Vijftien eenheden in periode Hemelvaart tot Pinksteren Jubilerende bondsafdeling huldigt veel trouwe leden Bonusiveek kamperen bij de boer nieuwe opzet Muur beklad met spuitbus Twee extra raadsleden Afscheid van C. P. van den Bos Jaarlijkse uitvoering Nu met Hope Brouwse jachthaven in 1992 Maritiem Museum geopend Brinkman kwaad op PvdA over misdaadplan Afdeling Brouwershaven van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen veertig jaar DONDERDAG 18 FEBRUARI 1993 NR 25310 3 Mini-campingshouders staat bij goed gedrag een bonusweek te wachten. Archieffoto BURGH-HAAMSTEDE - Aan het, inmiddels dikke, boek Kamperen bij de boer kan wederom een hoofd stuk worden toegevoegd. In de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening van dinsdagavond kwam wethouder ir C. W. Veerhoek met een nieuw plan, waarbij het voor mini-campinghouders mogelijk wordt om ook in de periode Hemelvaart-Pinksteren vijftien eenheden op hun erf te plaatsen. Deze periode van bij elkaar zo'n twaalf dagen wordt dan gerekend tot één van de zes weken in het hoogseizoen waarin het wettelijk is toegestaan om dit aantal van vijftien eenheden te plaatsen. Boeren die zich netjes aan de regels houden, kunnen deze week die eigenlijk bestemd was voor de periode tussen 10 juli en 20 augustus als bonus later terugverdienen. Over aantallen eenheden werd er niet meer gesproken bij de commissievergadering. Daar over bestaat er inmiddels dui delijkheid. De nieuwe Kam- peerwet van staatssecretaris Gabor laat gedurende zes we ken in het hoogseizoen toe dat er vijftien eenheden op een Het veertig-jarig jubileum van de afdeling Brouwershaven werd gevierd in Zeeuwse stijl. Dat gebeurde met een optreden door zangeres E. Vos uit Burgh- Haamstede, die liedjes in Zeeuws dialect ten gehore bracht. En de heer A. Leijdek- kers uit Zierikzee die het door hem geschreven verhaal Zon dag, zö'n dag voorlas en de ja- boerenerf mogen worden ge plaatst. Blijft over de periode tussen Hemelvaart en Pinkste ren wanneer er, zo heeft de er varing geleerd, ook massa's toeristen het eiland bezoeken en een plaatsje zoeken bij een camping of mini-camping. Wet telijk is het de mini-camping- ren van 1940 tot na de ramp weer in de herinnering naar boven haalde met teksten en liedjes die in die tijd werden gezongen. Hij begeleidde zich zelf daarbij op gitaar. Me vrouw Vos werd op piano bege leid door de heer J. de Hollan der. De jubileum-bijeenkomst be houder in deze periode niet toe gestaan meer dan tien eenhe den toe te laten. Bonus Met de nieuwe opzet kan hier een draai aan worden gegeven gon met een terugblik in het verleden, die mevrouw Gra vendeel kon geven dank zij een gesprek met de leden die veer tig jaar lid zijn van de afdeling en graafwerk in het archief. Het initiatief tot oprichting van de afdeling Brouwersha ven kwam van mevrouw Van Velde, die vanuit Moerkapelle in Den Osse kwam wonen. Via waarbij men toch binnen de ge stélde régèlsvhn de 'Wet ope reert. Het idee.is öm de periode Hemelvaart-Pinksteren, bij el kaar zó'h'twaalf (jagen, te reke nen tot een week in het hoog seizoen. Deze week moet wor den afgetrokken van de zes we ken in de piekperiode tussen 10 een persoonlijke benadering wist zij 36 vrouwen te interes seren voor een lidmaatschap. Samen met mevlrouw Van Vo ren uit Brouwershaven organi seerde, zij op 19 december 1952 een eerste, nog informatieve bijeenkomst waarbij mevrouw Huisman van het provinciaal bestuur wat vertelde over de doelstellingen van de bond. De tweede bijeenkomst, die werd gepland op 2 februari 1953, is vanwege de Watersnoodramp nooit doorgegaan op die da tum. Ook Brouwershaven werd door de ramp getroffen. Aan de pakketjes levenmiddelen en kleding, die vanuit platte landsvrouwen-afdelingen in het hele land werden opge stuurd, merkte men in de maanden na de ramp dat de af deling Brouwershaven er al bijhoorde. Op 10 juli 1953 kwamen de vrouwen weer bijeen om een bestuur te kiezen en op 5 augustus werd de eerste offi ciële bijeenkomst gehouden. De toenmalige wijkverpleeg ster uit Brouwershavenzuster Van Kaam sprak daarbij over ziekenverpleging thuis. In de loop van enkele jaren groeide het ledenaantal van de afdeling naar 81. De laatste ja ren is dat geleidelijk aan terug gezakt naar 56. Naar aanlei ding daarvan eindigde me vrouw Gravendeel haar terug blik met een oproep om nieuwe leden te werven. ,,Ga net als mevrouw Van Velde eens een gezellige babbel maken met buren, vrienden en kennissen. Misschien komen er dan weer wat leden". Namens het provinciaal be stuur van de NBvP feliciteerde kring-vertegenwoordigster me vrouw L. Broek uit Nieuwer- kerk de jubilerende afdeling. Uit haar terugblik bleek dat het provinciaal bestuur de af deling Brouwershaven al in ja- juli en 20 augustus en er blij ven dus vijf weken over waarin er vijftien eenheden mogen worden toegelaten. Echter wanneer blijkt dat de minicampinghouders zich net jes aan de wet hebben gehou den, dan kan aan de vijf over gebleven weken een extra week worden toegevoegd, zodat ook tussen 10 juli en 20 augustus het maximale aantal van vijf tien eenheden kan worden ge plaatst. Een soort bonus voor goed gedrag dus. Binnen het overleg van burgemeesters, wethouders en gemeentesecre tarissen is reeds afgesproken dat deze regeling ook moet gaan gelden voor de gemeenten Middenschouwen en Brouwers haven waar ook in het zomer seizoen het kamperen bij de boer populair is. Begin maart wordt bekeken of deze gemeen ten mee kunnen gaan in de nieuwe opzet. Mocht dat het ge val zijn, dan is de kans groot dat deze nieuwe regeling niet alleen eilandelijk maar zelfs provinciaal gaat gelden, zo ver wachtte Veerhoek. Positief De commissieleden toonden zich ingenomen met het voor stel. De heer dr H. J. van Zuy- len, wiens VVD-fractie al bij de algemene beschouwingen vragen had gesteld over de pro blematiek tussen Hemelvaart en Pinksteren, verwachtte dat het nieuwe plan veel moeilijk heden zal voorkomen. ,,Het is goed te verdedigen en het is goed dat het ook betrok ken wordt op andere gemeen ten", zo luidde zijn mening. De heer J. C. Hendrikse (PvdA) wilde zich niet tegen het nieu we plan verzetten, maar zat toch wat in zijn maag met de bonusregeling. ,,In feite ben je daarmee toch in strijd met de wettelijke bepalingen. Iets wat zeer gevoelig ligt binnen mijn fractie. Ik wil het dan ook eerst met hen bespreken. Maar in eerste instantie ben ik niet te gen". Net als de heer W. Muil wijk (SGP/GPV/RPF) was ook de heer H. J. Klatter (CDA) po sitief gestemd. „Als dit werkt heb je veel verdiend, zowel in de richting van de wet als de kampeerboeren". Van de pu blieke tribune kwam nog de vraag of wanneer er bijvoor beeld drie kampeerboeren zou den zijn die zich niet aan de. re gels hadden gehouden, de over igen ook die week bonus aan hun neus voorbij zouden zien gaan. Echte duidelijkheid, kon wethouder Veerhoek over dit punt nog niet gevèn. „Mijn per soonlijke mening is dat je al leen diegenen die zich niet aan de regels hebben gehouden, moet straffen", zo pleitte hij. nuari 1953 inschreef. Het was indertijd de achttiende afde ling in de provincie. Inmiddels zijn er 35. Zij uitte haar bewon dering voor de vrouwen die na de ramp de moed hadden om verder te gaan, ook met het op zetten van een nieuwe afde ling. Als bijzondere gebeurte nissen in de afgelopen veertig jaar haalde mevrouw Broek de aansluiting aan van de NBvP Zeeland bij de Nationale Vrou wenraad in 1954 en de invoe ring van de wet waarin de han delingsbekwaamheid van vrouwen werd vastgelegd in 1956. „Wij zijn trots op onze le den en hebben vertrouwen in de toekomst van onze bond". De jubilerende afdeling werd namens de zustervereniging NBvP Noordgouwe en omstre ken gefeliciteerd door me vrouw Mandemaker uit Zonne- maire. Dirigent van het jaar lijkse gelegenheidskoor van plattelandsvrouwen voor de Kerstviering, de heer Van 't Veer stapte achter de micro foon om zijn gelukwensen uit te spreken. Namens de leden van de afdeling las mevrouw R. van Ast-Terpoorte een ge dicht voor waarmee alle be stuursleden werden bedankt die in de afgelopen veertig jaar actief waren. Dat werd onder steund met boeketjes, die wer den aangeboden aan de huidi ge bestuursleden. Bloemen waren er ook voor de dames, die reeds veertig jaar lid zijn van de afdeling. Het gaat om M. Jansen-Glas, M. van Langeraad-van Staalen, L. de Moor-van de Klooster, L. van Schelven-Wisse, M. Stoel- Bom, J. van de Velde- Malepaard, G. de Vlieger-van de Werf, S. de Vlieger-van de Hoek en R. Everwijn-van de Velde, die vanwege een vakan tiereis niet bij de huldiging aanwezig kon zijn. ZIERIKZEE - Tussen vrijdag middag en woensdagmorgen hebben onbekenden de voorge vel van het ABN/AMRO bank filiaal aan het Havenpark te Zierikzee beklad. De verontreiniging werd aan gebracht met een spuitbus. Na mens de bank deed de heer J. uit Zierikzee aangifte van de bekladding. BURGH-HAAMSTEDE - Wanneer per 1 januari 1994 de nieuwe Gemeen tewet van kracht is, be tekent dit voor de ge meente Westerschouwen dat het aantal raadsle den met twee personen kan worden uitgebreid. In de nieuwe Gemeente wet is namelijk opgeno men dat een gemeente met meer dan zesdui zend inwoners over een gemeenteraad van 13 raadsleden moet be schikken. Gezien de af- giften van bouwvergun ningen wordt dit aantal inwoners in Wester schouwen bereikt. Daar bij komt dat tegen die tijd ook de 280 inwonen- den van het asielzoekers centrum worden gere kend tot de bevolking van de gemeente Wester schouwen. Bij dit aantal raadsleden mag de gemeente ook be sluiten tot de aanstelling van een extra wethouder, waarmee het totaal aan tal wethouders voor de gemeente Westerschou wen op drie personen zou komen. Dit is echter geen verplichting die aan de gemeente wordt gesteld. ZIERIKZEE - Na tien jaar werkzaam te zijn geweest bij de gemeente Zierikzee neemt C. P. van den Bos maandag 22 februari afscheid. Dit gebeurt tijdens een afscheidsbijeen komst in de Trouwzaal van het stadhuis. Aansluitend op deze bijenkomst die om 15.30 uur begint is er een receptie. Van den Bos die een decennium lang monteur/bankwerker is geweest bij de dienst gemeen tewerken maakt gebruik van de VUT-regeling. BRUINISSE - Morgen, vrij dag, 19 februari wordt in 't Durpsuus in Bruinisse de jaar lijkse uitvoering gehouden van het gecombineerde mu ziekkorps Nu met Hope/Oefe ning en Uitspanning. Aanvang van de uitvoering is om 19.30 uur. Tijdens deze uitvoering zullen vier nieuwe leerlingen in de leeftijd van 12 tot en met 14 jaar een staaltje van hun kun nen laten horen. Verder wordt medewerking verleend door de blokfluitgroep van Ad Fluit en de Boerenkapel Stuitje Leut onder leiding van Bram van den Berge. BROUWERHAVEN - Het aan tal plezierjachten dat in 1992 de jachthaven van Brouwers haven bezocht was iets kleiner dan in 1991. Uit gegevens van havenmees ter J. de Vos blijkt dat de Brouwse haven vorig jaar werd bezocht door 8390 jachten. Daarbij werden 18.241 over nachtingen geregistreerd. In 1991 voeren 8550 bezoekende zeil- of motorjachten de haven binnen; 160 meer dan vorig jaar. Zij zorgden voor 18.770 overnachtingen en dat was ruim vijfhonderd meer dan in 1992. ZIERIKZEE - In de periode van zaterdag 20 februari tot en met zaterdag 6 maart staan de deuren van het Maritiem Mu seum uitnodigend open. Op zich is dat niet bijzonder, om dat het museum sinds een aan tal jaren tijdens de voorjaars vakantie is geopend. Dit jaar is dat echter voor het eerst ge durende twee weken. Dit van wege de vakanticspreiding die nu ook voor de krokusvakan tie is toegepast. Behalve een overzicht van de maritieme ge schiedenis van Zierikzee her bergt het museum ook een aan tal Nehalcnnia altaren en een Inuit (eskimo) kajak. Het mu seum is van maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur geopend, 's Zondags gaan de deuren om 12.00 uur open. Verwachting t/m maandag 22 febrj WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 2 graden Middagtemp. 4 graden Windkracht noordw. 4 Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 3 graden Middagtemp. 4 graden Windkracht noordw. 6 Maandag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 30% Min.temp. -1 graad Middagtemp. 3 graden Windkracht noord 3 ZON- EN MAANSTANDEN 19 febr. Zon op 07.46, onder 17.57 Maan op 06.31, onder 16.09 Nieuwe Maan; 21 februari (14.06) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een actieve depressie, die van Scandinavië naar tfVest- Rus land trekt, is bepalend voor ons weer. Het koufront van deze depres sie trekt vannacht met regen naar Duitsland weg. Hierachter stroomt, met een krachtige noordwestelijke stroming, lucht van polaire oor sprong binnen, waarin buien voor komen, maar tussen de buien door kunnen we de zon nog best wel even zien. Overdag waait er een vrij krachtige wind, die van west naar noordwest draait. Aan de kust is de wind hard tot stormachtig. Met een temperatuur van ongeveer 5 graden voelt het guur aan. Op nadering van een rug van hogedruk nemen wind en buiigheid in de middag geleide lijk af. Zaterdag zorgt een volgende depressie voor af en toe neerslag, zondag wordt het kouder met win terse buien en ook begin volgende week is het koud, maar overwegend droog weer met 's nachts lichte vorst. HEILOO - Fractieleider Brink man van het CDA in de Tweede Kamer heeft woensdagavond verbolgen gereageerd op een notitie van de PvdA-fractie over de bestrijding van de ge organiseerde misdaad. Brinkman verwijt coalitie partner- PvdA nu plotseling met; allerlei zaken op de prop pen 'te kómen waarvoor het CDA met CDA-minister Hirsch Ballin van justitie voorop al veel langer de aandacht vraagt. „Daar krijg ik tranen in de ogen van", aldus Brink man. Brinkman zei het op zijn mihst „flauw" te vinden dat Hirsch Ballin en ook PvdA- staatssecretaris Kosto van justitie wordt verweten dat zij hun best niet doen bij het aan pakken van de georganiseerde misdaad, terwijl juist de PvdA in het recente verleden meerde re malen voor „tegenwind" heeft gezorgd bij het treffen van maatregelen op dit terrein. Zl ERIKZEESCH E ffSJ NIEUWSBODES Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173.00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde'van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld ta worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) 1 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W. Acht dames werden in de bloemetjes gezet omdat ze al veertig jaar lid zijn van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. (Foto: Joop van Houdt). BROUWERSHAVEN - Het begon allemaal eind 1952 met 36 vrouwen, die via 'de gezellige babbel' van mevrouw Van Velde uit Den Osse werden overgehaald om lid te worden van een nieuw op te richten afdeling van de Nederlandse Bond voor Plattelandsvrouwen: de afdeling Brouwershaven. Woensdagavond werden negen van die 36 vrouwen in het Tonnenmagazijn te Brouwershaven gehuldigd omdat zij, veertig jaar later, nog steeds lid zijn van de hond. Dat was niet alles. Na deze plechtigheid werden nog eens veertien leden in het zonnetje gezet om dat ze al 25 tot 39 jaar plattelandsvrouw zijn. „We zijn erg trots op zoveel trouwe leden en we hopen dat jullie nog erg lang lid mogen blijven", aldus de presidente van de afdeling, M. Gravendeel-Brandt. 4 ft

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3