GRATIS ADVERTENTIE UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Nieuwe grond woningbouw en achteruitgangen Noordgouwe 'Je trekt naar leeftijdsgenoten die ook met een boer samenleven' Zierikzeeënaar brak in bij vele bedrijven ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE j 3 AFSCHEID 4 HERDENKING 5 POSTZEGELS Container met uien kantelt dé hunt van schouwen - duit/eland! Door verplaatsing landbouwbedrijf gebroeders Dalebout Jonge agrarische vrouwen richten een eigen groep op ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 23 FEBRUARI 1993 149e JAARGANG NR 25313 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij iakenmari ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 'schuiven met enkele posten om een tekort van 660.000 gul den weg te werken. Dit tekort is ontstaan door de verbouw en inrichting van de voormalige tramremise aan de Haven Zuidzijde tot brandweergarage en gemeentewerkplaats. Bij de planning ging het ge meentebestuur er van uit dat deze kosten gedekt zouden worden door de grondexploita tie en de opbrengsten van grond aan de Nieuwe Haven. Dit wordt nu door het college van b en w als 'oneigenlijk' om schreven. Men stelt de raad voor om het tekort grotendeels te dekken uit de pot stads- en dorpsvernieuwing. De gemeente Brouwershaven heeft ook wel eens financiële meevallers. Zo lijken de werk zaamheden voor aanpassing van de Bogerdweg en Stoofweg te Dreisehor (door een gunstige aanneemsom) ruim 370.000 gul den goedkoper uit te vallen dan men had begroot. Het col lege van b en w stelt daarom maandag aan de raad voor om de lening van 250.000 gulden, die men ten behoeve van het project wilde aangaan, niet door te laten gaan. De totale kosten van de werkzaamhe den, die inmiddels zijn begon nen, bedragen 1,2 miljoen gul den. Ze worden betaald uit di verse reserves en fondsen van de gemeente. Elke kleinigheid, te zeer versmaad, wreekt zich. Lessing Plaatselijk mist HET WEER Heldere nacht met een minimum- temp. rond het vriespunt. Vooral in het noorden en westen van het land hier en daar mist. Perioden met zon en droog. Middagtemp. 3 graden. Weinig wind uit uiteenlo pende richtingen. De Zierikzeese gemeentesecretarie nam afscheid van 'Goldfinger' C. van den Bos. De radio-uitzending over de herdenking van de Wa tersnoodramp werd door heel veel mensen beluisterd. Bijna alle onderwerpen zijn wel afgebeeld op postze gels. DREIGEMENT De Zierikzeese voetballer Peter van Vossen dreigt te vertrekken bij RSC Anderlecht. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - De heer R. uit Zierikzee is door de po litie aangehouden en inmiddels ingesloten in het Huis van Bewaring te Middelburg. De Zierikzeeë naar maakte zich, samen met de heren V. en S. uit Dinteloord, schuldig aan achttien inbraken in be drijven op Schouwen-Duiveland en Goeree-Over- flakkee. Tijdens de raadsvergadering wordt ook beslist over de ver plaatsing van het tankstation Mol te Schuddebeurs. In ver band met de nieuwe milieu- eisen wil men het benzinever kooppunt afsplitsen van ande re bedrijfsactiviteiten, waarbij middelen voor in de landbouw worden verhandeld. Het benzi nestation wordt (als de raad het goedkeurt) verplaatst naar een nieuwe lokatie ter hoogte van de aansluiting van de Kloosterweg met de Haneweg. Het college stelt tijdens de ver gadering verder voor om "het bureau RBOI de opdracht te geven om (voor een bedrag van 40.000 gulden) een nieuw be stemmingsplan Dreischor- Kom te maken. Een gemeente is verplicht om haar bestem mingsplannen ongeveer om de tien jaar te vernieuwen. Ieder een die belangstelling heeft voor de beraadslagingen van de Brouwse gemeenteraad en de beslissingen die worden ge nomen kan op maandag 1 maart terecht op de publieke tribune achter in de raadzaal van het Brouwse stadhuis. De gemeenteraadsvergadering be gint om 19.30 uur. Men stal daarbij voornamelijk rookwaar. De buit werd ver kocht aan een aantal helers waaronder de heren B., De G. en Van T. uit Zierikzee. Ook werden de sigaretten geheeld aan B. uit" Westerschouwen en Van D. uit Rotterdam. Zij be kenden hun betrokkenheid tij dens een verhoor door de poli tie. Hoofddader B. uit Zierikzee is inmiddels ingesloten in het Huis van Bewaring. Ook de overige verdachten zullen zich te zijner tijd voor de rechter moeten verantwoorden. Van de buit is een gedeelte terug ge vonden en terug bezorgd bij de rechtmatige eigenaren. De po litie zet het onderzoek naar de inbraken voort en sluit niet uit dat nog meer mensen zullen worden aangehouden. schap en Fauna. ,,We wilden een onderwerp dat zou aan slaan omdat het dicht bij huis is. Bijna iedereen heeft wel een tuin of erf". De bijeenkomst werd bezocht door vijftien vrouwen, die vooral genoten van het onder linge contact dat ze hadden tij dens het gezamenlijk maken van een ontwerp voor een erf- beplanting. ,,Het was heel leuk om elkaar te leren kennen. Je trekt toch naar leeftijdsgeno ten die in dezelfde situatie zit ten; die ook met een boer sa men leven of van plan zijn dat te gaan doen". Volgens Mariët heeft die groep vrouwen een grote behoefte aan onderling contact en infor matie over allerlei aspecten die verband houden met het wonen en werken op een boerderij. Mannen zijn vaak opgegroeid op de boerderij die zij dan later overnemen. Zij weten er alles vanaf. Maar vrouwen komen er meestal in als ze met een boer trouwen. Vaak hebben ze geen idee van de consequenties die daaraan vast zitten", aldus Ma riët. Een mening die werd bevestigd door de uitslag van de enquête, waarmee de bezoeksters tij dens de eerste bijeenkomst aangaven over welke onder werpen zij informatie wilden. ,,Dat waren vooral praktische zaken zoals trouwen op huwe lijkse voorwaarden, sociale ze kerheid voor jonge agrarische vrouwen, boekhouden". Ook willen de vrouwen infor matie over de actuele situatie waarin de landbouw zich be vindt. ,,Men vroeg om een bij eenkomst waarbij aandacht wordt besteed aan nieuwe teel ten en de noodzaak of vrije keuze voor een baan buitens huis". Omdat uit de enquête ook bleek dat diverse be zoeksters zich willen inzetten .voor de nieuwe vrouwelijke tak van het Agrarisch Jonge- vervolg pagina 2 ZIERIKZEE - Op de Weg naar de Val, voor de Zeelandbrug, kantelde maandagmiddag de container van een vrachtauto. In het gevaarte zat 25 ton uien. De bestuurder bleef onge deerd. Het ongeluk gebeurde om on geveer 16.00 uur toen de heer Van T. uit Krimpen aan den IJssel via de Weg naar de Val met een truck met oplegger in de richting Zierikzee reed. Door onbekende oorzaak reden enkele wielen van het gevaarte door de berm langs de weg. De auto raakte zodanig in onba lans dat het trekkergedeelte wel overeind bleef maar de oplegger met daarop een con tainer met 25 ton uien kantel de. Het voertuig werd zo zwaar beschadigd dat de truck met oplegger door een takelbedrijf moest worden afgevoerd. De container met uien bleef ter plaatse in de berm liggen. Het gevaarte werd dinsdagmorgen overgeladen op een ander voer tuig. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement kwartaalabonnement met autom. afschr. jaarabonnement jaarabonnement met autom. afschr. en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. f 48,50 f 46 f 183,— f 173,— naam Dhr./mevr. adres postcode telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 2E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Cy Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CQ Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. Het dorpsgezicht van Noordgouwe krijgt wellicht een ander aanzien als aan de Zuidweg woningen worden gebouwd. (Foto: Joop van Houdt). NOORDGOUWE - Het ziet er naar uit- dat de kern Noordgouwe in de toekomst langs de Zuidweg verder uitgebreid kan gaan worden via de bouw van enkele woningen. De gemeente Brouwershaven is van plan de grond aan te kopen die daar vrij komt door verplaatsing van het landbouwbedrijf van de gebroeders J. en L. Dalebout. Tijdens de gemeenteraadsvergadering die op maandag 1 maart wordt gehouden in het stad huis te Brouwershaven beslist de gemeenteraad definitief over de gedeeltelijke wijziging van het bestem mingsplan Noordgouwe-Kom dat hiervoor nodig is. Tevens moeten de raadsleden beslissen over het bedrag van 181.500 gulden dat de gemeente tekort komt om de transactie dekkend te maken. Uit de stukken blijkt dat de gemeente Brouwershaven 531.000 gulden betaalt voor aankoop van de gebouwen plus het stuk grond, dat zich uitstrekt vanaf de Dokter Wortmanstraat tot een groot gedeelte langs de Zuid- weg. Voor het bouw- en woon- rijp maken van de grond en sloopkosten is bijna 120.000 gulden nodig. Van dit bedrag denkt de ge meente bijna 470.000 gulden te rug te verdienen door de ver koop van woning en schuur en bouwgrond. Het college van burgemeester en wethouders stelt de raad voor om het be kort van ruim 180.000 gulden, dat hierbij rest, te dekken uit de reserve stads- en dorpsver nieuwing en de reserve overige bestemmingsplannen Uit de raadsstukken blijkt dat men al contact heeft gehad met een bedrijf dat belangstelling heeft om op de vrijkomende grond huizen te bouwen. Ver der wil men de grond gebrui ken om een achterpad te creë ren voor de mensen die aan de Dokter Wortmanstraat wonen en hun tuin aan de kant van de Zuiclstraat hebben. Tijdens de. raadsvergadering wordt ook beslist over het „Vanuit het Agrarisch Jonge ren Kontakt worden educatieve bijeenkomsten georganiseerd die bedoeld zijn voor alle plat telandsjongeren, mannen en vrouwen. Maar in de praktijk kwam het er op neer dat de on derwerpen vaak zo technisch waren dat de dames niet kwa men opdagen. Dat had dan weer tot gevolg dat men er als vrouw ook niet heen ging als men wel interesse had in het onderwerp dat werd behan deld. Je was dan bang om in je eentje tussen allemaal mannen te zitten", aldus Mariët Hanse. Een trend die bij veel AJK- afdelingenjn Nederland wordt gesignaleerd, zo weet M. de Groot uit Dronten. Als studen te toegepaste huishoudkunde aan de Hogeschool Diedenoort te Wageningen loopt zij stage bij het Zeeuws Agrarisch Jon geren Kontakt. Zij kreeg daar bij opdracht om bij diverse AJK-groepen in Zeeland een vrouwengroep op te starten. „Het is de bedoeling om bin nen het AJK regelmatig activi teiten te organiseren die spe ciaal vrouwen aanspreken. Wanneer dat eenmaal loopt gaat de vrouwengroep zelfstan dig functioneren als een com missie van het AJK". De stagiaire deed haar pio nierswerk op Sehouwen-Dui ve- land samen met Jeanette Ca- pelle, Anja op 't Hof, Joleen Remeeus en Mariët Hanse. Op maandag 8 februari werd in café-restaurant Van der Weijde in Noordgouwe de eerste bij eenkomst gehouden. Een le zing over erfbeplanting door een medewerker van het consu lentschap Natuur. Bos, Land KERKWERVE - „Zelf werk ik op vaste tijden, van 08.00 tot 17.00 uur buitens huis. Maar mijn man werkt zo'n zestig tot tachtig uur in de week op de boerde rij. Hij is vaak heel vroeg of heel laat bezig. Wanneer je zelf niet op een boerderij of in een zaak bent opgegroeid is dat wel even wennen. Ik denk dat best veel meisjes daar moeite mee hebben". Mariët Hanse-Gorsse uit Kerkwerve is nog niet zo heel erg lang getrouwd met een agrariër. „Hartstikke leuk. Je voelt je zo vrij als een vogeltje, hier midden in de polder". Desondanks had ze behoefte aan contact met 'collega-boerinnen'. Daarom zette ze zich de afgelopen maan den, met vier andere vrouwen, in voor de oprichting van een vrouwengroep bin nen het Agrarisch Jongeren Kontakt Schouwen-Duiveland. Mariët Hanse-Gorsse (links) en stagiaire Marina de Groot:Jonge agrarische vrouwen hebben be hoefte aan onderling contact en voorlichting over allerlei zaken die met het boerenbedrijf te ma ken hebben". (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1