m mm van schouwen-duiveland i Begrafenisondernemer Schoonaard als eerste een eigen rouwkamer Grote belangstelling tijdens open huis Bema kunststoffen Nederlandse Kunst- en Antiekbeurs in teken van veranderingen ZIERIKZEESCHE I NIEUWSBODE I Romantische zitbank deurloo intermeubel CNV helpt met belastingaangifte dé krant van schouwen-duiveland! j FOTO VERSCHOORE k Vergadering Zierikzeese sportraad ,,Een aanwinst voor Zierikzee en de regio" WOENSDAG 17 FEBRUARI 1993 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN DUIVELAND BREDA - Van drie tot en met twaalf april staat het Turfschip in Breda in het teken van de 27ste Neder landse Kunst- en Antiekbeurs Breda 1993. Deze 27ste Nederlandse Kunst en Antiekbeurs Breda 1993 kenmerkt zich door middel van een aantal belangrijke veran deringen. De vijf jaar geleden door het bestuur in gang gezet te veranderingen waaronder strengere kwaliteitsnormen, verbreding van het aanbod, pu bliekgerichte indeling en pre sentatie, hebben er voor ge zorgd dat de reeds bestaande goede naam van Breda niet al leen nationaal maar ook inter nationaal een extra dimensie heeft gekregen, namelijk een perfecte verhouding prijs/ kwaliteit. Breda heeft niet voor niets de naam koopbeurs verworven. Ook op de 27ste Nederlandse Kunst- en Antiekbeurs Breda in 1993 zal dit weer tot uiting komen. Een goede tot zeer goe de kwaliteit antiquiteiten en kunstvoorwerpen, gekeurd door twee onafhankelijke keu ringscommissies, worden door de 56 deelnemers binnen een redelijke prijsstelling aange boden. Kortom, een goede koopmogelijkheid voor velen eri niet alleen voor de zoge naamde .happy few". De strengere kwaliteitsnor men hebben er voor gezorgd dat er in tegenstelling tot een nationaal en internationaal waarneembare teruggang, op de beurs absoluut geen sprake is van een dergelijke terug gang. Er is bovendien een acht tal nieuwe en belangrijke deel nemers aangetrokken. De verbreding van het aanbod zorgt er voor dat op de Kunst en Antiekbeurs nagenoeg het gehele brede scala van antiqui teiten en kunstvoorwerpen in zijn meest uiteenlopende ver schijningsvormen aan bod komt. Van ivoor tot brons, van Renaissance tot Art Deco, van schets tot schilderij. De indeling van de beurs is dit jaar ook drastisch veranderd. Een voor het publiek duidelij ker en speelser opgezette inde ling maakt het bezoek aan de 56 deélnemers en de negen ka mers" tot een aangename en verfrissende gebeurtenis. Het bestuur van de organise rende stichting heeft een plan ontworpen, waarbinnen op ne gen verschillende plaatsen, die over de gehele kunst- en an tiekbeurs verspreid zijn, klei ne tentoonstellingen zullen worden ingericht. Dit eerste jaar zijn op negen plaatsen een gedeelte uit een bedrijf sverza- meling casuquo c.q. een be drijfsmuseum aan te treffen. Deze bedrijfsverzameling ca suquo c.q. bedrijfsmusea zijn normaal gesproken niet toe gankelijk voor het publiek. Breda ligt een tipje van de slui er op van deze vaak belang rijke collecties. ZIERIKZEE - Het district Zee- land/Goeree- Overflakkee van het CNV begint in maart weer met het helpen invullen van belastingformulieren. Daarvoor worden in het dis trict achttien zittingen gehou den. Belangstellenden die van deze service gebruik willen maken kunnen hiervoor een af spraak maken bij het CNV- kantoor, telefoon 01100- 20310. In de week van 15 tot en met 19 februari kan men hiervoor 's middags tussen 14.00 en 16.00 uur bellen. Dinsdag 16 en don derdag 18 februari kan men ook tussen 19.00 en 21.00 uur bellen. Advertentie Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- I Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een I kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— O jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats:I telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 3E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. j CQ Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. ^Lj haringvlietplein 4, zierikzee, telefoon 01110-12946 bestaanden. ,,De lokatie van de rouwkamer in ons eigen pand is zeer rustig gelegen, goed be reikbaar en het belangrijkste vind ik zelf, dat de mensen een sleutel krijgen, waarmee ze dag en nacht toegang hebben tot de rouwkamer". Er zijn in Zierikzee overigens nog twee andere opbaarruim ten. Eén bevindt zich in de Christelijke Gereformeerde kerk in de Zevengetij straat. De ander in het voormalige Ver enigingsgebouw in 't Vrije. De laatstgenoemde staat de men sen echter tegen, volgens Schoonaard. ,,Dit mortuarium is ten eerste in een dansschool en ten tweede zijn de facilitei ten slecht". De nieuwe rouwka mer is volgens hem dan ook een aanwinst voor Zierikzee en de regio. Bereikbaar Evenals met de verbouw van het pand in het Karsteil in 1989, heeft Schoonaard ook nu weer de volledige medewer king gehad van de gemeente Zierikzee., bij de realisering van de rouwkamer. De rouwka mer heeft Schoonaard samen met zijn toekomstige vrouw Martha gebouwd en ingericht. Sinds 1991 verrichten zij alle werkzaamheden samen. Ze zijn ook dag en nacht be reikbaar. „Wanneer we niet thuis zijn en we gebeld worden, dan neemt iemand van de boodschappendienst in Delft voor ons de telefoon op. Deze ziet op een scherm welke be grafenisonderneming er ge beld wordt en neemt voor deze onderneming waar. Vervolgens wordt ik opgepiept en kan dan contact opnemen met de cen trale in Delft en krijg de bood schap doorgegeven", vertelt Schoonaard. „Een prachtig sy steem, aangezien we anders nooit weg zouden kunnen gaan". De rouwkamer is te betreden via een aparte toegang' van Karsteil 15. Een hal van onge veer zeven meter komt uit in de opbaarruimte. Deze meet onge veer achttien vierkante meter, hetgeen betekent dat er drie opbaringen tegelijk plaats kunnen vinden. Hiervoor kan de rouwkamer door middel van gordijnen in kleinere ge deelten worden verdeeld. Iedereen die de nieuwe rouw kamer wil bezichtigen, wordt hiertoe zaterdag 20 februari in "de gelegenheid gesteld. Op de ze dAg is de rouwkamer tussen 14.00 en 16.00 uur voor belang stellenden opengesteld. foto's in 1 uur klaar ZIERIKZEE - DAM 5 - TELEFOON 01110-12796 grafenisonderneming te begin nen. Hij zegt van zichzelf, dat hij een echte ouderwetse begra fenisondernemer is. „Bij de moderne gang van za ken ontbreekt de tijd om de mensen, die met een sterfgeval te maken hebben, te begelei den. Omdat een uitvaart on- herroepbaar is, ben ik er een voorstander van, dat de na bestaanden zelf bepalen hoe ze de uitvaart willen hebben. Je moet bij het aannemen van een overlijden, er allereerst voor zorgen dat de mensen op hun gemak worden gesteld. Ze heb ben al zo veel verdriet en moe ten op hun gemak kunnen be slissen hoe ze de uitvaart wil len hebben". Bij deze beslissing speelt de keuze van het opbaren thuis of in een mortuarium een grote rol. De heer Schoonaard is er voor om dit thuis te doen. „In de volksmond leeft, dat dit niet kan in verband met onvol doende faciliteiten en de koe ling van de ruimte. Maar met voldoende zorg en aandacht is dit geen probleem. Bovendien beschikken we over al het noodzakelijke materiaal om thuis een rouwkamer in te rich ten. En vroeger kon het toch ook". Tegenwoordig zijn er echter veel huizen, waarin het inrich ten van een rouwkamer vrijwel onmogelijk is. „Oude huizen hebben verschillende kamers, maar de huizen van tegenwoor dig hebben vaak maar één gro te kamer met soms ook nog een open keuken", aldus Schoon aard. „Niet ideaal voor het op- barén van een overledene". Rouwkamer Indien de mogelijkheid niet aanwezig is om thuis op te ba ren, of wanneer de nabestaan den het niet willen, dan kan dit vanaf nu in de rouwkamer van begrafenisonderneming H. SchoonaSVcT/ Tfrartneer deze ten minste de uitvaart verzorgt. .Omdat Schouwen-Duiveland te weinig inwoners heeft voor een compleet uitvaartcentrum is de behoefte groter aan een rouwkamer", aldus Schoon aard. „Vrijwel alle uitvaarten op het eiland gaan namelijk vanuit de kerk of het dorpshuis van de woonplaats van de over ledene. Dit is tevens de reden, dat er in de rouwkamer geen rouwdiensten gehouden wor den". De rouwkamer is volgens Schoonaard een uitbreiding van de service aan de na zit. Ook het op metaalgebied gespecialiseerde dochterbe drijf Vorma (destijds in Helle- voetsluis gestart) volgde spoe dig het moederbedrijf naar Zierikzee. In beide bedrijven zijn thans 32 technisch ge schoolde personeelsleden werkzaam. Bema BV had deze open dag voor het publiek overzichtelijk en uiterst leerzaam samenge steld. De moderne machines waren allen in werking, zodat de vele belangstellenden een goede indruk kregen. Alle ge stelde vragen werden graag en adequaat door het personeel beantwoord, terwijl men tij dens de duidelijk uitgestippel de route door het bedrijf zelfs aan een prijsvraag kon deelne men. Op donderdag-, en vrijdagmid dag voor de open dag, had De Romph al vier basisscholen met de groepen zeven en acht uit de regio voor een rondlei ding uitgenodigd, waarbij het opviel, dat de kinderen zeer veel aandacht voor de geavan ceerde computergestuurde ap paratuur hadden. Juist bij de tekencomputer, die in vele kleuren zijn werk verrichtte, was het dringen voor een plaatsje. Tijdens en na de rondleiding kregen de kinderen limonade aangeboden en konden zij nog vragen stellen. Met behulp van de speciaal voor hen gedrukte en begrijpelijke brochure, wis ten zij daar wel raad mee. Na afloop kregen zij nog wat pro- dukten mee, terwijl De Romph hen tevens met een pop-agenda voor het nieuwe schooljaar ver raste. Bema Kunststoffen BV levert voor ongeveer 90 procent kunststofprodukten en onder delen aan multi-nationals, zo als Philips, Unilever, Johnson Wax en vele andere grote be drijven, terwijl het overige percentage aan eigen produk- ten wordt besteed. Deze, voor namelijk voor de huishoudelij ke sector bestemde produkten, worden via diverse agenten naar de detailhandel gedistri bueerd. Kort samengevat produceert Bema produkten voor onder andere de autobranche, de sec tor medisch, huishoudsector, reclame-objekten, kortom op zeer grootschalig gebied. Milieu Ook op het veelbesproken mi lieugebied draagt Bema zijn steentje bij. Vele gebruikte kunststofprodukten worden later tot korrels gemalen en weer voor hergebruik geschikt gemaakt. Het al jaren bekende polystyreen (piepschuim) wordt bij Bema voor meerma- lig gebruik vervaardigd. Po lystyreen is vele jaren een gro te bedreiging en vervuiler voor en van het milieu. Het was en is een produkt dat voor de con sument betaalbaar was en voor vele doeleinden kon worden gebruikt. Na gebruik werd het destijds maar wat al te gemak kelijk weer weggegooid, met alle gevolgen vandien. Tbrwijl al jaren er ook een Duits sy steem op de markt is, heeft Be ma Kunststoffen BV ook het monopolie op het gebied van plaatsbepalingen aan wonin gen en bedrijfspanden. Dit door Bema al zo n twintig jaar gehanteerde systeem, laat in codes zien of er onder het zoge naamde maaiveld leidingen van gas, water, elektra en der gelijke aanwezig zijn. Resultaat Na eerst op donderdag en vrij dag circa 130 leerlingen van ba sisscholen en technische scho len te hebben ontvangen, kon De Romph op zaterdag 13 fe bruari nog eens ruim 600 geïn- teresserden verwelkomen. Zelf hoopt hij met deze drukbezoch te dag voor de toekomst toch op Resultaat. Unaniem blijft hij van mening, dat met het kiezen van een vakgerichte, technische opleiding nog steeds een goede toekomst is weggelegd. Daar waar nodig worden personeelsleden in de vele technische bedrijven, met een interne opleiding praktijk gericht opgeleid. ZIERIKZEE - Wie krijgt de sportraadpenning '92 en wie komt in aanmerking voor de aanmoedigingsprijs? Over de ze vragen beraadslaagt de Zie rikzeese sportraad donderdag 18 februari. Deze vergadering wordt vanaf 20.00 uur in de commissiekamer van het stad huis gehouden. Het uitreiken van de sport raadpenning en de aanmoedi gingsprijs gebeurt tijdens de jaarlijkse huldiging van de Zierikzeese sportkampioenen. Dit jaar is daarvoor zaterdag 27 maart gereserveerd. Door een uit de sportraad gevormde commissie is een voordracht gemaakt van sporters en teams die voor deze huldiging in aan merking komen. Over de voor dracht moet de commissie zich nu uitspreken. Naast deze huldiging wordt in Onderdak ook de sportraad penning uitgedeeld aan degene die zich extra heeft ingezet voor zijn of haar sport of sport club. Daarnaast wordt ook de aanmoedigingsprijs uitgereikt aan een veelbelovende sporter. Advertentie Begrafenisondernemer H. Schoonaard met zijn toekomstige vrouw Martha, bij de ingang van de nieuwe rouwkamer. (Foto: Joop van Houdt). nl. ZIERIKZEE - Begrafenisonderneming H. Schoo naard heeft als eerste op Schouwen-Duiveland een eigen rouwkamer ter beschikking. Deze bevindt zich in het pand in het Karsteil 15, dat de heer Schoo naard in januari 1989 heeft gekocht. Tot dusver was dit pand alleen in gebruik als garage voor de lijkau- to en voor de plaatsing van kisten. Na al jaren werkzaam te zijn geweest in de uitvaart is Schoonaard in 1988 voor zich zelf begonnen. „Ik ben eigen lijk nooit van plan geweest om dit te doen, maar toen ik toch de mogelijkheid zag om de ser vice aan de mensen in eigen hand te nemen, heb ik de stap gewaagd", zegt hij. Toen Schoonaard voor zichzelf begon had hij, behalve zijn di ploma's niets. Nu beschikt Schoonaard over alles wat voor een goede bedrijfsvoering no dig is. „Ik heb in 1988 aller eerst een oude lijkwagen voor mezelf gekocht en in januari 1989 het pand in het Karsteil". De ruimte die hij met de aan koop van dit pand kreeg was een noodzaak. Ten eerste voor de plaatsing van de lijkwagen en ten tweede voor de voorraad kisten. „Voor de kisten is veel ruimte nodig in tegenstelling tot vroeger, toen de kisten bij de 'timmerman op voorraad stondén. Tegenwoordig komen ze van de fabriek en moet een begrafenisonderneming er zelf voldoende van in huis hebben". Ouderwetse Schoonaard is de enige begra fenisondernemer op Schou wen-Duiveland, die gediplo meerd is. Dit is een verplich ting, want zonder een diploma is het niet toegestaan een be- ZIERIKZEE - Zaterdag 13 februari hield Bema Kunststoffen BV aan de Deltastraat 14 een open huis.'De overkoepelende Federatie voor Metaal en Elektrotechniek (FME) had vele aangesloten techni sche bedrijven in het land geactiveerd om op deze dag de techniek onder de aandacht te brengen. Onder het motto: Kies metaal of elektrotechniek, werden vooral de jongeren in staat ge steld om een eerste indruk voor later, van de industriële sector te krijgen. Tekort Volgens de heer J. de Romph, directeur van het bedrijf, be staat er in Nederland en dan met name in de provincie Zee land vooral in de technische tak van de industrie een nij pend tekort aan technisch ge kwalificeerd personeel. Dit was voor hem een reden om aan deze dag deel te nemen. Ook in verband met het on langs gevierde 25-jarig bestaan van Bema Kunststoffen BV was het volgens De Romph een leuk en interessant idee om aan dit „Kies Tbchniek" thema mee te doen. Hij betreurde het, dat zijn be drijf als enige op Schouwen- Duiveland aan deze oproep ge hoor had gegeven, terwijl juist in deze tijd deze actie een enor me stimulans zou kunnen zijn om het item techniek onder de aandacht van de mensen te brengen. Vleugels Het in 1967 in Vlaardingen op gerichte bedrijf, sloeg in 1969 haar vleugels uit in Zierikzee, waar zij sinds enige tijd nu ook een modern bedrijfspand be- Onder toeziend oog van een medewerker van BEMA, bekijken de bezoekers een spuitgiet-machine. (Foto: BEMA Kunststoffen).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1