Bruse raad over sluiten kering Onderhandelingen metaal-cao lopen stuk op dichten wao-gat Problemen bij Pechiney Trein rijdt paarden aan Volgend gesprek wordt niet snel verwacht Bevolkings onderzoek borstkanker Gedenkplaat eert verzet Plan moet miljard gulden opleveren Mogelijk bezuiniging kinderbijslag Enkele duizenden herdenken de februaristaking in 1941 Opening van Time-Out achter de tralies MEMflillEIIST DEURLÖO B.V. f ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Tweeduizend banen op de tocht VLISSINGEN - Als aluminiumfabriek Pechi ney in Vlissingen op korte termijn geen energie tegen een concurrerende prijs kan betrekken, is het moederbedrijf in Frankrijk genoodzaakt de vestiging te sluiten. Dit zou zo'n tweedui zend arbeidsplaatsen kosten. Directeur J.S. Le- tourner van Pechiney Nederland heeft dit don derdag gezegd tijdens overleg van een Zeeuwse delegatie met een aantal kamerleden in Den Haag. Volgens de Unie BLHP kan de sluiting een stijging van de werkloosheid in Zeeland met 35 procent tot gevolg hebben. Pechiney heeft ne genhonderd werknemers. Daarnaast biedt het bedrijf indirect werk aan zo'n dui zend mensen. Een groot aantal aluminiumbedrijven in de EG werkt met contrac ten met een flexibele ener gieprijs, gekoppeld aan de prijs van aluminium. Uit een onafhankelijk onder zoek dat bureau McKinsey in opdracht van het ministe rie van economische zaken heeft uitgevoerd, blijkt vol gens de Unie BLHP dat de hoogte van de energieprijs in Nederland de enige bepa lende factor is voor het voortbestaan van Pechiney in Nederland. Noodklok Het bedrijf onderhandelt al jaren, zonder resultaat, met de nutsbedrijven in Zeeland over de energieprijs. Als ge volg van problemen op de aluminiummarkt bracht de Vlissingse vestiging de pro- duktie vorig jaar al met 12,5 procent terug. Dit jaar zou de produktie nog eens met 20 procent worden verlaagd. De delegatie die donderdag in Den Haag een pleidooi hield voor het voortbestaan van Pechiney, bestond uit de commissaris van de koning in in Zeeland, drs. W. van Gelder, afgevaardigden van directie en ondernemings raad van het Vlissingse be drijf en vakbonden. De af gelopen maanden hebben de Kamer van Koophandel, het Regionaal Bestuur van de Arbeidsvoorziening, de Unie BLHP in Zeeland en de Zeeuwse Commissaris van de Koningin al in Den Haag de noodklok geluid voor Pechiney. Dinsdag be spreken de betreffende ka merleden de problematiek met de vaste kamercommis sie, waarna overleg met mi nister. Andriessen van eco nomische zaken plaats vindt. Vervolg van pag. 1 nenkort op de agenda van de commissie algemene zaken te zullen plaatsen. „Maar het is niet zo dat Rijkswaterstaat he lemaal niet naar ons heeft ge luisterd. Men heeft alleen on voldoende naar ons geluis terd", aldus Vogelaar. Na de nodige discussie schaar de de raad zich vervolgens ach ter het voorstel van het college tot vaststelling van het raam- besluit voor woningbouw en renovatie van woningen. Wet houder J. Huizer reageerde op vragen van Lijst van de Vélde- raadslid C. van den Berge met de toezegging dat het college geen belangrijke beslissingen neemt aangaande Woningbouw of woningrenovatie zonder eerst de gemeenteraad te raad plegen. Helemaal gerustge steld was Van den Berge niet, maar hij stemde wel in met het voorstel. Verder ging de raad akkoord met het voorstel van het colle ge tot vaststelling van het Hin derwet Uitvoerings Program ma (HUP). Ook het voorstel tot vaststelling van het regionaal milieu werkplan bleek bij de raad niet op bezwaren te stui ten. Van den Berge liet niet na om te Teageren op uitlatingen eerder deze week binnen de commissie jeugd- en jongeren werk van de gemeente Zierik- zee. Bruinisse werd toen ver weten dat men voor wat betreft de kinderopvang niet wilde sa menwerken met de andere ge meenten. „Maar dit bewijst dat Bru ook heel goed met an dere gemeenten kan samenwer ken", aldus Van den Berge. Het commentaar van burgemeester Vogelaar: „Ik denk ook dat we beter kunnen kijken naar wat wij wel hebben bereikt op het gebied van intergemeentelijke samenwerking, dan naar wat op dat gebied niet bereikt is". Later bleek dat het niet ging om bereden paarden, maar om dieren die uit een wei waren losgebroken. Om ongeveer half tien waren de resten van de paarden opgeruimd en kon het treinverkeer worden hervat. UTRECHT - Op het baanvak tussen Vleuten en Woerden heeft donderdagavond een trein twee paarden aangere den. Als gevolg hiervan is er geen treinverkeer mogelijk. De spoorwegen hebben bussen ingezet die rijden tussen Woer den en Utrecht vv. Volgens een woordvoe/der van de NS is nog niet duidelijk of de twee paarden uit een wei land kwamen of dat er ook rui ters bij het ongeval zijn betrok ken. Een van de twee dieren ligt nog tussen de rails. DEN HAAG - In het arrestan tenhuis van het Haagse hoofd bureau van politie is donder dagavond brand uitgebroken doordat een 31-jarige Frans man zijn matras en papieren deken in brand had gestoken. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ROOMPOT BUITEN BRUINISSE WEMELDINGE Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 27 februari 06.35 157 00.20 -133 18.55 150 12.35 - 151 28 februari 07.05 152 00.40 -135 19.25 143 13.05 - 150 1 maart 07.45 145 01.15 -135 20.15 132 13.45 -143 27 februari 05.05 166 11.20 -151 17.25 161 23.25 -134 28 februari 05.40 160 11.55 -147 18.00 150 - 1 maart 06.20 147 00.05 -132 18.50 129 12.50 -137 27 februari 06.20 167 00.20 -141 18.45 161 12.40 -161 28 februari 06.55 164 00.45 - 144 19.25 154 13.10 -160 I maart 07.35 156 01.25 -144 20.20 140 13.55 -153 27 februari 06.35 164 00.20 -138 18.55 158 12.35 -157 28 februari 07.00 160 00.45 - 140 19.25 151 13.10 M 156 1 maart 07.40 153 01.25 -141 20.20' 139 13.55 -149 Doodtij: 3 maart Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 ZOETERMEER - De onderhandelingen over een nieuwe cao voor de 200.000 werknemers in de metaal- en elektrotechnische industrie zijn donderdagavond kort na half twaalf stukgelopen op de wao-reparatie. De bonden gaan volgende week hun leden raadplegen en kijken hoe de druk op de FME (werkgevers) kan worden opgevoerd. De vakbonden voorzien niet, zoals in de bouw, dat er op af zienbare tijd weer opnieuw verder zal worden gepraat. De metaalwerkgevers voelen niets voor de collectieve her verzekering van het wao-gat en bleven daarmee donderdag keurig op de lijn van de centra le werkgeversorganisaties VNO en NCW. Door wao- reparatie bij het warenhuis V en D en het loslaten van het principe dat collectieve heiver- zekering niet mag in de bouw, ontstonden juist donderdag scheuren in dit front. Eerder deze week liet premier Lub bers weten dat werkgevers in de wao-kwestie desnoods ar beidsconflicten moesten aan gaan. Concessies In de loop van donderdagavond legden beide partijen in de „metalektro" voorstellen op tafel om het wao-gat, ontstaan door de kabinetsmaatregelen, volledig op kosten van de werknemers ongedaan te ma ken. Zowel werkgevers als bon den waren bereid concessies te doen op andere punten waarop het overleg nog vastzat, als hun eigen wao-voorstel het zou ha len. Er bleef echter zoveel licht tussen de voorstellen zitten, dat de vakbonden besloten na een laatste voorstel van de FME, op te stappen. FME- voorzitter J. van den Akker noemde het onbegrijpelijk dat de bonden er vijf overlegron des voor nodig hadden om er achter te komen dat collectieve herverzekering voor de werk gevers taboe was. Het werkge- versvoorstel hield de bonden volledig buiten de deur. Een bedrijf zou niet meer dan tus senpersoon zijn voor indivi duele werknemers die zich wil den bijverzekeren om een wao- uitkering van 70 procent te ha len. Die rol wilden ze boven dien alleen op zich nemen als 60 procent van de werknemers in een bedrijf daar voor voel den. De keuze van de verzekeraar werd aan de ondernemings raad overgelaten. Volgens FN V-onderhandelaar N. Broers lieten de werkgevers met dit voorstel het overleg „willens en wetens" breken. Het vakbondsvoorstel hield in dat ieder bedrijf verplicht een aanvullingsregeling aanbood, maar het gebruik ervan voor de individuele werknemer niet verplicht stelde. „Enerzijds scheppen we daarmee een breed draagvlak, anderzijds geldt het niet collectief voor de hele bedrijfstak." Op den duur 'zou ook individualisering mo gelijk worden in dit voorstel. Dat de werkgevers geen enkele verplichting wilden, „viel bit ter tegen", aldus Broers. Op andere „zware" punten leek donderdag overeenstem ming nabij. De werkgevers lie ten hun wens vallen werkne mers vrije dagen te laten inle veren vanaf de tweede ziekmel ding. Op hun beurt waren de bonden bereid dit wel te doen, mits de wao-reparatie naar hun zin viel te regelen. De bon den waren bereid niet langer vast te houden aan de vut (die in de metaal sum heet) voor werknemers die 40 jaar in de metaal werken; de werkgevers op hun beurt stemden in met een vut-contract voor vijf jaar. Ook wilden ze het ziekengeld volledig aanvullen. Tenslotte leken de werkgevers zelfs bereid om hun donderdag gedane loonbod van 0,5 procent blijvend per 1 april en nog eens 0,5 procent eenmalig op 1 sep tember te vergroten. „Daar zat ruimte," aldus Broers. Toen de werkgevers tot twee keer toe met een wao-voorstel kwamen dat „diametraal" stond op de wensen van de bonden, barstte de bom. „We voelen ons tame lijk belazerd om het zacht te zeggen." De bonden verwach ten „felle acties", gezien de ir ritaties bij de leden over het FME-optreden. Volgens Broers was dat donderdagmorgen bij een protestbijeenkomst voor afgaand aan de onderhande ling bij het FME-gebouw in Zoetermeer al waar te nemen. De 'bonden voeren niet graag actie, gezien de slechte situatie in de bedrijfstak, „maar de werkgevers dwingen ons er toe." Zijn werkgeversopponent Van den Akker noemde het juist onbegrijpelijk dat de bon den gezien de slechte situatie in de bedrijfstak vasthielden aan hun „dogma's", op het ge bied van van de wao-reparatie. Uit het feit dat de FME tal van eisen liet vallen, bleek volgens hem „de uitdrukkelijke bereid heid tot het afsluiten van een cao." Hij betreurde het opstap pen van de werknemers, „want wij zien in alle redelijkheid niet in dat we ons onredelijk zouden hebben opgesteld." UTRECHT - Staatssecretaris Simons (volksgezondheid) wil een landelijk bevolkingson derzoek naar borstkanker bij vrouwen tussen de 50 en 70 jaar invoeren. Ook komt de be windsman met maatregelen om de organisatie te verbete ren en de kosten te bewaken. Simons komt met zijn besluit na een positief advies van de Ziekenfondsraad eind augus tus 1992. De eerste resultaten met het onderzoek waren gun stig. Er was een hoge opkomst en een soortgelijk onderzoek werpt in Zweden ook vruchten af. AMSTERDAM - „Het is niet te beschrijven welke ellende en wanhoop zich op deze plaats heeft afgespeeld. Voor velen was deze gevangenis het voor portaal van het concentratie kamp of het executiepeloton." Dat zei burgemeester Van Thijn van Amsterdam donder dagmiddag bij de onthulling van een gedenkplaat op het Max Euweplein. De gedenkplaat is aangebracht tegen de muur van het voorma lige huis van bewaring aan de Weteringschans. Het werk van glaskunstenaar Bernard Hee- sen bestaat uit twee glazen tra nen op een blauwe achtergrond met daaronder een tekst die herinnert aan de vroegere functie van het huidige kan toorgebouw. Vele duizenden Nederlanders zaten hier tij dens de oorlog voor korte of langere tijd gevangen. „Niet omdat ze misdrijven hadden gepleegd maar omdat ze jood waren, homosexueel, of Jeho va's getuige." Onder de aanwe zigen was de Amsterdamse Piëta Walda (74), weduwe van een van de voormalige gevan genen, Dirk Walda. „Dirk heeft maar zeventien dagen vastgezeten, toen werd hij overgeplaatst. Hij zat in het co mité bij de Ford-fabrieken dat de Februaristaking had geor ganiseerd." Dirk Walda heeft de oorlog overleefd doordat hij in Duitsland wist te vluchten uit een werkkamp. DEN HAAG - In het kabinet wordt overwogen te be zuinigen op de kinderbijslag. Gedacht wordt onder meer aan hét schrappen van de kinderbijslag vanaf het derde kind of aan het inkomensafhankelijk ma ken van de bijdragen. Beide mogelijkheden zouden ruim een miljard opleveren. De kinderbijslagrege ling kostte de overheid vorig jaar 6,6 miljard. De PvdA-fractie wil nog niet reageren op dit plan. De CDA- fractie voelt er weinig voor. De christen-denïbcraten hébben tot dusver gepleit voor een ver hoging van de kinderbijslag om de werkelijke kosten van het opvoeden van een kind te kunnen dekken. Het schrappen in de bijdragen zou vooral gro te gezinnen en eenoudergezin nen in problemen brengen. Bo vendien voorziet men in de CDA-fractie grote uitvoe ringsproblemen als de kinder bijslag inkomensafhankelijk zou worden. Exercities Een woordvoerder van Sociale Zaken bevestigt dat er op dit departement tien varianten op een rijtje zijn gezet om even tueel te bezuinigen op de kin derbijslag, waaronder boven genoemde. Hij onderstreept dat het om „technische excerci- ties" gaat, die nog niet de sta tus hebben van voorstellen. „Er zijn nog absoluut geen keuzes gemaakt". Het voorne men om mogelijk te bezuinigen op de kinderbijslag maakt deel uit van een veel grotere studie om te schrappen in de over heidssubsidies voor burgers. Het kabinet gaat er van uit dat deze niet langer buiten schot kunnen blijven bij de forse be zuinigingen die volgend jaar nodig zijn. Andere mogelijkhe den om te bezuinigen zijn lang zaamaan uitgeput. „Het vlees is van de botten, men zal nu tot amputatie moeten overgaan", aldus een ingewijde. Volgens voorlopige berekeningen van het Centraal Planbureau moet ^als gevolg van de tegenvallende economische ontwikkeling vol gend jaar circa 8 miljard gul den worden omgebogen. Hoe wel minister Kok van finan ciën met de gedachte speelt niet het hele bedrag te bezuini gen en het overheidstekort met 1 tot 1,5 miljard gulden te laten oplopen, zal in elk geval voor zo'n 6 miljard bezuinigd moe ten worden. Inventarisatie In verband hiermee worden momenteel alle overheidssub sidies onder de loep genomen. Het gaat dahfbij zowel óm za ken als de individuele huur subsidie en studiefinanciering als om uitgaven voor sociale ze kerheid. Bij Sociale Zaken zijn tientallen varianten bekeken om zo nodig op dit terrein te bezuinigen, aldus de woord voerder van het departement. Hij spreekt van „een brede in ventarisatie die nog niet is ge toetst op politieke haalbaar heid". In het kabinet wordt sterk betwijfeld of door de fi nanciële tegenvallers de koop kracht volgend jaar wel voor iedereen te handhaven is. Mi nister De Vries van sociale za ken heeft in november in een interview in het Algemeen Dagblad al gezegd dat hij koopkrachtbehoud niet langer als haalbaar ziet. Ook in PvdA- kring helt men nu over naar de ze visie. AMSTERDAM - Enkele dui zenden mensen hebben don derdagmiddag in Amsterdam de herdenking bijgewoond van de februaristaking in 1941. Met een stil défilé voor het monu ment van de Dokwerker op het Jonas Daniël Meijerplein werd herdacht dat op 25 en 26 fe bruari 1941 honderdduizenden Amsterdammers in verzet kwamen tegen de jodenvervol ging. De massale staking werd indertijd met geweld onder drukt. De herdenking geldt niet lan ger alleen de jodenvervolging uit de Tweede Wereldoorlog maar ook allehedendaagse uit ingen van racisme en discrimi natie. Naast burgemeester Van Thijn legden tal van organisa ties en particulieren kransen en bloemen bij het monument, waaronder het Nederlands Auschwitz Comité, de Vrouwen van Ravensbrück en organisa ties van buitenlandse werkne mers. De anti-fascistische werkgroep Dwars-Antifa van Groen Links heeft donderdag in de Nederlandse treinen 5000 folders tegen fascisme en ra cisme uitgedeeld. De werk groep herdacht daarmee tevens de Februaristaking van 25 fe bruari 1941. In de folder wordt aandacht be steed aan de illegalen-opvang in het Grenshospitium, de legi timatieplicht en de Centrum democraten. Er wordt ook in formatie verschaft over het hoe en waarom van de Februarista king. DEN HAAG - Staassecretaris Kosto van justitie opent woensdag 3 maart de tentoon stelling „Time-out achter de tralies" in het provinciehuis in Den Bosch. De tentoonstelling over vrijheidsstraffen is ont wikkeld in opdracht van het ministerie van justitie. De inhoud en vormgeving van de tentoonstelling zijn af gestemd op jongeren tussen de twaalf en twintig jaar. De ge hele tentoonstelling wordt om vat door een groot stalen frame. Na de opening reist Time-out achter de tralies door het land. door Mare Legendre Vrijdag 26 februari Zierikzee Theaterwedstrijd Kiekieres. De Concertzaal. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Toneelavond DFS. Dorpshuis De Schutse. 19.30 uur. Brouwershaven Dia-vertoning door De Roode Lelie in Poortershof over Wa tersnoodramp. 19.30 uur. Sirjansland Vergadering afdeling Schou- wen-Duiveland van de Neder landse Patiëntenvereniging. Kerkgebouw Hervormde Ge meente. 20.00 uur. Zaterdag 27 februari Zierikzee Voorjaarsvakantie. Filmdag. Tfekenfilm van 14.00/16.00 uur, voor kinderen tot 8 jaar. Speelfilm van 19.00/21.30 uur, voor kinderen tot ±13 jaar. CJV-gebouw De Driehoek. Kwartier voor aanvang open. Concert Kamerorkest Synfo- nietta in de Concertzaal. 20.00 uur. Noordwelle Strao-feest. Dorpsring. Vanaf 12.30 uur. Verkoping Welfare-handwer ken. Dorpshuis. 13.30 tot 16.00 uur. Ouwerkerk Optreden clownsduo Bofvon. Dorpshuis. Van 14.00 tot 16.00 uur. Nieuwerkerk Oud papier inleveren. Gebouw Salem aan de Molenstraat. Van 09.30 tot 11.00 uur. Maandag 1 maart Zierikzee Vergadering Fonds van Kazer nering in stadhuis. 16.30 uur. Gemeenteraadsvergadering in stadhuis. 19.30 uur. Brouwershaven Gemeenteraadsvergadering in stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 2 maart Zierikzee Comissievergadering midden stand, recreatie en toerisme in stadhuis. 19.30 uur. Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.00 uur. Bruinisse Vergadering commissie open bare werken. Gemeentehuis. 20.00 uur. Woensdag 3 maart Zierikzee Musical-middag. Lichtboei. 14.00 tot 15.15 uur. Regioconferentie Regio's en be drijfssectoren. Mondragon. 16.00 uur. Commissievergadering cultuur in stadhuis. 19.30 uur. Brouwershaven Presentatie gemeentelijk groenstructuurplan. Tbnnen- magazijn. 19.30 uur. Vergadering commissie finan ciën. Gemeentehuis. 19.30 uur. Donderdag 4 maart Brouwershaven Vergadering commissie alge mene zaken. Stadhuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Vergadering commissie az. Ge meentehuis. 19.30 uur. EHBO oefenavond. Dorpshuis. 20.00 uur. Vrijdag 5 maart Ellemeet Algemene vergadering Vekabo Schouwen-Duiveland. Het Durpsuus. 19.30 uur. Dreischor Nutsavond. Dorpshuis. 20.00 Zaterdag 6 maart Zierikzee Rapsodie in dans door Folklo ristisch Danstheater in Con certzaal. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Klaverjastoernooi. De Schutse. 20.00 uur. Ellemeet Straofeest. Begin festiviteiten om 12.30 uur op Dorpsplein. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUCDESEUHS TEL OTTKHS255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2