Restaurateurs werken drie jaar aan Sint Nicolaaskerk GRATIS ADVERTENTIE Festival Cultureel Gekleurd nu ook op Schouwen-Duiveland 0 r UW KRANT VAR SCHOUWEN-DUIVELAND f- s ZIERIKZEESCHE I NIEUWSBODE 5 j Ingrijpende opknapbeurt Brouwse Grote Kerk in december van dit jaar gereed Leescursus in Zierikzee, Afrikaanse dag in Burgh 9 Rijden met 'n borreltje op Aanrijding Bruinisse Aanrijding 1 dé krant van schouwen - duivelend! s^/ODP| ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM?' Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 I MAANDAG 1 MAART 1993 149e JAARGANG NR 25316 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 De eikehouten balken die erg zijn aangetast door de bonte knaagkever worden vervangen. (Foto: Marijke Folkertsma). BROUWERSHAVEN - Het traditionele luiden van de klok om twaalf uur 's middags gaat gewoon door. Maar nu reeds twee jaar lang wordt dit geluid ver mengd met dat van hakkende houwelen en ronkende schaafmachines. Er wordt gewerkt in de Grote- ofwel de Sint Nicolaaskerk te Brouwershaven. In een pe riode van drie jaar en voor een bedrag van zes miljoen gulden worden de na tuurstenen buitenmuren, de wit gestucte binnenmuren en de open houten kap van het, uit de dertiende eeuw daterende monument, weer in oude luister her steld. Naar verwachting zijn de werkzaamheden in december 1993 gereed. Dat zeggen opzichter B. J. Lu- teijn uit Kruiningen en uit voerder A. A. Joppe uit Scher- penisse. Namens het architec tenbureau Rothuizen-Van Doorn-'t Hooft uit Goes en het aannemersbedrijf Huurman uit Delft zijn zij bijna dage lijks in de kerk om met zo'n twaalf gespecialiseerde vaklui het karwei te klaren. „Een hartstikke mooie klus, waarbij alle facetten van het restauratiewerk aan bod ko men", aldus de heer Joppe. Dat komt onder meer omdat de op knapbeurt van de Sint Nico laaskerk hard nodig was, zo blijkt uit zijn woorden. „Dit is een hele zoute kerk. Het stuc werk op de binnenmuren was zo zwaar aangetast dat het vol zwarte plekken zat. Onder meer als gevolg van de Waters noodramp". De restauratie begon in decem ber 1990 met werkzaamheden aan de buitenmuren van de kerk. Beschadigde natuur steen-delen werden hersteld met een mineraalprodukt of door ze te vervangen door Dortse steen. Het kapotte voegwerk werd uitgebikt en opnieuw gedaan. Terwijl men hiermee bezig was werden (in het voorjaar 1991) in het kerk gebouw de tientallen meter ho ge steigers opgezet die nodig waren om het kapotte stuc werk van de muren te kunnen bikken. Daarbij kwam men tot de ont dekking dat een gedeelte van de open eikehouten kapcon structie was aangetast door de bonte knaagkever. Een ernsti ge bedreiging1,' want de Sint Ni colaaskerk is een van de weini ge kerken in Nederland met een open kapconstructie. Via overleg met de Rijksdienst Mo numentenzorg, de gemeente Brouwershaven en de eigenaar van de kerk, de Hervormde Ge meente Brouwershaven kon het oorspronkelijk voor de res tauratie geplande bedrag wor den verhoogd met bijna drie miljoen gulden. Een belangrijk deel van dat geld is afkomstig uit de TRIBK-regeling voor grote mo numenten van de rijksover heid. Verder betalen het pro vinciaal bestuur van Zeeland, de gemeente Brouwershaven en de kerkvoogdij mee aan de restauratie. Voor dat geld worden de aange taste eikehouten balken die de kap dragen gedeeltelijk ver vangen. Delen van het dakge welf die minder erg waren aan getast worden geïnjecteerd met een giftige stof waarvan de bonte knaagkever dood gaat en gerepareerd met een kunsthars pfóduk't. De hese" houten dak constructie wordt vervolgens bestreken met een gifstof, die moet voorkomen dat het door de bonte knaagkever als een lekker hapje wordt be schouwd. Een bijzonder Onderdeel van de houtrestauratie vormt het behandelen van de enige twee houten beelden die in het priesterkoor van de kerk zijn achtergebleven na de beel denstorm: Jacob Major en (waarschijnlijk) Augustinus. Zij worden gedemonteerd en vanaf de achterzijde volgespo ten met het gif dat de bonte knaagkever moet doden. Ver volgens worden de beschadi gingen van het hout 'geboet seerd' met kunsthars. Kunst schilder J. G. Post uit Breda herstelt daarna het verfwerk. Het herstellen van de wit gestucte muren, die de Sint Ni colaaskerk zijn typische sfeer geven, vormt een derde onder deel van de restauratie. De door het zout aangetaste stuc- laag wordt volledig afgebikt. Vervolgens wordt een nieuwe zoutdoorlatende mortel aange bracht. Hierdoor kan het zout dat zich vanuit de natuurste nen basis van de muur naar buiten werkt geen schade meer aanbrengen aan de witte stuc- laag. „Het zout gaat door de stuclaag heen en valt dan als een poeder naar beneden", al dus de heren Luteijn en Joppe. Het procédé wordt inmiddels twintig jaar met goed resultaat toegepast. Eigenlijk zou nog ongeveer 100.000 gulden nodig zijn om ook de natuurstenen vloerste nen in de kerk op te knappen. Volgens de beide restauratie deskundigen is het voegwerk tussen de stenen behoorlijk be schadigd. „Dat zijn allemaal open ribbeltjes waar vuil tus sen komt. Nu zie je het nog niet zo. Maar wanneer straks alle wanden weer mooi wit zijn, de houten kap is hersteld en de kerk weer stofvrij is gemaakt, zullen die open voegen erg op vallen. Het is jammer dat er geen geld meer is om dat ook op te knappen. Het geeft ons ook een beetje wrang gevoel. Dat je die kerk voor negentig procent hebt mogen opknap pen en die laatste tien procent die het af maakt niet. Maar we hebben er natuurlijk wel be grip voor dat de middelen niet onbeperkt zijn", aldus de beide restauratie-deskundigen. Volgens hen is de Sint-Nico- laaskerk aan het eind van dit jaar weer in een zodanige toe stand dat ze veertig vijftig jaar 'goed' blijft. „Mits er vol doende onderhoud wordt ge pleegd. Dat betekent vooral het waterdicht houden van het dak en de gevels. ï)us het 'tijdig vervangen van kapotte leitjes en direct repareren van even tuele lekkages aan de goten". De restaurateurs zijn inmid dels zo vertrouwd geworden met het gebouw dat ze ook de hele geschiedenis er van ken nen. „Veel van wat je daarover leest vind je in de kerk terug aan oude bouwsporen. Zo is aan de gevel tussen de viering en het schip te zien dat de kap een keer is getild. En door de pilaren loopt een onregelmati ge lijn waaruit blijkt dat ze vroeger maar half zo dik wa ren. Het is een prachtig ge bouw. Ik denk dat we best trots zijn wanneer het werk klaar ZIERIKZEE/BURGH - De straat in een volkswijk van een of andere grote stad is tegenwoordig vaak een stukje wereld in een notedop. Die nabijheid van andere culturen leidt echter niet altijd tot weder zijds begrip want wat de boer niet kent dat eet hij niet. Daardoor weet hij dan ook niet wat hij soms al lemaal mist. Een mogelijkheid om kennis te maken met dat vreemde en onbekende biedt het Festival Cultureel Gekleurd. Voor het eerst wordt dit jaar ook op Schouwen-Duiveland aandacht aan dit eve nement besteed en wel in de vorm van een speciale leescursus in de Lichtboei (Zierikzee) en een Afrika- dag op 9 april in het asielzoekerscentrum in Burgh. De oorsprong van het festival Cultureel Gekleurd, waaraan inmiddels zo'n tachtig organi saties en instellingen be roepsmatig meewerken, ligt in Breda. Daar werd in 1985 een begin gemaakt met het organi seren van een aantal niet- westerse voorstellingen en con certen. Dit met het doel voor dit genre meer belangstelling maar ook mer waardering te wekken Bredere basis Met het organiseren van derge lijke niet westerse podiumkun sten werd echter een beperkt publiek bereikt: een publiek dat de weg naar het theater al had gevonden. Om meer men sen bekend te maken met aller lei cultuuruitingen van niet- westerse samenlevingen kreeg dit initiatief dan ook al snel een bredere basis. Niet alleen theatervoorstellingen maar ook andere, meer educatieve activiteiten, in maar ook bui ten Breda zouden tot meer be grip voor die andere culturen moeten leiden. Inmiddels heeft het festival zich verspreid over ruim twintig gemeenten in Noord-Brabant, Zeeland en Vlaanderen. Zeeland Door toedoen van het tegen woordig in Goes gehuisveste Centrum voor Ontwikkelings samenwerking gaat dit festival Cultureel Gekleurd niet onop gemerkt voorbij. Voor het der de achtereenvolgende jaar wor den in de periode van 28 maart tot en met 17 april allerlei „cul tureel gekleurde" activiteiten ontplooid, waarin de culturen van het Afrika bezuiden de Sa hara centraal staan. Het geld hiervoor wordt beschikbaar gesteld door de EG, de provin cie, de gemeenten en de Natio nale» Commissie Ontwikke lingssamenwerking. De rol van het Centrum voor Ontwikke lingssamenwerking bij dit al les is om alle activiteiten, die door zo'n twintig Zeeuwse in stellingen en organisaties wor den ontplooid te coördineren. Bijna drie weken lang zijn er in Goes, Middelburg, Oostburg, Tbrneuzen en Vlissingen thea tervoorstelling, films, concer ten, lezingen en tentoonstellin gen over Afrikaanse culturen, die in alle onwetendheid ten onrechte als barbaars of ieder geval als inferieur worden af geschilderd. Voor het eerst dit jaar draagt ook Schouwen- Duiveland zijn steentje bij aan dit festival. Leescursus In Zierikzee biedt het Centrum voor Ontwikkelingssamenwer king Zeeland (COZ) een cursus aan rond de schrijfster Tsitsi Dangarembga uit Zimbabwe. Deze cursus wordt gegeven in clubhuis De Lichtboei en wel gedurende drie achtereenvol gende dinsdagen (23 en 30 maart en 6 april). De bijeen komsten duren van 09.00 tot 11.00 uur en worden geleid door Anneloes Steglich- Lentz van het COZ. Tijdens deze leescursus die te gelijkertijd ook in Goes wordt gegeven maken decuristen niet alleen kennis met de schrijf ster Tsitsi Dangarembga maar ook met de Zimbabwaanse sa menleving en de positie van vrouwen daarin. Maar ook haar plaats binnen de Afri kaanse literatuur wordt be sproken. Dit alles wordt be licht aan de hand van het eerste boek van haar, Op gespannen voet. Een roman die in 1988 verscheen en waarvoor Danga rembga de Commonwealth Pri ze ontving. Deze roman speelt zich af in de jaren zestig, zo'n twintig jaar voordat Zimbabwe dat toen nog Rhodesië heette onafhan kelijk werd. Op indringende wijze beschrijft ze in het boek wat het is om tussen twee to taal verschillende werelden (de eigen vertrouwde wereld en die vreemde, koloniale wereld) te moeten leven. Behalve een bespreking van dit boek, dat zowel in de boekhandel als bij De Lichtboei te koop is, be staat ook de mogelijkheid om de schrijfster zelf te ontmoe ten. Vanuit Berlijn waar ze op dit moment filmt komt ze maandag 5 april naar Goes voor een lezing in de biblio theek. Afrika-dag Omdat niet iedereen in de gele genheid is tot maken van een reis door Afrika, haalt het asielzoekerscentrum in Burgh Afrika hier maar naar toe. Za terdag 9 april wordt in het cen trum een Afrikadag gehouden, in de hoop dat dit mensen ertoe aanzet om eens een kijkje te komen nemen. De dag, die door medewerkers en bewoners wordt georgani seerd begint om 14.30 uur met Et la lumière füt, een humo ristische film over het dorpsle ven in West-Afrika. Tussen 17.30 en 19.00 uur wordt het daar smikkelen en smullen want dan wordt een typisch Afrikaanse maaltijd geser veerd, waarna zo mogelijk nog een optreden van een Afri kaanse band volgt. Kameroen Hoogtepunt van het festival vormt ongetwijfeld het optre den van het Nationaal Ballet van Kameroen, dat te zien zal zijn in Goes, Middelburg en Tbrneuzen. Afgelopen jaar ont wikkelde dit dansgezelschap een programma waarmee het Kameroen presenteerde tijdens de wereldtentoonstelling in Se- villa. Een andere gast uit Kameroen is de dichter, componist, zan ger en wetenschapper Francis Bebey, die zaterdag 3 april in Goes optreedt. Uit het zuiden van Afrika komen de dans- en zang groep Black Umfolosi en de zangeres Busi Mhlongo met haar band Twasa naar Zeeland. Verder zijn er in Goes tal van Afrikaanse films te zien. Allochtone culturen Behalve dat de aandacht dit jaar gericht is op het Afrika be zuiden de Sahara, worden ook de allochtone culturen niet ver geten. Daarvoor zorgen de op tredens van de Molukse thea tergroep Delta, de wereldband East meets west, de Kawina- groep Exotica Boys en Herbert Veira. Een uitgebreide pro gramma-brochure is vanaf be gin maart verkrijgbaar bij de WV-kantoren in genoemde ge meenten en bij de organisaties en instellingen die aan het festival meedoen. Vreemde zeden en vreemd land doen u aan uzelve kennen. Fliegende Blatter Schraal HET WEER Af en toe zon en droog. Minimum temperatuur ongeveer min 2 gra den, temperatuur in de middag circa 2 graden. Matige tot vrij krachtige oostenwind, kracht 4 a 5, aan de kust en op het IJssel- meer krachtig tot hard, 6 a 7. 1 8 STRAO Grote belangstelling voor droog en gezellig Straofeest in Noordwelle. MUSEA Voor de beide musea in Zierikzee is een verzamelbe- leidsplan opgesteld. ZN-TROFEE Incidenten tijdens voetbalwedstrijd Dreischor- Renesse om ZN-Trofee. HANDBAL ZHV/Delta Sport in gedachten al bij de nacompetitie van de eredivisie. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE/RENESSE - Auto laten staan als je aan Bacchus geofferd hebt. Dat deden H. uit Kuitaart, M. uit Wester- schouwen en A. en V. uit Zie rikzee dit weekeinde niet. Vrijdag kreeg H. uit Kuitaart hiervoor een proces-verbaal 'toen hij op de Niéuwe Haven werd aangehouden. Zaterdag liep M. uit Westerschouwen op de Hogezoom tegen de lamp. Zondag werden ook de twee Zierikzeeënaren A. en V. hier voor bekeurd in respectievelijk de Nieuwe Bogerdstraat en de Varremarkt. BRUINISSE - Op de Industrie weg bij Bruinisse heeft zich vrijdag omstreeks 16.50 uur een verkeersongeval voorge daan, waarbij alleen sprake was van materiële schade. Het ongeval ontstond toen V. uit Oosterland met zijn auto linksaf wilde slaan en daar voor voorsorteerde. Op het mo ment dat hij een inrit aan de linkerkant van de weg wilde inrijden werd hij links inge haald door bromfietser R. uit Bruinisse. Een confrontatie was niet meer te voorkomen. Daarbij ontstond enkel mate riële schade. ROTTERDAM - Autogas (Ipg) wordt maandag één cent per li ter goedkoper. De adviesprijs wordt 54,9 cent. Dit hebben marktleider BK GAS en No- vok, de organisatie van zelf standige pomphouders, meege deeld. BURGH-HAAMSTEDE Zaterdagavond omstreeks 20.55 uur ontstond op de krui sing Ooststraat/Dapperweg een aanrijding, waardoor bei de betrokken voertuigen zo zwaar werden beschadigd dat deze moesten worden wegge sleept. Het ongeval zou zijn veroor zaakt omdat automobilist B. uit Westerschouwen verzuimde voorrang te verlenen aan R., eveneens uit Westerschouwen, die via de Ooststraat de Dap- perweg naderde. Beide voertui gen werdpn hierbij zwaar be schadigd. Op de Stoofweg bij Renesse en de Serooskerkseweg bij Se- rooskerke heeft de politie dit weekeinde snelheidscontroles gehouden. Op de Stoofweg, waar een maximumsnelheid van 50 km per uur geldt wer den in totaal 176 voertuigen ge controleerd. Dertien- daarvan reden te hard, waarbij de hoogst waargenomen snelheid 84 km per uur was. Op de Se rooskerkseweg werden 496 voertuigen gecontroleerd. Daarvan reden er 44 te hard. De hoogst gemeten snelheid hier was 122 km per uur. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. f 173, en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adrès postcode plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: SB; Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CO Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. ZZN j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1