Bewoners verzorgingshuizen verguld met fleurige gift HET HUIS MET GOUDEN MUREN Vereniging Groei en Bloei deelt bloemstukjes uit voor Valentijnsdag Bus van de ZWN in Oude-Tonge uitgebrand Horeca ondernemer neer geschoten Philips Terneuzen behouden Provincie Rijnmond Dodelijk ongeval door mist Vergadering Zierikzeese sportraad Welk nut heeft de sportraad? Jaar vergadering patiënten vereniging Vrijwilligers bezoeken Zeeland 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE De fraaie bloemstukjes kregen een plaats op de tafels in de recreatiezaal. (Foto: Joop van Houdt). BROUWERSHAVEN/BRUINISSE - Blij verrast waren de bewoners van het woonzorgcentrum Poor tershof in Brouwershaven en van verzorgingshuis In 't Opper in Bruinisse toen afgelopen vrijdagmiddag leden van de afdeling Schouwen-Duiveland van Groei en Bloei aan de deur kwamen met een fleurig presentje. In het kader van Valentijnsdag reikten zij. aan de bewoners een aantal bloemstukjes aan. „Als teken van vriendschap met de inwoners en met na me de oudere inwoners van Schouwen-Duiveland", werd er bij gezegd. De stukjes kregen direct een mooi plekje op de tafels in de recreatiezaal. Het is voor de tweede keer in haar bestaan dat de afdeling Schouwen-Duiveland van Groei en Bloei deze attentie heeft uitgereikt. Vorig jaar werden de bloemstukjes over handigd aan de bewoners van de Corneliastichting in Zierik- zee en verzorginghuis Duin oord in Burgh-Haamstede. Rood hart In In 't Opper waren het de heer F. de Vos en mevrouw H. de Hooge-van der Have die de bewoners verrasten. Na een op roep van directrice van het ver zorgingshuis, mevrouw Bal, hadden de bewoners en het per soneel nietsvermoedend plaats genomen in de recreatiezaal. Hier deelden de beide leden van Groei en Bloei de stukjes uit. Een groepje van elf dames van de bloemschikgroep had die ochtend de stukjes vervaar digd. In totaal moesten er 25 kleine tafelboeketjes en een groot wandstuk worden ge maakt. In de stukjes waren voorjaarsbloemen als hyacin ten en wilgekatjes verwerkt. En een rood hart, het teken van Valentijn", aldus mevrouw De Hooge-van der Have. Naast het uitreiken van de bloemen, ver telde de heer De Vos ook iets meer over de geschiedenis en de activiteiten van Groei en Bloei. De afdeling Schouwen- Duiveland van Groei en Bloei heeft dit jaar een feestje te vie ren. Voor het eerst in het twaalfja rig bestaan werd de magische grens van 300 leden overschre den. „Deze leden zitten ver spreid over het hele eiland en zijn voor het merendeel men sen die liefde voor de natuur hebben", aldus De Vos. Voor de leden worden tal van geva rieerde activiteiten ontplooid. Zo worden er bijvoorbeeld le zingen gehouden door experts die iets meer vertellen over on derwerpen als het aanleggen van een border, bloemen in de kunst, Engelse tuinen en het snoeien van struiken. Om kin deren wat meer voorliefde voor het groen en de natuur bij te brengen is er ook ieder jaar het Floralia-project. Leerlingen van groep vijf en zes van de ba sisscholen op- Schouwen-Dui veland krijgen ieder een stekje van een plant. Na een aantal maanden wordt bekeken wiens plant er het mooist voorstaat. Maar liefst 29 van de 32 basis scholen op Schouwen-Duive land doen mee aan dit project. Ook jaarlijks is de stekken- beurs, waarbij leden onderling stekjes met elkaar ruilen, en de geraniummarkt in Zierikzee. Daarnaast worden cursussen gegeven waarbij de leden de vaardigheden worden bijge bracht van het maken van kerststukjes, het schikken van bloemen en het snoeien van bo men en struiken. De leden van Groei en Bloei ^gingen zelf ook niet met lege handen naar huis. Mevrouw Bal overhandigde hen namens de bewoners en het personeel van haar verzorgingshuis een gastendoekje met bijbehorend stukje zeep. ,,De gastendoekjes zijn door onze eigen bewoners gemaakt", vertelde ze er trots bij. OUDE-TONGE - Afgelopen vrijdagmorgen om 07.45 uur is een bus die van Ouddorp op weg was naar Oude-Tonge vol ledig uitgebrand. De brand werd ontdekt op de Tonissse- weg vlakbij Oude-Tonge. De passagiers van de bus konden tijdig in veiligheid worden ge bracht, waardoor persoonlijke ongelukken werden voorko- Naar de oorzaak van de brand wordt door de technische dienst van Mercedes een onder zoek ingesteld. Duidelijk is wel dat de brand in de motor is ontstaan. Gedacht wordt aan kortsluiting. Toen de eerste vlammen wer den opgemerkt kwam de chauffeur direct in actie. Met de brandblusser die altijd in een bus aanwezig is, leek hij de brand onder bedwang te krij gen. De passagiers waren op dat moment reeds veilig uit gestapt. Via de onderkant van de bus sloegen de vlammen echter onder invloed van de wind naar de binnenzijde van de bus. Toen hier het brandba re materiaal vlam vatte, was er niets meer te redden en brand de de bus volledig uit. Voor de reizigers werden voorzienin gen getroffen waardoor zij vrij wel zonder vertraging hun reis konden vervolgen. De bus van het merk Mercedes was van het bouwjaar 1988. Nieuwwaarde van deze bus is 300.000 gulden. AXEL - In zijn shoarmazaak „Bosporus" in Axel is zondag avond de 30-jarige ömer Gök- tepe neergeschoten. De dader vluchtte maar meldde zich eni ge tijd later vrijwillig bij de politie in Terneuzen. Over het motief voor zijn daad had hij zondagavond laat nog geen verklaring afgelegd. Volgens de rijkspolitie in Mid delburg is de eigenaar van de shoarmazaak kort na het neer schieten aan zijn verwondin gen overleden. De 39-jarige R. I. uit Axel, die zich als dader meldde, is ingesloten. TERNEUZEN - De directie van Philips Lighting in Terneuzen heeft onder druk van het per soneel verklaard dat de vesti ging niet zal worden opgehe ven. De verklaring kwam na dat het personeel, gesteund door de vakbonden, had ge dreigd met een 24-uurs staking en korte tijd het werk had neergelegd. De verklaring van de directie staat zwart-op-wit en neemt de onzekerheid on der het personeel over de werkgelegenheid weg. De bonden toonden zich na af loop van het langdurige over leg met de directie tevreden met het resultaat. Volgende week kan het personeel zich nog uitspreken. De Philips- vestiging in Tferneuzen is bezig met een reorganisatie. Deze houdt een gefaseerde verplaat sing in van de handmatige pro- duktie van energiezuinige lam pen naar het Poolse Pila. De vakbonden hebben de verzeke ring gekregen dat medewer kers die hierbij betrokken zijn, in "Iferneuzen zqllen worden herplaatst. Het gaat om maxi maal honderd mensen. DEN HAAG -rHet kabinet heeft op voorstel van premier Lubbers definitief ingestemd met de afsplisting van Rijn mond van de provincie Zuid- Holland. Het aanvankelijke plan van minister Dales en staatssecretaris De Graaff- Nauta van binnenlandse zaken om de huidige 12 provincies op termijn op te héïfen en Neder land te verdeden in regio's heeft in de ministerraad geen steun gekregen. Het Overlegorgaan Rijnmond gemeenten (OOR), waaraan 17 Rijnmondgemeenten deelne men, kan nu aan de slag om de verdeling van gemeentelijke en regionale bevoegdheden te re gelen. Dat moet, leiden tot de vorming van een stadsprovin cie Rotterdam-Rijnmond. De Graaff-Nauta zei vrijdag dat het niet waarschijnlijk is dat de vorming van deze stadspro vincie al medio 1995 haalbaar is. Behalve Rotterdam-Rijnmond worden nog zes andere groot stedelijke gebieden in de gele genheid gesteld om op langere termijn tot een, regionaal be stuur te komen. Het gaat om Amsterdam, Den Haag, Utrecht, Eindhoven/Helmond, Arnhem/Nijmegen en Henge lo/Enschede. Door CATALIJN CLAES/EWOUT SPEELMAN 68 Voor Frederik kan antwoorden, stuift vader Ten Have het kantoor binnen. 'Frederik, een neef van Hasse, mijn va der', stelt Rieneke voor, met opzet de ti tel vermijdend. 'Hoe is het gegaan van daag?' Frederik niet achtend vaart Gerrit ten Have uit: 'Rot. Dievenwerk, je wordt behandeld door zo'n snotmeid of je een bedelaar bent. En de baas krijg je hele maal niet te pakken'. 'Heb je het al bij de Coöp. Handelsver eniging geprobeerd?' vraagt Rieneke. Haar vader schudt moedeloos het hoofd. 'Nee, ik had geen puf meer. Ver- dulleme nog aan toe, ik kan mezelf wel een opdonder geven. Als de boeren op de markt een grote bek opzetten, is die van mij altijd nóg groter. Maar nou stond ik met mijn mond vol tanden'. Nijdig smijt hij zijn orderboekje op het bureau van Rieneke. 'Asjeblieft, twaalf manden, dat is alles. Geef mijn portie maar aan fikkie. Maar waar vind je een fikkie?' 'Hier', zegt Frederik, die meesmuilend heeft zitten luisteren. 'De C.H. zei je, Rieneke? Heb je het nummer bij de hand? Draai het even voor me, wil je en als je antwoord krijgt, zeg dan: 'Met de secretaresse van jonkheer Van Arten- dael, ik verbind u door'. Vaders mond valt open van verbazing. maar Rieneke neemt de uitdaging aan. Ze begrijpt waar Frederik heen wil. Wanneer de telefoon is aangenomen, neemt hij de hoorn van Rieneke over en teemt tegen het kantoormeisje aan de andere kant van de lijn: 'Met jonkheer Frederijk van Artendael. Schoonheid, geef me eve vlug de directie, hè, en een ogenlik later horen ze hem zeggen: 'Hallo Rob, old man, Fred is here. Weet je dat ik nog altijd een whisky van je te goed heb? Nee, die boor je me niet door mijn neus, vriend. Je was gisteravond als een kanon, maat. Ja, als een kanon, k-a-n-o-n, maar je weet het nog wel, ou we schurk. Ik kom hem vanavond opei sen, maar ik fuif jou op een etentje, zeg. Nee, er is een voorvader van me ja rig. Ik heb veel voorvaderen, zie je. Wat ik uitvoer? Nou, ik ben in zaken, bro ther Robert. Nee, nee, jullie affaire is voor mij wel wat klein, de moeite niet, ik moet het van de heel grote hebben. Ach, misschien kun je een vorkje mee pikken, ik heb wel een leuke aanbie ding in jouw branche. Hoor je wel, her inner me er even aan. Bye van avond in de Old Inn, half acht, afge sproken. Zeg. als die secretaresse er net zo uitziet als haar stem klinkt, hoef je haar niet in de azijn te leggen, is ze al zuur genoeg van zichzelf. Hahaha. So long Frederik legt de hoorn op de haak. 'Zo moet je dat aanpakken', beweert hij. 'Nou ja, dat kun je niet bij allemaal doen, maar Rob Kalma is een borrel vriend van me. Kom mensen, ik ga. Overleg mijn voorstel met je lotgeno ten, Rieneke. Ik geef je morgenochtend de order van Kalma door en dan maken we wel weer een afspraak. Dag samen!' Hij verlaat het bureau, Gerrit kijkt zijn dochter aan en wijst naar zijn voorhoofd. 'Mesjokke, stapelmesjok ke. Wat wil die eigenlijk?' Rieneke vertelt wat ze met Frederik heeft besproken. 'Afwachten', oordeelt Tfen Have. 'Het moet een doordraaier zijn, hè. Ik ben bang dat hij ons van de wal in de sloot helpt. Ik zal mr. Breed eens bellen, misschien kent die hem'. 'Jazeker ken ik hem, ik ken ólle Van Artendaels', zegt de advocaat. 'Frede rik is een rare vogel, maar in wezen niet de slechtste. Heeft economie gestudeerd en heeft in Amerika op een groot reclamebureau gewerkt. Gaf er ineens de brui aan, kwam terug en ging potverteren. Dus alles is op en hij wil aan het werk. Laat hem, zou ik je ra den, laat hem op proef en op provisie werken. Dan riskeer je niets en hij heeft het zelf in handen'. (wordt vervolgd) MIDDELBURG - Als gevolg van een combinatie van dichte mist en hard rijden zijn zater dagavond in Scherpenisse op Tholen twee inzittenden van een personenauto om het leven gekomen. De auto vloog uit de bocht en kwam tegen een boom tot stilstand, aldus de politie. De 20-jarige M. M. die de auto bestuurde raakte licht gewond. A. Slager uit Sint Maartens dijk en M. Poot uit Scherpenis se, beiden eveneens 20 jaar oud, waren op slag dood. Ze moes ten door de brandweer uit het totaal vernielde voertuig wor den gehaald. De weg ter plaat se is na het ongeval enkele uren geheel afgesloten geweest voor het verkeer. ZIERIKZEE - Wie krijgt de sportraadpenning '92 en wie komt in aanmerking voor de aanmoedigingsprijs? Over de ze vragen beraadslaagt de Zie rikzeese sportraad donderdag 18 februari. Deze vergadering wordt vanaf 20.00 uur in de commissiekamer van het stad huis gehouden. Het uitreiken van de sport raadpenning en de aanmoedi gingsprijs gebeurt tijdens de jaarlijkse huldiging van de Zierikzeese sportkampioenen. Dit jaar is daarvoor zaterdag 27 maart gereserveerd. Door een uit de sportraad gevormde commissie is een voordracht gemaakt van sporters en teams die voor deze huldiging in aan merking komen. Over de voor dracht moet de commissie zich nu uitspreken. Naast deze huldiging wordt in Onderdak ook de sportraad- penning uitgedeeld aan degene die zich extra heeft ingezet voor zijn of haar sport of sport club. Daarnaast wordt ook de aanmoedigingsprijs uitgereikt aan een veelbelovende sporter. ZIERIKZEE - Heeft het nog wel zin om de sportraad te la ten voortbestaan nu duidelijk is dat de doelstelling van de sportraad de laatste jaren niet verwezenlijkt wordt. Over de ze vraag vergadert de Zierik zeese sportraad donderdag 18 februari in de commissieka mer van het stadhuis. Aanvang van deze vergadering: 20.00 uur. Afgezien van het organiseren van de jaarlijkse huldiging van de sportkampioenen kan de vraag worden gesteld of de sportraad nog een functie heeft. Dit op grond van de doel stelling van de sportraad. Deze heeft onder meer tot taak om de samenwerking tussen de verschillende sportverenigin gen te bevorderen en om deze verenigingen de kans te geven zelf wensen naar voren te bren gen wat betreft de sportbeoefe ning. Verder zou de sportraad ook inzicht moeten geven in wat er binnen de plaatselijke sportverenigingen leeft. Nu is gebleken dat de doelstelling niet verwezenlijkt wordt, wordt donderdag gesproken over het voortbestaan van de sportraad. Mocht deze worden opgeheven dan zou er voor de huldiging van de sportkampi oenen een werkgroep kunnen worden opgericht. SIRJANSLAND - De afdeling Schouwen-Duiveland van de Nederlandse Patiëntenvereni ging houdt op vrijdag 26 fe bruari haar jaarvergadering. Deze wordt gehouden in het kerkgebouw van de Hervorm de Gemeente in Sirjansland en begint om 20.00 uur. Na het bespreken van het jaar verslag van de secretaris en de penningmeester vindt de be noeming plaats van de finan ciële controlecommissie 1993. Vervolgens wordt er een be stuursverkiezing gehouden. Nog voor de pauze houdt de heer H. van den Herik, lid van de nationale Raad van de Volksgezondheid en oud-zie kenhuisdirecteur, een lezing met als thema: het bezoeken en begeleiden van zieken en ster venden. Na de pauze wordt al lereerst de uitslag van de be stuursverkiezing bekend ge maakt. Vervolgens kunnen er vragen worden gesteld over de inleiding. Dinsdag 16 februari NEDERLAND 1 15.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 16.00 uur Journaal 16.09 uur AVRO Service Salon, gevarieerd middagmagazine. 17.17 uur Alle dieren tellen mee, dierenmagazine. 17.45 uur Boggle, woordspel. 18.15 uur Sesamstraat 18.30 uur Jeugdjournaal 18.40 uur Het klokhuis 18.59 uur Vinger aan de pols, medisch magazine. 19.31 uur Growing pains, Ame rikaanse comedyserie. 20.00 uur Journaal 20.26 uur Pleidooi, 11-delige dramaseie. Deel 7. 21.21 uur Televizier. 22.00 uur Birds of a feather, Engelse comedyserie. 22.34 uur De stoel, programma waarin mensen met een opval lende levensstijl aan het woord komen. 23.17 uur Cheers, Amerikaanse comedyserie. 23.42 uur Een droom van een tuin, tuincursus. 00.05 uur Journaal NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.35 uur Blinde hartstocht, Australische soapserie. 16.00 uur Journaal 16.10 uur Samson, Belgisch kindermagazine. 16.45 uur Zorro, Amerikaanse serie. 17.10 uur Countdown, muziek programma. 17.45 uur Van Inkel's choice, popjournaal. 18.00 uur Journaal 18.20 uur De heilige koe, auto- en motorsportmagazine. 18.50 uur Newlyweds, Austra lische comedyserie. 19.20 uur Veronica film&video, filmmagazine. 19.50 uur Married with child ren, Amerikaanse comedyse rie. 20.20 uur All you need is love, dating-programma. 21.30 uur In de Vlaamsche pot, comedyserie. 22.00 uur Nieuwslijn, actuali teitenmagazine. 22.35 uur Berg, talkshow. 23.25 uur Schoner produceren, les 6. 23.55 uur De Natuurgids, voor lichtingsprogramma. 00.00 uur Journaal NEDERLAND 3 08.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 10.00 uur Warreltaai, afl. 7. 10.30 uur Tales of the unexpec ted, afl. 4. 11.00 uur Nieuws uit de natuur, afl. 19. 11.30 uur De Beer van Bern, afl. 6. 14.00 uur Sybe satellyt en sjef 6. 18.00 uur Journaal 18.20 uur Binnenland, weke lijks actueel minderheidsma gazine. 18.55 uur Lingo, woordspel. 19.25 uur Van gewest tot ge west, regionaal magazine. 20.00 uur Verhalen van de straat, 5-delige serie van Mar leen Gorris. 20.29 uur Europolis, 7-delige serie over Europese steden. 21.19 uur De connaisseur, cul tuurquiz. 21.49 uur Verhalenvertellers, serie verhalen uit alle wereld delen. 22.00 uur Journaal 22.15 uur Studio sport journaal 22.30 uur Nova, actualiteiten programma. 23.00 uur Den Haag vandaag, parlementair nieuws 23.15 uur RVU Buitenland: Pigmeeën in Parijs, documen taire. 00.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 06.00 uur Hei clei kuck elei, Luxemburgs programma. 06.30 uur RTL Classique. 07.00 uur RTL 4 Nieuws 07.05 uur Scooby Doo 07.26 uur RTL 4 Nieuws 07.35 uur Yogi Bear 07.55 uur RTL 4 Nieuws 08.06 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie Herh. 08.30 uur RTL 4 Nieuws 08.35 uur Santa Barbara, serie. 09.00 uur RTL 4 Nieuws 09.10 uur Rad van fortuin 09.35 uur Goede tijden slechte tijden. Nederlandse dramase rie. 10.05 uur As the world turns. Amerikaanse serie. 10.50 uur Sons Daughters, serie. 11.15 uur RTL Shop 11.25 uur Gezondheid, magazi ne over uiteenlopende onder werpen die met gezondheid te maken hebben. 11.55 uur Clip van de dag 12.00 uur Telekids 13.00 uur Onopgeloste myste ries, Amerikaans programma. Herh. 13.50 uur Beverly Hills 90210, Amerikaanse serie. Herh. 14.40 uur RTL Club Shop 14.50 uur Get a life, Ameri kaanse serie. 15.15 uur Prijzenslag, spelpro- gramma. 15.45 uur Santa Barbara, Ame rikaanse serie. 16.15 uur The Oprah Winfrey show 17.00 uur 5 uur show, geva rieerd magazine. 18.00 uur RTL 4 zes uur nieuws 18.20 uur RTL 4 club 18.35 uur The bold the beau tiful, Amerikaanse serie. 19.00 uur Rad van fortuin, spel- programma. 19.30 uur RTL 4 avondnieuws 19.50 uur RTL 4 weer 20.00 uur Goede tijden slechte tijden. Nederlandse dramase rie. 20.30 uur Hitbingo, showpro gramma waarin met kandida ten en de mensen thuis het spel bingo wordt gespeeld. 22.00 uur Ursul de Geer, talk show. 22.55 uur Till we meet again, Amerikaanse miniserie. Afl. 4. 23.45 uur RTL 4 nieuws 00.00 uur The Oprah Winfrey show. Amerikaanse talkshow. 00.45 uur As the world turns, Amerikaanse soapserie 01.35 uur Nachtprogramma. BRT 1 14.00 uur Schooltelevisie. 15.00 uur The gambler and the lady, Engelse speelfilm. 17.00 uur Grensstad, serie. Afl. 34. 17.25 uur Duupje, animatiese rie. 17.30 uur Beestenbos is boos, Europese tekenfilmserie. 17.55 uur Tik tak, afl. 47. 18.00 uur Journaal 18.10 uur Mooi en meedogen loos, serie. 18.35 uur Top score, spelpro- gramma. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Lotto-winnaars, me dedelingen en programma- overzicht. 19.30 uur Journaal en Sport. 20.00 uur De drie wijzen, quiz. 20.35 uur Zeker weten? Recht streeks praatprogramma. 21.30 uur N.V. de Wereld, repor tage magazine. 22.00 uur I.Q., kwis. 22.30 uur Vandaag en Sport 22.55 uur Programma van de Socialistische Omroep. 23.15 uur Coda. 18.50 uur Journaal. 19.00 uur Schooltelevisie. 19.30 uur Het capitool, Ameri kaanse soapserie. 19.53 uur Benny Hill, humor. 20.00 uur Look, lifestyle maga zine 20.30 uur Kijk uit! 20.35 uur National Geogra phic, Amerikaanse documen taireserie. 21.30 uur Journaal en sport. 22.00 uur Portrait of an escort, Amerikaanse tv-film. ZIERIKZEE - In augustus 1993 houdt de SIW, Stichting Inter nationale Vrijwilligersprojec- ten, een lustrumproject in de provincie Zeeland in het kader van haar 40-jarig bestaan. Haar eerste project werd op gestart om een bijdrage te le veren aan de wederopbouw van Zeeland na de Watersnood ramp van 1953. Veertig jaar na dato wil de SIW terug naar het getroffen ge bied, waar zij haar eerste pro ject voor opstartte. Hierbij wordt een aantal gemeenten bezocht dat toentertijd met fi nanciële steun van de SIW is geholpen, te weten 's Graven deel, Oude-Tbnge, Dreischor, Bruinisse, Sirjansland, Ooster- land en Guisveld. SIW-leden en buitenlandse vrijwilligers gaan deze zomer op de fiets langs de zeven ge noemde gemeenten. Zij zullen daar, zoals in elk project van SIW, vrijwilligerswerk ver richten. Dit project staat echter in het teken van de herdenking van de Watersnoodramp 1953 en de oprichting van de SIW. Tijdens het project worden her denkingsbijeenkomsten bijge woond en wordt een bezoek ge bracht aan de Deltawerken. SIW is een jongeren-organisa tie die naast haar vrijwilli- gersprojecten ook bemiddelt bij de uitzending van Neder landse jongeren naar buiten landse projecten. De doelstel lingen van SIW zijn: het laten verrichten van sociaal nuttig werk en het bevorderen van in ternationale contacten. SIW hoopt op deze wijze een bijdra ge te leveren aan de vorming van jongeren. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 4