Strao Noordwelle '93: droog, druk en gezellig Europees Jaar van Ouderen ook op Sehouwen-Duiveland DEURLOO Schröösels voor de burgemeester en een wandkleed voor het Strao-comité FNV jaar vergadering Diefstal reddingsvlot Kinder bioscoop Beeldvorming en gezondheid centrale thema's EUROPEES JAAR VAN DE OUDEREN EN SOLIDARITEIT TUSSEN GENERATIES f§ MAANDAG 1 MAART 1993 NR 25316 3 Bloeide er 'n p aardenromance op tijdens het Strao feest in Noord- welle? (Foto: Joop van Houdt). NOORDWELLE - De weersverwachtingen voorspel len weinig goeds en dus kijkt het Strao-comité zater dagmorgen zorgelijk naar de lucht. Ten onrechte zo blijkt, want de weergoden houden zich koest. De dertig Strao-rijders blijven bij hun jaarlijkse tocht naar het strand dan ook lekker droog (alleen de paardevoeten worden nat!). Dat geldt ook voor al die Noordwellenaren die 's zich 's middags rond drie uur op de ring van het dorp verzamelen voor de ont vangst van de stoet door burgemeester H. Tees van Westerschouwen en het ringsteken. Je kunt als Strao-comité je zaakjes nog zo goed voor el kaar hebben, het weer dat heb je nooit in de hand, dat is altijd maar afwachten, zeker in een periode als februari. Zaterdag valt het echter alleszins mee. 't Is weliswaar guur en winderig, maar wel droog als de Straorij- ders zich om 12.30 uur met hun paard op de ring melden voor de gebruikelijke keuring van de paarden, waaronder dit jaar vier schitterende koudbloeden. Eén daarvan is het trotse bezit van twee Noordwellenaren (Martien Moermond en Rens Vermeer). De jury, bestaande uit vier inwoners van Noord- welle heeft de handen vol om te bepalen wat nu het meest origi neel versierde paard is. Voor die versiering zijn dit jaar niet alleen de traditionele rozetten maar ook verse bloemen en een oud dekkleed uit de kast ge haald. Uiteindelijk vindt de jury het paard van Bianca Koorneef toch het fraaist. Maar ook voor Iris Vroegop (nummer twee) en Marjo Gil- jam (nummer drie) is er een prijs. Aftocht In een half uur kun je veel doen en zo kan Rinus Dooge die sa men met good old Mari Ge- leijnse voorop rijdt, om 13.00 uur de aftocht blazen (letter lijk) voor de tocht naar het strand waar het rituele wassen van de paardevoeten plaats vindt. Dat gebeurt sinds jaar en dag bij Kijkduin, omdat daar, zo zegt Jos Geluk, een van de weinige voor paarden geschikte strandovergangen is. Als de paardebenen van alle onzuiverheden zijn schoonge wassen koersen de Straorijders via de Laone aan op het Wapen van Zeeland, waar de tocht vol gens goed gebruik wordt on derbroken voor een opwar mertje. Nadat de koude ledematen weer wat zijn opgewarmd gaat het via de N57 „rap op huus an". Daarbij krijgt de stoet op het laatste gedeelte gezelschap van de muzikanten van de Wit te van Haemstede. Op de Ring van Noordwelle is het inmid dels aardig druk geworden met goed ingepakte en soms ook kleumende Noordwellenaren Die wachten op de ontvangst van de Straorijders door bur gemeester H. Tfees, die het hier mee deze weken bepaald druk heeft. Zo'n zes, zeven weken voor Pasen is er elke week in de Westhoek wel een Strao- feest. Stijgende belangstelling In Noordwelle blijkt er voor dit feest sprake te zijn van een stijgende belangstelling. Hoe wel het recordaantal van veer tig Straorijders van vorig jaar dit jaar niet wordt geëvenaard blijkt het Straocomité, be staande uit Leen Berrevoets, Bart Hoogenboom, Martien Moermond en Jaap Steur zeker tevreden met de dertig deelne mers. Dat zo'n Straofeest be langrijk is voor een kleine leef gemeenschap als Noordwelle onderstreept burgemeester H. Tees in zijn kort welkomst woordje. „Zoiets geeft een on derlinge binding maar geeft ook een stukje bekendheid naar buiten toe." De bur houdt het kort, want anders koelen de paarden te veel af. Wandkleed Na dit welkomstwoord is er nog een verrassing. De kinde ren van de knutselclub van het dorp hebben op woensdagmid dag menig uurtje besteed aan het maken van een kolossaal wandkleed met onder meer het wapen van Noordwelle en tafe relen die te maken hebben met het Straofeest. Als „ervaren kunstenaars" hebben enkelen hun bijdrage gesigneerd met hun naam. 't Kleurrijke kleed ontlokt veel ohs en ahs onder het publiek. Ringsteken Inmiddels zijn de deelnemers aan het ringsteken al wat onge durig geworden en wordt de ontvangst op de Ring snel met een kort intèrmezzo van de Witte van Haemstede afgeslo ten voor de strijd om de klein ste ring, die in alle gemoede lijkheid wordt gestreden. Dat ringsteken maakt in Noord welle al sinds de jaren twin tig/dertig deel uit van het Strao-feest en hoort er dus he lemaal bij. Derde keer De onderlinge verschillen zijn klein, maar na het kampen blijkt ook dit jaar weer dat Hans-Caro de Vrieze weer de beste is. Voor de derde achter eenvolgende keer is hij de win naar en dus mag hij nu de wis selbeker voorgoed houden. Die bekers worden zaterdagavond in het dorpshuis uitgereikt. Niet alleen voor de beste ringsteken maar ook voor het fraaist versierde paard, de fraaist versierde fiets en de beste ringsteker per fiets. Die laatste twee onderdelen, spe ciaal georganiseerd voor de kinderen, zijn vroeg in de mid dag op de Ring afgewerkt. Hoewel een prijsuitreiking vaak het einde van een evene ment betekent, gaat het feest in Noordwelle tot in de kleine uurtjes verder. Op de swingen de muziek van het Combotrio uit Nieuwerkerk wordt er tot een uur of twee gedanst. Want ook dat bal is een vaste prik in het Strao-feest, ook al zal dat bij het oorspronkelijke Strao feest niet zo zijn geweest. Uitslagen De prijzen in de verschillende onderdelen zijn als volgt ver deeld. Uitslag 't fraaist versierde paard: 1. Bianca Koorneef. 2. Iris Vroegop. 3. Marjo Giljam. Uitslag bij het ringsteken: 1. Hans-Caro de Vrieze. 2. Sas- kia Hoogenboom. 3. Llewellijn de Jonge. Uitslag van het fietsenversie- ren: 1. Jorrien van Burg. 2. José Vrijdag. 3. Leonie van Dongen. Uitslag bij het ringsteken per fiets. Onderbouw (4-6 jaar): 1. Yoeri Houtgraaf. 2. Jorien van Burg. 3. Edwin Mabelis. Middenbouw (6-8 jaar): 1. Leo nie van Dongen. 2. Michel Ma belis. 3. Maarten Vermeer. Bovenbouw (9-12 jaar): 1. Abe Giljamse. 2. Marijn de Vrieze. 3. Jorrit Schoneveld. ZIERIKZEE - Piet Hamelinck, hoofdbestuurslid van de Hore- cabond van de FNV is door de FNV-Schouwen-Duiveland uit genodigd voor de jaarvergade ring van vrijdag 19 maart. De ze vergadering wordt vanaf 19.30 uur gehouden in het ge bouw De Paternoster in Zie- rikzee. Hamelinck zal deze avond spréken over het thema vak bond en Europese eenwording. Behalve deze inleiding ver meldt de agenda ook de behan deling van een aantal jaar verslagen van de secretaris, de penningmeester en van de ver schillende werkgroepen en commissies. Verder zal ook het afdelingsbestuur wat verande ringen ondergaan. Twee be stuursleden, mevrouw E. Vos- meyer en C. de Bil zijn aftre dend en niet herkiesbaar. De dames N. van Oeveren en M. Scheltema stellen zich wel her kiesbaar voor een nieuwe bestuursperiode. DEN HAAG - Het Centraal Planbureau sluit niet uit dat het tekort in 1994 enkele hon derden miljoenen hoger uitvalt dan het eerder geraamde be drag van acht miljard. BROUWERSHAVEN - De heer B. uit Berkel en Rodenrijs kwam tot de onaangename ontdekking dat het reddings vlot dat op zijn zeilboot lag was gestolen. De zeilboot stond op de kant langs het havenkanaal tussen de Nieuwe en Oude Jachthaven te Brouwershaven. In het afge lopen weekeinde ontdekte de heer B. dat het reddingsvlot er vanaf was gehaald. Het vlot heeft een waarde van ongeveer 6.000 gulden. ZIERIKZEE - Mogen ze ook op de grond zitten, vraagt een van de CJV-medewerkers? Blijk baar zijn honderdacht stoelen, keurig op rij niet voldoende om al die opgewonden, prille filmliefhebbertjes zaterdag middag in de Balkenzaal van de Driehoek in Zierikzee een plaatsje te geven. De vakantie filmdag, een van de nieuwe ac tiviteiten die de CJV werk groep Windkracht 10 heeft ont wikkeld, blijkt deze zaterdag een schot in de roos te zijn. Want zeker in de vakantie is er voor kinderen tussen de acht en dertien jaar niet zo gek veel te beleven op Schouwen-Dui- veland. De schooldeuren zijn gesloten en ook veel jongerenclubs las sen in die vakantieperioden een tijdelijke stop in. In zo'n si tuatie slaat de verveling nogal eens toe en daarom maken ou ders (en kinderen) blijkbaar graag gebruik van zo'n film voorstelling, die het CJV in el ke vakantieperiode (behalve dan de zomervakantie) op het programma wil zetten. Voor deze tweede filmdag (de eerste was vorig jaar rond kerst) wa ren door het CJV kaarten ver spreid op de Willbrordus- school, de Jan Wouter van den Doelschool, de Theo Thijssen- school en de Jan Louis de Jon ge school. Hetzij voor de film van Walt Disney over Asse poester die 's middags voor de kleintjes van ongeveer vier tot acht jaar op een groot scherm werd vertoond en die slechts onderbroken werd voor een glaasje limonade en een zakje chippies. Hetzij voor de film Kindergarten cops van Arnold Schwarzenegger die 's avonds tussen 19.00 en 21.00 uur voor de wat oudere kinderen (tot dertien jaar) werd vertoond. Een komische rolprent vol doldwaze ontwikkelingen, die op grond van de voorkeur van de oudere kinderen was uitge kozen en die gezien het nauwe lijks voorkomen van geweld pedagogisch gezien de toets der kritiek kon volstaan. ZIERIKZEE - De opening van het Europese Oude renjaar 1993 door minister d' Ancona (WVC) was in het NOS journaal te zien, maar verder is er voor dit ouderenjaar tot nu toe weinig belangstelling ge weest. Onopgemerkt voorbij gaan zal het niet, want ook op Sehouwen-Duiveland zal hieraan aandacht worden besteed en wel in de vorm van een dialoog tussen jong en oud tijdens een gastles, die gepland is voor eind september/begin oktober. 1993het Europees jaar van de Ouderen staat in het teken van so lidariteit tussen generaties. Een speciaal jaar voor ouderen met het doel om de stereotiepe beeldvorming over ouderen te doorbreken en om de genera tiekloof te dichten. Met die ge dachte voor ogen bepaalde de ministerraad van de Europese Gemeenschap in 1990 al dat 1993 een Europees Jaar van de Ouderen zou moeten worden. Dit idee werd echter pas in augustus '92 door het ministe rie van WVC opgepikt door hiervoor een nationaal comité op te richten. In één adem meldde het ministerie geen ex tra geld te hebben voor actitei- ten in het kader van dit oude renjaar. De rol van geldschen- ker (voor projecten en activitei ten) lijkt het ministerie maar wat graag over te laten aan de gemeenten, want de kosten voor het organiseren van acti viteiten en projecten worden door het nationaal comité voor hooguit dertig procent gesubsi dieerd en 1,8 miljoen gulden is niet echt een riant bedrag waarmee je aan de weg kunt timmeren. Voorbereidingen laat Doordat de overheid laat in haakte op het besluit om 1993 tot ouderenjaar te bombarde ren kwamen ook hier op Sehouwen-Duiveland de voor bereidingen pas eind '92 op gang. Op uitnodiging van de Stichting Welzijn Ouderen kwamen vertegenwoordigers van de beide ouderenbonden, de seniorenwerkgroepen van de vakbeweging, het comité Se niorendag, bibliotheek De Stolpe en de Stichting Jeugd in december '92 bijeen om te zien of ook op Sehouwen-Duiveland aandacht aan dit ouderenjaar besteed zou kunnen worden en zo ja op welke manier dat dan het beste zou kunnen gebeu ren. Hiervoor werd een werkgroep opgericht, waaruit zich vervol gens een driemanschap (H. Asma, J. Elenbaas en R. van der Weide) formeerde om de zaak verder op poten te zetten. Dat daarbij ook de Stichting Jeugd werd betrokken komt, zeggen Van der Weide en Asma „omdat de Kunstbende (een project voor jongeren) het Eu ropees jaar voor ouderen op pakt". De jeugd wordt daarbij uitenodigd om via een blik in de spiegel (in het jaar 2050) een visie te geven op de ouderdom. Die visie mag op alle mogelij ke manieren, in beeld, schrift of spel worden verwerkt. Dat is overigens niet de enige reden dat de Stichting Jeugd bij de voorbereidingen is be trokken. Het thema voor dit ouderenjaar luidt Solidariteit tussen generaties en daar ont breekt het in de praktijk nogal eens aan. Jongeren hebben over het algemeen nog een heel stereotype beeld over ouderen. In hun ogen zijn zwart wit ge zegd alle ouderen zeurpieten en ziek, zwak en misselijk. Dat er ook ouderen zijn die nog vol op maatschappelijk actief zijn, nog sporten en alles zelfstan dig doen wordt voor het gemak maar even vergeten. Beeldvorming Die eenzijdige en veelal nega tieve beeldvorming, waaraan overigens ook ouderen zich soms schuldig maken (..„de jeugd van tegenwoordig deugt niet...) moet door middel van betere contacten tussen jong en oud worden bijgesteld. Pas dan wordt solidariteit tussen de ge neraties mogelijk. Gastles Ook op Sehouwen-Duiveland gqan ouderen contact zoeken met jongeren. Daarvoor is in middels met de directies van de Regionale Scholengemeen schap en de Scholengemeen schap Sehouwen-Duiveland overleg gepleegd. De bedoeling is dat zo'n vijftig senioren eind september/begin oktober eerder wés niet mogelijk - voor de klas gaan staan om daar iets te vertellen over hun eigen le ven en hun ervaringen met het ouder worden, wat de leuke kanten daarvan zijn maar ook welke problemen zich hiebij voordoen. Het tweede gedeelte van het lesuur is dan gereser veerd voor een discussie met de leerlingen. Dit om te bepalen of ook deze jongeren een bijdrage willen leveren aan het ouderenjaar. Dat kan bijvoorbeeld zijn door samen een toneelspel op te voe ren, het organiseren van een tentoonstelling of meer van dergelijke activiteiten, waar uit blijkt hoe jongeren tegen het oud zijn aankijken. Of zo'n activiteit er komt en zo ja in welke vorm die dan wordt ge goten is afhankelijk van de respons van de leerlingen. In ieder geval hopen H. Asma en R. van der Weide wel dat de ac tiviteiten niet tot Zierikzee be perkt blijven. Pioniersrol Met dit initiatief lijkt Sehou wen-Duiveland min of meer een pioniersrol te gaan vervul len. Voor zover bekend bij Van der Weide is Zierikzee tot nu toe de enige plaats waar een dergelijke lokale activiteit wordt ontplooid. Wel wordt er door de ouderenbonden aan dacht aan het ouderenjaar be steed. Zo houdt de gewestelijke ANBO (Algemene Nederland se Bond voor Ouderen) 25 maart een bijeenkomst in Wil- helminadorp rond het thema Hoe rijm je de sluiting van zes verzorgingshuizen met het Eu ropees jaar van de ouderen. Een bijeenkomst waarvoor ook de verantwoordelijke gedepu teerde A. Dijkwel is uitgeno digd. Hoewel de lokale invulling van het ouderenjaar op dit moment nog beperkt lijkt, worden er her en der in Zeeland en Vlaan deren wel „grensoverschrij dende" activiteiten georgani seerd zoals bij voorbeeld dc manifestatie Wat oud, ik oud die in oktober in zowel Zeeland als Vlaanderen wordt gehou den. Dit is een activiteiten- markt waarop bezoekers aller lei informatie krijgen maar ook hun geheugen, gezichtsver mogen, conditie en kennis kun nen testen. Daarnaast biedt deze mani festatie ook de mogelijkheid voor een sportieve krachten meting tussen jong en oud. Daarvoor staat er een koers- balwedstrijd, Vlaamse spellen en dans op het programma. Verder worden in de loop van dit ouderenjaar verschillende lezingen gegeven en films ver toond rond het thema ouder worden en de betrekkelijkheid van leeftijd en zijn er ook foto tentoonstellingen en een foto wedstrijd waaraan jong en oud kunnen meedoen. Na een onop gemerkt begin zal het jaar wel licht dan toch niet onopge merkt voorbij gaan. WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 10% Min.temp. -2 graden Mid.temp. 2 graden Windkracht noordo. 4 Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 10% Min.temp. -4 graden Mid.temp. 2 graden Windkracht noordo. 3 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. -3 graden Mid.temp. 5 graden Windkracht west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 2 mrt. Zon op 07.22, onder 18.17 Maan op 11.06, onder 03.13 Volle Maan: 8 mrt. (10.47) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De eerstkomende dagen blijft het licht winteren in West- Europa. Boven Scandinavië ligt een krachtig hogedrukgebied, boven Ita lië een diepe depressie. Zachtere lucht die door dit lagedrukgebied naar het noorden wordt gestuwd, maakt alleen op grotere hoogte in de atmosfeer vorderingen in de rich ting van Nederland, voor ons zicht baar aan het geleidelijk dikker wor den van de sluierbewolking. Dichtbij het aardoppervlak blijft met een nog wat in kracht toenemende noord oostelijke wind koude lucht naar ons land stromen. Daarin vriest het van nacht licht. Ondanks de regelmatig doorbrekende zon wordt het mor gen niet warmer dan ongeveer plus 3 graden. De straffe noordoostelijke wind maaakt het voor het gevoel nog aanzienlijk kouder. Het blijft droog. Tot en met donderdag komt er in dit weerbeeld weinig of geen verandering, daarna trekt het hoge drukgebied zich terug naar de At lantische Oceaan en komt de weg vrij voor Oceaandepressies. De neerslagkansen nemen dan toe en de vorst wordt uit ons land verdre ven. UTRECHT - De Nederlandse Vereniging voor het Pop penspel/Unima (Union Inter nationale de la Marionette) houdt op 21 maart in het Mo luks Historisch Museum in Utrecht de manifestatie „Le ven aan draadjes". Met een symposium, (kindervoorstel lingen en de uitreiking van de Wim Meilinkprijs voor het poppentheater hopen de orga nisatoren nieuwe belangstel lenden te vinden voor het pop penspel in het algemeen en de marionetten.in het bijzonder. Advertentie Voor al uw reparaties aan radio-TV-video KLEINGELD ELECTRONICS Ook voor een bijzondere CD St. Domusstraat 79 Zierikzee, 01110-13348 ZlERIKZEESCHE«fSJ NIEUWSBODE KÜ Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen9 Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartóal f 48,50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers 1 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld ta worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W. INTER-MEUBEL Hanngvlietplein 4 Ztenkree lel 0111012946 Advertentie Wetenschappelijk onder zoek heeft aangetoond dat een zitmeubel moet zijn afgestemd op de lichaamsbouw van een persoon om gezond en verantwoord te ziften. Door middel von een uniek aanmeetsysteem kunnen wij dit voor u realiseren. Uw Fitformdealer: Verantwoord zitten?

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3