Verwoed Carmiggelt-verzamelaar heeft collectie nog niet compleet r uw mm ~j Fitness Aerobiclijn ZIERIKZEESCHE 1 NIEUWSBODE Leerlingen maken kennis met voorbereidend beroepsonderwijs NU BINNEN DEURLOO ,,Je raakt er niet over uitgepraat" FOTO VERSCHOORE Rommelmarkt Rode Kruis in Bruinisse dé krant van schouwen-duiveland! Open dag Scholengemeenschap Schouwen-Duiveland mensen die de ramp van nabij meemaakten tot uitdrukking bracht. Journalist Zelf was ik destijds tien jaar oud en de zin die Simon Car- miggelt opgeschreven heeft ligt me nog vers in het geheu gen. Het was in die eerste da gen een veelgehoorde uitla ting. Het is niet met zekerheid te zeggen dat Carmiggelt daad werkelijk in Zeeland geweest is maar voor mij staat dat vast. Als je leest hoe hij de ravage, van met name Hotel Smalheer in Zierikzee beschrijft, en hoe hij die zin „Duiveland komt nooit weer droog" in de titel van zijn verhaal verweven heeft, dan staat het voor mij als een paal boven water dat hij kort na de ramp echt in Zie rikzee geweest is en dat is ei genlijk ook niet zo verwonder lijk als je bedenkt dat Carmig gelt in eerste instantie journa list was. Op de vraag wat hem zo aan trekt in de werken van Simon Carmiggelt antwoordt hij dat zijn manier van schrijven hem erg pakt en dat vooral zijn beeldspraken hem aanspreken. Dat hij niet alleen waarde hecht aan het 'hebben' van het materiaal, maar er heel inten sief mee bezig is, is te merken aan het feit dat hij tijdens ons gesprek meerdere keren, uit het hoofd stukjes en beeldspra ken van Carmiggelt citeert. Hij is vijf jaar geleden begon nen met zijn verzameling. Op 30 november 1987 overleed Si mon Carmiggelt en toen hij in december van dat jaar, samen met zijn vrouw, in een antiqua riaat schuin tegenover de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg een boekje kocht stond zijn besluit vast. Hij wilde al les wat Carmiggelt ooit ge schreven had verzamelen. Hij dacht binnen de kortste tijd zijn verzameling compleetste" hebben, maar dat was, zoals hij zelf zegt, een naïeve gedachte. „Ik had er werkelijk geen idee van wat hij allemaal geschre ven had, totdat ik in het bezit kwam van de door Ruud Broens samengestelde biblio grafie," aldus Leijdekkers, Verzamelaars Hij kwam in contact met ande re, eveneens verwoede verza melaars, vrienden van Carmig gelt genaamd, en rolde van het een in het ander. Zo ging hij bijvoorbeeld naar de Steeg in Gelderland waar in 1990 een standbeeld van Tiny en Simon Carmiggelt onthuld werd. De Steeg was het plaatsje waar Carmiggelt jarenlang met zijn gezin korte vakanties hield. Naar aanleiding hiervan heeft Adri het boekje Carmiggelts op Steeg uitgegeven, geïl lustreerd met foto's van de ont hulling van het standbeeld. In het jaar daarna, 1991, ging hij naar Den Haag waar op de plek waar het geboortehuis van Simon Carmiggelt heeft gestaan, een plaquette werd onthuld. Bij deze gelegenheid maakte hij kennis met zoon Frank en dochter Marianne Carmiggelt. In het najaar van 1991 hoorde hij dat er een schip naar Car miggelt was vernoemd. Via het boekje Speciaal voor ons, een abonnementsuitgave van de Vrienden van Carmiggelt, werd gevraagd of iemand voor een goede foto hiervan kon zor gen en Adri ging naar Amster dam om een kijkje te nemen. Hij kreeg te horen dat de Si mon Carmiggelt als museum boot in Utrecht dienst zou gaan doen en dus zorgde hij ervoor dat de Vrienden van Carmig gelt deze reis mee konden ma ken. Ze moesten er lang op wachten maar in augustus 1992 was het zover. Daar de Simon Carmiggelt eigenlijk iets te groot was voor de grachten van Utrecht doet zij momenteel weer dienst als museumboot in Amsterdam bij rederij Lovers. Deze rederij heeft meerdere bo ten. Je koopt een dagkaart en je wordt een hele dag per boot van museum naar museum ge bracht. Favoriete bezigheden Tentoonstellingen en musea be- zoëkëhls een van Adri'Leijdek kers' favoriete bezigheden en toen Ronald Rijks van de Zeeuwse Bibliotheek hem ruim een jaar geleden voorstel de eens een Carmiggelt-exposi- tie te maken met materiaal uit zijn privé-collectie reageerde hij enthousiast. Hij benaderde Peter van Straaten met het ver zoek om zijn tekeningen van Simon Carmiggelt te mogen gebruiken ter illustratie van de tentoonstèllingsgids en kreeg daar ook toestemming voor. „De Zeeuwse Bibliotheek heeft er heel veel werk van ge maakt," aldus Adri, „het zag er schitterend uit." Ingelijste fo to's en illustraties, negentien vitrines waarin zijn collectie werd uitgestald, alles voorzien van titel, druk en uitgave- datum. De tentoonstelling werd ge opend op 30 november 1992, de dag waarop Carmiggelt vijf jaar daarvoor overleed en duurde tot 9 januari 1993. Adri maakt een voorzichtige schat ting als hij zegt dat er een klei ne 1000 mensen de tentoonstel ling heeft bezocht. Hij werd zelfs benaderd door een lerares Nederlands die toestemming vroeg om het eerder genoemde verhaal te mogen gebruiken als aanvulling op het project Herdenking Watersnoodramp, waar men op dat ogenblik op school mee bezig was. Uiter aard had Adri hier geen be zwaar- tegen; tenslotte waren de verhalen van Simon Car miggelt ook in schoolboeken te vinden. Glimlachend vertelt hij dat Carmiggelt ooit eens in een in terview gezegd heeft medelij den met de kinderen te hebben, omdat ze uit moesten leggen wat hij met bepaalde stukjes tekst bedoelde, terwijl er vol gens hem geen achterliggende bedoeling in zijn verhalen stak. Nee, het waren aan de realiteit onderhevige verhaal tjes die hij schreef. Stukjes uit het dagelijkse leven, ontstaan door observatie of op aangeven van mensen die hem hun bele venissen opstuurden. Wens Al die tijd is Adri ook nog met andere dingen bezig geweest. Zo liet hij een boekje drukken met daarin vier door Nico Scheepmaker geschreven ge dichten over Simon Carmig gelt. Hij stuurde ze als nieuw jaars v/ens naar goede vrienden en bekenden. Een wens die ze ker door zijn medeverzame laars hogelijk werd gewaar deerd. Op de vraag hoeveel verhalen en kronkels Carmiggelt wel niet geschreven heeft ant woordt hij: „Dat zijn er zeker zo'n 10.000. Ik heb ze nog lang niet allemaal gelezen, maar al wel een heleboel. Ik heb mijn verzameling inmiddels van 1946 tot 1959 compleet. In mei 1991 kocht ik een doos vol kronkels in een atiquariaat in Amsterdam. Deze kronkels, in totaal 5000, waren allemaal uit het Parool geknipt en toen ik in de doos aan het snuffelen was, kwam ik een paar kron kels tegen die over de Waters noodramp gingen." Op dat moment begon zijn wens om een boekje uit te ge ven vastere vormen aan te ne men. Hij nam contact op met zijn „club" om te weten te ko men of er nog meer materiaal voorhanden was betreffende de Watersnoodramp en al snel had hij twee verhalen en zes kron kels bij elkaar en dacht: „Als ik iets wil, moet ik het nu doen!" Toestemming Daarna volgden de voorberei dingen elkaar snel op. Hij vroeg toestemming aan de fa milie Carmiggelt om deze ver halen uit te mogen geven en op 14 september 1991 kreeg hij de ze. Op 15 september ging hij aan de slag. Hij benaderde Drukpunt in Zierikzee, welke firma bereid was evenals de twee vorige keren, het boekje te drukken. Adri wilde er in to taal honderd laten drukken en deze onderverdelen in gelétter de en genummerde exempla ren. De geletterde exemplaren A t/m Z waren de luxe uitgave, verpakt in een schitterende zelfgemaakte houten cassette, afgewerkt met een zachtblauw- wit gemarmerd papier, wat in een eerste oogopslag aan rol lende golven doet denken. Als extra bij de luxe uitgave zitten een ets gemaakt door Saskia Eggink en twee foto's van een onder water gelopen, huis in de buurt van Nieuwerkerk waar op zich een gezin van zes perso nen in die bange dagen staande wist te houden. Het jongste meisje, toen acht jaar, is later zijn vrouw geworden. -Van de geletterde exemplaren heeft hij er geen een meer over. Binnen anderhalve week wa ren deze uitverkocht. De laatsten zijn gekocht door de Zeeuwse Bibliotheek en het Streekarchivariaat in Zierik zee. De genummerde exempla ren, welke van 27 tot 100 lopen gaan grif van de hand aan bi bliofielen en verzamelaars. Hiervan heeft hij er nog enkele over. Echte verzamelaars vra gen ook specifiek naar bijvoor- vervolg pagina 3 NIEUWSBODE EXTRA WINTERSPORT-SPECIALIST ZErtTRdSPORT WOENSDAG 24 FEBRUARI 1993 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN DUIVELAND NIEUWERKERK - „Duiveland komt nooit weer droog. Da's veel te duur voor de regering!" Met deze twee zinnen eindigt het verhaaltje van Simon Carmiggelt: „Een autobus vol Zeeuwen rijdt naar de veiligheid, heel het eiland is weg hoor, Duiveland komt nooit weer droog." Dit verhaal schreef hij kort na de ramp en is tot voor kort, nooit eerder gepubliceerd. „Een verhaal, dat zo'n kleine vijf jaar opgeborgen heeft gelegen tussen mijn verzameling verhalen en kronkels van Simon Carmiggelt, en waarvan ik zeker wist dat ik het eens uit wilde geven." Aan het woord is Adri M. Leij dekkers uit Nieuwerkerk, ver woed verzamelaar van alles wat met Carmiggelt te maken heeft. Ja zegt hij, dit verhaal wilde ik eens uitgeven en voor mij stond de titel van het boek je al lang van tevoren vast. Duiveland komt nooit weer droog, een door Carmiggelt zelf geschreven tekst die de on macht en radeloosheid van De keer Adri M. Leijdekkers is heel intensief bezig met het verzamelen van de werken van Carmiggelt. (Foto: Joop van Houdt). Klaar terwijl u winkelt! fotografie *video foto's in 1 uur klaar ZIERIKZEE - DAM 5 - TELEFOON 01110-127% BRUINISSE - Zaterdag 27 fe bruari houdt de Rode Kruis af deling Bruinisse een grote ba- zar/rommelmarkt in het ver enigingsgebouw aan de Deestraat. De verkoping duurt van 's morgens tien uur tot 's avonds negen uur. De hele dag zal het vereni gingsgebouw bruisen van acti viteiten. Er is van alles te koop zoals ouderwetse oliebollen, vers gebakken vis (zolang de voorraad strekt), koffie met ca ke en limonade. Het Rad van Avontuur zal regelmatig draai en en verder vindt u er een schiettent, lolliebord, grabbel ton, pereboom, sjoelbak, touwtjetrek, reuzenspiraal en nog veel meer aardigheden. Tb- vens zullen de dames van de Welfare leuke zelfgemaakte ar tikelen presenteren. Boven dien is er een cadeaushop waar allerlei exclusieve snufjes wor den aangeboden. Een aantal kinderen zal op zaterdag in Bruinisse de oliebollen van huisje tot deurtje te koop aan bieden. Het nettoresultaat van de bazar wordt ter versteviging van de afdelingskas aange wend. Advertentie Advertentie Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- I Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46.— jaarabonnement 183,— jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw j bank-/gironummer vermelden: 2; Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. i OQ Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. bij de vaktheorie als bij de elektrotechniek en mechani sche techniek. De nieuwe leerlingen van de school leren in de eerste klas om te gaan met de computer en het besturingssysteem MS- DOS. Daarna volgt een aantal lessen over tekstverwerking, bestandsprogramma's en re kenbladen. De lessen worden afgewisseld met programma's over het verkeer, het beheren van een boerderij en het bewa ken van de waterkwaliteit in een polder. Tijdens de open dag kunnen de leerlingen kennis maken met een aantal programma's. Zo is het mogelijk om via de compu ter tot een beroepskeuze te ko men. Hiervoor stelt de compu ter 130 keer de vraag „wat doe je het liefst", waarbij de leer ling steeds de keuze heeft uit twee mogelijkheden. Na alle vragen beantwoord te hebben geeft de computer een advies over de beroepskeuze. Tevens is het mogelijk om via een Fietsplan-programma de leer lingen te leren hoe ze zich moe ten gedragen in het verkeer. Wonderen Bij natuurkundeprakticum maken de leerlingen van groep acht van de basisschool tijdens de open dag kennis met de wonderen van de natuur. Zelfs water laten branden behoort tot de mogelijkheden. Hier voor moet echter wel natrium aan het water worden toege voegd. Een gevaarlijke proef dus, maar de leerlingen leren bij het practicum tevens hoe ze met gevaar om moeten gaan. Naast deze theorievakken krij gen de leerlingen in de eerste klas nog Nederlands, Engels, Duits, Wiskunde, Biologie, Scheikunde, Aardrijkskunde en Geschiedenis/Staatsinrich ting. In tegenstelling tot de ho gere leerjaren kent het eerste leerjaar hierbij geen indeling in verschillende niveaus. De technische vakken zijn on der te verdelen in mechanische techniek, elektrotechniek en consumptieve techniek. In de eerste klas wordt echter begon nen met Algemene techniek. Dit vak is onderverdeeld in de vakken Techniek en Verzor ging. Bij Tfechniek komen al lerlei technieken aan de orde. Zoals bijvoorbeeld metaalbe werking, houtbewerking en elektrotechniek. De leerlingen leren om te gaan met verschil lende materialen en gereed schappen. Dit vergemakke lijkt de keus in het tweede jaar. Verzorging is een richting met bijzonder veel mogelijkheden. Algemene techniek Verzorging is bedoeld om kennis te maken met de verzorging in zowel praktische als theoretische zin. Het leren van basistechnieken voor de bakkerij en keuken maakt deel uit van dit vak. Bij het onderdeel gezondheidskun- de staat vooral voeding, ge zondheid en het menselijk li chaam centraal. Bij de theorie draait het vooral om de zorg voor jezelf, het gezin en de sa menleving. Creatief Naast het vak Algemene tech niek krijgen de leerlingen in het eerste jaar ook Beeldende vorming. In de tekenles, bij handvaardigheid en muziek kunnen ze laten zien en horen hoe creatief ze zijn. Wanneer leerlingen in de derde klas ver der gaan in de verzorgende richting kunnen ze in de vierde klas ook examen doen in teke nen of handvaardigheid. Naast een van deze twee vakken krij gen ze dan tevens onderwijs in de kunstgeschiedenis. Bij dit vak leren ze zaken als stijl en vorm. Tijdens de open dag konden de toekomstige leerlingen ook een kijkje nemen op de afdelin gen elektrotechniek, mechani sche techniek, bouwtechniek en consumptieve techniek. Op de afdelingen toonden de leer lingen van de hogere leerjaren waartoe ze in staat zijn. Diver se staaltjes van fraaie techniek waren er te bewonderen, die overigens ook in opdracht van bedrijven, speeltuinen en par ticulieren vervaardigd worden. Aan het einde van de rondlei ding kregen alle kinderen in de hal van de school iets te drin ken, hetgeen ze zich allemaal goed lieten smaken. Met een button en een ervaring rijker gingen ze tenslotte naar huis. ZIERIKZEE -Ongeveer 150 leerlingen van het basisonderwijs maakten woens dag 17 februari van de gelegenheid gebruik om een kijkje te nemen binnen de muren van de Scholengemeenschap Schouwen-Duiveland, die deze dag een Open Dag hield, 's Middags voor de leerlingen van het basisonderwijs, 's avonds voor de overige belangstellenden. De Scholengemeenschap Schouwen-Duiveland (SGSD) is een school met opleidingen voor technische en dienstverle nende beroepen. De school biedt de basisvorming vanaf het derde leerjaar gecombi neerd met voorbereidend be- roepsonderwijs(vbo). Deze mo gelijkheid heet combinatieva riant. Alleen scholen met één of meer vbo-opleidingen mo gen van deze mogelijkheid ge bruik maken. Het vbo-onder- wijs geldt als dé voorbereiding op Middelbaar Beroepsonder wijs en Leerlingwezen. Informatica De computerafdeling van de school neemt een belangrijke plaats in bij het onderwijs van de SGSD. Niet alleen omdat hier de schoolkrant wordt ge maakt, maar met name omdat de computer een niet meer weg te denken hulpmiddel is bij de praktische vakken. Volgens de heer RG. Verschure, adjunct- directeur van de SGSD is de computer zowel noodzakelijk De leerlingen van groep acht van de basisschool luisteren aandachtig naar de uitleg van de heer J. G. Dikhooff, leraar mechanische techniek. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1