voor een avond met kleur rijke dans en goed in het ge hoor liggende, uiterst melo dieuze muziek. GOES - Liefhebbers van blues dienen zich zaterdag 6 maart onverwijld naar 't Beest in Goes te be geven. Dan speelt daar de Jon Spencer Blues Explosion. De New Yorkse gitarist speelde onder meer in Pussy Galore, Honeymoon Killers, Boss Hog en Gibson Brothers. Het voorprogramma wordt verzorgd door de Rotterdamse Brass Monkey. Zoals de band-naam al doet vermoeden heb ben deze 'brutale apen' plannen om hun gitaar-noise-popaan zoveel mogelijk mensen te laten ho ren. Het concert in 't Beest begint om 22.00 uur. BRUINISSE Ontspanningsmiddag voor ouderen Zaterdag 6 maart houdt het be stuur van bejaardensoos Tbt ons Genoegen in het vereni gingsgebouw aan de Deestraat een ontspanningsmiddag voor alle ouderen uit Bru en omstre ken. Op het px'Ogramma staan onder meer optredens van de toneelvereniging De Komedi anten en het Bruinisser Vis serskoor. Iedereen van 50 jaar en ouder is van harte welkom de bijeenkomst bij te wonen. Aanvang van de middag is om 14.00 uur. Voor inlichtingen: mevrouw B. W. C. Vogelaar-van der Does, telefoon 01113-2820. Uitstapje bejaardensoos Leden van de bejaardensoos Tbt ons Genoegen zijn vorige week onder leiding van me vrouw B. W. C. Vogelaar-van der Does op bezoek geweest bij hun leeftijdsgenoten in verzor gingshuis In 't Opper. Directri ce mevrouw N. J. Bal heette een ieder van harte welkom. Tijdens de ontmoeting werd onder meer een spelletje bingo gespeeld en lazen de dames J. van den Berge en N. Schraver- Beekman een gedicht voor. On der leiding van laatstgenoem de zongen de zestien leden van het zangkoor, bestaande uit be woners van In 't Opper een aantal mooie psalmen en ge zangen. Mevrouw B. Okkerse- Kik begeleidde het koor op het orgel. Nadat mevrouw L. Rou- kema een inleiding had gehou den werd de bijeenkomst met zang en gebed afgesloten. GOES Vergadering CDA-Zeeland Het CDA-Zeeland houdt dins dag 30 maart zijn algemene le denvergadering. Deze wordt gehouden in de Prins van Oranje in Goes en begint om 19.30 uur. Tijdens deze vergade ring wordt afscheid genomen van Anneke Kole-Burger. Daarnaast worden ook de be kende huishoudelijke zaken zoals de financiële verslagen en het jaarverslag besproken. Na de pauze wordt om 20.45 uur een begin gemaakt met het thema Christen Democratie in de toekomst. Dit thema wordt ingeleid door drs M. Beinema, waarna een interview en een forumdiscussie volgen. 't Beest Het gezelschap De gebroeders Flint brengt vrijdag 5 maart in 't Beest in Goes het program ma Music Hall op de planken. Deze voorstelling begint om 20.30 uur. Dit programma is ge baseerd op het werk van Paul van Ostayen. Eerder had De ge broeders Flint succes met een avond rond Slauerhof. Ook de kritieken van het nieuwe pro gramma rond Paul van Ostay en zijn positief. Van Ostayen heeft in zijn poëzie driftig geëxperimenteerd met de vorm. Naast zuiver lyrische en expressionistische gedichten heeft Van Ostayen mede onder invloed van het Dadaïsme zijn poëzie ontwikkeld naar gra fisch vormgegeven poëzie en woordjazz. In de Music Hall ontmoette Van Ostayen geest verwante beeldhouwers, schil ders en kunstenaars. In derge Door CATALIJN CLAES/EWOUT SPEELMAN 76 Hij roept de serveerster, rekent af, maar wat Rieneke had gewild: Frede- rik ontlopen, lukt niet meer. Met zijn dame verschijnt hij op het terras. Hij bepaalt zich ertoe Rieneke en Kees uit de verte vriendelijk toe te wuiven en zoekt dan voor zijn dame een plaatsje. Gelukkig, hij heeft haar niet aan gesproken, Frederik kan soms zo gek iets zeggen, het is beter zo. Tegen zes uur stappen ze weer in het Volkswagentje. Een aanbod van Kees om met hem ergens te gaan eten, wijst Rieneke van de hand met een: 'Nee Kees, het was heerlijk, maar laten we het niet te gek maken'. Nu brengt hij haar tot de hoek van de straat waar ze haar flatje heeft. Riene ke wil niet tot de deur worden gebracht vanwege de glurende buren. 'Mens, durf te leven', zucht Kees, 'maar goed, zoals je wilt'. Ze drukt hem de hand. 'Bedankt voor alles, Kees. Ik heb een fijne middag ge had'. 'Graag gedaan, Rieneke. En voor her haling vatbaar, zou ik zeggen'. Daar geeft ze geen antwoord op. Het was heerlijk, maar nog altijd is ze het niet met zichzelf eens of ze er wel goed aan heeft gedaan met Kees, een 'ande re' man, uit te gaan, hoe onschuldig dat uitgangetje ook was. Het water heeft haar slaperig ge maakt. Ze gaat vroeg naar bed en staat de volgende morgen pas laat op, zó laat, dat ze zich moet haasten voor de kerk. Ze probeert haar aandacht bij de preek te houden, maar als steeds kan de dorre dominee haar niet boeien. Ze kijkt wat rond en tot haar verwonde ring ziet ze een paar banken voor haar Frederik van Artendael zitten. 'Een weekend met Frederik', spot ze, 'goeie titel voor een meisjesroman'. En inderdaad, het leek gisteren op een meisjesroman. In die boeken staat het ook vol met speedboten en rode race wagens. Nu ja, de racewagen was een volksfiets, maar nee, de racewagen was er tóch, Frederik heeft immers een MG! Hij gaat dus ook naar de kerk, een gril natuurlijk. Hij zal er nu wel weer voor weken genoeg van hebben. Rieneke kan het zich voorstellen; deze dominee preekt de kerk leeg, iedere week wordt het aantal kerkgangers minder. Bij de uitgang van de kerk wacht Fre derik op haar. 'Gaan we samen koffie drinken?' stelt hij voor en voegt er spottend aan toe: 'Per slot van reke ning zijn wij zo'n beetje familie, het kan voor de brave mensen door de beu gel'. Ze heeft trek in koffie, waarom zou ze weigeren? Ze moet niet zo stijf doen! 'Leuk uit geweest met Cornells?' infor meert Frederik als hij haar heeft laten voorzien van koffie en een slagroom- punt om 'u' tegen te zeggen. Er is iets in zijn toon dat haar niet aanstaat. Na tuurlijk zoekt hij er meer achter. Ze had tóch niet met Kees mee moeten gaan 'O ja', antwoordt ze onverschillig. 'Het gaat machtig met zo'n boot. En wie was die dame met wie jij was?' vervolgt ze liefjes. 'Je vrouw zeker?' Even onverschillig als zij zegt Frede rik: 'Annabelle? Welnee, die zit in Knokke. Met een heel stel. Die ver maakt zich daar wel. Ik hoop alleen dat ze niet te veel geld vergokt in het casino, want ze is gelukkiger in de lief de dan in het spel. Aanbidders genoeg. Die dame van mij? O, dat is een meiske van het kantoor van Rompelman ^ïV, je weet wel. Ze heeft er braaf aan meege werkt dat ik dat ordertje kreeg en voor wat hoort wat. Ik heb dat lieve kind ge fuifd en ben met haar gaan eten enzo'. Dat 'enzo' verklaart hij niet nader. Rie neke kan het wel raden. Aan de middag en avond zal Frederik wel een nacht in een of ander hotel hebben vastge knoopt. Ze heeft de moed al lang opge geven hem te 'bekeren'. Ze moet hem nemen zoals hij is. (wordt vervolgd) lijke variététheaters vond Van Ostayen zijn inspiratie voor zijn proza. In de ambiance van een Music Hall brengen de ge broeders Flint naast een aantal op muziek gezette gedichten ook enkele personages en si tuaties uit het groteske proza van Paul van Ostayen tot leven. MIDDELBURG Open universiteit Welke mogelijkheden biedt het studeren aan de Open Univer siteit? Op deze en nog andere vragen moet een voorlichtings avond een antwoord geven. De ze voorlichtingsavond wordt woensdag 10 maart in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek gehouden. Aanvang: 20.00 uur. De Open Universiteit is in Mid delburg te vinden op de tweede etage van de Zeeuwse Biblio theek. Op dit moment staan daar dertienhonderd Zeeuwen als student ingeschreven. De Open Universiteit biedt op dit moment ruim tweehonderd twintig cursussen aan op het gebied van bedrijfs- en bestuurswetenschappen, cul tuurwetenschappen, economi sche wetenschappen, natuur wetenschappen, rechtsweten schappen, sociale wetenschap pen en technische wetenschap pen. Hoewel de cursussen in hoofdzaak bestaan uit schrifte lijk studiemateriaal kunnen cursisten voor studiebegelei ding en -advisering terecht bij het studiecentrum in Middel burg, waar het studiemateriaal ter inzage ligt. De studie be staat uit een aantal cursussen die na afronding recht geven op een wettelijk erkend certifi caat. Combinaties van cursus sen kunnen resulteren in het verkrijgen van de titels drs, mr of ir. Ook kunnen cursussen worden gecombineerd tot stu diepakketten van beperkte omvang voor her- of bijscho ling. Chippendales De twee ingelaste voorstellin gen van de roemruchte Ameri kaanse groep The Chippenda les op zaterdag 10 april in de Middelburgse Stadsschouw burg zijn inmiddels uitver kocht. De losse kaartverkoop ging op donderdag 25 februari jongstleden van start. Aan het theater ontstond een ware stormloop van mensen die een kaartje wilden bemachtigen. Binnen twee uur waren de dui zend beschikbare kaarten uit verkocht. UTRECHT - De Wereldgezond heidsorganisatie (WHO) heeft vrijdag gewaarschuwd tegen het gevaar van onvolledige vaccinatieprogramma's. De waarschuwing komt naar aan leiding van de Nederlandse polio-epidemie. Ook als maar heel weinig men sen niet zijn ingeënt tegen po lio, loopt zelfs een rijk land ri sico door een epidemie te wor den getroffen, aldus de WHO. De organisatie stelt ook nog dat Nederland over één* van de modernste gezondheidssyste men ter wereld beschikt. Een overweldigende meerderheid van de Nederlanders is wél in geënt, maar dat zegt dus niets, aldus de WHO. Over de hele wereld zijn in 1991 ruim 14.000 poliogevallen gere gistreerd. In ons land heeft de recente epidemie binnen zes maanden tot 68 poliopatiënten geleid. Twee van hen zijn over leden. Dinsdag 2 maart NEDERLAND 1 15.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 16.00 uur Journaal 16.09 uur AVRO Service Salon, gevarieerd middagmagazine. 17.17 uur Land in zicht, toeris tisch magazine. 17.45 uur Boggle, woordspel. 18.15 uur Sesamstraat 18.30 uur Jeugdjournaal 18.40 uur Het klokhuis 18.58 uur Hoogste versnelling, automagazine. 19.27 uur Growing pains, Ame rikaanse serie. 20.00 uur Journaal 20.26 uur Pleidooi, 11-delige dramaseie. Deel 9. 21.22 uur Televizier. 22.01 uur Birds of a feather, Engelse comedyserie. 22.35 uur De stoel, programma waarin mensen met een opval lende levensstijl aan het woord komen. 23.19 uur Cheers, Amerikaanse comedyserie. 23.43 uur Een droom van een tuin, tuincursus. 00.03 uur Journaal NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.35 uur Blinde hartstocht, Australische soapserie. 16.00 uur Journaal 16.10 uur Samson, Belgisch kindermagazine. 16.50 uur Zorro, Amerikaanse serie. 17.15 uur Countdown, muziek programma. 17.45 uur Van Inkel's choice, popjournaal. 18.00 uur Journaal 18.20 uur De heilige koe, auto- en motorsportmagazine. 18.50 uur Newlyweds, Austra lische comedyserie. 19.20 uur Veronica film vi deo, filmmagazine. 19.50 uur Married with child ren, Amerikaanse comedyse rie. 20.20 uur All you need is love, dating-programma. 21.30 uur In de Vlaamsche pot, comedyserie. 22.00 uur Nieuwslijn, actuali teitenmagazine. 22.35 uur Berg, talkshow. 23.25 uur Schoner produceren, les 8. 23.55 uur Portugees voor be ginners, Como Vai?, voorlich tingsprogramma. 00.00 uur Journaal NEDERLAND 3 08.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.00 uur Journaal 18.18 uur Binnenland, weke lijks actueel minderheidsma gazine. 18.55 uur Lingo, woordspel. 19.23 uur Van gewest tot ge west, regionaal magazine. 20.00 uur Verhalen van de straat, 5-delige serie van Mar leen Gorris. 20.33 uur De geschiedenis van de jazz in Nederland, serie van 5 documentaires. 21.24 uur De connaisseur, cul tuurquiz. 22.00 uur Journaal 22.15 uur Studio sport journaal 22.30 uur Nova, actualiteiten programma. 23.00 uur Den Haag vandaag, parlementair nieuws. 23.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden RTL 4 06.00 uur Hei elei kuck elei, Luxemburgs programma. 06.30 uur RTL Classique. 07.00 uur RTL 4 Nieuws 07.05 uur Scooby Doo 07.26 uur RTL 4 Nieuws 07.35 uur Yogi Bear 07.55 uur RTL 4 Nieuws 08.06 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. 08.30 uur RTL 4 Nieuws 08.35 uur Santa Barbara, serie. 09.00 uur RTL 4 Nieuws 09.10 uur Rad van fortuin 09.35 uur Goede tijden slechte tijden. Nederlandse dramase rie. 10.05 uur As the world turns. Amerikaanse serie. 10.50 uur Sons Daughters, serie. 11.15 uur RTL Shop 11.25 uur Gezondheid, magazi ne over uiteenlopende onder werpen die met gezondheid te maken hebben. 11.55 uur Clip van de dag 12.00 uur Telekids 12.50 uur Onopgeloste myste ries, Amerikaans programma. Herh. 13.40 uur Beverly Hills 90210, Amerikaanse serie. Herh. 14.30 uur General hospital, Amerikaanse soapserie. 15.15 uur Prijzenslag, spelpro- gramma. 15.45 uur Santa Barbara, Ame rikaanse serie. 16.15 uur The Oprah Winfrey show 17.00 uur 5 uur show, geva rieerd magazine. 18.00 uur RTL 4 zes uur nieuws 18.20 uur RTL 4 club 18.35 uur The bold the beau tiful, Amerikaanse serie. 19.00 uur Rad van fortuin, spel- programma. 19.30 uur RTL 4 avondnieuws 19.50 uur RTL 4 weer 20.00 uur Goede tijden slechte tijden. Nederlandse dramase rie. 20.30 uur Hitbingo, showpro gramma waarin met kandida ten en de mensen thuis het spel bingo wordt gespeeld. 22.00 uur Ursul de Geer. 22.55 uur Till we meet again, Amerikaanse miniserie. Afl. 6. 23.45 uur RTL 4 laatste nieuws 00.00 uur The Oprah Winfrey show. Amerikaanse talkshow. 00.45 uur As the world turns, Amerikaanse soapserie. 01.35 uur Nachtprogramma. BRT 1 14.00 uur Schooltelevisie. 15.00 uur The hucksters, Ame rikaans melodrama. 17.00 uur Grensstad, serie. Afl. 42. 17.25 uur Duupje, animatiese rie. 17.30 uur Beestenbos is boos, Europese tekenfilmserie. 17.55 uur Tik tak, afl. 61. 18.00 uur Journaal 18.10 uur Mooi en meedogen loos, serie. 18.35 uur Top score, spelpro- gramma. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Lotto-winnaars, me dedelingen en programma- overzicht. 19.30 uur Journaal en Sport. 20.00 uur De drie wijzen, quiz. 20.35 uur Zeker weten? Recht streeks praatprogramma. 21.30 uur N.V. de Wereld, repor tage magazine. 22.00 uur I.Q., kwis. 22.30 uur Vandaag en Sport 22.55 uur Programma van de Groene Omroep. 23.15 uur Coda. BRT 2 18.50 uur Journaal. 19.00 uur Schooltelevisie. 19.30 uur Het capitool, Ameri kaanse soapserie. 19.53 uur Benny Hill, humor. 20.00 uur Look, lifestyle maga zine. 20.30 uur Kijk uit! 20.35 uur National Geogra phic, Amerikaanse documen taireserie. 21.30 uur Journaal en sport. 22.00 uur De vrouw van bui ten, Amerikaanse tv-film. Berging Smit Tak voltooid TERSCHELLING - Bergers van Smit Tak hebben tijdens hoog water rond middernacht het bij Ter schelling vastgelopen Duitse containerschip Linda Buck vlotgetrokken en naar open zee gesleept. De nauwelijks beschadigde vrachtvaarder wordt naar de thuishaven Emden gebracht. Rijkswaterstaat en Smit Tak hebben dat zaterdagochtend meegedeeld. De zeesleper Arctic Nanabush kon het vaartuig een kwartier na middernacht van de zandbank trekken, waarop het sinds een eerdere bergingspoging vast lag. In de loop van vrijdag heeft de Duitse verzekeraar de door Rijkswaterstaat verlangde bankgarantie van drie miljoen gulden verstrekt. Die is be doeld voor het dekken van de bergingskosten wanneer eige naar en verzekeraar in gebreke zouden blijven. Daarop kon Rijkswaterstaat haar bemoeie nis met de berging op grond van de Wrakkenwet staken en hoefde het schip niet naar Den Helder te worden gesleept om daar aan de ketting te worden gelegd. Dat was aanvankelijk de bedoeling na het dagenlang uitblijven van de bankgaran tie. Stuurloos De drieduizend ton metende Linda Buck kwam zondagoch tend rond zeven uur op 40 kilo meter ten noordwesten van Ter schelling in zware storm (kracht tien) in moeilijkheden. Tijdens de tocht van Rotter dam naar Gotenborg drukten tot 15 meter hoge golven de brug van het schip in en maak ten aandrijving, besturing en communicatiemiddelen vrij wel onbruikbaar. Een maritie me satelliet ontving het radio signaal van een noodhaken op de vrachtvaarder. In de loop van zondagmiddag dreef het stuurloze vaartuig samen met het Poolse vrachtschip Hum- ling op korte afstand langs het boorplatform Transocean 6, waarvan uit voorzorg 64 tech nici waren geëvacueerd. Tien uur na het noodsignaal liep het schip vast tussen twee zand banken voor het strand van Terschelling. De zes opvaren den bleven ongedeerd. De Lin da Buck heeft haar vracht van 21 containers met algemene la ding tijdens de storm en de ber ging aan boord kunnen hou den. DEN HAAG - Generaal M. Wil mink en luitenant-generaal H. Couzy hebben vrijdag een hoge Franse onderscheiding gekre gen voor hun bijdrage aan de goede Frans-Nederlandse be trekkingen. De Franse ambas sadeur in Nederland, J. R. Ber nard, heeft de versierselen uit gereikt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 4