Auteur Kees Slager belicht achtergronden van zijn boek 0 1 GRATIS ADVERTENTIE UW Km VAK SCHOUWEK-DUIVELAKD Het Grootslag BV nieuwe eigenaar Resort Haamstede Bromfietser zwaar gewond bij aanrijding r r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE I Boek De ramp op zevende plaats van boeken top tien Vrij Nederland Gemeente voert afrondende gesprekken aankoop sporthal irr.Tir lanae uus Diefstal uit auto Diefstal windwijzer dé krant van schouwen -duiveland! j 3^b S g^BIBUpg^ Mf/oopi ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 18 FEBRUARI 1993 149e JAARGANG NR 25310 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken ft 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 Kees Slager over zijn boek De Ramp, een reconstructie. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Hebben we iets van die chaos kort na de ramp geleerd? Houdt uw constatering dat veel land arbeiders bij deze ramp het leven lieten ook een beschuldiging in en hoe wist u nu of bronnen betrou wbaar waren? Na enige aarzeling brandde het publiek, dat dinsdagavond naar de regionale scholengemeenschap in Zierikzee was gekomen om naar auteur Kees Slager te luisteren, los met zijn vragen en die waren er ge noeg. Dat leidde na de pauze dan ook tot een levendige dialoog tussen de auteur en uitgever Jan Bruyns en de ongeveer honderd aanwezigen. Dat deze avond met Kees Sla ger, georganiseerd door het Li terair Samenwerkingsverband Schouwen-Duiveland een be hoorlijk aantal belangstellen den zou trekken stond eigen lijk al op voorhand vast. De naam Kees Slager, auteur van het boek De ramp, een recon structie, waarvan inmiddels een vijfde druk in aantocht is en dat momenteel op de boeken top tien van Vrij Nederland een zevende plaats inneemt, is in relatief korte tijd bij een breed publiek bekend geworden. Dinsdagavond zat er in de aula van de RSG Professor Zeeman een gemêleerd publiek, waar van een gedeelte wellicht voor het eerst kennismaakte met het Literair Samenwerkings verband Schouwen-Duiveland, waarin boekhandel De Vries, bibliotheek De Stolpe, de RSG en de culturele commissie van de Plattelandsvrouwen verte genwoordigd zijn. Mondelinge overlevering- In tegenstelling tot veel au teurs die hun optreden in hoofdzaak vullen met het voor lezen uit eigen werk, gaf Sla ger vooral achtergrondinfor matie, waarin hij met name het belang van de mondelinge overlevering (oral history) be klemtoonde. Deze vorm van geschiedbeoefe ning, die sinds eind jaren ze ventig duidelijk in belang is toegenomen, maakt het moge lijk om de geschiedenis niet al leen vanuit autoriteitenper spectief maar ook vanuit de be leving van doorsnee mensen te beschrijven. Daardoor ontstaat soms een heel andere kijk op dat verleden-. Iets dat Slager bij het schrijven van zijn boek over de ramp aan den lijve heeft ervaren. Kritisch boek Waarom ga je veertig jaar na dato nog een boek over de ramp schrijven, is er dan al niet genoeg over geschreven? Die vragen kreeg Slager, die zelf als veertienjarige de ramp meemaakte in Scherpenisse, nogal eens te horen. Voor hem was het duidelijk dat dit nood zakelijk was omdat er tot dus verre geen kritisch boek over de ramp was geschreven. Ver halen van vissers en landarbei ders die hij tijdens interviews voor zijn andere twee boeken optekende gaven hem de in druk dat er over de ramp twee verschillende beelden beston den. Enerzijds dat waarin stoere dijkwerkers en stoutmoedige autoriteiten zich weerden in het ontembare natuurgeweld dat niet te keren bleek en an derzijds het beeld van dijken, waarvan bekend was dat het niet meer dan „katteruggen" waren, het ontbreken van vloedplanken, niet of te traag reagerende autoriteiten en het bedenkelijke gedrag van som mige herenboeren cq dijkgra ven. vervolg pagina 2 BUBGH-HAAMSTEDE - Per 28 februari gaat het eigendom van het Resort Haamstede over in andere handen. Nadat eerdere onderhandelingen met AE- GON waren stukgelopen heeft de firma Bohemen een nieuwe koper gevonden in het Friese bedrijf Het Grootslag BV. Het omliggende terrein is aangekocht door de firma Livingstone uit Breda. Tegelijkertijd is Bohemen ook rond geko men met de gemeente Westerschouwen over de aankoop van sporthal Kraye- stein. Een paar formaliteiten moeten nog worden doorgesproken. „Maar we zijn niet meer in onderhandeling, we zijn nu bezig met de afrondende gesprekken", aldus wethouder G. J. W. van der Salm van de gemeente Westerschouwen. Begin december 1992 kwam de gemeente Westerschouwen met het grote nieuws naar buiten dat met de firma Bohemen BV een intentieverklaring was overeengekomen over de aan koop van sporthal Krayestein. De aankoopsom werd bepaald op 1,3 miljoen gulden terwijl de gemeente er vanuit ging dat er nog zo'n 700.000 gulden no dig zou zijn voor het opknap pen van de hal. Het leek op dat moment niet lang te duren voordat de aankoop van de sporthal werkelijk een feit zou zijn. Voorwaarde die echter was gesteld, was dat de bank aan Bohemen goedkeuring zou geven tot verkoop. Onderhandelingen Die goedkeuring bleef uit en Bohemen raakte in onderhan deling met AEGON Recreatie Bedrijven over de verkoop van het totale terrein, inclusief de sporthal. De gemeente Wester schouwen zocht contact met AEGON met de vraag of zij in geval dat de overeenkomst door zou gaan de sporthal zou kunnen overnemen. Hier wer den afspraken over gemaakt, maar ook de onderhandelingen tussen AEGON en Bohemen liepen stuk. Gisteren, woens De gemeente Westerschouwen voert afrondende gesprekken over aankoop sporthal. (Archieffoto). dag, werd bekend dat het Re sort Haamstede is overgeno men door Het Grootstal BV uit Leeuwarden, een bedrijf dat nog vijf andere vakantiepar ken beheert. Het Grootstal BV neemt het eigendom over van de 140 chalets en de centrum voorzieningen die zich op het terrein bevinden. Het manage ment van het park draagt deze firma over aan Creatief Vakan tieparken uit Groningen. Het omliggende terrein waar nog bungalows gebouwd mo gen worden, is aangekocht door de firma Livingstone uit Breda. Dit bedrijf wil op deze gronden zo'n 120 huisjes bou wen. Verwacht wordt dat met de bouw van deze bungalow over vier a vijf maanden be gonnen kan worden. „Aan de opzet van het Resort Haamstede zal naar verwach ting niets veranderen", zo deelt de heer P. Plantinga van Het Grootslag BV mede. Voorlopig verandert er niets aan het ter rein al ligt het wel in de bedoe ling van het bedrijf om te zij ner tijd het zwembad te renove ren. De overname van het Re sort Haamstede, zo verzekert de heer Plantinga, heeft ook geen consequenties voor het personeel dat op dit moment werkzaam is in het Resort Haamstede. Dit personeel is gisteren door de heer Van Bo hemen op de hoogte gebracht van de verkoop van het bunga lowpark. De verkoop van het resort, zo laat Bohemen weten, past in het beleid van de Bohe men groep. Zij wil zich in de toekomst meer op haar kernac tiviteiten toespitsen namelijk het ontwikkelen van kantoor gebouwen en woningbouwpro jecten. Face-lift Door de verkoop van het Re sort Haamstede en de omlig gende gronden werd ook de weg vrij gemaakt voor de ver koop van de sporthal aan de ge meente Westerschouwen. Met uitzondering van enkele details is de verkoop zo goed als rond. „Volgende week of de week erop wordt een concept akte opgesteld en ik ga er van uit dat de verkoopakte binnen een week of drie bij de notaris zal passeren", aldus wethouder Van der Salm. Vervolgens kan begonnen worden met de eerste noodzakelijke renovatie. Tot dat deze is beëindigd kan de hal niet in gebruik worden ge nomen. „Het gebouw, maar ook de grond om de hal moet een volledige face-lift onder gaan. De mensen moeten het idee krijgen in een totaal nieu we hal te sporten". De gemeen te streeft er naar om de hal voordat het sportseizoen 1993- 1994 begint opgeknapt te heb ben. Om de inwoners van de ge meente Westerschouwen de eerste gelegenheid te geven ge bruik te maken van de hal, kunnen de gasten van het Re sort Haamstede in het hoogsei zoen geen claim op de voorzie ningen leggen. Het gemeente bestuur verwacht overigens dat recreanten en inwoners el kaar niet in de weg zullen lo pen. „De recreanten zullen voornamelijk in het hoogsei zoen gebruik maken van de hal, de inwoners meer de rest van het jaar", aldus Van der Salm. Advertentie speien met ruimte I|MIÜI 't binnenhuisadviseurs navenpam zt zierikzee 1 011 10-13727 Moeilijk zijn deze vragen, nog moeilijker het antwoorden. Young Buien en veel wind HET WEER Half- tot zwaarbewolkt en enkele buien, later mogelijk met natte sneeuw. Temperatuur ±5 graden. Wind vrij krachtig, 5, langs de kust hard tot stormachtig, 7 8, in'de loop van de dag draaiend van west naar noordwest. NIEUWE OPZET De gemeente Westerschouwen komt met een nieuwe opzet voor kamperen bij de boer. VEERTIG JAAR De afdeling Brouwershaven van de NBvP vierde het veertig-jarig bestaan. HOTEL Er bestaan plannen om het horecabedrijf aan de voet van de Zeelandbrug om te bouwen tot hotel. VROEGTIJDIG Trainer Kees Kommer vertrekt vroegtijdig bij voetbal vereniging SKNWK. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - De heer D. uit Zierikzee is overge bracht naar het Dijkzigt Ziekenhuis in Rotterdam vanwege verwondingen die hij opliep bij een aanrij ding die dinsdagmiddag plaats vond op de Lange Blokweg nabij Zierikzee. Het ongeluk gebeurde om on geveer 18.00 uur toen -eer D. op een bromfiets over het fietspad langs de Lange Blok weg in de richting Schudde- beurs reed. Op dat moment reed de heer V. uit Zierikzee met een personenauto vanaf de oprit van een woning ongeveer een halve meter het fietspad op. De heer D. reed met zijn bromfiets de rijweg op. Hij kwam daar frontaal in botsing met een personenauto be stuurd door de heer S. uit Yer- seke, die in de richting Zierik zee reed. De klap kwam zo hard aan dat de bromfietser zwaar gewond werd. Hij werd overgebracht naar het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis en van daar met een beenbreuk en let sel aan het hoofd naar het Dijk zigt Ziekenhuis. Zijn bromfiets en de personenauto van de heer S. werden zwaar beschadigd. De auto van de heer V. werd niet geraakt. WESTENSCHOUWEN- Woensdag tussen 13.00 en 15.30 uur werd aan de Kampweg te Westenschouwen een perso nenauto opengebroken. Het betrof de auto van de heer L. uit Eindhoven. Nadat ze het voertuig door middel van braak waren binnengedrongen gingen de dieven er vandoor met een tas waarin waardepa pieren als een rijbewijs, pas poort, geld en cheques zaten. BROUWERSHAVEN - In het afgelopen weekend werd van het gebouw van de Openbare Basisschool aan de Schuitkade te Brouwershaven een koperen windwijzer gestolen. Het betreft een model van het zeilschip waarnaar de school vernoemd is. Het gevaarte stond boven op het dak van het schoolgebouw. De heer S. uit Zierikzee deed aangifte van de diefstal. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— C jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. f 173, en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CQ Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. "1 ZZN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1