Werkgevers komen met alternatief plan versoepeling vestigingseisen Agrarische vrouwen Boeren maken kans op extra geld Mening Sgreccia niet Vaticaans standpunt Grootwinkelbedrijven bereid tot reparatie van de wao Bergingsploeg Smit Tak naar Nordfrakt In minder branches diploma niet noodzakelijk Forse storm schade aan duinen Brandstich ter aangehouden ig ne& ea/r ppoeceuek) vera/v 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervola van paq. 1 ren Kontakt tonen de initia tiefneemsters zich optimistisch over de kans van slagen. „We draaien op proef tot sep tember. Dan wordt een bestuur gekozen en vanaf januari 1994 kan men officieel lid worden van de vrouwengroep". Om al le jonge agrarische vrouwen op Schouwen-Duiveland daartoe in de gelegenheid te stellen, worden voor elke bijeenkomst uitnodigingen gestuurd aan vrouwen die staan geregi streerd als lid van de Platte lands Jongeren Zuid of de Christelijke Plattelands Jon geren. „Verder schrijven we al le vrouwen aan die daarvan geen lid zijn, maar die we wel kennen. We hopen dat alle an deren het in de krant lezen en komen wanneer ze belangstel ling hebben". De eerst'volgende bijeenkomst is op maandag 22 maart en gaat over inbraak-preventie. „We hebben iemand van de politie uitgenodigd omdat uit de en quête bleek dat men ook is geïnteresseerd in de veiligheid in en om het bedrijf". Het zijn dus vooral educatieve avonden die worden gehouden. „We gaan ook bedrijfsbezoeken or ganiseren. Bij een fresiakwe ker, een fruitbedrijf en een mini-camping. Om te zien wat er allemaal komt kijken bij het werk dat vrouwen daar doen. Want het meest belangrijke is het onderling uitwisselen van ervaringen, het sociale con tact". De bijeenkomst op maandag 22 maart wordt weer gehouden in café-restaurant Van der Weijde in Noordgouwe en begint om 20.00 uur. Bij verplaatsing voor natuur DEN HAAG - Boeren die bereid zijn hun bedrijf te verplaatsen om plaats te maken voor bijvoorbeeld natuurontwikkelingsprojecten kunnen onder be paalde voorwaarden een toeslag krijgen op de prijs van hun grond. De toeslag bedraagt tien procent van de agrarische waarde van de grond. Het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij weet niet hoeveel boeren van de re geling gebruik kunnen maken. Dat is mede afhankelijk van projecten die in uitvoering worden genomen. De toeslag moet volgens het ministerie worden gezien als een tege moetkoming in bijkomende kosten van verplaatsing zoals overdrachtsbelasting en ver huiskosten. Voor de opstallen krijgen boeren die hun bedrijf verplaatsen een prijs die met inschakeling van onafhankelij ke taxateurs wordt vastge steld. Vrijwillig De boer moet zijn grónd vrij willig verkopen aan het Bu reau beheer Landbouwgronden van het ministerie. Het minis terie hoopt met de regeling sneller grond te kunnen ver werven voor het inrichten van natuurreservaten, groenprojec ten in de Randstad en bepaalde landinrichtingsprojecten. Zij hoopt dat dank zij de regeling meer dan tot nu toe bedrijven in hun geheel kunnen worden gekocht. Staatssecretaris Gabor had de regeling twee jaar geleden bij het verschijnen van zijn Nota grondverwerving al aangekon digd. Van een toen eveneens aangekondigde regeling om een boer die zijn bedrijf beëin digt onder bepaalde voorwaar den een vergoeding te geven is de bewindsman nu teruggeko men. Bij het besluit tot be drijfsbeëindiging speelt het al of niet kunnen krijgen van sub sidie nauwelijks een rol, meent de staatssecretaris. Pauselijke nuntius over uitspraak euthanasie DEN HAAG - De uitspraken van de Hoge Curie prelaat mgr. Elio Sgreccia dat de Nederlandse euthanasie-wetgeving te vergelijken is met de prak tijken in Hitler-Duitsland, geven niet het officiële standpunt van het Vaticaan weer. Dat heeft de pauselijke nunti us in Nederland, aartsbisschop Henri Lemaïtre, maandag tij dens een gesprek met minister Kooijmans van buitenlandse zaken verklaard, aldus een woordvoerster van het departe ment. De diplomatieke vertegen woordiger van de Heilige Stoel was door Kooijmans op het matje geroepen naar aanlei ding van de uitspraken van mgr. Sgreccia, die secretaris is van de Pauselijke Raad voor het gezin. Deze zei donderdag voor Radio Vaticaan dat Neder land „nu alle levens gaat beëin digen die economische niet meer van nut zijn voor de maatschappij". Net als in Hitler-Duitsland worden men senlevens vernietigd die in een bepaald type maatschappij niet meer functioneren, aldus de Curie-prelaat toen. Kooij mans heeft aan aartsbisschop Lemaïtre het ongenoegen van de Nederlandse regering over deze uitlatingen duidelijk ge maakt. Deze doen geen recht aan de inhoud van de Neder landse euthanasie-wetgeving, zo heeft de bewindsman de pauselijke gezant voorgehou den. Deze heeft toegezegd de opvatting van de Nederlandse regering aan het Vaticaan te zullen overbrengen. Lemaïtre heeft tegenover minister Kooij mans voorts verklaard dat mgr. Sgreccia heeft gesproken als bio-ethisch expert, aldus de woordvoerster van het departe ment. Afgelopen vrijdag heeft premier Lubbers zich erg kwaad gemaakt over de uitla tingen van mgr. Sgreccia. Ook heeft kardinaal Simonis zich van de uitspraken gedistan tieerd. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 24 februari 05.15 169 11.20 -160 17.35 170 23.25 -134 25 februari 05.45 168 11.55 -158 18.05 165 23.55 -133 ROOMPOT BUITEN 24 februari 03.35 178 09.55 -159 15.55 181 22.00 -132 25 februari 04.05 178 10.25 -156 16.25 176 22.30 -131 BRUINISSE 24 februari 05.35 178 11.20 -170 17.55 180 23.30 - 144 25 februari 06.00 176 11.55 -167 18.20 174 WEMELDINGE 24 februari 05.20 176 11.20 -166 17.40 178 23.25 -140 25 februari 05.50 175 11.50 -164 18.10 173 23.55 -139 Doodtij: 3 maart Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG - De gezamenlijke werkgevers hebben een eigen plan gemaakt voor versoepeling van de vestigingseisen aan ondernemers. Ze vinden dat het plan van minister Andriessen van economische zaken, de zogeheten contourennota, veel te ver gaat. De Raad van de Centrale Ondernemingsorganisaties (RCO) volgt in het plan, dat is gezonden naar de vaste Kamercommissie voor Economi sche Zaken, wel de lijn van de minister, maar komt uit op veel minder branches waarvoor helemaal geen diploma meer nodig zal zijn. De RCO vindt dat de minister de gezamenlijke werkgevers onvoldoende is tegemoetgeko men, toen hij zijn plannen in december bijstelde. Waar schijnlijk al volgende maand zullen ze tijdens een monde ling overleg met de Kamercom missie hun alternatieve plan toelichten. t Controles VNO, NCW, KNOV en NCOV houden vast aan de huidige strafrechtelijke handhaving met controles door de ECD in plaats van de privaatrechtelij ke handhaving (ondernemers moeten zelf naar de rechter stappen) die Andriessen voor ogen staat. Ook is de RCO bang dat de minister uit zal ko men op een te laag aantal les uren dat nodig zal zijn om di ploma's te behalen. De onder nemers willen ook niet de ei sen aan vakbekwaamheid loslaten bij bakkers, slagers en installatiebedrijven. De minis ter is van mening dat de waren wet en de wet op de produk- taansprakelijkheid de consu ment al veel waarborgen geven rond hygiëne en veiligheid. Mi nister Andriessen vindt dat in 86 branches de diploma's hele maal afgeschaft kunnen wor den. De organisaties van on dernemers willen veel minder snijden in het aantal branches waar zelfs geen eisen zullen worden gesteld aan algemene ondernemingsvaardigheden (vergelijkbaar met het mid denstandsdiploma). Zij som men 22 branches op waar zulke eisen wel moeten gelden. De minister komt uit op vier zogeheten clusters, groepen van branches, waar behalve ei sen aan algemene onderne mingsvaardigheden ook eisen aan bedrijfstechniek worden gesteld. De RCO komt uit Op zeven clusters. Daarnaast komt de RCO ook nog uit op drie branches waar eisen moeten gelden met betrekking tot vak techniek: het brood- en banket bakkersbedrijf, het elektro technisch installatiebedrijf en het slagers-, poeliers- en visver- werkingsbedrijf. De RCO vindt dat in het vestigingsbe leid gewaarborgd moet worden dat ook zorgvuldig wordt om gegaan met het milieu en met het welzijn van het dier. Er moet nog een pakket algemene ondernemingsvaardigheden worden vastgesteld. De geza menlijke werkgevers vinden dat hierop niet vooruit moet worden gelopen met betrek king tot het vaststellen van het benodigde aantal lesuren. Ook ten aanzien van bedrijfs- en vaktechniek moet de invulling van het lesprogramma worden afgemeten aan een beroepspro fiel. Branche-organisaties moeten dat pakket van eisen opstellen en „het oplei dingstraject uitzetten." Ook vindt de RCO dat „uiterste te rughoudendheid" gepast is met het verlenen van onthef fing voor de eisen. De onderne mersorganisaties zijn het dan ook niet eens met de ruimere mogelijkheid hiertoe die de minister wil gaan geven op ba sis van het aantal ervaringsja- ren in een branche. ALKMAAR - De storm van het weekeinde heeft tussen IJmui- den en Den Helder gemiddeld drie tot zes meter duin weg geslagen. Bij Petten en Bergen aan Zee heeft het water de duinvoet zelfs tien meter ach teruit gedrongen. Dat blijkt uit een inventarisatie die het Hoogheemraadschap Noord hollands Noorderkwartier in Alkmaar maandag heeft ver richt. Volgens woordvoerder P. van der Heide van het Hoogheem raadschap heeft het opge zweepte water langs de hele Noordhollandse kust, maar met name bij Bergen aan Zee en Petten metershoge steile wanden aan de zeekant van de duinen veroorzaakt. Veel strandafgangen zijn daardoor niet of nauwelijks begaanbaar. Het Hoogheemraadschap acht de afslag fors maar niet zorg wekkend. Ook bij de enkele, inmiddels uiterst smalle dui nenrij bij Callantsoog is de vei ligheid volgens hem nog niet in het geding. Een onlangs aange brachte zandsuppletie nabij Den Helder is nauwelijks aan getast en heeft de duinen daar goed beschermd. Bij Egmond aan Zee, Bergen aan Zee en Schoorl is een twee jaar oude zandopspuiting echter groten deels in zee verdwenen. De stormen in december en janua ri hadden deze suppletie al fors aangetast. Het Hoogheemraad schap verwerkt de komende weken alle metingen. Op grond van deze gegevens kan Rijks waterstaat minister Maij van verkeer en waterstaat extra maatregelen voorstellen. DEN HAAG - De politie in Den Haag heeft een 22-jarige Hage naar aangehouden die ervan verdacht wordt vorige week in het centrum van Den Haag brand te hebben gesticht. Door de brand werd voor vier mil joen gulden schade aangericht. Drie panden in de Vla mingstraat en aan de Grote Markt werden nagenoeg geheel verwoest. De man had kort voor de brand bij een nabij ge legen benzinestation een jerry can met benzine gekocht. De transactie werd op video opge nomen, waardoor de man is op gespoord. De verdachte ont kent. UTRECHT - Werknemers van enkele belangrijke grootwinkelbedrijven hoeven zich niet al te veel zorgen te maken over de hoogte van hun eventuele toekomsti ge arbeidsongeschiktheidsuitkering. Ahold (onder meer Albert Heijn, Etos en Gall en Gall) studeert op mogelijkheden voor collectief herstel van de kabinet- singrepen in de wao. En ook de warenhuisketen Vroom en Dreesmann is volgens een woordvoerder „bereid mee te denken in de richting van collectief herstel". Bij KBB (Bijenkorf, Hema) geldt al een regeling. Ahold heeft aan diverse verze keringsmaatschappijen een of ferte gevraagd voor een rege ling die aanvullingen biedt op de toekoipstige -sterk verlaagde- arbeidsongeschik- theidsuitkeringen. Het zou een verzekering moeten zijn voor alle circa 50.000 werknemers van het Ahold-concern in Ne derland, die onder verschillen de collectieve arbéidsovereen- komsten vallen. Offertes Bij Vroom en Dreesmann wordt alleen gesproken over een aanvullingsregeling voor de 16.000 V en D-werknemers. Volgens een woordvoerder is het niet de bedoeling dat er één regeling komt voor het voltalli ge Vendex-personeel (het moe derbedrijf van V en D). De V en D-directie heeft evenals Ahold offertes gevraagd aan verzeke ringsmaatschappijen. ,,Die zullen op ons verzoek een aan tal mogelijke opties doorreke nen," aldus de woprdvoerder. Hoe de regelingen er uiteinde lijk uit zullen zien valt niet te voorspellen. Maar met hun be reidheid collectieve verzeke ringen af te sluiten tonen de grootwinkelbedrijven zich een stuk meegaander dan bij voor beeld de werkgevers in de bouw en de metaalindustrie. Die hebben tot nu toe gewei gerd mee te werken aan de eis van de vakbonden tot collectief herstel van het zogenoeipde wao-gat; het verschil tussen de nieuwe arbeidsongeschik theidsuitkeringen en 70 pro cent van het laatst verdiende salaris (het oude wao-niveau). Ook de centrale werkgeversor ganisaties VNO en NCW ver zetten zich tegen collectieve re gelingen. Voorop staat bij V en D en Ahold echter wel dat werknemers de aanvullingsre gelingen zelf financieren. Dat hoeft niet direct ten koste te gaan van de lonen. Denkbaar is bijvoorbeeld dat de uitkerin gen in het eerste jaar van de ar beidsongeschiktheid (het Ziek tewetjaar) niet langer tot 100 procent van het salaris worden aangevuld. Ook kan geld vrij komen door daling van de wao- premie of doof verlaging van het ziekteverzuim, waardoor de Ziektewet-premie omlaag kan. De regeling bij KBB da teert al van vorig jaar. Tben kwamen werkgever en vakbon den overeen dat eventuele in grepen in de wao zouden wor den hersteld. Besparingen als gevolg van de verlaging van de wao-premie zijn in een speciale pot gegaan. KBB heeft toege zegd dat ook werkgeversgeld kan worden gefourneerd als dat niet voldoende mocht blij ken. Werkzaamheden nemen zes weken in beslag EGMOND - Het Rotterdamse bergingsbedrijf Smit Tak heeft maandag een eerste bergingsploeg gezon den naar het gezonken Noorse vrachtschip Nord frakt. Het team moet de komende dagen voorberei dingen treffen voor het bergen van de ladingen lood- poeder en dieselolie in en rondom het schip en van het wrak zelf. Dat heeft woordvoerder D. Kaake- been van Smit Tak meegedeeld. De technici die bij hun werk zaamheden gebruik maken van het speciaal ingerichte ber gingsvaartuig Smit Orca zul len ook onderzoek verrichten naar de ligging van de Nord frakt. Uit eerder duikonder- zoek bleek dat het op de zeebo dem rustende vrachtschip na de stormen in januari sterk overhelt. Een deel van lading loodpoeder bleek uit de rui men te zijn gespoeld en is tot op honderd meter van het wrak over de zeebodem verspreid. Die situatie kan door de zware storm van het afgelopen week einde opnieuw zijn gewijzigd. Lood Door het schuiven van de la ding kapseisde en zonk de vrachtvaarder op 25 oktober van het vorige jaar op 50 kilo meter uit de kust van Egmond aan Zee naar 22 meter diepte. Mede op aandringen van mi lieugroepen besloot minister May-Weggen van verkeer en waterstaat zowel de 2.352 ton loodsulfide-concentraat als de 35 ton dieselolie uit het schip te laten bergen. De lading lood bleek na analyses schadelijk voor het zeemilieu. Een ber gingspoging door het bedrijf Princess Marine uit Driehuis werd eind januari met instem ming van Rijkswaterstaat gestaakt. Het overeengekomen bergingsplan voor de ladingen lood en dieselolie bleek niet meer uitvoerbaar omdat het schip op de zeebodem was ge kanteld. Daarop gaf minister May aan Smit ïhk een nieuwe en grotere bergingsopdracht. Zes weken Het Rotterdamse bedrijf moet naast de beide ladingen ook het wrak bergen, dat daartoe in stukken zal worden ge zaagd. Vervolgens moet het weggespoelde loodpoeder wor den opgebaggerd. Voor de ber ging is zes weken uitgetrok ken. De voortgang van de ope ratie is echter sterk afhanke lijk van de weersomstandighe den en van de eventuele nieuwe positie van het wrak en de la ding loodsulfide. door Mare Legendre 6&teU££jUn ig ouwaa vj/wetK ié wfcf OiP -•**- Dinsdag 23 februari Zierikzee Commissievergadering sociale zaken en volkskredietbank in stadhuis. 16.00 uur. Schrijfavond Amnesty Inter national. Prinses Juliana- school (Jannewekken 19). Van 19.00 tot 20.30 uur. Scharendijke Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (consistorie). Van 19.00 tot 20t30 uur. Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty Inter national. Dr. Wortmanstraat 23. Van 10.00 tot 12.00 uur. Nieuwerkerk Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (zaaltje Badhuisstraat). Van 19.00 tot 20.30 uur. Woensdag 24 februari Zierikzee Ouderenmiddag NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Commissievergadering jeugd- en jongerenwerk in stadhuis. 16.00 uur. Scharendijke Vergadering adviescommissie bezwaarschriften. Gemeente huis. 20.00 uur. Donderdag 25 februari Nieuwerkerk Raadsvergadering in het ge meentehuis. 20.00 uur. Vrijdag 26 februari Zierikzee Theaterwedstrijd Kiekieres. De Concertzaal. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Tbneelavond DFS. Dorpshuis De Schutse. 19.30 uur. Brouwershaven Dia-vertoning door De Roode Lelie in Poortershof over Wa tersnoodramp. 19.30 uur. Sirjansland Vergadering afdeling Schou wen-Duiveland van de Neder landse Patiëntenvereniging. Kerkgebouw Hervormde Ge meente. 20.00 uur. Zaterdag 27 februari Zierikzee Voorjaarsvakantie. Filmdag. Ttekenfilm van 14.00/16.00 uur, voor kinderen tot 8 jaar. Speelfilm van 19.00/21.30 uur, voor kinderen tot ±13 jaar. CJV-gebouw De Driehoek. Kwartier voor aanvang open. Concert Kamerorkest Synfo- nietta in de Concertzaal. 20.00 uur. Noord welle Strao-feest. Dorpsring. Vanaf 12.30 uur. Verkoping Welfare-handwer ken. Dorpshuis. 1?.30 tot 16.00 uur. Ouwerkerk Optreden clownsduo Bofvon. Dorpshuis. Van 14.00 tot 16.00 uur. Maandag 1 maart Zierikzee Vergadering Fonds van Kazer nering in stadhuis. 16.30 uur. Gemeenteraadsvergadering in stadhuis. 19.30 uur. Brouwershaven Gemeenteraadsvergadering in stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 2 maart Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.00 uur. Woensdag 3 maart Zierikzee Regioconferentie Regio's en be drijfssectoren. Mondragon. 16.00 uur. Brouwershaven Presentatie gemeentelijk groenstructuurplan. Tbnnen- magazijn. 19.30 uur. Donderdag 4 maart Nieuwerkerk EHBO oefenavond. Dorpshuis. 20.00 uur. Vrijdag 5 maart Dreischor Nutsavond. Dorpshuis. 20.00 uur. Zaterdag 6 maart Burgh-Haamstede Klaverjastoernooi. De Schutse. 20.00 uur. Straofeest. Begin festiviteiten om 12.30 uur op Dorpsplein. Maandag 8 maart Westenschouwen Ledenvergadering Oranjever eniging Voor Vorstenhuis en Vaderland. Zeelust. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2