'Het stelt mij diep teleur dat wij zo moeten werken' Al 125 jaar 'bevorderlijk' aan het onderling- nut en genoegen 1 UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND r n Romantische zitbank deurloo intermeubel 0 Meer dan twintig* snelheidsovertreders I— ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE j 3&8 Nutsavonden in Dreischor nog steeds populair Zierikzeese wethouder over houding Bruinisse en Duiveland tegenover kinderopvang: Opening van VVV-kantoor dé krant van schouwen-duiveland! IKZEESCHE NIEUWSBODE H DONDERDAG 25 FEBRUARI 1993 149e JAARGANG NR 25314 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 haringvlietplein 4, zierikzee, telefoon 01110-12946 Secretaris/penningmeester A. P. Verjaal (links) en voorzitter L. J. de Jager van de vereniging Tot Nut en Genoegen: ,,Dit kan alleen in Dreischor". (Foto: Joop van Houdt). DREISCHOR - In een langwerpig, zwart gemarmerd kasboek, dat door secretaris/penningmeester A. P. Verjaal zorgvuldig wordt bewaard, staan de doelstellingen met zwierige letters in één lange zin neerge schreven. 'De leden van de vereeniging zullen trachten bevorderlijk te zijn aan onderling nut en genoegen door het houden van voordrachten en redevoeringen en bijdragen over onderwerpen uit de wetenschap ge nomen of over onderwerpen die den schoonheidszin opwekken'. Precies 125 jaar geleden werd in Dreischor de vereniging Tot Nut en Genoegen opgericht en anno 1993 zijn de 'nutsavonden' die drie keer per jaar wor den gehouden nog steeds populair. Op vrijdag 5 maart presenteren ruim twintig leden onder leiding van 'hoofdregisseur' K. van de Velde een jubileumrevue waarbij de actuele gebeurtenissen in het dorp centraal staan. Gezelligheid en cultuur zijn al 125 jaar de pijlers waarop de vereniging rust. ,,De nutsavon den beginnen altijd met een kopje koffie en eindigen daar ook mee. Daarna nemen we nog een borreltje en dan blij ven we soms nog langer bij el kaar dan de lezing of het to neelstuk van die avond duur de", aldus voorzitter L. J. de Jager. Uit het gemarmerd kas boek blijkt dat hij de dertiende voorzitter is die de vereniging in 125 jaar heeft gehad en de heer Verjaal de vijfde secreta ris/penningmeester. ,,De be stuursleden blijven meestal tot dat vanwege ouderdom, over lijden of verhuizing niet meer kan. Wijlen de heer C. van der Linde, zat het langste in het be stuur. Hij was 41 jaar secreta ris/penningmeester". De vereniging Ibt Nut en Ge noegen werd in 1868 opgericht door 27 mannen uit Dreischor, die als notabelen werden be schouwd. De dokter, de domi nee en een aantal boeren. Vrij kort daarna kwamen daar nog vijftien leden bij. In die eerste jaren werd men uitsluitend tot de vereniging toegelaten wan neer een ballotagecommissie beoordeelde dat men bij de groep paste. Het lidmaatschap was voorbehouden aan man nen. De contributie bedroeg vijftig cent per jaar. Voor dat geld mochten de leden ook hun vrouw en kinderen meebren gen naar de nutsavonden. De zonen werden op hun twin tigste automatisch ingeschre ven als lid. De vrouwen en dochters mochten nooit lid worden, maar wel hun leven lang de nutsavonden gratis be zoeken. ,,Er is nu nog een weduwe die geen contributie hoeft te beta len omdat haar echtgenoot vroeger lid was van de vereni ging. Maar er zijn ook vrouwen die hier in Dreischor zijn ko men wonen en lid wilden wor den. Toen hebben we die regel maar afgeschaft en gewoon contributie gevraagd. Tenslot te heeft de vereniging het geld nodig". Van ballotage is al vele jaren geen sprake meer. Ieder een die wil kan (inmiddels voor twintig gulden per jaar) lid worden van de vereniging Tot Nut en Genoegen. In Dreischor zijn meer dan zestig gezinnen lid. Evenals in 1868 al het geval was, wordt voor hen drie keer per jaar een culturele/gezellige avond ge organiseerd. Tegenwoordig houdt het bestuur daarbij een vaste lijn aan. Eén avond waar bij een reisbeschrijving cen traal staat, één avond waarop een toneelstuk wordt opge voerd en één avond waarbij een lezing wordt gehouden. Uit ou de kranteknipsels en notities blijkt dat in de loop van 125 jaar in Dreischor informatie is gegeven over onderwerpen va riërend van het moderne chan son en de Romeinse tijd tot de familie de Medici en Eugène de Beauharrais. M. Croiset-van Amsterdam sprak over Multa- tuli, oud-onderwijzer en later oud-inspecteur van het In- landsch Onderwijs C. den Ha mer vertelde over Indië. Tfele- paath Maloitz presenteerde in 1939 een avond over telepathie en conference en in 1938 kwam vervolg pagina 2 ZIERIKZEE - ,,Ik vind het bijzonder jammer dat wij voor wat betreft de kinder opvang als gemeenten op Schouwen-Duiveland niet op één lijn zitten. Het stelt mij diep teleur dat wij zo moeten werken". Met die woorden haalde wethouder P. de Rijke van Zierikzee gisteren, woensdag, uit naar de gemeenten Duiveland en Bruinisse. De Rijke vindt dat genoemde gemeenten net als de andere vier ge meenten op Schouwen-Duiveland hun bijdrage moeten leveren aan de Stichting Kinderopvang Schouwen-Duiveland. De belangstelling voor kinderopvang neemt toe. (Archieffoto). Onlangs ontstond de nodige commotie toen het bericht de ronde deed dat de Stichting Kinderdagverblijf Schouwen- Duiveland met een exploitatie tekort van zo'n 70.000,- zou komen te zitten. „Die berich ten hebben de portefeuillehou ders de stuipen op het lijf ge jaagd", verklaarde wethouder De Rijke gisteren tijdens de vergadering van de commissie jeugd en jongerenwerk van de gemeente Zierikzee. Tijdens de vergadering kwam de financië le positie van de Stichting Kin deropvang Schouwen-Duive land aan de orde. Petteflet Bij het opstarten van Kinder dagverblijf De Petteflet in Zie rikzee en het gastouderbureau eind 1991 zou uit zijn gegaan van een te optimistische visie ten aanzien van het aantal te realiseren kindplaatsen. Voor elke kindplaats krijgt de stich ting subsidie van het rijk, dus hoe minder kindplaatsen, hoe minder geld. Dat zou inhouden dat de financiële positie van de stichting een stuk slechter zou worden. Vier van de zes gemeenten op Schouwen-Duiveland stelden zich eerder garant voor een mo gelijk exploitatietekort. In dien noodzakelijk zou men een bepaald maximumbedrag uit trekken voor financiële onder steuning. De gemeenten Duive land en Bruinisse bleken uit zonderingen. Duiveland sluist alleen de rijksgelden die zij voor kinder opvang krijgt door naar de Stichting en Bruinisse wil he lemaal geen geld steken in kin derdagverblijf en gastouderbu reau. Volgens wethouder De Rijke is het niet terecht dat Duiveland en Bruinisse weinig cq hele maal geen geld steken in kin deropvang. „Er zijn wel aan vragen vanuit Bruinisse om kindplaatsen, maar de ge meente wil er niet aan meebe talen. Ik erger mij daar aan", aldus De Rijke gisteren tijdens de commissievergadering. „Ik hoop dat Bruinisse en Duive land toch een keer wakker ge schud worden". Belachelijke situatie De Rijke kreeg tijdens de ver gadering commissiebrede steun voor zijn visie. „Het is mij uit het hart gegrepen", al dus PvdA-vertegenwoordigster mevrouw C. Klippel-Huurling. „Het is eigenlijk een belache lijke situatie". Zij stelde dat mensen uit Bruinisse en Duive land die kinderopvang willen door de houding van de ge meente afhankelijk zijn van de vraag of het bedrijf of de in stelling waar zij werken bereid is om een kindplaats bij het kinderdagverblijf te kopen. „Het wordt tijd dat Bruinisse eens van achter de kranten komt", aldus mevrouw Klip- pel. Welzijnsambtenaar C. Hart stelde in reactie op de kritiek vanuit de commissie dat de be langstelling voor kinderop vang op Schouwen-Duiveland, zowel voor wat betreft een plaatsje in het Zierikzeese kin derdagverblijf als voor wat be treft het gastouderproject, nog steeds toeneemt. „Er is zeker vervolg pagina 2 Diegene verwerft algemene bijval, die het nuttige met het aangena me heeft verenigd. Horatius Af en toe regen HET WEER Veel bewolking en af en toe re gen. Minimumtemperatuur rond 3 graden, middagtemp. omstreeks 5 graden. Matige wind, rond kracht 4, aan de kust af en toe krachtig 6, later op de dag draaiend van zuidwest naar noordwest. WERKLOOSHEID Het provinciaal bestuur verwacht dat de werkloosheid in Zeeland zal toenemen. ASIELZOEKERSWONINGEN Er zijn meer woningen nodig voor asielzoekers met voorlopige toelatingsvergunning. KLEDING VOOR OOST-EUROPA De stichting Mensen in Nood houdt een kledinginza- meling voor Oost-Epropa. KEES VAN DER LINDE Kees van der Linde neemt tot het einde van het sei zoen de voetbalploeg SKNWK onder zijn hoede. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Politie controleert met radarapparatuur ZIERIKZEE - Bij een snelheidscontrole met behulp van radarapparatuur heeft 'de politie afgelopen dinsdag 23 overtredingen geregistreerd. De bestuur ders die te hard reden werden ter plaatse aangehou den.en bekeurd. De controle begon langs de Weg naar de Val tussen Zierikzee en de Zeelandbrug, een weg waar niet harder gereden mag wor den dan tachtig kilometer per uur. Tussen 08.00 en 09.20 uur passeerden daar 325 voertui gen waarvan er veertien te hard reden. De hoogste snelhe den waren 95 en 111 kilometer per uur. Van 10.20 tot 11.10 uur contro leerde de politie de snelheid van voertuigen die over de Kraaijensteinweg bij Haam stede reden. Van de 185 passe rende auto's reden er twee har der dan de maximaal toegesta ne snelheid van tachtig kilome ter per uur. Zij reden 98 en hon derd kilometer per uur. Tussen 11.10 en 12.10 werd ge controleerd langs de Stoofweg voor Renesse. Er reden 145 voertuigen langs waarvan er vijf harder reden dan tachtig kilometer. Hun snelheid va rieerde van 95 tot 111 kilome ter. Tfenslotte werd de controle ge houden langs de Lange Blok- weg nabij Zierikzee. Tussen 12.15 en 13.00 uur passeerden 110 voertuigen over een wegge deelte waar men niet harder mag rijden dan zeventig kilo meter per uur. Twee auto's hiel den zich daar niet aan. Zij re den 87 en 92 kilometer. ZIERIKZEE - Vrijdag 19 maart wordt het VVV-kantoor aan het Havenpark in Zierikzee heropend. Daarmee komt een einde aan een verbouwing die het onder komen een wat eigentijdser aanblik moet geven. De officië le ingebruikname is vrijdag 19 maart om 16.00 uur. Na de ope ningshandeling kan men het gerenoveerde kantoor met on der meer een verbrede toegang en een andere balie bezichti gen. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. a f 46,— jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. a f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 32 Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. GQ Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ZZN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1