Kritiek waterschap op Waterhuishoudingsplan Opmerkelijk Alles wat groeit en bloeit is te zien bij Tuin en Vee 93 in Goes De Premie-Terug-AOV is unieke verzekering Kwaliteit zwemwater in de regio stabiel Vakantieweken ouderen en licht gehandicapten Brinkman woontextiel sponsort teams vv Kwiek Boekhandel De Ruiter in Hogeschool Zeeland 'Ik heb het meerdere keren gelezen, maar ik kan het niet navertellen' Bezorgde ouders Opening post agentschap in Bruinisse Uitvoering Con Amore Carmiggelt- verzamelaar Leijdekkers WOENSDAG 24 FEBRUARI 1993 3 ZIERIKZEE - „U kunt aandringen op uitstel van vaststelling van het plan, maar ik kan u verzekeren dat dat geen effect zal hebben". Dat antwoordde dijkgraaf mevrouw A. P. de Haan op vragen van de hoofdingelanden over het Provinciaal Waterhuis houdingsplan. Het plan bleek bij sommige hoofdin gelanden veel vragen op te roepen. In het Provinciaal Waterhuis houdingsplan wordt aangege ven hoe het toekomstig beleid met betrekking tot waterkwa liteit en waterkwantiteit eruit zou moeten gaan zien. Samen met het streekplan Zeeland en het Zeeuws Milieubeleidsplan vormt het Waterhuishou dingsplan een drie-eenheid van plannen op provinciaal niveau waarin het beleid ten aanzien van de leefomgeving wordt vastgelegd. Als er bijvoorbeeld een plan zou komen voor landinrichting moet dat getoetst worden aan de regels zoals die zijn vastge legd in het Waterhuishoudings plan. Het grond- en oppervlak tewater heeft in verschillende gebieden vaak verschillende functies en ook worden ver schillende eisen gesteld aan de kwaliteit ervan. Aan drinkwa ter en vis- en zwemwater wor den hoge eisen gesteld. Ka- velslo.ten tussen percelen bouwgrond hebben en heel an dere functie en het water van die sloten moet ook aan heel andere eisen voldoen. Al met al is het Waterhuishou dingsplan een behoorlijk inge wikkeld plan, zo stelde ook dijkgraaf mevrouw De Haan in een korte toelichting op het plan. Zij gaf daarbij aan dat er vanuit de Zeeuwse waterschap pen de nodige kritiek is op het plan. Men vindt het plan te ge detailleerd en te ambitieus. ,,De provincie wil teveel maat regelen in te korte tijd", vatte dijkgraaf De Haan de kritiek van de waterschappen samen. Zij voegde daar nog aan toe dat uitvoering van de plannen zeer waarschijnlijk ook een forse lastenstijging voor de burger zal betekenen. .Hoofdingeland mevrouw B. J. Flach-de Geus liet in een eerste reactie op het Waterhuishou dingsplan weten het geheel zeer ingewikkeld te vinden. ,,Ik heb het meerdere keren ge lezen en ik heb geprobeerd het na te vertellen, maar dat is me niet gelukt", aldus mevrouw Flach. ,,Voor mij is het plan van alle kanten onduidelijk. Het is mij niet duidelijk wat nou precies de doelstelling is van het plan". Hoofdingeland B. de Groot liet weten zich te kunnen vinden in de visie van mevrouw Flach. ,,Ik kan dit plan nu eigenlijk niet onder schrijven. Ik zou liever een an dere versie willen", aldus De Groot. Hij kenschetste het plan als 'een eerste stap naar een sprong in het duister'. Ook P. J. van Ast en R. J. van der Wek ken lieten zich in soortgelijke bewoordingen uit. Dijkgraaf De Haan legde uit dat het bij het Waterhuishou dingsplan gaat om het zoeken naar een goede afstemming tussen de verschillende onder delen van het provinciaal wa terbeheer. Zij wees de hoofdin gelanden erop dat ook de Zeeuwse waterschappen de no dige kritiek hebben op het plan. Die kritiek is verwoord in een brief aan gedeputeerde staten van Zeeland. De vraag aan de hoofdingelanden was of zij zich kunnen vinden in de in<- houd van die brief. Uiteinde lijk schaarden de hoofdinge landen zich zonder verdere dis cussie achter de kritiek van de Zeeuwse waterschappen op het Waterhuishoudingsplan. In haar openingswoord ging dijkgraaf De Haan in op de in voering van de Waterschapswet en de gevolgen die dat voor de waterschappen zal hebben. Ook ging zij in op de water schapsverkiezingen die in maart volgend jaar gehouden worden. ,,We zullen er als wa terschappen alles aan doen de ze verkiezingen goed te laten verlopen. We hopen door een goede voorlichting ook een be hoorlijke opkomst te bevorde ren", aldus de dijkgraaf. Zij ging ook in op de plannen voor schaalvergroting cq fu sies. ,,Het bestuur van het Wa terschap Schouwen-Duiveland heeft in het beleidsplan voor de komende jaren al onder kend dat toekomstige ontwik kelingen kunnen noodzaken tot concentratie en heeft zich voor een zo groot mogelijke schaal uitgesproken. De ont wikkelingen gaan steeds snel ler, dat wordt ook door ande ren gezien. Het zou van reali teitszin getuigen om rekening te houden met signalen die daarover worden afgegeven, en als Zeeuwse waterschappen zelf een actuele visie op schaal vergroting te formuleren, en niet alleen maar terug te grij pen op standpunten die jaren geleden zijn ingenomen". GOES - Tuin en Vee 93: Dat is de naam van de mani festatie, die in de voorjaarsvakantie voor de tweede keer wordt gehouden in de grote, overdekte Zeeland hallen in Goes. De beurs is bestemd voor alle grote en kleine groen- en dierenliefhebbers, die zich met dieren, bloemen en planten een stukje levensvreug de in huis en tuin willen halen. De ideeën, tips en adviezen zijn niet alleen bedoeld voor huisdier-eigenaren en venster bank-tuiniers, maar ook voor hobbyisten, grondeigenaren en natuurliefhebbers. Drie dagen en avonden lang kan iedereen die dat wil zich zelf overtuigen van de bijna on begrensde mogelijkheden op dit gebied. In de verwarmde Zeelandhal len zullen de exposanten hun bloemrijke en fleurige hoogstandjes vertonen. In de tuinen wordt een groot assortiment materialen ge bruikt, die harmonisch met el kaar zijn verwerkt. Natuurlijk staan de nieuwste kassen, tuin huisjes en serres in de aange legde modeltuinen. Vooral 's avonds zorgen de tui nen waarin het allernieuwste op het gebied van tuinverlich- ting te zien zal zijn voor sprookjesachtige effekten. In het vee-gedeelte worden alle rundveerassen gepresenteerd welke in Zeeland bedrijfsma tig worden gehouden. Alle melkrassen in zwart- en rood bont zijn aanwezig; van de cha- rolais stier van 1300 kilo tot een mini-koe van het ras Dex ter met een stokmaat van nau welijks één meter. Ieder ras is vertegenwoordigd met een koe en een klein kalfje, dat nog bij de moeder drinkt. Daarnaast zijn er een heleboel kleindieren. Alle soorten kip pen, duiven en konijnenrassen zijn te zien alsook mini-pony's, siereenden en vele andere vo gelsoorten. Ook is er een doorlopende ten toonstelling van bedrijven, die zich hier deze dagen presente ren om de bezoekers te infor meren over veevoeders, ge- zondheidsaspekten in de vee houderij, zuivel, fokkerij, agrarisch onderwijs, mechani satie en rundveeverbetering, zoals K.I. embryo-transplanta tie en veehandel Voor een speciaal tintje zorgen zeker de stands van de geleide hondenvereniging, het Wereld- natuurfonds, en de Dierenbe scherming. De afdeling Noord en Midden-Zeeland van de Die renbescherming promoten een actie over internationaal vee transport. Naast bovenstaande perma nente tentoonstelling, zijn er elke dag demonstraties. Bij voorbeeld van rammen, ooien en lammetjes van meer dan vijftien verschillende schapen- rassen van minischaapjes van veertig centimeter tot aan de grote Jacobschapen. Gedrag- gehoorzaamheid en behendig heidstraining wordt verzorgd door de kynologenclub. Tfevens geven zij een demonstratie fly- ball, een spectaculair hon- denspel. Tuin en Vee 93 wordt gehouden in de Zeelandhallen te Goes op donderdag 25 februari 1993 van 14.00 tot 22.00 uur, vrijdag 26 februari 1993 van 14.00 tot 22.00 uur, zaterdag 27 februari 1993 van 11.00 tot 18.00 uur, zondag 28 februari 1993 gesloten. Bezoekers, die met de auto ko men, kunnen bij de hal parke ren. Borden wijzen iedereen vanaf de diverse invalswegen de weg naar Tuin en Vee '93. De entree-prijs voor beide mani festaties samen is: 7,50 voor volwassenen, 5,00 voor 65- plussers, 2,50 voor kinderen tot 12 jaar. ZIERIKZEE - In een tijd waarin het betalen met de pincode en het gebruik maken van creditcards steeds meer opgang vindtis het opmerkelijk wanneer de uitbaters van een restaurant het besluit nemen om dwars tegen deze tendens in te gaan. Vreemd is het bovendien wanneer zij daar geen en kel commentaar op wensen te geven. Eten kunt u in het restaurant nog wel, maar neem dan wel een ouderwets gevulde beurs mee. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Vanaf 16 februari heeft Assurantie kantoor Van Dijke/Kosten broek uit Zierikzee, een unieke arbeidsongeschiktheidsverzekering (AOV) in haar assortiment. De eerste verzekering die alle pre mies terugbetaalt indien de klant niet arbeidsonge schikt wordt. Dit voordeel komt volledig te gemoet aan het gevoel van de consument dat men jarenlang premie voor niks heeft betaald. Bovendien wordt het unieke voordeel gecombineerd met al le voordelen van een goede ar beidsongeschiktheidsverzeke ring. Zo kan de verzekering volledig op de individuele si tuatie worden afgestemd en is de premie grotendeels fiscaal aftrekbaar. De naam van de nieuwe verzekering is de Premie-Tferug-AOV. De verze keringsmaatschappij met wie assurantiekantoor Van Dij ke/Kostenbroek samenwerkt voor dit produkt is AEGON. Kenmerk Belangrijkste kenmerk van de ze nieuwe arbeidsongeschikt heidsverzekering is de premie- teruggave. Voorbeeld: een 30- jarige man sluit deze verzeke ring. Hij betaalt per jaar 4.000,-premie (de premie is grotendeels aftrekbaar voor de belasting). De verzekering loopt tot bijvoorbeeld zijn 55e jaar. Als hij niet arbeidsonge schikt wordt, ontvangt hij op zijn 55e verjaardag alle betaal de premies terug. In dit voor beeld dus circa 100.000,-. Wordt hij voor z'n 55 jaar wel arbeidsongeschikt, dan ont vangt hij de verzekerde uitke ring als aanvulling op de wet telijke voorzieningen. Hiermee wordt dus voorkomen dat zijn inkomen te veel daalt. De Premie-Tbrug-AOV, de unie ke combinatie van verzekerd zijn tegen het arbeidsonge schiktheidsrisico en de ge ruststellende wetenschap dat je de premie niet voor niets be taald hebt. De verzekering is geschikt voor zowel zelfstandi gen als mensen in loondienst. Ook indien men reeds (ergens anders) een arbeidsongeschikt heidsverzekering heeft kan het oversluiten naar de Premie- Tbrug-AOV zeer interessant zijn. Voor meer informatie en/of ge heel vrijblijvende offerte kunt u contact opnemen met Assu rantiekantoor van Dijke/Kos- tenbroek, telefoon 01110-12605. Nieuwe brochure Zeeland-Waterland 1993 ZIERIKZEE - De kwaliteit van het zwemwater rond om Schouwen-Duiveland is goed en de kwaliteit van het zwemwater in Zeeland is stabiel. Dat blijkt uit de waterkwaliteitskaart die is opgenomen in de bro chure Zeeland-Waterland 1993. Het betreft een gezamenlijke uitgave van de provinciale VVV en het provinciaal be stuur van Zeeland. De kaart heeft dezelfde inkleuring als vorig jaar. dat wil zeggen groen voor klasse 1: geschikt zwem water. Rood voor klasse 2 aan vaardbaarzwemwateren paars voor gebieden waar het niet verantwoord is om te zwem men ook al is de waterkwali teit aanvaardbaar. Dat laatste geldt alleen voor het Kanaal van Gent naar Tbrneuzen waar het vanwege de scheepvaart ge vaarlijk is om te zwemmen. Het gebied langs de oevers van de Westerschelde is aange merkt als klasse 2. De overige Zeeuwse wateren hebben de kwaliteit goed gekregen. Dat gebeurde nadat het zwemwater werd gecontroleerd op bacteri ologische kwaliteit en op hel derheid. De metingen werden verricht door medewerkers van de provinciale directie Milieu en Waterstaat, Rijkswaterstaat en de Zeeuwse waterschappen. Behalve met de uitkomsten van de metingen is rekening gehouden met plaatselijke om standigheden. Evenals vorig jaar worden in de brochure Zeeland-Waterland voorschrif ten en wenken gegeven voor surfen, varen, sportduiken, strandrecreatie en sportvissen. Ook wordt aandacht besteed aan natuurbeschermende maatregelen in de Oosterschel- de en de beperkende recreatie ve mogelijkheden in de directe nabijheid van de Stormvloed kering. De provinciale WV Zeeland geeft in de brochure informatie over de grote wateren zoals Ooster- en Westerschelde, Gre- velingen en Veerse Meer. Zeeland-Waterland wordt ver spreid via de VW-kantoren, hotels, restaurants en het pro vinciaal informatiecentrum in Middelburg. Op initiatief van de STIVA ZIERIKZEE - De Stichting Vakanties voor lichtge- handicapten en ouderen woonachtig in Zeeland of wel STIVA. Zo heet de organisatie die dit jaar een aantal vakantieweken organiseert voor Zeeuwse ou deren en licht-gehandicapten. Het gaat om mensen die er graag eens uit willen, maar dat niet kunnen omdat zij verple ging of begeleiding nodig heb ben. Zij kunnen zich nu aan melden voor een vakantieweek in het recreatiecentrum Bos en Duin te Oostkapelle op Walche ren. Verpleegkundigen en be geleiders zorgen er voor dat de dagelijkse verzorging pro bleemloos verloopt. Het vakantieproject werd en kele jaren geleden voor het eerst opgezet door de Zeeuwse Vrouwenraad. Door verdeling van taken ging het project ver volgens over naar het Provin ciaal Overleggen Samenwer kingsverband Ouderenbonden (POSO). En sinds kort is de or ganisatie van de vakantiewe ken in handen van een eigen stichting; de STIVA. De vakanties zijn zowel be doeld voor mensen met een zichtbare als een onzichtbare handicap. Als voorbeelden noemt de STIVA mensen die een hersenbloeding hebben ge had en nu hulp nodig hebben, bijvoorbeeld bij het aan- en uitkleden. Diabetici (suiker zieken) of mensen met andere diëten. Personen die niet ver van huis kunnen omdat ze moeilijk ter been zijn. Mensen die door de Zonnebloem of Henry Dunant zijn afgewezen omdat hun handicap niet groot genoeg is. En gezonde mensen met een gehandicapte partner die er samen wel eens uit wil len. Eigen hulpmiddelen zoals stokken of driepoten kunnen worden meegenomen naar Bos en Duin. Rolstoelen zijn in het vakantiecentrum aanwezig. Tijdens de vakantie krijgt men een programma voorgescho teld dat onder meer film, voor dracht en bingo- en sjoelavon den omvat. Ook bestaat de mo gelijkheid om vanuit het va kantiecentrum een bustocht te maken. Voor nadere inlichtin gen en aanmeldingen kan men contact opnemen met het va kantiecentrum Bos en Duin, Duinweg 82, 4356 GD Oostka pelle. Het telefoonnummer is 01180-3110. UTRECHT - Met bijna de helft van vijfhonderd door de Con sumentenbond onderzochte bijsluiters van medicijnen is het droevig gesteld. Veel bijsluiters zïjn onvolledig en onbegrijpelijk. Tb kleine let tertjes, rommelige opbouw en vooral veel vaktermen en La tijnse woorden. MONTEVIDEO/DEN HAAG - Het Nederlandse ingenieurs bureau Nedeco is een van de kandidaten voor het verrichten van een voorstudie bij de aan leg van een brug tussen de Ar gentijnse hoofdstad Buenos Ai res en Colonia in Uruguay. De brug komt te liggen over de Rio de la Plata. DREISCHOR - Een aantal ou ders uit Dreischor is bezorgd over de gevaarlijke situatie op de Rotarijdijk tussen Schud- debeurs en Dreischor. Ze willen graag in contact ko men met andere ouders, om er voor te zorgen, dat kinderen in de toekomst veilig naar Zierik zee kunnen fietsen. Voor in lichtingen kan men bellen naar A. van Bentvelzen (01112-1215) en/of N. de Bruine (01112-1797). BRUINISSE - Donderdag 4 maart wordt aan de Dreef 12 in Bruinisse een nieuw post agentschap geopend. Diezelfde dag sluit Postkantoren BV het postkantoor aan de Molen straat. Deze mutaties zijn een gevolg van het nieuwe vestigingsbe leid van Postkantoren BV zoals dat in oktober 1990 is aange kondigd. Het postagentschap wordt gevestigd in Brutoy, winkel in hobbymaterialen, kantoorartikelen en speelgoed van Frans en Henny Niese. Het nieuwe postagentschap is open van 09.00 tot 12.30 uur en van 13.30-17.30 uur. Het postagent schap is op dinsdagmiddag ge sloten en op zaterdag geopend van 09.00 tot 12.00 uur. NOORDGOUWE - Muziekver eniging Con Amore uit Noord- gouwe verzorgt in samenwer king met Toneelvereniging Noordgouwe zaterdag 6 maart een uitvoering in het dorps huis in Noordgouwe. De muziekuitvoering begint om 19.30 uur. De fanfare staat onder leiding van mevrouw Th. M. Kuypers-van Nieuwenho- ven. op het programma van de uitvoering staan werken van De Corff, Gosling Mol en Gre- ty. Drumband De drumband, onder leiding van R. Dikhooff speelt een feestpotpourri. Als derde en laatste wordt het podium be klommen door het blokfluit groepje onder leiding van J. van der Werf. Na de pauze mo gen de tonelisten van Noord gouwe een staaltje van hun kunnen tonen. Zij brengen het toneelstuk Schapen blaten, mensen praten. Het stuk speelt zich af in een klein dorpje, om precies te zijn in een schoon heidssalon. beeld nummer 53 of naar de F voor zoon Frits. Een week voor de herdenking heeft Adri de laatste hand er aan gelegd. De geletterde exemplaren A en B heeft hij opgestuurd aan Frank en Ma rianne Carmiggelt, die als je de bedankjes leest, echte kinde ren van hun vader zijn. Aanleiding Op de vraag of hij nu alles ver teld heeft zegt hij: ,,Dat kan ik niet, je raakt er niet over uitge praat, maar als mensen behoef te hebben wat meer te weten te komen kunnen zij me altijd be reiken onder nummer 01114- 3086. Tbt slot citeert hij het laatste stukje van het verhaal wat aanleiding is geweest tot het uitgeven van zijn boek: ,,Kijk eens!" roept de jongen met de rode wangen. We rijden langs een troep soldaten, die zand in zakjes aan het schep pen zijn. ,,Da's voor ons," zegt de vrouw met de groene shawl. Haar stem klinkt ontroerd. Al le mensen in de bus draaien zich om en beginnen te wuiven. Verbaasd kijken de soldaten ons na. ,,Ze doen veel voor ons, hoor," zegt de jonge vrouw ern stig. Haarman naast me knikt. ,,Maar Schouwen-Duiveland laten ze gaan," zegt hij zonder een spoor van kritiek. „Dat komt nooit weer droog. Da's veel te duur voor de regering." Advertentie Voor al uw reparaties aan rddio-TV-video BRUINISSE - Brinkman Woontextiel uit Bruinisse heeft drie meisjesteams van volleybalvereniging Kwiek nieuwe shirts geschonken. De gelukkigen zijn meisjes A, B en C. Respectievelijk vijfde, eerste en tweede in de Nevobo-competitie. Naast deze gift bestaat het driejarig sponsorcontract uit het finan cieel ondersteunen van de jeugdactiviteiten van de vereniging. Meisjes A, boven v.l.n.r.: A. Brinkman, Jacqueline van Velzen, Carolien Huizer, Inge Lagendijk. Onder v.l.n.r.: Cindy van Gilst, Elma Knop, Marleen van de Berge. Afwezig wegens ziekte: Ma rieke en Jolien van de Graaff en Patricia Bal. (Foto: Jaap Jon ker). Meisje B, staand v.l.n.r.: Kim de Oude, Monique Andeweg, Marti- ne Ruitenbeek, A. Brinkman. Zittend v.l.n.r.: Louise Vleugel, Marloes Deering, Maartje Wehrmeyer, Carolien Jonker, Janneke Verschoor. (Foto: Jaap Jonker). Ook voor een bijzondere CD St. Domusstraat 79 Zierikzee, 01110-13348 Meisjes C, staand v.l.n.r: Janita van Donge, Conny Lagendijk, Arista van Kooten, Eline van der Doe. Zittend v.l.n.r.: Cynthia Deurloo, Jacqueline van Popering, A. Brinkman en coach Lide wij Vleugel. Afwezig: Ilona Dekkeren Maria van de Berg. (Foto: Jaap Jonker). VLISSINGEN - Boekhandel De Ruiter in Vlissingen mag zich met een officiële vestiging in het hoofdge bouw van de Hogeschool Zeeland een echte HZ- boekhandel noemen. Op maandag 1 maart wordt met een 'open huis' de nieuwe, zestig vierkante me ter grote, verkoopruimte in het gebouw aan de Edi- sonweg 4 in gebruik genomen. Reeds lang bestaan er informe le relaties tussen de hogeschool en boekhandel De Ruiter. Voor dat er sprake was van een hoge school leverde De Ruiter al boeken en diktaten aan het toenmalige samenwerkings verband tussen HTS en HEAO, alsook aan het Maritiem Insti tuut De Ruyter. Ongeschikt Die relatie was zichtbaar in een vestiging in een noodge bouw op het terrein van wat nu de hogeschool is. Die ruimte was echter ongeschikt voor een permanente openstelling en de accommodatie leende er zich niet voor om als echte boek handel te fungeren. Op gezette tijden waren de studenten er in de gelegenheid hun studieboe ken en diktaten te bestellen of af te halen. Nu is er echter een min of meer compleet boekhandelsassorti ment in de hogeschool aanwe zig. Uiteraard wordt er als van ouds HZ-kenni s verkocht, maar daarnaast tevens algeme ne vakliteratuur, populaire boeken, kranten en opiniebla den, voorts de gebruikelijke kantoorartikelen. De openstelling van deze offi ciële HZ-Boekhandcl is als re sultaat van de in lange jaren opgebouwde goede samenwer king een mijlpaal, die door bei de partijen als belangrijk wordt beschouwd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3