BOLLE Kritiek waterschap op Waterhuishoudingsplan 'Samenwerking tussen ouderenbonden belangrijk voor het ouderenbeleid' FA. BODBIJL Hogere mosselaanvoer tegen hogere prijzen 'T ZÊÊUWSE OEKJE Thema-discussie over ouderen in Westerschouwen: WIJ GAAN MET VAKANTIE VAN 22 T/M 26 FEBRUARI BOLLE Tk heb het meerdere keren gelezenmaar ik kan het niet navertellen'' t 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Wethouder G. J. W. van der Salm: Ouderenbonden moeten met initiatieven komen". (Archieffoto). BURGH-HAAMSTEDE - Hij blijft erop hameren, wethouder G. J. W. van der Salm van Westerschou wen. In het belang van een goed verankerd gemeen telijk ouderenbeleid moeten de verschillende oude renbonden in de toekomst veel meer gaan samen werken. Van der Salm bracht het tijdens de themadiscussie over ouderen, als onderdeel van de vergadering van de commissie welzijn van de ge meente, nog eens nadrukkelijk onder de aandacht. afhalen 's avonds tussen 18.00 en 19.00 uur Dierenspeciaalzaak Zuidwellestraat 14 Zierikzee Tel. 01110-13272 Ondanks de wegwerkzaamheden aan de Bogerdweg, zijn wij via de Stoofweg normaal bereikbaar. Bogerdweg 48 - Dreischor Telefoon 01112 - 1522, fax 2301 Hoogste vleesgeivicht rond de 25 kilo BRUINISSE/ZIERIKZEE - In de week van 8 tot en met 13 februari werden 33 ladingen mossels op de veiling in Yerseke aangevoerd, met een totaal ge wicht van 7.197 ton netto. Deze werden alle aan de handel verkocht. De gemiddelde prijs bedroeg 112,69. In vergelijking met de voorgaande week steeg de aanvoer met plusminus 700 ton en de gemid delde prijs liep met bijna twee tientjes op. De ver zending was voor zover bekend: België 4.178 ton, Frankrijk 2.492 ton, binnenland 1.634 ton en onder de post diversen verdwenen 99 ton. Van der Salm startte de discus sie met een betoog over het be lang van een goed ouderenbe leid. Hij stelde dat er ook snel gehandeld dient te worden om op dat gebied geen al te grote achterstand op te lopen. Tij dens de vergadering dinsdag van de commissie welzijn werd gediscussieerd over ouderen in Westerschouwen. Dat gebeurde aan de hand van een viertal stellingen. Voorlichting Allereerst kwam tijdens de discussie het aspect voorlich ting aan de orde. Commissielid mevrouw M. Rademaker- Noordhoek heeft meegewerkt aan een telefonische enquête onder ouderen op initiatief van de GGD. „Ik ben er van ge schrokken", aldus mevrouw Rademaker. „Ouderen zijn in een heleboel dingen absoluut niet geïnteresseerd. De mees ten vinden het allemaal wel best, zolang ze in hun huisje kunnen blijven wonen". Volgens mevrouw Rademaker worden ouderen ook vaak afge schrikt door moeilijke woor den en zien ze er daarom ook het nut niet van in om bijvoor beeld voorlichtingsfolders mee In het Provinciaal Waterhuis houdingsplan wordt aangege^ ven hoe het toekomstig beleid met betrekking tot waterkwa liteit en waterkwantiteit eruit zou moeten gaan zien. Samen met het streekplan Zeeland en het Zeeuws Milieubeleidsplan vormt het Waterhuishou dingsplan een drie-eenheid van plannen op provinciaal niveau waarin het beleid ten aanzien van de leefomgeving wordt vastgelegd. Als er bijvoorbeeld een plan zou komen voor landinrichting moet dat getoetst worden aan de regels zoals die zijn vastge legd in het Waterhuishoudings plan. Het grond- en oppervlak tewater heeft in verschillende gebieden vaak verschillende functies en ook worden ver schillende eisen gesteld aan de kwaliteit ervan. Aan drinkwa ter en vis- en zwemwater wor- te nemen van bijvoorbeeld het postkantoor. Welzij nsambte- naar B.. Stuit vulde het verhaal van mevrouw Rademaker aan met de opmerking dat veel ou deren niet zo goed weten waar ze terecht kunnen voor infor matie'of hulp. Dat is niet ver wonderlijk, maar wel veront rustend", aldus Stuit. Commissielid A. Damman rea geerde daarop met de opmer king dat de ouderenbonden in deze de spreekbuis van de ou deren zouden moeten zijn. Mevrouw Van der Klooster vul de hem aan met de opmerking dat eigenlijk gewerkt zou moe ten worden aan de totstandko ming van een eilandelijke seni orenraad. Afgezien van de vraag of een dergelijke senio renraad gerealiseerd kan en moet worden stelde wethouder Van der Salm dat als het tot een dergelijke seniorenraad zou komen daar niet alleen de ouderenbonden in vertegen woordigd zouden moeten zijn maar ook andere organisaties die opkomen voor de belangen van ouderen. Bevolkingsopbouw Vervolgens kwam de verant woordelijkheid van zowel lage- den hoge eisen gesteld. Ka- velsloten tussen percelen bouwgrond hebben en heel an dere functie en het water van die sloten moet ook aan heel andere eisen voldoen. Al met al is het Waterhuishou dingsplan een behoorlijk inge wikkeld plan, zo stelde ook dijkgraaf mevrouw De Haan in een korte toelichting op het plan. Zij gaf daarbij aan dat er vanuit de Zeeuwse waterschap pen de nodige kritiek is op het plan. Men vindt het plan te ge detailleerd en te ambitieus. „De provincie wil teveel maat regelen in te korte tijd", vatte dijkgraaf De Haan de kritiek van de waterschappen samen. Zij voegde daar nog aan toe dat uitvoering van de plannen zeer waarschijnlijk ook een forse lastenstijging voor de burger zal betekenen. re als hogere overheden ter sprake. Commissielid J. L. Flach kwam met een eigen stel ling: Het is de plicht van de overheid om te zorgen voor een evenwichtige leeftijdsopbouw. „Je mag het natuurlijk eigen lijk niet zo zeggen, maar in fei te zijn er teveel ouderen in de gemeente Westerschouwen", al dus Flach. Van der Salm stelde dat Westerschouwen in feite kampt met een sterke vergrij zing. „Maar ouderen weren uit de gemeente kan natuurlijk niet, dus moet je zorgen dat de ge meente aantrekkelijk is voor jonge mensen. Eigenlijk moe ten we meer bouwmogelijkhe den hebben", aldus Van der Salm. Hij stelde dat in Wester schouwen sprake is van een de mografische scheefgroei. Hij tekende daar wel meteen bij aan dat er niet alleen gezorgd dient te worden voor de bouw van betaalbare huurwoningen maar dat ook in goede huis vesting voor ouderen voorzien moet worden. Ook een goede maaltijdvoor ziening is belangrijk, zo werd door de commissie onderkend. Volgens Van der Salm zullen er op korte termijn echter proble men ontstaan op dat gebied in de gemeente Westerschouwen. De maaltijden worden ver zorgd door verzorgingshuis Duinoord, maar de capaciteit is beperkt. „Voor Duinoord ligt de grens bij 40", aldus Van der Salm. „En het ziet er naar uit dat er binnenkort behoefte ont staat aan meer warme maaltij den. En dat gaat toch een pro bleem geven. Maar het uit gangspunt blijft natuurlijk dat Hoofdingeland mevrouw B. J. Flach-de Geus liet in een eerste reactie op het Waterhuishou dingsplan weten het geheel zeer ingewikkeld te vinden. „Ik heb het meerdere keren ge lezen en ik heb geprobeerd het na te vertellen, maar dat is me niet gelukt", aldus mevrouw Flach. „Voor mij is het plan van alle kanten onduidelijk. Het is mij niet duidelijk wat nou precies de doelstelling is van het plan". Hoofdingeland B. de Groot liet weten zich te kunnen vinden in de visie van mevrouw Flach. „Ik kan dit plan nu eigenlijk niet onder schrijven. Ik zou liever een an dere versie willen", aldus De Groot. Hij kenschetste het plan als 'een eerste stap naar een sprong in het duister'. Ook P. J. van Ast en R. J. van der Wek ken lieten zich in soortgelijke bewoordingen uit. Dijkgraaf De Haan legde uit dat het bij het Waterhuishou dingsplan gaat om het zoeken naar een goede afstemming tussen de verschillende onder delen van het provinciaal wa terbeheer. Zij wees de hoofdin gelanden erop dat ook de Zeeuwse waterschappen de no dige kritiek hebben op het een goede zorg voor ouderen noodzakelijk is. En daar hoort een goede maaltijdvoorziening bij", aldus Van der Salm. Samenwerking Aan de orde kwamen verder de ouderenbonden en hun rol in het ouderenbeleid. Eerder al deed Van der Salm daar uit spraken over die hem door de ouderenbonden niet in dank werden afgenomen. Dinsdag deed hij het nog een dunnetjes over. „Ik heb het meegemaakt tijdens een lezing van de heer Pieterman van Veilig Verkeer Nederland. In de pauze kwam eerst ie mand van de ANBO vragen of hij een keer met dezelfde lezing bij hen wilde komen. Later kwam er iemand van de PCOB en weer later kwam er weer ie mand van weer een andere ou- derenorganisatie. We willen als gemeente best activiteiten van ouderenbonden subsidiëren, maar we gaan niet drie keer de zelfde middag subsidiëren". Vanuit de commissie kwam daarop de opmerking dat sub sidiëring nooit een middel voor een gemeente kan zijn om de gesubsidieerde tot bepaald gedrag te dwingen. De reactie van welzijnsamtenaar B. Stuit: „Maar we kunnen als gemeen te wel zeggen: "Ibt hier en niet verder'. Stuit en Van der Salm haastten zich te zeggen dat de gemeente de ouderenbonden absoluut niet tegen wil wer ken. „Het belang daarvan en van een goed gemeentelijk ou derenbeleid staat voor ons bui ten kijf". plan. Die kritiek is verwoord in een brief aan gedeputeerde staten van Zeeland. De vraag aan de hoofdingelanden was of zij zich kunnen vinden in de in houd van die brief. Uiteinde lijk schaarden de hoofdinge landen zich zonder verdere dis cussie achter de kritiek van de Zeeuwse waterschappen op het Waterhuishoudingsplan. In haar openingswoord ging dijkgraaf De Haan in op de in voering van de Waterschapswet en de gevolgen die dat voor de waterschappen zal hebben. Ook ging zij in op de water schapsverkiezingen die in maart volgend jaar gehouden worden. „We zullen er als wa terschappen alles aan doen de ze verkiezingen goed te laten verlopen. We hopen door een goede voorlichting ook een be hoorlijke opkomst te bevorde ren", aldus de dijkgraaf. Zij ging ook in op de plannen voor schaalvergroting cq fu sies. „Het bestuur van het Wa terschap Schouwen-Duiveland heeft in het beleidsplan voor de komende jaren al onder kend dat toekomstige ontwik kelingen kunnen noodzaken tot concentratie en heeft zich voor een zo groot mogelijke schaal uitgesproken. De ont wikkelingen gaan steeds snel ler, dat wordt ook door ande ren gezien. Het zou van reali teitszin getuigen om rekening te houden met signalen die daarover worden afgegeven, en als Zeeuwse waterschappen zelf een actuele visie op schaal vergroting te formuleren, en niet alleen maar terug te grij pen op standpunten die jaren geleden zijn ingenomen". NIJMEGEN - Nijmegen wil in de over-Betuwe aan de over kant van de Waal een nieuw stadsdeel realiseren dat qua grootte vergelijkbaar is met Almere-haven of Houten. Gereformeerde Gemeente HAAMSTEDE - Donderdag 18 februari, 19.30 uur ds. D. Hak kenberg. Gereformeerde Gemeente in Nederland NIEUWERKERK - Donderdag 18 februari, 19.30 uur ds. A. Wink, Veenendaal. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Sleen: C. Kolkman te Bome; te Hillersberg (nieu we predikantsplaats): J. de Jong te Dongen. Aangenomen naar Hoogland (beiden part-timè): mevr. A. Dekker en S. J. R. Rosmolen te Garijp (beiden part-time); naar Kampen: F. van Roest te Rijs- sen. Bedankt voor Veenendaal: H. Harkema te Onstwedde. Gereformeerde Kerken Beroepen te Edam: J. G. Fenne- ma, kandidaat te Amsterdam, die dit beroep heeft aangeno men; te Garrelsweer: mevr. H. J. Paas, kandidaat te Kampen, die dit beroep heeft aangeno men; te Hardenberg: drs. J. Schipper te Andel, die dit be roep heeft aangenomen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Doesburg in com binatie met Doetinchem: R. Ti- gelaar, kandidaat te Stadska naal; te Voorburg: D. Griffioen, kandidaat te Hattem; te Mil- dam in combinaie met Nijega- Opeinde: G. J. van Enk te Groningen-Noord (voor de mis sionaire dienst te Irian Jaya). Christelijke Geref. Kerken Beroepen te Almelo: drs. M. C. Mulder te Doesburg, te Doetin chem en te Nijmegen. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Stolwijk C. J. van der Plas te Zwijndrecht. Aangenomen naar Tiel G. van Broekhuizen te Oosterhout (Gld) en Ressen en Lent. Gereformeerde Kerken Beroepen te Boven-Hardinx- veld G. Wijnstok, kandidaat te Kampen, die dit beroep heeft aangenomen; te Amersfoort mevr. P. Sysling-Bikker te Rot terdam (part-time) (zieken huispredikant). Beroepbaar: mevr. drs. C. A. van 't Leven, 1.1. zendingspredi kant te Banjul (Gambia) (con tacten met de Islam), Juliana- straat 179, 7511 KG Enschede, tel. 053-328923. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Roodeschool M. Tfel, kandidaat te Harderwijk. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Oosterland A. J. Gunst te Tholen, te 's-Graven- hage-zuid A. Moerkerken te Gouda; te Katwijk aan Zee J. de Pater te Krabbendijke. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Bedankt voor Tbmeuzen en voor Vlaardingen J. Roos te Chilliwack (Can.). Maandag 8 februari begon de aanvoer met tien ladingen van Zeeuwse bodem. De ZZ 5 viste 334 tonnen in de Hammen met een stukstal van 110 en een hoogste vleesgewicht in die kweek van 25,2 kilo. De Bru 40 viste die dag een klein partij tje, met een stukstal van 125 en een vleesgewicht van 24,9 kilo. De laagste stukstallen op maandag 105 en 107 werden aangeland door de YE 116, die twee ladinkjes in de Hammen had gevist. Van Oost en Roem van Yerseke namen elk een partijtje met een vleesgewicht van ongeveer 21 kilo over. Een dag later was André Ver wijs de hoogste bieder voor de 347 brutotonnen van de YE 82. Deze lading bevatte een stukstal van 100 en een vlees gewicht van 22,1 kilo. De YE 62 deed 223 tonnen netto over aan Zuydweg, met een vleesge wicht van 21,7 kilo. Een uit schieter in vleesgewicht van 24,3 kilo was tevens de Bru 9, die een vrachtje van 483 tonnen uit de Hammen verkocht. Op woensdag waren vijf aan voerders van de partij op de mosselveiling. Barbe viste voor de eigen handel met de YE 27 een perceeltje schoon, wat resulteerde in mossels met een stukstal van 96 en een vleesgewicht van 16,8 kilo. De ZZ 5 meerde voor de tweede keer in deze week af met schelpdieren met eenzelfde stukstal van 96 maar een hoger vleesgewicht, namelijk 23,9 ki lo. Solidair tastte voor dit vrachtje het diepst in de bui del. De Bru 8 voer uit de Ham men met 405 nettotonnen, met een stukstal van 133 en een vleesgewicht van 22,6 kilo. Op donderdag kwamen naast de ZZ 7 vier schepen van de Yersekse vloot aan de veiling. Delta, Mossel nam de 522 ton nen van de ZZ 7, met een stukstal van 108 en een vlees gewicht van 18,2 kilo over. Piet Verwijs drukte het hoogst af voor een ruimpje van 357 ton nen van de YE 82. De YE 39 was verantwoordelijk voor 202 tonnen uit het westelijk deel van de Oosterschelde. Prins Dingemanse toonde voor deze mossels, met een stukstal van 134 en eeh vleesgewicht van 20,9 kilo, de meeste belangstel ling. DEN HAAG - CDA en WD hebben woensdag in de Tweede Kamer een voorstel ingediend, waardoor ouders die de ge boorte van een kind komen aangeven bij de burgerlijke stand verplicht worden bij de aangifte een verklaring van een arts of verloskundige over de geboorte over te leggen. Op deze wijze willen beide fracties fraude met kinderbijslag te gengaan en tevens het aange ven van ontvreemde babies on mogelijk maken. DEN HAAG - Aan arme landen met naar verhouding veel bui tenlandse schuld, maar die een goed economisch aanpassings beleid voeren, moet meer van die schuld worden kwijtge scholden dan de vijftig procent die sinds 1991 gebruikelijk is. Dat vinden de ministers Kok (Financiën) en Pronk (Ontwik kelingssamenwerking). Zij hebben woensdag een notitie over de schuldenproblemen van ontwikkelingslanden naar de Tweede Kamer gestuurd. Knolselderie... (III) Mö j's kieke. De kilometerteller zweeft rond de onderddertig. Ie wiest 'r tiene tevéé an dust, m'n zitte op rozen. Op de laegere schóle, dè's 'n ènde t'rug zè je begriepe, adde m'n 'i\. mééster, die ad 'n Fordje. Dae mochte m'n wè méé meerieë. Dae 'scheurde' m'n dan mit 'n vaert van vêêrtig kilometer p'r ure over de zêêdiek bie de Plompe Tb ren in de buurte. M'n kéke dan mit stomme verbaezing nae 'n kokmêêuwe die mit de zèllefde vaert meezeilde boven de Schelde, zonder 'n vJeeke te verroeren! Noe bedienk 'k dat dat toch 'n vrêêd mooie tied was. 'n Tied, waerin je wier gegund dae nae te kunne kieken, 't Is noe aomae ma van: „Opzie, m'n meraekels weinig tied!" In, waevó. Alléén mé om gauw bie Nieskes te léggen... Op de Riengweg rond Rotterdam 'n bitje kalmer-éne. 'k Êbbe 'n êêle stuit deu de achterruute van m'n voorbuurman zitte kieke nae 'n grööte speelgoedbeer op de oeiëplanke. 't Zè wè 'n kokkel-beer geweest èbbe. Meschien wè êêne om j'n eige nie zó meraekels ëênzaem tc voelen. In 'n tied van „eige póke 't béste" en „ikke, ikke, ikke, in laet de rest mè stikke" komme die beren goed pas, liekt 't. 't Is 'n gat in de mart. Bie de bank in bie de slachter kieke beren je an. Roar eigelijk. 'n Echte beer is noe êêmae gin katje om zonder anschoenen an te pakken. De vrouwe naest 'n was nog 'n vrie jonk dieng. Z'ad de zonnekleppe nae benee 't Was 'n Fran se waegen dus dae zat 'n spiegeltje in. Ze zat 'r eige op te tutten. Ik durrefde nie zó dichtebie te kommen om te kunne kieken wat vó snute ze daebie trok. 't Zè wè 'n eigenaordig'eidje wéze van 'n baesje van 't platteland om dae belangstelling vó t' èbben. Wat kè j't, vó de weareld, schéle. Lichten an, in de Beneluxtunnel deu. D'r motte ménsen wéze, die doe dat vó gin goud van de weareld. Want, mènsenlievekinders, m'n binne 'n stelletje bie mekaore. 'k Èbbe zèllef nog 's last g'ad van öógtevrêês. As 't êênigszins kan praet je dae nie over. Dat lie je in stilte. Zó bin 'k 's op 'n kwaeien dag mit 'n gezelschap de Euromast opgesleurd. Dae bóve, ei je van die schuine raemen. Dan krieg j't gevoel dè j'r zó deu-éne mö duuke... 't Zwêêt op m'n vooróód. „Heeft u het niet meer, meneer?, zei 'n belangstellende Rotterdammer tegen m'n. toe 'k m'n eige vastklampte an d'n êêsten de besten leunieng. „Geen nood, hoor, 't spul is zo gecon strueerd dat het bovendeel, mocht de mast omvallen, zo in Dijkzigt ploft, zodat u direct ver zorging hebt!" Die Rotterdammers. Langs Schiedam - jenevertje, jenevertje - op nae Rijksweg dertiene. Noe, dae zit je niet allêênig op. De ménsen jakkere wat af. D'n êêne omme, d'n anderen vromme. Je kan wè zégge, je zit in de vaert van de volkeren. ARJAON ZIERIKZEE - „U kunt aandringen op uitstel van vaststelling van het plan, maar ik kan u verzekeren dat dat geen effect zal hebben". Dat antwoordde dijkgraaf mevrouw A. P. de Haan op vragen van de hoofdingelanden over het Provinciaal Waterhuis houdingsplan. Het plan bleek bij sommige hoofdin gelanden veel vragen op te roepen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 6