'Door vele vals-alarmmeldingen worden we slordig met procedure' Verzamelbeleid musea komt aan de orde in de commissie cultuur Hoeve toerisme Vergadering Bruse commissie openbare werken I 't lange uus Politie Schouwen-Duiveland rukt honderden keren voor niets uit Botsing- op kruising te Zierikzee Auto's zwaar beschadigd bij botsing in Dreischor Vergadering Fonds van Kazernering Vergadering Bruse commissie financiën nieuwsbodes! VRIJDAG 26 FEBRUARI 1993 NR 25315 3 Sinds kort kan er aan het woordenboek der Nederlandse taal een nieuw woord worden toegevoegd. Het hoevetoe risme ofwel plattelandstoe- risme. Een vorm van toerisme waarbij wordt ingespeeld op een nieuwe behoefte die er leeft onder de recreanten. Hoe vetoeristen zijn namelijk men sen die afwillen van de drukte en de massaliteit en in ruil daarvoor gaan zij op zoek naar de rust en de ruimte zoals die nog heerst op het platteland. Wandelen en fietsen over de rustige weggetjes door het agrarische landschap, de bos- en natuurgebieden zijn de acti viteiten die de hoeve-Zplatte- landstoerist het liefste tijdens zijn vakantie doet. Als de ste delingen onder hen daarbij nog een praatje kunnen maken met een echte boer, die leu nend op zijn spade, met een riethalm in de mond, uitrust van een lange dag werken op het land, is de vakantie com pleet. De hoevetoerist ver blijft met zijn gezin in de boer derijen en op de erven. Hier mee brengen ze gelijk wat geld in het laatje van de boeren die het financieel gezien niet meer kunnen 'rooien' en helpen ze leegstand van hun boerderijen voorkomen. Op zich geen vuiltje aan de lucht, zo lijkt het. De toerist krijgt wat hij zoekt en de boer verdient een extra centje. Nu is er een pro bleem. De buurman van de desbetreffende boer, die na lang knokken het voor elkaar heeft gekregen dat hij vijftien eenheden op zijn mini- camping mag plaatsen, zal wat minder gelukkig zijn met de activiteiten bij hem naast de deur. Ook hij zal misschien gaan kiezen voor deze lucratie ve business. Het gevolg is dat het hoevetoerisme zo populair wordt dat het met de gezochte rust en ruimte wederom is ge daan. Opnieuw zal er gezocht worden naar een nieuwe vorm van ontspanning. Misschien zal dan het visserijtoerisme zijn intrede doen. Bruse mos selvissers die hun schepen om toveren in rondvaartboten en daarmee de visserijtoerist meenemen over de Ooster- schelde P.S. BRUINISSE - Op dinsdag 2 maart wordt in het gemeente huis te Bruinisse een openbare vergadering gehouden van de Bruse adviescommissie open bare werken. Op de agenda staat een bespre king van de planningslij sten nieuwbouw en woningbouw- verbetering voor de jaren 1994 tot 1997. Op de lijst wordt mel ding gemaakt van verwachte woningbouw in de tweede en derde fase van Riekusweel en park Grevelingenhout. Verder bespreekt de adviescommissie het meerjarenprogramma stads- en dorpsvernieuwing 1993-1997. Hierin staat voor 1993 fase vier van de herinrich ting van de dorpskern en het opstellen van een dorpsplan. Voor 1994 is de reconstructie van de Prinses Marijkestraat gepland en voor 1997 de recon structie van de Molenweg. De vergadering kan door iedere belangstellende worden ge volgd vanaf de publieke tribu ne. Aanvang 20.00 uur. Advertentie spelen met licht binnenhuisadviseurs havenpark 28 zierikzee 01110-13727 .<-;•£ '-eitte#? VW*;t: v. .«..-•At.-. O Op weg naar een alarmmelding. „Als je in de auto stapt weet je al bijna zeker dat het weer een valse melding zal zijn". (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Enkele duizenden gebouwen op Schouwen-Duiveland zijn bevei ligd met een inbraak- of overvalbeveiligingsinstallatie. Ruim vijfhonderd keer per jaar rukt de politie uit vanwege een alarmmelding, die voortkomt vanuit de ze elektronische kastjes. En 98 van de honderd keer blijkt dat voor niets te zijn. Het aantal vals-alarmmeldingen is gigantisch groot. Behalve geld kost dat tijd die politiemensen beter kunnen gebruiken én het tast de motivatie aan. „Wan neer je in de auto stapt weet je al bijna zeker dat het vals alarm is waarvoor je uitrukt. Maar je gaat toch kijken, want er kan deze keer echt iets mis zijn. Als dan blijkt dat het wéér een apparaat was dat niet goed stond afgesteld of een gordijn dat wapperde omdat men het raam open heeft laten staan, wordt het steeds moeilijker om zorgvuldig te blijven. Door de vele vals-alarmmeldingen worden we op den duur slordig met de procedure", aldus preventie-functionaris van de politie Schouwen-Duiveland, F. Silvius. In de afgelopen jaren heeft hij ervaren dat 75 procent van de alarmmeldingen wordt veroor zaakt door gebruikersfouten. ,,De mensen zijn erg slordig. Ze kopen te goedkope beveili gingssystemen. Ze verrichten zelf op een ondeskundige ma nier de installatie waardoor het apparaat niet goed werkt. Of ze laten het niet regelmatig nakijken en opnieuw afstel len". Behalve deze 'technische' onvolkomenheden wordt vaak onzorgvuldig of oneigenlijk met een installatie omgespron gen. „Leveranciers die super markten bevoorraden krijgen een sleutel van het bedrijf. Wanneer ze 's morgens vroeg de deur opendraaien en tien krat ten binnen zetten krijgen wij een alarmmelding door". Berucht is ook het schoon maakpersoneel dat met een poetsdoek de alarminstallatie in werking stelt en het bank personeel dat de verkeerde co de in toetst bij het betreden of verlaten van het gebouw. „We hebben altijd pieken in de vals- alarmmeldingen om 08.00 en 17.00 uur". Ook jongeren, die na het stappen 's nachts thuis komen en via een verkeerde deur haar binnen gaan zijn bij de politie berucht. Al dit onbedoeld, maar onei genlijk in werking stellen van alarm-installaties is ook toege nomen omdat de hoeveelheid installaties op Schouwen-Dui veland in 1992 behoorlijk is toegenomen. „De precieze hoe veelheid weet ik niet, maar het gaat in totaal om duizenden in stallaties. Alle scholen, bank instellingen en de meeste open bare gebouwen zijn beveiligd. Daarnaast hebben heel veel be drijven een alarmeringsinstal latie en in toenemende mate ook particulieren. Vooral in de Westhoek hebben veel tweede woningbezitters vorig jaar hun huis laten beveiligen", aldus de heer Silvius. Een alarmerings installatie kan werken op ra dar, infra-rood of de registratie van warmte (die een persoon uitstraalt) of trillingen. „Door die laatste soort installaties krijgen we altijd veel vals- alarmmeldingen wanneer het hard stormt". De apparatuur geeft de signalen die het re gistreert door aan een PAK; een particuliere alarmcentrale. Vandaar uit wordt de politie gebeld of particuliere sleutel houders die gaan kijken wat er mis is". De afhandeling van een vals- alarmmelding kost de politie minimaal twee uur werk. Men heeft tijd nodig om (met twee mensen) naar de betreffende lokatie te rijden en naderhand moet een rapportje gemaakt worden van de alarmmelding. Om de hoeveelheid vals-alarm meldingen te verminderen heeft de politie een aantal re gels ingevoerd die betrekking hebben op de 'vaste klanten' op het gebied van nodeloze alar meringen. Wanneer men bin nen zes maanden twee keer een nodeloos alarm veroorzaakt krijgt men van de politie een brief waarin de installatie eigenaar wordt gewezen op zijn verantwoordelijkheid inzake het voorkomen van vals-alarm meldingen. Men wordt ver zocht een formulier in te vullen waarmee de politie de oorzaak van de vele vals-alarmmeldin gen probeert te achterhalen. Na het derde nodeloze alarm binnen zes maanden reageert de politie gedurende een perio de van minimaal dertig dagen niej meer op alarmmeldingen vanuit het betreffende gebouw. Men krijgt de 'rode kaart'. Een periode die wordt verlengd wanneer in die maand weer alarmmeldingen binnen ko men. Ook wanneer men een eerste brief, een gele kaart, heeft gekregen kan dat van in vloed zijn op de prioriteit die de politie aan de alarmmel ding geeft. Met andere woor den: men zal ander spoedei send politiewerk niet direct on derbreken om naar het gebouw te gaan van waaruit het alarm komt. Ondanks het bijverschijnsel van de 'valse meldingen' is een alarminstallatie volgens de heer Silvius nog steeds een van de beste manieren om een ge bouw te beveiligen. „Wanneer er echt wordt ingebroken is het effectief. Uit gesprekken met inbrekers is gebleken dat ze het bangste zijn voor alarmin stallaties en honden". ZIERIKZEE - Welke objecten horen thuis in een van de beide musea en welke voorwerpen ontbreken nog in de museale collecties? Op dergelijke vragen moet het verzamelbeleidsplan een antwoord geven. Dit verzamelbeleidsplan bespreekt de commissie cul tuur woensdag 3 maart in haar vergadering. Deze wordt gehouden in het stadhuis en begint om 19.30 uur. Dit verzamelbeleid is door mu seummedewerkster M. van Meerten en de werkgroep mu sea opgesteld, nadat met name de PvdA hiernaar had ge vraagd. Op grond van dit be leidsplan kan eenvoudiger worden beoordeeld welke voor werpen in de toekomst nog ver worven kunnen worden. Behal ve dit verzamelbeleidsplan be spreekt de commissie ook het verbeteren van de huisvesting in het Stadhuismuseum. De dienst gemeentewerken heeft hiervoor een plan gemaakt voor het aanpassen van de ach terruimten in het Stadhuismu seum. Dit plan is door de pro vinciaal museumconsulent in middels voorzien van een ad vies en wordt nu aan de com missie voorgelegd. Deze heeft een jaar geleden geadviseerd om deze aanpassingen voor 1994 uit te voeren. Verder komt ook de stand van zaken rond theaterbureau Uit in Zeeland aan bod. Dit wordt begin 1994 opgeheven. Op dit moment wordt door een werkgroep be keken op welke manier het theateraanbod na 1994 gere geld kan worden. Naast deze kwesties krijgt de commissie ook een aantal sub sidieverzoeken ter beoordeling voorgelegd. Zo vraagt uitgeve rij De Koperen Tuin de ge meenten een tegemoetkoming van vijfhonderd gulden voor het boek Jan de Prentenknip- per, dat deze van oorsprong Goese uitgeverij samen met de Nederlandse Vereniging voor Papierkunst wil uitgeven. Voor de literaire avonden waarvoor het Literair Samenwerkings- contact Schouwen-Duiveland regelmatig bekende auteurs uitnodigt vraagt deze organisa tie van de gemeente een bijdra ge van vijfhonderd gulden. Subsidie vragen doet ook het Zeeuws Centrum voor Ama teurtoneel voor het organise ren van het éénakterfestival, dat van 2 tot 4 april in de Con certzaal wordt gehouden. Voor een optreden in diezelfde Con certzaal wil ook de Goese Ope rettevereniging graag een ge meentelijke tegemoetkoming in de kosten. Door het vertrek van commissielid dr J. A. Brandenbarg komt er binnen de commissie cultuur een wis seling van de wacht. Voor deze vacante plaats heeft L. Koper interesse getoond. AMSTERDAM - Het Van Gogh Museum in Amsterdam heeft zijn collectie met drie schilde rijen uitgebreid. De werken zijn van Felician Freiherr von Myrbach (1853-1940), Lourens Alma "Ihdema (1836-1912) en Pierre Cecile Puvis de Chavan- nes (1824-1898). DEN HAAG - Het aantal men sen dat tijdens de spitsuren ge bruik maakt van carpooling is naar schatting groter dan het aantal reizigers in het open baar vervoer. Volgens hem to nen cijfers aan dat dagelijks zo'n 550.000 tot 700.000 mensen met iemand anders meerijden. ZIERIKZEE - Op de kruising d'Aillystraat/Zevengetijstraat te Zierikzee botsten donder dagmiddag twee personenau to's op elkaar. Het ongeluk gebeurde om on geveer 18.00 uur toen de heer V. uit Zierikzee, komende vanuit de d'Aillystraat rechtsaf sloeg om de Zevengetijstraat in te rijden. Hij zou daarbij geen voorrang hebben gegeven aan een auto bestuurd door de heer V. uit Aarschot die over de Ze vengetijstraat kwam aanrijden in de richting van het betref fende kruispunt. Beide voer tuigen botsten nagenoeg fron taal tegen elkaar. Ze werden daarbij licht beschadigd. De inzittenden liepen geen noe menswaardige verwondingen op. DREISCHOR - De heer W. uit de gemeente Brouwershaven moest zich onder doktersbe handeling stellen vanwege ver wondingen die hij opliep bij een aanrijding tussen twee personenauto's die donderdag middag plaats vond in de Slotstraat te Dreischor. Het ongeluk gebeurde om on geveer 12.45 uur toen de heer W. het inrijverbod voor de Slot straat zou hebben genegeerd. Bij het inrijden van de straat botste hij op de kruising Slotstraat/Weststraat tegen de personenauto die werd be stuurd door de heer L. uit de gemeente Brouwershaven. De klap kwam zo hard aan dat bei de auto's zwaar werden bescha digd. Ze moesten worden weg gesleept. De heer W. werd ge wond aan het gezicht. ZIERIKZEE - Het Fonds van Kazernering waaruit jaarlijks bijdragen worden verstrekt voor sociaal-culturele activi teiten, heeft voor maandag 1 maart een vergadering uitge schreven. Deze wordt gehou den in het Zierikzeese stadhuis en begint om 16.30 uur. Op de agenda staat onder meer een bestuursverkiezing. Twee leden van de commissie van be heer, te weten H. Uil en J. W. Roskam zijn aftredend maar hebben zich wel herkiesbaar gesteld. Behalve deze bestuurs- kwestie bespreekt de beheers commissie ook de rekening over 1992 en de balans van 31 december '92. BRUINISSE - De kosten voor het openbaar groen, fondsvor ming voor de reparatiehaven, het bouwrijp maken van de uitbreiding van het bedrijfs terrein. Dat zijn enkele onder werpen die worden besproken tijdens de openbare vergade ring van de Bruse adviescom missie financiën. De commissie komt bijeen op woensdag 3 maart in het ge meentehuis in Bruinisse. Op de agenda staat verder het krediet dat nodig is voor de voorberei dingen van het woongebied Riekusweel drie. een herijking van de woningvoorraad en een subsidieverzoek van Meer Be wegen voor Ouderen. De verga dering kan door iedere belang stellende worden bijgewoond. Aanvang 19.30 uur. Advertentie VOORTAAN GEWOON WEER NAAR DE OPEL DEALER. In plaats van op anderen af te gaan. kunt u maar beter op uw eigen intuïtie en ervaringen aigaan. En dus gaat u meteen naar de Opel dealer. Want Opcl-wcrkplaat- sen staan garant voor eerste kwaliteit vakwerk. Gedu rende drie maanden hebt u garantie op reparaticwcrk- zaamheden. Deze tip kunt u dus gerust doorvcrrellen. Verwachting t/m dinsdag 2 maart WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. -3 graden Mid.temp. 3 graden Windkracht noord 5 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. -3 graden Mid.temp. 2 graden Windkracht noordoost 6 Dinsdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 20% Min.temp. -3 graden Mid.temp. 2 graden Windkracht noordoost 6 ZON- EN MAANSTANDEN 27 febr.Zon op 07.29, onder 18.12 Maan op 09.03, onder 28 febr.Zon op 07.26, onder 18.14 Maan op 09.34, onder 01.08 1 mrt.Zon op 07.24, onder 18.17 Maan op 10.17, onder 02.12 Eerste Kwartier: 1 maart (16.46). HET WEEROVERZICHT DE BILT - Koude lucht afkomstig uit de Poolstreken stroomt over de westelijke Noordzee en de Britse Ei landen naar het zuiden. In eerste in stantie blijft ons land daarvan nog gevrijwaard maar morgen kunnen met een naar noordwest gedraaide wind de eerste hagel- en sneeuw buien de kustprovincies binnendrij ven. Tot die tijd waait er nog een zwakke tot matige zuidelijke wind waarmee iets minder koude lucht wordt aangevoerd. Daarin over heerst de bewolking en van tijd tot tijd valt er wat regen of motregen. Vannacht daalt het kwik naar rond het vriespunt, morgen wordt het on geveer 4 graden. In de loop van de dag trekt de noordwestelijke wind aan - langs de kust tot krachtig, windkracht 6 - en daarmee worden de winterse buien verder het land ingevoerd. Als de zon er doorkomt dan zal dat vooral in het westen van het land het geval zijn. Een kleine depressie die over Scandinavië in onze richting trekt, passeert zondag ons land. Dat gaat vrijwel zeker ge paard met sneeuw. Vanaf maandag nemen de neerslagkansen snel af maar een sterk toenemende noord oostelijke wind maakt het dan uitge sproken schraal. EINDHOVEN - In het Muziek centrum Frits Philips in Eind hoven wordt op vrijdag 12 maart het speciaal voor dit cen trum gebouwde concert-orgel in gebruik genomen. Het 38 re gisters tellende orgel wordt die avond bespeeld door Maurice Pirenne, Tijn van Eijk en Aart Bergwerff. Advertentie Voor al uw reparaties aan radio-TV-video KLEINGELD ELECTRONICS Ook uw specialist voor camcorder-accessoires St. Domusstraat 79 Zierikzee, 01110-13348 ZlERlKZEESCHEifï Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal 1 48,50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.VV. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld ta worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 171/2% BTW.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3